Poprzedni
Następny

Jakie słuchawki nauszne kupić?

Średnia ocen: 5
(21 ocen) 12 komentarzy

Otwarte czy zamknięte? Bezprzewodowe z Bluetooth czy przewodowe? Z redukcją hałasu czy bez? Co z rankingami słuchawek? Jak wybrać słuchawki, które zagwarantują nam świetne brzmienie na lata? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Państwu eksperci z salonów Top Hi-Fi & Video Design.

Dobre słuchawki powinny idealnie odpowiadać naszym potrzebom i wrażliwości na brzmienie. Na zdjęciu słuchawki Bluetooth Audio-Technica ATH-SR50BT

Wybór odpowiednich słuchawek nausznych to temat rzeka.

Już sama nazwa „nauszne” wymaga tu doprecyzowania. Potocznie przyjęto nazywać w ten sposób każdy model, który nie wymaga wkładania silikonowego lub gąbczastego modułu bezpośrednio do kanału słuchowego. W ten sposób do jednego worka wrzucamy dwie kategorie słuchawek.

Pierwsza to typowe słuchawki nauszne, które leżą bezpośrednio na uchu, druga – słuchawki wokółuszne, które jak sama nazwa wskazuje w całości otaczają uszy. Ten drugi wariant okazuje się znacznie popularniejszy. Z uwagi na aspekt praktyczny, potraktujemy więc obie kategorie słuchawek jako jedną – słuchawek nausznych.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

To chyba pierwsze pytanie, jakie pojawia się w momencie, w którym stajemy przed wystawą z najnowszymi modelami słuchawek. Rozwój technologii pozwolił uniezależnić słuchawki od przewodu. To rozwiązuje problemy związane z plątaniem się, czy mikrofonowaniem przewodu, co przekłada się na wygodę użytkowania.

Słuchawki Yamaha YH-L700A

Ciekawą propozycję w segmencie nausznych słuchawek bezprzewodowych ma firma Yamaha. Mamy tutaj na myśli model YH-L700A z techniką 3D Sound Field. Pozwala ona użytkownikowi doświadczać dźwięk z filmów i serialu z kinowym realizmem, zanurzając go w akcji prezentowanej na ekranie, np. urządzenia mobilnego. Słuchawki YH-L700A wyposażone są w wydajną baterię, które zapewania do 34 godz. bezprzewodowego korzystania z urządzenia.

O ile jednak słuchawki bezprzewodowe charakteryzuje coraz wyższa jakość brzmienia, wciąż trudno im dorównać klasie dźwięku słuchawek przewodowych. Dlatego decydując się na model bezprzewodowy (Bluetooth) warto sprawdzić, czy słuchawki wspierają transmisję kodekiem aptX lub aptX HD oraz upewnić się, że posiadany smartfon jest wyposażony w taką technologię. Oczywiście najlepsze rezultaty uzyskamy przy odsłuchu plików bezstratnych (FLAC/Tidal) i w jakości 24/192.

Dodatkową zaletą wielu słuchawek bezprzewodowych jest możliwość podłączenia do nich przewodu, kiedy akumulator ulegnie rozładowaniu. Takie słuchawki, których przykładem może być choćby Koss BT540i, nazywamy "hybrydowymi".

Koss BT540i

Pełnowymiarowe słuchawki Koss BT540i to nie tylko odłączany przewód. To również Bluetooth z aptX, przyciski zdalnego sterowania wbudowane w korpus słuchawki, oraz doskonała jakość dźwięku.

Pamiętajmy przy tym jednak, że wyeliminowanie przewodu za każdym razem wiąże się z kompromisem po stronie jakości dźwięku. W pracy, na rowerze czy w drodze do domu ta różnica może być niezauważalna. Jednak w warunkach domowych, kiedy chcemy dać się ponieść możliwościom naszego sprzętu Hi-Fi, to właśnie przewód – obok innych czynników – pozwala uzyskać jakość brzmienia, która jest poza zasięgiem transmisji bezprzewodowej.

Otwarte czy zamknięte?

Jeżeli decydujemy się na modele przewodowe, kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, rozglądając się za nową parą słuchawek, jest ich konstrukcja. Tu mamy do czynienia z trzema możliwościami: słuchawki otwarte, słuchawki zamknięte oraz, rzadko spotykane, słuchawki półotwarte.

Zaletami słuchawek otwartych są: wentylacja ucha, duża przestrzenność dźwięku i możliwość uzyskania bardzo realistycznego, holograficznego brzmienia. Otwarta konstrukcja sprawia, że z jednej strony słyszymy dźwięk dobiegający z zewnątrz, z drugiej – inni słyszą to, czego słuchamy. Dlatego modele otwarte polecane są szczególnie tym użytkownikom, którzy muzyki zamierzają słuchać w warunkach domowych, na przykład podłączając je do domowego systemu audio.

Problem izolowania ucha rozwiązują pełnowymiarowe słuchawki o konstrukcji zamkniętej. Ich zaletą jest możliwość odseparowania od otoczenia, na co pozwala zarówno szczelnie zamknięta czasza, jak i miękkie, zazwyczaj głęboko wyściełane welurem lub innym materiałem nauszniki (jak choćby w modelu ATH-MSR7b marki Audio-Technica).

Pasywna zapora w postaci przylegających do głowy nauszników sprawia, że dociera do nas mniej bodźców z zewnątrz i nic nie rozprasza nas podczas odsłuchu. Stosowanie słuchawek w układzie zamkniętym może wiązać się jednak z szybszym zmęczeniem ucha.

House of Marley Positive Vibration XL to bezprzewodowe słuchawki wokółuszne, które mogą poszczycić się zaawansowanymi przetwornikami o średnicy 40 mm, łącznością Bluetooth 5.0 i 24 godzinami pracy na jednym ładowaniu.

W domu, do pracy i dla graczy

Decyzję o wyborze nowych słuchawek warto oprzeć również na świadomości tego, w jakich sytuacjach będziemy z nich korzystać.

W warunkach domowych sprawdzi się tak naprawdę każda konstrukcja słuchawek nausznych. Zakładając, że słuchana muzyka nie będzie przeszkadzała pozostałym domownikom, możemy skorzystać zarówno z konstrukcji słuchawek zamkniętych, półotwartych, jak i sięgnąć po modele otwarte.

Jeśli chcesz podłączyć swoje słuchawki do domowego sprzętu Hi-Fi, zwróć uwagę na modele takie jak pełnowymiarowe Audeze LCD2 Classic czy Audio-Technica ATH-AD2000X. Są one trudniejsze do napędzenia, ale domowy sprzęt Hi-Fi nie będzie miał z tym problemu. Jeżeli jednak chcesz uzyskać maksimum brzmienia ze swoich słuchawek rozważ zakup wzmacniacza słuchawkowego, np. Lehmannaudio Linear, Pathos Aurium lub Copland DAC 215.

Audeze LCD-2 Closed Back

Legendarny model LCD-2 w wersji zamkniętej. Ta konstrukcja Audeze zapewnia doskonałą dynamikę i ultra-niskie zniekształcenia. Bogate, angażujące brzmienie z głębokim, dobrze kontrolowanym basem zachwyca swoją precyzją, a w razie potrzeby staje się niesamowicie delikatne. 

Kiedy w grę wchodzi mobilność słuchawek, na pierwszy plan wysuwa się również aktywna redukcja szumów/hałasu, którą znajdziemy np. w modelach Audio-Technica ANC900BT, Audio-Technica SR50BT i Marley Exodus ANC, oraz mikrofon w przewodzie, służący do prowadzenia rozmów przez telefon. 

Zamknięte, wokółuszne słuchawki, wyposażone w system aktywnej redukcji szumów ANC oraz wbudowany mikrofon bardzo dobrze sprawdzą się również w biurze.  Szukając modeli do biura zwróć także uwagę na regulację głośności, która zyskuje na znaczeniu na przykład przy rozmowach przez podłączony do słuchawek telefon komórkowy czy komunikacji przez VoIP.

ATH-ANC900BT to bezprzewodowe słuchawki wokółuszne z serii QuietPoint®, wyposażone w cyfrowy hybrydowy układ redukcji hałasu (ANC), który zapewnia niezwykle wysoki poziom redukcji szumu otoczenia.

Słuchawki trudniejsze do wysterowania, np. o wyższej impedancji z powodzeniem użyjesz przy smartfonie czy tablecie, jeśli podłączysz je do mobilnego wzmacniacza słuchawkowego. Urządzenie, takie jak AudioQuest DragonFly pozwoli dostarczyć im odpowiednią moc i jakość nawet wtedy, kiedy źródłem dźwięku jest urządzenie mobilne.

DragonFly Cobalt

DragonFly Cobalt to przenośny przetwornik cyfrowo-analogowy USB typu plug-and-play, który zawiera wbudowany przedwzmacniacz oraz wzmacniacz słuchawkowy. Z pomocą tego modelu użytkownik może uzyskać niezwykle czyste, dokładne i naturalnie piękne brzmienie w słuchawkach, głośnikach aktywnych czy nawet kompletnych systemach audio.

Osobną kategorię słuchawek stanowią słuchawki gamingowe, których zadaniem jest zapewnienie użytkownikowi mocnych wrażeń podczas grania. Wiele z nich wyposażono w kilka przetworników w jednej słuchawce po to, aby stworzyć jak najciekawszy efekt przestrzenny. Ponownie warto tu postawić na konstrukcje otwarte lub półotwarte. Modele, takie jak Audeze Penrose czy Audio-Technica ATH-ADG1X pozwolą znacznie wydłużyć czas grania nie męcząc przy tym ucha.

Audeze Penrose

Bezprzewodowe planarne słuchawki magnetyczne Audeze Penrose dostępne są w dwóch wersjach, Penrose (dla konsol PlayStation 4 i PlayStation 5 oraz komputerów Windows i Mac) i Penrose X (dla konsol Xbox One i Xbox Series X oraz komputerów Windows). 

Liczy się czułość

Istotnym parametrem technicznym jest również skuteczność słuchawek, która jest określona w decybelach. Jest to poziom ciśnienia akustycznego, które wytwarzają słuchawki przy podaniu określonej mocy. Im wyższa wartość podana w danych katalogowych, tym głośniej słuchawki zagrają. W dużym uproszczeniu przy tej samej głośności słuchawki z wyższą skutecznością będą grały z większym natężeniem dźwięku. Nawet kilka decybeli więcej, potrafi zrobić różnicę. Warto się tu jednak zastanowić, czy głośność to podstawowy czynnik, na jakim nam zależy.

Bowers & Wilkins PX5 to bezprzewodowe słuchawki wokółuszne z aktywną redukcją hałasu. Gdziekolwiek się wybierasz, doświadcz muzyki na najwyższym poziomie. Bez względu na to gdzie jesteś, adaptacyjny układ aktywnej redukcji hałasu przeniesie cię wprost centrum muzyki. Słuchawkami można wygodnie zarządzać także poprzez specjalną aplikację na smartfony i tablety.


Jeżeli zainteresował Cię temat słuchawek i chciałbyś dowiedzieć się na ich temat jeszcze więcej, koniecznie sprawdź nasze poradniki:


Nie bój się pytać

Zakup właściwych słuchawek wymaga wcześniejszego zastanowienia. Nie podejmiemy właściwej decyzji, bazując jedynie na internetowych rankingach. Takie zestawienia mogą pomóc nam zapoznać się z ofertą rynkową. Żaden ranking słuchawek nausznych nie zastąpi jednak naszego własnego wrażenia, ponieważ każdy z nas ma inną wrażliwość akustyczną i… inaczej ukształtowaną głowę. Ta różni się choćby kształtem, wielkością i rozstawieniem uszu. Efekt – słuchawki, które pasowały na osobę przygotowującą ranking, dla nas mogą być po prostu za luźne – lub wręcz odwrotnie – zbyt ciasne i uciskające.

Dlatego warto wybrać się do salonu i wypróbować każdą parę w warunkach rzeczywistych. Powinniśmy ją przymierzyć i sprawdzić, jak dobrze leży na naszej głowie. Eksperci salonów Top Hi-Fi & Video Design każdego dnia pomagają Klientom w doborze słuchawek dostosowanych do ich potrzeb. Tłumaczą im, na co zwracać uwagę i odpowiadają na ich pytania. Wszystko po to, by – wychodząc z salonu – każdy z nas miał stuprocentową pewność właściwie dokonanego wyboru.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(21 ocen)

Polecane

 1. Sine Black kabel Apple Lightning
  2 495 zł
  Prosimy o kontakt
 2. Słuchawki Bluetooth Audio-Technica ATH-DSR9BT

  ATH-DSR9BT

  Audio-Technica
  Archiwum
  Special Price 2 399 zł Regular Price 2 899 zł
  Prosimy o kontakt
 3. HD 700

  HD 700

  Sennheiser
  Archiwum
  1 798 zł
  Prosimy o kontakt
 4. HD 650

  HD 650

  Sennheiser
  Archiwum
  Special Price 1 157 zł Regular Price 1 213 zł
  Prosimy o kontakt
 5. Supercena Bestseller
  Słuchawki KOSS Porta Pro

  Porta Pro

  Koss
  Słuchawki nauszne
  Special Price 149 zł Regular Price 199 zł
 6. LCD-2 Rosewood

  LCD-2 Rosewood

  Audeze
  Słuchawki nauszne
  5 495 zł
  Prosimy o kontakt
 7. Promocja
  ATH-A1000Z

  ATH-A1000Z

  Audio-Technica
  Słuchawki nauszne
  Special Price 1 799 zł Regular Price 2 399 zł
 8. Supercena
  ATH-PDG1

  ATH-PDG1

  Audio-Technica
  Słuchawki gamingowe
  Special Price 599 zł Regular Price 999 zł
  Prosimy o kontakt
 9. Supercena
  Koss BT540i

  BT540i

  Koss
  Słuchawki Bluetooth
  Special Price 499 zł Regular Price 899 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: