Kategoria
Zestawy głośników (37 produktów)
Głośniki są nieodłączną częścią zestawu audio. Każdy użytkownik pragnący stworzyć system stereo lub wielokanałowy, musi dokonać wyboru nagłośnienia, które zapewni brzmienie na wysokim poziomie. Samodzielne dobranie tych komponentów do zestawu audio nie jest proste, w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, różniących się parametrami, brzmieniem, ceną, a przede wszystkim konstrukcją. W ofercie wielu producentów znajdziesz nie tylko klasyczne kolumny pasywne, ale też modele z wbudowanym wzmacniaczem (kolumny aktywne), w tym m.in. głośniki przenośne i potężne systemy określane jako power audio. Dużym ułatwieniem są więc zestawy głośników, odpowiednio dobrane pod względem brzmieniowym, wizualnym oraz technicznym.
Rodzaje zestawów głośnikowych:
- Zestawy głośników do systemu stereo
- Zestawy głośników do systemu kina domowego
- Zestawy głośników z soundbarem
- Zestawy głośników do systemu multiroom
Zestawy głośników do systemu stereo
Zestaw do systemu stereo składa się z dwóch głośników. Najczęściej są to konstrukcje podłogowe lub podstawkowe. Odpowiednie rozstawienie prawego i lewego głośnika zapewni efekty stereofoniczne podczas odtwarzania muzyki. Takie systemy określane są jako 2.0.
Do zestawów głośnikowych stereo może być dodatkowo dołączony subwoofer (najczęściej jest to model aktywny). Wybór tego typu konfiguracji najlepszym rozwiązaniem, gdy odczuwacie niedostateczne przetwarzanie niskich częstotliwości. W sprzedaży dostępne są zarówno subwoofery przewodowe, jak i modele bezprzewodowe, które użytkownik może dokupić osobno. Zestawy takie oznaczane są jako 2.1.
Zestawy głośnikowe do systemu kina domowego
Kino domowe jest systemem wielokanałowym. Podstawowy zestaw składa się z pięciu kanałów. Tworzą je dwa głośniki frontowe, głośnik centralny oraz głośniki surround. Ta konfiguracja określana jest jako system 5.0. W odróżnieniu od zestawów stereo, systemy kina domowego są w stanie wygenerować efekty dźwiękowe znane z profesjonalnego kina.
W sprzedaży dostępne są także zestawy głośników 3.0, pozbawione kanałów surround (np. Yamaha NS-P51). Pozwala to samodzielnie dobrać głośniki surround, wykorzystując np. głośniki bezprzewodowe.
Jeśli rozmiar pomieszczenia oraz przestrzeń do wykorzystania na to pozwalają, użytkownik może zdecydować się na system kina domowego 7.2- lub 9.2-kanałowy. Takie zestawy mają w komplecie dodatkowe głośniki efektowe (np. większą liczbę tylnych głośników surround). Większa liczba wykorzystywanych kanałów sprawia, że dźwięk wielokanałowy dociera do słuchacza z jeszcze większej liczby kierunków, potęgując wrażenia dźwiękowe podczas seansu.
Zestaw kolumn do kina domowego, przeznaczone do większych pomieszczeń, najczęściej oferowane są wraz z subwooferem. To rozwiązanie znacznie poprawia przetwarzanie niskich częstotliwości. Obecność subwoofera w systemach kina domowego jest bardziej pożądana niż w systemach stereofonicznych, zwłaszcza jeśli lubicie solidną porcję wrażeń podczas oglądania filmów.
Użytkownicy mają także do wyboru systemy kina domowego Dolby Atmos oraz DTS:X. Zestawy pozwalające na odtwarzanie tych kodeków są bardziej zaawansowane. Taki system, oprócz standardowych głośników podłogowych lub podstawkowych, składa się także z głośników efektowych, których celem jest wytwarzanie dźwięku dochodzącego do słuchacza z góry. Kanały efektowe mogą być stworzone z głośników instalacyjnych, montowanych bezpośrednio w suficie. Część użytkowników wybiera głośniki efektowe montowane bezpośrednio na głośnikach podłogowych. Niektórzy producenci oferują takie konstrukcje, dopasowane do konkretnych modeli kolumn. Dobrym przykładem są głośniki efektowe ELAC Debut 2.0 A4.2. Są to modele przeznaczone do ustawienia na kolumnach ELAC Debut 2.0 F5.2 oraz ELAC Debut 2.0 F6.2. Osoby chcące stworzyć zestaw kina domowego obsługujący dźwięk 3D mają więc gotową propozycję systemu od renomowanego, niemieckiego producenta. Ustawienie głośników efektowych dla systemu Dolby Atmos bezpośrednio na kolumnach frontowych eliminuje konieczność wykonania sufitu podwieszanego. Dźwięk generowany z tych głośników do góry, dociera do słuchacza po odbiciu pod odpowiednim kątem od sufitu.
Zestawy głośników z soundbarem
Do tej grupy możemy zaliczyć zestawy, w których jednym z elementów jest soundbar, a więc charakterystyczny podłużny głośnik instalowany najczęściej w pobliżu telewizora. Soundbary są umieszczane na specjalnym uchwycie, bądź na szafce RTV. Odpowiednio dobrany model zapewni lepsze brzmienie dźwięku niż głośniki wbudowane w telewizor, nie zajmując przy tym zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu, w porównaniu ze standardowym systemem stereo czy kina domowego.
W systemie audio, oprócz soundbara, może znajdować się również subwoofer przewodowy lub bezprzewodowy, znacznie poprawiający przetwarzanie niskich częstotliwości.
Oferta producentów obejmuje zarówno proste soundbary dwukanałowe, jak i zaawansowane modele, pozwalające uzyskać dźwięk wielokanałowy, dzięki którym możemy cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem przestrzennym. W skład niektórych zestawów z soundbarem wchodzą także kolumny surround. Ich montaż znacznie poprawia efekty przestrzenne w systemie. Im więcej kanałów ma zestaw audio z soundbarem, tym bogatszy dźwięk wielokanałowy można uzyskać.
Najbardziej zaawansowane technicznie soundbary obsługują kodeki Dolby Atmos oraz DTS:X. Zastosowana technologia pozwala wygenerować doskonały dźwięk 3D bez montowania w pomieszczeniu głośników sufitowych.
Zestawy głośników do systemu multiroom
Osoby planujące stworzenie systemu nagłośnienia wielostrefowego zapewniającego wysoką jakość dźwięku mają możliwość zakupu zestawu umożliwiającego stworzenie systemu multiroom. Główną cechą takich głośników jest obecność modułu Wi-Fi, który pozwala na bezprzewodowe przesyłanie sygnału. Część zestawów wyposażona jest także w wejście Ethernet, które pozwala na przewodową łączność z Internetem. Użytkownik może stworzyć w danym budynku kilka, a nawet kilkanaście niezależnych stref audio. Komunikacja z odbiornikami sygnału odbywa się najczęściej bezprzewodowo. To rozwiązanie jest najchętniej wybierane przez użytkowników, ponieważ nie jest potrzebne żadne okablowanie łączące pomieszczenia.
Różnorodność zestawów głośników obsługujących system multiroom jest obecnie bardzo duża. Dostępne są zarówno niewielkie, bezprzewodowe głośniki, jak i zestawy złożone ze wzmacniacza i amplitunera obsługującego rozwiązania multiroom, wraz z odpowiednimi głośnikami. Dobór zestawu zależy od rozmiaru pomieszczenia, budżetu użytkownika oraz pożądanej jakości dźwięku. Warto pamiętać, że czołowi producenci oferują własne systemy multiroom, które nie są kompatybilne z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Oznacza to, że zwykle należy zdecydować się na jednego producenta oferującego zestawy multiroom spełniające Wasze oczekiwania. Wówczas będziecie pewni, że wszystkie strefy będą właściwie funkcjonowały w jednym systemie. Jednym z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku jest platforma multiroom BluOS. Obsługiwana jest przez szeroką gamę urządzeń więcej niż jednej marki, np. Bluesound oraz NAD. Możecie mieć pewność, że wybierając to rozwiązanie, znajdziecie zestawy dopasowane do własnych potrzeb. Dostępna jest bowiem szeroka gama kompatybilnych urządzeń urządzeń. Są to zarówno niewielkie głośniki, jak i nowoczesne amplitunery z rozbudowanymi funkcjami sieciowymi. Dużym plusem tego systemu jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze aplikacja. Warto również przyjrzeć się rozwiązaniu opracowanemu przez firmę DTS Inc. Mamy tu na myśli system DTS Play-Fi, z którym kompatybilne są m.in. głośniki bezprzewodowe firmy Loewe z serii klang mr.
Zalety systemów głośników
Duża część użytkowników, nawet tych mających już doświadczenie w doborze głośników do zestawu audio, poszukuje wskazówek oraz porad dotyczących wyboru właściwego nagłośnienia. Dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zakup zestawu głośników, zgodnego z naszymi oczekiwaniami. Decydując się na zakup zestawu nagłośnienia, użytkownicy mogą mieć pewność, że oferowane modele spełnią ich oczekiwania. Dostępne zestawy głośników zostały bowiem przetestowane przez specjalistów z salonów sieci Top Hi-Fi. Co ważne, są to wysokiej klasy głośniki o uniwersalnej charakterystyce brzmienia. Oznacza to, że sprawdzą się w połączeniu z elektroniką różnych producentów, dając użytkownikom wiele radości podczas odsłuchu.
Oferowane modele głośników oraz zestawy z soundbarem wyróżniają się nie tylko pod względem walorów brzmieniowych. Są to konstrukcje o nowoczesnym wzornictwie, co jest ważnym czynnikiem podczas wyboru sprzętu audio. Oznacza to, że dane głośniki będą stanowiły ozdobę wnętrza, doskonale dopełniając wystrój pomieszczenia. Duża część głośników oferowana jest bowiem w różnych okleinach, co ułatwia wybór właściwego koloru, dopasowanego wystroju wnętrza.
Ponadto, dostępne zestawy pochodzą od jednego producenta. Ułatwia to nie tylko dobór elektroniki, ale zapewnia spójne i jednolite brzmienie, co jest ważną cechą w przypadku zestawów wielokanałowych. Co więcej, zestawy te są niezwykle różnorodne. W zależności od konfiguracji znajdziesz w nich kolumny podłogowe, kolumny podstawkowe, kolumny aktywne, a także pasywne. Wszystko po to, aby można było wybrać zestaw w jaki największym stopniu dopasowany do potrzeb użytkownika.
Najważniejsze cechy zestawów głośników
Wybierając zestaw (np. głośniki do telewizora) należy zwrócić uwagę na różnorodne cechy tego typu sprzętu audio. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na system na kilkadziesiąt, czy kilkaset złotych. Istotne są m.in.:
- Liczba kanałów. Zestawy głośników można podzielić ze względu na ilość kanałów na stereofoniczne oraz wielokanałowe (montowane np. w domowej sali kinowej). Pierwszy typ, składa się dwóch głośników, odpowiedzialnych za odtwarzanie dźwięku z prawego i lewego kanału. System stereo oznaczany jest jako 2.0. Coraz częściej jednak użytkownicy decydują się na dodanie subwoofera, który poprawia przetwarzanie niskich częstotliwości. Systemy stereo dedykowane są do odtwarzania muzyki, jednak znacznie poprawiają także jakość dźwięku z telewizora. Stąd wiele osób decyduje się na zakup zestawu stereo i używanie go także podczas oglądania TV. Zestaw kina domowego (wielokanałowy) przeznaczony jest z kolei do odtwarzania filmów i zapewnia odtwarzanie dźwięku przestrzennego. Wielokanałowy sprzęt audio, z uwagi na większą liczbę głośników, zajmują w pomieszczeniu nieco więcej miejsca. Jeśli chcesz uniknąć łączenia poszczególnych kolumn przewodami głośnikowymi np. z amplitunerem, wybierz zestaw wykorzystujący w jak największym stopniu wysokiej klasy głośniki bezprzewodowe.
- Sposób wzmacniania sygnału. Ze względu na sposób wzmacniania sygnału można wyróżnić pasywne i aktywne kolumny głośnikowe (z wbudowanym wzmacniaczem). Zestawy pasywne wymagają wzmacniacza, który przekazuje sygnał o natężeniu niezbędnym do napędzenia kolumn. Użytkownik może dobrać model o mocy i charakterystyce brzmienia dopasowanej do własnych preferencji. Aktywne kolumny głośnikowe mają wbudowany wzmacniacz, który jest dopasowany pod względem mocy i impedancji do przetworników. Do tej grupy możemy zaliczyć także głośniki power audio. Są to zwykle większych rozmiarów modele, wyposażone we wzmacniacz dużej mocy, umożliwiające nagłośnienie nawet większych pomieszczeń. Tego typu konstrukcje mogą umożliwiać m.in. bezprzewodowe odtwarzanie dźwięku za pomocą Bluetooth.
- Skuteczność. Jednym z najważniejszych parametrów, który powinien być brany pod uwagę podczas wyboru głośników, jest skuteczność. To właśnie ta wartość, podawana w decybelach, określa jaki poziom natężenia dźwięku będą w stanie wygenerować głośniki. W praktyce, im wyższa skuteczność, tym głośniej będzie mógł zagrać dany zestaw. Warto sprawdzić skuteczność zestawu głośników przed zakupem, aby uniknąć rozczarowania. Aby dostatecznie nagłośnić pomieszczenie o powierzchni 30 – 40 metrów kwadratowych zestaw powinien osiągać skuteczność w zakresie 88 – 90 dB.
- Special Price 9 999 zł Regular Price 11 598 złSpecial Price 4 799 zł Regular Price 6 045 złSpecial Price 5 999 zł Regular Price 7 595 zł
Uni-Fi 2.0 UF52 (czarny) + Uni-Fi 2.0 UB52 (czarny) + Uni-Fi 2.0 UC52 (czarny)
ELACZestawy głośnikówSpecial Price 7 999 zł Regular Price 10 145 złSpecial Price 3 499 zł Regular Price 6 395 złSpecial Price 4 999 zł Regular Price 7 997 złNasza
Strefa wiedzy
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
CzytajJak wybrać kolumny podłogowe?
CzytajJakie stereo wybrać?
CzytajJak wybrać słuchawki?
Czytaj[Wideo] Wzmacniacz stereo - Top Trendy Hi-Fi w 2022 roku | Poradnik
CzytajKrok po kroku - system BluOS [WIDEO]
CzytajTrue Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]
CzytajJak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]
CzytajPrzegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]
CzytajCo to jest AirPlay i AirPlay 2
CzytajCo to jest system multiroom?
CzytajHDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
CzytajCo to jest impedancja?
CzytajPolecane
Umów się na prezentację w salonie
W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.
Umów się na spotkanieTop Hi-Fi & Video Design
Salony firmowe
Salony firmowe
Top Hi-Fi & Video Design: