Poprzedni
Następny

Jaki gramofon kupić? Poradnik dla początkujących

Wzrost popularności gramofonów i związanej z nimi kultury słuchania czarnych płyt na przestrzeni kilku lat jest bezkonkurencyjny. Z tego względu postanowiliśmy przygotować dwuczęściowy poradnik, w którym postaramy się choć częściowo odpowiedzieć na pytania, z którymi nieraz spotykamy się w salonie: jaki gramofon kupić? W pierwszej części skupimy się na urządzeniach przeznaczonych dla osób stawiających w świecie winylów pierwsze kroki. Zapraszamy do lektury!

House of Marley Stir It Up Wireless

W ostatnich latach na rynku fizycznych nośników muzyki można zauważyć wyraźny trend: coraz większą popularnością cieszą się płyty winylowe, przy jednoczesnym spadku sprzedaży płyt CD. Według danych RIAA (Recording Industry Association of America, zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki), w pierwszej połowie 2019 r. po raz pierwszy od lat przychody, które przyniosły czarnych płyt niemal zrównały się z kwotą, które „zarobiły” płyty CD. W Polsce z kolei w tym samym roku co piąty nośnik muzyczny sprzedawany w oficjalnej dystrybucji to płyta winylowa. Choć lockdown związany z pandemią koronawirusa wywołał spowolnienie w tej – i, jak wiemy, nie tylko w tej – branży, to płyta winylowa w drugiej dekadzie XXI w. bezsprzecznie przechodzi swój renesans.

Niejako siłą rzeczy odczuwamy to również w Top Hi-Fi & Audio Video Design. Nasi klienci pytają o bardzo różnorodne urządzenia. Część z nich, mając świadomość pewnej elitarności tego hobby, szuka prezentu dla nastolatków. Niektórzy sami dopiero wchodzą w świat analogu, jeszcze inni stawiają w nim kolejne, coraz bardziej świadome kroki. Oczywiście, te najbardziej zaawansowane, najdroższe konstrukcje również znajdują swoich odbiorców. Z uwagi na różnorodność tych potrzeb, postanowiliśmy w jednym artykule opisać kilkanaście różnych gramofonów tak, aby przedstawiciele każdej z wyżej wymienionych grup mogli znaleźć propozycję dla siebie. Gotowi? Startujemy!

GRAMOFONY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Rynek jest pełen „złotych” ofert gramofonów o niewygórowanej cenie (czasem nieprzekraczającej nawet 100 zł) i równie, jeśli nie bardziej, niewygórowanych możliwościach. Na forach miłośników winyli można znaleźć wiele wątków, gdzie bardziej doświadczeni koledzy ostrzegają adeptów przed rozpoczynaniem przygody z czarną płytą od takich urządzeń. Podobnie, jak z kupnem gitary za kilkadziesiąt złotych, to prosty sposób na szybkie zrażenie się do pięknej pasji. Dlatego w tym miejscu chcemy Wam polecić solidnie wykonane – choć wciąż proste – gramofony wykonane przez renomowanych producentów, jak Audio-Technica, House of Marley czy Thorens.

Japońska Audio-Technica została założona ponad pół wieku temu przez Hideo Matsushitę. Pierwszym jego – i jego trzech współpracowników – dokonaniem była pierwsza w historii stereofoniczna wkładka gramofonowa, która przez wiele lat była punktem odniesienia w kwestii wierności odtwarzania. Od tego rozpoczęła się działalność marki, która dziś osiągnęła niekwestionowany sukces i jest producentem znacznie szerszej gamy produktów. Oprócz wkładek gramofonowych, firma wykonuje światowej klasy słuchawki, wysokowydajne mikrofony używane przez profesjonalistów i... Gramofony.

Audio-Technica AT-LP60XHP i AT-LP60USB

Ofertę Audio-Techniki w tym segmencie otwierają dwa modele o bliźniaczej konstrukcji, różniące się jednak istotnymi szczegółami: AT-LP60XHP oraz AT-LP60XUSB. Są to gramofony w pełni automatyczne. Oznacza to, że właściciel zwolniony jest z manualnych czynności, których wykonanie jest konieczne do rozpoczęcia odsłuchu: podniesienia ramienia, umieszczenia igły nad rozpoczynającymi nagranie rowkami czy powrotu do pozycji wyjściowej po zakończonym odsłuchu. Wszystkim tym zajmuje się mechanizm po naciśnięciu jednego przycisku. Procedury te są częścią winylowego rytuału i dla wielu fanów czarnej płyty stanowią wartość samą w sobie. Osoby początkujące jednak mogą czuć się pewniej, jeżeli pierwsze kroki w nowej pasji będą możliwie najłatwiejsze. Kolejnym usprawnieniem, ważnym z punktu widzenia amatorów, jest wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy oraz odłączany kabel 2xRCA. Dzięki temu nie ma potrzeby zakupu kolejnego urządzenia, a AT-LP60X można podłączyć do systemu stereo bez względu na to, czy znajduje się tam wejście phono. Gramofon staje się urządzeniem typu plug&play.

AT-LP60USB

Czym zatem różnią się te dwa bliźniacze modele? Odpowiedź znajduje się w nazwach. AT-LP60XHP posiada w zestawie HeadPhones, a więc zamknięte słuchawki AT-250AV i wbudowany wzmacniacz słuchawkowy z wejściem 3,5 mm. Oznacza to, że jest to produkt kompletny, umożliwiający natychmiastowy odsłuch po wyjęciu z pudełka, nawet jeżeli nie posiadamy wzmacniacza ani kolumn. Drugi model, AT-LP60USB wyposażono w wyjście USB typu B. Za jego pomocą podłączymy gramofon do komputera i „przegramy” analogowe nagrania do cyfrowych plików audio, choćby za pomocą darmowego oprogramowania Audacity. Kabel USB, rzecz jasna, znajduje się w komplecie. Dla wszystkich, którzy muzykę z czarnych płyt chcieliby zabrać ze sobą np. na smartfonie, to doskonałe rozwiązanie.

House of Marley Stir It Up i Stir It Up Wireless

Marka House of Marley pojawiła się na rynku znacznie później, niż zasłużona Audio-Technica i jest stosunkowo młoda. Z różnych względów trudno przejść jednak koło niej obojętnie. Jednym z najważniejszych celów firmy jest zaangażowanie w działania proekologiczne, których świadomość, jak pokazują badania, jest największa właśnie u ludzi młodych. Wszystkie produkty – w tym gramofony, które za chwilę przedstawimy – wykonane są z naturalnych surowców bądź materiałów pozyskanych z recyklingu. Plus jeszcze jeden, ważny smaczek: HoM założyli potomkowie i spadkobiercy Boba Marleya. To ludzie, którym można zaufać.

House of Marley Stir It Up

Stir It Up to doskonały pomysł na prezent dla nastolatka, i nie tylko. Projektanci House of Marley mają talent do tworzenia rzeczy po prostu ładnych i – to słowo naprawdę tu pasuje – luźnych. Podstawę gramofonu wykonano z solidnego drewna bambusowego, talerz zaś z aluminium pozyskanego, rzecz jasna, z odzysku. Podobnie, jak opisane wyżej produkty AT, również propozycja House of Marley ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, wyjście słuchawkowe i port USB. Co więcej, model Stir It Up Wireless wyposażono też w Bluetooth w wersji 5.0, dzięki czemu jesteśmy w stanie wysyłać muzykę z czarnej płyty do innych urządzeń, np. głośników Bluetooth lub kolumn aktywnych. Nie ma więc potrzeby posiadania zestawu stereo. Dla początkującego – fenomenalny sprzęt, oferujący szeroką paletę rozwiązań. A i akcent Audio-Techniki się znajdzie. Japońska marka jest producentem wkładki typu MM, którą zamontowano na stalowym ramieniu. W zestawie znajduje się też gustowny pokrowiec.

Audio-Technica AT-LP3

Kolejny gramofon japońskiego producenta podkreśla tylko, jak mocną pozycją na rynku może cieszyć się Audio-Technica. Model AT-LP3 łączy w sobie wiele zalet. Jedną z nich jest wzornictwo. To urządzenie, które zwraca na siebie uwagę, nawet kiedy stoi na sklepowej półce, otoczone innymi gramofonami. To w pewien sposób agresywne połączenie czerni obudowy i krwistoczerwonej obudowy wkładki musi zwracać uwagę.

Audio-Technica AT-LP3

Czerwony kolor zestaw zawdzięcza headshellowi (głowicy) AT-SH3. Zwracamy na niego uwagę, ponieważ poza kolorem spełnia ważną rolę. Można w nim bowiem zamontować wkładki zarówno typu MM (i taką mamy w zestawie fabrycznie, to Dual MM AT91R), jak i MC. Dzięki temu AT-LP3 może okazać się sprzętem na lata - doświadczenie pokazuje, że zmiana typu wkładki może przynieść bardzo wyraźne zmiany w brzmieniu. Gramofon, jak pozostałe opisane powyżej konstrukcje Audio-Techniki, działa automatycznie. Zbalansowane ramię współpracuje z hydraulicznie tłumionym mechanizmem podnoszenia i blokady. Antyrezonansowy talerz odlany jest z aluminium i umieszczony na grubej na 4,5 mm macie. Ta z kolei spoczywa na wytłumionej podstawie. Widzimy więc, że w kwestii ochrony gramofonu przed niepożądanymi wibracjami uczyniono naprawdę wiele. Obrazu dopełnia wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy oraz zestaw przydatnych akcesoriów.

W drugiej części, zgodnie z zapowiedzią, skupimy się na bardziej zaawansowanych gramofonach. Polecamy je każdemu, kto pierwsze lata winylowej pasji ma już za sobą. O tych urządzeniach możecie przeczytać TUTAJ.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: