Poprzedni
Następny

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Średnia ocen: 4.9
(23 ocen) 7 komentarzy

Choć cyfrowa muzyka niepodzielnie rządzi na rynku muzycznym, to tym bardziej może cieszyć fakt, że swoją drugą młodość przeżywają gramofony. Dzięki temu w pełni analogowa muzyka wciąż gości w naszych domach. Warto jednak zastanowić się, jaki gramofon zapewni nam pożądany poziom jakości? Wszystko tak naprawdę zależy od naszych oczekiwań – czy chcemy, aby urządzenie po prostu odtworzyło płytę, czy też chcemy mieć nad wszystkim kontrolę.

Jak działagramofon?

Do odtwarzania nagrania z płyty winylowej musimy odpowiednio wzmocnić sygnał akustyczny odczytywany przez wkładkę gramofonową zamontowaną na ramieniu. Służy do tego przedwzmacniacz gramofonowy. Ten może być wbudowany, np. we wzmacniacz zintegrowany.

Jeżeli urządzenie ma wejście oznaczone jako „Phono”, to właśnie do niego podłączamy przewody z gniazd wyjściowych gramofonu. Musimy także pamiętać, aby wybrać wejście Phono na przednim panelu urządzenia.

Drugą opcją są gramofony, w których producenci umieszczają moduł przedwzmacniacza. Rozwiązanie to daje użytkownikowi jeszcze szersze możliwości, bowiem gramofon można podłączyć do aktywnych głośników lub dowolnego wzmacniacza zintegrowanego (także bez wejścia Phono).

Najwyższy poziom jakości dźwięku zapewniają jednak zewnętrzne przedwzmacniacze. Urządzenia te dzięki odizolowaniu od obudowy gramofonu są odporne na zakłócenia generowane przez pracujący silnik, a do tego wykorzystują doskonalsze elementy, co gwarantuje wyższą jakość dźwięku.

Ponadto rozwiązanie to pozwala w razie potrzeby wzbogacić nasz system o bardziej zaawansowany moduł przedwzmacniacza, bez konieczności wymiany gramofonu lub wzmacniacza zintegrowanego. Sam wybór przedwzmacniacza zależy także od wykorzystywanej w gramofonie wkładki – część obsługuje tylko wkładki MM, inne konstrukcje tylko wkładki MC, dostępne są także moduły kompatybilne z obydwoma rodzajami wkładek.

Jaki gramofon wybrać?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje gramofonów: automatyczne, półautomatyczne i manualne.

Rozważając, jaki gramofon na początek sprawdzi się najlepiej, warto postawić na tę pierwszą opcję, np. model AT-LP60XBT lub Thorens TD 240-2. W przypadku gramofonów automatycznych wystarczy umieścić płytę na talerzu i nacisnąć przycisk Start, aby specjalny mechanizm przesunął i opuścił ramię na początek winylowej płyty oraz rozpoczął odtwarzanie. Po zakończeniu odtwarzania mechanizm samoczynnie podnosi ramię i przesuwa je na podpórkę oraz wyłącza silnik. Wszystko w pełni automatycznie.

W gramofonach półautomatycznych to my musimy rozpocząć odtwarzanie, tj. opuścić ramię w miejscu, od którego chcemy rozpocząć odtwarzanie płyty, ale po dojściu do końca krążka, mechanizm samoczynnie podniesie i przeniesie ramię do pozycji spoczynkowej oraz wyłączy silnik.

Audiofile i wymagający melomani, którzy chcą mieć kontrolę nad całym procesem odtwarzania muzyki, zazwyczaj wybierają urządzenia manualne – np. AT-LPW40WN czy TEAC TN-3B – które całą obsługę gramofonu powierzają użytkownikowi – od umieszczenia ramienia na płycie, aż do jego zdjęcia i umieszczenia na podpórce.

Budowa gramofonu: ramię

Istotnym elementem gramofonu jest ramię. To ono utrzymuje wkładkę, a jego jakość wpływa na brzmienie muzyki. Dobre ramię powinno być wykonane z materiału, który nie będzie generował lub przenosił wibracji, te bowiem pogarszają uzyskiwany dźwięk.

Ramiona mogą różnić się kształtem i długością. Najczęściej spotykane są ramiona proste i w kształcie litery S. Na rynku znajdziemy również urządzenia z ramionami o długości 12, a nawet 14 cali. Ramię ma utrzymywać wkładkę i powinno tak ustawiać się w stosunku do rowków płyty, aby igła przez cały czas była prowadzona w linii prostej.

Budowa gramofonu:wkładka

Wspomniana już wkładka to praktycznie najważniejszy komponent każdego gramofonu. Jego zadaniem jest odczytywanie sygnału zapisanego w rowkach płyty i przesłanie generowanego sygnału do wyjścia lub wbudowanego przedwzmacniacza. Wkładka składa się z cewki i magnesu oraz połączoną z którymś z tych elementów igłą.

Obecnie na rynku dominują dwa rodzaje wkładek – elektromagnetyczna MM (Moving Magnet), czyli wkładka z ruchomym magnesem, oraz magnetoelektryczna MC (Moving Coil), czyli wkładka z ruchomą cewką. W pierwszym przypadku igła wraz z przymocowanym do niej magnesem porusza się wewnątrz nieruchomej cewki.

W drugim rozwiązaniu nieruchomym elementem jest magnes. Wkładki MC zapewniają wyższą jakość dźwięku, precyzyjniej odtwarzając detale muzyczne, ale za to są droższe od wkładek MM i w razie zużycia się igły wymagają wymiany całej wkładki. W przypadku wkładek MM zużytą igłę można zastąpić nową. Żywotność igły, w przypadku regularnego jej czyszczenia i dbałości o same płyty, wynosi ok. 5 tys. godzin.

Więcej na temat tego, czym kierować się przy wyborze odpowiedniej wkładki gramofonowej można dowiedzieć się TUTAJ.

Budowa gramofonu: igła

Cena wkładki zależy nie tylko od jej rodzaju, tj. MM lub MC, lecz także od zastosowanej igły, a dokładnie szlifu igły, czyli tej części, która bezpośrednio dotyka powierzchni płyty. Zakończenie stożkowe stosowane jest w najtańszych wkładkach i dostarcza najmniej precyzyjne informacje muzyczne, co objawia się mniej detalicznym brzmieniem wysokich tonów. Lepszym, ale i droższym rozwiązaniem jest szlif eliptyczny, który dzięki większej powierzchni styku z rowkiem zapewnia precyzyjniejszy odczyt, a przy tym wyróżnia się dłuższym czasem życia.

Jeszcze wyższy poziom jakości gwarantują igły ze szlifem liniowym. Jeszcze większa powierzchnia styku pozwala odtworzyć niemal wszystkie detale nagranej muzyki, a do tego znacząco wydłuża żywotność samej igły, jak i płyty. Szlifem najbliższym doskonałości jest MicroLine™ opracowany przez firmę Audio-Technica. Kształt niemal dokładnie odwzorowuje kształt igły wykorzystywanej do tworzenia płyty matrycowej, przez co umożliwia najbardziej precyzyjny odczyt niuansów muzycznych.

Budowa gramofonu: napęd

Wybierając gramofon warto także zwrócić uwagę na napęd. Na rynku dominują dwa rozwiązania – napęd paskowy i bezpośredni (direct drive).

W tym pierwszym pracujący silnik, za pomocą paska, najczęściej gumowego, wprawia w ruch talerz, na którym spoczywa płyta. Za przykład takiego gramofonu może posłużyć np. AT-LPW50PB, ELAC Miracord 70 lub NAD C558. Zaletą napędu paskowego jest odizolowanie płyty od drgań i zakłóceń generowanych przez silnik, wadą rozciąganie się paska i jego okresowa wymiana. Na szczęście paski zużywają się wolno i wystarczają na wiele lat pracy gramofonu.

W przypadku rozwiązania direct drive silnik wprawia w ruch oś, na której spoczywa talerz. Przykładem takiego gramofonu jest Thorens TD 402 DD czy TEAC TN-4D. Za atuty napędu bezpośredniego należy uznać szybkość i precyzję działania, a także stabilność obrotów i łatwość zmiany prędkości obrotowej. Z tego względu gramofony direct drive są chętnie wykorzystywane przez DJ-ów. Wadą słabej jakości bezpośredniego napędu może być przenoszenie zakłóceń generowanych przez silnik na płytę, co pogarsza jakość dźwięku.

Podsumowanie

Bez względu na wybrany gramofon – tj. rodzaj wkładki i napędu, kształt oraz długość ramienia, a także klasę przedwzmacniacza – bardzo ważna jest dbałość o czystość samego sprzętu, jak i płyt.

Regularne czyszczenie igły oraz winylowych krążków pozytywnie wpływa na trwałość poszczególnych elementów, wydłużając ich żywotność. W tym celu można nabyć np. ręczną myjkę, dzięki której zgromadzone winyle przez wiele lat będą zapewniały melomanom muzyczną radość.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(23 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: