Poprzedni
Następny

Jak działają słuchawki bezprzewodowe

Średnia ocen: 5
(25 ocen) 12 komentarzy

Znacie kogoś, kto lubi plączące się kabelki? Większość z nas woli urządzenia bezprzewodowe i nic dziwnego. W przypadku słuchawek szczególnie dotyczy to graczy i sportowców, czyli fanów tych aktywności, przy których swoboda ruchów jest równie ważna, jak dźwięk. Ale słuchawki bezprzewodowe są wygodne także w pracy, w drodze czy też podczas oglądania filmu wieczorem, gdy nie chcemy robić hałasu. Nie mówiąc już o rozmowach telefonicznych podczas prowadzenia samochodu.

Istnieją trzy technologie dostępne dla słuchawek bezprzewodowych: podczerwień, radio i Bluetooth. Spróbujemy krótko wyjaśnić wszystkie różnice funkcjonalne, aby pomóc dokonać najlepszego wyboru i dowiedzieć się, jak słuchawki bezprzewodowe naprawdę działają.

House Of marley

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe – jak wybrać?

Słuchawki na podczerwień - wykorzystują wiązkę podczerwieni (IR) do przesyłania dźwięku z jednostki bazowej do słuchawek, pracując w taki sam sposób jak pilot zdalnego sterowania telewizora. Zasięg jest ograniczony do około 7 metrów, ale może to być nieco mniej, jeśli użytkownik nie stoi na linii środkowej prowadzącej od urządzenia nadawczego. Podczerwień jest „optyczna”, więc trzeba mieć wyraźne pole widzenia pomiędzy nadajnikiem a słuchawkami. Słuchawki tego typu nie są naprawdę dobre do wędrówek po domu, ale są świetne, gdy siedzi się przed telewizorem lub zestawem hi-fi.

Słuchawki na Bluetooth - tu sygnał radiowy o małej mocy jest używany do cyfrowego przesyłania dźwięku. Ograniczony zasięg stawia je w tej samej lidze co słuchawki działające w podczerwieni, ale przenośność urządzeń Bluetooth sprawia, że znacznie bardziej nadają się do słuchania muzyki na przykład na spacerze lub w samochodzie – jeśli nie używasz zestawu głośnomówiącego lub systemu car-audio. Ponieważ jest to technologia radiowa, linia wzroku nie jest wymagana, więc możesz słuchać muzyki na telefonie bez konieczności wyjmowania go z kieszeni.

Słuchawki na fale radiowe – jeśli słuchawki mają umożliwiać chodzenie po domu i ogrodzie, słuchając muzyki lub dźwięku z telewizora, to właśnie taki sprzęt najlepiej kupić. Podobnie jak Bluetooth, używają sygnału radiowego, ale jest on bardziej wydajny działa w systemie FM, więc działa tak samo jak radio, ale na innej częstotliwości. Zazwyczaj istnieje możliwość wyboru dwóch lub więcej kanałów, aby uniknąć zakłóceń ze strony innych urządzeń lub sąsiadów, którzy przecież też mogli kupić identyczne słuchawki…

Bowers PX

Słuchawki na Bluetooth – jakie mają wady?

Słuchawki na Bluetooth są aktualnie stosunkowo popularne, ale raczej do przemieszczania się poza domem – działają na zasadzie fal radiowych i łatwo łączą się z każdym urządzeniem, które ma wbudowany Bluetooth (i z którym je sparujemy), ale potrzebują bliskości. Ponieważ obecnie prawie każdy sprzęt oferuje możliwość parowania, możemy bez problemu podłączyć słuchawki bezprzewodowo do telefonu, laptopa lub TV. Dostępne są także dodatkowe adaptery do urządzeń, które nie zostały firmowo wyposażone w Bluetooth. Słuchawki mają wbudowane radio Bluetooth i odpowiednie oprogramowanie i są w stanie automatycznie łączyć się z wieloma zapamiętanymi wcześniej urządzeniami. Nie działają na dużą odległość i raczej nie przez ścianę, ale ich zasięg jest mniej ograniczony, niż tych na podczerwień.

Podstawowy problem ze słuchawkami na Bluetooth to zasilanie. Potrzebują one dosyć częstego ładowania. Najbardziej podstawowe z tych urządzeń działają około ośmiu godzin, ale na rynku można znaleźć i takie, którym jedno ładowanie wystarczy na 24 godziny. Zależy to oczywiście zwykle od jakości i ceny produktu. Nowsze i bardziej zaawansowane słuchawki mają także dodatkowe funkcje, na przykład mierzą przebyty przez użytkownika dystans i jego tętno, co czyni je świetnymi urządzeniami dla sportowców. Szczególnie, jeśli dany model potrafi także łączyć się z aplikacją sportową w smartfonie. Jeśli posiadanie słuchawek bezprzewodowych może stanowić potencjalne wyzwanie, należy je naładować. Nawet podstawowe marki w niezbyt drogich modelach oferują do 8 godzin pracy na baterii, z funkcjami oszczędzania energii, gdy nie są używane lub znajdują się poza zasięgiem. Przy wyższych cenach można znaleźć nawet dłuższą żywotność słuchawek. Najwygodniej jednak, najnowsza technologia Bluetooth pozwala ładować słuchawki przez zaledwie 15 minut, aby uzyskać co najmniej godzinę ładowania. Nie jest to złe dla osób, które mają tendencję do zapominania o rzeczach w ostatniej chwili.

Jakość dźwięku i wygoda

Nowoczesne słuchawki bezprzewodowe oferują także coraz lepszą jakość dźwięku, szczególnie dzięki technologii aptX HD. AptX pozwala na kompresję przesyłanych danych bez dużych strat, dzięki czemu możemy słuchać muzyki w jakości CD. To być może wciąż zbyt mało dla melomanów ze słuchem absolutnym, ale zupełnie wystarczająco dla świadomego użytkownika, który lubi posłuchać muzyki w zadowalającej jakości i bez ograniczającego ruchy kabla.

Profesjonalnych słuchawek, które pozwolą nie tylko spędzić cały dzień w pracy bez uciążliwego nacisku na głowę, plączącego się kabla i problemów z poziomowaniem dźwięku są już na rynku dziesiątki. Spora część z nich pozwoli po całodziennej pracy oddać się miłości do muzyki – bez utraty jakości dźwięku, wygodnie i w dowolnym miejscu domu czy ogrodu.

Waszej uwadze polecamy:

Więcej o słuchawkach dowiesz się z naszego poradnika "SŁUCHAWKI OTWARTE, PÓŁOTWARTE I ZAMKNIĘTE – RÓŻNICE, WADY I ZALETY POSZCZEGÓLNYCH ROZWIĄZAŃ"

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: