Kategoria

Soundbary (19 produktów)

Soundbary to niezwykle wszechstronne i funkcjonalne urządzenia. Dzięki nim możemy cieszyć się odtwarzaniem wielokanałowego dźwięku przestrzennego. A wszystko to bez konieczności instalowania rozbudowanego, wieloelementowego systemu nagłośnieniowego. W zależności od naszych wymagań możemy zdecydować się na nieco inny model soundbara. Prostsze i tańsze konstrukcje obsługują wyłącznie dźwięk stereo. I tak zwykle przewyższa on jakością ten, zapewniany przez telewizory. Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybierać spośród całej gamy zaawansowanych technicznie soundbarów. Są kompatybilne z rozmaitymi systemami dźwięku przestrzennego, włączając w to m.in. Dolby Atmos. Producenci wyposażają tego typu sprzęt w szereg funkcji sieciowych i multimedialnych.

jaki soundbar wybrać


Soundbary – różnorodne rodzaje

Soundbary możemy klasyfikować ze względu na liczbę przetwarzanych kanałów audio. Wyróżniamy tutaj modele:

 • 2-kanałowe – są one najprostsze pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym. Obsługują dźwięk stereofoniczny (lewy i prawy kanał audio). Doskonale sprawdzą się zwłaszcza do odtwarzania muzyki w domowym systemie audio-wideo.
 • 3-kanałowe – obsługują, oprócz lewego i prawego, także kanał centralny. Ten dodatkowy kanał audio wspomaga przetwarzanie dialogów czy głosu lektora w filmach i serialach. Niektóre modele 3-kanałowe w połączeniu z dodatkowymi głośnikami surround mogą stworzyć system kina domowego.
 • wielokanałowe – są to modele obsługujące większą liczbę kanałów audio. Obsługują dźwięk przestrzenny (np. 5.1- czy też 7.1-kanałowy). Niektóre soundbary wspierają dodatkowo takie zaawansowane systemy dźwięku, stosowane coraz częściej także w kinie domowym, jak np. Dolby Atmos.

Warto przy tym pamiętać, że o liczbie obsługiwanych kanałów audio nie świadczy liczba przetworników elektroakustycznych. Soundbar może mieć nawet kilkanaście zintegrowanych z obudową głośników przetwarzających różne pasma częstotliwości, co nie przekłada się w prostej linii na wielokanałowość sprzętu.

Soundbar i przetwarzanie basów

Z liczbą obsługiwanych kanałów i konstrukcją soundbara wiąże się także jego ewentualna współpraca z subwooferem. Stąd na rynku możemy wyróżnić modele:

 • bez subwoofera – system audio stanowi tu wyłącznie listwa soundbarowa i wbudowane w nią przetworniki elektroakustyczne. Modele bez głośnika niskotonowego najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze. Nawet jeśli soundbar nie ma w zestawie subwoofera, nie oznacza to, że nie może współpracować z zewnętrznym głośnikiem niskotonowym. W modelach tego typu dostępne jest wyjście na zewnętrzny subwoofer aktywny, który należy dokupić osobno. Rozwiązanie to ma swoje plusy – możesz wybrać dokładnie taki model subwoofera, który najbardziej Ci odpowiada i dołączyć go do zestawu.
 • z wbudowanym subwooferem – tego typu modele (np. soundbar Yamaha SR-B20A) mają jeden lub więcej zintegrowanych przetworników niskotonowych. Rozwiązanie to poprawia przetwarzanie basów w porównaniu z modelami bez subwoofera. Pozwala jednocześnie zachować kompaktowość obudowy urządzenia.
 • z zewnętrznym subwooferem – modele te mają w komplecie dodatkowy głośnik niskotonowy. Współpracuje on z listwą soundbarową, poprawiając jednocześnie przetwarzanie niskich tonów w domowym systemie audio. Coraz częściej subwoofer znajdujący się w zestawie jest bezprzewodowy, co znacznie ułatwia jego ustawienie, niezależnie od aranżacji domowego salonu.

Soundbary – nietypowe konstrukcje

Najpopularniejsze i najczęściej spotykane na rynku modele soundbarów to konstrukcje aktywne, a więc z wbudowanym wzmacniaczem i innymi podzespołami, jak np. przetwornik cyfrowo-analogowy czy tuner radiowy. Możesz spotkać się również z określeniem „soundbar pasywny”. Modele tego typu przypominają klasyczną kolumnę głośnikową. Ma ona jednak formę podłużnej belki i obsługuje zwykle trzy kanały audio – lewy, centralny i prawy. Soundbar pasywny wymaga jednak podłączenia do zewnętrznego urządzenia wzmacniającego sygnał audio, np. amplitunera wielokanałowego.

Innym określeniem, z jakim możesz spotkać się w wypadku soundbarów do telewizora, jest „projektor dźwięku”. Tym mianem przyjęło się nazywać najbardziej zaawansowane, wielogłośnikowe i wielokanałowe konstrukcje. Ich cechą szczególną jest to, że otaczają słuchaczy prawdziwym dźwiękiem przestrzennym, wykorzystując do tego zaledwie jedno urządzenie audio. Reprezentantem tej grupy jest np. soundbar Yamaha YSP-5600.

Najważniejsze zalety soundbarów

Główną zaletą soundbarów jest ich kompaktowość i dobra jakość dźwięku w odniesieniu do ich stosunkowo niewielkich gabarytów, jakimi się charakteryzują. Podobnie jak zaawansowane zestawy kina domowego, także soundbary mogą być wyposażone w obsługę rozdzielczości 4K, łączność bezprzewodową, kompatybilność z plikami wysokiej rozdzielczości, porty HDMI i USB. W zależności od klasy urządzenia użytkownik może bezprzewodowo odtwarzać muzykę za pomocą łączności Bluetooth lub też skorzystać z dobrodziejstwa, jakie przynosi dostęp do sieci Wi-Fi. Niektóre modele mogą także współpracować z iUrządzeniami. Mamy tutaj na myśli m.in. obsługę funkcji AirPlay lub jej nowszej wersji – AirPlay 2.

Soundbar – najważniejsze cechy

Kupując soundbar, warto mieć na uwadze różnorodne cechy tego typu urządzeń. Wszystko po to, aby po zakupie urządzenie jak najlepiej spełniało swoje zadanie, a jednocześnie zapewniało odpowiednie brzmienie i komfort obsługi. Przy wyborze soundbara zwróć uwagę na:

 • Dostępne złącza – soundbary wyposażane są w różnego typu złącza analogowe i cyfrowe, które pozwalają im na współpracę z różnorodnym sprzętem. Na przykład soundbar Yamaha SR-B20A wyposażony jest w dwa złącza optyczne, wyjście HDMI z ARC (od ang. Audio Return Channel) i wyjście na zewnętrzny subwoofer aktywny. Soundbar ten ma również złącze USB, ale służy ono wyłącznie do aktualizacji sprzętu. W niektórych modelach soundbarów oprócz wyjścia dostępne są także wejścia HDMI oraz złącza cyfrowe koaksjalne i analogowe wejścia audio jack 3,5 mm lub 2 x RCA.
 • Sterowanie soundbarem – w zestawie z soundbarem zwykle znajduje się pilot zdalnego sterowania. Dzięki kompatybilności z HDMI CEC podstawowe funkcje soundbara obsługującego to rozwiązanie możemy też obsługiwać za pomocą tego samego pilota, co współpracujący z nim telewizor. Modele, które mają możliwość podłączenia do Internetu, mogą być obsługiwane także za pośrednictwem smartfona lub tabletu i kompatybilnej aplikacji mobilnej. Na przykład do sterowania soundbarem Yamaha YAS-109 lub YAS-209 służy aplikacja Sound Bar Controller.
 • Obsługa systemów dźwięku przestrzennego – soundbary, mimo kompaktowej konstrukcji, mogą obsługiwać rozmaite systemy dźwięku przestrzennego, które pozwalają uzyskać dobrej jakości brzmienie podczas odtwarzania filmowej ścieżki dźwiękowej. Podstawowy system dźwięku przestrzennego Dolby Audio obsługuje np. soundbar Yamaha SR-C20A. Z kolei film zrealizowany w zaawansowanym systemie Dolby Atmos może być odtwarzany np. z wykorzystaniem Yamaha YSP-5600. Innym rozwiązaniem stosowanym w soundbarach jest system dźwięku przestrzennego DTS Virtual:X (obsługiwany np. przez soundbar Yamaha YAS-209). Podobnie jak Dolby Atmos bazuje na dźwięku 3D opartym na obiektach i, w odróżnieniu od standardowych rozwiązań, oferuje nie tylko dźwięk dookólny, ale tzw. dźwięk sferyczny. Dzięki obsłudze kanałów pionowych rozwiązanie to pozwala odwzorować, na jakiej wysokości względem widza znajduje się źródło dźwięku. Przekłada się to na niesamowicie realistyczne wrażenia przestrzenne i niezrównane efekty dźwiękowe. Więcej o tym zagadnieniu piszemy w artykule: „Dźwięk przestrzenny w soundbarach – przełomowa technologia czy chwyt marketingowy?”.
 • Łączność z Internetem – na rynku nie brakuje modeli, które możemy podłączyć do lokalnej sieci internetowej – przewodowo (z wykorzystaniem złącza Ethernet) lub bezprzewodowo (przez Wi-Fi). Pozwala to m.in. na odtwarzanie audio z różnorodnych serwisów streamingowych. W niektórych modelach rozwiązanie to może być dostępne po aktualizacji oprogramowania, którą można przeprowadzić przez USB lub podłączając sprzęt do Internetu. Sprawdź także: „Soundbary Yamaha z obsługą serwisów muzycznych Tidal i Deezer”.
 • Kompatybilność z systemem multiroom – Dzięki niektórym modelom soundbarów użytkownik może czerpać korzyści z obsługi systemu nagłośnienia strefowego, takiego jak np. MusicCast czy BluOS. Tego typu sprzęt może być obsługiwany zdalnie, za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji mobilnej. Rozwiązanie to obsługują np. wybrane modele soundbarów Yamaha i Bluesound. Z systemem MusicCast jest kompatybilny m.in. model MusicCast Bar 40. Z kolei system multiroom BluOS obsługuje np. model Pulse Soundbar 2i.
 • Obsługa standardu Bluetooth – pozwala na strumieniowe przesyłanie audio z urządzeń mobilnych, np. odtwarzanie muzyki z serwisów streamingowych, takich jak Tidal czy Spotify. Niektóre soundbary obsługują dwukierunkową łączność Bluetooth. Umożliwia to przesyłanie sygnału przetwarzanego przez urządzenie bezpośrednio np. do słuchawek bezprzewodowych.
 • Wzornictwo soundbarów – przy wyborze soundbara nie bez znaczenia jest jego design. Producenci i projektanci i w tym aspekcie stają na wysokości zadania, aby oferowane przez nich modele były dopasowane pod względem wzornictwa do dostępnych obecnie na rynku telewizorów wielkoekranowych. Stąd też nie tylko róże długości listew soundbarowych, ale także różnorodna ich kolorystyka. Mimo iż niepodważalnie króluje w tym wypadku czerń, to niektóre modele dostępne są także np. w kolorze białym (np. Bluesound Pulse Soundbar 2i).

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 19

 1. Supercena Bestseller
  Yamaha YAS-209

  YAS-209

  Yamaha
  Soundbary
  Cena promocyjna 1 395 zł Normalna cena 1 899 zł
  czarny
 2. Supercena Bestseller
  Yamaha MusicCast Bar 400

  MusicCast Bar 400

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 2 399 zł Normalna cena 3 299 zł
 3. Supercena
  MUSICCAST YSP-5600

  MUSICCAST YSP-5600

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Cena promocyjna 6 333 zł Normalna cena 7 999 zł
  czarny
 4. Supercena
  MusicCast YAS-306

  MusicCast YAS-306

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 1 417 zł Normalna cena 1 895 zł
 5. Supercena
  SR-B20A

  SR-B20A

  Yamaha
  Soundbary
  Już od 957 zł Normalna cena 1 299 zł
 6. Bowers & Wilkins Formation Bar

  Formation Bar

  Bowers & Wilkins
  Soundbary
  Cena promocyjna 5 699 zł Normalna cena 5 999 zł
  czarny mat
 7. Supercena
  YAS-109

  YAS-109

  Yamaha
  Soundbary
  Już od 999 zł Normalna cena 1 299 zł
 8. Supercena Bestseller
  Yamaha YAS-207

  YAS-207

  Yamaha
  Soundbary
  Już od 1 299 zł Normalna cena 1 699 zł
 9. MusicCast YSP-2700

  MusicCast YSP-2700

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 3 799 zł Normalna cena 4 695 zł
 10. Supercena
  SR-C20A

  SR-C20A

  Yamaha
  Soundbary
  Już od 897 zł Normalna cena 1 199 zł
 11. Supercena
  Yamaha YAS-106

  YAS-106

  Yamaha
  Soundbary
  Cena promocyjna 770 zł Normalna cena 1 099 zł
  czarny mat
 12. Supercena
  ATS-2070

  ATS-2070

  Yamaha
  Soundbary
  Cena promocyjna 1 197 zł Normalna cena 1 699 zł
  czarny mat
 13. Yamaha MusicCast Bar 40

  MusicCast Bar 40

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 1 998 zł Normalna cena 2 299 zł
 14. MusicCast Bar 400 czarny

  HT-ZF9

  Sony
  Soundbary
  Cena promocyjna 2 399 zł Normalna cena 2 599 zł
 15. Supercena
  YAS-108

  YAS-108

  Yamaha
  Soundbary
  Cena promocyjna 789 zł Normalna cena 1 299 zł
  czarny mat
 16. Supercena
  YAS-107

  YAS-107

  Yamaha
  Soundbary
  Cena promocyjna 850 zł Normalna cena 1 099 zł

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 19

Jaki soundbar wybrać do odtwarzania muzyki?

Wysoka jakość dźwięku, jaką gwarantują najbardziej zaawansowane konstrukcje, sprawia, że soundbary doskonale sprawdzają się nie tylko w roli głośników dostarczających dźwięk przestrzenny, lecz również tradycyjny –dwukanałowy. Dzięki temu wysokiej klasy soundbar może być alternatywą zarówno dla zestawu audio-wideo, jak i systemu stereo. Soundbar z pewnością nie zastąpi dobrej jakości zestawu stereofonicznego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go też do odtwarzania muzyki. Zwłaszcza w porównaniu z dźwiękiem z telewizora, który zwykle wyposażany jest w niewielkie głośniki, różnica w jakości z pewnością będzie zauważalna. Wiele modeli wyposażonych jest we wbudowane subwoofery, a w niektórych obsługę basu producent powierza zewnętrznemu subwooferowi.

Bluesound Pulse Soundbar+

Co kupić – soundbar czy głośniki aktywne?

Do nagłośnienia telewizora zamiast soundbara możesz wykorzystać np. głośniki aktywne. W praktyce wybór głośników aktywnych czy soundbara powinien być podyktowany preferencjami użytkownika i miejscem, jakie może on przeznaczyć na instalację tego typu sprzętu audio. Wiele będzie zależało również od kubatury pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest także funkcjonalność poszczególnych modeli. Niezależnie jednak od tego, na które z tych urządzeń się zdecydujemy, nie ma konieczności kupowania dodatkowo wzmacniacza czy amplitunera, ponieważ zarówno soundbary, jak i głośniki aktywne mają już wbudowany tego typu element, odpowiednio dopasowany przez producenta na etapie projektowania sprzętu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule opublikowanym w naszej Strefie Wiedzy.

Soundbar do telewizora czy kino domowe – co wybrać?

Częstym dylematem, jaki pojawia się kiedy planujemy zakup soundbara, jest opcja wyboru zamiast niego systemu kina domowego. Co zatem wybrać – soundbar czy kino domowe? Czy warto kupować drogi soundbar, czy lepiej pomyśleć o kinie domowym? Podobnie jak w wypadku głośników aktywnych istotną rolę odgrywa tutaj wielkość pomieszczenia odsłuchowego, przy czym zestawy kina domowego wymagają jeszcze więcej miejsca na instalację niż głośniki aktywne (większa liczba kolumn, a dodatkowo kolejny komponent w postaci amplitunera wielokanałowego i ewentualnie odtwarzacza wideo, np. płyt Blu-ray). To, jaki sprzęt wybierzemy, przekłada się też na efekt przestrzenności odtwarzanego dźwięku. Nawet najlepszy soundbar nie zapewni takiego wrażenia dźwięku 3D, jak rozbudowany, wielogłośnikowy system kina domowego. W soundbarach do wytworzenia trójwymiarowej przestrzeni dźwiękowej wykorzystywane są odbicia fali akustycznej od ścian i sufitów. Znaczącą rolę odgrywać będzie zatem także akustyka pomieszczenia, w którym tego typu system audio będzie wykorzystywany. Ważną kwestią pozostaje przy tym kwota, jaką chcemy, czy też jaką możemy wydać na zakup sprzętu. Im mniej pieniędzy będziemy mogli przeznaczyć, tym bardziej prawdopodobne, że wybierzemy soundbar zamiast rozbudowanego zestawu kina domowego.

Soundbar Yamaha YAS-306

Jaki soundbar do 1500 zł wybrać?

Zastanawiasz się, jaki soundbar do 1000 czy też 1500 zł kupić? W tej kwocie można kupić model, który wydatnie poprawi brzmienie dźwięku z telewizora, a dodatkowo będzie wyposażony w wiele przydatnych funkcji i rozwiązań technicznych. Soundbar do telewizora może obsługiwać systemy dźwięku przestrzennego zapewniające wirtualny dźwięk surround, co przyda się zwłaszcza podczas oglądania filmów i seriali. Zwróć uwagę m.in. na wbudowane moduły bezprzewodowe i złącza, jakie oferuje sprzęt, a także możliwość i sposób montażu soundbara na ścianie, jeśli takowe rozwiązanie instalacyjne planujesz. Niektóre soundbary do 1500 są nawet kompatybilne z systemem multiroom, tak jak np. YAS-306 firmy Yamaha, który może być jednym elementów systemu MusicCast. Jest to model 7.1-kanałowy obsługujący funkcję AirPlay. Pozwala na odtwarzanie audio z radia internetowego i serwisów streamingowych, takich jak Deezer, Tidal czy Spotify. Soundbar ma wbudowany moduł Bluetooth, z którego wykorzystaniem możesz wygodnie odtwarzać muzykę z urządzeń mobilnych. MusicCast YAS-306 może współpracować z wybranymi głośnikami bezprzewodowymi Yamaha, co pozwala na późniejszą rozbudowę systemu audio od dodatkowe elementy.

Jeśli możesz pozwolić sobie na nieco droższy zakup, sprawdź również poradnik: „Kino domowe czy soundbar w budżecie do 2000 zł?”.

Kino domowe czy soundbar do 5000 zł – co lepsze?

Im więcej pieniędzy zamierzamy wydać na tego typu sprzęt, tym trudniejsze wydaje się być rozwiązanie tego problemu. 5000 zł to kwota, przy której masz do wyboru wiele rozmaitych modeli soundbarów. I choć zestawów kina domowego w cenie do 5000 zł również nie brakuje, to proporcjonalnie jest ich znacznie mniej do wyboru. Wszak wybierając klasyczne kino domowe zamiast soundbara, musimy zakupić przynajmniej 5 kolumn głośnikowych i amplituner wielokanałowy. Dla zestawu kompatybilnego z Dolby Atmos potrzebne będą jeszcze minimum dwa kolejne głośniki (sufitowe lub przystawki). Przekłada się to jednocześnie na miejsce, jakim musimy dysponować, aby w pomieszczeniu odsłuchowym zainstalować system audio. Z oczywistych względów, mniej przestrzeni na instalację wymaga soundbar, nawet jeśli w zestawie ma subwoofer. Soundbar jest też znacznie łatwiejszy pod względem instalacyjnym – zwłaszcza jeśli mamy na myśli konieczność poprowadzenia okablowania do głośników efektowych w systemie kina domowego. Istotną kwestią, jeśli nie jedną z najważniejszych, są także preferencje brzmieniowe użytkownika. Do odtworzenia wirtualnej, trójwymiarowej przestrzeni dźwiękowej zastosowanie rozbudowanego zestawu kina domowego będzie nieodzownym wyborem. Więcej informacji w poradniku: „Kino domowe czy soundbar w budżecie do 5000 zł?”.

Soundbar systemy surround

Jeśli planujesz zakup soundbara do telewizora czy też do odtwarzania muzyki, sprawdź także inne nasze poradniki:

Nasza

Strefa wiedzy

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Czytaj
Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Czytaj
Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

Czytaj
Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Czytaj
True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Czytaj
Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Czytaj
Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Przeglądaj strefę wiedzy
Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Co to jest impedancja?

Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: