Poprzedni
Następny

Rozdzielczość w TV – którą wybrać: 8K, 4K czy Full HD?

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Rozdzielczość ekranu to bardzo ważny parametr telewizora. Określana jest w pikselach, czyli najmniejszych elementach tworzących wyświetlany obraz. Może być podawana jako liczba pikseli, którą telewizor może wyświetlać w pionie i w poziomie. Często jednak, zamiast konkretnych wartości liczbowych, spotkasz się z takimi określeniami jak 8K, 4K czy Full HD. Czym charakteryzują się te rozdzielczości? Którą z nich wybrać kupując telewizor? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym krótkim poradniku.

Sony UBP-X800M2

Na początku było HD ready

Wejście na rynek „płaskich” telewizorów (wyposażonych w wyświetlacze LCD) było rewolucją technologiczną m.in. pod względem możliwej do uzyskania jakości obrazu. Urządzenia wyświetlające materiały wideo w maksymalnej rozdzielczości 1366 × 768 (w proporcjach 16:9) określano jako sprzęt HD ready – przystosowany do przetwarzania obrazu High Definition, czyli wysokiej rozdzielczości. Dziś obsługa wideo w jakości HD to domena tańszych telewizorów, a dodatkowo o stosunkowo niewielkich przekątnych – 32 cale i mniejszych. W odbiornikach telewizyjnych o takich rozmiarach parametr rozdzielczości nie ma jednak aż tak istotnego znaczenia. Jeśli więc potrzebujesz przystępnego cenowo sprzętu o nieco mniejszych gabarytach, wówczas dobrym wyborem może okazać się model, np. 32-calowy, dla którego 1366 x 768 pikseli to maksymalna obsługiwana rozdzielczość.

Yamaha SR-C20A

Czy Full HD to dziś już przeżytek?

Kolejnym krokiem w rozwoju telewizji cyfrowej było wprowadzenie na rynek urządzeń obsługujących rozdzielczość Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli (przy zachowaniu proporcji obrazu 16:9). Różnorodność telewizorów, dla których Full HD to maksymalna możliwa do przetworzenia rozdzielczość jest wciąż bardzo duża. Wśród urządzeń ją obsługujących znajdziesz zarówno modele 22-calowe, jak i 50-calowe. Jednak zdecydowana większość to telewizory o rozmiarach 40 i 43 cale. Decydując się na model Full HD, masz więc dużą swobodę w wyborze sprzętu o przekątnej ekranu odpowiedniej dla Twoich potrzeb. Jeśli chcesz kupić model głównie do oglądania telewizji (naziemnej, kablowej lub satelitarnej) czy filmów z płyt Blu-ray, wówczas telewizor Full HD będzie dobrym wyborem.

4K, czyli ile?

Standard ten, jak sama nazwa sugeruje, oznacza rozdzielczość czterokrotnie większą od omawianego przed chwilą Full HD. Istnieje jednak kilka różnych wersji formatu 4K, które związane są m.in. z proporcjami ekranu. Kinowa odmiana (określana jako Digital Cinema 4K DCI – od Digital Cinema Initiatives) to w praktyce rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli. Proporcje ekranu wynoszą w tym wypadku 1,90:1. W telewizorach, a więc dla ekranu o proporcjach 16:9, stosowana jest natomiast rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli. Komercyjnie przyjęło się ją określać także jako Ultra HD. W wypadku odbiorników telewizyjnych nazwy 4K i Ultra HD są często stosowane zamiennie.

Sony UBP-X800M2

Wśród tego typu modeli znajdziesz już 43-calowe modele, ale także potężne, wielkoekranowe urządzenia o przekątnej ok. 88 cali, które w domowym systemie audio-wideo mogą być świetną, łatwiejszą w instalacji alternatywą dla projektora.

Obecnie to właśnie na modele kompatybilne z rozdzielczością Ultra HD jest największy boom. Nic dziwnego, ponieważ o dostępność materiałów wideo w tej jakości dziś nietrudno. Ich źródłem mogą być m.in. płyty Blu-ray 4K. Pokaźną ofertę filmów i seriali w 4K znajdziesz m.in. na platformach VoD, takich jak np. Ipla czy Netflix, Amazon Prime Video, a także w rozmaitych serwisach internetowych, w tym m.in. na YouTube. Aby móc korzystać z dobrodziejstw tych serwisów streamingowych niezbędne jest podłączenie telewizora do odpowiednio szybkiego Internetu.

Rozdzielczość 8K – inwestycja na przyszłość

Na rynek konsumencki coraz śmielej wkraczają telewizory obsługujące rozdzielczość 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli. W porównaniu z modelami Ultra HD wciąż jest ich zdecydowanie mniej na rynku. Te zaawansowane technicznie urządzenia zdążyły już jednak zaznaczyć swoją obecność, m.in. podczas różnego rodzaju targów ze sprzętem audio-wideo. Podobnie jak w wypadku telewizorów Ultra HD, także modele kompatybilne z 8K dostępne są w bogatej palecie rozmiarów – już od 55 do ponad 90 cali. W wypadku telewizorów 8K im większa rozdzielczość ekranu tym lepiej. Ze względu na zaawansowaną technicznie konstrukcję, nawet za najmniejszy dostępny obecnie model obsługujący rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli przyjdzie nam zapłacić znaczną kwotę. Dobrej jakości, a w dodatku wielkoekranowe modele 8K kosztują nawet dziesiątki tysięcy złotych. Jednak za odpowiednią cenę odwdzięczają się bardzo dobrej jakości, pełnym szczegółów obrazem.

Choć popularność wideo 8K w domowym zaciszu to wciąż jeszcze pieśń przyszłości, to o dostępność treści w tej jakości jest coraz łatwiej. Filmy w 8K można znaleźć obecnie m.in. w serwisie YouTube (telewizor musi wówczas obsługiwać kodek AV1). Na rynku pojawiają się także karty graficzne kompatybilne z rozdzielczością 8K. Telewizor, połączony z komputerem odpowiednim kablem HDMI, może wówczas służyć jako zaawansowany „monitor”, który zapewni niepowtarzalne wrażenia podczas rozgrywek.

Przetwarzanie obrazu 8K umożliwiają nie tylko telewizory, ale także amplitunery kina domowego, takie jak np. RX-V4A, RX-V6A i RX-A2A firmy Yamaha. Są one wyposażone w wyjście HDMI obsługujące wideo tej jakości.

Rozdzielczość, czyli szczegółowość obrazu

Im większa rozdzielczość ekranu, tym więcej szczegółów możemy dostrzec w odtwarzanym materiale wideo. Oczywiście, telewizor obsługujący wysoką rozdzielczość obrazu (np. 4K), pozwala również na odtwarzanie wideo gorszej jakości (np. Full HD czy HD ready). Materiał będzie wówczas skalowany tak, aby mógł być wyświetlony na całym ekranie. Takie „rozciąganie” nie sprawi jednak, że w obrazie pojawi się więcej szczegółów. Będzie to jedynie powiększenie powstałe z wykorzystaniem układów cyfrowego przetwarzania zastosowanych w telewizorze. Zależnie od producenta i modelu odbiornika telewizyjnego, stosowane są różnego rodzaju procesory i systemy skalowania, które działają z różną skutecznością. Przed zakupem telewizora Ultra HD czy 8K warto więc sprawdzić możliwości układu upscalowania, który często wspomagany jest przez algorytmy sztucznej inteligencji (AI).

Rozdzielczość obrazu a rozmiar ekranu

Parametr rozdzielczości jest poniekąd powiązany z wielkością ekranu. Ma to związek z technologią produkcji wyświetlaczy stosowanych w telewizorach i tzw. zagęszczeniem pikseli na cal, czyli wartością PPI (ang. pixel per inch). Na przykład dla 32-calowego ekranu i rozdzielczości HD ready współczynnik PPI wynosi ok. 49 (pikseli na cal). Aby zapewnić odpowiednią wartość wskaźnika zagęszczenia pikseli, producenci wprowadzają modele obsługujące wysoką rozdzielczość, ale jednocześnie charakteryzujące się coraz większymi przekątnymi ekranu. Stąd na rynku trudno o telewizory Ultra HD mniejsze niż ok. 43 cale, a w praktyce najpopularniejsze modele 4K to urządzenia 55-calowe (o wartości PPI wynoszącej 80) i większe.

Odległość od telewizora

Z parametrem rozdzielczości i przekątną ekranu związana jest też zalecana odległość widza od telewizora. Przyjmuje się, że dla telewizorów Full HD za każdy cal ekranu należy dodać ok. 4 cm odległości. Jeśli więc odbiornik telewizyjny ma 43 cale, wówczas można go już oglądać z ok. 1,72 m. Dla telewizorów obsługujących rozdzielczość Ultra HD przelicznik ten jest dwukrotnie mniejszy i wynosi nieco ponad 2 cm. 55 calowy telewizor wyświetlający obraz w tej jakości można już oglądać z odległości nieco ponad 1,1 m, zapewniając sobie przy tym optymalne wrażenia audiowizualne.

W wypadku telewizorów 8K – ze względu na dobrą jakość obrazu – każdy cal przekątnej przekłada się na zaledwie 1 cm odległości. Jak łatwo policzyć, przed modelem 85 calowym, by go wygodnie oglądać, dostrzegając przy okazji wszelkie szczegóły, możemy zasiąść już w odległości 85 cm. Jest to zatem niewielki dystans, który w warunkach domowych raczej trudno jest zachować. Przyczyn jest kilka. Jedną z nich jest, chociażby wygoda oglądania telewizora, np. z sofy czy fotela, które to zwykle ustawione są znacznie dalej od ekranu. Siadając blisko telewizora możemy go też zasłaniać pozostałym domownikom.

Rozdzielczość to nie wszystko

Jeśli nawet wybierzesz model obsługujący rozdzielczość 8K, wciąż nie daje to gwarancji bardzo dobrej jakości obrazu. Rozdzielczość telewizora to nie wszystko! Istotna jest również m.in. zastosowana w nim częstotliwość odświeżania ekranu, a także jego podświetlenie, nie wspominając już o konstrukcji matrycy. Wiele zależy ponadto od materiału źródłowego, który chcesz odtwarzać, a więc m.in. jego rozdzielczości, liczby klatek na sekundę, zastosowanego formatu kompresji wideo czy przepływności (bitrate)Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: