Kategoria

Telewizory i projektory

Do wyświetlania obrazu w domowym systemie audio-wideo można wykorzystać telewizor lub projektor. Znacznie większą popularnością cieszą się jednak te pierwsze ze wspomnianych urządzeń. Telewizory to obecnie multimedialne, niezwykle funkcjonalne konstrukcje. Odtwarzanie telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej użytkownicy traktują w tym wypadku jako jedną z wielu możliwości. Większość dostępnych na rynku modeli oferuje funkcje sieciowe oraz zestaw złącz, które umożliwiają podłączenie wielu urządzeń zewnętrznych. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym jakość obrazu w telewizorach uległa w ostatnich latach znaczącej poprawie.

Jaki telewizor wybrać

Rodzaje urządzeń:

Telewizory

Telewizory są urządzeniami, których główną funkcją jest odbiór i przetwarzanie sygnału z telewizji naziemnej lub satelitarnej. Płaskie, a do tego designerskie konstrukcje mogą wzbogacić wnętrze każdego pomieszczenia – od niewielkiej kuchni, po duży domowy salon. Producenci oferują niezwykle szeroką ofertę modeli, różniących się rozmiarem ekranu, dostępnymi funkcjami, obsługiwaną rozdzielczością, zestawem złącz oraz rodzajem podświetlenia matrycy, co ma duży wpływ na jakość obrazu. Do najważniejszych zalet telewizorów możemy zaliczyć prostotę instalacji połączoną z wygodą obsługi i łatwą dostępnością do różnorodnych funkcji multimedialnych, w tym serwisów VoD.

Projektory

Projektory to zwykle konstrukcje znacznie mniej multimedialne niż telewizory. Znajdują one zastosowanie w pomieszczeniach, w których wymagane jest wyświetlenie obrazu o większej przekątnej, zwykle od 50 do nawet 500 cali. W odróżnieniu od telewizorów, projektory do poprawnej pracy wymagają wykorzystania kilku dodatkowych elementów, czyli ekranu projekcyjnego czy specjalnego mocowania. Do najważniejszych zalet projektorów należy zaliczyć wysoki współczynnik kontrastu, naturalne odwzorowanie kolorów oraz możliwość wyświetlania obrazu o dużej przekątnej.

Loewe_bild_i

Najważniejsze parametry telewizorów

Wybierając telewizor do domowego systemu audio-wideo warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych, jakimi charakteryzują się te urządzenia. Są to:

  • Przekątna ekranu. Parametr ten określa odległość pomiędzy dwoma przeciwległymi rogami ekranu. Producenci oferują modele z konkretnej linii produktowej w różnych wariantach pod względem przekątnej, aby użytkownicy mogli dopasować rozmiar ekranu do wymiarów pomieszczenia, a co za tym idzie odległości widza od ekranu. Do użytku domowego najczęściej wybierane są modele o przekątnej od 43 do 65 cali. Sprawdź także: „Jak duży telewizor wybrać i jak dobrać odległość od ekranu”.
  • Rozdzielczość ekranu. Rozdzielczość określa liczbę pikseli wyświetlanych na ekranie danego telewizora. Przypomnijmy, że piksel jest najmniejszym jednolitym elementem tworzącym obraz wyświetlany na ekranie. Jak łatwo wywnioskować, im większa jest rozdzielczość ekranu, tym bardziej szczegółowy obraz zobaczy widz. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą rozdzielczością było Full HD. Obraz w takim telewizorze ma rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. W ofercie producentów pozostały jedynie pojedyncze modele telewizorów Full HD. Zwykle są to urządzenia o mniejszych przekątnych – do 32 cali. Obecnie najpopularniejszą rozdzielczością ekranu stosowaną w telewizorach jest 4K, inaczej określana jako Ultra HD. Taki ekran TV ma rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli. Jest to czterokrotnie więcej pikseli niż w opisywanej wyżej konfiguracji Full HD. Stąd właśnie pochodzi nazwa – 4K. Równolegle funkcjonują również inne określenia tego standardu, które w wypadku telewizorów odnoszą się do tej samej wartości rozdzielczości (podawanej w pikselach): 4K UHD, 4K Ultra HD. Coraz więcej producentów oferuje telewizory o rozdzielczości 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli. W tym przypadku minimalna przekątna ekranu telewizorów wynosi 55 cali, jednak w większości są to modele wyróżniające się jeszcze większymi ekranami. Więcej informacji na temat rozdzielczości ekranu stosowanych w telewizorach dowiesz się z artykułu: Rozdzielczość w TV – którą wybrać: 8K, 4K czy Full HD?
  • Technologie wyświetlania kolorów. Odwzorowanie kolorów jest jedną z najważniejszych cech, które powinien wziąć pod uwagę klient planujący zakup telewizora. Obecnie istnieje kilka konkurencyjnych standardów. Zapewne doskonale znacie ich nazwy, ponieważ pojawiają się we wszystkich reklamach oraz materiałach sprzedażowych. Warto jednak poznać podstawowe różnice pomiędzy stosowanymi obecnie technologiami, takimi jak HDR10, HDR10+, Dolby Vision oraz tryb HLG. Pozwoli to świadomie porównywać modele telewizorów poszczególnych producentów pod kątem wyświetlania kolorów.
  • Podświetlenie i rodzaj matrycy. Producenci telewizorów często używają określeń telewizor LCD, LED czy OLED. Nie wszyscy użytkownicy wiedzą jednak, czym te rozwiązania tak naprawdę się różnią. Każde z nich ma określone właściwości, które bezpośrednio wpływają na jakość obrazu. Warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne konstrukcje, aby świadomie wybrać właściwą technologię i odpowiedni model do Waszych potrzeb.
  • Częstotliwość odświeżania ekranu. Parametr ten ma wpływ na płynność obrazu odtwarzanego na ekranie telewizora. Jest związany z liczbą klatek wyświetlanych w ciągu sekundy. Częstotliwość odświeżania ekranu może wynosić np. 50, 100 czy 120 Hz. Wszystko zależy od tego, jakie przetwarzanie wykorzystuje telewizor, aby zapewnić wysokiej rozdzielczości, płynny i szczegółowy obraz. Więcej o tym parametrze w artykule: „Częstotliwość odświeżania w TV – jakie ma znaczenie?”.

HDR10, HDR10+, HLG i Dolby Vision – co to jest?

Zapewne wielu z Was, poszukując najlepszego telewizora spotkało się z określeniem HDR. Jest to skrót pochodzący od anglojęzycznych słów „High Dynamic Range”. Technologia ta zapewnia szeroki zakres rozpiętości dynamicznej barw podczas wyświetlania obrazu. Telewizory wyposażone w tryb HDR10 wiernie przedstawiają kontrast oraz nasycenie kolorów. Dzięki temu obraz wydaje się bardziej naturalny. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak duży wpływ na wrażenia podczas seansu ma realistyczne przedstawienie kolorów. Dużą rozpiętość tonalną najprościej zauważyć w filmach przyrodniczych oraz wszystkich scenach prezentujących krajobrazy. Wówczas można uświadomić sobie, jak wielkim wyzwaniem jest realistyczne przedstawienie złożoności barw, które otaczają nas na co dzień. Standard HDR10, zgodnie z nazwą, wykorzystuje 10-bitową głębię kolorów. W tej technologii wykorzystywane są statyczne metadane. Oznacza to, że telewizor dostosowuje kolory dla całego filmu na podstawie sceny o najwyższej jasności.

Rozwinięciem standardu HDR10 jest HDR10+. Technologia ta została stworzona przy współpracy trzech firm – Panasonica, Samsunga oraz wytwórni 20 th Century Fox. Co ciekawe, jest to otwarte rozwiązanie, pozbawione opłat licencyjnych. Dzięki temu HDR10+ stosowany jest także w telewizorach konkurencyjnych producentów. Rozwiązanie to wykorzystuje dynamiczne metadane, dopasowując poziom jasności dla każdej klatki odtwarzanego filmu. Dzięki temu każda scena zyskuje odpowiedni poziom jasności i kontrastu.

Trzecim z niezwykle popularnych obecnie trybów HDR jest Dolby Vision. Jest to technologia konkurencyjna do opisywanego powyżej HDR10+. Głównym celem jej opracowania było zrewolucjonizowanie domowej rozrywki dzięki zapierającym dech w piersiach, realistycznym obrazom. Technologia ta, podobnie jak tryb HDR10+, korzysta z dynamicznych metadanych. Dolby Vision obsługuje jednak 12-bitową głębię kolorów. Są to dwie podstawowe różnice w stosunku do HDR10. Jest to także technologia bardziej zaawansowana. Złożone algorytmy Dolby Vision potrafią dopasować głębię kolorów do możliwości matrycy telewizora. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się niezwykle wysoką jakością obrazu. Dolby Vision jest jednak rozwiązaniem komercyjnym. Technologię tę stosują producenci wysokiej klasy telewizorów, np. renomowanego,doskonale rozpoznawalnego na całym świecie niemieckiego producenta – firmy Loewe.

Ostatnim z wymienionych wcześniej, jednak najmniej popularnym obecnie w Polsce, jest standard HLG. Wyjaśniając to pojęcie, warto na początku przypomnieć, czym różnią się technologie SDR oraz HDR. Ta pierwsza oznacza standard, cechujący się mniejszą różnorodnością barw. Z kolei HDR jest nowoczesną technologią, pozwalająca wyświetlić obraz cechujący się dużą rozpiętością tonalną. W przeszłości SDR był bardzo często stosowany przez nadawców, głównie ze względu na niższe koszty. Technologia HLG pozwala przesłać materiał filmowy SDR i HDR jako jeden sygnał. Największym plusem tego rozwiązania jest oszczędność przepustowości. Sygnał, w zależności od możliwości telewizora odbiorcy, będzie wyświetlany jako SDR lub HDR.

Różnorodne matryce i ich podświetlenie

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w telewizorach wykorzystywane są różnego typu matryce i sposoby jej podświetlania. Niezwykle popularna w tych urządzeniach technologia LCD znana i wykorzystywana jest powszechnie od kilkudziesięciu lat. W starszych typach telewizorów podświetlenie matrycy stanowiły lampy typu CCFL, potocznie zwane świetlówkami. W rozwiązaniu tym powstałe światło przechodzi przez polaryzator, specjalną płytkę szklaną oraz przezroczyste elektrody. Następnie światło trafia na ciekły kryształ, tworząc piksel o określonym kolorze. Największą zaletą tej technologii jest niewielki prąd potrzebny do polaryzacji elektrod. Dzięki temu pobór prądu przez telewizory z matrycą LCD jest niewielki.

Świetlówki w telewizorach są obecnie zastępowane przez LED-y. Diody, dzięki zjawisku luminescencji, wytwarzają światło, które wykorzystywane jest do podświetlenia matrycy LCD. Do największych zalet tego rozwiązania należą lepszy kontrast i odwzorowanie kolorów w stosunku do telewizorów, w których wykorzystywane były świetlówki. Warto także dodać, że diody LED są niezwykle energooszczędne. Kolejnym, niezwykle ważnym czynnikiem przemawiającym na korzyść tego typu podświetlenia matrycy jest duża żywotność diod elektroluminescencyjnych. Co więcej, dzięki LED-owemu podświetleniu, telewizory mogły stać się jeszcze bardziej „płaskie”.

Odmiennym od dotychczas opisywanych rozwiązań jest technologia OLED, która obecnie zyskuje bardzo dużą popularność. W tych matrycach stosowane są diody wykonane ze związków organicznych. Stąd właśnie pochodzi nazwa podświetlenia „Organic Light Emitting Diode”. W wypadku telewizorów OLED nie jest wymagane dodatkowe podświetlenie. Światło emitowane jest po przyłożeniu prądu elektrycznego. Brak konieczności stosowania dodatkowych elementów podświetlających ekran sprawia, że wyświetlacze OLED są niezwykle cienkie, zapewniają przy tym zdecydowanie lepszą jakość obrazu w stosunku do technologii podświetlenia opisywanych powyżej. Wyższy jest współczynnik kontrastu, szersza gama kolorów oraz zdecydowanie krótszy czas reakcji, co wpływa na poprawioną plastyczność obrazu, widoczną zwłaszcza podczas dynamicznych scen. Należy podkreślić, że diody OLED charakteryzują się bardzo dużą trwałością, mogą także pracować w wyższym zakresie temperatur.

Wszyscy czołowi producenci telewizorów mają obecnie w swojej ofercie telewizory OLED. Zalety, które opisaliśmy powyżej sprawiają, że użytkownicy pragnący uzyskać możliwie najwyższą jakość obrazu, najczęściej wybierają właśnie tego typu modele. Dzięki zastosowaniu tej technologii telewizory renomowanego, niemieckiego producenta Loewe cechują się referencyjną jakością obrazu. Wyniki pomiarów przeprowadzonych przez renomowane magazyny audio pokazują, że poziom jasności i kontrast zdecydowanie przewyższają wyniki osiągane przez liczne grono konkurentów.

Loewe_bild_i

Złącza stosowane w telewizorach

W telewizorach LCD i OLED dostępne są różnego typu złącza audio i audio-wideo, które pozwalają na współpracę z zewnętrznymi urządzeniami, np. soundbarami, amplitunerami stereo i kina domowego, a także konsolami do gier. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

  • HDMI. Złącze HDMI jest standardem we wszystkich oferowanych telewizorach. Umożliwia podłączenie zewnętrznych urządzeń – odtwarzacza Blu-ray, komputera czy konsoli do gier. Warto przed zakupem telewizora sprawdzić, jaki wersję standardu obsługuje to złącze. Telewizor jest zakupem na lata, więc warto sprawdzić, czy w wybranym przez Was modelu telewizora złącze HDMI obsługuje takie technologie, jak eARC, HFR czy ALLM, które niebawem mogą stać się standardem.
  • Złącze optyczne. Dzięki wyjściu optycznemu użytkownik może przesłać dźwięk z telewizora do zewnętrznego systemu audio. Obecnie produkowane telewizory mają niezwykle cienkie matryce, które uniemożliwiają zastosowanie obudowy głośników będącej w stanie zapewnić dobrą jakość dźwięku. Dlatego polecamy wszystkim osobom mającym np. zestaw stereo, soundbar lub system kina domowego, aby podłączyli do niego telewizor, poprawiając tym samym brzmienie.
  • Złącze USB. Obecność złącza USB pozwala na podłączenie do telewizora pendrive’a lub przenośnego dysku twardego. Warto upewnić się, jakie multimedia oraz typy formatów obsługuje to wejście. Większość telewizorów umożliwia odtwarzanie nie tylko filmów czy plików audio, lecz także oglądanie zdjęć. Z doświadczenia wiemy, że istotny jest także typ zapisu plików na nośniku. Jeśli Wasz telewizor nie odczytuje zapisanych multimediów, warto sprawdzić w instrukcji, czy system plików jest zgodny z wymaganiami producenta.
  • RJ-45. To złącze pozwala na podłączenie kabla sieciowego. Dzięki temu połączenie z Internetem będzie bardziej stabilne niż w przypadku łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Ma to duże znaczenie podczas odtwarzania strumieniowego, gdzie szybkie i stabilne połączenie gwarantuje niezakłócony seans.
  • Wyjście słuchawkowe. Obecność wyjścia słuchawkowego w telewizorze docenią zwłaszcza użytkownicy, którzy nie zawsze mogą pozwolić sobie na sens filmowy angażujący wszystkich domowników. Po podłączeniu słuchawek przewodowych można oglądać filmy w nocy lub w sytuacjach, gdy Wasi bliscy mają inne plany.
  • Interfejs CI/CI+. Duża część telewizorów ma złącze CI, czyli Common Interface lub jego nowszą wersję oznaczoną dodatkowo „plusem”. Jest to slot, mający postać podłużnego wgłębienia. Umieszczany jest z tyłu telewizora, obok innych złącz i pozwala korzystać z telewizji satelitarnej bez konieczności podłączania dekodera. Wystarczy do specjalnego slotu umieszczonego z tyłu telewizora podłączyć moduł CAM (ang. Conditional Access Module). Jest to specjalna płytka, do której wkłada się kartę dostarczaną przez dostawcę telewizji satelitarnej. Umożliwia ona odbiór kodowanych sygnałów. Dlatego właśnie określa się ją mianem karty warunkowego dostępu. Dzięki wykorzystaniu tego slotu całość sterowania odbywa się za pomocą jednego pilota. Ogranicza się wówczas także liczbę kabli w systemie oraz zużycie prądu. Ten sposób podłączenia telewizji satelitarnej jest bardzo łatwy z punktu widzenia użytkownika.

Smart TV i inne przydatne funkcje w telewizorach

Dostępne obecnie na rynku telewizory obsługują wiele rozmaitych funkcji i rozwiązań technicznych, które sprawiają, że urządzenia te stają się obecnie prawdziwym centrum domowej rozrywki. Wśród tych najpopularniejszych możemy wyróżnić:

  • Smart TV. Trudno wyobrazić sobie współczesny telewizor bez smart TV. Pod tym określeniem kryje się platforma, która sprawia, że telewizor staje się multimedialnym urządzeniem, pozwalającym użytkownikowi odtwarzać materiały z serwisów streamingowych, przeglądać strony internetowe, czy instalować dodatkowe aplikacje. Telewizor smart TV może łączyć się z Internetem bezprzewodowo (przez Wi-Fi) lub przewodowo (za pomocą złącza Ethernet). Czołowi producenci wykorzystują odrębną platformę „smart TV”. Poszczególne rozwiązania różnią się wydajnością, dostępnymi funkcjami/aplikacjami, a przede wszystkim interfejsem graficznym. Na rynku dostępne są telewizory smart TV wykorzystujące różnorodne systemy operacyjne, takie jak np. Loewe OS (autorska technologia producenta) czy Android TV.
  • Wbudowany dysk twardy. Część telewizorów ma wbudowany dysk twardy, który umożliwia nagrywanie oraz odtwarzanie wybranych programów. W telewizorach Loewe funkcja ta została znacznie rozbudowana. Multi Recording umożliwia jednoczesne nagrywanie dwóch programów. Dzięki temu żaden z domowników nie przegapi już ulubionego programu. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest możliwość pauzy podczas oglądania programu. Do oglądania filmów czy seriali można powrócić w dowolnej chwili.
  • Bluetooth. Ta bezprzewodowa technologia jest obsługiwana przez wiele urządzeń. Umożliwia przesyłanie sygnału z urządzenia mobilnego. Duża część telewizorów oferuje możliwość przesyłania dźwięku bezpośrednio ze smartfona lub tabletu. Modele marki Loewe mają dwukierunkowy Bluetooth. Dzięki temu użytkownik może przesłać dźwięk z telewizora bezpośrednio do słuchawek Bluetooth lub głośników bezprzewodowych.
  • Sterowanie za pomocą aplikacji. Sterowanie telewizorem za pomocą aplikacji mobilnej jest niezwykle wygodną opcją. Dzięki temu użytkownicy mogą zarządzać wszystkimi funkcjami telewizora. Każdy z czołowych producentów ma własną aplikację, oferującą stosowne funkcje i rozwiązania.
  • Personalizacja dźwięku. Część użytkowników nie jest zadowolona z jakości dźwięku wydobywającego się z głośników telewizora. Trudno się temu dziwić, gdyż są to często bardzo proste, smukłe konstrukcje, w wypadku których przetwarzanie niskich tonów może okazać się niezadowalające. Wyjątkiem od tej reguły jest marka Loewe. Telewizory z serii i, v oraz s wyposażone są w bardzo dobrej jakości głośniki. Dodatkowo, niemiecki producent oferuje funkcję personalizacji dźwięku, co jest niespotykane w innych telewizorach.
  • Kompatybilność z Dolby Atmos. Jest to system dźwięku przestrzennego, który zapewnia efekty przestrzenne na poziomie zdecydowanie wyższym niż tradycyjne 5.1-kanałowe kino domowe. Warto wiedzieć, że można osiągnąć efekt trójwymiarowego dźwięku bez zakupu rozbudowanego systemu kina domowego. Wystarczy kompatybilny z tym rozwiązaniem soundbar, np. klang bar 5mr z subwooferem sub5. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej technologii przeczytaj artykuł: Dolby Atmos w praktyce. Przewodnik po dźwięku 3D.

Loewe_bild_i_bar5_sub5

Najważniejsze parametry projektorów

Jak wspomnieliśmy na początku, alternatywnym dla instalacji telewizora rozwiązaniem jest montaż projektora. Przed wyborem tego urządzenia zwróćmy jednak uwagę na kilka parametrów technicznych, które cechują ten sprzęt. Są to przede wszystkim:

  • Rozmiar projekcji. Określa rozmiar przekątnej ekranu w calach, jaką jest w stanie wyświetlić dany projektor. Im szerszy jest zakres rozmiaru projekcji, tym bardziej uniwersalny projektor.
  • Rozdzielczość natywna. Jest to rozdzielczość, która nie wymaga w danym projektorze skalowania obrazu. Warto znać ten parametr, gdyż pozwala on uzyskać najlepszą jakość obrazu.
  • Współczynnik proporcji obrazu. Parametr ten określa proporcje pomiędzy pionową a poziomą rozdzielczością ekranu. Najczęściej spotykany jest współczynnik 16:9, który jest zgodny z większością materiałów video dostępnych w telewizji naziemnej oraz platformach streamingowych.
  • Stosunek kontrastu. Parametr ten określa różnicę pomiędzy najjaśniejszą i najciemniejszą barwą na ekranie. Im wyższa wartość współczynnika kontrastu w projektorze, tym lepsze nasycenie barw oraz wierniejsze odwzorowanie kolorów, w tym czerni. Warto zwrócić uwagę na to, że producenci projektorów podają zarówno statyczny, jak i dynamiczny współczynnik kontrastu. Tylko porównanie konkretnej wartości w różnych modelach projektorów pozwoli uzyskać miarodajne wyniki.
  • Odległość projekcji. Określa, w jakiej minimalnej i maksymalnej odległości od ekranu projekcyjnego powinien zostać zainstalowany projektor. Warto sprawdzić specyfikację urządzenia jeszcze przed zakupem, aby móc dobrać model, który będzie odpowiedni do Waszej instalacji.
  • Jasność obiektywu. Parametr ten określa, jak jasny obraz można uzyskać, korzystając z obiektywu zastosowanego w projektorze. Dobierając jego jasność warto wiedzieć, w jakich warunkach będzie użytkowany projektor. Dzięki temu łatwiej będzie Wam dobrać model projektora o oczekiwanych parametrach. Jeśli zamierzacie oglądać filmy w dzień, gdy do pomieszczenia docierają promienie słoneczne, warto wybrać model o jasności minimum 3000 lumenów. Jeśli jednak zamierzacie korzystać z projektora jedynie wieczorem lub nocą, wówczas Wasze oczekiwania spełni projektor o jakości około 2000 lumenów.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 131

  1. Supercena
    TVM 3413 uchylny uchwyt do TV 32"-65"
    Special Price 207 zł Regular Price 329 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 329 zł
  2. Promocja
    TVM 3443 obrotowy uchwyt do TV 32"-65"
    As low as 579 zł Regular Price 999 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 765.08 zł
  3. TVM 3403 płaski uchwyt do TV 32"-77"
    Special Price 249 zł Regular Price 269 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 222.96 zł
  4. Promocja
    TVM 1243 obrotowy uchwyt do TV 19"-43"
    Special Price 321 zł Regular Price 499 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 378 zł
    czarny
  5. Promocja
    TVM 3213 uchylny uchwyt do TV 19"-43"
    Special Price 131 zł Regular Price 239 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 188 zł
    czarny
  6. TVM 3603 płaski uchwyt do TV 55"-100"
    Special Price 329 zł Regular Price 349 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 273 zł
  7. Supercena
    W52080

    W52080

    Vogel`s
    Uchwyty TV
    As low as 349 zł Regular Price 799 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 359 zł
  8. TVM 3613 uchylny uchwyt do TV 40"-77"
    Special Price 402 zł Regular Price 449 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 419 zł
    czarny
  9. TVM 1603 płaski uchwyt do TV 55"-100"
    Special Price 290 zł Regular Price 299 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 221 zł
    czarny
  10. TVM 7675 zmotoryzowany, obrotowy uchwyt do TV 40"-77"
    Special Price 3 999 zł Regular Price 4 599 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3899 zł
    czarny
  11. TVM 3663 obrotowy uchwyt do TV 40"-77" OLED
    Special Price 1 099 zł Regular Price 1 199 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 999 zł
    czarny
  12. Supercena
    W50710

    W50710

    Vogel`s
    Uchwyty TV
    Special Price 199 zł Regular Price 299 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 239 zł
    czarny
  13. W50070

    W50070

    Vogel`s
    Uchwyty TV
    Special Price 190 zł Regular Price 229 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 229 zł
    czarny
  14. TVM 3463 obrotowy uchwyt do TV 32"-65" OLED
    Special Price 899 zł Regular Price 999 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 569 zł
  15. TVM 1613 uchylny uchwyt do TV 40"-77"
    Special Price 361 zł Regular Price 389 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 389 zł
    czarny
  16. Supercena
    MA3030 TURN TV Uchwyt ścienny
    Special Price 137 zł Regular Price 289 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 169 zł
  17. Supercena
    TVM 3623 obrotowy uchwyt do TV 40"-77"
    Special Price 755 zł Regular Price 999 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 763 zł
    czarny
  18. Supercena
    TVM 1443 obrotowy uchwyt do TV 32"-65"
    Special Price 507 zł Regular Price 699 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 530 zł
    czarny
  19. Nowość
    TVM 1423 obrotowy uchwyt do TV 32"-65"
    Special Price 484 zł Regular Price 599 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 490 zł
    czarny
  20. Supercena
    W50810

    W50810

    Vogel`s
    Uchwyty TV
    Special Price 299 zł Regular Price 399 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 329 zł
    czarny
  21. Supercena
    MA3010 TILT TV Uchwyt ścienny
    Special Price 67 zł Regular Price 129 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 67 zł

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 131

Jak dobrać rozmiar telewizora?

Właściwy dobór rozmiaru ekranu jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o komforcie podczas oglądania telewizji. Użytkownicy często podejmują tę decyzję w sposób nieprzemyślany, kierując się wyłącznie własnymi przekonaniami. Dobór rozmiaru ekranu powinien być dokonany na podstawie odległości od ekranu, w jakiej użytkownik będzie oglądał TV. Duże znaczenie ma w tej kwestii także rozdzielczość ekranu. Międzynarodowa organizacja SMPTE przygotowała wytyczne, które w prosty sposób pozwalają określić, jaka przekątna ekranu będzie najbardziej odpowiednia dla użytkownika. Wystarczy znać odległość, w jakiej widz będzie znajdował się od telewizora oraz rozdzielczość ekranu. Wytyczne organizacji SMPTE przedstawiają się następująco:

  • Dla telewizora o przekątnej 32 cale w rozdzielczości Full HD minimalna odległość wynosi 1,3 m.
  • Dla telewizora o przekątnej 40-42 cale w rozdzielczości Full HD minimalna odległość wynosi 1,7 m lub 1,3 m dla telewizora w rozdzielczości 4K.
  • Dla telewizora o przekątnej 46 cali w rozdzielczości Full HD minimalna odległość wynosi 1,9 m, lub 1,5 m dla telewizora w rozdzielczości 4K.
  • Dla telewizora o przekątnej 50-52 cale w rozdzielczości Full HD minimalna odległość wynosi 2,2 m lub 1,7 m w rozdzielczości 4K.
  • Dla telewizora o przekątnej 65 cali w rozdzielczości Full HD minimalna odległość wynosi 2,5 m lub 2,1 m w rozdzielczości 4K.

Loewe bild c

Jak podłączyć sam telewizor do sprzętu audio?

Osoby posiadające zestaw stereo mają możliwość podłączenia swojego telewizora do zestawu stereo, co pozwala w prosty sposób poprawić jakość dźwięku. Istnieje kilka możliwości podłączenia telewizora do wzmacniacza lub amplitunera stereo. Najczęściej wykorzystywane jest w tym celu złącze optyczne. W tym, połączeniu sygnał cyfrowy z telewizora przekazywany jest do wzmacniacza lub amplitunera. Główną zaletą tego rozwiązania jest prosty sposób podłączenia oraz brak konieczności zakupu dodatkowego sprzętu. Zdecydowana większość oferowanych wzmacniaczy zintegrowanych to urządzenia z wejściami cyfrowymi.

Jeśli jednak Wasz wzmacniacz lub amplituner nie ma wejścia optycznego, możecie dokupić do zestawu zewnętrzny przetwornik DAC. Oferta tych urządzeń jest niezwykle szeroka. Zastosowanie konwertera cyfrowo-analogowego jest popularnym sposobem na poprawę jakości dźwięku w systemie Hi-Fi. Polecamy zatem przemyślany wybór tego urządzenia. Dodanie go do zestawu Hi-Fi sprawi, że podłączycie nie tylko telewizor, ale też inne urządzenia z wyjściem cyfrowym (co umożliwi np. korzystanie z nowych odtwarzaczy sieciowych). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz także artykuł Jak poprawić dźwięk z telewizora.

Loewe bild c

Kiedy warto wybrać projektor zamiast telewizora?

Jak wiadomo, telewizory i projektory są urządzeniami mającymi wiele różniących je cech. Wpływa to na odmienne zastosowanie obu tych konstrukcji. Warto jednak wiedzieć, kiedy przy codziennym użytkowaniu lepszym wyborem będzie telewizor, a kiedy projektor.

Zdecydowana większość użytkowników posiada w domu telewizor. To urządzenie sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Szeroki wybór modeli, różniących się wielkością matrycy, rozdzielczością oraz dostępnymi funkcjami sprawia, że większość użytkowników bez trudu znajdzie interesujący model. Dodatkowymi zaletami, przemawiającymi za zakupem telewizora jest brak konieczności zakupu dodatkowych urządzeń. Montaż telewizora nie wymaga z reguły zmiany aranżacji przestrzeni. To urządzenie jest standardowym wyposażeniem salonu w wielu polskich domach.

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach projektor będzie odpowiednim wyborem. Dotyczy to głównie pomieszczeń, które mają być wykorzystywane jako sala kinowa. Jeśli wyświetlana powierzchnia obrazu wynosi ponad 100 cali, wówczas warto wybrać to urządzenie. Minimalna odległość projektora od ekranu projekcyjnego, zalecana przez producentów, wynosi minimum 2 metry. Podczas aranżacji wnętrza warto pamiętać także, że żaden element wystroju wnętrza nie może być umieszczony pomiędzy projektorem a ekranem projekcyjnym.

Loewe bild c

Zastanawiasz się nad zakupem telewizora? Pamiętaj, że recenzje oraz testy sprzętu nie zastąpią poznania konkretnych modeli w praktyce. Zachęcamy do odwiedzenia jednego z salonów sieci Top Hi-Fi. Znajdziesz tam szeroki wybór sprzętu audio i audio-wideo renomowanych producentów, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy także do przeczytania naszych artykułów poradnikowych:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Czytaj
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: