Poprzedni
Następny

Jak rozmieścić system multiroom Bluesound?

W kolejnym odcinku inspiracji z serii „multiroom w Twoim domu” opiszemy urządzenia kanadyjskiej marki Bluesound, będącej efektem poszukiwań inżynierów słynnego NAD Electronics. Ludziom, którzy tworzą historię sprzętu audio od pięćdziesięciu lat, zaufać można z czystym sumieniem. Zarówno w kwestii nagłośnienia kuchni, sypialni, pokoju dziecięcego, jak i... całego mieszkania. Przecież to multiroom!

Bluesound POWERNODE Edge - Everything You Need, expand Music to Other Rooms, bluesound multiroom, host of features

Multiroom Bluesound – co to jest?

Jak zostało powiedziane na wstępie, marka Bluesound powstała z inicjatywy inżynierów firmy NAD – jednego z bardziej doświadczonych graczy wśród producentów sprzętu hi-fi, działającego nieprzerwanie od 1972 roku. Ten krok był reakcją marki na postępującą digitalizację dźwięku. W miarę rozwoju cyfrowych źródeł muzyki pojawiło się pytanie, czy wygodę oferowaną przez łatwy dostęp do różnorodnych formatów plików i kolejnych aplikacji streamingowych można połączyć z wysoką klasą brzmienia.

Głośnik multiroom Bluesound PULSE MINI 2i - kompaktowy głośnik multiroom, rdzeń natywne częstotliwości próbkowania

Osób zarządzających rozwojem Bluesound nie interesowało stworzenie kolejnej firmy komputerowej, produkującej urządzenia oferujące łatwy dostęp do empetrójek – plików tyleż popularnych, co obdarzonych bardzo ograniczonymi możliwościami. Jak sami o sobie piszą, to marka stworzona przez audiofilów dla audiofilów.

Po latach prób i błędów udało się wypracować spójny, wyrafinowany technologicznie system, spełniający wysokie wymagania pod kątem funkcjonalności, estetyki i brzmienia.

Wszystkie urządzenia marki Bluesound są w stanie nie tylko bezprzewodowo odbierać i przesyłać dźwięk, ale także łączyć się ze sobą za pomocą domowej sieci Wi-Fi – oczywiście bez kabli. Ekosystem BluOS jest w stanie połączyć do 64 niezależnych jednostek, sterowanych z poziomu aplikacji BluOS Controller, dostępnej na systemy iOS i Android, a także macOS X i Windows. Pozwala na to tworzenie bardzo zaawansowanych konfiguracji, zapewniając muzykę w każdym pokoju. Tworzenie nagłośnienia możesz zacząć od pojedynczego modelu, z czasem rozbudowując go o kolejne egzemplarze.

Bluesound Pulse Sub+ zestaw bezprzewodowych komponentów stereo, music streaming service, hi res, dotykowy panel sterowania

Urządzenia Bluesound są w stanie przesyłać i odtwarzać bezstratny sygnał o jakości do 24-bit/192kHz, a także pliki MQA o klasie zbliżonej do plików studyjnych. Dzieje się to bez opóźnień ani strat w jakości dźwięku. Jeżeli dołączymy do tego sterowanie głosowe w postaci Asystenta Google, dwukierunkowy Bluetooth z kodekiem Qualcomm aptX HD oraz najnowszy AirPlay 2, w jakie wyposażone są wszystkie urządzenia generacji 2i, otrzymamy wyjątkowo smaczny kąsek dla każdego, kto gustuje w nowoczesnych urządzeniach audio. Zgrabnie podsumowuje to motto marki: „WiFi your HiFi”.

Teraz czas powiedzieć, jak zrobić to w praktyce.

Multiroom Bluesound – click & play!

Przygodę z Bluesound najłatwiej zacząć od Pulse Flex 2i oraz Pulse Mini 2i – bezprzewodowych głośników, a w zasadzie, dzięki pełni możliwości BluOS, systemów all-in-one. Oba urządzenia, utrzymane w dość ascetycznej estetyce, różnią się przede wszystkim rozmiarami.

Głośnik multiroom Bluesound Pulse 2i - strumieniowe przesyłanie dźwięku internetowych stacji radiowych, enjoy music

Nieco większy Pulse w najszerszym miejscu mierzy 33,5 cm, z kolei Flex to prawdziwa miniatura – jego wysokość to zaledwie 18,3 cm. Nie dajcie się jednak zwieść pierwszemu wrażeniu. Dźwięk oferowany przez dwa najmniejsze głośniki Bluesound jest mocny i pełen detali. Pełnię możliwości urządzenia te pokażą w niewielkich pomieszczeniach, o powierzchni nieprzekraczającej 15 m2 takich, jak np. niewielkie kuchnie czy pokoje dziecięce. Do większych pomieszczeń można polecić większego brata wymienionych wyżej głośników, model Pulse 2i.

Głośnik multiroom Bluesound Pulse Flex 2i - gwiazda w bezprzewodowym systemie kina domowego, głośniki efektowe or simply accessing

Multiroom Bluesound – make it bigger

Flex 2i oraz modele z serii Pulse są przeznaczone dla osób, które traktują muzykę jako naturalne tło do codziennych wydarzeń. Ich potrzeby brzmieniowe z pewnością będą zaspokojone, a w perspektywie – kto wie – może również okaże się to zachęta do bardziej uważnego wsłuchania się w bogactwo muzyki.

Wszystkim bowiem, którzy oczekują od brzmienia czegoś więcej – przestrzeni, umiejętnej prezentacji detali zawartych w nagraniach – proponujemy bardziej konwencjonalne rozwiązanie w postaci bezprzewodowego wzmacniacza strumieniującego Bluesound POWERNODE.

Bluesound POWERNODE - wbudowany czujnik podczerwieni, korzystanie z własnej lokalnej biblioteki muzycznej, sterowanie dotykowe

To urządzenie łączy w jednej obudowie odtwarzacz strumieniowy z pełną funkcjonalnością BluOS na pokładzie i wzmacniacz zintegrowany o mocy 80 W na kanał przy 8 Ω. Mimo skromnych rozmiarów, pod kątem możliwości jest praktycznie kompletne. Wejścia analogowe i optyczne, wejście HDMI wyposażone w ARC i eARC, wyjście subwooferowe, klasyczne złącza głośnikowe... Brakuje tylko wejścia gramofonowego. POWERNODE znakomicie radzi sobie z kolumnami podstawkowymi Bowers & Wilkins: 606 S2, 607 S2 czy 707 S2 oraz marki ELAC: Uni-Fi Reference B6, Uni-Fi 2.0 UB52 lub Carina BS243.4.

Znakomitą alternatywą dla Bluesound POWERNODE jest jego młodsze i bardziej kompaktowe wcielenie - Bluesound POWERNODE EDGE, warte rozważenia, gdy nie mamy zbyt dużo przestrzeni.

Znakomitą alternatywą dla Bluesound POWERNODE jest jego młodsze i bardziej kompaktowe wcielenie - Bluesound POWERNODE EDGE, warte rozważenia, gdy nie mamy zbyt dużo przestrzeni.

Jeżeli natomiast dysponujemy większą przestrzenią (a także nieco wyższym budżetem), POWERNODE można zastąpić mocniejszym wzmacniaczem marki, z której wyewoluował Bluesound. Wspomniany na wstępie NAD, mimo pięciu dekad doświadczenia, wciąż jest w stanie zaoferować New Acoustic Dimension. Pierwszy model z topowej serii Masters, NAD M10 v2 jest znacznie mocniejszy od propozycji Bluesound – oferuje 100 W mocy ciągłej.

Wzmacniacz sieciowy NAD M10 v2 - your music, wykorzystując ethernet, its name, można podłączyć parę głośników pulse m

Posiada przy tym równie szeroką funkcjonalność sieciową, co jego mniejszy kuzyn, w tym – będące wyróżnikiem POWERNODE – wejście HDMI z ARC i eARC. W połączeniu np. z kolumnami podłogowymi Bowers & Wilkins 603 S2 po mistrzowsku nagłośni nawet duże pomieszczenia, o powierzchni przekraczającej 20 m2. Co koniecznie należy zaznaczyć, że M10 również korzysta z oprogramowania BluOS. Jest zatem w stanie współpracować z opisywanymi urządzeniami Bluesound w ramach jednego systemu multiroom.

Multiroom Bluesound – propozycje konkretnych konfiguracji

Mamy oczywiście świadomość, że nie ma uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. Dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej zawsze zapraszamy do jednego z naszych salonów, gdzie w miłej atmosferze, przy dobrej kawie możemy wspólnie zastanowić się, co najlepiej zagra w Twoim domu. Jesteśmy jednak w stanie z czystym sumieniem zaproponować kilka zestawień, które już na starcie warto przemyśleć.

Pokój dziecięcy, kuchnia, małe sypialnie do 10 m. kw.

Najmniejsze pomieszczenia w domu lub mieszkaniu, o powierzchni nieprzekraczającej 10 m2, możemy nagłośnić przy użyciu bardzo prostych rozwiązań.

Głośnik multiroom Bluesound Pulse Mini 2i - bluetooth aptx hd z audio klan , niewielkie wymiary produktu, z procesorem dsp można odtwarzać muzykę

Do tak niewielkich przestrzeni absolutnie wystarczą omawiane na początku tekstu modele Pulse Flex 2i lub odrobinę większy Pulse Mini 2i. Warto tu przypomnieć, że oba urządzenia dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnej i białej. W tym wypadku jednak należy zadbać o odpowiednie umiejscowienie głośników – produkty nie są bowiem wodoodporne.

Świetnym rozwinięciem koncepcji małego, uniwersalnego głośnika multiroom, pasującego do niewielkich metraży jest też minimalistyczny i elegancki Bluesound Pulse M, którego nowoczesna konstrukcja potrafi zadziwić przestrzennym i bogatym w detale dźwiękiem. A także funkcjonalnością.

Bluesound PULSE M

Pomieszczenia do 30 m. kw.

Wraz ze wzrostem powierzchni rosną także możliwości i różnorodność dostępnych rozwiązań. W pomieszczeniach o powierzchni do ok. 20 m2 w dalszym ciągu możemy stosować wspomniane w poprzednim akapicie najmniejsze głośniki Bluesound, korzystając z funkcji parowania ich w bezprzewodowe systemy stereo. Jeżeli jednak potrzebujemy większego dźwięku, naturalnym krokiem naprzód będzie wybór modelu Pulse 2i, przewyższającego mniejszych braci zarówno rozmiarami, jak i mocą.

Głośnik multiroom Bluesound Pulse 2i - dostęp do wielu serwisów muzycznych i zgromadzonych bibliotek muzycznych

Zwolenników bardziej konwencjonalnych rozwiązań zainteresuje sygnalizowane wyżej połączenie POWERNODE z kolumnami Bowers & Wilkins 606 S2 wsparte subwooferem Pulse SUB+. Doskonałą alternatywą dla modelu POWERNODE będzie wzmacniacz sieciowy NAD C 700, który świetnie poradzi sobie również w większych wnętrzach.

Wbudowany wzmacniacz Hybrid Digital UcD gwarantuje 80 W mocy na kanał i pozwala uzyskać odpowiednio dynamiczne brzmienie muzyki m.in. z serwisów streamingowych, takich jak Tidal, Qobuz czy Spotify. C 700 ma wszystko, co jest konieczne do odtwarzania muzyki – wystarczy podłączyć do niego głośniki, np. podstawkowe ELAC Carina BS243, które pomimo kompaktowych rozmiarów potrafią skutecznie wypełnić domowe wnętrze dynamicznym brzmieniem.

NAD C 700 - hi res, możliwość podłączenia dysku zewnętrznego i  sterowania odtwarzaczami, muzyka w wysokiej rozdzielczości

Do większych pomieszczeń, o powierzchni do 30 m2, polecamy połączyć C 700 z wolnostojącymi kolumnami Bowers & Wilkins 603 S2 lub ELAC Debut Reference F5. Takie wnętrza z łatwością nagłośnią również inne kolumny marki ELAC – Carina FS247. Ten wyposażony w fantastyczny przetwornik wysokotonowy JET model swoimi możliwościami w górnym zakresie oczaruje słuchacza.

Głośniki zapewniają przejrzysty i naturalny dźwięk o błyskawicznej reakcji oraz bardzo dużym zakresie dynamiki, a jednocześnie są niezwykle łatwe w instalacji – mogą stać bowiem blisko ściany, jak i w narożniku.

Zabawki do dużych pomieszczeń, powyżej 30 m. kw.

W przypadku dużych salonów lub dedykowanych pomieszczeń odsłuchowych sugerujemy sięgnięcie po produkt z wysokiej półki. NAD M10 v2, pochodzący z topowej serii Masters, to krok w naprawdę poważne brzmienie.

NAD M10 V2 - wzmacniacz współpracujący, odtwarzanie muzyki, układ wzmocnienia cechuje muzykalność wybranych programów radiowych i streaming services

To system all-in-one oferujący dźwięk zdolny zaspokoić wyrobione gusta melomanów, którzy po kilku pierwszych dźwiękach są w stanie odróżnić latynoskie vibrato Santany od bluesowych zagrywek Claptona czy jednocześnie precyzyjnych i pełnych polotu podciągnięć strun, specjalności Davida Gilmoura. Odnosząc się do dokonań tego ostatniego, można powiedzieć, że high hopes zostaną zaspokojone, ręczymy za to. Również pod kątem funkcjonalności, spełniającej wymagania zarówno stereo, jak i kina domowego.

ELAC Solano FS 287 - ogólne wykończenie high res stawia na wygodę użytkowania

Poważny wzmacniacz należy wyposażyć w poważne kolumny. Polecamy tu 3 zestawy, z podłogówkami ELAC: VELA FS 407 i SOLANO FS 287 lub podstawkowymi VELA BS 403, które naturalnie sprawdzą się na mniejszych powierzchniach. To propozycje tym bardziej godne zainteresowania, że oferujemy je w naprawdę świetnych cenach. Przy kupnie zestawu można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, porównując to do cen poszczególnych części składowych.

NAD M10 V2 - wireless multi, lista odtwarzania całej muzyki, panel przedni, aptx hd

Warto wspomnieć, że projektanci NAD wyposażyli M10 v2 w dekodowanie dźwięku przestrzennego Dolby Digital, tak więc ten wzmacniacz sieciowy może posłużyć jako centrum 4.1- lub 4.2-kanałowego systemu kina domowego. Co istotne, M10 v2 jest w stanie bezprzewodowo przesyłać sygnał do tylnych kanałów, z bardzo niskim opóźnieniem, dzięki czemu nie ma potrzeby podłączania przewodów przez całe pomieszczenie. Tym samym możesz poszerzyć system o parę głośników efektowych Bluesound – np. Pulse Flex 2i – oraz subwoofer, aby cieszyć się kinowymi emocjami oraz potężnym basem podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów lub seriali.

Multiroom Bluesound – dodaj Wi-Fi do hi-fi

Zwolennicy bardziej konwencjonalnych wzmacniaczy, z których przecież słynie NAD, mogą patrzeć na niewielkie rozmiary i nowoczesny design M10 v2 z pewnym dystansem. Mamy tu dobrą wiadomość – firma proponuje alternatywne rozwiązanie w postaci NAD MDC BluOS 2i. Jest to modułowa karta, którą można zamontować we wzmacniaczach C368, C388, a także urządzeniach z serii Masters: preampie M12 oraz integrze M33.

Wzmacniacz stereo NAD C 368 - poszczególne podzespoły mieszczą się w zgrabnej obudowie, whether it's, tidal connect

Dzięki temu drobnemu usprawnieniu uzyskujemy pełną funkcjonalność BluOS, łącznie z możliwością dodania urządzenia do domowej sieci multiroom. Nikogo zapewne nie zaskoczy, jeśli przy tej okazji wspomnimy, że takie zestawy oferujemy w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Nie tylko na zasadzie wzmacniacz + karta, ale także z dopasowanymi pod kątem impedancji, mocy i brzmienia kolumnami. Na przykład podłogowymi kolumnami Bowers & Wilkins 603 S2.

W przypadku klasycznych wzmacniaczy czy zestawów stereo innych marek świetną propozycją jest z kolei odtwarzacz sieciowy Bluesound NODE.

Wystarczy, że podłączysz NODE do swojego dotychczasowego systemu, aby zyskać nowoczesne funkcje sieciowe.

Fani streamingu ucieszą się z możliwości korzystania z popularnych platform streamingowych, jak np. Spotify czy Tidal. Ponadto urządzenie wyposażono w wejścia HDMI eARC, optyczne i analogowe oraz przewodowe i bezprzewodowe wyjście subwooferowe.

Multiroom Bluesound – bezprzewodowy system kina domowego

Dla miłośników kina domowego poszukujących alternatywy dla standardowych amplitunerów AV znakomitą propozycją będzie soundbar Bluesound – model PULSE SOUNDBAR+, który może być także częścią systemu multiroom kanadyjskiej marki.

Bluesound Pulse Soundbar+ z czujnikiem zbliżeniowym plus bogactwo licznych funkcji sieciowych

Konstrukcja ta przenosi użytkownika bezpośrednio do centrum akcji rozgrywającej się na ekranie, gwarantując wciągający dźwięk filmom, serialom, muzyce i grom. Warto dodać, że Pulse SOUNDBAR+ można rozszerzyć o bezprzewodowy subwoofer Pulse SUB+ oraz parę głośników efektowych Pulse Flex 2i, tworząc fantastyczny zestaw kina domowego bez konieczności uciążliwego łączenia poszczególnych urządzeń przewodami.

Multiroom Bluesound – let's make it blue!

Choć nazwa „blues” wzięła się z określenia „to feel blue”, oznaczającego smutek i nostalgię, to w przypadku Bluesound „make somebody blue” może nabrać nowego znaczenia.

Nowy głośnik multiroom Bluesound - przyciski na górnym panelu

Liczymy, że powyższe przykłady pozwoliły Wam wyobrazić sobie zastosowanie opisanych urządzeń we własnych czterech ścianach. Aby wyobrażenie zamienić w rzeczywistość, zapraszamy Was do salonów Top Hi-Fi & Video Design. Tam na własne uszy przekonacie się, co potrafią „Bluesoundy”. A tych, których od naszych sklepów stacjonarnych dzieli znaczna odległość, zapraszamy do zakupów online.

Muzyka potrafi pisać najlepsze historie.
Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: