Poprzedni
Następny

Jak wybrać tunery FM/ DAB+/ NET?

Średnia ocen: 5
(15 ocen) 4 komentarze

Słuchanie audycji radiowych może odbywać się przy wykorzystaniu radia analogowego FM, cyfrowego DAB+ lub radia internetowego. Te źródła nadal są chętnie wykorzystywane przez wielu użytkowników, którzy regularnie słuchają ulubionych stacji radiowych. Warto więc wiedzieć, jak wybrać tuner radiowy, który najlepiej spełni potrzeby użytkownika.

Spis treści: Jak wybrać tunery FM/DAB+/NET

  1. Co to jest tuner radiowy i do czego służy? 

  2. Rodzaje tunerów radiowych

  3. Czy tuner to radio? 

  4. Jak korzystać z radia internetowego? 

  5. Jaki tuner radiowy kupić?  

  6. Podsumowanie 

Dobry tuner radiowy to gwarancja jakości sygnału

Co to jest tuner radiowy i do czego służy?

Tuner radiowy to zbiorcze określenie urządzeń służących do odbierania fal radiowych z przestrzeni i przetwarzania ich na sygnał akustyczny. Dzięki temu urządzeniu użytkownicy mogą odbierać stacje radiowe, a po wzmocnieniu sygnału i jego przetworzeniu na falę akustyczną usłyszeć dźwięk.

Ze względu na odmienne sposoby nadawania różnych zakresów fal tunery można ogólnie podzielić na analogowe i cyfrowe. Oba typy sprzętu różnią się specyfiką przetwarzania fal radiowych, o czym szerzej piszemy w poniższym akapicie. Z kolei radio internetowe, które jest obecnie najpopularniejsze, odbiera sygnał poprzez sieć Wi-Fi (w tym przypadku nie są wykorzystywane fale radiowe) lub połączenie przewodowe LAN. Niemniej wygląd odbiorników internetowych często jest podobny do tradycyjnych urządzeń.

Rodzaje tunerów radiowych

NAD C 427 odbiera fale FM, ale jest również tunerem DAB+

Tuner radiowy jest określeniem stosunkowo szerokim i odnosi się do wszystkich urządzeń, których głównym zadaniem jest odtwarzanie stacji radiowych. Warto jednak pamiętać, że obecnie istnieje kilka sposobów odtwarzania radia, co przyczyniło się do powstania różnych rodzajów tunerów radiowych. Warto uporządkować te kwestie i poznać poszczególne rodzaje tunerów radiowych.

W sprzedaży dostępne są zarówno tunery analogowe, czyli tunery FM, jak i tunery cyfrowe DAB+. Producenci często oferują urządzenia zdolne do przetwarzania obu typów radia, co zwiększa ich funkcjonalność. Tunery FM są obecnie coraz rzadziej wykorzystywane, ze względu na rosnącą popularność radia internetowego.

Nowocześniejszym typem tunera są urządzenia odtwarzające radio internetowe (takich jak Bluesound Node). Takie modele są niekiedy określane jako tunery NET. Są to odtwarzacze, które muszą być połączone z Internetem przewodowo lub bezprzewodowo. Wybierając tuner odtwarzający radio internetowe, użytkownik zyskuje darmowy dostęp do tysięcy stacji radiowych z całego świata. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Dzięki funkcji filtrowania stacji radiowych użytkownik może w prosty sposób znaleźć interesujące go kanały.

Bluesound Node - bestseller jeśli potrzebujesz radia internetowego na sterydach

Czy tuner to radio?

Kluczem do poznania możliwości oraz sposobów odtwarzania radia jest usystematyzowanie nazewnictwa, zgodnie z przyjętymi zasadami. Tuner radiowy stanowi osobny komponent zestawu Hi-Fi, którego główną funkcją jest odtwarzanie radia. Ze względu na zastosowane komponenty oraz dopracowany projekt ścieżki sygnałowej są to urządzenia zapewniające wysokiej jakości dźwięk. W ofercie producentów sprzętu stereo nadal znajdują się tunery radiowe, które mogą stanowić źródło w systemie Hi-Fi.

Radio to określenie odnoszące się najczęściej do wolnostojącego urządzenia służącego do odtwarzania stacji radiowych. Radioodbiornik w jednej obudowie mieści tuner, wzmacniacz sygnału oraz niewielkie głośniki. Takie urządzenia są chętnie wykorzystywane  przez użytkowników do słuchania muzyki podczas wykonywania codziennych czynności. Można je postawić w kuchni, czy w salonie, gdzie nie zajmą dużo miejsca. W zależności od modelu, mogą to być proste radioodbiorniki, pozbawione dodatkowych funkcji lub bardziej zaawansowane technicznie modele, wyposażone w funkcje sieciowe, złącze USB, czy Bluetooth.

Jak korzystać z radia internetowego?

Radio internetowe jest często spotykaną funkcją w amplitunerach oraz tunerach radiowych wyposażonych w funkcje sieciowe. Aby odtwarzać w ten sposób audycje radiowe na sprzęcie audio, niezbędne jest podłączenie odbiornika do Internetu. W zależności od posiadanego tunera, łączność z Wi-Fi może odbywać się bezprzewodowo lub po podłączeniu do sieci kablem Ethernet. Gdy łączność mamy już zapewnioną, czas na zainstalowanie i konfigurację aplikacji mobilnej. Możemy do tego celu wykorzystać smartfon lub tablet. Większość producentów tunerów radiowych, amplitunerów oraz radioodbiorników oferuje darmową aplikację, która jest kompatybilna z danym sprzętem audio - za przykład może nam tu posłużyć ekosystem Bluesound BluOS. Aplikację należy uruchomić, a następnie w menu wybrać radio internetowe. Interfejs oraz nazewnictwo aplikacji różnią się oczywiście w zależności od marki odbiornika, ponieważ większość czołowych producentów ma własną platformę streamingową. Producenci dbają o przyjazną obsługę, więc na pewno nie będziecie mieli trudności z poruszaniem się po menu.

Aplikacja do obsługi odtwarzacza strumieniowego

Następnie należy wybrać preferowaną stację radiową z listy lub wyszukać ją po gatunku, korzystając z wyszukiwarki. Teraz wystarczy tylko rozpocząć odtwarzanie wybranej stacji radiowej. Radio internetowe oferuje tysiące stacji z całego świata. Dużą część z nich nie jest dostępna w pasmie FM, co jest jedną z najważniejszych zalet radia internetowego. Warto, wiedzieć, że stacje radiowe możecie odtwarzać także w podróży, czy na spacerze, gdy nie macie dostępu do sprzętu audio. Wystarczy zainstalować na smartfonie odpowiedną aplikację i rozpocząć słuchanie ulubionych stacji radiowych.

Jaki tuner radiowy kupić

Wiele osób planujących zakup tego urządzenia zastanawia się, jaki tuner do odtwarzania radia kupić. Jak w przypadku każdego komponentu audio, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pierwszym i z pewnością najważniejszym jest typ sprzętu audio, jaki zamierzacie stworzyć. Jeśli ma to być osobne źródło sygnału w systemie stereo, należy wybrać tuner radiowy w wydzielonej obudowie. Takie urządzenia najbardziej sprawdzą się w przypadku użytkowników sprzętu stereo, którzy pragną osiągnąć jak najwyższą jakość dźwięku odtwarzając radio FM, czy DAB+. Dźwięk z dobrej klasy tunera radiowego charakteryzuje się mniejsza ilością zakłóceń w sygnale audio.

Jeśli chcecie wybrać niewielkie, wolnostojące radio, które jest jednokomponentowym systemem z głośnikami, zwróćcie uwagę na urządzenia określane jako radioodbiorniki. Nazewnictwo tego sprzętu nie ma sztywnych reguł, dlatego warto kierować się wyglądem i specyfikacją tych urządzeń. Niektórzy producenci sprzętu audio, np. Sonoro, specjalizują się w produkcji niewielkich tunerów, które są chętnie wybierane przez użytkowników. Do ich zalet należy zaliczyć niewielką ilość zajmowanego miejsca. Są to urządzenia, które zmieszczą się na każdej szafce lub półce w pomieszczeniu. Niewielkie radioodbiorniki są przystępne cenowo. Takie modele często są bogato wyposażone w dodatkowe i bardzo przydatne funkcje, np. Bluetooth, czy budzik. Niektóre modele mają także funkcje sieciowe, pozwalające na odtwarzanie np. Spotify.

Przed zakupem tunera radiowego polecamy także sprawdzić, jaki rodzaj radia obsługuje dany model. Producenci stosują różne konfiguracje, np. możecie spotkać tuner wyposażony zarówno w radio analogowe oraz cyfrowe lub odtwarzający tylko radio internetowe. Nie ma tutaj żadnej reguły – należy po prostu sprawdzić specyfikację.

Sonoro Stream – małe radio dla każdego

Niewielki, lecz bogato wyposażony radioodbiornik Sonoro Stream jest chętnie wybierany przez Klientów poszukujących nowoczesnego modelu do grania w tle. Radio posiada stylowy wygląd, dzięki czemu stanowi nie tylko nagłośnienie, lecz także ozdobę pomieszczenia. Odporność na wilgoć sprawia, że Sonoro Stream może stanowić nagłośnienie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, umilając czas pod prysznicem, czy podczas przygotowywania posiłków w kuchni. Producent zastosował nawet specjalne ustawienia dźwięku do pomieszczeń wyłożonych kafelkami. Wodoodporny pilot pozwala sterować urządzeniem w każdej sytuacji. Radio można obsługiwać za pomocą przycisków umieszczonych na panelu frontowym. Dostępna jest także dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne, czyli smartfon lub tablet.

Radio przenośne Sonoro możesz zabrać ze sobą wszędzie

Sonoro Stream to małe radio wyposażone w tuner analogowy FM i cyfrowy DAB+. Urządzenie ma także moduł Wi-Fi, który umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki ze  źródeł sieciowych. Urządzenie odtwarza Spotify Connect, Amazon Music oraz radio internetowe. Dzięki wbudowanemu Bluetooth muzykę możemy odtwarzać także bezpośrednio z urządzenia mobilnego. W codziennym użytkowaniu z pewnością przyda się także budzik z funkcją drzemki oraz możliwość ładowania urządzeń mobilnych za pomocą złącza USB.

Pomimo niewielkich rozmiarów Sonoro Stream wyposażony jest w 3-calowy głośnik z dwoma membranami pasywnymi, które zapewniają lepsze przetwarzanie niskich częstotliwości. Sonoro Stream dobrze sprawdza się w nagłaśnianiu pomieszczeń o powierzchni nawet kilkunastu metrów kwadratowych, jeśli weźmiemy oczywiście pod uwagę, że to jest to niewielkie radio do grania w tle, a nie system audio zapewniający audiofilskie brzmienie.

Rotel T11  – tuner FM/AM/DAB+ do systemu stereo

Rotel T11 jest tunerem radiowym przeznaczonym do zestawów stereo. Jest to tuner klasy Hi-Fi, będący źródłem sygnału radiowego wysokiej jakości, który zapewni bardzo dobrą jakość dźwięku.

Odbieranie fal FM oraz DAB zapewni Rotel T11

Tuner radiowy Rotel T11 wymiary standardowych komponentów Hi-Fi. Dzięki temu doskonale sprawdza się w systemach stereo jako źródło dźwięku. Na panelu frontowym umieszczono wszystkie niezbędne przyciski, które pozwalają na wybór zaprogramowanych stacji radiowych, przeszukiwanie fal radiowych oraz przełączanie się pomiędzy radiem cyfrowym i analogowym. Urządzenie wyposażone zostało także w pilot zdalnego sterowania, co pozwala na wygodną obsługę. Tuner Rotel T11 dostępny jest w kolorze czarnym i srebrnym.

Producent zadbał o wysokiej jakości komponenty w torze sygnałowym, co zapewnia minimalną ilość szumów oraz szersze pasmo przenoszenia.

Na tylnej  ściance znajdziemy złącza analogowe 2xRCA, umożliwiające podłączenie tunera do wzmacniacza, wejście antenowe oraz port RS-232. Urządzenie odtwarza zarówno radio analogowe FM , jak i cyfrowe DAB+. Rotel T11 sprawdzi się więc w każdym systemie Hi-Fi, niezależnie od tego, jaki sposób odtwarzania stacji radiowych preferujecie. Urządzenie ma możliwość zaprogramowania 30 stacji radiowych, dzięki czemu w prosty sposób można znaleźć ulubione kanały. Dodatkowo, presety programowane są osobno dla radia FM i DAB+. Rotel T11 wyposażony jest także w system automatycznego wyszukiwania stacji radiowych. Nie będziecie więc musieli precyzyjnie kręcić regulatorem, aby uzyskać największą czystość sygnału – elektronika zrobi to za Was.

Wzmacniacz stereo w zestawie z tunerem

Czytelny wyświetlacz prezentuje odtwarzaną stację radiową. Dzięki funkcji RDS użytkownicy będą mogli sprawdzić, jak nazywa się aktualnie odtwarzany utwór.

Warto pamiętać, że tuner radiowy w osobnej obudowie gwarantuje w systemie stereo dźwięk wysokiej jakości. Dzięki odseparowanej obudowie odbiór fal radiowych nie wprowadza do ścieżki sygnałowej niepożądanych zakłóceń. Do wzmacniacza stereo nie przedostają się zniekształcenia, mogące negatywnie wpływać na brzmienie systemu. Właśnie dlatego tuner radiowy gwarantuje lepszą jakość dźwięku niż amplitunery stereo, w których moduł tunera radiowego umieszczono w tej samej obudowie co sekcja wzmacniająca.

NAD CS1 – odtwarzacz do radia internetowego

Odtwarzacz NAD CS1 jest dobrym przykładem tego, jak wiele funkcji można pomieścić w miniaturowej wręcz obudowie. Opis stylistyki można w tym przypadku w zasadzie pominąć, ponieważ jest to tylko niewielka, prostokątna obudowa. Użytkownicy często wybierają te urządzenia właśnie ze względu na niewielkie rozmiary. W miniaturowej obudowie skryto jednak spore możliwości.

NAD CS1 do odbierania internetowych stacji radiowych

Producent definiuje to urządzenie jako „Network Streamer”, ponieważ jest to odtwarzacz zapewniający w systemie stereo funkcje sieciowe. Jedną z nich jest oczywiście radio internetowe. Aby cieszyć się ze słuchania ulubionych stacji radiowych, należy podłączyć urządzenie do Internetu bezprzewodowo lub przewodowo. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji. Urządzenie wyposażone jest ponadto w AirPlay 2 i Google Cast. Obsługuje także serwisy streamingowe – Spotify Connect i Tidal. Dźwięk można przesłać bezprzewodowo poprzez Bluetooth.

Do dekodowania sygnału cyfrowego zastosowano sprawdzony przetwornik Texas Instruments PCM5141, który cechuje się dobrą dynamiką oraz niskim poziomem zniekształceń. Gwarantuje to dobrą jakość dźwięku ze wszystkich dostępnych źródeł dźwięku.

Warto dodać, że NAD CS1 wyposażony jest w wyjścia cyfrowe – optyczne i koaksjalne. Te złącza pozwalają stworzyć zestaw dzielony, w którym sygnał może być dekodowany w zewnętrznym przetworniku cyfrowo-analogowym. Zapewni to wysoką jakość dźwięku podczas odtwarzania radia internetowego oraz muzyki z innych źródeł sieciowych.

NAD CS1 to nie tylko odtwarzacz obsługujący radio internetowe. Jest to streamer odtwarzający sygnał cyfrowy z różnych źródeł – od Spotify po Bluetooth. Jeśli więc chcecie unowocześnić system stereo, to urządzenie z pewnością będzie dobrym wyborem.

Rose RS250A – wysokiej klasy odtwarzacz do radia internetowego

Chcemy, abyście wiedzieli, że odtwarzacz sieciowy klasy premium także może być wykorzystywany do odtwarzania radia internetowego. Wybór takiego urządzenia szczególnie polecamy osobom, które chcą wykorzystać pełnię możliwości odtwarzania muzyki ze źródeł sieciowych. Funkcjonalność odtwarzacza sieciowego Rose RS250A pozwala oczywiście  odtwarzać radio internetowe, co zapewnia bezpłatny dostęp do audycji z całego świata. To jednak dopiero początek możliwości tego „kombajna” sieciowego. Odtwarzacz Rose R250A obsługuje serwisy streamingowe; Spotify, Tidal, Deezer. Urządzenie dekoduje także pliki MQA. Zastosowany przetwornik DAC obsługuje pliki PCM w rozdzielczości aż 32-bit/768 kHz oraz DSD512, co spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Odtwarzacze multimedialne Rose z radiem internetowym to propozycja dla wymagających audiofilów

Cały panel czołowy stanowi niezwykle czytelny i funkcjonalny dotykowy wyświetlacz o przekątnej ekranu 8.8 cala. Pozwala on obsługiwać wszystkie funkcje odtwarzacza. Sterowanie może odbywać się także za pomocą aplikacji ROSE Connect, która dostępna jest na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Producent oferuje niezwykle dopracowaną ścieżkę sygnałową. Wszystkie zastosowane komponenty zostały odpowiednio dobrane i przetestowane, aby zapewnić odpowiednio wysoką jakość dźwięku ze wszystkich dostępnych źródeł cyfrowych. Potwierdza to wysoka ocena Klientów, którzy wybrali odtwarzacz Rose RS250A.

Tylna ścianka tego wysokiej klasy odtwarzacza sieciowego wyposażona została w złącza analogowe i cyfrowe. Użytkownik ma do dyspozycji wejście optyczne, koaksjalne,  USB typu A oraz USB typu B, a także wejście HDMI. Zastosowano też wyjścia cyfrowe, które pozwalają przesłać sygnał do zewnętrznego przetwornika DAC.

Rose RS250A to urządzenie o najbogatszej funkcjonalności nie tylko wśród wymienionych w naszym poradniku, lecz także spośród streamerów dostępnych na rynku. Szczególne polecamy je więc użytkownikom, którzy chcą wykorzystać nie tylko radio internetowe, lecz pozostałe funkcje. Wówczas będzie to inwestycja, która zapewni satysfakcję ze słuchania muzyki w systemie stereo.

Podsumowanie

Jak widać, tunery radiowe stanowią szeroką gamę urządzeń audio. Wybór konkretnego typu urządzenia powinien być uzależniony przede wszystkim od preferencji użytkownika dotyczących formy odtwarzanego radia – warto upewnić się, czy urządzenie obsługuje radio analogowe FM, cyfrowe DAB+, czy radio internetowe. Radzimy także przemyśleć, czy bardziej przydatne okaże się niewielkie urządzenie do odtwarzania stacji radiowych, które umili codzienne czynności, czy jednak ma to być wysokiej klasy tuner do zestawu stereo. Warto także określić także budżet, co pozwoli świadomie wybrać tuner radiowy, który spełni Wasze oczekiwania.

Szukasz tunera radiowego, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb? Zachęcamy do odwiedzenia najbliższego salonu Top Hi-Fi oraz umówienia się na odsłuch. Z przyjemnością zaprezentujemy sprzęt i wybierzemy tuner radiowy dopasowany do konkretnych oczekiwań. Oferujemy szeroką gamę tunerów FM i DAB+. Przyjdź, zobacz i przetestuj modele, które rekomendują #EksperciDobregoBrzmienia.

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design


Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(15 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: