Kategoria

Przedwzmacniacze gramofonowe

(23 produkty)

Przedwzmacniacz gramofonowy jest jednym z niezbędnych komponentów każdego zestawu, w którym wykorzystywany jest odtwarzacz winyli.  Wszyscy miłośnicy czarnej płyty powinni pamiętać, że urządzenie to odpowiada za korekcję oraz wstępne wzmocnienie sygnału przekazanego z wkładki gramofonowej. Od zastosowanego przedwzmacniacza gramofonowego w dużej mierze zależy zatem, jaką jakość dźwięku ostatecznie uzyskamy z zestawów głośnikowych. Świadomy wybór odpowiedniego urządzenia pozwoli w pełni wykorzystać potencjał zestawu audio z gramofonem jako urządzeniem źródłowym.

Jak wybrać przedwzmacniacz gramofonowy?

Podział przedwzmacniaczy gramofonowych ze względu na umiejscowienie w systemie:

Przedwzmacniacze gramofonowe występują w różnej konfiguracji w systemach stereo. Warto zatem poznać możliwe opcje. Możemy tutaj wyróżnić:

 • Gramofony z wbudowanym przedwzmacniaczem

 • Wzmacniacze lub amplitunery z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym (z wejściem phono)

 • Zewnętrzne przedwzmacniacze gramofonowe

Gramofony z wbudowanym przedwzmacniaczem

Część gramofonów ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. W tym przypadku jest to jeden z modułów elektronicznych znajdujących się wewnątrz obudowy. Dzięki temu wstępnie wzmocniony sygnał może zostać przekazany bezpośrednio z gramofonu do wzmacniacza lub amplitunera.

Zakup gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem polecamy początkującym użytkownikom, którzy z uwagi na ograniczony budżet lub niewielką ilość miejsca w pomieszczeniu dążą do tego, aby system audio nie był zbyt rozbudowany.

Warto sprawdzić, czy urządzenie ma przełącznik umożliwiający odłączenie wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego. Wówczas użytkownicy zyskują możliwość skorzystania z zewnętrznego modułu przedwzmacniacza gramofonowego.

Wzmacniacze lub amplitunery z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym

Ze względu na popularność gramofonów, wielu producentów wzmacniaczy oraz amplitunerów umieszcza w swoich urządzeniach wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Użytkownik może łatwo sprawdzić, czy dane urządzenie zostało wyposażone w ten moduł. Jeśli na tylnej ściance widnieje wejście analogowe, oznaczone jako phono oznacza to, że można do niego podłączyć odtwarzacz płyt winylowych. Polecamy także sprawdzić specyfikację danego urządzenia. Producenci wyraźnie zaznaczają, że dany model wzmacniacza lub amplitunera ma przedwzmacniacz gramofonowy.

Obsługa wkładek MM

W większości wypadków wejście phono we wzmacniaczu lub amplitunerze obsługuje gramofony z wkładką MM. Jedynie wyższej klasy urządzenia wyposażone są w rozbudowany układ przedwzmacniacza gramofonowego, zdolny do obsługi gramofonów nie tylko z wkładką MM, także wkładką typu MC.

Zewnętrzne przedwzmacniacze gramofonowe

Zakup zewnętrznego przedwzmacniacza to najprostszy sposób na poprawę brzmienia zestawu gramofonowego. Takie urządzenia mają  własny zasilacz. Dzięki temu wrażliwy na zakłócenia sygnał o niskim napięciu odseparowany jest od innych obwodów wzmacniacza, co wpływa na wyższą jakość wzmacnianego sygnału. Takiego odtwarzacza winyli nie trzeba wówczas podłączać do wejścia phono, wystarczy standardowe wejście liniowe.

Część producentów sprzętu audio oferuje wysokiej klasy modele, które wyposażone są w znacznie lepsze komponenty oraz bardziej zaawansowany tor sygnałowy niż wejście phono we wzmacniaczu, czy amplitunerze, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość dźwięku. Takie przedwzmacniacze gramofonowe w większości przypadków służą do  obsługi wkładek MM oraz MC.

Niektóre modele zewnętrznych przedwzmacniaczy gramofonowych wyposażone są w regulację siły wzmocnienia sygnału audio, która pozwala dopasować sygnał do parametrów konkretnej wkładki gramofonowej. Dzięki temu użytkownik może być pewien, że potencjał zestawu gramofonowego zostanie w pełni wykorzystany.

Zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy polecamy bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy mają odpowiedni budżet na zakup odpowiedniej klasy komponentów. Należy bowiem pamiętać, że aby uzyskać bezkompromisowe brzmienie, wszystkie urządzenia zestawu audio powinny być odpowiednio dobrane. Warto także mieć na uwadze to, że w takim systemie dużą rolę odgrywają akcesoria dobrej jakości.

Podział przedwzmacniaczy gramofonowych ze względu na typ obsługiwanej wkładki

W sprzedaży dostępne są dwa podstawowe typy wkładek gramofonowych: MM (od ang. Moving Magnet) oraz MC (od ang. Moving Coil). Warto przed zakupem przedwzmacniacza gramofonowego sprawdzić, jaki typ wkładki wykorzystujecie obecnie w gramofonie.

 • Przedwzmacniacze gramofonowe MM

 • Przedwzmacniacze gramofonowe MM/MC

Przedwzmacniacze gramofonowe MM

Przedwzmacniacze do gramofonu obsługujące wyłącznie wkładki elektromagnetyczne (MM) to zazwyczaj mniej zaawansowane modele. Napięcie wkładek MM wynosi, w zależności od modelu od około 2 mV do 7 mV. Przedwzmacniacze do gramofonu obsługujące wyłącznie wkładki MM są z reguły nieco tańsze od konstrukcji obsługujących także wkładki magnetoelektryczne (MC).

Jeśli zatem planujecie stworzyć funkcjonalny zestaw z gramofonem, który nie musi kosztować majątku, wkładka MM oraz obsługujący ją przedwzmacniacz gramofony MM będą odpowiednim wyborem.

Przedwzmacniacze gramofonowe MM/MC

Przedwzmacniacze gramofonowe z obsługą wkładek MM i MC są bardziej zaawansowanymi technicznie urządzeniami. Napięcie sygnału generowane przez wkładkę z ruchomą cewką (MC) jest znacznie niższe i wynosi, w zależności od modelu, od 0.1 do 2 mV. Należy pamiętać, że sygnał o tak niskim napięciu bardzo łatwo jest zakłócić podczas wzmacniania. Dlatego właśnie jedynie odpowiedniej klasy przedwzmacniacz, który został odpowiednio zaprojektowany i wyposażony w wysokiej jakości komponenty w torze sygnałowym, jest w stanie sprostać temu zadaniu, oferując dźwięk na bardzo dobrym poziomie.  

Decydując się na wkładkę MC oraz przedwzmacniacz ją obsługujący, warto wybrać solidne urządzenie, które zapewni użytkownikowi brzmienie na wysokim poziomie. Renomowani producenci oferują wysokiej klasy, nowoczesne modele obsługujące wkładki MC. Można tutaj wymienić m.in. takie firmy jak Hegel, Lehmannaudio, czy Pass Laboratories, których urządzenia będą doskonale współpracowały z hi-endowymi zestawami stereo z gramofonem, dostarczając dźwięk na najwyższym poziomie. Należy liczyć się jednak z tym, że ceny takich przedwzmacniaczy gramofonowych są wyższe od budżetowych urządzeń. 

Najważniejsze cechy przedwzmacniaczy gramofonowych

Wybierając przedwzmacniacz do gramofonu, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne sprzętu. Przed zakupem warto właśnie pod tym kątem przeanalizować poszczególne oferty, zwracając m.in. uwagę na:

 • Zniekształcenia THD – parametr ten określa poziom zniekształceń harmonicznych w użytecznym sygnale audio. Nie istnieją przedwzmacniacze pozbawione zniekształceń. Podawana w specyfikacji technicznej wartość powinna być jednak jak najniższa. Wysoka wartość THD w sygnale może spowodować pogorszenie percepcji dźwięku. Umownie można przyjąć, że poziom zniekształceń harmonicznych nie powinien przekraczać 0.05%. W sprzedaży jest jednak wiele modeli, które osiągają niższą wartość THD (od ang. Total Harmonic Distortion).
 • Pasmo przenoszenia – określa zakres częstotliwości, jakie jest w stanie przetworzyć dany model przedwzmacniacza do gramofonu. Warto wybrać urządzenie, którego pasmo przenoszenia pokrywa się z zakresem fal dźwiękowych przynajmniej w teorii słyszanych przez człowieka, czyli od 20 Hz do 20 kHz.
 • Stosunek sygnał/szum – jest to jeden z najważniejszych parametrów w wypadku przedwzmacniaczy gramofonowych. Sygnał płynący z odtwarzacza winyli jest bowiem podatny na zakłócenia. Należy pamiętać, że im wyższy stosunek sygnału do szumu, tym wyższą dynamikę dźwięku można uzyskać. W przypadku modeli obsługujących zarówno wkładki MM i MC podawane są dwie wartości tego parametru, osobno dla każdego typu wkładki.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 23

 1. Supercena
  AT-PEQ30

  AT-PEQ30

  Audio-Technica
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  Special Price 799 zł Regular Price 1 299 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 798 zł
  srebrny
 2. Supercena
  Black Cube

  Black Cube

  Lehmannaudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  Special Price 1 969 zł Regular Price 2 849 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1979 zł
 3. Real Cable NANO LP-1

  NANO LP-1

  RealCable
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  149 zł
 4. Supercena
  Black Cube Statement

  Black Cube Statement

  Lehmannaudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  Special Price 1 495 zł Regular Price 1 959 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1499 zł
 5. MM-002

  MM-002

  Thorens
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  Special Price 599 zł Regular Price 739 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 739 zł
  czarny mat
 6. Black Cube SE II

  Black Cube SE II

  Lehmannaudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  As low as 4 449 zł Regular Price 4 899 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 4499 zł
 7. Supercena
  MM-008

  MM-008

  Thorens
  Przedwzmacniacze
  Special Price 799 zł Regular Price 1 099 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 849 zł
  srebrny
 8. Nano Phono V2 srebrny

  Nano Phono V2 srebrny

  ClearAudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  1 760 zł
  srebrny
 9. Supercena
  MM-008 ADC

  MM-008 ADC

  Thorens
  Przedwzmacniacze
  Special Price 998 zł Regular Price 1 299 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 799 zł
  srebrny
 10. V10

  V10

  Hegel
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  Special Price 5 999 zł Regular Price 6 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5999 zł
  czarny
 11. Black Cube II

  Black Cube II

  Lehmannaudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  3 679 zł
 12. Arch

  Arch

  Devialet
  Przedwzmacniacze
  2 199 zł
  biały
 13. Nowość
  HUB

  HUB

  Bluesound
  Bluesound
  1 599 zł
  czarny
 14. Supercena
  Clearaudio Smart Phono V2

  Smart Phono V2

  ClearAudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  As low as 2 599 zł Regular Price 3 460 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3460 zł
 15. Supercena
  Nano Phono V2 czarny

  Nano Phono V2 czarny

  ClearAudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  Special Price 1 599 zł Regular Price 2 080 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2080 zł
  czarny mat
 16. Black Cube SE

  Black Cube SE

  Lehmannaudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  3 999 zł
 17. Decade

  Decade

  Lehmannaudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  As low as 8 339 zł
 18. XP-17

  XP-17

  Pass Laboratories
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  Special Price 23 399 zł Regular Price 24 699 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 18499 zł
  srebrny
 19. Balance V2

  Balance V2

  ClearAudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  14 300 zł
  srebrny
 20. EQ-500

  EQ-500

  Luxman
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  33 999 zł
  srebrny
 21. Supercena
  Nano Phono Headphone V2

  Nano Phono Headphone V2

  ClearAudio
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  Special Price 1 699 zł Regular Price 2 260 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2260 zł
 22. In the Groove

  In the Groove

  Pathos
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  7 499 zł
 23. Nowość
  E-250

  E-250

  Luxman
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  10 299 zł
  srebrny

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 23

Jak podłączyć przedwzmacniacz gramofonowy?

Jeśli posiadacie odtwarzacz płyt winylowych z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym, nie musicie go w żaden sposób podłączać. Jest on fabrycznie przystosowany do pracy z wkładką gramofonową. Wówczas pozostaje Wam jedynie podłączyć taki gramofon do wzmacniacza lub amplitunera, za pomocą złącz analogowych (2 x RCA).

Użytkownicy, którzy mają wzmacniacz lub amplituner z wejściem phono, powinni nabyć odpowiedni kabel 2 x RCA z żyłą uziemiającą. Wówczas gramofon podłącza się do wejścia phono we wzmacniaczu. Należy pamiętać, aby z obu stron podpiąć żyłę uziemiającą. Pozwala ona ograniczyć zjawisko „brumienia”, które może być słyszalne podczas odtwarzania płyty winylowej.

Thorens, oprócz wysokiej jakości gramofonów, oferuje także przedwzmacniacze gramofonowe.

Przejdźmy teraz do systemu audio z zewnętrznym przedwzmacniaczem gramofonowym. W tym wypadku należy gramofon podłączyć z przedwzmacniaczem do gramofonu za pomocą kabla 2 x RCA z żyłą uziemiającą. Oczywiście, tutaj także należy pamiętać o podpięciu uziemienia. Przedwzmacniacz należy podłączyć z gramofonem „zwykłym” kablem 2 x RCA lub, w systemach zbalansowanych, kablem 2 x XLR.

Do czego służy przedwzmacniacz gramofonowy?

Wielu użytkowników zastanawia się, dlaczego system z gramofonem wymaga dodatkowego urządzenia, jakim jest przedwzmacniacz gramofonowy.

Aby zrozumieć, jaką rolę odgrywa przedwzmacniacz gramofonowy w systemie, należy poznać zasadę wytwarzania czarnych płyt. Podczas zapisu niskich częstotliwości w niezmienionej formie, wycinany na powierzchni płyty rowek musiałby posiadać znaczną głębokość, co z kolei ograniczyłoby powierzchnię zapisu. Zapis wysokich częstotliwości także jest problematyczny, gdyż rowki na płycie musiałyby być bardzo płytkie.

Ofertę wzmacniaczy i przedwzmacniaczy gramofonowych ma m.in. firma Lehmannaudio

Właśnie z tego względu podczas tłoczenia płyt winylowych sygnał poddawany jest korekcji. Niskie tony są osłabiane, natomiast wysokie tony wzmacniane. Pozwala to uzyskać dłuższy czas zapisu dźwięku na płycie. Tak właśnie wygląda korekcja RIAA, która jest stosowana w większości produkowanych obecnie płyt winylowych.

Rolą przedwzmacniacza jest właśnie ponowna korekcja sygnału, pozwalająca usłyszeć dźwięk we właściwej formie. Oprócz tego sygnał jest też wstępnie wzmacniany. Dopiero po takiej obróbce może on trafić do dalszego wzmacniania.

Planujesz zakup przedwzmacniacza gramofonowego? Nie wiesz, jaki model będzie odpowiedni do Twojego systemu audio z gramofonem? Zapraszamy Cię do odwiedzenia jednego z salonów sieci Top Hi-Fi & Video Design. Oferujemy szeroki wybór wysokiej jakości przedwzmacniaczy gramofonowych. Pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru i udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania. Dzięki nam wybierzesz przedwzmacniacz oraz akcesoria dokładnie takie, jakich potrzebujesz.

Na rynku nie brakuje kompaktowych, a jednocześnie funkcjonalnych urządzeń z funkcją przedwzmacniacza gramofonowego. Tego typu sprzęt mają w ofercie m.in. takie firmy jak Devialet czy Chord Electronics.

Jeśli zainteresował Cię temat przedwzmacniaczy gramofonowych, zobacz także nasze artykuły poradnikowe na ten temat:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Czytaj
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: