Poprzedni
Następny

Jakie słuchawki nauszne kupić?

Otwarte czy zamknięte? Bezprzewodowe z Bluetooth czy przewodowe? Z redukcją hałasu czy bez?  Co z rankingami słuchawek? Jak wybrać te, które zagwarantują nam świetne brzmienie na lata? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Państwu eksperci z salonów Top Hi-Fi & Video Design.

Audio-Technica ATH-SR5BT
Dobre słuchawki powinny idealnie odpowiadać naszym potrzebom i wrażliwości na brzmienie. Na zdjęciu słuchawki Bluetooth Audio-Technica ATH-SR5BT

Wybór odpowiednich słuchawek nausznych to temat – rzeka. Już sama nazwa „nauszne” wymaga tu doprecyzowania. Potocznie przyjęto nazywać w ten sposób każdy model słuchawek, które nie wymagają wkładania silikonowego lub gąbczastego modułu bezpośrednio do kanału słuchowego. W ten sposób do jednego worka wrzucamy dwie kategorie słuchawek. Pierwsza to typowe słuchawki nauszne, które leżą bezpośrednio na uchu, druga – wokółuszne, które je w całości otaczają. Słuchawki wokółuszne są znacznie popularniejsze. Z uwagi na aspekt praktyczny, potraktujemy więc obie kategorie słuchawek jako jedną – słuchawek nausznych.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

To chyba pierwsze pytanie, jakie pojawia się w momencie, w którym stajemy przed gablotą, z najnowszymi modelami słuchawek. Rozwój technologii pozwolił uniezależnić słuchawki od przewodu. To rozwiązuje problemy związane z plątaniem się, czy mikrofonowaniem przewodu, co przekłada się na wygodę użytkowania. O ile jednak słuchawki bezprzewodowe charakteryzuje coraz wyższa jakość brzmienia, wciąż trudno im dorównać klasie dźwięku słuchawek przewodowych. Dlatego decydując się na model bezprzewodowy (Bluetooth) warto sprawdzić, czy słuchawki posiadają kodek aptX, lub korzystają z innej technologii poprawiającej jakość dźwięku (np. autorska technologia Pure Digital Driver marki Audio-Technica, stosowana w modelach ATH-DSR9BT i ATH-DSR7BT).

Bowers & Wilkins P5 Wireless
Bezprzewodowe słuchawki Bowers & Wilkins P5 Wireless dzięki zastosowanej technologii Bluetooth aptX gwarantują wysokiej jakości dźwięk bez kabla. B&W 5 Wireless to również pojemny akumulator, wbudowany pilot zdalnego sterowania i mikrofon.

Audio-Technica ATH-DSR7BT
Słuchawki Audio-Technica ATH-DSR7BT wykorzystują autorski system Pure Digital Drive, które pozwala na przesyłanie sygnału audio bez konieczności konwertowania go do postaci analogowej. Efekt to czyste i bogate brzmienie.

Dodatkową zaletą wielu słuchawek bezprzewodowych jest możliwość podłączenia do nich przewodu, kiedy akumulator ulegnie rozładowaniu. Słuchawki, takie jak Koss BT540inazywamy "hybrydowymi".

Koss BT540i
Pełnowymiarowe słuchawki Koss BT540i to nie tylko odłączany przewód. To również Bluetooth z aptX, przyciski zdalnego sterowania wbudowane w korpus słuchawki, oraz doskonała jakość dźwięku.

Pamiętajmy przy tym jednak, że wyeliminowanie przewodu za każdym razem wiąże się z kompromisem po stronie jakości dźwięku. W pracy, na rowerze czy w drodze do domu ta różnica może być niezauważalna. Jednak w warunkach domowych, kiedy chcemy dać się ponieść możliwościom naszego sprzętu Hi-Fi, to właśnie przewód – obok innych czynników – pozwala uzyskać jakość brzmienia, która jest poza zasięgiem transmisji bezprzewodowej.

Otwarte czy zamknięte?

Jeżeli decydujemy się na modele przewodowe, kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, rozglądając się za nową parą słuchawek, jest ich konstrukcja. Tu mamy do czynienia z trzema możliwościami: słuchawki otwarte, słuchawki zamknięte oraz słuchawki półotwarte.

Zaletami słuchawek otwartych są: wentylacja ucha, duża przestrzenność dźwięku i możliwość uzyskania bardzo realistycznego, holograficznego brzmienia.. Otwarta konstrukcja sprawia, że z jednej strony słyszymy dźwięk dobiegający z zewnątrz, z drugiej – inni słyszą to, czego słuchamy. Dlatego modele otwarte, takie jak Sennheiser HD 650, polecane są szczególnie tym użytkownikom, którzy muzyki zamierzają słuchać w warunkach domowych, na przykład podłączając je do domowego systemu audio.

Sennheiser HD 650
Słuchawki Sennheiser HD 650 to przykład otwartej konstrukcji, która sprawdza się zarówno we współpracy ze sprzętem Hi-Fi, jak i w studio nagrań.

Problem izolowania ucha rozwiązują pełnowymiarowe słuchawki o konstrukcji zamkniętej. Ich zaletą jest możliwość odseparowania od otoczenia, na co pozwala zarówno szczelnie zamknięta czasza, jak i miękkie, zazwyczaj głęboko wyściełane welurem lub innym materiałem nauszniki (jak choćby w modelu ATH-MSR7 marki Audio-Technica).

Pasywna zapora w postaci przylegających do głowy nauszników sprawia, że dociera do nas mniej bodźców z zewnątrz i nic nie rozprasza nas podczas odsłuchu. Niektórzy producenci dodatkowo wspierają ją aktywnymi systemami redukcji zniekształceń, jak w modelu ATH-MSR7 NC, co jeszcze podnosi komfort słuchania. Stosowanie słuchawek w układzie zamkniętym może wiązać się jednak z szybszym zmęczeniem ucha.

Audio-Technica ATH-MSR7 NC
Słuchawki Audio-Technica ATH-MSR7NC łączą aktywne z pasywnym tłumieniem. Takie połączenie pozwala uzyskać optymalne wyciszenie wewnątrz czaszy słuchawki.

Rozwiązaniem kompromisowym są słuchawki półotwarte, np. Koss Porta Pro czy audiofilskie Audioquest Nighthawk które łączą zalety zamkniętych i otwartych konstrukcji, dodatkowo minimalizując ich wady.

Koss Porta Pro i Audioquest Nighthawk
Słuchawki Koss i Audioquest to przykłady rozwiązań półotwartych z różnych półek cenowych.

W domu, do pracy i dla graczy

Decyzję o wyborze nowych słuchawek warto oprzeć również na świadomości tego, w jakich sytuacjach będziemy z nich korzystać.

W warunkach domowychsprawdzi się tak naprawdę każda konstrukcja słuchawek nausznych. Zakładając, że słuchana muzyka nie będzie przeszkadzała pozostałym domownikom, możemy skorzystać zarówno z konstrukcji słuchawek zamkniętych, półotwartych, jak i sięgnąć po modele otwarte.

Jeśli chcesz podłączyć swoje słuchawki do domowego sprzętu Hi-Fi, zwróć uwagę na modele takie, jak pełnowymiarowe Audeze LCD2-Rosewood, Sennheiser HD 700 czy Audio-Technica ATH-A1000Z. Są one trudniejsze do napędzenia, ale domowy sprzęt Hi-Fi nie będzie miał z tym problemu. Jeżeli jednak chcesz uzyskać maksimum brzmienia ze swoich słuchawek rozważ zakup wzmacniacza słuchawkowego.

Audeze LCD-2

Niższa impedancja (z przedziału 10-40 Ω) sprawia, że słuchawki są łatwe do wysterowania i zapewniają głośniejsze brzmienie również przy niskim źródle mocy, takim jak smartfon, tablet czy laptop. Dlatego takie słuchawki najlepiej sprawdzają się w sytuacjach, w których muzyki słuchamy poza domem, np. jadąc do pracy.

Kiedy w grę wchodzi mobilność słuchawek, na pierwszy plan wysuwa się również aktywna redukcja szumów/hałasu, którą znajdziemy np. w modelach Audio-Technica ANC-9 i Audio-Technica ATH-MSR7NC, oraz mikrofon w przewodzie,służący do prowadzenia rozmów przez telefon. 

Zamknięte, wokółuszne słuchawki, wyposażone w system aktywnej redukcji szumów ANC oraz wbudowany mikrofon bardzo dobrze sprawdzą się również w biurze.  Szukając modeli do biura zwróć także uwagę na regulację głośności, która zyskuje na znaczeniu na przykład przy rozmowach przez podłączony do słuchawek telefon komórkowy czy komunikacji przez VoIP.

Audio-Technica ATH-ANC9
Słuchawki Audio-Technica ANC-9Zastosowany w nich system Quiet Point pozwala na redukcję do 95% zewnętrznego szumu. Natomiast wygodne gąbki nauszne z pamięcią kształtu pozwalają optymalnie odizolować ucho.

Niektórzy producenci poszli o krok dalej i tworzą słuchawki dedykowane do pracy z konkretnymi standardami urządzeń mobilnych. Modele, takie, jak Audeze EL-8 czy Audeze Black Sine, wyposażono w złącze Lightning, pozwalające cieszyć się brzmieniem wysokiej rozdzielczości prosto z urządzeń mobilnych Apple.

Audeze EL-8
Na zdjęciu słuchawki Audeze EL-8. 24-bitowy przewód ze złączem Lightning oraz wbudowany DAC pozwala cieszyć się wysokiej jakości brzmieniem biblioteki zgromadzonej w pamięci urządzeń Apple.

Słuchawek o wyższej impedancji z powodzeniem użyjesz przy smartfonie czy tablecie, jeśli podłączysz je do mobilnego wzmacniacza słuchawkowego. Urządzenie, takie jak Teac HA-P50 pozwoli dostarczyć im odpowiednią moc nawet wtedy, kiedy źródłem dźwięku jest urządzenie mobilne.

TEAC HA-P50
Na zdjęciu mobilny wzmacniacz słuchawkowy Teac HA-P50Bezpłatna aplikacja TEAC HR Audio Player pozwala użytkownikom urządzeń opartych na systemie iOS odtwarzać dźwięk w maksymalnej rozdzielczości 96 kHz/24 bity.

Osobną kategorię słuchawek stanowią słuchawki gamingowe, których zadaniem jest zapewnienie użytkownikowi mocnych wrażeń podczas grania. Wiele z nich wyposażono w kilka przetworników w jednej słuchawce po to, aby stworzyć jak najciekawszy efekt przestrzenny. Ponownie warto tu postawić na konstrukcje otwarte lub półotwarte. Modele, takie jak Audio-Technica ATH-PDG1 czy Sennheiser G4ME ONE pozwolą znacznie wydłużyć czas grania nie męcząc przy tym ucha.

Sennheiser G4ME ONE
Otwarta, wokółuszna konstrukcja modelu G4ME ONE gwarantuje wysoki komfort użytkowania nawet przez wiele godzin grania, natomiast przetworniki zoptymalizowano tak, aby zapewniały ekstremalnie precyzyjny dźwięk, bez względu na rodzaj gry.

Magia Pasma przenoszenia

Ważną informacją przy wyborze słuchawek jest zakres częstotliwości, który mówi, jak bardzo niskie, lub wysokie tony będziemy w stanie usłyszeć z pomocą naszych słuchawek. Dla ludzi słyszalny przedział to około 16-20000Hz, lecz każdy z nas inaczej odbiera poszczególne częstotliwości. Jest to kwestia indywidualnego postrzegania. Dlatego warto, by słuchawki – zwłaszcza te do użytku domowego – charakteryzowały wyższe od słyszalnego przez człowieka pasmo przenoszenia, jak w modelu Audio-Technica ATH-SR5BT (5 Hz – 45 000 Hz).

Audio-Technica ATH-SR5BT
Model ATH-SR5BT to połączenie szerokiego pasma przenoszenia z Bluetooth aptX. Efekt to czyste i bogate brzmienie bez konieczności podłączania przewodu.

Liczy się czułość

Istotnym parametrem technicznym jest również skuteczność słuchawek, która jest określona w decybelach. Jest to poziom ciśnienia akustycznego, które wytwarzają słuchawki przy podaniu określonej mocy. Im wyższa wartość podana w danych katalogowych, tym głośniej słuchawki zagrają. W dużym uproszczeniu przy tej samej głośności słuchawki z wyższą skutecznością będą grały z większym natężeniem dźwięku. Nawet kilka decybeli więcej, potrafi zrobić różnicę. Warto się tu jednak zastanowić, czy głośność to podstawowy czynnik, na jakim nam zależy.

Nie bój się pytać

Zakup właściwych słuchawek wymaga wcześniejszego zastanowienia. Nie podejmiemy właściwej decyzji, bazując jedynie na internetowych rankingach. Takie zestawienia mogą pomóc nam zapoznać się z ofertą rynkową. Żaden ranking słuchawek nausznych nie zastąpi jednak naszego własnego wrażenia, ponieważ każdy z nas ma inną wrażliwość akustyczną i… inaczej ukształtowaną głowę. Ta różni się choćby kształtem, wielkością i rozstawieniem uszu. Efekt – słuchawki, które pasowały na osobę przygotowującą ranking, dla nas mogą być po prostu za luźne – lub wręcz odwrotnie – zbyt ciasne i uciskające.

Dlatego warto wybrać się do salonu i wypróbować każdą parę w warunkach rzeczywistych. Powinniśmy ją przymierzyć i sprawdzić, jak dobrze leży na naszej głowie. Eksperci salonów Top Hi-Fi & Video Design każdego dnia pomagają Klientom w doborze słuchawek dostosowanych do ich potrzeb. Tłumaczą im, na co zwracać uwagę i odpowiadają na ich pytania. Wszystko po to, by – wychodząc z salonu – każdy z nas miał stuprocentową pewność właściwie dokonanego wyboru.

 

---

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(21 ocen)

Polecane

 1. Supercena Bestseller
  Słuchawki KOSS Porta Pro

  Porta Pro

  Koss
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 137 zł Normalna cena 199 zł
 2. HD 650

  HD 650

  Sennheiser
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 1 157 zł Normalna cena 1 213 zł
  Prosimy o kontakt
 3. HD 700

  HD 700

  Sennheiser
  Słuchawki nauszne
  1 798 zł
  Prosimy o kontakt
 4. Słuchawki Bluetooth Audio-Technica ATH-DSR9BT

  ATH-DSR9BT

  Audio-Technica
  Słuchawki Bluetooth
  Cena promocyjna 2 399 zł Normalna cena 2 899 zł
 5. Sine Black kabel Apple Lightning

  Sine Black kabel Apple Lightning

  Audeze
  Słuchawki nauszne
  2 495 zł
  Prosimy o kontakt
 6. LCD-2 Rosewood

  LCD-2 Rosewood

  Audeze
  Słuchawki nauszne
  5 495 zł
  Prosimy o kontakt
 7. Supercena
  Koss BT540i

  BT540i

  Koss
  Słuchawki Bluetooth
  Cena promocyjna 699 zł Normalna cena 899 zł
 8. Supercena
  ATH-PDG1

  ATH-PDG1

  Audio-Technica
  Słuchawki gamingowe
  Cena promocyjna 599 zł Normalna cena 999 zł
  Prosimy o kontakt
 9. ATH-A1000Z

  ATH-A1000Z

  Audio-Technica
  Słuchawki nauszne
  2 399 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: