Poprzedni
Następny

Jakie słuchawki nauszne wybrać i kupić? Ranking słuchawek nausznych

Średnia ocen: 5
(21 ocen) 12 komentarzy

Otwarte czy zamknięte? Bezprzewodowe z Bluetooth czy przewodowe? Z redukcją hałasu czy bez? Co z rankingami słuchawek? Jak wybrać słuchawki, które zagwarantują nam świetne brzmienie na lata? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym poradniku. Jeśli słuchawki nauszne są tym, czego akurat potrzebujesz, zachęcamy do lektury.

Spis treści: Jakie słuchawki nauszne wybrać?

 1. Słuchawki nauszne i wokółuszne

 2. Słuchawki nauszne przewodowe

 3. Słuchawki nauszne bezprzewodowe

 4. Słuchawki nauszne otwarte

 5. Słuchawki nauszne zamknięte

 6. Słuchawki nauszne a zastosowanie

 7. Słuchawki nauszne z mikrofonem

 8. Słuchawki nauszne do muzyki

 9. Wygodne słuchawki nauszne, czyli jakie?

 10. Najlepsze słuchawki nauszne – ranking słuchawek nausznych

 11. Podsumowanie

Słuchawki Audeze MM-500 polecamy w naszym rankingu słuchawek nausznych

Słuchawki nauszne i wokółuszne

Już sama nazwa „nauszne” wymaga tu doprecyzowania. Potocznie przyjęto nazywać w ten sposób każdy model, który nie wymaga wkładania silikonowego lub gąbczastego modułu bezpośrednio do kanału słuchowego. W ten sposób do przysłowiowego jednego worka wrzucamy dwie kategorie słuchawek.

Pierwsza to typowe słuchawki nauszne, które leżą bezpośrednio na uchu, druga – słuchawki wokółuszne, które jak sama nazwa wskazuje w całości otaczają uszy. Ten drugi wariant okazuje się znacznie popularniejszy. Z uwagi na aspekt praktyczny, potraktujemy więc obie kategorie słuchawek jako jedną – słuchawek nausznych.

najlepsze słuchawki bezprzewodowe nauszne Yamaha zapewniają wysoką jakość dźwięku i szerokie pasmo przenoszenia

Słuchawki nauszne przewodowe

Jakie są najlepsze słuchawki nauszne? Przewodowe czy bezprzewodowe? To jedno z pierwszych pytań, jakie pojawiają się w momencie, w którym stajemy przed wystawą z najnowszymi modelami słuchawek. Rozwój technologii pozwolił uniezależnić słuchawki od przewodu. To rozwiązuje problemy związane z plątaniem się przewodu, co przekłada się na wygodę użytkowania.

Słuchawki Koss Porta Pro w wersji Utility

Słuchawki nauszne bezprzewodowe

O ile jednak słuchawki bezprzewodowe nauszne charakteryzuje coraz wyższa jakość brzmienia, wciąż trudno im dorównać klasie dźwięku słuchawek przewodowych. Dlatego decydując się na model bezprzewodowy (Bluetooth) warto sprawdzić, czy słuchawki wspierają transmisję kodekiem aptX, aptX HD czy aptX Adaptive oraz upewnić się, że posiadany przez nas smartfon jest wyposażony w taką technologię. Oczywiście najlepsze rezultaty uzyskamy przy odsłuchu tzw. plików bezstratnych (np. w formacie FLAC).

Słuchawki bezprzewodowe nauszne Bowers & Wilkins zapewniają stabilne połączenie Bluetoth

Nauszne słuchawki bezprzewodowe (np. model ATH-M50xBT2 czy ATH-M20xBT) mają zwykle w zestawie kabel audio, który umożliwia korzystanie z nich po rozładowaniu wbudowanego akumulatora. Pamiętajmy przy tym jednak, że wyeliminowanie przewodu często wiąże się z kompromisem po stronie jakości dźwięku. W pracy, na rowerze czy w drodze do domu ta różnica może być niezauważalna. Jednak w warunkach domowych, kiedy chcemy dać się ponieść możliwościom naszego sprzętu hi-fi, to właśnie przewód – obok innych czynników – pozwala uzyskać jakość brzmienia, która jest poza zasięgiem transmisji bezprzewodowej.

Słuchawki nauszne otwarte

Jeżeli decydujemy się na modele przewodowe, kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, rozglądając się za nową parą słuchawek, jest ich konstrukcja. Tu mamy do czynienia z trzema możliwościami: słuchawki otwarte, słuchawki zamknięte oraz, rzadko spotykane, słuchawki nauszne półotwarte.

Zaletami słuchawek otwartych są: wentylacja ucha, duża przestrzenność dźwięku i możliwość uzyskania bardzo realistycznego, holograficznego brzmienia. Otwarta konstrukcja sprawia, że z jednej strony słyszymy dźwięk dobiegający z zewnątrz, z drugiej – inni słyszą to, czego my słuchamy. Dlatego modele otwarte polecane są szczególnie tym użytkownikom, którzy muzyki zamierzają słuchać w warunkach domowych, na przykład podłączając je do domowego systemu audio.

otwarte słuchawki posiadają specjalne otwory w nausznikach, które pozwalają na wymianę powietrza

Słuchawki nauszne zamknięte

Problem izolowania ucha rozwiązują pełnowymiarowe słuchawki o konstrukcji zamkniętej. Ich zaletą jest możliwość dźwiękowego odseparowania użytkownika od otoczenia, na co pozwala zarówno szczelnie zamknięta czasza, jak i miękkie nauszniki, zazwyczaj głęboko wyściełane welurem lub innym materiałem, np. ekoskórą (jak choćby w modelu ATH-A550Z czy ATH-A1000Z marki Audio-Technica).

Pasywna zapora w postaci przylegających do głowy nauszników sprawia, że dociera do nas mniej bodźców z zewnątrz i nic nie rozprasza nas podczas odsłuchu. Stosowanie słuchawek w układzie zamkniętym może wiązać się jednak z szybszym zmęczeniem ucha.

Kompromisem między słuchawkami zamkniętymi a otwartymi są słuchawki półotwarte. Więcej o różnego typu konstrukcjach słuchawek nausznych znajdziesz w artykule: „Słuchawki otwarte, półotwarte i zamknięte – różnice, wady i zalety poszczególnych rozwiązań”.

Słuchawki nauszne a zastosowanie

Decyzję o wyborze nowych słuchawek warto oprzeć również na świadomości tego, w jakich sytuacjach będziemy z nich korzystać. W warunkach domowych sprawdzi się tak naprawdę każda konstrukcja słuchawek nausznych. Zakładając, że słuchana muzyka nie będzie przeszkadzała pozostałym domownikom, możemy skorzystać zarówno ze słuchawek zamkniętych, półotwartych, jak i sięgnąć po modele otwarte.

Poszukujesz dobrych słuchawek bezprzewodowych? sprawdź model Audio Technica ATH-M50xBT2

Słuchawki trudniejsze do wysterowania, np. o wyższej impedancji z powodzeniem użyjesz przy smartfonie czy tablecie, jeśli podłączysz je do mobilnego wzmacniacza słuchawkowego. Urządzenie, takie jak AudioQuest DragonFly pozwoli dostarczyć im odpowiednią moc i jakość nawet wtedy, kiedy źródłem dźwięku jest urządzenie mobilne.

Dobre słuchawki nauszne z mikrofonem

Wiele dostępnych na rynku słuchawek nausznych ma wbudowany mikrofon, który umożliwia prowadzenie rozmów za ich pośrednictwem. Niektóre modele wyposażone są w wysokiej jakości mikrofony, które sprawdzą się nawet do nagrywania głosu użytkownika lub prowadzenia streamingu na żywo, np. na portalach społecznościowych.

ATH-M50xSTS StreamSet™ Analog - te słuchawki posiadają złącza XLR/jack

Zamknięte, wokółuszne słuchawki, wyposażone w system aktywnej redukcji szumów ANC oraz wbudowany mikrofon bardzo dobrze sprawdzą się również w biurze, zwłaszcza w większych przestrzeniach typu „open space”. 

Szukając modeli do biura zwróć także uwagę na wygodną regulację głośności (zarówno odtwarzanego audio, jak i samego mikrofonu), która zyskuje na znaczeniu m.in. przy rozmowach przez podłączony do słuchawek telefon komórkowy czy podczas komunikacji typu VoIP. Niektóre słuchawki mają dodatkowo przycisk umożliwiający szybkie wyłączenie mikrofonu, co w niektórych zastosowaniach bywa bardzo przydatnym rozwiązaniem.

Maxwell, czyli najlepsze Słuchawki bezprzewodowe nauszne Audeze dla graczy

Osobną kategorię stanowią nauszne słuchawki gamingowe, których zadaniem jest zapewnienie użytkownikowi mocnych wrażeń podczas grania. Wiele z nich wyposażono w kilka przetworników w jednej słuchawce po to, aby stworzyć jak najlepszy efekt przestrzenny. Ponownie warto tu postawić na konstrukcje otwarte lub półotwarte. Modele, takie jak Audio-Technica ATH-PDG1a czy ATH-GDL3 pozwolą znacznie wydłużyć czas grania nie męcząc przy tym ucha. Spośród modeli o zamkniętej konstrukcji warto zwrócić uwagę na modele Audeze Maxwell i Audio-Technica ATH-GL3. Do osób pracujących na co dzień w domowym biurze, a także dla twórców treści internetowych dobrym wyborem może być model ATH-M50xSTS StreamSet™ Analog lub ATH-M50xSTS StreamSet™ USB. Są to słuchawki wyposażone w wysokiej jakości mikrofon pojemnościowy umieszczony na pałąku. Oprócz dobrej jakości brzmienia zapewnią krystalicznie czystą komunikację, np. za pośrednictwem komunikatorów dostępnych w Internecie.

Słuchawki do muzyki, czyli audiofilskie słuchawki nauszne

Osoby, które nie mają miejsca na rozstawienie dużego systemu audio lub nie są w stanie zapewnić odpowiednich warunków do odsłuchu, często decydują się na zakup przewodowych słuchawek nausznych z wysokiej półki i wzmacniacza słuchawkowego. Taki duet może być świetną alternatywą dla klasycznego zestawu stereo.

Ciekawą propozycją w tym segmencie rynku są słuchawki Audeze MM-500, które powstały we współpracy z cenionym producentem muzycznym Mannym Marroquinem. O jakości dźwięku, jaki zapewnia ten model, świadczy m.in. to, że sam Manny używa tych słuchawek podczas miksowania utworów największych gwiazd estrady, z którymi współpracuje. Jest to więc konstrukcja stworzona nie tylko z myślą o melomanach, ale także o profesjonalistach, na co dzień pracujących w studiach nagraniowych.

Innym interesującym modelem marki Audeze do słuchania muzyki w wysokiej jakości jest planarny LCD2 Classic. Słuchawki te są trudniejsze do napędzenia, ale domowy sprzęt hi-fi nie będzie miał z tym problemu. Jeżeli jednak chcesz uzyskać maksimum brzmienia ze swoich audiofilskich słuchawek przewodowych nausznych, rozważ zakup osobnego wzmacniacza słuchawkowego, np. Lehmannaudio Linear, Pathos Aurium lub Copland DAC 215.

Audeze ma w ofercie wiele świetni brzmiących słuchawek nausznych, gwarantujących wysoką jakość dźwięku

Wygodne słuchawki nauszne, czyli jakie?

Wybierając słuchawki, a zwłaszcza słuchawki bezprzewodowe nauszne, należy uwzględnić komfort ich użytkowania. Warto zwrócić uwagę na materiały, jakie zostały użyte do produkcji, a zwłaszcza na to, jak wykonane zostały poduszki nauszników. To właśnie dopasowanie nauszników do głowy użytkownika w dużej mierze decyduje o komforcie słuchania muzyki. Nie bez znaczenia w słuchawkach nausznych jest ich masa. Zbyt duża, zwłaszcza jeśli mają to być słuchawki także mobilne, może być uciążliwa i szybko powodować dyskomfort.

Kiedy w grę wchodzi komfort użytkowania, a przy tym również mobilność słuchawek, na pierwszy plan wysuwa się również aktywna redukcja szumu/hałasu, którą znajdziemy np. w modelach Bowers & Wilkins Px7 S2, Yamaha YH-L700A czy KEF Mu7 oraz wbudowany mikrofon służący do prowadzenia rozmów. Przed wyborem odpowiedniego modelu warto więc sprawdzić skuteczność działania funkcji ANC (od ang. Active Noise Cancellation), ponieważ każdy producent ma swoje sposoby na „walkę” z hałasem dochodzącym z zewnątrz do uszu użytkownika.

jakie słuchawki bezprzewodowe nauszne wybrać? Wartymi uwagi są modele audio-technica

Najlepsze słuchawki nauszne – ranking słuchawek nausznych

Nie ma jednego słusznego wyboru i nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie są najlepsze słuchawki nauszne. Różnorodność dostępnych na rynku modeli jest jednak na tyle duża, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Różna jest nie tylko funkcjonalność czy jakość wykonania, ale też cena oferowanych modeli. W rozmaitych sklepach ze sprzętem audio znajdziemy słuchawki nauszne zarówno za kilkadziesiąt złotych, jak i za kilka tysięcy złotych. Tanie słuchawki nauszne nie zawsze jednak spełnią pokładane w nich oczekiwania. Niekiedy warto więc zapłacić nieco więcej, aby być w pełni zadowolonymi z zakupu.

Przy wyborze nie sposób pominąć późniejszego przeznaczenia zakupionego modelu. Jedne słuchawki sprawdzą się lepiej w terenie, inne w domowym systemie audio, a jeszcze inne podczas streamingu czy grania np. na konsoli. Przy wyborze z reguły więc trzeba iść na pewnego rodzaju kompromisy, w zależności od tego, do czego słuchawki wykorzystywane będą najczęściej. Najlepsze słuchawki nauszne powinny:

 • być wygodne i zapewniać dobrą wentylację uszu, by zagwarantować odpowiedni komfort przy długich odsłuchach, na przykład w domu. Takim modelem jest przystępny cenowo, przewodowy otwarty ATH-AD500X firmy Audio-Technica.

 • dawać swobodę w przemieszczaniu się, przy jednoczesnym skutecznym izolowaniu od hałasu otoczenia. Pod tym względem warto zwrócić uwagę na modele ATH-M20xBT z dobrym tłumieniem pasywnym oraz Bowers & Wilkins Px8, czyli słuchawki nauszne bezprzewodowe klasy premium z zaawansowaną funkcją ANC.

 • gwarantować komfort użytkowania osobom, które wykorzystują je na co dzień w pracy przez długie godziny. Dla użytkowników skupionych na pracy ze słuchawkami na głowie polecamy modele z wbudowanym mikrofonem na pałąku, takie jak np. ATH-M50xSTS StreamSet™ USB lub odmianę tego modelu wykorzystującą połączenia analogowe XLR/jack, czyli ATH-M50xSTS StreamSet™ Analog.

 • gwarantować wysokiej jakości brzmienie. Bezkompromisowi audiofile powinni zacząć swoje poszukiwania pośród przewodowych modeli nausznych dostępnych w ofercie producentów, takich jak Audeze, czy Audio-Technica. Warto zwrócić uwagę m.in. na modele LCD-2 Classic, MM-500 lub ATH-WP900.

Podsumowanie

Zakup właściwych słuchawek wymaga wcześniejszego zastanowienia. Nie podejmujmy decyzji zakupowej bazując jedynie na internetowych rankingach. Takie zestawienia mogą pomóc nam zapoznać się z ofertą rynkową i poznać najlepsze słuchawki nauszne. Ranking słuchawek nausznych nie zastąpi jednak naszego własnego wrażenia, ponieważ każdy z nas ma inną wrażliwość akustyczną i… inaczej ukształtowaną głowę. Ta różni się choćby kształtem, wielkością i rozstawieniem uszu. Efekt – słuchawki, które pasowały choćby na osobę przygotowującą ranking, dla nas mogą być po prostu za luźne – lub wręcz odwrotnie – zbyt ciasne i uciskające.

Słuchawki bezprzewodowe nauszne House of Marley

Dlatego warto wybrać się do salonu po to, by samemu przetestować słuchawki bezprzewodowe nauszne i sprawdzić jakość dźwięku, jaką zapewniają. Powinniśmy przymierzyć i sprawdzić wybrane wcześniej modele, jak dobrze leżą na naszej głowie i jak brzmią. Eksperci salonów Top Hi-Fi & Video Design każdego dnia pomagają klientom w doborze słuchawek dostosowanych do ich potrzeb. Tłumaczą im, na co zwracać uwagę i odpowiadają na ich pytania. Wszystko po to, by – wychodząc z salonu z zakupionymi słuchawkami – każdy miał stuprocentową pewność właściwie dokonanego wyboru.


Jeżeli zainteresował Cię temat słuchawek i chciałbyś dowiedzieć się na ich temat jeszcze więcej, koniecznie sprawdź nasze poradniki:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(21 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: