Kategoria

Odtwarzacze sieciowe

Odtwarzanie muzyki za pomocą aplikacji do streamingu cieszy się dużą popularnością. To źródło można wykorzystać także w domowym sprzęcie audio. Służą do tego odtwarzacze sieciowe, określane również jako odtwarzacze strumieniowe lub streamery. Te urządzenia od kilku lat stanowią jedno z podstawowych źródeł dźwięku w wielu systemach stereo. Umożliwiają nie tylko odtwarzanie materiałów audio z serwisów streamingowych. Użytkownik może słuchać też radia internetowego czy utworów z lokalnego dysku sieciowego.

Jak wybrać odtwarzacz sieciowy?

Odtwarzacze sieciowe – rodzaje:

Odtwarzacze sieciowe audio obejmują obecnie szeroką gamę urządzeń różnych producentów. Oferowane są zarówno budżetowe modele, jak i wysokiej klasy, hi-endowe konstrukcje, wybierane przez najbardziej wymagających użytkowników.

Urządzenia te można więc podzielić umownie na kilka kategorii. Podział będzie zależał od oferowanych funkcji. Odtwarzacze wyższej klasy wyróżniają się nie tylko możliwościami. W takich urządzeniach stosowane są lepsze przetworniki cyfrowo-analogowe oraz pozostałe komponenty w torze sygnałowym. Ma to bezpośrednie przełożenie na jakość dźwięku. Wyróżniamy zatem:

 • Podstawowe modele
 • Odtwarzacze sieciowe z wejściami cyfrowymi
 • Odtwarzacze sieciowe z funkcją przedwzmacniacza
 • Wzmacniacze sieciowe (odtwarzacz sieciowy ze wzmacniaczem)

Podstawowe modele

Podstawowe modele odtwarzaczy sieciowych służą przede wszystkim do odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych oraz radia internetowego. Zestaw złącz w takich urządzeniach obejmuje najczęściej wyjście analogowe 2 x RCA oraz wyjście optyczne. Najczęściej są to modele o niewielkich gabarytach, a nawet pozbawione wyświetlacza.

Odtwarzacze sieciowe z wejściami cyfrowymi

Duża część odtwarzaczy sieciowych ma wejścia cyfrowe, które umożliwiają podłączenie do nich zewnętrznych komponentów audio, np. odtwarzacza CD. Wybierając streamer z wejściami cyfrowymi, warto upewnić się, że ma on dopracowany układ odpowiedzialny za konwersję sygnału do postaci analogowej. Wówczas nie ma konieczności zakupu zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego, co obniża koszt systemu. Przed zakupem polecamy sprawdzić nie tylko liczbę wejść, ale także parametry sygnału. Chodzi o rozdzielczość i częstotliwość próbkowania. Przepustowość wejścia optycznego z reguły ograniczona jest do 24 bit/96 kHz. Wejście USB oraz koaksjalne powinno jednak obsługiwać sygnały w jakości co najmniej 24 bit/192 kHz.

Odtwarzacze sieciowe z funkcją przedwzmacniacza

Wielu użytkowników poszukuje sprzętu audio, który nie zajmie wiele miejsca, zapewniając wrażenia dźwiękowe na wysokim poziomie. Właśnie z tego względu producenci oferują odtwarzacze sieciowe z wbudowanym przedwzmacniaczem. Dzięki połączeniu tych dwóch funkcji urządzenie staje się najważniejszym komponentem zestawu stereo. W takim systemie sterowanie głośnością oraz odtwarzanie strumieniowe muzyki odbywa się za pomocą jednego urządzenia. Poprzez dobór odpowiedniego wzmacniacza mocy użytkownik ma możliwość kształtowania brzmienia w systemie. Wyróżniającym się odtwarzaczem sieciowym z funkcją przedwzmacniacza jest NAD C658. To niezwykle wszechstronne i nowoczesne urządzenie, przeznaczone dla wymagających użytkowników. NAD C658 wyposażony został w komplet wejść cyfrowych, co oznacza, że w systemie może pełnić funkcję zarówno odtwarzacza sieciowego, przetwornika DAC i przedwzmacniacza. Urządzenie wyróżnia się dynamicznym i klarownym brzmieniem. Wierność przekazu można dostrzec niezależnie od gatunku odtwarzanej muzyki.

Zalety odtwarzaczy sieciowych

Odtwarzacze sieciowe umożliwiają dostęp do milionów utworów bez konieczności posiadania fizycznych nośników, np. płyt CD. Wpływa to na znaczne obniżenie kosztów, gdyż miesięczny abonament do serwisów streamingowych jest wielokrotnie tańszy niż zakup płyt kompaktowych czy winylowych. Co więcej, użytkownik ma dostęp do wszystkich premierowych albumów, na które często czekają prawdziwi melomani.

Strumieniowe odtwarzacze muzyki wpływają także na oszczędność miejsca, właśnie ze względu na brak konieczności zakupu fizycznych nośników. Dla wielu użytkowników, zwłaszcza tych dysponujących mniejszym pomieszczeniem, może to być decydującym kryterium.

Kolejną zaletą odtwarzaczy sieciowych jest prostota obsługi. Sterowanie może odbywać się za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Dzięki niej użytkownik ma dostęp do najważniejszych funkcji odtwarzacza bez ruszania się z miejsca.

Najważniejsze cechy odtwarzaczy sieciowych

Wybierając odtwarzacz sieciowy warto zwrócić uwagę na takie cechy i elementy tych urządzeń jak:

 • Sterowanie za pomocą aplikacji. Obsługa odtwarzaczy sieciowych może odbywać się przez aplikację mobilną. Stanowi ona wówczas centrum sterowania systemem audio, umożliwiając wybór serwisu streamingowego czy programów radia internetowego. Polecamy przetestować działanie aplikacji mobilnej przed zakupem odtwarzacza. Intuicyjność obsługi oraz stabilność działania znacznie ułatwiają codzienne użytkowanie sprzętu. Bardzo dobrą opinię wśród użytkowników ma autorska aplikacja do odtwarzaczy sieciowych Yamaha. Nosi ona nazwę Yamaha MusicCast Controller. Dostępna jest na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS. Ze względu na przyjazną aplikację użytkownicy chętnie wybierają także odtwarzacze Bluesound. Obaj producenci stworzyli dopracowane, łatwe w obsłudze „apki”, z menu w języku polskim.
 • Obsługa serwisów streamingowych. Nie wszystkie odtwarzacze sieciowe odtwarzają całą gamę serwisów streamingowych. Podstawowe modele obsługują najczęściej Spotify czy Tidala. Urządzenia wyższej klasy z reguły odtwarzają także całą gamę innych serwisów. Warto sprawdzić możliwości urządzenia przed zakupem, aby uniknąć rozczarowania.
 • Wyświetlacz. Wyświetlacz znacznie poprawia wygodę użytkowania odtwarzacza. Prezentowane są na nim informacje dotyczące odtwarzanej muzyki, czyli nazwa wykonawcy i tytuł utworu oraz jego długość. Część odtwarzaczy sieciowych ma kolorowy wyświetlacz, prezentujący np. okładkę albumu.
 • Odtwarzanie plików hi-res. Oprócz obsługi serwisów streamingowych część odtwarzaczy sieciowych odtwarza także pliki z USB oraz obsługuje protokół DLNA. Warto sprawdzić, jakie formaty oraz rozdzielczości plików obsługuje dany odtwarzacz. Modele ze średniej półki cenowej powinny mieć możliwość odtwarzania plików FLAC, WAV, AIFF czy ALAC. Niektóre odtwarzacze, zwłaszcza te z wyższej półki cenowej, dekodują również pliki DSD. Warto to sprawdzić, jeśli zamierzacie odtwarzać muzykę w różnych formatach.
 • Odtwarzanie plików z dysku NAS. Osoby posiadające kolekcję muzyki na dysku sieciowym z pewnością docenią możliwość odtwarzania lokalnych zasobów przez odtwarzacz sieciowy audio. Duży wpływ na komfort odtwarzania plików z dysku NAS ma łatwa konfiguracja oraz zarządzenie odtwarzaniem muzyki z poziomu aplikacji.

Dodatkowe funkcje odtwarzaczy sieciowych

Odtwarzacze sieciowe to niezwykle funkcjonalne urządzenia. Wśród dodatkowych funkcji, w jakie mogą być wyposażone, możemy wyróżnić m.in.:

 • Kompatybilność z Roon. Platforma Roon została stworzona, aby zapewnić użytkownikom wygodne zarządzanie zasobami muzycznymi z wielu źródeł – serwisów streamingowych, radia internetowego, czy serwera NAS. Roon stanowi rozbudowaną aplikację umożliwiającą także dostęp do metadanych odtwarzanych utworów, takich jak okładka płyty, teksty utworów. Co ważne – dostępny jest jako aplikacja desktopowa oraz mobilna. Odtwarzanie muzyki zawsze odbywa się z najwyższą możliwą wiernością. Jeśli chcecie wykorzystać możliwości tej nowatorskiej platformy, powinniście wybrać odtwarzacz sieciowy audio, który określany jest jako Roon Ready. Oznacza to, że producent aplikacji gwarantuje pełną kompatybilność z odtwarzaczem. Roon wspierany jest przez część renomowanych producentów odtwarzaczy sieciowych: Bluesound, NAD czy TEAC. Wszystko wskazuje na to, że z biegiem czasu dołączą do tego grona kolejne znaczące marki. Więcej na temat platformy Roon dowiecie się z artykułu: Roon – wszystko, co powinieneś wiedzieć.
 • Tuner radiowy FM/DAB+. Niektóre modele odtwarzaczy sieciowych oprócz radia internetowego mają wbudowany analogowy lub cyfrowy tuner radiowy. Przykładem takiego urządzenia jest Rotel T14, który wyposażony jest zarówno w tuner FM, jak i DAB+ z możliwością zapisu 30 stacji. Ten model obsługuje najpopularniejsze serwisy streamingowe, czyli Spotify, Tidal i Deezer. Rotel T14 stanowi więc połączenie tunera radiowego oraz streamera. Wyposażony został w wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy, zdolny do dekowania sygnałów w jakości do 32 bit/384 kHz. Funkcja ta będzie szczególnie przydatna dla osób, które oprócz streamingu wybierają także słuchanie audycji radiowych w tradycyjny sposób.
 • Dodatkową funkcją odtwarzaczy strumieniowych jest możliwość odtwarzania plików poprzez Bluetooth. Ten sposób przesyłania dźwięku traktowany jest przez większość użytkowników jako dodatek. Streaming opiera się na przesyłaniu sygnału poprzez sieć internetową. Jeśli jednak zamierzacie nabyć streamer wyposażony w Bluetooth, warto sprawdzić, czy producent zastosował moduł jednokierunkowy, czy dwukierunkowy. Jakość dźwięku zależy także od obsługiwanych kodeków, takich jak: aptX czy AAC.
 • Jeśli streamer obsługuje protokół AirPlay, muzykę można przesyłać bezpośrednio z urządzeń mobilnych Apple (iPhone, iPad).
 • Wyjście słuchawkowe. Dzięki wyjściu słuchawkowemu użytkownicy mogą słuchać muzyki z odtwarzacza sieciowego przez słuchawki. Ten sposób odsłuchu zapewnia dobrą jakość dźwięku bez konieczności zakupu wzmacniacza słuchawkowego.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 24

 1. Supercena
  AudioPro Link 1

  Link 1

  Audio Pro
  Odtwarzacze sieciowe
  Special Price 399 zł Regular Price 699 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 399 zł
  srebrny
 2. Supercena Bestseller
  NODE

  NODE

  Bluesound
  Odtwarzacze sieciowe
  As low as 1 999 zł Regular Price 2 799 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1964 zł
 3. Supercena Nowość
  AudioPro Link 1

  Link 2

  Audio Pro
  Odtwarzacze sieciowe
  Special Price 899 zł Regular Price 1 499 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 999 zł
  szary
 4. Promocja
  S14

  S14

  Rotel
  Odtwarzacze sieciowe
  As low as 7 999 zł Regular Price 12 799 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 8999 zł
 5. Supercena
  NAD C658

  C658

  NAD
  Przetworniki C/A
  Special Price 5 899 zł Regular Price 9 699 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5999 zł
  czarny mat
 6. Sonoro Maestro

  Sonoro Maestro

  Sonoro
  Odtwarzacze sieciowe
  As low as 5 999 zł Regular Price 7 299 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 6999 zł
 7. CI580 V2

  CI580 V2

  NAD
  Inne komponenty Hi-Fi
  7 999 zł
  czarny
 8. Supercena
  Majik DSM 2020

  Majik DSM 2020

  Linn
  Odtwarzacze sieciowe
  Special Price 11 999 zł Regular Price 19 699 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 9999 zł
  czarny
 9. MusicCast WXC-50

  MusicCast WXC-50

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Special Price 1 849 zł Regular Price 1 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1879 zł
  srebrny
 10. NAD M50.2

  M50.2

  NAD
  Odtwarzacze sieciowe
  21 999 zł
  czarny
 11. Akurate DSM

  Akurate DSM

  Linn
  Odtwarzacze sieciowe
  39 999 zł
  czarny
 12. Supercena
  HD30

  HD30

  Hegel
  Przetworniki C/A
  Special Price 14 999 zł Regular Price 18 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 18999 zł
  czarny
 13. Selekt DSM

  Selekt DSM

  Linn
  Odtwarzacze sieciowe
  25 999 zł
  czarny
 14. Supercena
  ELAC Discovery Series DS-S101-G

  DS-S101-G

  ELAC
  Odtwarzacze sieciowe
  Special Price 2 999 zł Regular Price 6 299 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 6299 zł
 15. UD-505

  NT-505

  TEAC
  Odtwarzacze sieciowe
  Special Price 6 399 zł Regular Price 7 699 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 7699 zł
 16. Selekt DSM

  Klimax DSM

  Linn
  Odtwarzacze sieciowe
  Cena na telefon
 17. SL-G700E-K

  SL-G700E-K

  Technics
  Odtwarzacze sieciowe
  10 999 zł
  czarny

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 24

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Czytaj
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: