Następny

Jaki wzmacniacz stereo wybrać?

Średnia ocen: 5
(27 ocen) 15 komentarzy

Jaki wzmacniacz stereo wybrać?

Wzmacniacz stereo jest, bez cienia wątpliwości sercem całego systemu audio. Jego podstawowym zadaniem jest zasilenie kolumn głośnikowych. W tym celu musi dysponować odpowiednią mocą, oraz niską impedancją wyjściową. Oprócz tego wzmacniacze między sobą różnią się funkcjonalnością, wykonaniem, a przede wszystkim brzmieniem. W tym tekście postaramy się podpowiedzieć, jaki typ wzmacniacza może być dla Ciebie najlepszy. Wyróżniamy trzy rodziny wzmacniaczy stereofonicznych. Amplitunery stereo to opcja najbardziej uniwersalna. Wzmacniacze zintegrowane to najpopularniejszy rodzaj wzmacniaczy, dostępny na niemal każdym przedziale cenowym. Często niewiele ustępują aplitunerom w funkcjonalności, z reguły posiadając lepsze brzmienie. Najprostszymi, ale za to maksymalnie skupionymi na brzmieniu urządzeniami są wzmacniacze dzielone. Oznacza to, że przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy są oddzielnymi urządzeniami.

Copland CTA 506Lampowe wzmacniacze stereo przeżywają drugą młodość. Wiele osób preferuje ich brzmienie ponad tym, co oferują konstrukcje półprzewodnikowe. Copland CTA 506 to końcówka mocy oparta o lampy KT120, uzyskująca moc 90 W na kanał. To bardzo uniwersalny i wydajny wzmacniacz łączący oba światy.

Jaka moc? Ile watów powinien mieć wzmacniacz? Wszystkie!

To oczywiście drobny żart z naszej strony, choć wiele osób traktuje moc wzmacniacza, jako jego najważniejszą cechę. Moc wzmacniacza jest ważnym parametrem. W normalnych warunkach domowych, około 50 W to rozsądna ilość mocy. Pozwoli ona współpracować z większością kolumn na rynku, oraz nagłośnić nawet większe miejsca. Warto sobie uświadomić, że słuchając mocy na rozsądnym poziomie głośności wykorzystujemy około 10 W mocy wzmacniacza. Dopiero gdy nasza ręka mocno zbliża się do końca skali głośności moc uzyskiwana ze wzmacniacza zaczyna gwałtownie rosnąć. Wyższa moc przydaje się w przypadku większych kolumn głośnikowych, lub tych o trudnym przebiegu impedancji. Wtedy „dodatkowe” waty pomagają zachować lepszą kontrolę nad dźwiękiem. Biorąc pod uwagę mniejsze pomieszczenia, lub bliskie ustawienie sprzętu, nawet mniejsze moce pozwolą na komfortowy odsłuch. Trochę inaczej postrzegane są wzmacniacze lampowe. Wynika to z odmiennego charakteru ich pracy. Przy doborze kolumn o wysokiej skuteczności ich mała moc przestaje być problemem.

Yamaha A-S2100Większość wzmacniaczy z wyższej półki dysponuje wysoką mocą wyjściową. Yamaha A-S2100 to mocny wzmacniacz o niezwykle solidnej budowie. Duża sekcja zasilacza dba, o uzyskanie doskonałej dynamiki dźwięku. Symetryczna budowa wzmacniacza pozwala uzyskać niższe zniekształcenia, przy wysokiej mocy rzędu 150 W.

Amplitunery stereo

Amplituner stereo to wzmacniacz zintegrowany z wbudowanym tunerem radiowym. Obecnie może to być radio DAB+, lub internetowe. Takie urządzenia zazwyczaj posiadają również wbudowany streaming i DAC. To najbogatsze pod względem wyposażenia wzmacniacze stereo. Można je stosować jako centrum domowej rozrywki, podłączając do telewizora, lub odtwarzacza Blu-Ray. Takim urządzeniem można sterować za pomocą telefonu, lub tabletu, jednocześnie odtwarzając z nich muzykę. Wiele z nich można obsługiwać przy pomocy aplikacji na smartfonie, lub tablecie.

Yamaha R-N803DYamaha R-N803D to amplituner stereo o bardzo rozbudowanych funkcjach strumieniowania. Oprócz tego, wyróżnia się też wysoką mocą aż 145 W na kanał, co czyni z niego bardzo uniwersalne urządzenie.

Wzmacniacze zintegrowane jako złoty środek?

Ostatnio coraz więcej wzmacniaczy zintegrowanych posiada wbudowany przetwornik C/A. To bardzo przydatna funkcja, która otwiera nasz system audio na nowe możliwości. Wejścia cyfrowe otwierają wiele możliwości. Gdy nastawiamy się na pliki, to wystarczy nam komputer z oprogramowaniem do odtwarzania muzyki, lub streamer z wyjściami cyfrowymi i taka właśnie integra. Wiele takich urządzeń posiada też dedykowane wejście gramofonowe. Niektóre są kompatybilne zarówno z wkładkami MM, jak i MC.

Rotel A12Wzmacniacz zintegrowany Rotel A12 z wbudowanym przetwornikiem C/A i przedwzmacniaczem gramofonowym. Jako wzmacniacz zintegrowany oferuje najlepszy balans pomiędzy brzmieniem a funkcjonalnością.

Co oferują zestawy dzielone?

Zestawy dzielone, czyli końcówka mocy i oddzielny przedwzmacniacz dają największą możliwość kształtowania brzmienia zestawu. Zmieniając poszczególne urządzenia, lub chociażby przewody pomiędzy nimi możemy dostosować dźwięk do naszego gustu. Przedwzmacniacz w takim zestawieniu odpowiada za wybór źródła i regulację głośności. Oprócz tego niektóre modele dysponują dodatkowymi funkcjami: wejściem gramofonowym, wbudowanym przetwornikiem C/A, czy nawet wejściami USB dla urządzeń mobilnych.

Rotel RC-1572
Przykład wszystkiego w jednym, doskonale wyposażony przedwzmacniacz Rotel RC-1572. Systemy dzielone w opinii wielu osób nadal pozostają najlepiej brzmiącym rozwiązaniem.

Drugim elementem w systemie dzielonym jest wzmacniacz mocy, który bezpośrednio odpowiada za wzmocnienie sygnału audio do poziomu pozwalającego wysterować kolumny. Dysponują one najczęściej większą mocą niż wzmacniacze zintegrowane z podobnej półki cenowej. Pozwala to na swobodniejszy dobór kolumn. Wiele wzmacniaczy mocy posiada również wejścia symetryczne XLR, często pozwalające na uzyskanie lepszego, wolnego od zakłóceń brzmienia.

Pass Laboratories XA 30.8Hi-Endowa końcówka mocy Pass Laboratories XA 30.8 pracuje w klasie A, co gwarantuje bardzo niskie zniekształcenia. Założyciel firmy Pass Laboratories Nelson Pass, znany jest z ortodoksyjnego podejścia do kwestii wzmocnienia.

Wzmacniacz stereofoniczny to podstawa każdego systemu. Jego brzmienie musi pasować do charakteru kolumn, a całość, musi podobać się słuchaczowi. Dlatego ważne jest aby opierać swoje decyzje nie na opiniach innych, a na własnym uchu. Zawsze jesteś mile widziany w salonach Top Hi-Fi & Video Design, gdzie możesz samemu przetestować dostępne wzmacniacze. Nasi eksperci chętnie podzielą się swoją wiedzą i być może zarażą Cię swoją pasją do sprzętu stereofonicznego.

Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(27 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: