Kategoria
Radio cyfrowe DAB+
(20 produktów)Radioodbiorniki są urządzeniami, których głównym zadaniem jest odtwarzanie programów radiowych nadawanych w różnych sposób, np. za pomocą fal radiowych lub przez Internet. Są to z reguły niewielkie urządzenia, pozwalające cieszyć się dźwiękiem podczas wykonywania codziennych czynności. Mogą wykorzystywać zasilanie sieciowe lub bateryjne. Łatwa obsługa oraz przystępna cena oferowanych modeli sprawia, że radioodbiorniki cyfrowe lub analogowe (DAB/FM) są chętnie wybieranymi urządzeniami audio do domu.
Klasyfikacja radioodbiorników:
Radioodbiorniki można podzielić ze względu na typ odbieranego sygnału na analogowe, cyfrowe/DAB oraz internetowe.
- Radia analogowe (Radia FM/AM)
- Radia cyfrowe
- Radia DAB/internetowe
Radia analogowe
Radioodbiorniki analogowe są typem urządzeń o bardzo długiej historii. Służą do odtwarzania programów radiowych nadawanych w pasmie FM (z modulacją częstotliwości) oraz AM (z modulacją amplitudy). Wybór programu radiowego w klasycznym analogowym modelu odbywa się manualnie za pomocą przycisku lub pokrętła. Coraz więcej radioodbiorników, mimo obsługi radia analogowego, pozwala na automatyczne wyszukiwanie dostępnych programów.
Główną zaletą radioodbiorników analogowych jest szeroki wybór programów radiowych. Radiofonia analogowa oferuje kilkadziesiąt kanałów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich, w tym wiele rozgłośni komercyjnych, niedostępnych obecnie przez radio cyfrowe DAB/DAB+.
Kolejną zaletą radioodbiorników AM/FM jest ich prosta konstrukcja. Takie modele są zwykle tańsze od urządzeń pozwalających na odbiór radia cyfrowego DAB/DAB+ (od ang. Digital Audio Broadcasting).
Radia cyfrowe DAB/internetowe
Radia cyfrowe to nowszy typ sprzętu, przeznaczony do odbioru stacji radiowych nadawanych w postaci sygnału cyfrowego. Ten typ urządzeń najczęściej wyposażony jest w wyświetlacz, który ułatwia obsługę. Poszczególne programy radia cyfrowego DAB/DAB+ dostarczają oprócz dźwięku także dodatkowe dane, takie jak nazwy utworów, czy informacje o wykonawcy.
Radia DAB/DAB+ są nieco droższe od swoich analogowych odpowiedników. Wynika to z bardziej skomplikowanej budowy odbiorników oraz innych podzespołów elektronicznych stosowanych w tych urządzeniach.
Radia internetowe
Radio internetowe zapewnia dostęp do tysięcy programów radiowych z całego świata bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Co warte podkreślenia, niektóre kanały tematyczne oraz rozgłośnie komercyjne nadają swoje audycje wyłącznie w sieci. Warto jednak pamiętać, że radio internetowe odtwarzają jedynie odbiorniki radiowe wyposażone w funkcje sieciowe.
Najważniejsze cechy:
Wybierając radioodbiornik warto zwrócić uwagę na specyfikację danego modelu. Najważniejsze cechy tych urządzeń wymieniliśmy poniżej:
- Moc wyjściowa. Radia mają wbudowany wzmacniacz, który pozwala na wzmocnienie sygnału do odpowiedniego poziomu. Radioodbiorniki, m.in. ze względu na swoje gabaryty, zwykle dysponują niewielką mocą wyjściową, która wynosi najczęściej kilka lub kilkanaście wat. Jest ona jednak wystarczająca do napędzenia niewielkich głośników. Sugerujemy jednak, aby nie decydować się na model najsłabszy pod względem mocy. Różnica w jakości dźwięku, nawet w niewielkim pomieszczeniu, może być słyszalna.
- Liczba i rodzaj głośników (przetworników). Radia, w zależności od rozmiaru obudowy oraz przeznaczenia, wyposażone są w różną liczbę oraz rozmiar przetworników. Podstawowe modele mają zwykle jeden głośnik, którego zadaniem jest przetworzenie całego pasma. Odbiorniki o większych rozmiarach z reguły mają większą liczbę głośników. Niektórzy producenci oferują większe modele, np. Tivoli Audio Music System+. To radio wyposażone jest w otwór bas refleks oraz ukryty w tylnej ściance subwoofer. Dzięki temu urządzenie o niewielkich wymiarach pozwala uzyskać bardzo dobrą jakość dźwięku, z głębokim basem.
- Wyświetlacz. Odpowiedni wyświetlacz znacznie ułatwi obsługę poszczególnych funkcji radioodbiornika. Jest on szczególnie przydatny w modelach o bogatszej funkcjonalności. Prezentowane są na nim nie tylko aktualna godzina czy data, ale też m.in. najważniejsze parametry odtwarzanego sygnału – nazwa programu radiowego czy tytuł utworu.
- Zasilanie. Rodzaj zasilania wpływa bezpośrednio na sposób użytkowania urządzenia. Najczęściej radioodbiorniki zasilane są z sieci elektrycznej. Część mniejszych modeli wyposażona jest w akumulator. Niektóre radioodbiorniki mogą być zasilane bateryjnie. Dzięki temu użytkownicy mogą słuchać audycji radiowych w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazda sieciowego (230 V).
Dodatkowe funkcje radioodbiorników
- Budzik. Radioodbiornik ma często nie tylko wbudowany zegar, ale także funkcję budzika. Urządzenia wyposażone w to udogodnienie mogą o określonej godzinie emitować konkretny sygnał. Dźwiękiem budzika może być nie tylko alarm, lecz także stacja radiowa wybrana przez użytkownika.
- Łączność Bluetooth. Dzięki odbiornikowi Bluetooth użytkownik, oprócz odbioru audycji radiowych, może także odtwarzać dźwięk przesyłany bezprzewodowo przez urządzenia mobilne. Wybierając radio wyposażone w Bluetooth warto sprawdzić, jaką wersję tego standardu zastosował producent.
- Obsługa serwisów streamingowych. Część odbiorników radiowych obsługuje serwisy streamingowe, takie jak np. Spotify, Tidal czy Deezer, co daje dostęp do milionów utworów wykonawców z całego świata. Zwykle w tę funkcjonalność wyposażone są bardziej zaawansowane modele.
- Multiroom. Radia wyposażone w funkcjonalność multiroom mogą być jednym z komponentów systemu wielostrefowego. Sterowanie całym systemem odbywa się za pomocą aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne.
- Złącze USB. Wybierając odbiornik radiowy wyposażony w wejście USB, zyskasz możliwość odtwarzania muzyki z plików znajdujących się na zewnętrznym nośniku flash. Warto sprawdzić formaty audio, jakie może odtworzyć radioodbiornik z wejścia USB. Niektóre modele wyposażone są w port USB służący jedynie do ładowania urządzeń mobilnych. Niektóre modele mogą mieć na wyposażeniu czytnik kart pamięci SD/microSD, który funkcjonuje podobnie jak USB.
- Wejście AUX. Dzięki analogowemu wejściu AUX, którym zwykle jest gniazdo jack 3,5 mm, użytkownik zyskuje możliwość odtwarzania dźwięku z zewnętrznych urządzeń. Podłączenie odbywa się przewodowo za pomocą odpowiedniego kabla audio.
- Wyjście słuchawkowe. Wyjście słuchawkowe pozwala słuchać radia w sytuacjach, gdy odtwarzanie go przez głośniki nie jest możliwe lub było by uciążliwe np. dla domowników.
Zalety radioodbiorników
Radioodbiorniki pozwalają na odbiór wielu stacji radiowych. Dzięki temu każdy znajdzie audycję dopasowaną do własnych preferencji. Radia mają zazwyczaj niewielkie wymiary, dlatego mogą być wybierane przez użytkowników, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią.
Dla wielu użytkowników istotne będzie zasilanie bateryjne (lub akumulatorowe), co zapewnia bezproblemowe przenoszenie urządzenia i pozwala ustawić je w miejscu, w którym akurat chcesz słuchać interesujących audycji radiowych.
Bogata oferta modeli odbiorników radiowych pozwala na wybór urządzenia dopasowanego do preferencji użytkownika. Na rynku dostępne są radia wyposażone jedynie w podstawowe funkcje, jak i rozbudowane odbiorniki radiowe, mające szereg przydatnych dodatków.
Producenci wysokiej klasy urządzeń oferują modele wyróżniające się ciekawą stylistyką. Dostępne są zarówno radia z drewnianą obudową, które docenią miłośnicy klasycznego wzornictwa, jak i nowoczesne modele, będące ozdobą salonu, kuchni czy innego pomieszczenia.
-
Radio cyfrowe DAB, internetowe, FM (analogowe) – które warto wybrać?
Warto w tym przypadku przeanalizować poszczególne typy transmisji sygnału radiowego oraz poznać ich podstawowe wady i zalety. Pomoże to Wam świadomie wybrać najlepszą opcję. Radio analogowe służy do odbioru różnej długości fal radiowych i ich odpowiedniego przetworzenia. Przeważają tutaj rozgłośnie o zasięgu ogólnopolskim, lecz bez wątpienia znajdziecie także programy regionalne. Jeśli zatem dostępne stacje i jakość ich odtwarzania spełniają Wasze oczekiwania, radioodbiornik analogowy będzie odpowiednim wyborem. Mimo pojawiających się doniesień o wycofaniu analogowej radiofonii nie padła żadna konkretna data zaprzestania nadawania tego typu sygnału radiowego. Możemy więc z całą pewnością stwierdzić, że przez kilka najbliższych lat radiofonia analogowa pozostanie dostępna dla użytkowników.
W Polsce radio cyfrowe wykorzystuje obecnie system DAB+ (ang. Digital Audio Broadcasting Plus). Inny sposób transmisji danych pozwala uzyskać lepszą jakość dźwięku w stosunku do sygnału analogowego. Radio DAB+ swym zasięgiem obejmuje już całą Polskę. Najważniejszą różnicą w stosunku do radiofonii analogowej jest rodzaj transmitowanego sygnału. Sygnał cyfrowy oprócz dźwięku dostarcza także wiele dodatkowych informacji, w tym dane o wykonawcy i odtwarzanym utworze. Właśnie dlatego radioodbiorniki DAB+ wyposażone są w wyświetlacz. Stacje radiowe w radiofonii cyfrowej mogą być wyszukiwane nie tylko po częstotliwości, ale także nazwie, co upraszcza znalezienie odpowiedniego programu. Należy jednak pamiętać, że w Polsce liczba programów nadających sygnał cyfrowy jest mocno ograniczona. Użytkownicy mają do wyboru zaledwie kilka stacji radiowych nadających sygnał DAB+. Są to rozgłośnie Polskiego Radia, takie jak Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, PolskieRadio24, Polskie Radio dla Zagranicy DAB+, Polskie Radio Dzieciom, czy Polskie Radio Chopin.
Audycje radiowe są także dostępne poprzez radio internetowe/serwisy internetowe. Ten sposób transmisji wymaga od użytkownika stałego dostępu do Internetu. Zdecydowana większość popularnych, także komercyjnych programów radiowych oprócz nadawania w pasmie FM emituje audycje także w sieci. Wybierając radio internetowe, zyskasz nie tylko dostęp do najpopularniejszych rozgłośni. Dostępna jest także niezliczona ilość stacji radiowych regionalnych oraz zagranicznych. Trudno wymienić wszystkie typy nadawanych stacji. Są to rozgłośnie ogólnokrajowe, regionalne oraz tematyczne. Jeśli zatem interesują Was ciekawe i nieszablonowe stacje radiowe, szczerze polecamy wybór modelu z funkcją radia internetowego. Będzie to najlepszy sposób na dotarcie do ciekawych treści, niedostępnych w ramach radiofonii analogowej i cyfrowej.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem radia lub chcesz porównać interesujące Cię modele, zachęcamy do odwiedzenia jednego z salonów sieci Top Hi-Fi & Video Design. Pomożemy wybrać model zgodny z oczekiwaniami oraz odpowiemy na wszystkie pytania. Aby zapoznać się z oferowanymi przez nas radioodbiornikami możesz też wejść na stronę internetową tophifi.pl. Porównaj produkty, które Cię interesują i wybierz najlepszy dla siebie.
Jeśli zainteresowała Cię ta tematyka polecamy lekturę także innych poradników poświęconych radioodbiornikom. W szczególności artykuły:
Nasza
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Czytaj
Jakie stereo wybrać?
Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
Czytaj![[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi](/media/mageplaza/blog/post/b/o/bowers-wilkins-px7-s2-recenzja-opinia-tophifi.png)
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
Czytaj![[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi](/media/mageplaza/blog/post/t/o/top3-glosniki-bezprzewodowe-w-2022-roku-poradnik-tophifi.png)
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
Czytaj![[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi](/media/mageplaza/blog/post/i/n/indiana_line_nota_zestawy_stereo_wideo_top_hi-.png)
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Czytaj![[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi](/media/mageplaza/blog/post/d/e/devialet_dione_soundbar__strefa_wiedzy_film.png)
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Czytaj
Co to jest system multiroom?
Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Czytaj
Co to jest impedancja?
Czytaj
Polecane
W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.
Umów się na spotkanie
Top Hi-Fi & Video Design
Salony firmowe
Top Hi-Fi & Video Design: