Poprzedni
Następny

Po co stosować przedwzmacniacz gramofonowy?

Przed zakupem pierwszego gramofonu, przeważnie nie mamy pojęcia czym jest przedwzmacniacz gramofonowy. Może się okazać, że zamiast słuchać wieczorem czarnych płyt, będziemy zastanawiać się czy nie kupiliśmy uszkodzonego produktu, bo ten gra bardzo cicho i nie ma basu. Rozwiązaniem jest odpowiednie podłączenie lub dobór właściwego gramofonu. Zapraszamy do lektury.

NAD PP2e

Gdzie podpinamy gramofon?

Istnieje kilka możliwości podłączenia gramofonu, w zależności od tego, na jakim sprzęcie będziemy słuchać muzyki.

 • Gramofon podpinamy do słuchawek.

To chyba najprostsza opcja podłączenia, ale i najrzadziej spotykana. Przeważnie, na przedniej ściance gramofonu znajdziemy gniazdo, w które wkładamy jack'a słuchawek. Taką możliwość oferuje np. gramofon:House of Marley Stir It Up. Gdy, do gramofonu podpinamy jedynie słuchawki, nie musimy się zastanawiać nad przedwzmacniaczem gramofonowym. Taki rodzaj podpięcia gwarantuje nam już jego obecność na pokładzie.

 • Gramofon podpinamy do komputera.

Niejeden audiofil obraziłby się na obecność portu USB w gramofonie, bo jak można połączyć sygnał analogowy z sygnałem cyfrowym? Są jednak osoby, którym gramofon z USB służy jako narzędzie do zgrywania pokaźnych zasobów winyli na pliki. Inną opcją wykorzystania USB jest odtwarzanie płyt winylowych przy pomocy referencyjnego systemu dopiętego do komputera. Do tych właśnie celów, niektóre gramofony zostały wyposażone w złącze USB. Kablem łączymy sprzęt z komputerem, instalujemy sterowniki i wszystko, co jest nam potrzebne. Złącze ułatwia także podpięcie gramofonu do zintegrowanego przedwzmacniacza.

 W złącza USB wyposażone są np. gramofony:

>Audio-Technica AT-LP1240USB

>Audio-Technica AT-LP120USBHC

>TEAC TN-350

 •  Gramofon a sygnał bluetooth.

Dziś, bluetooth to technologia codziennego użytku, wręcz wszędobylska. Przyzwyczailiśmy się już do jego obecności w słuchawkach czy głośnikach i to właśnie z myślą o tych urządzeniach, gramofony również zostały obudowane bezprzewodowym systemem bluetooth. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, przedwzmacniacz jest już w elektronice gramofonu zaimplementowany.

Moduł bezprzewodowego przesyłu sygnału Bluetooth oferują np.:

>TEAC TN-280BT

>Audio-Technica AT-LP60BT

>Pro-Ject Essential III Bluetooth

 • Gramofon spięty z domowym systemem audio.

Właśnie w taki sposób wykorzystujemy go najczęściej, bo opcja ta sprawia najwięcej przyjemności z odsłuchu, zapewniając możliwie najlepszą jakość.

Najważniejsze o czym musimy pamiętać - gramofon bez przedwzmacniacza gramofonowego wpięty w nieodpowiednie złącze amplitunera lub wzmacniacza nie zagra właściwie. Sygnał zapisany na rowkach winylu i napięcie wyjściowe wkładki gramofonowej powodują, że jest on bardzo słaby i pozbawiony basu. Źle podłączony gramofon, nawet na pełnym ustawieniu głośności amplitunera będzie grać ledwo słyszalnym dźwiękiem. Nie używajmy go w takim ustawieniu, ponieważ na końcu skali elektronika może generować dużo zakłóceń własnych, co w rezultacie może doprowadzić do spalenia przetworników w głośnikach.

Nano Phono

Rozwiązaniem jest przedwzmacniacz gramofonowy, który w domowych systemach może istnieć na 3 sposoby:

 • przedwzmacniacz gramofonowy wbudowany w gramofonie (zazwyczaj tylko dla wkładek MM),
 • zewnętrzny, oddzielny przedwzmacniacz gramofonowy (zarówno do wkładek MM jak i lepsze modele do MC),
 • przedwzmacniacz w postaci zintegrowanego z amplitunerem lub wzmacniaczem modułu – oznaczenie phono na elektronice (przeważnie tylko dla wkładek MM).

Przy użyciu jednej z powyższych konfiguracji bez problemu podłączymy gramofon do naszego sprzętu w domu. Czym zatem jest przedwzmacniacz i jak go odpowiednio dobrać?

Co to jest przedwzmacniacz gramofonowy?

Przedwzmacniacz gramofonowy jest układem elektrycznym, który zajmuje się wzmocnieniem sygnałów pochodzących z wkładki gramofonowej i wyprowadzeniem ich do urządzeń peryferyjnych, takich jak wzmacniacz, amplituner lub inne.

Jego zadaniem jest również wyrównanie sygnałów poprzez korekcję charakterystyki krzywej RIAA. Muzyka na płycie winylowej jest zapisana w postaci wydrążonych rowków. Problemem był bass, który wymuszałby szerokie i długie rowki, pochłaniając tym samym miejsce na płycie znacznej ilości szczegółów w dźwięku. Aby płyta nie straciła na detaliczności, podbito niskie tony o 20dB i o taką samą wartość obniżono tony wysokie. Przedwzmacniacz zatem, ma za zadanie przywrócenie tych wartości do pierwotnej formy dźwięku.

Przedwzmacniacz Thorens

Przedwzmacniacz zintegrowany w gramofonie czy oddzielny?

Coraz większa liczba producentów gramofonów oferuje nam systemy typu all in one, zapewniając przedwzmacniacz zintegrowany z płytą gramofonu. Czy powinniśmy iść w tym kierunku? Jeśli tak, to tylko na początku naszej przygody z gramofonami. Najczęściej bowiem jest tak, że przedwzmacniacz jest tylko „na doczepkę” oferując podstawową jakość muzyki. System taki jest również mocno ograniczony pod kątem zmian. Nie poprawimy jakości wstawiając lepszy przedwzmacniacz, a założenie lepszej wkładki lub wkładki MC będzie często niemożliwe przez wzgląd na niedopasowanie prądowe.

Wybierajmy zatem gramofony albo bez preampa albo z możliwością odłączenia przełącznikiem LINE/PHONO przedwzmacniacza gramofonowego. Wówczas, przez pierwszych kilka miesięcy możemy stosować ten zintegrowany w gramofonie, a gdy zechcemy poprawić dźwięk, dokupmy zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy.

Przykładowymi gramofonami z możliwością wyłączenia zintegrowanego przedwzmacniacza gramofonowego są:

 Podział przedwzmacniaczy gramofonowych

 Istnieje kilka klasyfikacji przedwzmacniaczy. Najważniejszym jednak jest podział ze względu na wkładki gramofonowe. Wyróżniamy wówczas:

 • przedwzmacniacz dla wkładki MM (Moving Magnet)
 • przedwzmacniacz dla wkładki MC (Moving Coil)
 • przedwzmacniacz MM/MC z przełącznikiem do wyboru rodzaju wkładki

 Podział ze względu na wkładkę gramofonową wymuszony jest różnym rodzajem siły podbicia sygnału. Wkładki MC wymagają lepszego napędzenia prądem, a co za tym idzie – przedwzmacniacza z większym napięciem wyjściowym.

Przedwzmacniacz Pathos

Drugim sposobem podziału przedwzmacniaczy jest ten, ze względu na funkcje i rodzaj podpięcia do systemu domowego audio. Oferować one mogą np.:

złącze RCA – najczęściej wykorzystywane do podpięcia pod amplituner lub wzmacniacz

 • złącze XLR – oferuje je tylko wyższa klasa przedwzmacniaczy
 • złącze USB – do podpięcia do komputera
 • złącze cyfrowe – coaxialne lub optyczne – rzadko spotykane, jednak czasem nasz sprzęt nie posiada złącz analogowych
 • złącze jack – do podpięcia słuchawek. Taki przedwzmacniacz ma wówczas wbudowany wzmacniacz słuchawkowy i umożliwia regulację głośności
 • moduł bluetooth – do podpięcia gramofonu bezpośrednio z głośnikami lub słuchawkami bezprzewodowymi

Trzeci podział to oczywiście ten, ze względu na cenę. Produkty droższe będą grały precyzyjniej, pełniej. Zaoferują większą dynamikę i scenę dźwiękową.

Dobór przedwzmacniacza gramofonowego do naszego systemu

Wydajność, jaką uzyskujemy kupując przedwzmacniacz gramofonowy zależy od kilku czynników. Wątpliwe jest, aby czerpali Państwo satysfakcję z budżetowego produktu. Można pójść również w drugą stronę i kupić ten najdroższy, ale to również nie jest najlepsze rozwiązanie, bo zakup może być przeinwestowany, a elektronika w środku zupełnie nie pod nasz system. Gdzieś pomiędzy tymi skrajnymi widełkami jest złoty środek – kilka produktów na rynku, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jak je znaleźć i czym się sugerować?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wybór przedwzmacniacza definiuje w dużej mierze wkładka gramofonowa. To jej parametry mają największe znaczenie, dlatego do tego połączenia podchodźmy z równie dużą precyzją, jak w przypadku doboru wzmacniacza do kolumn.

Pathos In the Groove

Najważniejsze, to doprecyzowanie poszukiwań w zakresie rodzaju wkładki. Odpowiedzmy na pytanie: czy szukamy przedwzmacniacza do wkładki MM czy MC. Mając tańszą wkładkę MM zastanówmy się, czy nie zechcemy kiedyś przejść na droższą MC. Efekt, jaki daje wkładka MC zdecydowanie jest wart każdych pieniędzy.

Drugą kwestią jest rozważanie, czy przedwzmacniacz ma być tranzystorowy czy lampowy. Te, mają często inną dynamikę i barwę. Pasują pod konkretne gatunki muzyczne.

Parametry techniczne, to kolejna ważna wskazówka przy wyborze przedwzmacniacza gramofonowego. Do najważniejszych wskaźników należą:

Stosunek sygnał/szum – im wyższa wartość tego parametru, tym czystszy sygnał otrzymujemy.

 • Wzmocnienie – wyrażone w decybelach – większa wartość to głośniejsze granie gramofonu.
 • Impedancja i pojemność wejściowa. To dwa parametry, które znajdziemy przy wkładkach gramofonowych. Idealnie byłoby, gdyby wkładka i przedwzmacniacz zgadzały się lub były bardzo bliskie dopasowania tych parametrów. Niektórzy producenci przedwzmacniaczy dają możliwość regulacji tych wskaźników, przez co nie musimy wymieniać przedwzmacniacza przy każdej wymianie wkładki na np. wyższy model. Możliwość taką oferuje: Pathos In the Groove.

 Przykładowe przedwzmacniacze

Poniżej przedstawiamy kilka produktów bardzo dobrych w swoich kategoriach cenowych. Mogą być ściągą podczas dokonywania konkretnego wyboru.

Dla tańszych systemów:

 Dla systemów ze średniej półki:

Dla najbardziej wymagających:

Podsumowanie

Mam nadzieję, że nasz artykuł nieco objaśnił temat związany z przedwzmacniaczami gramofonowymi. Pamiętajcie Państwo, że zawsze służymy naszym Klientom pomocą i jesteśmy do Waszej dyspozycji w 14 salonach w całej Polsce, na telefonach i przez kontakt mailowy. Zapraszamy.


Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: