Poprzedni
Następny

Co to jest przedwzmacniacz?

Średnia ocen: 5
(16 ocen) 7 komentarzy

Wzmacniacz zintegrowany lub amplituner dzielimy na dwie główne części – przedwzmacniacz i końcówki mocy. Przedwzmacniacz, jako jego część to układ przetwarzający sygnały. Oznacza to, że pełni on rolę po pierwsze przełącznika pomiędzy różnymi źródłami sygnału, takimi jak np. odtwarzacz CD, tuner FM, telewizor, komputer podpięty przez USB itd., a po drugie jest to sekcja odpowiedzialna za zmianę głośności, regulację basu i wysokich tonów oraz nadanie barwy dla dźwięku. Odpowiadają na pytanie: „pre amp – co to jest?”, można powiedzieć, że przedwzmacniacz pozostaje niezbędnym łącznikiem pomiędzy źródłami naszego systemu a końcówką mocy.

Spis treści:

 1. Co daje przedwzmacniacz?
 2. Rodzaje przedwzmacniaczy
 3. Jakie funkcje może mieć przedwzmacniacz?
 4. Przykłady przedwzmacniaczy
 5. Podsumowanie

Przedwzmacniacz NAD M66

Co daje przedwzmacniacz?

Oddzielając przedwzmacniacz od wzmacniacza mocy, można zaprojektować dedykowany zasilacz do zarządzania elektroniką zajmującą się delikatniejszymi sygnałami, bez zakłóceń ze strony układów wzmacniacza mocy. Pamiętacie jak dawniej – 20, 25 lat wstecz wyglądały najlepsze zestawy stereo tej marki? Najwyższe serie były zawsze dwu-segmentowe – oddzielny przedwzmacniacz Technics i oddzielna końcówka mocy. Tak budowało się dobre audio kiedyś i tak powinno się budować je dzisiaj.

Jak zadbać o to, by jakość naszego przedwzmacniacza była jak najlepsza? Przede wszystkim nie bójmy się dzielić naszych systemów na poszczególne komponenty. Oddzielny zakup przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy przyniesie nam tylko jedno – wymierną poprawę jakości brzmienia zestawu.

Jak zatem wybrać odpowiedni przedwzmacniacz? Zapraszamy do lektury.

Hegel P30A

Rodzaje przedwzmacniaczy

W świecie domowego audio/video wyróżniamy 4 główne typy przedwzmacniaczy:

 • przedwzmacniacz stereo,
 • przedwzmacniacz kina domowego, tzw. procesory kina domowego,
 • przedwzmacniacz gramofonowy,
 • przedwzmacniacz do mikrofonu.

 Mają one różne zastosowania, zatem przeanalizujmy je pokrótce: 

 • Przedwzmacniacz stereofoniczny to rozwiązanie idealne dla zestawu dwóch kolumn. Najczęściej łączymy go ze wzmacniaczem mocy stereo lub dwoma oddzielnymi monoblokami. To najpopularniejszy rodzaj przedwzmacniacza, jeśli chcemy poprawić nasz system audio brzmieniowo lub zwiększyć jego funkcjonalność. 
 • Przedwzmacniacz kina domowego wykorzystujemy przy systemach wielokanałowych. To pozycja warta rozważenia dla osób, chcących stworzyć zestaw kinowy wysokiej klasy. To również łatwiejszy sposób na odświeżenie funkcjonalności naszego systemu o obsługę nowych kodeków, funkcji sieciowych, stref itp. o ile oczywiście posiadamy już dobrą oddzielną końcówkę mocy kina domowego
 • Przedwzmacniacz gramofonowy to element niezbędny wielbicielom czarnego krążka. Układ gramofonu jest bardzo czuły, a prąd płynący bezpośrednio z wkładki na bardzo niskim poziomie. Często zdarza się, że przedwzmacniacz jest już wbudowany bezpośrednio w naszym gramofonie. Niestety najczęściej są to układy dość słabe i powinniśmy rozważyć zakup zewnętrznego przedwzmacniacza, gdyż często nasz system dzięki temu przeskoczy brzmieniem kilka klas wyżej.
 • Przedwzmacniacz mikrofonowy. Ten służy do podłączenia mikrofonów do naszego systemu. Same mikrofony wpięte bezpośrednio w nasz system mogłyby powodować bardzo dużo przesterowań, co w konsekwencji może łatwo uszkodzić przetworniki w głośnikach. Przedwzmacniacz mikrofonowy jest zatem niezbędny, jeśli chcemy się bawić w karaoke lub wykorzystywać mikrofon do innych rozwiązań. 

  Rotel RC-1572 MKII

  Przedwzmacniacze możemy również podzielić przez wzgląd na rodzaj zastosowanego układu. Wyróżniamy wtedy:

  • przedwzmacniacze tranzystorowe (dyskretne lub oparte na wzmacniaczach operacyjnych),
  • przedwzmacniacze lampowe.

  Jakie funkcje może mieć przedwzmacniacz?

  Nie można podłączyć głośników bezpośrednio do przedwzmacniacza, chyba że są to głośniki z własnym zasilaniem – tzw. aktywne, dla których przewidziane są wyjścia przedwzmacniacza. Do przedwzmacniacza natomiast często podepniemy subwoofer – szczególnie w przypadku przedwzmacniaczy kina domowego. Wymogiem jest, by subwoofer był aktywny – ale te stanowią obecnie większość nowych produktów na rynku konsumenckim AV.

  Największą funkcjonalność dodatkową wnoszą przedwzmacniacze stereo i kina domowego, zatem to na nich się skupimy. Współcześnie, ciężko będzie znaleźć na rynku „gołe urządzenia”, które pełnią jedynie funkcję rozdzielania sygnałów wejściowych z regulacją głośności. Obecne przedwzmacniacze zyskały szereg dodatkowych możliwości. Oto niektóre z nich: 

  • radio FM, DAB+ i radio internetowe,
  • dostęp do serwisów strumieniowych, np. Spotify lub Tidal,
  • Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay do komunikacji bezprzewodowej z urządzeniem,
  • złącze USB – do obsługi pamięci przenośnych i muzyki na nich zawartej,
  • przetwornik DAC z szeregiem wejść optycznych, coaxialnych, USB,
  • obsługa systemów MultiRoom, np. MusicCast Yamahy,
  • obsługa sygnałów graficznych poprzez wbudowane procesory w przedwzmacniaczach AV,
  • sterowanie komórką, tabletem czy też z pozycji komputera.

  Wybierając produkt dla siebie, zawsze przeanalizujmy go wcześniej pod kątem własnych potrzeb i tego, jak będziemy z niego korzystać.

  Rotel Michi

  Przykłady przedwzmacniaczy

  Do zastosowań stereofonicznych: 

   Przedwzmacniacze gramofonowe: 

   Podsumowanie

   Przedwzmacniacze to bardzo ważne elementy naszego domowego systemu audio. Pamiętajmy zatem, że system będzie tak dobry, jak jego najsłabszy komponent. Zadbajmy zatem, by nie był to system w pełni zintegrowany w jednym produkcie, ale by był dzielony na poszczególne, referencyjne elementy zestawu.

   Pamiętajmy również, że dobry przedwzmacniacz jest niczym bez dobrej końcówki mocy. O tym jak ją wybrać przeczytacie w artykule: Co to jest wzmacniacz mocy.

   Jesli szukasz przedwzmacniacza lub innego urządzenia do swojego systemu stereo, kina domowego lub multiroom, zachęcamy do wizyty w najbliższym salonie Top Hi-Fi & Video Design. Obecni na miejscu Specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu i odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym sprzętem audio.   Poprzedni
   Powrót do aktualności
   Następny
   5
   Ocena:
   Średnia ocen: 5

   (16 ocen)

   Polecane

   Umów się na prezentację w salonie

   W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

   Umów się na spotkanie

   Zobacz listę salonów

   Umów

   Top Hi-Fi & Video Design

   Salony firmowe

   Salony firmowe

   Top Hi-Fi & Video Design: