Poprzedni
Następny

Jakie słuchawki True Wireless zamiast AirPods 3 / AirPods Pro 2? Propozycje od Top Hi-Fi

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Słuchawki True Wireless zdobyły rynek. I w sumie nie powinno to dziwić – są lekkie, wygodne oraz praktyczne. Dla melomanów ich coraz większa popularność ma jeszcze jedną zaletę, czyli ogromny wybór. Wśród setek dostępnych na rynku modeli zdarzają się prawdziwe perełki, które w rozsądnej cenie oferują rewelacyjne brzmienie i świetną funkcjonalność. W tym artykule podsuwam kilka ciekawych pomysłów na to, jakie słuchawki True Wireless wybrać zamiast AirPods 3 i AirPods Pro 2. Moje propozycje znajdziesz poniżej.

Spis treści:

 1. Słuchawki True Wireless do iPhone – czy tylko od Apple?

 2. Czy wszystkie bezprzewodowe słuchawki True Wireless pasują do iPhone?

 3. Jakie słuchawki zamiast AirPods 3?

  a. Bowers & Wilkins PI5 S2

  b. Yamaha TW-ES5A

  c. Audio-Technica ATH-CKS50TW

  d. Audio-Technica ATH-TWX7

 4. Jakie słuchawki zamiast AirPods 2 Pro?

  a. Devialet Gemini II

  b. Bowers & Wilkins Pi7 S2

  c. Audio-Technica ATH-TWX9

 5. Inne słuchawki niż AirPods – czy warto?

 6. Podsumowanie

alternatywa dla AirPods, słuchawki Audio-Technica

Słuchawki True Wireless do iPhone – czy tylko od Apple?

Najpierw jednak trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy warto wybrać do iPhone’a słuchawki True Wireless firmy innej niż Apple. Moim zdaniem: warto. Dlaczego?

Jeśli interesują Cię bezprzewodowe słuchawki nauszne do iPhone’a, sprawdź nasz artykuł: Jakie słuchawki wybrać do iPhone’a w 2024?

Jakie słuchawki do iPhone'a kupić?

Fot. Tron Le on Unsplash

Znalezienie bardziej opłacalnej propozycji jest naprawdę łatwe

Na początek kwestia ceny. Nie jest bowiem tajemnicą, że Apple dość drogo liczy sobie za swoje produkty. I o ile w pewnych kategoriach produktowych marka z Cupertino jest zdecydowanym liderem, o tyle w świecie audio wciąż musi jednak uznawać wyższość wielu producentów. Dlatego moim zdaniem zawsze warto poszukać alternatywy dla Apple AirPods. Zwłaszcza jeśli na pierwszym miejscu stawiasz brzmienie.

Jakie słuchawki zamiast AirPods?

Fot. Daniel Romero on Unsplash

A znalezienie tańszej opcji wcale nie będzie trudne. Kiedy piszę te słowa, Apple AirPods 3 oraz Apple AirPods Pro 2 kosztują odpowiednio 929 zł i 1299 zł. Tymczasem dobrze grające bezprzewodowe słuchawki dokanałowe z aktywną redukcją szumów można kupić już za około 600 zł. Natomiast na wyższej półce da się znaleźć propozycje, które w takich kwestiach, jak jakość dźwięku, zdecydowanie wyprzedzają konkurencję, choćby ze względu na zastosowane w nich rozwiązania akustyczne (jak np. hybrydowe przetworniki, wielokomorowa konstrukcja itd.).

AirPods 3 to słuchawki douszne

Kolejną kwestią jest konstrukcja AirPodsów 3. Są to bezprzewodowe słuchawki douszne, w przypadku których izolacja od otoczenia jest naprawdę marna. Mało tego – w tym modelu nie została zastosowana aktywna redukcja szumów. Trudno też o odpowiednie dopasowanie, co nierzadko skutkuje natarczywym uczuciem, że słuchawki zaraz wysuną się z uszu. W konsekwencji słuchanie muzyki czy podcastów może okazać się znacznie mniej przyjemne, niż tego oczekujesz. Moim zdaniem do użytku poza domem znacznie lepiej sprawdzą się słuchawki dokanałowe.

Można przełamać jednorodną stylistykę

To prawda, że Apple wyznacza trendy, jeśli chodzi o nowoczesny design urządzeń. Widzi to konkurencja, która bardzo często kopiuje rozwiązania amerykańskiego giganta. W efekcie coraz częściej słuchawki bezprzewodowe przypominają AirPodsy wyglądem, a nawet brzmieniem. Najlepszym wyjściem, aby wyłamać się z tego monotonnego trendu, jest wybór słuchawek od innego producenta.

Czy wszystkie bezprzewodowe słuchawki True Wireless pasują do iPhone’a?

Warunkiem, który muszą spełnić słuchawki True Wireless, aby mogły współpracować z iPhone’em, jest obsługa kodeka AAC. Na szczęście kompatybilne z nim są niemal wszystkie dostępne na rynku modele. Dlatego praktycznie bez obaw możesz wybrać sprzęt innej marki i korzystać z niego do słuchania muzyki z urządzeń Apple.

Trzeba jednak zaznaczyć, że Apple zarezerwowało pełne wsparcie oprogramowania wyłącznie dla swoich słuchawek. Dlatego tylko one oferują na przykład błyskawiczne parowanie z innymi urządzeniami marki z Cupertino. W przypadku sprzętu innych producentów połączenie często trzeba nawiązać poprzez wybór odpowiedniej opcji w smartfonie czy tablecie. Niemniej po pierwszym sparowaniu cały proces potem przebiega już sprawnie i komfortowo.

Aplikacje producenckie w AppStore

Aplikacja Bowers & Wilkins Music

Ale i na to jest sposób. Wielu producentów sprzętu audio udostępnia przecież swoje aplikacje w sklepie Apple. Przykładem może być Bowers & Wilkins. Oprogramowanie brytyjskiej marki można pobrać w AppStore, a następnie bez żadnych ograniczeń korzystać z udogodnień, które ono zapewnia. A są to na przykład opcja szybkiego parowania czy equalizer.

Dlatego przed zakupem słuchawek do iPhone’a warto się upewnić, czy sterująca nimi aplikacja jest dostępna do pobrania na smartfony z nadgryzionym jabłuszkiem.

Jakie słuchawki zamiast AirPods 3?

I tak dotarliśmy do miejsca, w którym przedstawiam moje odpowiedzi na pytanie: co zamiast AirPods 3? Przypomnę jeszcze, że stawiam na słuchawki dokanałowe. W mojej ocenie douszne po prostu nie sprzyjają dobremu brzmieniu. A oto moje propozycje.

Bowers & Wilkins PI5 S2

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Bowers & Wilkins Pi5 S2

Bowers & Wilkins Pi5 S2 to słuchawki… eleganckie. Tak pod kątem designu, jak i brzmienia. Jeśli chodzi o wygląd – są nie tylko wykonane z najwyższą precyzją, ale też dostępne w czterech wersjach kolorystycznych. Łatwiej więc znaleźć tę najbardziej pasującą.

Ale największe zachwyty warto zachować dla brzmienia. Bo tutaj jest po prostu bardzo dobrze. Wyrazisty, mocny bas, detaliczna średnica i ładnie, szczegółowo prezentowana góra. Przy czym w ogólnej charakterystyce dźwięk jest przesunięty głównie w stronę wierności. Ma jak najdokładniej oddawać zamysł artysty i trzeba przyznać, że to akurat Pi5 S2 wychodzi naprawdę dobrze.

W kwestii funkcjonalności natomiast mogę powiedzieć tylko tyle, że mamy tu wszystko, i to na więcej niż niezłym poziomie. ANC działa sprawnie i skutecznie, automatycznie dostosowując się do otoczenia. Rozmowy są komfortowe i wolne od zakłóceń. Słowem: jest dokładnie tak, jak można oczekiwać po tej półce cenowej. Po prostu świetna alternatywa dla Apple Airpods.

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Bowers & Wilkins Pi5 S2

Bowers & Wilkins PI5 S2 – najważniejsze cechy

Czas pracy: słuchawki – do 5 godzin, etui ładujące – do 19 godzin (łącznie ok. 24 godziny)

Szybkie ładowanie: tak, 15 minut w etui ładującym wystarcza na dwie godziny pracy słuchawek

Sterowanie: panele dotykowe na każdej słuchawce, wsparcie dla sterowania głosowego Siri

Yamaha TW-ES5A

Yamaha TW-ES5A to słuchawki dla aktywnych, idealne do biegania i innych ćwiczeń. Producent wyposażył je w dwa rodzaje wkładek silikonowych. Pierwsze – z „haczykami” – są dostępne w czterech rozmiarach i zapewniają wygodne dopasowanie w czasie ruchu. Drugie – standardowe (pięć rozmiarów) – sprawdzą się na co dzień. W tym miejscu warto odnotować też, że te TWS-y od Yamahy spełniają normę odporności IPX7. Ani deszcz, ani intensywny trening nie są im więc straszne.

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Yamaha TW-ES5A niebieskie

Przyjemne i dynamiczne brzmienie TW-ES5A zapewniają przetworniki dynamiczne o średnicy 6 mm. Zestrojono je zgodnie z koncepcją Yamaha True Sound, w myśl której słuchawki powinny odtwarzać dźwięk w sposób najbliższy koncepcji twórcy.

Ale na tym nie koniec, ponieważ Yamaha TW-ES5A korzystają z kilku praktycznych, ułatwiających życie rozwiązań. Pierwsze to chroniąca słuch technologia Listening Care. Drugim jest Ambient Sound – rozwiązanie pozwalające słyszeć odgłosy otoczenia nawet ze słuchawkami w uszach. Trzecie to natomiast przeznaczony dla graczy tryb Gaming Mode, który optymalizuje synchronizację między dźwiękiem i obrazem.

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Yamaha TW-ES5A białe

Yamaha TW-ES5A – najważniejsze cechy

Czas pracy: słuchawki – do 9 godzin, etui ładujące – do 25 godzin (łącznie ok. 34 godzin)

Szybkie ładowanie: tak, 10 minut wystarcza na około godziny pracy słuchawek

Sterowanie: przyciski na każdej słuchawce, wsparcie dla sterowania głosowego Siri, aplikacja Headphone Control dostępna w AppStore

Audio-Technica ATH-CKS50TW

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Audio-Technica ATH-CKS50TW

Często zapominasz o ładowaniu słuchawek? Z Audio-Technicami ATH-CKS50TW ujdzie Ci to na sucho. Ich wbudowane akumulatory wystarczają nawet na 20 godzin odtwarzania (ok. 15 z ANC), a etui wydłuża ten czas o ok. 30 godzin. W sumie nieco ponad dwie doby grania bez podłączania do prądu. Wśród TWS-ów to jeden z rekordowych wyników.

Na tym jednak Audio-Technica ATH-CKS50TW nie poprzestają. Słuchawki wyposażono w nowo zaprojektowane przetworniki dynamiczne o średnicy 9 mm. Są one zestrojone w stronę łatwego w odbiorze, rozrywkowego grania, ale tę charakterystykę można wyrównać equalizerem. Ciekawą innowacją jest natomiast zgodność z technologią Sony 360 Reality Audio. To rozwiązanie rozszerza scenę tworzoną przez słuchawki i tworzy efekt zbliżony do dobrze nagłośnionego koncertu.

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Audio-Technica ATH-CKS50TW czarne

Ponadto słuchawki zostały wyposażone w aktywną redukcję szumów i możliwość nasłuchiwania odgłosów otoczenia. Do tego – dzięki umieszczonym na bocznej części obudowy przyciskom – mają intuicyjnie prostą obsługę. Jest jeszcze funkcja multi-parowania, którą docenią wszyscy zabiegami. iskom oraz funkcję multi-parowania. ATH-CKS50TW mogą być sparowane z dwoma urządzeniami.

Audio-Technica ATH-CKS50TW – najważniejsze cechy

Czas pracy: słuchawki – do 20 godzin (do 15 z ANC), etui ładujące – do 30 godzin (łącznie ok. 50 godzin)

Szybkie ładowanie: tak, 10 minut wystarcza na około półtorej godziny pracy słuchawek

Sterowanie: przyciski na każdej słuchawce, wsparcie dla sterowania głosowego Siri, aplikacja Audio-Technica | Connect dostępna w AppStore

słuchawki Audio-Technica ATH-TWX7

Audio-Technica ATH-TWX7

Jeszcze jedną godną polecenia alternatywą dla AirPodsów 3 są nowiutkie Audio-Technica ATH-TWX7. Co ciekawe, to konstrukcja wzorowana na flagowym modelu japońskiej marki, czyli ATH-TWX9. Oferuje jednak nieco inne brzmienie i… kilka świeżych funkcjonalności.

Jeśli chodzi o dźwięk, sygnaturę ATH-TWX7 opisałbym jako po prostu uniwersalną. Te słuchawki świetnie radzą sobie w każdym gatunku, ponieważ grają równo, przestrzennie i z bardzo dobrą jak na TWS-y szczegółowością. W porównaniu do wyższego modelu mają też nieco bardziej zwarty i stanowczy bas, co dla niektórych może być sporym plusem.

Natomiast w temacie funkcjonalności – oprócz klasyki, jak ANC, hear-through czy mikrofony MEMS do komfortowego prowadzenia rozmów – na pokładzie znalazły się też tryb Soundscape oraz Private Timer. Ten pierwszy po prostu odtwarza relaksujące odgłosy natury. W zamyśle ma więc pomóc odprężyć się po ciężkim dniu. Osobiście za bardziej przydatny uznaję ten drugi, który pozwala wygodnie zaplanować przypomnienia, które powiadamiają o różnych obowiązkach. No i nie można zapomnieć o multiparowaniu. Dzięki niemu przełączanie się między urządzeniami jest zwyczajnie prostsze i mniej frustrujące.

kobieta słucha muzyki na biaych słuchawkach Audio-Technica ATH-TWX7

Audio-Technica ATH-TWX7 – najważniejsze cechy

Czas pracy: słuchawki – do 6,5 godzin z ANC, etui ładujące – do 13,5 godziny (łącznie ok. 20 godzin)

Szybkie ładowanie: pełny cykl ładowania słuchawek trwa około 1,5 godziny (etui - do ok. trzech godzin).

Sterowanie: przyciski na każdej słuchawce, aplikacja Audio-Technica | Connect dostępna w AppStore

Jakie słuchawki zamiast AirPods 2 Pro?

A co wybrać zamiast AirPods 2 Pro? Możesz sięgnąć po któryś z opisanych już modeli, ale jeśli dysponujesz nieco większym budżetem, sprawdź poniższe „zamienniki Airpods”. To ścisła czołówka na rynku słuchawek TWS.

Devialet Gemini II

Pierwszą propozycją są Devialet Gemini II, czyli nowe słuchawki dokanałowe cenionej francuskiej marki, która słynie z innowacyjnego podejścia. I takie podejście rzeczywiście w „dwójkach” widać, słychać i czuć.

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Devialet Gemini II

Względem poprzedniej generacji zmieniło się niemal wszystko. Brzmienie, choć zachowało obłędny bas „jedynek”, zyskało więcej szczegółów i lepszą rozdzielczość w wyższych zakresach. Funkcjonalność za to po prostu wskoczyła na wyższy poziom. Zwłaszcza ANC, które – moim zdaniem – należy do zdecydowanej rynkowej czołówki. Co więcej – dostępna jest też funkcja AWR (Active Wind Reduction), która skutecznie wycisza irytujące świsty i podmuchy.

Gemini II doczekały się też lekkiego odświeżenia designu. Przede wszystkim są mniejsze od poprzedniczek, a do tego mają w wyposażeniu bardziej praktyczne, klasyczne etui. Jeśli chodzi o wzornictwo – słuchawki nadal przypominają miniaturowe głośniki Devialet Phantom. Teraz dostępne są jednak w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej i bardzo efektownej Opéra de Paris.

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Devialet Gemini II Opera de Paris

Devialet Gemini – najważniejsze informacje

Czas pracy: słuchawki – do 5 godzin, etui ładujące – do 17 godzin (łącznie ok. 22 godziny)

Szybkie ładowanie: pełne naładowanie słuchawek trwa ok. 1,5 godziny

Sterowanie: przyciski na każdej słuchawce, wsparcie dla sterowania głosowego Siri, aplikacja Devialet Gemini App dostępna w AppStore

Bowers & Wilkins Pi7 S2

Drugą propozycją są Bowers & Wilkins Pi7 S2, czyli doskonałe połączenie dobrego stylu, dobrej funkcjonalności i bardzo, bardzo dobrego brzmienia.

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Bowers & Wilkins Pi7 S2

Te słuchawki, jako jedyna z omawianych tu konstrukcji, są wyposażone w hybrydowy układ przetworników. Głębokie niskie tony to zasługa jednostki dynamicznej o średnicy 9,2 mm. Natomiast o krystaliczną czystość wyższej średnicy i sopranów dba zbalansowana armatura. I to rzeczywiście wyraźnie słychać. W porównaniu do wielu słuchawek TWS z podobnej półki cenowej te od B&W dostarczają po prostu więcej detali i szczegółów. Budują też całkiem przyjemną scenę. Najprościej mówiąc: grają w sposób maksymalnie zbliżony do tego, co w studiu słyszał artysta.

Na świetnym poziomie stoi również funkcjonalność. Adaptacyjne ANC skutecznie eliminuje większość niepożądanych odgłosów, a podwójne mikrofony zapewniają więcej niż satysfakcjonującą jakość rozmów. Przyjemnym dodatkiem, o którym warto wspomnieć, jest funkcja transmisji dźwięku przez etui. Przydaje się zwłaszcza wtedy, jeśli Twój TV, laptop lub PC nie obsługują łączności Bluetooth.

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Bowers & Wilkins Pi7 S2

Bowers & Wilkins Pi7 S2 – najważniejsze informacje

Czas pracy: słuchawki – ok. 5 godzin, etui ładujące – do 16 godzin (łącznie ok. 21 godzin)

Szybkie ładowanie: 15 minut wystarcza na dwie godziny odsłuchów

Sterowanie: panele dotykowe na każdej słuchawce, wsparcie dla sterowania głosowego Siri

Audio-Technica ATH-TWX9

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Audio-Technica ATH-TWX9

Ten swoisty ranking prezentujący alternatywy dla AirPodsów zamykam flagowymi słuchawkami japońskiej Audio-Techniki, czyli ATH-TWX9. Podobnie jak opisany wyżej model z cyferką 7, taki i „dziewiątki” łączą świetne brzmienie z ułatwiającą życie funkcjonalnością. Ale robią to na trochę innych zasadach.

Najpierw kilka słów o dźwięku. W porównaniu do niższego modelu słychać, że Audio-Technica ATH-TWX9 grają bardziej szczegółowo i przestrzennie. Różnica nie jest ogromna, ale jednak ją słychać. Podobnie jak nieco inną fakturę basu – w „dziewiątkach” jest on nieco płytszy, bardziej neutralny. I dlatego uważam, że brzmieniowo ATH-TWX9 to propozycja dla przede wszystkim dla miłośników wiernie odtwarzanego dźwięku.

Jakie słuchawki zamiast AirPods, Audio-Technica ATH-TWX9

No dobrze, a jak te słuchawki radzą sobie pod kątem funkcjonalności? Powtórzę się, ale taki już urok podobnych zestawień. ANC, hear-through i jakość rozmów są na bardzo dobrym poziomie, czyli dokładnie takim, jakiego można oczekiwać od tej konkretnej półki cenowej. A do tego ATH-TWX9 oferują jeszcze multiparowanie i mają etui ładujące z funkcją dezynfekcji światłem UV LED.

Audio-Technica ATH-TWX9 – najważniejsze informacje

Czas pracy: słuchawki – do 6 godzin, etui ładujące – do 12,5 godziny (łącznie ok. 18,5 godziny)

Szybkie ładowanie: pełny cykl ładowania słuchawek trwa ok. 2,5 godziny.

Sterowanie: panele dotykowe na każdej słuchawce, aplikacja Audio-Technica | Connect dostępna w AppStore

Inne słuchawki niż AirPods – czy warto?

Moim zdaniem zdecydowanie warto przynajmniej spróbować. Po pierwsze – ze względu na ceny. Słuchawki do iPhone’a nie muszą być drogie, co pokazuje nasze zestawienie. Po drugie – ze względu na brzmienie i funkcjonalność. Słuchawki innych firm często przewyższają brzmieniem sprzęt Apple, a do tego mają na przykład dłuższy czas pracy lub wyższą klasę IP.

Po trzecie – tu będzie trochę dłużej – ze względu na lepszą transmisję danych. W przypadku słuchawek Apple sporym ograniczeniem jest bowiem obsługa wyłącznie kodeka AAC. Równocześnie większość modeli od innych firm jest kompatybilna z aptX HD. To różnica nie tylko w przepływowości (maksymalnie 320 kb/s dla AAC i maksymalnie 576 kb/s dla aptx HD), ale i rozdzielczości (AAC to 16 bitów, aptx HD to 24 bity). Dlatego jeśli zamierzasz korzystać także z innych źródeł niż iPhone czy Apple Watch – na przykład transmiterów albo amplitunerów – wybór słuchawek innej marki jest jeszcze mocniej uzasadniony.

Podsumowanie

Zainteresował Cię któryś z opisanych powyżej modeli słuchawek dokanałowych? A może chcesz poznać inne modele najchętniej wybieranych słuchawek? W obu przypadkach odwiedź nasz najbliższy salon sprzedaży. Tam #EksperciDobregoBrzmienia zaprezentują Ci sprzęt i pomogą w wyborze tego najlepiej dopasowanego do Twoich potrzeb.

 Poczytaj i zobacz nasze pozostałe treści na temat sprzętu audio:

Klub-Dobrego-Brzmienia-Top-Hi-FiPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: