Poprzedni
Następny

Jak wybrać tunery FM/ DAB+/ NET?

Średnia ocen: 5
(15 ocen) 4 komentarze

Słuchanie audycji radiowych albo muzyki za jego pośrednictwem nic nie straciło na swojej atrakcyjności. Zależnie od naszych preferencji do tego celu można wykorzystywać względnie proste radioodbiorniki o kompaktowej formie albo bardziej zaawansowane urządzenia.

Klasyczne analogowe tunery radiowe

Tuner służy do odbierania z przestrzeni fal radiowych (elektromagnetycznych) i przetwarzania ich na sygnał akustyczny, bez wprowadzania zniekształceń i szumów. Do klasy urządzeń hi-fi zaliczają się tylko tunery FM (z zakresem fal ultrakrótkich).

Ze względu na odmienne sposoby nadawania różnych zakresów fal tuner ma dwa niezależne tory odbioru sygnałów:

- tor FM, w którym następuje wybór oraz przetworzenie sygnałów emitowanych na falach ultrakrótkich, a także dekodowanie sygnału stereofonicznego,
- tor AM, w którym podobnemu przekształceniu podlegają syganały dochodzące ze stacji radiowych pracujących na falach długich, średnich lub krótkich (z modulacją amplitudy).

Tuner FM/DAB+ Yamaha T-D500

Podstawowe parametry tunerów:

Czułość użytkowa - minimalna wartość siły elektromotorycznej (SEM) sygnału wielkiej częstotliwości (na antenie), przy której na wyjściu tunera otrzymuje się sygnał o poziomie 0,5V, a stosunek sygnału do szumu wynosi co najmniej 50 dB. Podczas korzystania z anteny 75 omów czułość powinna być lepsza niż 175µV.

Użyteczny zakres częstotliwości - obejmuje pasmo przenoszenia tunera przy nierównomierności charakterystyki ± 1,5 dB. Minimalnym wymaganiem jest zakres od 40 Hz do 12500 Hz.

Całkowite zniekształcenia harmoniczne - informują o zawartości w sygnale wyjściowym składowych nie istniejących pierwotnie. Zazwyczaj utrzymane są na poziomie mniejszym niż 1%.

Separacja kanałów - jest to tłumienie przesłuchu stereofonicznego. Dla zakresu częstotliwości 250-6300 Hz separacja powinna być lepsza niż 30 dB.

Stosunek sygnału do szumu na wyjściu tunera nie powinien być mniejszy niż 65 dB.

Tłumienie modulacji amplitudy, która w tunerach FM jest modulacją niepożądaną i może powodować zakłócenia w odbiorze (np. trzaski, terkot), powinno wynosić co najmniej 35 dB.

Selektywność - jest zdolnością tunera do tłumienia wszystkich sygnałów niepożądanych.

Współczynnik przechwytu (ang. capture ratio) określa zdolność urządzenia do odbioru sygnału w obecności innego sygnału zakłócającego o takiej samej częstotliwości nośnej. Parametr ten przeciętnie ma wartość 1,5-2 dB. Im mniejsza jest ta wartość, tym tuner jest mniej czuły na zakłócenia odbierane w ten sposób.

System RDS

Jest komfortowym systemem danych cyfrowych opartym na przesyłaniu niesłyszalnej, zakodowanej informacji wraz ze słyszalnymi sygnałami FM. Oczywiście odbiór wiadomości w systemie RDS jest możliwy tylko na tych obszarach, na których nadają normalne stacje radiowe. Umożliwia to odczytanie przez odbiornik nazwy stacji, jak również typu programu, rodzaju muzyki lub kategorii informacji: 

PS (Program Service Name) - nazwa stacji,
TP (Traffic Program) - informacje o ruchu drogowym,
AF (Alternative Frequency List) - lista częstotliwości alternatywnych,
RT (Radio Text) - tekst radiowy,
CT (Clock Time) - zegar,
PTY (Program Type) - rodzaj programu według kategorii:
1. News (dzienniki i wiadomości)
2. Affairs (current affairs)
3. Info (informacje ogólne)
4. Sport (wiadomości sportowe)
5. Educate (programy szkolne)
6. Drama (słuchowiska)
7. Culture (audycje kulturalne)
8. Science (programy o nauce i technice)
9. Varried (różne programy mówione np. quizy, gry i konkursy)
10.  POP M (muzyka pop)
11.  ROCK M (muzyka rockowa)
12.  M.O.R.M (middle-of-the-road or easy listening music)
13.  Light M (lekka muzyka klasyczna)
14.  Classics (muzyka poważna np. utwory orkiestrowe, symfoniczne lub muzyka kameralna)
15.  Other M (inne rodzaje muzyki jak Jazz, Rhythm & Blues, Folk, Country, Reggae)

Funkcja EON oznacza, że tuner może być na pewien czas automatycznie przełączany na inne stacje należące do tej samej sieci i z powrotem przełączać się na pierwotną stację, umożliwiając dostęp do specjalnych informacji.

Funkcja EON-TA dotyczy komunikatów o sytuacji na drogach.

Tuner FM C427 NAD

DAB+. Czyżby High Resolution Radio?

Jeszcze większą funkcjonalność gwarantują modele, które umożliwiają odbiór nie tylko tradycyjnych audycji analogowych, lecz także radia cyfrowego. Taką możliwość zapewniają urządzenia, w których projektanci oprócz modułu FM zastosowali również tuner DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). DAB+ jest to unowocześniona i rozszerzona wersja DAB o jeszcze większym potencjale, pozwalająca nadawać audycje radiowe w formie cyfrowej, o wysokiej jakości brzmienia. Dzięki niej użytkownik może cieszyć dźwiękiem bez szumu, który często towarzyszy analogowej emisji.

Rozpowszechnienie radia w Internecie zwiększyło oczekiwania słuchaczy względem zwykłych transmisji radiowych. DAB+ oprócz wysokiej jakości dźwięku posiada również dodatkowe funkcje, takie jak: przesyłanie napisów, obrazków, pokazów slajdów oraz przewodnika po audycjach. W Europie emisje radia DAB+ przewidziano w paśmie BIII (174 - 230MHz) oraz w paśmie L (1452 - 1492MHz). Polska odbiera radia cyfrowe w paśmie BIII/VHF.

Radio cyfrowe DAB+ T14 Rotel

Do kodowania dźwięku wykorzystywany jest kodek HE-AAC v2 potocznie zwany AAC+ o dwukrotnie mniejszym przepływie strumienia audio zachowujący pierwotną jakość. Pozwala, w zależności od jakości dźwięku i usług, pomieścić kilkanaście stacji radiowych podnosząc możliwości radia naziemnego. W Polsce przepływ wynosi 2432 kbps, które podzielone są na kanały główne i Szybki Kanał Informacyjny. Resztę pozostawiono na kodowanie korekcyjne. Oznacza to 6-13 programów dla przepływu 128kbps oraz 4-9 programów o strumieniu audio 192kbps w obrębie jednego multipleksu. Przy przepustowości 128kbps straty są niezauważalne. Dzięki Spectral Band Replication oraz Parametric Stereo nadal pozostaje on na wysokiej jakości. Spectral Band Replication jest to technologia poprawiająca dźwięk przy niskich prędkościach transmisji, likwidując szumy w danym zakresie częstotliwości. Natomiast Parametric Stereo wspomaga dźwięk przy bardzo niskim bitrate 16-48kbps. Kolejną ważną cechą tej technologii jest brak zakłóceń i zanikania sygnału, co jest niestety częstą przypadłością analogowych odbiorników, zwłaszcza tych nie najwyższej klasy.

Wśród producentów posiadających w swojej ofercie tunery radiowe DAB+ należy wspomnieć o firmach: NAD i Yamaha.

Yamaha

Funkcjonalność bezprzewodowa

Największą wygodę zapewniają urządzenia, które oprócz tunerów FM i DAB+ dodatkowo obsługują łączność bezprzewodową Bluetooth. Dzięki temu można słuchać nie tylko nagrań emitowanych przez rozgłośnie radiowe, lecz także przesyłać swoją muzykę ze smartfona, tabletu, komputera lub innego źródła kompatybilnego z Bluetoothem.

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(15 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: