Poprzedni
Następny

System Roon - co to jest? Wszystko co powinieneś wiedzieć.

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

W dobie popularyzacji muzyki cyfrowej i rozwijających się serwisów streamingowych, które oferują coraz wyższą jakość dźwięku, wybór odpowiedniego odtwarzacza w systemach klasy Hi-Fi jest rzeczą niezwykle ważną. Na rynku jest kilka świetnych rozwiązań, które pozwalają się delektować pełnią możliwości zarówno cyfrowych plików w formatach PCM i DSD, jak i pełnią wygody różnych serwisów streamingowych. Są jednak na rynku produkty, które pełnią rolę nie tylko odtwarzacza, ale kompletnego systemu, swoistego serca dla zbiorów cyfrowej muzyki. Jednym z takich systemów jest Roon, którego postaramy się Państwu przybliżyć.

Roon player, Roon audio player, roon core, roon ready, do odtwarzania muzyki, roon, dostęp do zasobów muzycznych

Czym jest Roon?

Na pierwszy rzut oka Roon player jest po prostu zwykłą wieloplatformową aplikacją multiroom, która pełni przy okazji funkcję biblioteki cyfrowych zbiorów muzycznych. To, co jednak czyni Roon aplikacją wyjątkową, jest możliwość odtwarzania muzyki bit-perfect, zarówno plików stratnych, jak i bezstratnych. Roon nie jest jednak samodzielną platformą streamingową, jest to aplikacja, która pozwala na zarządzanie serwisami oraz zbiorami, do których dostęp już posiadamy i wysyłanie ich do urządzeń wyjściowych audio. Roon kontrolujemy z poziomu aplikacji komputerowej, smartfonu lub tabletu. Zanim jednak przejdziemy do samej funkcjonalności Roona, krótko o tym, dlaczego warto odtwarzać muzykę w trybie bit-perfect.

Rotel S14 - w łatwy sposób obsługuje muzyczną bibliotekę i serwisy streamingowe w domowej sieci, wysokiej klasy urządzenie audio

Czym jest Bit-perfect?

Uproszczając, bit-perfect jest funkcją w odtwarzaczu multimedialnym który pozwala na wysłanie pliku cyfrowego bez żadnych alteracji. Większość odtwarzaczy pozwala nam na dokonywanie zmian w pliku cyfrowym, które to zmiany wymagają przetworzenia sygnału cyfrowego – może to być zmiana głośności, zmiana głębi bitowej lub inne. Zmiany te co prawda nie muszą być destruktywne dla odtwarzanego pliku, ale jeśli chcemy dostarczyć do systemu plik dokładnie w takiej formie, w jakiej został on zapisany – bit-perfect jest opcją pożądaną. I Roon jest odtwarzaczem, który w taką funkcjonalność jest wyposażony, co więcej – nie wymaga on skomplikowanego konfigurowania dodatkowych protokołów, jak np. ASIO.

yamaha r-n1000, yamaha rn 1000 a, r-n1000 - obsługa plików audio, roon radio, roon remote,

Czego potrzebuję by zacząć używać Roona?

Żeby zacząć korzystać z odtwarzacza Roon, potrzeba serca systemu, którym w tym przypadku jest Roon Core. Roon Core centralizuje aplikację Roon, dzięki temu nie musimy aktualizować każdego segmentu naszego systemu, za każdym razem, kiedy aplikacja jest aktualizowana. Roon Core jest odpowiedzialny nie tylko za organizowanie kolekcji muzycznej, ale również za sam proces odtwarzania – a więc konwersję, dostosowanie poziomu głośności na wyjściu, organizowanie kolejki odtwarzania a także wszelkie funkcje multiroom. Roon Core pozwala ponadto na korzystanie z funkcji Roon Advanced Audio Transport (RAAT), którą producent określa jako „airPlay dla audiofilów”, gdyż pozwala na strumieniowanie muzyki z niską latencją w jakości nawet 24-bit/384kHz PCM lub DSD256.

Za Core może nam służyć komputer klasy PC lub Mac, serwer NAS lub dedykowany serwer muzyczny – na przykład Roon Nucleus. Producent oprogramowania na swojej stronie internetowej publikuje pełną listę produktów partnerskich, które mogą służyć za serce systemu. Kiedy mamy już odpowiednie urządzenie, wystarczy tylko zintegrować nasz zbiór muzyczny, a to jest jedna z najciekawszych funkcjonalności aplikacji Roon.

Devialet Roon Ready - odpowiedni system operacyjny, częste aktualizacje oprogramowania, wiele dostępnych portów

Wisienka na roonowym torcie

Roon Core będzie zarządzał zbiorem muzyki z praktycznie każdego źródła – platform streamingowych jak np. Tidal, serwerów NAS, twardych dysków, dysków przenośnych, aplikacji iTunes czy radia internetowego. Kiedy importujemy kolekcję, Roon buduje bogatą, przejrzystą i często aktualizowaną bibliotekę metadanych na podstawie której powstaje interface użytkownika. Roon pobiera między innymi zdjęcia wykonawców, biografie, teksty utworów, recenzje odtwarzanych albumów, a nawet daty koncertów. Dodatkowo, Roon tworzy połączenia między artystami, kompozytorami, wykonawcami czy producentami muzycznymi, stoi za tym idea stworzenia łatwej w przeszukiwaniu, bogatej w dodatkowe informacje biblioteki muzycznej.

Sterowanie wszystkimi funkcjami Roona odbywa się za pomocą Roon controllera – aplikacji będącej niejako pilotem zdalnego sterowania. Roon controller daje dostęp do naszej biblioteki oraz pozwala na sterowanie Roon Core. Aplikacje sterujące są dostępne na systemy Windows, Mac OS, iOs oraz Android, co ważne – wszystkie są zunifikowane w celu zachowania jednolitego doświadczenia podczas odtwarzania muzyki.

Rotelu RAS-5000 - wysoki model odtwarzacza sieciowego, kosztuje roon, odtwarzanie muzyki i plików audio, roon optimized core kit, roon bridge

Roon Ready – co to oznacza?

Urządzenie źródłowe oraz docelowe determinuje to, czy uda nam się wykorzystać pełnię możliwości systemu Roon. Dlatego Roon certyfikuje urządzenia, które są kompatybilne ze wspomnianym wcześniej Roon Advanced Audio Transport. Urządzenia, które posiadają oznaczenie „Roon Ready”, pozwalają na bezproblemową integrację z systemem oraz automatycznie dostarczają najwyższą możliwą jakość dźwięku.

Wielu producentów jest świadomych zalet systemów Roon, dlatego certyfikuje swoje urządzenia. Wśród producentów sprzętu audio posiadających produkty z certyfikatem Roon Ready znajdziemy na przykład Audioquest, Bluesound, Bowers & Wilkins, Devialet, ELAC, Linn, NAD, Rotel, ROSE, których produkty znajdą Państwo w ofercie naszych salonów.

NAD M10 V2 - źródło plików, łatwy dostęp do centrum biblioteki muzycznej, gwarantowana jakość brzmienia, gotowe rozwiązanie

Czy Roon obsługuje MQA?

Najprostsza odpowiedź brzmi: i to jak! Dzięki temu, że za obsługę plików odpowiedzialny jest Roon Core, możliwe jest odtwarzanie plików MQA nawet na urządzeniach, które nie są kompatybilne z MQA. Jak to się dzieje? Plik MQA jest dekodowany do MQA Core, który następnie jest rozpakowywany w urządzeniu Roon Core. Roon Core wypuszcza do urządzenia strumień dźwięku PCM o parametrach 88,2 kHz lub 96kHz, który następnie jest przekazywany do urządzenia wyjściowego. Strumień ten zawiera dalsze informacje MQA, jeśli więc urządzenie odtwarzające jest wyposażone w przetwornik cyfrowo analogowy kompatybilny z MQA, możliwe jest dalsze „rozłożenie” pliku, co daje dostęp do jeszcze większego potencjału pliku MQA.

Rose RS 520 jest urządzeniem sieciowym, połączenie wygody i najwyższej jakości dźwięku, masz pod ręką własną bibliotekę muzyczną,

Ile kosztuje Roon?

Niestety, Roon nie jest darmowym systemem. Jego twórcy oferują go w dwóch wersjach:

  • Abonament miesięczny w cenie 12,99$

  • Abonament roczny płatny z góry, w którym usługa kosztuje 9,99$ miesięcznie

  • Dożywotnia subskrypcja, po podwyżce ceny kosztująca 699$

Nie jest to więc tanie rozwiązanie, jednak możliwości, a przede wszystkim przyjemność z użytkowania, jaką dostarcza Roon sprawia, że jest to propozycja warta rozważenia. Szczególnie, że dzięki opisanej wyżej, zcentralizowanej architekturze systemu mamy pewność, że nie płacimy za produkt, który nie stanie się technologicznie przestarzały. Twórcy Roon dają nam ponadto darmowy, 14 dniowy okres próbny na zapoznanie się z możliwościami tego potężnego systemu.

Audio Pro A48 -

Roon - podsumowanie

Jak widać Roon to niesłychanie przydatny system, z pomocą którego możemy uporządkować swoją wirtualną bibliotekę muzyczną, aby łatwiej i przyjemnej się z niej korzystało. Jeśli jednak powyższy opis jego funkcjonalności nie jest wystarczająco wyczerpujący i w związku z tym wciąż nasuwają się różne pytania, zapraszamy do naszych salonów sprzedaży - Top Hi-Fi & Video Design, w których czekają #EksperciDobregoBrzmienia, gotowi pomóc i rozwiać wszelkie wątpliwości.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: