Poprzedni
Następny

Bezprzewodowe głośniki surround do kina domowego

Yamaha MusicCast 20

Zestaw kina domowego to bez wątpienia najlepszy sposób na dźwięk przestrzenny w naszym domu i emocje porównywalne z tymi z prawdziwej sali kinowej. Zestaw kina domowego to jednak też najczęściej konieczność nie tylko ustawienia wielu kolumn głośnikowych w ograniczonej przestrzeni naszego salonu, ale również prowadzenia nieraz przez cały pokój nieestetycznych i uciążliwych w codziennym życiu przewodów głośnikowych. Dotyczy to przede wszystkim głośników odtwarzających efekty zapisane w kanałach tylnych – wszak amplituner AV i kolumny frontowe stoją i tak zwykle w pobliżu telewizora, więc jest z nimi mniejszy problem. Natomiast głośniki tylne powinny stać za słuchaczem, co jest już znacznie bardziej kłopotliwe.

Istnieje jednak sposób na eleganckie rozwiązanie tego problemu. Zamiast klasycznych kolumienek efektowych można się zdecydować na głośniki bezprzewodowe. Nie musimy ich łączyć z amplitunerem AV, tylko podłączyć do prądu, co zdecydowanie ułatwia życie. Są na rynku dedykowane do tego celu rozwiązania. Jednym z nich, bardzo ciekawym i zaawansowanym technologicznie, jest system MusicCast Surround opracowany przez firmę Yamaha. Wystarczy, że zdecydujemy się na elektronikę (amplituner AV lub soundbar) tego producenta, aby móc skorzystać z dobrodziejstw tego systemu. W roli bezprzewodowych głośników surround należy zastosować głośniki MusicCast 20 lub MusicCast 50, które będą nie tylko odtwarzały tylne efekty dźwiękowe, ale też będą połączone bezprzewodowo (między sobą). Wartością dodatkową będzie także większa funkcjonalność takiego systemu, ponieważ bezprzewodowe surroundy mogą być wykorzystywane jako głośniki multiroom, a tylko na czas projekcji filmu będą współpracowały z kinem domowym – przy koszcie porównywalnym z dedykowanymi kolumnami głośnikowymi zyskujemy więc dodatkowe korzyści – głośniki surround nie są już „przyspawane” do swoich miejsc i używane tylko w jednym celu.

Konfiguracja bezprzewodowego połączenia głośników z amplitunerem bądź soundbarem, jak również pełna obsługa odbywa się z poziomu smartfona lub tabletu, wyposażonych w systemy Android lub iOS. Do tego celu służy bezpłatna aplikacja MusicCast Controller. Dostępna jest polska wersja językowa. Aplikacja umożliwia zarządzanie nie tylko stworzonym w ten sposób zestawem bezprzewodowego kina domowego, ale z jednego miejsca także innymi urządzeniami Yamaha MusicCast umieszczonymi nie tylko w pomieszczeniu, w którym oglądamy filmy, ale i w pozostałych pokojach i to jednocześnie.

Aplikacja mobilna MusicCast pełni zatem rolę konfiguratora i zarazem codziennego „pilota”. Ponadto zintegrowano w niej również rozbudowany moduł odtwarzacza. Przewidziano łatwy dostęp do najważniejszych serwisów strumieniujących, jak Spotify, Tidal czy Deezer.

Głośniki MusicCast jako pełnoprawne produkty

MusicCast 20

Styl, wszechstronność, łączność – to najważniejsze jego cechy charakterystyczne.

Yamaha MusicCast 20

Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej wszechstronnych głośników bezprzewodowych, dostępny obecnie na rynku. Duża liczba funkcji zastosowanych w tym urządzeniu sprawia, że MusicCast 20 może:

  • być używany pojedynczo
  • dwie sztuki można sparować w parę stereo
  • kilka głośników można ustawić w osobnych pokojach w domu i używać jako głośniki multiroom
  • można ich użyć jako wspomniane głośniki surround w kinie domowym

Głośnik Yamaha MusicCast 20, jak sama nazwa wskazuje, jest elementem systemu multiroom MusicCast, dzięki czemu można bezprzewodowo przesyłać dźwięk między urządzeniami, nawet jeśli te znajdują się w różnych pomieszczeniach w domu. Można z łatwością przesłać dźwięk np. z telewizora podłączonego w salonie do soundbara Yamaha lub do głośnika MusicCast 20, który znajduje się w sypialni.

Muzykę do MusicCast 20 możemy wysłać z naszego smartfona – za pomocą Wi-Fi, Bluetooth lub AirPlay 2. Dwa głośniki MusicCast 20 można bezprzewodowo połączyć w parę, tworząc w pełni sieciowy system stereo, w którym jeden z głośników będzie odtwarzał lewy, a drugi prawy kanał. Taki zestaw świetnie zastąpi mini-wieżę w sypialni albo posłuży jako idealne towarzystwo dla naszego laptopa. Jeśli w takim zestawie potrzebne będzie dodatkowe wzmocnienie niskich częstotliwości, można również podłączyć bezprzewodowo subwoofer MusicCast SUB 100.

A co z kinem domowym? Zamiast prowadzić przewody głośnikowe na sam drugi koniec salonu lepiej zastosować dwa głośniki MusicCast 20 w roli tylnych głośników surround. Dotyczy to nie tylko współpracy z klasycznym zestawem kina domowego, ale przewidziano możliwość użycia jako bezprzewodowy głośnik tylny przy współpracy z soundbarem np. modelem MusicCast BAR 40.

Yamaha MusicCast 20

Budowa

Ma niewielkie gabaryty, ale jednak spory ciężar (2,2 kg) może zaskoczyć. Ma to swoje plusy w postaci stabilnego ustawienia na podłożu. Jest głośnikiem aktywnym (posiada wbudowany wzmacniacz), czyli wymagającym podłączenia do prądu – nie ma bowiem wbudowanego akumulatora i nie przewidziano zastosowania klasycznych baterii. Oprócz dwudrożnego układu głośników z 30-mm tweeterem, 90-mm wooferem i dwiema owalnymi (niczym stadion) membranami biernymi, w obudowie musiała się zmieścić cała elektronika, w tym dwa wzmacniacze – osobny dla tweetera (15W) i woofera (25W). Głośnik wyposażono w moduł sieciowy Wi-Fi, ale możliwe jest też użycie zwykłego kabla LAN (RJ45). Niezależnie od trybu pracy w systemie wielostrefowym i sterowania nim za pomocą aplikacji przewidziano także lokalne sterowanie za pomocą przycisków (presetów) i stref dotykowych na obudowie głośnika, ułatwiających natychmiastowe odtwarzanie. Ponadto mamy do dyspozycji radio internetowe i dostęp do serwisów muzycznych.

DANE TECHNICZNE:

Strumieniowanie: AirPlay2, Tidal, Deezer, Spotify, Qobuz, Bluetooth (ver. 4.2 + EDR/ A2DP, AVRCP), MusicCast (funkcje Surround i Stereo)
Sieć: Wi-Fi (2,5 i 5 GHz), LAN (Ethernet 1000 Mb/s)
Kodek BT: SBC, AAC (tylko odbiór)
Asystent głosowy: Amazon Alexa, Asystent Google
Obsługa High-res audio: FLAC / WAV / AIFF: do 192 kHz/24 bitów,
Moc wzmacniacza: 40 W
Wymiary: 150 x 186 x 130 mm
Masa: 2,2 kg

MusicCast 50

Głośnik ten także jest częścią ekosystemu multiroom MusicCast, dzięki któremu można bezprzewodowo przesyłać dźwięk pomiędzy urządzeniami kompatybilnymi z MusicCast, nawet jeśli znajdują się w różnych, często dość odległych pomieszczeniach w mieszkaniu albo wolnostojącym budynku. Można zatem z łatwością przesłać dźwięk np. z podłączonego w salonie do soundbara Yamaha telewizora do głośnika MusicCast 50, który znajduje się w np. w sypialni. I na tym nie koniec, można zrobić to samo również w drugą stronę.

Yamaha MusicCast 50

Tak jak w przypadku MusicCast 20 możemy dwie sztuki MusicCast 50 połączyć w zestaw stereo lub użyć MusicCast 50 jako głośnika surround – w odróżnieniu od MusicCast 20 gdzie potrzebujemy dwóch sztuk w tym celu, tutaj możemy to zrobić zarówno z jedną sztuką jak i dwoma.

Wśród najważniejszych funkcji znajdują się między innymi:

  • wbudowane muzyczne serwisy strumieniujace,
  • bezprzewodowa łączność Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay 2
  • technologia multiroom MusicCast,
  • sterowanie głosowe,
  • dotykowe, proste w obsłudze ustawienia wstępne, służące do natychmiastowego odtwarzania (tzw. presety),
  • Budzik/ alarm.

Yamaha MusicCast 50

Budowa

Układ głośnikowy to stereofoniczna para zestawów dwudrożnych. Składają się na nią 10-cm przetworniki nisko-średniotonowe i 23-mm kopułki wysokotonowe. Zasilane są ze wzmacniacza dwukanałowego o mocy 2 x 35 W (6 Ω, 1 kHz, 10% THD), za pośrednictwem klasycznych zwrotnic pasywnych. Oczywiście wykorzystano także zalety wbudowanego procesora DSP, który służy do skorygowania charakterystyki częstotliwościowej, a także zajmuje się rozbudowaną korekcją EQ – dostępną z poziomu aplikacji mobilnej. W ramach funkcji sieciowych MusicCast 50 obsługuje AirPlay2. Bluetooth jest zgodny z kodowaniem SBC i AAC. Przygotowano funkcję asystenta głosowego – w tym przypadku to Amazon Alexa lub Asystent Google. Panel przyłączeniowy zawiera wejścia analogowe: 3,5-mm mini-jack oraz tradycyjną parę cinchów; cyfrowe wejście optyczne; złącze sieciowe LAN. Do zasilania służy tzw. ósemka, czyli gniazdo zasilające typu euro (IEC320-C7).

DANE TECHNICZNE:

Strumieniowanie: AirPlay2, BT (ver. 4.2), Spotify Connect, MusicCast
Sieć: Wi-Fi (2,5 i 5 GHz), LAN (Ethernet 1000 Mb/s)
Kodek BT: SBC, AAC
Asystent głosowy: Amazon Alexa, Asystent Google
Wejścia: 1x cyfrowe optyczne, 2x audio analogowe
Moc wzmacniacza: 2 x 35 W
Wymiary: 400 x 123 x 200 mm
Masa: 4,5 kg

Różnice w funkcjonalności – porównanie modeli MusicCast 50MusicCast 20

Mimo wielu podobieństw i możliwości współpracy z systemem MusicCast oraz MusicCast Surround obydwa modele różnią się swoimi cechami i wyposażeniem.

MusicCast 50 jest głośnikiem dwukanałowym (stereo) a jego mniejszy kuzyn, model MusicCast 20 – pracuje wyłącznie w trybie monofonicznym. A zatem w zastosowaniach kina domowego wystarczy jedna 50-tka do odtwarzania kanałów tylnych (surroundowych), którą ustawiamy centralnie za pozycją słuchacza, natomiast decydując się na mniejszy model – potrzebne będą dwa takie głośniki.

Yamaha MusicCast 50

Różnice dotyczą również wyposażenia w gniazda przyłączeniowe. MusicCast 20 posiada wyłącznie port sieciowy LAN (RJ45), zaś MusicCast 50 ma bardziej rozbudowany zestaw: optyczne złącze cyfrowe, parę klasycznych gniazd RCA, 3,5-mm typu mini-jack oraz wspomniany wyżej LAN.

Głośnik MusicCast 50 można wyłącznie ustawić na stabilnym podłożu – stoliku, szafce, półce czy klasycznej podstawce głośnikowej, natomiast model MusicCast 20, poza wspomnianymi wcześniej lokalizacjami, można również bezpośrednio zawiesić na ścianie (specjalny otwór na tylnej ściance) bądź zamontować na odpowiednim statywie (gwintowane gniazdo z tyłu obudowy).

Dowiedz się więcej o różnicach pomiędzy MusicCast 20 a MusicCast 50.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: