Poprzedni
Następny

Soundbar czy kino domowe - co lepsze do filmów i muzyki?

Średnia ocen: 5
(27 ocen) 8 komentarzy

Soundbar czy kino domowe? To pytanie często zadajecie nam podczas wizyt w salonach Top Hi-Fi & Video Design. Postaramy się zatem jak najprościej wyjaśnić, kto powinien wybrać jeden, a kto drugi produkt. Kwestia ta sprowadza się przede wszystkim do ustalenia własnych potrzeb i możliwości. Zapraszam do lektury artykułu, w którym wyjaśniam, czy soundbar może zastąpić kino domowe.

Eksperci Dobrego Brzmienia
Kino domowe vs soundbar to częsty dylemat wśród osób chcących poprawić jakość dźwięku z telewizora

Co jest lepsze? Soundbar czy kino domowe?

Nie wiesz co jest lepsze, soundbar czy kino domowe? Zastanawiasz się, czym powinieneś się kierować podczas zakupów? Pamiętaj, że nie da się postawić znaku równości pomiędzy soundbarem a pełnoprawnym zestawem kina domowego, bowiem są to rozwiązania z innej półki.

Soundbar stanowi swego rodzaju kompromis pomiędzy jakością brzmienia a rozmiarem i świetnie odnajdzie się w niewielkich czy średnich pomieszczeniach lub kiedy chcemy ograniczyć liczbę przewodów w salonie.

Dzięki temu zastąpimy głośniki telewizora i będziemy mogli cieszyć się wciągającym dźwiękiem, nie wymagając przy tym od nas dużej ilości miejsca czy jakiejś szczególnej wiedzy. Urządzenie ustawiamy pod telewizorem na szafce RTV lub wieszamy na ścianie. Następnie podłączamy do telewizora, do prądu i gotowe.

Wygoda instalacji, łatwość podłączenia soundbara czy zaoszczędzenie przestrzeni w pomieszczeniu odbywa się jednak kosztem jakości dźwięku, która niewątpliwie będzie wyższa w przypadku kina domowego. Istotną kwestią pozostaje przy tym kwota, jaką chcemy, czy też jaką możemy wydać na zakup sprzętu audio. Im mniej pieniędzy będziemy mogli przeznaczyć, tym bardziej prawdopodobne, że wybierzemy soundbar zamiast rozbudowanego zestawu kina domowego.

Kino domowe czy soundbar - w przypadku soundbarów prostszy zestaw kina domowego, kino domowe do oglądania filmów

Co to jest soundbar?

Soundbar to urządzenie mieszczące w jednej obudowie zestaw głośników, wzmacniacz i całą elektronikę sterującą. Jego zadaniem jest odtwarzanie dźwięku pochodzącego z telewizora, czy to w postaci dźwięku stereo czy przestrzennego. Uzyskanie efektów przestrzennych z jednego urządzenia wymaga wykorzystania zaawansowanego przetwarzania sygnałów cyfrowych (DSP) i wielu niezależnych głośników w obudowie soundbara.

Podstawowe modele soundbarów łączymy z telewizorem kablem optycznym, te lepsze mają również wejścia i wyjścia HDMI. Przy pomocy kabli HDMI łączymy wszystkie urządzenia takie jak dekoder TV, konsola do gier, odtwarzacz Blu-ray do soundbar i jednym kablem podpinamy go z telewizorem.

Nie wiesz, jaki soundbar kupić? Dobry soundbar, podobnie jak klasyczny zestaw kina domowego, poza podstawową funkcją polepszenia sygnału dźwiękowego płynącego z telewizora może nam również służyć jako domowe centrum rozrywki. Lepsze modele oferują np. możliwość bezprzewodowego przesyłu muzyki poprzez Bluetooth, dysponują funkcjami sieciowymi takimi jak radio internetowe, Spotify, Tidal. Doskonale sprawdzą się więc nie tylko do oglądania filmów, ale też do słuchania muzyki. Mogą mieć też wbudowane multimedialne złącze USB. Łączność bezprzewodowa sprawia ponadto, że możemy sterować nimi nie tylko za pomocą pilota, ale również telefonu komórkowego lub tabletu.

Dźwięk przestrzenny z soundbara

Soundbary mogą obsługiwać różnego rodzaju systemy dźwięku przestrzennego, takie jak np. Dolby Digital (podstawowe rozwiązanie), Dolby Digital Plus, DTS Digital Surround czy też Dolby Pro Logic lub Dolby Pro Logic II. Najlepsze soundbary wykorzystują bardziej zaawansowane systemy i metody tworzenia dźwięku przestrzennego – niedoścignionym wzorcem będą tutaj soundbary marki Yamaha z serii YSP. Yamaha nazywa je cyfrowymi projektorami dźwięku, gdyż zaawansowana technologia wbudowana w te urządzenia umożliwia wysyłanie wiązek dźwięku w wielu kierunkach (a więc właśnie „projektowania dźwięku”), które odbijając się od naszych domowych wnętrz (ściany, meble itp.) wracają do nas z różnych kierunków tworząc dźwięk przestrzenny.

Jeśli jednak nie masz miejsca pełnowymiarowe kino domowe z głośnikami odpowiednio rozstawionymi w pomieszczeniu odsłuchowym, wówczas wysokiej klasy soundbar może być godną uwagi alternatywą.

Polecane soundbary:

xxx

Jakość dźwięku, czyli jak gra soundbar?

Zdecydowanie lepiej niż głośniki telewizora. Nawet te najtańsze modele radzą sobie lepiej od głośników wmontowanych w większość telewizorów. Znacie to uczucie, kiedy musicie się wsłuchiwać w kwestie wypowiadane przez aktorów podczas oglądania telewizji? Ten problem rozwiążą soundbary klasy premium.

Dowiedz się także, co będzie lepszym rozwiązaniem – soundbar czy głośniki aktywne? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik na ten temat.

Czy dobry soundbar potrafi zagrać tak, jak prawdziwe, pełnowymiarowe kino domowe? Niestety nie. Efekt przestrzenny generowany z soundbara nie robi aż tak dużego wrażenia, jak głośniki rozmieszczone w różnych miejscach w pomieszczeniu, wokół miejsca odsłuchu (tak jak ma to miejsce w prawdziwym kinie). Kolejną kwestią w przypadku soundbarów jest bas. Ponieważ w większości bazują one na kilkucentymetrowych przetwornikach powinny być wspierane przez głośnik niskotonowy. Ten na szczęście w większości modeli jest bezprzewodowy. Taki bezprzewodowy subwoofer możemy zatem ustawić w niemal dowolnym miejscu w pomieszczeniu odsłuchowym, którym bardzie często w domu jest po prostu salon.

Natomiast jeżeli chcemy uzyskać najlepszy możliwy dźwięk przestrzenny podczas oglądania filmów czy seriali, to oczywistym wyborem będzie zestaw kina domowego i nawet najlepszy soundbar nie odda takiego wrażenia dźwięku 3D, jak rozbudowany system kina domowego.

Jeśli jednak nie masz miejsca pełnowymiarowe kino domowe z głośnikami odpowiednio rozstawionymi w pomieszczeniu odsłuchowym, wówczas wysokiej klasy soundbar może być godną uwagi alternatywą. Na rynku audio pojawia się coraz więcej modeli kompatybilnych z zaawansowanym systemem Dolby Atmos. Nie brakuje też konstrukcji, które są w stanie poradzić sobie bez dodatkowego, zewnętrznego subwoofera. Obie te cechy ma np. soundbar Panorama 3 marki Bowers & Wilkins.

Trzecia generacja Panoramy to model o mocy 400 W i wykorzystujący aż 13 przetworników elektroakustycznych, które umożliwiają uzyskanie dźwięku zgodnego z 3.1.2-kanałowym systemem Dolby Atmos. Ich odpowiednie rozmieszczenie w obudowie Panoramy umożliwia uzyskanie potężnego i realistycznego brzmienia, które pozwala użytkownikowi wręcz zanurzyć się w odtwarzanych ścieżkach dźwiękowych podczas oglądania filmów czy seriali.

Sprawdź również, jaki soundbar do 1000 zł kupić, jeżeli zależy Ci na jakości w budżetowej wersji, a jeżeli nie masz pojęcia, co wybrać – soundbar czy stereo – przeczytaj podlinkowany artykuł.

Soundbar vs. kino domowe - różnice

Zastanawiasz się co kupić? Soundbar czy kino domowe? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, jakie są plusy i minusy obu rozwiązań. Dzięki temu lepiej dopasujesz sprzęt do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Soundbar a kino domowe – o czym warto pamiętać?

Zalety płynące z posiadania soundbara (co daje soundbar):

 • Zdecydowane polepszenie dźwięku względem dźwięku z głośników telewizora
 • Brak przewodów głośnikowych
 • Przyzwoite efekty przestrzenne
 • Niewielki rozmiar
 • Łatwe podpięcie i instalacja

Wady soundbarów:

 • Nie poradzi sobie z nagłośnieniem dużych pomieszczeń
 • Niskie tony wymagają użycia subwoofera
 • Jakość a przede wszystkim przestrzenność dźwięku gorsza w porównaniu z kinem domowym

Zalety kina domowego:

 • Doskonałe dźwięki przestrzenne na miarę prawdziwego kina
 • Świetnie odtwarza także muzykę (w stereo)
 • Nagłośni każde pomieszczenie – od małych po te bardzo duże
 • Użycie subwoofera nie jest obowiązkowe przy odpowiednich kolumnach frontowych
 • Możliwość indywidualnej konfiguracji zestawu

Wady kina domowego:

 • W zasadzie tylko jedna – zajmuje ono więcej miejsca i wymaga więcej przewodów
Zestawy kina domowego, dodatkowe funkcje, lepszy dźwięk, sprzęt, wi fi, w dzisiejszych czasach lepszym rozwiązaniem jest minimalizowanie kolumn

Czy soundbar zastąpi kino domowe?

Jeżeli nie wiesz, co wybrać – kino domowe czy soundbar, nie zapominaj, że w przypadku odpowiedzi na to pytanie wiele zależy od naszych oczekiwań. Jeżeli celem jest poprawa dźwięku z telewizora, to tak - soundbar może zastąpić kino domowe. W przypadku ograniczonej przestrzeni w pomieszczeniu sprawdzi się nawet lepiej niż zestaw kina domowego. Natomiast jeżeli chcemy uzyskać najlepszy możliwy dźwięk przestrzenny podczas oglądania filmów czy seriali, to oczywistym wyborem będzie zestaw kina domowego i nawet najlepszy soundbar nie odda takiego wrażenia dźwięku 3D, jak rozbudowany system kina domowego.

Wielu z nas traktowało do niedawna soundbar, jako produkt nie dający żadnej możliwości rozbudowy systemu. To się jednak zmieniło, ponieważ Yamaha przy wsparciu ich systemu MusicCast zaoferowała opcję rozbudowy soundbara o głośniki surround i w związku z tym zdecydowanego polepszenia przestrzenności dźwięku. Jak to działa?

Wystarczy, że zakupimy jeden z modeli soundbarów, oferujących możliwość połączenia z bezprzewodowymi głośnikami tylnymi, np. Yamaha SR-X50A. A potem dokupimy do nich dwie sztuki Yamaha WS-X1A, które właśnie mogą działać jako głośniki tylne.

Łącząc te urządzenia otrzymujemy alternatywę dla kina domowego, czyli głośniki z tyłu i przodu pomieszczenia. Zyskuje scena i przestrzenność grania systemu, zyskujemy też efekty dźwiękowe dochodzące do nas zza głowy.

Warto też wspomnieć, że głośniki bezprzewodowe nie muszą wiecznie stać z tyłu salonu – można ich używać na co dzień jako świetnej jakości głośników w różnych pokojach w domu, a korzystać z nich jako głośników surround np. w weekendowy wieczór oglądając film.
Soundbar jest o tyle prostym urządzeniem, że nie trzeba zastanawiać się jak podłączyć kino domowe do telewizora

Gdy nie ograniczają nas małe gabaryty pomieszczenia lub niemożność ustawienia kolumn, pójdźmy w bezkompromisową jakość dźwięku, jaką dają pełnowymiarowe zestawy kina domowego. Zainwestujmy w nie, gdy filmy są ważnym elementem naszego życia. Rozrywka na najwyższym poziomie – to właśnie ją zapewni dobry zestaw. Przeczytaj również, jakie kino domowe wybrać, żeby zagwarantować sobie jak najlepsze doświadczenie.

Niewątpliwym atutem zestawu kina domowego jest jakość dźwięku oraz przestrzeń jego grania. To również większa możliwość personalizacji poszczególnych elementów i dopasowania go do indywidualnych potrzeb.

Wariantów wyboru zestawów kina domowego jest kilkaset. Wspólne jest jednak jedno, że poza samymi głośnikami niezbędny nam będzie amplituner. To on stanowi wzmacniacz dla głośników, umożliwia podpięcie różnych urządzeń i jest sercem naszego układu. Do niego kablami podpinamy głośniki frontowe, tylne i subwoofer. W przypadku nowszych modeli amplitunerów Yamahy, dalej możemy skorzystać z bezprzewodowych tyłów (głośników efektowych), działających m.in. w oparciu o system MusicCast! Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

Zobacz również:

Niewątpliwym atutem zestawu kina domowego jest jakość dźwięku oraz przestrzeń jego grania. To również większa możliwość personalizacji poszczególnych elementów i dopasowania go do indywidualnych potrzeb. O tyle o ile soundbar nie poradzi sobie w dużych pomieszczeniach, o tyle dobrze dobrane kino domowe zapewni nam efekt, jakiego się nie spodziewaliśmy. A co jeśli nie mamy miejsca na tylne głośniki?

Bardzo dobrym i ostatnimi czasy popularnym pomysłem są głośniki efektowe w zabudowie sufitowej (lub ściennej). O tyle o ile radzimy, by front był skonstruowany o głośniki wolnostojące o tyle, jeśli nie mamy miejsca na klasyczne głośniki tylne to mogą być one zabudowane w suficie podwieszanym. O tym, jak to zrobić przeczytacie w artykule: co to jest nagłośnienie instalacyjne?

Soundbar a speakerbar – różnice

Są to tak naprawdę te same urządzenia, a speakerbar to po prostu inne, rzadko spotykane określenie soundbara. Pojęcie „speakerbar” mogło wziąć się stąd, że w przeszłości soundbary łączyły funkcje dźwiękowe z odtwarzaniem płyt DVD czy Blu ray. Speakerbarami zaczęto określać wówczas modele niewyposażone w napędy optyczne, a mające wyłącznie głośniki.

Zwłaszcza z pomocą subwoofera dźwięk oferowany przez soundbar może być bardzo dobry. Kino domowe to inna bajka - jakość dźwięku oferowana przez taki zestaw jest nieporównywalnie lepsza niż oferowana przez soundbar, nie mówiąc nawet o standardowych głośnikach w TV.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Czy kino domowe nadaje się do słuchania muzyki?

Tak, kino domowe może być używane do słuchania muzyki. Nowoczesne amplitunery AV odtwarzają serwisy streamingowe, takie jak Spotify, Tidal, Deezer czy Amazon Music. Obsługa radia internetowego zapewnia bezpłatny dostęp do tysięcy stacji radiowych na całym świecie. Wiele modeli oferuje także odtwarzanie muzyki z lokalnego dysku sieciowego. Dzięki temu użytkownik w prosty sposób zyskuje dostęp do zasobów muzycznych i cieszyć się ulubioną muzyką. Należy jednak pamiętać, że amplituner AV nie zapewni jakości dźwięku na takim poziomie jak wzmacniacz stereo w podobnym budżecie, ponieważ w tym urządzeniu do napędzenia jest minimum 5 kanałów.

Czy jest sens kupować soundbar?

Soundbar może być atrakcyjną opcją dla tych, którzy chcą poprawić jakość dźwięku podczas oglądania ulubionych filmów bez konieczności inwestowania w system kina domowego. Są przy tym łatwe w instalacji, nie wymagają prowadzenia rozbudowanego okablowania i zajmują mniej miejsca niż tradycyjne kino domowe czy zestawy głośnikowe, co sprawia, że będzie to idealny wybór dla osób z ograniczoną przestrzenią.

Czy warto mieć kino domowe?

Jak najbardziej. Kino domowe można polecić oczywiście wszystkim miłośnikom filmów, którzy dysponują pomieszczeniem o odpowiedniej powierzchni oraz budżetem wynoszącym kilka, kilkanaście tysięcy złotych. W wyjątkowych przypadkach dojść może do sytuacji, w której ze względu na niewiele wolnego miejsca najlepszym rozwiązaniem będzie zakup soundbara, zestawu stereo lub głośników aktywnych.

Co lepsze głośniki czy soundbar?

To zależy od preferencji i potrzeb użytkownika. Zarówno soundbar, jak i głośniki aktywne mogą doskonale sprawdzić się w domowym systemie audio-wideo. Wiele zależy też od metrażu pomieszczenia oraz miejsca, które możesz przeznaczyć na rozmieszczenie i instalację sprzętu. Głośniki zapewnią lepszą jakość dźwięku oraz pozwalają na kreowanie sceny dźwiękowej przez odpowiednie ich rozstawienie, np. po obu stronach telewizora. Z kolei soundbar można określić jako bardziej praktyczny - pozwala oszczędzić miejsce i oferuje łatwe podłączenie, co jest korzystne dla osób poszukujących prostej w obsłudze opcji do poprawy dźwięku z telewizora.

Dlaczego soundbary są tak popularne?

Soundbary są popularne ze względu na swoją łatwość instalacji i obsługi, co pozwala użytkownikom w prosty i wygodny sposób ulepszyć jakość dźwięku z telewizora bez konieczności skomplikowanych konfiguracji. 

Wiele modeli oferuje zaawansowane funkcje, takie jak wirtualny dźwięk przestrzenny, co zapewnia bardziej immersyjne wrażenia podczas oglądania filmów. Ich elegancki design i możliwość dopasowania do różnych pomieszczeń również przyczyniają się do ich popularności.
Bowers & Wilkins - zestaw kina domowego
 

Co jest lepsze: soundbar czy kino domowe?

Jak widać, soundbary i kino domowe pełnią odmienne funkcje. Te pierwsze stanowią świetne rozszerzenie dźwięku z TV, czasem nawet wyposażone są w opcje dźwięku przestrzennego. Zwłaszcza z pomocą subwoofera dźwięk oferowany przez soundbar może być bardzo dobry. Kino domowe to inna bajka - jakość dźwięku oferowana przez taki zestaw jest nieporównywalnie lepsza niż oferowana przez soundbar, nie mówiąc nawet o standardowych głośnikach w TV. Systemy dźwięku obiektowego Dolby Atmos i DTS:X pozwalają na stworzenie dodatkowych kanałów wysokości. Taki system pozwala całkowicie wsiąknąć w wydarzenia na ekranie.

Eksperci Dobrego Brzmienia


Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(27 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: