Poprzedni
Następny

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać? Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

Średnia ocen: 5
(3 oceny) 7 komentarzy

Dzięki słuchawkom bezprzewodowym Bluetooth można uwolnić się od kabli i słuchać muzyki wprost ze smartfonu, komputera lub innego źródła wyposażonego w Bluetooth. Na co jednak zwrócić uwagę przy ich wyborze? O tym – i nie tylko – dowiesz się z naszego artykułu.

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać? Jak wybrać słuchawki bluetooth? - spis treści:

 1. Rola kodeków audio w słuchawkach bezprzewodowych

 2. Zalety słuchawek bezprzewodowych

 3. Słuchawki bezprzewodowe a przewodowe - które zabrzmią lepiej

 4. Słuchawki bezprzewodowe a czas pracy na baterii

 5. Użyteczne dodatki w słuchawkach bezprzewodowych

 6. Słuchawki bezprzewodowe - jakie wybrać:

 1. Podsumowanie

Tanie słuchawki bezprzewodowe Audio-Technica ATH-S220BT

Słuchawki są jednym z najszybciej rosnących segmentów produktowych w ostatnich latach. Jak przewiduje raport Grand View Research opublikowany w lipcu 2020 r., wartość słuchawkowego rynku na całym świecie ma w ciągu najbliższych siedmiu lat rosnąć w tempie 20,3% rok do roku, by w 2027 r. wynieść, bagatela, 126,7 miliardów dolarów. Bardzo istotną grupą produktów wewnątrz tego segmentu - której znaczenie będzie tylko rosnąć - są słuchawki bezprzewodowe.

Słuchawki Bluetooth są niezwykle wygodne, a znajdujące się w nich baterie stają się coraz bardziej wydajne – niech za przykład posłuży model Audio-Technica ATH-M20xBT, który na jednym ładowaniu może pracować aż… 60 godzin. Co więcej, brzmienie osiągnęło już naprawdę wysoki poziom, porównywalny a niekiedy nawet lepszy od niektórych przewodowych rozwiązań, co potwierdzą choćby użytkownicy bezprzewodowych słuchawek Bowers & Wilkins Px8 lub Yamaha YH-E700A.

Rola kodeków audio w słuchawkach bezprzewodowych

Technologią stosowaną w słuchawkach przeznaczonych do rozwiązań przenośnych jest Bluetooth. W konstrukcjach z takim modułem wykorzystywane są fale radiowe, bez konieczności korzystania z dodatkowego nadajnika. Takie słuchawki komunikują się bezpośrednio z urządzeniem audio obsługującym ten standard, które wysyła do nich sygnał bezprzewodowo.

Najczęściej spotykanym kodekiem w słuchawkach bezprzewodowych Bluetooth jest aptX. Pozwala on uzyskać dobrej jakości brzmienie, co jest zasługą częstotliwości próbkowania tego kodeka, która wynosi 48 kHz i przetwarzania 16-bitowego. Współczynnik zniekształceń harmonicznych THD+N jest natomiast na poziomie –(minus) 68,8 dB.

Zakres dynamiki przy takim przetwarzaniu jest też stosunkowo duży i może wynosić nawet ponad 92 dB. Pasmo przenoszenia kodeka aptX mieści się w przedziale od 10 Hz do 22 kHz, a zatem nie ma zauważalnego wpływu na jakość materiału audio. Tego typu rozwiązanie stosuje się np. w samochodowym sprzęcie audio, jak również w głośnikach bezprzewodowych i urządzeniach mobilnych.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że aby kodek mógł spełnić swoje zadanie, musi być obsługiwany zarówno przez nadajnik sygnału (smartfon), jak i przez odbiornik (słuchawki). Inaczej algorytm automatycznie dopasuje jakość transmisji do tej obsługiwanej przez oba urządzenia, czyli w praktyce obniżając ją. Stąd też przed zakupem należy upewnić się, czy poszczególne elementy są ze sobą zgodne. Przykładem zaawansowanych słuchawek BT z obsługą kodeka aptx HD jest model KEF Mu7.

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe KEF Mu7 - to doskonała jakość dźwięku i mocne basy

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kodekach Bluetooth, zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśniamy tam, czym są kodeki Bluetooth, dlaczego mają tak duży wpływ na brzmienie i czym różnią się propozycje różnych producentów.

Zalety słuchawek bezprzewodowych

Popularność słuchawek bezprzewodowych jest w pełni zrozumiała. Dla ogromnej rzeszy miłośników dobrej muzyki podstawowym źródłem dźwięku jest smartfon. Producenci nowych modeli telefonów coraz częściej rezygnują z montażu wyjść słuchawkowych 3,5 mm, co w naturalny sposób prowadzi do korzystania ze słuchawek bezprzewodowych. A te upowszechniają się coraz bardziej i trudno się temu dziwić. Są bardzo wygodne (niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie kłopotał się z wiecznie zaplątanym przewodem), montowane w nich baterie są coraz bardziej wydajne, a brzmienie - coraz lepsze.

W słuchawkach przeznaczonych do rozwiązań przenośnych w zasadzie jedyną stosowaną dziś na szeroką skalę technologią transmisji danych jest Bluetooth. Ma on swoje ograniczenia pod kątem przepustowości, częstotliwości próbkowania i głębi bitowej. Wszystkie te techniczne pojęcia w bardzo konkretny sposób odnoszą się do jakości brzmienia, które słyszymy w słuchawkach.

Gdybyś zastanawiał się, jakie słuchawki bezprzewodowe douszne wybrać, Bowers & Wilkins Pi7 S2 będą świetnym wyborem

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kodekach Bluetooth, zapoznaj się z naszym materiałem. Wyjaśniamy tam, czym są kodeki Bluetooth, dlaczego mają tak duży wpływ na brzmienie i czym różnią się propozycje różnych producentów.

W tym miejscu zwrócimy tylko uwagę na bardzo istotną rzecz, której powtarzania nigdy dość: aby kodek mógł spełnić swoje zadanie, musi być obsługiwany zarówno przez nadajnik sygnału (smartfon), jak i przez odbiornik (słuchawki). Inaczej algorytm automatycznie dopasuje jakość transmisji do tej obsługiwanej przez oba urządzenia, czyli - mówiąc wprost - obniży ją. Dlatego przed zakupem bezwzględnie należy się upewnić, czy wszystkie elementy mojego minizestawu “mówią tym samym językiem”.

Słuchawki bezprzewodowe a przewodowe - które zabrzmią lepiej?

Dla pełnego obrazu trzeba podkreślić, że transmisja dźwięku przez Bluetooth zawsze jest w jakiś sposób stratna. Niektóre, najczęściej niesłyszalne dla ludzkiego ucha lub mało istotne elementy pasma są wycinane przez algorytm. Analogowa (przewodowa) transmisja jest wolna od tego ograniczenia. Można więc powiedzieć, że słuchawki przewodowe co do zasady zabrzmią lepiej, niż bezprzewodowe.

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe douszne Bowers & Wilkins Pi7 S2 - ta pozycja z pewnością otwiera ranking słuchawek bezprzewodowych dousznych

Posiadają jednak inne, bardzo konkretne ograniczeniem, wyrażanym w specyfikacji długością przewodu. Większość słuchawek bezprzewodowych ma w zestawie kabel. Można więc bez większego problemu porównać jakość brzmienia w obu opcjach i zobaczyć, czy i jak wiele tracimy. W naszych salonach sprzedaży z przyjemnością też zaprezentujemy różne modele słuchawek - te bezprzewodowe, jak i te, których kabla nie da się odłączyć. O różnicy będziecie mogli przekonać się na własne uszy.

Dla ogromnej części ich użytkowników wygoda związana z użytkowaniem słuchawek bezprzewodowych rekompensuje ewentualne niedoskonałości brzmieniowe, które przy źródłach pokroju Spotify są naprawdę niewielkie. Na pytanie słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe warto odpowiedzieć biorąc pod uwagę to, czego potrzebuję bardziej: komfortu użytkowania czy lepszego, pełnego brzmienia? Trzeba jednak powiedzieć, że na rynku można znaleźć kilka modeli, które z czystym sumieniem można polecić melomanom. Więcej szczegółów znajdziecie poniżej.

Słuchawki Bluetooth a czas pracy baterii

Istotnym aspektem w słuchawkach Bluetooth jest czas pracy baterii. Słuchawki Bluetooth zasilane są przez wbudowany akumulator, który ładowany jest np. po podłączeniu słuchawek do komputera z wykorzystaniem przewodu USB. Oczywiście, im większa pojemność akumulatora, tym rzadziej będziemy zmuszeni do jego ponownego naładowania.

Funkcja szybkiego ładowania pozwala w krótkim czasie błyskawicznie podładować baterię słuchawek

Zasięg słuchawek Bluetooth wynosi do 10 m (w zależności od otoczenia, gdyż grube ściany i inne przeszkody skutecznie redukują efektywny zasięg). Zaletą modeli pracujących w tym standardzie jest możliwość bezprzewodowej współpracy z wieloma różnorodnymi urządzeniami, np. smartfonami, radioodtwarzaczami samochodowymi, a także komputerami czy stereofonicznymi zestawami audio.

Wśród słuchawek z modułem Bluetooth możemy znaleźć modele nauszne, jak również zestawy słuchawkowe z mikrofonem, stosowane przede wszystkim podczas rozmów z wykorzystaniem telefonów komórkowych i smartfonów. Słuchawki nauszne Bluetooth, z racji dużych nauszników, mieszczą w sobie większe akumulatory, co z kolei pozwala na długi czas pracy.

Słuchawki Bluetooth ATH-SR30BT do słuchania muzyki zapewniają zaskakująco dobrą jakość dźwięku

Użyteczne dodatki w słuchawkach Bluetooth

Wiele urządzeń dostępnych na rynku oferuje dodatkowe funkcje i rozwiązania, które nie tylko poprawiają komfort użytkowania, ale również rozszerzają podstawową funkcjonalność urządzenia. Oto kilka z nich:

 • obsługa dwóch telefonów lub dwóch różnych urządzeń (smartfon/komputer) – funkcja szczególnie przydatna dla osób, które posiadają dwa telefony, np. służbowy i prywatny, a chciałyby odbierać połączenia z obu, bez konieczności ponownej konfiguracji poszczególnych urządzeń;

 • alarm głosowy – służy do informowania o czasie rozmowy czy stanie połączeni;

 • ponowne wybranie ostatniego numeru;

 • aktywne tłumienie szumów (aktywna redukcja szumów) – znajduje się znajdziemy np. w słuchawkach z aktywną redukcją szumów Yamaha YH-L700A, Bowers & Wilkins Pi5 S2 lub House of Marley Exodus ANC;

 • czasowe wyłączenie słuchawek – opcja, dzięki której możemy ustawić, że słuchawki BT mają wyłączyć się po określonym czasie. Znajduje się ona np. w słuchawkach Bluetooth Yamaha YH-E700A;

 • LOW latency mode – redukcja opóźnienia transmisji sygnału audio do praktycznie niesłyszalnych poziomów, co przydaje się zwłaszcza wśród graczy;

 • Funkcja hear-through (ambient sound) – rozwiązanie, dzięki któremu słuchacz może pozostać „w kontakcie” z otoczeniem. Wbudowany mikrofon odpowiada za przechwytywanie istotnych sygnałów dźwiękowych z otoczenia i odtwarzanie ich w tle, dzięki czemu można zachować pełną świadomość otoczenia. Technologię tę znajdziemy m.in. w słuchawkach Bluetooth Yamaha YH-E700A czy Bowers & Wilkins Px8;

 • Zatrzymanie odtwarzania muzyki w momencie zdjęcia słuchawek – lub wyjęcia ich z uszu – co przekłada się na energooszczędność;

 • Sterowanie głosowe Asystent Google, Apple Siri (np. model Yamaha TW-E3B);

 • specjalne aplikacje do sterowania, w których można wygodnie zarządzać odtwarzaną muzyką.

Słuchawki True Wireless Yamaha TW-E3B

Model TW-E3B firmy Yamaha może współpracować z Apple Siri i Asystentem Google. Funkcję tę można aktywować za pośrednictwem wbudowanego w słuchawki panelu sterowania. Wykorzystując sterowanie głosowe możemy np. poprosić o informacje o wybranym utworze.

Słuchawki bezprzewodowe - jakie wybrać

Słuchawki bezprzewodowe Bluetooth ze względu na konstrukcje można podzielić na słuchawki nauszne Bluetooth, słuchawki dokanałowe Bluetooth i słuchawki True Wireless. Przy wyborze słuchawek BT warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego od nich oczekujemy, tak aby wybrać je zgodnie z ich przeznaczeniem.

Słuchawki bezprzewodowe douszne

Słuchawki bezprzewodowe douszne to popularne „pchełki”, które umieszczamy w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Wyróżniają się lekką wagą, miniaturową konstrukcją i w naturalny sposób kojarzymy je z telefonami. Od lat słuchawki dokanałowe dołączane są do większości smartfonów. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że te doskonale sprawdzają się jako słuchawki przenośne.

Najlepsze słuchawki douszne bezprzewodowe Bowers & Wilkins Pi5 S2 z innowacyjnym etui ładującym

Ponadto ze względu na wygodę i bezpieczeństwo, dla osób aktywnych sportowo najlepiej wybrać właśnie słuchawki dokanałowe. Wtedy mamy pewność, że te idealnie dopasują się do kształtu ucha i nie będą wypadać podczas wykonywania intensywnych ruchów.

Dodatkowym atutem będzie przystosowanie do częstych zabiegów higienicznych, jak np. Yamaha TW-E5Bsłuchawki Bluetooth, które mogą pochwalić się certyfikatem wodoodporności IPX5. Dzięki temu po treningu możesz bez jakichkolwiek obaw umyć słuchawki pod strumieniem bieżącej wody, a w trakcie ćwiczeń będzie Ci towarzyszył emocjonujący dźwięk zapewniający motywację do dalszego wysiłku. Istotną cechą jest też wykonanie słuchawek z materiałów odpornych na pot, co ma miejsce w przypadku prawdziwie bezprzewodowego modelu House of Marley Champion.

Słuchawki True Wireless Koss TWS150i

Słuchawki bezprzewodowe nauszne

Słuchawki nauszne (bądź wokółuszne, w zależności od rozmiaru nausznic i… uszu) szczelnie przykrywają małżowiny uszne, a na głowie utrzymują się dzięki solidnemu pałąkowi. Nauszne słuchawki bezprzewodowe na ogół są stosunkowo niewielkie, często też można je składać. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że takie produkty na ogół nie są domatorami.

Słuchawki nauszne bezprzewodowe zachwycają funkcjonalnością i komfortem użytkowania. Łatwe do przenoszenia, wykończone wysokiej jakości materiałami i wyposażone w zaawansowane komponenty, łączą w sobie zalety tak oczekiwane przez użytkowników smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Słuchawki bezprzewodowe zamknięte KEF Mu7 są wyposażone w funkcję aktywnej redukcji hałasu

Wszystko po to, aby otoczyć się wysokiej jakości dźwiękiem i odciąć się od otoczenia nie tylko w domowych warunkach, ale także na zewnątrz, zwłaszcza jeżeli słuchawki BT dodatkowo wyposażone są w układ aktywnej redukcji szumów, jak np. Yamaha YH-E700A. To świetny wybór dla każdego, kto ceni uniwersalność i chce cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem oraz komfortem użytkowania zarówno przed komputerem – np. w biurze – jak i w komunikacji miejskiej czy podczas wszelkiego rodzaju podróży.

Natomiast kiedy okazjonalnie potrzebujmy połączenia przewodowego, szukamy modeli z odłączanym przewodem, który znajduje się np. w zestawie ze słuchawkami Bowers & Wilkins Px7 S2. Wtedy można liczyć na wysoką jakość dźwięku w dwóch wariantach: bezprzewodowym i przy okazji przewodowym, gdy słuchawki będą funkcjonowały jako słuchawki przewodowe.

Słuchawki bezprzewodowe dokanałowe

Od lat słuchawki dokanałowe (najczęściej, oględnie mówiąc, średniej jakości) wchodzą w skład standardowego wyposażenia większości smartfonów. Ze względu na swoje rozmiary doskonale sprawdzają się jako słuchawki przenośne.

Producenci poświęcają tym produktom niemało uwagi. Często - jak w przypadku np. produktów House of Marley - bezprzewodowe słuchawki douszne łączą w sobie niską cenę, atrakcyjne brzmienie i ciekawe wzornictwo.

Jakie słuchawki bezprzewodowe douszne kupić? Yamaha TW-E3B

Tego typu konstrukcje znajdziemy też w ofercie marki Yamaha, np. model TW-E3B. Słuchawki te są wyjątkowo wygodne i nawet przez długi czas użytkowania nie wywołują uczucia zmęczenia. Zapewniają przyjemność słuchania z najwyższą jakością, świetną izolacją od hałasów otoczenia i największym komfortem. Dostępność kilku wersji kolorystycznych zwiększa wachlarz kreacji, do których słuchawki mogą być bardzo gustownym dodatkiem.

Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem

Głównym zadaniem tego typu słuchawek jest zapewnienie dobrej jakości dźwięku podczas komunikacji online czy do rozmów telefonicznych. Istotnym aspektem jest też komfort użytkowania, w związku z czym są to najczęściej lekkie, nauszne modele.

W wielu przypadkach mikrofon ulokowany jest na pałąku, jednak są też dobre słuchawki bezprzewodowe - jak np. Bang & Olufsen Beoplay HX - które czerpią z zalet techniki kształtowania wiązki, dzięki czemu w połączeniu z wysokiej jakości mikrofonami sprawiają, że każde wykonane połączenie telefoniczne lub internetowe zapewni krystalicznie czysty sygnał mowy.

Słuchawki bezprzewodowe do biegania

Jeśli zastanawiasz się, jakie słuchawki bezprzewodowe do biegania wybrać, doskonale sprawdzą się solidnie trzymające się ucha słuchawki True Wireless, czyli słuchawki prawdziwie bezprzewodowe (słuchawki tws).

To stosunkowo nowy segment, wciąż uchodzący za futurystyczny i nowatorski. Słuchawki true wireless to, patrząc konstrukcyjnie, słuchawki douszne, które bezprzewodowo łączą się nie tylko ze źródłem dźwięku, ale także między sobą. Poszczególne “pchełki” nie są połączone kablem - jak w przypadku “zwykłych” słuchawek dokanałowych, ale komunikują się ze sobą bezprzewodowo.

Jak wszystkie nowe produkty na rynku, słuchawki tws na ogół nie należą do najtańszych - co nie znaczy, że nie da się znaleźć dobrych ofert. House of Marley proponuje w bardzo przystępnej cenie model o atrakcyjnej nazwie Champion TWS. Wykonano je z bambusa, naturalnego kompozytu z włókien drzewnych i opatentowanego przez HoM silikonu pozyskanego z recyklingu, REGRIND™.

House of Marley Champion TWS

Zamontowana bateria wystarcza na 8 godzin, a dzięki etui będącego jednocześnie bankiem energii (to standardowe rozwiązanie w przypadku true wireless) możemy korzystać z nich nawet przez 28 godzin! House of Marley Champion TWS powinny też zwrócić uwagę osób aktywnych. Doskonale trzymają się w uchu, są także odporne na pot i deszcz (certyfikat IPX4). Bardzo dobrze sprawdzą się jako słuchawki bezprzewodowe dla sportowców.

W segment true wireless zainwestowała japońska Audio-Technica, a więc jeden z najbardziej renomowanych producentów sprzętu audio, który na słuchawkach zjadł zęby. Model ATH-TWX9 korzysta z wielu usprawnień technologicznych, jak funkcja Qualcomm Snapdragon Sound czy technika Sony 360 Reality Audio, zapewniająca realistyczną, trójwymiarową scenę dźwiękową. Wyposażono je także w Bluetooth 5.2 kompatybilny z aptX, co przekłada się na lepsze warunki brzmieniowe. Słuchawki Audio-Techniki cechują się też zupełnie innym wzornictwem, niż lekkie w formie produkty HoM, z widocznymi drewnianymi akcentami. Tutaj mamy do czynienia z produktem w zupełnie innym, bardziej futurystycznym, technologicznym stylu.

Słuchawki bezprzewodowe do telefonu i iphone

Dla wielu miłośników dobrej muzyki za podstawowe źródło dźwięku służy smartfon. Przekłada się to na coraz większą popularność słuchawek bezprzewodowych Bluetooth, które oferują wolność od zbędnych przewodów i świetnie sprawdzają się podczas słuchania muzyki na zewnątrz.

Najlepsze słuchawki tws Bowers & Wilkins Pi7 S2 z łatwością zastąpią słuchawki Apple, Samsung Galaxy Buds, Jabra Elite czy Apple AirPods

Przy zakupie słuchawek do telefonu ważną kwestią, o której lepiej nie zapomnieć, to system operacyjny naszego smartfona. Wiele modeli słuchawek obsługuje kodeki Bluetooth poprawiające brzmienie. iPhone’y są kompatybilne wyłącznie z technologią AAC. Dlatego jeśli zastanawiacie się, jakie słuchawki bezprzewodowe do iPhone będą odpowiednie, powinniście zwrócić uwagę np. na Audio-Technica ATH-TWX9 albo nauszne KEF Mu7. Właściciele Androidów mają szersze pole manewru. Obie wyżej wspomniane propozycje oprócz AAC obsługują także aptX. Z tym kodekiem współpracują także choćby Koss Porta Pro Wireless czy Yamaha TW-E5B.

Słuchawki bezprzewodowe do telewizora

Dobre słuchawki bezprzewodowe są świetnym wyborem, jeżeli chcemy dyskretnie odtwarzać dźwięk z telewizora, jednocześnie nie przeszkadzając pozostałym domownikom. Przed zakupem należy sprawdzić typ łączności słuchawek i upewnić się, że posiadany telewizor ma wbudowany odbiornik Bluetooth lub Wi-Fi. Istotnym aspektem jest też komfort noszenia, aby ze słuchawek bezprzewodowych dousznych czy nausznych można było wygodnie korzystać przez czas trwania oglądanego filmu, serialu czy meczu.

Ciekawym wyborem w tym przypadku będą bezprzewodowe słuchawki bluetooth Bang & Olufsen Beoplay HX. Zaprojektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu zapewniają komfortowe wrażenia słuchowe. Pałąk w środkowej części ma miękkie wypełnienie, co pozwoliło zmniejszyć nacisk na głowę użytkownika. Miękkie są również poduszki nauszników. W ich konstrukcji zastosowano m.in. skórę jagnięcą i piankę zapamiętującą kształt.

Jakie słuchawki Bluetooth? Najlepsze dla Ciebie

Wszystkich, którzy chcieliby przekonać się o zaletach poszczególnych modeli zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów. Tam w komfortowych warunkach można sprawdzić, jak dana konstrukcja sprawuje się w praktyce i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Za pomocą naszej strony internetowej możecie zarezerwować termin wizyty tak, żebyśmy mogli przeznaczyć nasz czas i uwagę tylko Wam. Serdecznie zapraszamy!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(3 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: