Poprzedni
Następny

Jakie słuchawki dla graczy?

Średnia ocen: 4.9
(29 ocen) 16 komentarzy

E-sport rośnie w siłę. Zawodowi gracze stają się równie popularni, jak gwiazdy tradycyjnych sportów i zarabiają podobne pieniądze. Aby zwiększyć swoją szansę na wygraną korzystają oni z jak najlepszych słuchawek. Również gracze, którzy jeszcze nie występują na esportowych scenach albo grają dla czystej przyjemności rywalizacji, szukają coraz bardziej profesjonalnego sprzętu. A kto może zaoferować lepsze słuchawki i mikrofony gamingowe niż producenci, którzy na co dzień zajmują się wytwarzaniem audiofilskich urządzeń? Zapraszamy na przegląd słuchawek gamingowych, które wniosą każdą rozgrywkę na nowy poziom.

Spis treści: Jakie słuchawki dla graczy?

 1. Słuchawki gamingowe – co to znaczy?

 2. Rodzaje i cechy słuchawek gamingowych

  a) słuchawki gamingowe zamknięte

  b) słuchawki gamingowe otwarte

  c) słuchawki gamingowe z mikrofonem

  d) słuchawki gamingowe – komfort użytkowania

 3. Audio-Technica – doświadczenie, precyzja, jakość dźwięku

 4. Audeze – słuchawki dla graczy i melomanów

 5. Jakie słuchawki gamingowe wybrać – podsumowanie

Audio-Technica ATH-GDL3 – słuchawki gamingowe z odpinanym mikrofonem, świetny dźwięk, do gier, regulacja głośności

Słuchawki gamingowe – co to znaczy?

Według szacunków Newzoo w 2020 roku zawody sportu elektronicznego obejrzało niemal pół miliarda ludzi. A już podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu, zaplanowanych na rok 2024, esport ma być dyscypliną pokazową, zaś w przyszłości być może stanie się pełnoprawną dyscypliną medalową. Po trzech latach przerwy w lutym 2023 w katowickim Spodku odbyła się 11 edycja Intel Extreme Masters, jednego z największych esportowych wydarzeń na świecie i cieszyła się rekordową popularnością.

Takie gry, jak League of Legends, StarCraft II czy Fortnite na całym świecie znajdują setki milionów zwolenników. Wiąże się to rzecz jasna z ogromnym i nieustannie rosnącym potencjałem biznesowym, który docenili tak uznani na świecie producenci słuchawek, jak Audeze i Audio-Technica, wprowadzając do sprzedaży produkty przeznaczone dla graczy szukających jak najlepszego brzmienia i mocnych wrażeń.

Zdaniem wielu, słuchawki dla graczy stanowią klucz do pełniejszego doświadczenia, oferowanego przez współczesne gry komputerowe. Dzięki nim możemy odizolować się od otoczenia i całkowicie skupić na rozgrywce. Każdy, kto kiedykolwiek korzystał ze słuchawek dobrej klasy wie, że jest to doświadczenie nieporównywalne z odsłuchem za pomocą głośników. Nie bez powodu najlepsi zawodnicy grają właśnie w słuchawkach.

W sieci można znaleźć wiele coraz to nowszych rankingów słuchawek gamingowych. Prawda jest jednak taka, że jeżeli zależy Ci na wyborze modelu dopasowanego do Twoich potrzeb, takie zestawienie to stanowczo za mało. Musisz przede wszystkim zaangażować własną wrażliwość na dźwięk. Dobrze jest też znać swoje potrzeby i umieć je skonfrontować z możliwościami poszczególnych modeli. W tym artykule spróbujemy przedstawić najważniejsze wyzwania, jakim powinny sprostać słuchawki gamingowe, a także kilka topowych modeli. Jeżeli zastanawiasz się, jakie słuchawki dla graczy wybrać, a przy jednym z nich mocniej zabije Ci serce – może to być znak, że czas odwiedzić jeden z naszych salonów sprzedaży i ocenić jego możliwości na własne uszy. 

PENROSE X - nintendo switch, wysoka czułość mikrofonu, miękkie poduszki, w przystępnej cenie, bluetooth, pałąk słuchawek

Rodzaje i cechy słuchawek gamingowych

Gry komputerowe tworzą bardzo specyficzne warunki odsłuchowe. Brzmienie, jakiego doświadczamy, jest znacznie bardziej fragmentaryczne i niejednorodne niż w przypadku muzyki, podcastów lub ścieżek dźwiękowych filmów. W przypadku gier na znaczeniu zyskują takie elementy, jak dynamika, czystość brzmienia i precyzyjne umiejscowienie dźwięku w przestrzeni.  Oczywiście, odpowiednia wydajność w tych zakresach jest wypadkową wielu składowych. Warto jednak zwrócić uwagę na samą konstrukcję słuchawek.

Słuchawki gamingowe zamknięte

Słuchawki zamknięte, takie jak Audeze Mobius, praktycznie odcinają dopływ dźwięków otoczenia. To działa również w drugą stronę. Ludzie, którzy będą przebywali z Tobą w tym samym pomieszczeniu, nie usłyszą odgłosów Twojej gry. Rozwiązanie to pozwala na całkowite pogrążenie się w świecie rozgrywki. Ma jednak tę wadę, że podczas wielogodzinnych sesji uszy, zamknięte w bańkach nausznic, mogą się nietęgo spocić i zwyczajnie zmęczyć.

Drugim przykładem zamkniętych słuchawek dla graczy (tym razem także konsolowych) są Bang & Olufsen BEOPLAY Portal.

Słuchawki gamingowe otwarte

Z kolei słuchawki otwarte – za przykład mogą posłużyć Audio-Technica ATH-GDL3 – dzięki perforacjom wyprowadzają odbitą od naszych uszu falę dźwiękowych poza kapsułę. Zmniejsza to do minimum ryzyko zniekształceń, a także korzystnie wpływa na efekty przestrzenne i poprawia wentylację. Ceną otwartej konstrukcji jest równie otwarta droga dla dźwięku – dotrą do nas odgłosy otoczenia, a otoczenie usłyszy odgłosy naszej gry. Jeżeli komputer bądź konsola znajdują się w pomieszczeniu, gdzie przebywają inni domownicy, może to być konfliktogenne.

Słuchawki gamingowe z mikrofonem

Obowiązkowym elementem słuchawek gamingowych jest mikrofon. W grach wymagających aktywnej komunikacji jego prawidłowa praca i czytelność nadawanych komunikatów mogą być kluczowe. Dlatego nie można traktować mikrofonu jako dodatku do słuchawek dla graczy. W tym przypadku to jeden z kluczowych elementów.

Wszystkie modele słuchawek, jakie polecamy, posiadają mikrofony wysięgnikowe, często typu „gęsia szyja”, a więc osadzone na długim, giętkim uchwycie. Główka mikrofonu znajduje się zatem przy ustach użytkownika. Rozwiązanie to gwarantuje właściwe, czytelne odczytywanie i przekazywanie głosu.

Słuchawki Audeze Mobius

Ale zarówno Audeze, jak i Audio-Technica, stosują odłączane mikrofony, dzięki którym ich słuchawki mogą być wykorzystywane także do słuchania muzyki albo internetowych treści.

Słuchawki gamingowe – komfort użytkowania

Wygoda użytkowania jest jednym z kluczowych kryteriów oceny słuchawek dla graczy. Na cóż bowiem zda się znakomite brzmienie i najbardziej wydajny mikrofon, jeżeli po kwadransie rozgrywki nieszczęsny użytkownik będzie mógł skupić się tylko na niewygodnym ucisku głowy bądź ocierającym skórę, szorstkim pałąku? Te problemy będą jednak całkowicie obce właścicielom słuchawek, które opisujemy w tym miejscu.

Producenci, świadomi potrzeb swoich klientów, z uwagą podchodzą do tematu komfortu użytkowania. Dobre słuchawki gamingowe to takie, które doskonale słyszysz, ale szybko zapominasz o ich obecności.

Reasumując - znakomite brzmienie, sprawny mikrofon i wyjątkowy komfort użytkowania – te trzy cechy są, naszym zdaniem, odpowiednimi kryteriami oceny, którymi należy się kierować, gdy chcemy dla siebie kupić najlepsze słuchawki gamingowe. Przejdźmy zatem do krótkiego opisu konkretnych produktów, które zapewniają takie cechy i taką jakość dźwięku, że są w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających graczy.

Audio-Technica ATH-GL3 – słuchawki gamingowe, słuchawki nauszne do gier, solidna konstrukcja słuchawek, słuchawki bezprzewodowe

Audio-Technica – doświadczenie, precyzja, jakość dźwięku

Ten japoński producent może się pochwalić naprawdę długim stażem na rynku. Od niemal 60 lat przeciera technologiczne szlaki i wyznacza trendy, co zaowocowało niepodważalną pozycją w branży audio. Oferta Audio-Technica jest bardzo bogata, ale my skupimy się trzech modelach.

Słuchawki gamingowe Audio-Technica ATH-GDL3

Zacznijmy od należących do serii G Audio-Technica ATH-GDL3. To zaawansowane i bardzo dobre słuchawki gamingowe o konstrukcji otwartej, która pozwala się cieszyć dźwiękiem przestrzennym, bogatym, czystym i bardzo precyzyjnym. W pełni wyrażającym doświadczenie tej marki w konstruowaniu niezawodnych urządzeń audio. Za niebagatelne walory dźwiękowe odpowiadają przede wszystkim zainstalowane tu przetworniki o imponującej średnicy 45 mm. Słuchawki te są również wyposażone w regulację głośności i przycisk, dzięki któremu możemy błyskawicznie wyciszyć mikrofon. Jest on umieszczony pod lewym nausznikiem, co znacznie ułatwia obsługę. Sam mikrofon jest hiperkardionalny, co oznacza, że jego wąska charakterystyka sprawia, że naszych komunikatów nie zakłócają niepożądane dźwięki z otoczenia i został zamocowany na elastycznym i w razie potrzeby odłączanym pałąku. Słuchawki są lekkie i można je nosić na głowie przez wiele godzin bez uczucia zmęczenia.

Urządzenie to współpracuje z konsolami PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X. Można je także podłączyć do komputera PC, bez względu na to, jakiej karty dźwiękowej używamy. Słuchawki łączmy za pomocą standardowego złącza słuchawkowego jack 3,5 mm lub używając oddzielnego wejścia mikrofonowego i wyjścia słuchawkowego. Potrzebne do takich połączeń przewody audio są dołączone do zestawu. Pasmo przenoszenia tych słuchawek gamingowych wynosi 10 Hz – 35 kHz, impedancja: 45 omów, a czułość: 98 dB/mW.

Nie tylko same słuchawki gamingowe Audio-Technica ATH-GDL3 są intrygujące. Spojrzenie przyciąga również pudełko, w którym są sprzedawane. Znalazły się na nim grafiki nawiązujące do japońskiej kultury, zaprojektowane przez Kentaro Yoshidę.

Audio-Technica ATH-GDL3 to jednak wciąż otwarte słuchawki gamingowe. Mają niewątpliwe zalety, ale nie każdemu muszą odpowiadać. Na szczęście jest alternatywa.

Audio-Technica ATH-GL3 – słuchawki gamingowe

Słuchawki gamingowe Audio-Technica ATH-GL3

Model Audio-Technica ATH-GL3 również należy do serii G i pod względem parametrów technicznych oraz bogatego i klarownego brzmienia bardzo przypomina słuchawki ATH-GDL3, ale w odróżnieniu od nich jest konstrukcją zamkniętą. Możemy być zatem pewni, że żadne niechciane dźwięki otoczenia nie zaburzą naszej immersji i skupienia podczas wirtualnej rozgrywki. Co jest niezwykle przydatne, gdy gramy w głośnym środowisku, na przykład na wspomnianych zawodach e-sportowych. Działa to również w drugą stronę, w domowych warunkach, gdzie dzięki takiemu rozwiązaniu odgłosy twojej gry nie będą przeszkadzały domownikom.

W grę wchodzą również osobiste preferencje, bo brzmienie słuchawek zamkniętych jest troszkę inne niż w przypadku słuchawek otwartych. Zamknięte są bardziej skupione, twardsze i nieco mniej przestrzenne, ale nie tracą przy tym precyzji obrazowania dźwięków. Tylko skala i rozmach są mniejsze, co niektórym graczom odpowiada znacznie bardziej, bo pozwala im lepiej kontrolować przestrzeń gry. Warto porównać ze sobą oba modele, żeby się przekonać, które pasują nam najbardziej.

ATH-PDG1a - konstrukcja przewodowa, mikrofon ze złączem usb

Warto także zwrócić uwagę na model Audio-Technica ATH-PDG1a, który od dawna jest w ofercie japońskiej marki i można powiedzieć, że mamy do tu czynienia z żelazną klasyką tej firmy, czyli z produktem, który został już wszechstronnie sprawdzony przez wielu graczy i nadal jest chętnie kupowany, mimo wielu nowocześniejszych konkurentów. Świadczy to o tym, że są to naprawdę bardzo dobry produkt, a klienci lubią taki typ słuchawek - które są lekkie, wygodne i szybko zapomina się o tym, że ma się je na głowie. Mają też odłączany mikrofon. Ich ultralekka konstrukcja jest solidna i jak to często bywa w przypadku słuchawek Audio-Technica prezentują znakomite i charakterystyczne brzmienie - przestrzenne, bo są to słuchawki otwarte, a do tego czyste, bogate i bardzo precyzyjne. Prawdziwie klasyczna propozycja dla graczy.

Świadectwem wysokiej jakości produktów Audio-Techniki jest opinia Franka Klepackiego. Ten amerykański muzyk i kompozytor polskiego pochodzenia, który jest autorem muzyki m.in. do gier z serii Command & Conquer, w swoim studiu wykorzystuje właśnie urządzenia japońskiego producenta. To głos, któremu można zaufać.

Audeze Penrose - sprawdzą się w każdej sytuacji w czasie gry

Audeze – słuchawki dla graczy i melomanów

Audeze to amerykańska marka, która jest znacznie młodsza od japońskiej Audio-Technica, ale szybko zdobyła uznanie w świecie audio. Kalifornijska manufaktura w mistrzowski sposób wykorzystuje technologię przetworników planarnych, proponując słuchawki dla najbardziej wysmakowanych audiofilów. A od jakiegoś czasu również dla najbardziej wysmakowanych audiofilów-graczy.

Modele Penrose (odpowiednie dla PlayStation 4, PlayStation 5, PC i Mac Booków) i Penrose X (współpracujące z Xbox One, Xbox Series X i PC) trafiły do sprzedaży we wrześniu 2020 r. To prawdziwe perełki technologiczne, łączące w sobie doskonałe rozwiązania z branży high-end audio z wygodą i funkcjonalnością słuchawek gamingowych. Oprócz połączeń przewodowych (USB-A, USB-C, analogowe 3,5 mm) użytkownicy mają do dyspozycji Dual Wi-Fi 2,4 GHz oraz Bluetooth. Elastyczny i odłączany mikrofon wyposażono w filtry szumów, zaś specjalnie zaprojektowana aplikacja mobilna oferuje niespotykaną dotąd kontrolę nad dźwiękiem.

Słuchawki gamingowe Audeze oferują spektakularny dźwięk przestrzenny

Nieco dłużej dostępne na rynku Audeze Mobius zdążyły już zebrać mnóstwo entuzjastycznych opinii, spośród których najbardziej prestiżową jest znak jakości CD-Action Power! Otrzymany od jedmrhp z najbardziej zasłużonych magazynów o grach komputerowych w Polsce. Słuchawki oferują pełną emulację dźwięku 3D, obsługują dźwięk przestrzenny w konfiguracjach 2.0, 2.1, 5.0, 5.1, a nawet 7.1! Innowacyjną funkcją jest system śledzenia ruchów głowy (head-tracking system). Mobius posiadają wbudowane czujniki, które badają położenie głowy słuchacza z częstotliwością 1 kHz. Następnie, na tej podstawie wzmacniają dźwięki z kierunku, w którym skierowana jest głowa gracza. Dzięki temu słuchawki są w stanie wykreować niesamowitą przestrzeń i wrażenie zmiennej odległości od źródła dźwięku. Mówiąc krótko – WOW!

Najnowszą propozycją amerykańskiej marki są Audeze Maxwell, bezprzewodowe słuchawki nauszne o konstrukcji zamkniętej, które prezentują precyzyjny dźwięk i mocny, wyrazisty bas. A dzieje się to za sprawą najnowszych, aż 90-milimetrowych przetworników planarnych, wspomaganych oryginalnymi i opatentowanymi technologiami, takimi jak: cewki Uniforce™, magnesy Fluxor™ i falowody Fazor™. Wszystkie te rozwiązania składają się na autorskie przetworniki Audeze, które od lat zapewniają znakomitą jakość dźwięku i budują zaufanie zarówno wśród melomanów, jaki i w wiodących studiach nagraniowych na całym świecie, a także wśród graczy.

Bezprzewodowe słuchawki gamingowe Maxwell to nowa jakość obudowy. Została ona stworzona z bardzo dobrych materiałów. Składają się na nią przede wszystkim aluminiowe jarzma i pałąk ze stali sprężynowej, co sprawia, że słuchawki są bardzo trwałe. Wyprofilowane nauszniki i wymienny pasek zapewniają też wysoki komfort użytkowania, który sprzyja długiej rozgrywce. Pasywna redukcja hałasu, stworzona w oparciu o dwukomorowe nauszniki, pozwala całkowicie odizolować się od dźwięków dobiegających z zewnątrz.

Ponieważ Audeze Maxwell są bezprzewodowe, muszą być wyposażone w bardzo wydajną baterię, która zapewnia aż do 80 godzin pracy na jednym ładowaniu. A dzięki funkcji szybkiego ładowania już po 20 minutach akumulator wypełni się w 25% swojej pojemności. Oczywiście ze słuchawek można tez korzystać przewodowo. Potrzebne do tego okablowanie znajduje się w zestawie.

Gamingowe słuchawki bezprzewodowe Audeze Maxwell

Bezprzewodowe połączenie jest niezwykle stabilne, ma bardzo niskie opóźnienia i niemal trzykrotnie większy zasięg niż standardowe rozwiązania 2,4 GHz. Użyta tu technologia bezprzewodowa jest zgodna z LC3plus, LE Audio i LDAC. A dzięki funkcji Bluetooth Multipoint można swobodnie przełączać słuchawki gamingowe Audeze Maxwell między różnymi, sparowanymi urządzeniami, będącymi źródłami dźwięku.

Słuchawki Audeze Maxwell dostępne są w dwóch wersjach. Jedna dedykowana jest dla PS5, a druga dla Xboxa, ale obie tak samo dobrze współpracują z komputerami PC. Wersja dla Xboxa ma licencję Dolby Atmos, którą można aktywować za pomocą aplikacji Dolby Access, aby cieszyć się podrasowanym przestrzennie dźwiękiem.

Aby maksymalnie usprawnić komunikację w czasie rozgrywki, odłączany mikrofon na wysięgniku wspomagany jest autorską technologią redukcji szumów FILTER, która automatycznie usuwa szumy tła. Jedni wolą wysuwany mikrofon, tu zaś ten element jest odpinany i chyba to dobrze.

Użytkownik Audeze Maxwell może dostosować dźwięk do swoich potrzeb i wymagań, wzmacniając konkretne dźwięki w grach za pomocą wstępnych ustawień dla odgłosów kroków, uderzeń w bijatykach, czy ryku silników w wyścigach. Można zapisać 4 profile EQ, korzystając z aplikacji Audeze HQ, dzięki której można też skorzystać ustawień przygotowanych przez innych graczy.

Wszystko to sprawia, że mamy tu do czynienia z jednymi z najlepszych i najbardziej wszechstronnych bezprzewodowych słuchawek gamingowych na rynku.

Audeze Maxwell mogą też służyć do słuchania muzyki

Jakie słuchawki gamingowe wybrać – podsumowanie

Słuchawki do gier już dawno przestały być produktem, w którym brzmienie czy jakość wykonania można postawić na drugim planie. Propozycje Audio-Techniki czy Audeze pokazują, że wśród graczy coraz więcej jest melomanów, którym zależy na klasowym brzmieniu, znakomitym mikrofonie i innych funkcjonalnościach oraz bezkonkurencyjnej wygodzie. Jeżeli należycie do tej grupy i chcecie spotkać podobnych do siebie – zapraszamy do naszych salonów, w których #EksperciDobregoBrzmienia pomogą Wam wam wybrać słuchawki, dobrane do indywidualnych potrzeb. Do zobaczenia!

Przeczytaj również nasze pozostałe treści:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(29 ocen)

Polecane

Supercena Bestseller
PENROSE

PENROSE

Audeze
Słuchawki gamingowe
Special Price 1 399 zł Regular Price 1 839 zł i
Prosimy o kontakt
PENROSE X

PENROSE X

Audeze
Słuchawki gamingowe
Special Price 1 499 zł Regular Price 1 839 zł i
Prosimy o kontakt
Supercena
ATH-PDG1a

ATH-PDG1a

Audio-Technica
Słuchawki gamingowe
Special Price 379 zł Regular Price 759 zł i
BEOPLAY PORTAL Xbox

BEOPLAY PORTAL Xbox

Bang & Olufsen
Słuchawki gamingowe
Special Price 949 zł Regular Price 2 399 zł i
Prosimy o kontakt
Supercena
ATH-GL3

ATH-GL3

Audio-Technica
Słuchawki gamingowe
As low as 379 zł Regular Price 535 zł i
Supercena
ATH-GDL3

ATH-GDL3

Audio-Technica
Słuchawki gamingowe
As low as 379 zł Regular Price 625 zł i
BEOPLAY PORTAL PC, PS

BEOPLAY PORTAL PC, PS

Bang & Olufsen
Słuchawki gamingowe
2 399 zł
Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: