Poprzedni
Następny

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

Jakie słuchawki bluetooth wybrać?

 W słuchawkach bezprzewodowych z modułem Bluetooth (podobnie jak w klasycznych słuchawkach bezprzewodowych) wykorzystywane są fale radiowe, bez konieczności korzystania z dodatkowego nadajnika. Słuchawki takie komunikują się bezpośrednio z urządzeniem audio obsługującym ten standard, które wysyła do nich sygnał bezprzewodowo. Zasilane są bateryjnie, lub przez wbudowany akumulator, który ładowany jest np. po podłączeniu słuchawek do komputera z wykorzystaniem przewodu USB. Jednym z rozwiazań konstrukcujnych jest umieszczenie modułu komunikacji przprzewodowej i akumulatora na kablu łaczącym ze sobą właściwe słuchawki. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania sa słuchawki House of Marley Uplift 2 Wireless,

 

Oczywiście, im większa pojemność akumulatora, tym rzadziej będziemy zmuszeni do jego ponownego naładowania. Zasięg słuchawek Bluetooth wynosi około 10 m. Zaletą modeli pracujących w tym standardzie jest możliwość bezprzewodowej współpracy z wieloma różnorodnymi urządzeniami, np. smartfonami, radioodtwarzaczami samochodowymi, a także komputerami czy stereofonicznymi zestawami audio. Wśród słuchawek z modułem Bluetooth możemy znaleźć modele nauszne, jak również zestawy słuchawkowe z mikrofonem, stosowane przede wszystkim podczas rozmów z wykorzystaniem telefonów komórkowych i smartfonów. Modele nausze, z racji dużych anuszników, mieszczą w sobie większe akumulatory, co z kolei pozwala na długi czas pracy, nawet do 40 godzin, tak jak np. w modelu ATH-S200BT

M50xbt

W niektórych modelach , na przykład w słuchawkach Audio-technica AR5BT, z modułem Bluetooth wykorzystywana jest technika NFC (z ang. near field communication). Umożliwia ona szybkie nawiązywanie połączenia między słuchawkami a innym urządzeniem, np. smartfonem, który również obsługuje tę technikę. Wystarczy zbliżyć smartfon z aktywną funkcją NFC do odpowiedniego miejsca, np. na obudowie nausznika słuchawek, aby nawiązać połączenie bezprzewodowe i strumieniowo odtwarzać muzykę dostępną na urządzeniach mobilnych.

Obsługa kodeka aptX

Słuchawki bezprzewodowe z modułem Bluetooth mogą mieć zaimplementowana obsługę kodeka aptX. Pozwala to na uzyskanie dobrej jakości brzmienia, porównywalnego wręcz z jakością płyty CD, ponieważ częstotliwość próbkowania wynosi w przypadku tego kodeka 44,1 kHz, natomiast przetwarzanie jest 16-bitowe, a więc dokładnie takie jak w wypadku płyty CD. Współczynnik zniekształceń harmonicznych THD+N jest natomiast na poziomie –(minus) 68,8 dB. Zakres dynamiki przy takim przetwarzaniu jest też stosunkowo duży i może wynosić nawet ponad 92 dB. Pasmo przenoszenia kodeka aptX mieści się w przedziale  od 10 Hz do 22 kHz, a zatem nie ma zauważalnego wpływu na jakość materiału audio. Tego typu rozwiązanie stosuje się np. w samochodowym sprzęcie audio, jak również w głośnikach bezprzewodowych i urządzeniach mobilnych. Należy pamiętać, że aby możliwe było wykorzystanie kodeka aptX podczas transmisji przez Bluetooth, nie tylko słuchawki, ale także urządzenie wysyłające dźwięk muszą go obsługiwać. Znakomitym przykładem słuchawek wysokiej klasy, które obsługuja ten kodek, są PSB M4U 8.

PSB M4U 8

Użyteczne dodatki

Wiele urządzeń dostępnych na rynku oferuje dodatkowe funkcje i rozwiązania, które nie tylko poprawiają komfort użytkowania, ale również rozszerzają podstawową funkcjonalność urządzenia. Oto kilka z nich:
-obsługa dwóch telefonów – jest to szczególnie przydatne dla osób, które posiadają telefony: służbowy i prywatny, a chciałaby móc odbierać połączenia z obu bez konieczności ponownej konfiguracji urządzeń,
-alarm głosowy – służy do informowania o czasie rozmowy czy stanie połączenia,
-ponowne wybranie ostatniego numeru,
-funkcja redukcji szumów z otoczenia.

200BT

Słuchawki Bluetooth czy zestaw głośnomówiący?

To, które rozwiązanie zostanie wybrane, zależy przede wszystkim od preferencji. Jeśli priorytetem jest prywatność, słuchawki Bluetooth okaże się idealnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdzą się nie tylko w samochodzie w podróżach z pasażerami, ale również na zakupach, spacerze z dziećmi itp.

Osoby, które dużo jeżdżą i jednocześnie nie muszą martwić się o podsłuchiwanie rozmów przez pasażerów, mogą zdecydować się na zestaw głośnomówiący. Szczególnie jest to polecane osobom, które narzekają na ucisk ucha przy noszeniu słuchawek Bluetooth.

ATH-S200BT

Zalety i wady słuchawek Bluetooth

ZALETY

- bezprzewodowa zasada działania,
- umożliwiają odbieranie połączenia bez sięgania po telefonu,
- relatywnie mały ciężar,
- umożliwiają oddalenie się w słuchawkach od telefonu,
- bardzo często oferują dodatkowe funkcje współdziałające ze smartfonem

 WADY

- wyższa cena,
- mogą pojawić się kłopoty z zasięgiem,
- gorsza jakość dźwięku (choć w wielu przypadkach niezauważalna),
- konieczność ładowania wbudowanego akumulatora,
- możliwość uczucia dyskomfortu przy noszeniu (niektórzy odczuwają wtedy ucisk/ból).

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe – co wybrać?

Słuchawki bezprzewodowe bardzo dobrze sprawdzą się w każdym przypadku, gdy potrzebna jest swoboda ruchu – w podróży, podczas biegania, wykonywania ćwiczeń czy sprzątania całego domu, gdy śpi dziecko. Choć brak kabla jest ich największą zaletą, przegrywają niestety ze słuchawkami przewodowymi pod względem jakości dźwięku. Dlatego też przy zakupie słuchawek warto zastanowić się, w jaki sposób i gdzie będą wykorzystywane.

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video, w tym także systemów kina domowego.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: