Poprzedni
Następny

Jak wybrać system mini audio – poradnik Top Hi-Fi

Średnia ocen: 5
(3 oceny) 3 komentarze

Systemy mini, jak sama nazwa wskazuje, są grupą urządzeń, których cechą wspólną jest niewielki rozmiar obudowy. Ta kategoria sprzętu obejmuje zarówno mini wieże stereo, jak i radioodbiorniki. Są więc urządzeniem audio różniącym się między sobą ilością komponentów, funkcjonalnością, jakością dźwięku oraz ceną. Postęp technologiczny spowodował, że w jednym urządzeniu możemy posiadać tuner radiowy, może się w nim znajdować też łączność bezprzewodowa (Wi-Fi) oraz odtwarzacz płyt CD. W naszym poradniku doradzimy, jakimi kryteriami należy się kierować wybierając zestaw mini audio oraz wyjaśnimy, jakie cechy powinien posiadać nowoczesna mikro wieża.

Spis treści:

  1. System mini – dla kogo?
  2. System mini – stereo – na co zwrócić uwagę
  3. System mini – radio – na co zwrócić uwagę
  4. Nowoczesna mini wieża - cechy
  5. Nowoczesne radio – cechy
  6. Jaki system mini kupić?
  7. Podsumowanie

Sonoro Maisterstuck

System mini – dla kogo?

Główną cechą wszystkich systemów mini jest niewielki rozmiar obudowy oraz gotowość do użytku od razu po wyjęciu z pudełka. Użytkownik nie musi dobierać poszczególnych komponentów i dbać o ich wzajemne dopasowanie. Wybierając taki sprzęt, otrzymuje, w zależności od modelu, jeden lub kilka komponentów dobranych do siebie i gotowych do pracy.

Mini wieże są wybierane przede wszystkim przez osoby, które nie mają wiele miejsca na sprzęt audio, a jednocześnie oczekują dobrej jakości dźwięku. Szeroki wybór modeli sprawia, że zarówno użytkownicy szukający małego radia, jak i bardziej rozbudowanego systemu mini znajdą odpowiedni sprzęt.

System mini będzie dobrym wyborem dla początkujących użytkowników. Mikro wieże są urządzeniem audio takiego typu, że ich wybór pozwoli poznać możliwości odtwarzania muzyki z różnych źródeł, bez jednoczesnego nadwyrężania budżetu domowego. Użytkownik takiego systemu będzie mógł usłyszeć różnicę w jakości dźwięku w stosunku do głośników z komputera, czy telefonu. Co więcej, wybierając system mini, zyskujecie sprzęt, który umili Wam codzienne czynności w sypialni, kuchni, biurze czy nawet salonie. Warto pamiętać, że takie urządzenie można wykorzystać nie tylko do słuchania muzyki, lecz także do odtwarzania podcastów, czy też nagrań z kursów językowych.

Z naszego doświadczenia wiemy, że wiele miłośników dobrego brzmienia swoją przygodę z audio rozpoczęło właśnie od takiego sprzętu. System mini pozwoli takim osobom lepiej poznać własny gust oraz oczekiwania względem sprzętu Hi-Fi.

system-mini-audio-sonoro-relax-poradnik-top-hifi

System mini – stereo – na co zwrócić uwagę

Na początku warto zaznaczyć, że system mini stereo, składający się odtwarzacza, głośników podstawkowych i podłogowych, zapewni zdecydowanie lepszą jakość dźwięku niż radio z niewielkimi, wbudowanymi głośnikami. Jeśli więc oczekujecie dobrych efektów dźwiękowych, system mini-stereo na pewno będzie dobrym wyborem.

Wybierając mini system w formie mini wieży stereo, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne miniwieży oraz głośników, które w skrócie opisaliśmy poniżej.

Za wzmacnianie sygnału odpowiedzialny jest wzmacniacz znajdujący się w miniwieży. Od jego mocy i parametrów dotyczących THD oraz stosunku sygnału do szumu zależy w dużym stopniu jakość dźwięku. Nie jest to regułą, gdyż gra cały system, ale w wielu przypadkach warto wybrać modele o mocy wyjściowej powyżej 40 W na kanał, co pozwoli właściwie wysterować głośniki. Zdecydowanie polecamy sprawdzić dokładnie moc ciągłą mini wieży. Szczególną uwagę radzimy zwrócić na szczegóły tego parametru. Najbardziej wiarygodne jest podawanie mocy ciągłej na kanał. Ten parametr bywa także określany jako moc znamionowa RMS. To właśnie ta wartość określa, jaką moc maksymalną może wygenerować dane urządzenie przed długi czas. Producenci często jednak podają moc szczytową. Nie jest to przydatna informacja. Określa ona jedynie, jaką moc może osiągnąć przez chwilę wzmacniacz w danym sprzęcie. Jak nietrudno się domyślić, moc szczytowa jest dużo wyższa niż moc ciągła, dlatego ze względów marketingowych producenci decydują się na taki trik. Odsetek zniekształceń harmonicznych, czyli THD powinien być możliwie jak najniższy. Pozwoli to uzyskać dobrą jakość dźwięku

yamaha-mcr-b270d

Warto także sprawdzić parametry i charakter brzmienia głośników. Jest to bardzo obszerny temat. Nawet początkujący użytkownicy powinni jednak mieć świadomość, że najważniejszym parametrem głośników jest ich efektywność. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że, to właśnie ten parametr decyduje, jak głośno są one w stanie zagrać. Producenci niektórych mini zestawów nie podają w specyfikacji tego parametru. Pozostaje Wam więc poszukanie informacji w testach lub recenzjach sprzętu. Inną metodą na poprawny dobór zestawu pod kątem głośników jest zapytanie o to specjalistów Top Hi-Fi. Nasi doradcy podpowiedzą Wam, czy oferowane w danym modelu będą odpowiednie do metrażu Waszego pomieszczenia odsłuchowego. Pamiętajcie, że niewłaściwy dobór kolumn będzie skutkował dźwiękiem gorszej jakości. Na pewno w rozmowie z doradcą może paść pytanie w jakim miejscu względem ściany będzie stała mikro wieża, a dotyczyć to będzie między innymi lokalizacji portu bass reflex w kolumnie głośnikowej. Jeśli będzie umieszczona bliżej ściany, warto rozważyć mikro wieże z głośnikami, gdzie ten port jest z przodu lub skierowany do dołu. Jeśli natomiast Wasza mikro wieża będzie miało przestrzeń wokół siebie, wtedy lokalizacja portu bass reflex będzie miała nieco mniejszy wpływ na dźwięk. W sprzedaży dostępne są systemy mini z modelami renomowanych producentów, takich jak: Bowers & Wilkins, Indiana Line, czy Mission.

Drugą istotną kwestią jest rozmiar sprzętu mini stereo. Wspomnieliśmy już, że w tej kategorii znajdziecie mini wieże składające się z odtwarzacza i głośników podłogowych i podstawkowych. Warto jeszcze przed udaniem się do salonu oszacować, jaką ilością miejsca na sprzęt audio dysponujecie. Należy pamiętać, że głośniki w mini wieży stereo nie mogą być umieszczone obok siebie, gdyż wówczas jakość dźwięku znacznie się obniża. Należy je ustawić w odległości przynajmniej jednego metra od siebie, aby uzyskać pożądaną stereofonię.

Przed zakupem warto także zastanowić się, jakiej funkcjonalności oczekujecie od systemu mini stereo. Mamy na myśli głównie sposób odtwarzanej muzyki. Jeśli na co dzień korzystacie z dobrodziejstw streamingu, należy z pewnością wziąć pod uwagę na mini wieże z funkcjami sieciowymi. Pozwoli to odtwarzać muzykę ze Spotify, Tidal-a, Amazon Music, czy też innego serwisu streamingowego. Warto sprawdzić, czy serwis, z którego zamieracie korzystać, jest obsługiwany przez mini wieżę. Funkcje sieciowe pozwalają także na odtwarzanie tysięcy stacji radia internetowego bez jakichkolwiek opłat. Część systemów mini ma także możliwość odtwarzania plików z dysku sieciowego. Jeśli korzystacie z płyt CD, warto zadbać, by urządzenie posiadało wbudowany odtwarzacz płyt CD. Jest on dostępny zarówno w niektórych radioodbiornikach, jak i w miniwieżach. Oferowane obecnie modele często wyposażone są w Bluetooth oraz AirPlay. Jeśli więc chcecie odtwarzać dźwięk bezpośrednio z zasobów urządzenia mobilnego, czyli smartfona, ten typ łączności będzie dla Was przydatny.

Sugerujemy, aby przyjrzeć się także złączom w danym sprzęcie. Jeśli system mini wyposażony został w port USB typu A, będziecie mieli możliwość odtwarzania plików z pendrive’a, czy zewnętrznego dysku twardego. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, jeśli lubicie odtwarzać pliki hi-res. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w złącze AUX, złącze USB typu B czy złącze optyczne i koaksjalne, które znacznie rozszerzają funkcjonalność mini wieży. Dzięki tym złączom będziecie mogli bowiem podłączyć do mini wieży zewnętrzne źródło dźwięku: telewizor, komputer czy gramofon. Niektóre modele są także wyposażone w wyjście słuchawkowe. Dzięki temu będziecie mogli odtworzyć dźwięk na Waszych słuchawkach ze wszystkich dostępnych źródeł.

yamaha-mcr-b270d-opis3-lekki

Bardzo dobrym przykładem systemów mini o bogatej funkcjonalności są mini wieże Yamaha PianoCraft, które zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku, nie zajmując wiele miejsca w pomieszczeniu.

System mini – radio – na co zwrócić uwagę

Radioodbiorniki są często wybierane przez użytkowników poszukujących sprzętu, który nie zajmie wiele miejsca, lecz zapewni przyzwoitą jakość dźwięku oraz możliwość odtwarzania go z różnych źródeł. Warto więc przed zakupem sprawdzić, jakie możliwości pod tym kątem oferuje dane radio. Najprostsze modele mają wbudowany odbiornik radia analogowego lub cyfrowego. Jeśli jednak używacie serwisów streamingowych, warto wybrać model wyposażony w funkcje sieciowe. Aby mini radio mogło odtwarzać Spotify Connect, musi obsługiwać funkcje sieciowe.

Ważnym aspektem jest wzornictwo systemu mini. Producenci oferują zarówno systemy o klasycznym wyglądzie, który będzie pasował się do pomieszczeń, niezależnie od stylu. Można też wybrać systemy o ciekawym, nowoczesnym wyglądzie, które podkreślą nowoczesny charakter wnętrza. Osoby poszukujące takich urządzeń powinny zwrócić szczególną uwagę na urządzenia Sonoro i Como Audio. To bardzo ciekawe i

Nowoczesna mini wieża – cechy

Nowoczesna mini wieża jest system pozwalającym na odtwarzanie dźwięku z wielu źródeł. Taki sprzęt, pomimo niewielkich rozmiarów łączy w sobie radioodbiornik (tuner radiowy), odtwarzacz strumieniowy, a często także odtwarzacz płyt CD. Z naszych obserwacji wynika, że ta ostatnia cecha (odtwarzacz płyt CD) w dalszym ciągu jest silnie poszukiwana przez miłośników muzyki. W każdym razie taka kompilacja cech powoduje, że użytkownicy, korzystając z jednego urządzenia mogą słuchać muzyki korzystając ze Spotify, radia internetowego, czy płyty CD.

Większość modeli mini zestawów może być obsługiwana za pomocą aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne. Umożliwia ona nie tylko sterowanie odtwarzaniem muzyki. W wielu przypadkach pozwala na dostęp do wielu ustawień.

Warto także zwrócić uwag na obsługiwane formaty audio. Im więcej obsługuje ich mini wieża stereo, tym lepiej. Jeśli chcecie odtwarzać pliki w wysokiej rozdzielczości, urządzenie powinno odtwarzać pliki FLAC, czy WAV. Oprócz formatów polecamy także sprawdzić, jaką maksymalną rozdzielczość plików odtwarza dany model. Powinno być to minimum 24-bit/192kHz. Zazwyczaj największe możliwości daje wejście USB.

Duża część nowoczesnych modeli mini wież została wyposażona w funkcjonalność multiroom. Za pomocą aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne użytkownik może zarządzać systemem wielostrefowym, dodając do niego kolejne urządzenia oraz sterując odtwarzaniem muzyki w każdej ze stref. Możliwości zależą oczywiście od producenta. Jednym z najbardziej rozbudowanych systemów jest Yamaha MusicCast. W funkcję multiroom wyposażone zostały nie tylko mini wieże z serii PianoCraft, lecz także wszystkie amplitunery i głośniki przenośne. Jeśli zatem macie w planach stworzenie rozbudowanego systemu wielostrefowego, warto wziąć pod uwagę tego producenta.

Nie każda mini wieża stereo obsługuje już komendy głosowe, jednak warto pamiętać, że ta funkcja czyni obsługę sprzętu jeszcze prostszą i szybszą.

tivoli-audio-model-one-digital-plus-gen2-lifestyle

Nowoczesne radio – cechy

Oferowane obecnie nowoczesne radia nie przypominają już sprzętu sprzed kilku, czy kilkunastu lat. Nowoczesne modele w większości przypadków wyposażone są kolorowy wyświetlacz, który ułatwia sterowanie. Co więcej, część modeli ma możliwość sterowania za pomocą aplikacji. Dobrej klasy radioodbiorniki obsługują także funkcje sieciowe. Dzięki temu użytkownik może odtwarzać dźwięk z serwisów streamingowych, czy też zasoby z dysku sieciowego.

Nowoczesne radioodbiorniki wyposażone są też w przydatne złącza, takie jak USB, czy wejście optyczne, co pozwala to podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku, rozszerzając tym samym funkcjonalność urządzenia.

Na pewno wybierając radio w rozumieniu klasycznym trzeba przede wszystkim spojrzeć na to jakie zakresy częstotliwości obsługuje oraz ewentualnie jaką ilość stacji będzie można zaprogramować w pamięci urządzenia. Absolutnym minimum jest obsługa zakresów FM/AM, ale coraz więcej osób szuka radia z odbiornikiem cyfrowym DAB+. Warto pamiętać, że miażdżąca większość radioodbiorników cyfrowych obsługuje jednocześnie treści analogowe na częstotliwościach FM/AM.

Sangean WFR-32

Są też tacy producenci, którzy zdecydowanie ściślej specjalizują się w produkcji radioodbiorników, oferując urządzenia dla różnych grup odbiorców. Taką marką jest SANGEAN, który produkuje wysokiej jakości radia od 1974 roku. To producent o uznanej renomie, założony i produkujący na Tajwanie – kolebce światowego przemysłu elektronicznego. SANGEAN udowadnia jednocześnie, że radio do użytku w domu to nie jedyny scenariusz w jakim można je sobie wyobrazić. Z tego powodu oferuje szerokie portfolio pancernych radioodbiorników do użytku w trudnych warunkach, np. na budowie czy w okolicach wody, choćby jeziora. To radia, które można ładować np. za pomocą wbudowanej prądnicy połączonej z korbką – innowacyjne i praktyczne podejście.

Zdajemy sobie sprawę, że wybór może nie być łatwy, gdyż istnieje wiele modeli tego sprzętu. Dlatego warto przed zakupem udać się do wybranego salonu Top i-Fi i zapoznać się z dostępnymi urządzeniami. Szczególnie polecamy Wam radia dwóch producentów: Sonoro oraz Tivoli. Obaj producenci oferują stylowe i dopracowane urządzenia do użytku w domu, które zyskują bardzo przychylne opinie użytkowników.

Jaki system mini kupić?

Wybór systemów mini jest niezwykle szeroki. W sprzedaży znajdziecie wiele urządzeń różnych producentów, które oferują odmienną funkcjonalność, jakość dźwięku, a także niezawodność. Dlatego warto przed zakupem zastanowić się, czego właściwie oczekujemy od takiego urządzenia.

Najważniejszą cechą, którą należy rozważyć przed zakupem jest oczekiwana jakość dźwięku. Wśród systemów mini znajdziemy bowiem zarówno niewielkie radia, jak i wieże z głośnikami podstawkowymi i podłogowymi renomowanych producentów. Te pierwsze urządzenia najlepiej sprawdzają się do grania w tle podczas wykonywania codziennych czynności. Nie należy się spodziewać po nich zapierającej dech w piersiach stereofonii, czy potęgi brzmienia. Radioodbiorniki będą wystarczające do nagłośnienia pomieszczenia o powierzchni kilku metrów. Jeśli jednak chcecie, aby system mini był pełnoprawnym sprzętem Hi-Fi, należy wybierać spośród wielu dostępnych mini wież stereo. Jest to wydatek w granicach od trzech do pięciu tysięcy złotych. Takie urządzenia cechują się dobrej jakości dźwiękiem stereo, co z pewnością powinno zostać wzięte pod uwagę.

Wydaje nam się, że liczba zalet tego sprzętu jest warta tej kwoty. Otrzymujecie bowiem dobrze wyposażony mini system stereo, w którym jakość dźwięku będzie zdecydowanie wyższa niż w radioodbiorniku, będącym punktowym źródłem dźwięku. Mini wieże stereo zapewniają także bogatszą funkcjonalność, co w przypadku użytkowników korzystających z dobrodziejstw streamingu może okazać się ważnym aspektem, łączność bezprzewodowa może mieć czasami decydujący wpływ na podjętą decyzję.

system-mini-audio-sonoro-stream-2022-poradnik-top-hifi

Pod względem funkcjonalności różnice także występują różnice pomiędzy urządzeniami. Warto jednak zaznaczyć, że nawet podstawowe modele radioodbiorników wyposażone są w przydatne funkcje, obejmujące łączność bezprzewodową poprzez Bluetooth oraz Wi-Fi. Większość modeli może być sterowana za pomocą aplikacji mobilnej. Bardziej zaawansowane modele obsługują dodatkowo asystenta głosowego, ich funkcjonalność obejmuje także multiroom.

Chcemy jeszcze raz podkreślić, że mini wieże sprawdzają się najlepiej w niewielkich pomieszczeniach, o powierzchni do kilkunastu metrów kwadratowych. W przypadku większych powierzchni systemy sprawdzają się do grania w tle.

Podsumowanie

Celem naszego poradnika było wyjaśnienie, jakie cechy należy wziąć pod uwagę, wybierając sprzęt audio. Opisaliśmy zarówno funkcjonalność tego sprzętu, jak też możliwe konfiguracje. Mamy nadzieję, że uświadomiliśmy Wam, jak liczną i zróżnicowaną kategorię sprzętu audio stanowią systemy mini, a zwłaszcza mini wieże stereo, które dostępne są w licznych konfiguracjach. Dlatego świadomy wybór odpowiedniego modelu powinien być poprzedzony ustaleniem własnych oczekiwań odnośnie sprzętu oraz budżetu. Wówczas dużo łatwiej będzie wybrać Wam sprzęt mini audio dopasowany do oczekiwań, który zapewni wiele radości podczas słuchania muzyki.

Zastanawiasz się, jaki zestaw mini audio będzie najbardziej odpowiedni do Twoich potrzeb? A może chciałbyś posłuchać konkretnego modelu sprzętu. Zachęcamy do odwiedzenia wybranego salonu sieci Top Hi-Fi. Będzie to także dobra okazja do rozmowy oraz wyjaśnienia interesujących Cię kwestii dotyczących wyboru sprzętu. #EksperciDobregoBrzmienia zawsze chętnie pomogą Ci wybrać odpowiedni sprzęt.

Przeczytaj również nasze inne treści:Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(3 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: