Poprzedni
Następny

Upscaling – na czym polega skalowanie obrazu?

Średnia ocen: 4.9
(9 ocen) 5 komentarzy

Nowoczesne technologie pozwalają na cieszenie się kulturą coraz bardziej i pełniej. Jakość nagrywania i odtwarzania obrazu rośnie z roku na rok, dzięki czemu oglądamy filmy i programy tak realistyczne, jakbyśmy byli w samym środku akcji. No, nie aż tak, ale faktem jest, że możliwości naszych telewizorów są coraz bardziej niesamowite.

Jeśli najbardziej lubimy filmy, które już kiedyś widzieliśmy, a było to kilka lub kilkanaście lat temu, coraz częściej borykamy się z poważnym problemem podczas ich odtwarzania – zwłaszcza gdy korzystamy ze źródeł internetowych – na przykład własnych zasobów w komputerze lub serwisów streamingowych czy VOD, które nie zawsze oferują starsze produkcje w poprawionej jakości. Kłopot polega na tym, że coraz częściej domowe telewizory mają lepszą rozdzielczość, niż oryginalny obraz – inaczej mówiąc, zwykle okazuje się, że żeby wyświetlić film w dobrej jakości na naszym ekranie, trzeba go najpierw „podkręcić”, żeby móc w pełni wykorzystać możliwości rozwiniętego technologicznie sprzętu.

Skalowanie obrazu w telewizorach 4K

Wyobraźmy sobie supernowoczesny telewizor, który odtwarza obraz w jakości 4K – najwyższej z szeroko dostępnych obecnie jakości obrazu. Problem polega na tym, że programy takiej jakości są dostępne głównie w internecie, natomiast większość oferty telewizyjnej nie jest nagrana w jakości HD. Można bez problemu oglądać filmy HD korzystając z oferty internetowej, ale rzut okiem na program telewizyjny pokazuje, że stanowią one tylko niewielką jego część. Powoduje to, że telewizory z HDR muszą przeskalować obraz tak, by dopasować go do ekranu o dużej rozdzielczości. Tutaj wkracza zaawansowana technologia i skalowanie obrazu, zwane też upscalingiem.

RX-A2080

Upscaling to technologia powalająca na taką poprawę jakości obrazu, nagranego w mniejszej rozdzielczości, aby wyglądał dobrze na urządzeniu obsługującym jakość HD. Dzięki temu każdy materiał możemy oglądać w wyższej jakości, a także wykorzystać w pełni możliwości naszego sprzętu. Jaki byłby sens kupować telewizor obsługujący Full HD, jeśli mielibyśmy na nim oglądać głównie słaby obraz? Tak to wyglądało kilka lat temu, gdy odbiorniki HD zaczęły się dopiero pojawiać w masowej sprzedaży. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Na czym polega upscaling?

Kiedy podłączamy do nowoczesnego telewizora źródło słabszej jakości, przesyłamy obraz o rozdzielczości – najczęściej – 720 x 575 pikseli na ekran o rozdzielczości 1920 x 1080. Piksele nie wypełniają całego ekranu, w związku z czym otrzymujemy puste miejsca. Algorytm skalujący dodaje piksele, a nawet całe linie, które wypełniają brakujące miejsca, tworząc obraz możliwe wyraźny i bez straty jakości.

Niestety nie oznacza to, że możemy otrzymać obraz HD z materiały niskiej rozdzielczości, algorytm nie doda bowiem szczegółów, których nie było w pierwotnym obrazie. Wynik zależy od urządzenia, ale także od innych rzeczy, jak na przykład jakość sygnału. Producenci prześcigają się w doskonaleniu upscalingu, a coraz bardziej nowoczesne telewizory znikają z półek w zawrotnym tempie. Niestety, jeszcze trochę czasu upłynie, by wyrównać zasoby „starego kina” w nowoczesnej wersji. Dlatego producenci telewizorów skupiają się na rozwijaniu technologii odpowiedzialnej za jakość upscalingu i osiągają w tym spore sukcesy, choć do ideału jeszcze trochę nam daleko. Można jednak przekonać się, że niektóre produkcje pomimo skalowania wyglądają na nowoczesnych telewizorach coraz lepiej – bywa nawet, że oryginalny film szalenie zyskuje.

Z podbiciem rozdzielczości znakomicie radzi sobie rodzina amplitunerów Yamaha serii MusciCast RX-Ax80, która skaluje do rozdzielczości 4K materiały wideo niskiej rozdzielczości przesyłane poprzez HDMI®. Dzięki temu użytkownicy, którzy zgromadzili bogatą kolekcję filmów nagranych w rozdzielczości 1080p, nie muszą jej wymieniać, aby móc cieszyć się najwyższą jakością obrazu na telewizorze 4K bez potrzeby wymiany kolekcji filmów.

RX-V585

Podsumowując, dzięki skalowaniu obrazu może nie dostaniemy „efektu wow”, ale otrzymamy możliwość korzystania z najwyższej jakości obrazu, gdy odtwarzamy na przykład Blue-ray, nie tracąc przyjemności z oglądania pozostałych, podkręconych przez upscaling. A nie ma przecież jak spokojny wieczór z dobrym, niezakłóconym obrazem, ulubionym napojem i przyjemnym towarzystwem.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(9 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: