Głośniki aktywne – kilkanaście lat temu tego rodzaju sprzęt widzieli i użytkowali głównie inżynierowie dźwięku w profesjonalnych studiach nagraniowych. Przeważnie kompaktowa forma, prostota obsługi, precyzja brzmienia i niezawodność sprawiły, że szybko stały się jednym z kluczowych narzędzi pracy podczas tworzenia muzyki. Jak to się stało, że w ostatnich latach głośniki aktywne coraz częściej pojawiają się nie tylko u twórców, ale też w domach słuchaczy? Na czym polega przewaga głośników aktywnych nad tradycyjnymi konstrukcjami? Odpowiedź znajdziesz w tym poradniku. Wyjaśnimy Ci również, co to są głośniki aktywne i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów.
Co to znaczy, że głośnik jest aktywny?
Kolumny aktywne to takie, w których wzmacniacz, zasilanie oraz sam przetwornik (lub kilka) połączono i umieszczono w jednej obudowie. Tego rodzaju konstrukcja sprawia, że do odsłuchu muzyki potrzebny jest tylko przewód zasilający i źródło sygnału – najczęściej cyfrowe, jak np. przetwornik DAC lub komputer.
Przeciwieństwem głośnika aktywnego, jest standardowa kolumna „pasywna”. W obudowie znajdziemy tam tylko dwa podstawowe elementy – przetworniki w ilości od jednego do kilku oraz zwrotnicę rozdzielającą sygnał na poszczególne głośniki. Aktywne elementy zestawu takie jak wzmacniacz czy przetwornik sygnału muszą być w tym przypadku zewnętrzne.
Aktywne elementy zestawu takie jak wzmacniacz czy przetwornik sygnału muszą być w tym przypadku zewnętrzne.
Czym różni się głośnik aktywny od pasywnego?
W obudowie kolumny aktywnej znajdziemy większość komponentów niezbędnych do działania niezależnie od zewnętrznego wzmacniacza. Konstrukcja jest zaprojektowana tak, by mieścić głośnik niskotonowy, wysokotonowy, własny wzmacniacz, zwrotnicę oraz część cyfrową – wbudowany DAC, czyli przetwornik sygnału cyfrowego na analogowy. Decydując się zatem na tego rodzaju głośniki nie trzeba szukać zewnętrznego wzmacniacza, który dopasowałby się brzmieniowo do danych kolumn oraz odpowiednio je wysterował. Minimalizuje się też przestrzeń potrzebną na sprzęt audio, co przyda się posiadaczom niewielkiego mieszkania lub komuś, kto po prostu nie chce by system hi-fi zajmował wiele miejsca.
Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój serwisów strumieniowych, dlatego głośniki aktywne często są wyposażone w rozwiązania umożliwiające odsłuch muzyki bezprzewodowo. Może to być moduł Bluetooth lub łączność Wi-Fi, dzięki czemu połączymy zestaw głośników ze smartfonem czy komputerem. W niektórych można też znaleźć np. wyjście słuchawkowe.
Rozmaite rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne sprawiają, że kolumny aktywne mają wiele potencjalnych zastosowań.
Dla kogo głośniki aktywne?
Wiesz już, co to znaczy, że głośniki są aktywne i czym różnią się od urządzeń pasywnych. Bardzo możliwe, że w związku z tym teraz zastanawiasz się, który rodzaj głośników jest lepszy – aktywne czy pasywne? Odpowiedź jak zawsze brzmi „to zależy”. W zastosowaniach, gdzie liczy się niezawodność zestawu, prostota obsługi i kwestie wizualne (na przykład potrzeba ukrycia systemu w jak największym stopniu), głośniki aktywne to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Innym scenariuszem użytkowym jest chęć poprawy dźwięku telewizora. Kolumny tego typu są często podstawkowe, a kompaktowe wymiary obudowy łatwo zmieścić na niewielkiej półce. Jeśli często słuchasz różnorodnej muzyki oraz podcastów, prawdopodobnie szybko docenisz też wygodę użytkowania jaką oferują głośniki aktywne. Wszystko co trzeba, znajduje się wewnątrz obudowy i nie trzeba się przejmować dopasowaniem zewnętrznego wzmacniacza. Po prostu „plug & play”.
Gdzie jest haczyk? Dość oczywiste jest, że przystępne cenowo modele głośników aktywnych nie zastąpią pełnoprawnego zestawu stereo. Przewaga zintegrowanej konstrukcji może być jednocześnie wadą – mamy mniejszy wpływ na potencjalną poprawę brzmienia jako użytkownik. Klasyczna kolumna pasywna bez dodatkowych podzespołów daje znacznie większe możliwości do rozwoju całego systemu hi-fi wraz z upływem czasu. Zmiana wzmacniacza od razu modyfikuje cały charakter brzmienia, a dodatkowo możemy eksperymentować z różnymi rodzajami źródeł sygnału.
Wszystko to umożliwia niezwykle precyzyjne tworzenie charakteru dźwięku, który w pełni odpowiada preferencjom. Mając głośniki aktywne, szybciej osiągamy maksymalny próg jakościowy, który jest w stanie zaoferować dana konstrukcja.
Ostatecznie wybór głośników i towarzyszących im akcesoriów jest kwestią gustu. Dlatego warto odsłuchać potencjalnie interesujące modele, osobiście porównując ich możliwości.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników aktywnych?
Jakie głośniki aktywne będą dla Ciebie strzałem w dziesiątkę? Kluczowe znaczenie ma kwestia ich zastosowania. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek, które ułatwią Ci zakupy.
Głośniki aktywne do telewizora
Fani oglądania filmów w domowym zaciszu dobrze wiedzą, że dźwięk dostarczany wprost z telewizora najczęściej daleko odbiega od tego, co usłyszmy w sali kinowej czy nawet korzystając z dobrych słuchawek. Znaczny przeskok jakościowy można uzyskać, wprowadzając do zestawu głośniki aktywne. Inne atuty takie jak prostota obsługi czy minimalna ilość kabli niezbędnych ich do działania pozwalają stworzyć estetyczny i świetnie brzmiący system audio. Sprawdzi się też w innych zastosowaniach niż oglądanie filmów – słuchanie muzyki oraz podcastów ułatwia funkcjonalność bezprzewodowa, jaką znajdziemy w wielu modelach kolumn aktywnych.
Rozwiązania optymalne dla użytkowania w domu oferuje marka Audio Pro. Szwedzki producent od 40 lat słynie z kompaktowych, nieraz wręcz ascetycznych w formie urządzeń, które zachwycają precyzyjnym, bogatym w detale brzmieniem. Projekty inżynierów Audio Pro były niejednokrotnie nagradzane przez czasopisma branżowe, w tym brytyjskie What Hi-Fi?, o którego renomie nie trzeba przekonywać. Kolumny aktywne Audio Pro A28 i Audio Pro A38 doskonale wpisują się w charakterystykę marki.
Minimalistyczny design skrywa rozbudowane możliwości połączeń przewodowych oraz bezprzewodowych. Oba modele wyposażono w złącze HDMI wspierający zwrotny kanał audio (ARC – Audio Return Channel). Pozwala to na komfortową regulację głośności, korzystając z pilota do telewizora. Głośniki Audio Pro należą do autorskiego ekosystemu multiroom, umożliwiającego współpracę z innymi kolumnami i głośnikami domowymi szwedzkiej marki. Łączność Wi-Fi obecna zarówno w A28 oraz A38 daje użytkownikom szereg funkcji streamingu muzyki. Wsparcie Spotify Connect pozwala sprawnie odtwarzać wybrane treści wprost z aplikacji tego serwisu.
Dodatkowo wbudowano obsługę technologii AirPlay 2 i Google Cast. Rozszerza to kompatybilność z innymi platformami streamingu takimi jak Tidal, Qobuz czy też serwisami radia internetowego. Korzystanie z możliwości bezprzewodowych ogranicza ilość przewodów do kabla zasilającego oraz pojedynczego przewodu głośnikowego, który łączy głośnik „master” (mieszczący wewnątrz całą elektronikę) z drugą jednostką, tworząc klasyczne stereo. Zestaw można wzbogacić o dodatkowy subwoofer.
Komfort użytkowania i prostota pierwszej konfiguracji to duże atuty kolumn aktywnych, jeśli chcemy korzystać z nich w połączeniu z telewizorem.
By dowiedzieć się więcej o brzmieniu i możliwościach, zapraszamy do obejrzenia wideoprezentacji modelu A28 jak i A38
Kolumny aktywne do komputera (głosniki komputerowe)
Jednym z najpopularniejszych zastosowań kolumn aktywnych jest użytkowanie ich przy komputerach stacjonarnych oraz laptopach. Praktycznie wszystkie współczesne modele tego rodzaju głośników są wyposażone we własny przetwornik C/A, dlatego łatwo użyć ich w pełni cyfrowym systemie audio. Użycie komputera jako źródło sygnału naturalnie rozszerza możliwości – pozwala nie tylko słuchać, ale też tworzyć muzykę mając do dyspozycji precyzyjny odsłuch nagranych treści. W większości przypadków ilość potrzebnych kabli również ogranicza się do minimum – przewodów zasilających i pojedynczego kabla USB.
Jednym z najbardziej funkcjonalnych modeli jakie przetestowaliśmy jest ELAC ConneX. Świetnie sprawdzą się jako głośniki komputerowe. Łączy on kompaktową obudowę z rozbudowanymi możliwościami połączeń. Blisko 100 lat doświadczenia niemieckiej marki w projektowaniu całkowicie autorskich głośników przekłada się na dynamikę brzmienia i szczegółowość, dla której ciężko znaleźć konkurenta w zbliżonym zakresie cenowym.
Podstawkowe kolumny głośnikowe ELAC z serii ConneX mają wbudowany moduł Bluetooth, co zapewnia wygodę bezprzewodowego odtwarzania muzyki. Wystarczy sparować z nimi np. smartfon i już można strumieniowo odtwarzać muzykę z zainstalowanych na urządzeniu mobilnym aplikacji, takich jak np. Spotify czy Tidal. Głośność można kontrolować nie tylko za pomocą pokrętła na tylnym panelu, ale również za pomocą smartfona. Wsparcie dla kodeka aptX zapewnia wysoką jakość odtwarzania dźwięku z kompatybilnych z tym rozwiązaniem urządzeń mobilnych. W komplecie z głośnikami znajduje się poręczny pilot bezprzewodowy. Dokładne omówienie możliwości oraz wrażenia z testu, który przeprowadziliśmy można przeczytać tutaj.
Kolumny aktywne do muzyki
Choć precyzja i uniwersalność wielu modeli głośników aktywnych sprawia, że są świetnym narzędziem, realnie służą one przede wszystkim do odbioru muzyki. W takim zastosowaniu liczy się przede wszystkim dopracowane brzmienie, którego z łatwością można słuchać przez dłuższy czas. Przydadzą się też rozbudowane możliwości połączeń przewodowych jak i bezprzewodowych. Poniżej przedstawiamy dwie propozycje z naszej oferty, których możliwości sprawdziliśmy na własne uszy.
Jesteś melomanem, a system audio powinien być przede wszystkim wszechstronny? Odpowiedzią na te potrzeby mogą być podstawkowe głośniki aktywne PSB Alpha iQ. Minimalistyczne, eleganckie wzornictwo kanadyjskiej marki kryje szereg najlepszych rozwiązań dostępnych w świecie streamingu. Alpha iQ to nie tylko głośniki, ale precyzyjnie opracowany system all-in-one. Wewnątrz umieszczono wzmacniacz o mocy 180 W oraz moduł odtwarzacza strumieniowego, który jest częścią ekosystemu BluOS. Dzięki temu otrzymujemy dynamiczne brzmienie w połączone z prostotą obsługi. Bezpłatna aplikacja BluOS dostępna na urządzenia z Androidem oraz iOS pozwala sprawnie zarządzać obszerną biblioteką muzyki, sterować odtwarzaniem pomiędzy serwisami streamingowymi, czy zarządzać domowym systemem multiroom.
Nieco rzadziej spotykanym, a jednak przydatnym rozwiązaniem jest sposób połączenia Alpha iQ w stereo. Lewy i prawy głośnik komunikują się za pomocą bezprzewodowego połączenia, dzięki czemu muzyka pozostaje zsynchronizowana i czysta.
Tym samym można uniknąć zbędnej liczby kabli głośnikowych w przestrzeni mieszkalnej. Główny głośnik ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy MM oraz gniazda RCA plus zacisk uziemienia, więc fani winyli mogą podłączyć gramofon. Jest też wejście AUX oraz dotykowy, na którym znajduje się regulacja głośności. Dynamikę dźwięku docenią też kinomaniacy - zestaw wyposażono w port HDMI ARC. Znajdziemy też wejście optyczne do podłączenia odtwarzacza płyt lub konsoli do gier oraz wejście pomocnicze 3,5 mm do podłączenia źródeł analogowych. Rozbudowana funkcjonalność i dynamiczne brzmienie to bardzo udany zestaw cech przydatny w głośnikach do użytku domowego.
Prawdziwie audiofilską propozycję oferuje Bowers & Wilkins zaprezentowanym w 2019 roku modelem Formation Duo. Flagowe kolumny aktywne brytyjskiego producenta wyróżniają się stylem, konstrukcją i charakterem brzmienia. Szereg rozwiązań technicznych sprawia, że Formation Duo to system głośnikowy, który gwarantuje wierność odtwarzania zarezerwowaną dotychczas jedynie dla klasycznych, przewodowych konstrukcji.
Stylowe wzornictwo połączono z rozbudowanymi możliwościami strumieniowego odtwarzania treści. Kolumny oferują m.in. łączność sieciową Wi-Fi i Ethernet oraz połączenie Bluetooth aptX HD umożliwiające uzyskanie bezprzewodowego dźwięku o jakości przewyższającej płytę CD. Oczywiście, inżynierowie Bowers & Wilkins pamiętali także o użytkownikach urządzeń Apple, z myślą o których kolumny Formation Duo, podobnie jak wszystkie modele serii Formation, zostały wyposażone w technologię AirPlay 2. Głośniki współpracują też ze Spotify Connect, a także są w pełni kompatybilne z ekosystemem muzycznym Roon. Stabilna, szybka łączność oraz możliwość skorzystania z praktycznie dowolnego cyfrowego źródła muzyki to gratka dla nowoczesnego melomana.
Za wysoką jakość dźwięku odpowiada szereg rozwiązań technologicznych opracowanych bezpośrednio przez Bowers & Wilkins. Przejrzystość sopranów to zasługa zaawansowanych kopułek wysokotonowych Carbon Dome. Specjalnie opracowana dwuwarstwowa struktura przetwornika składa się z aluminiowej kopułki usztywnionej warstwą precyzyjnie naparowywanego węgla. Cały głośnik wysokotonowy został odseparowany od reszty w niezależnej obudowie umieszczonej na górze głównej części konstrukcji kolumny. Zakres średnio i niskotonowy obsługiwany jest przez słynne membrany Continuum, oryginalnie opracowane na potrzeby flagowej serii 800 Diamond. Przetworniki te podnoszą realizm przekazywanego dźwięku, pomagając efektywnie słyszeć każdy z instrumentów obecnych w nagraniu. Wyjątkową dynamikę umożliwia zastosowany układ wzmacniaczy - 2 x 125 W, współpracujący z zaawansowanymi układami DSP. Wszystkie funkcje Formation Duo oraz wrażenia odsłuchowe opisaliśmy w naszym oficjalnym teście.
Instalacyjne głośniki aktywne - idealne dla domu i biznesu
Nagłośnienie aktywne ma swoje zastosowanie nie tylko w domach, ale też różnego rodzaju miejscach publicznych – hotelach, siedzibach firm czy restauracjach. Przestrzeń wymagająca nagłośnienia to spore wyzwanie akustyczne, ale też pod względem obsługi tego rodzaju systemu. Miejsca, w których muzyka płynie w tle przez wiele godzin, wyraźnie widać mocne strony tego rodzaju głośników. Łączność bezprzewodowa, wbudowany wzmacniacz, modułowość i możliwość dopasowania rozwiązań do danego miejsca tworzy estetyczne nagłośnienie, które jest proste w obsłudze.
Od instalacyjnego audio bardzo często oczekujemy niezawodności. Dopasowane podzespoły głośników aktywnych sprawiają, że nie trzeba obawiać się o moc źródła. Wykonanie z dbałością o szczegóły jest nastawione na wiele godzin odtwarzania dziennie, co najczęściej przekłada się na bezobsługowe użytkowanie.
Instalacja aktywnego systemu audio w większości przypadków będzie jednorazowym procesem, a korzystanie przez lata na pewno sprawi wiele przyjemności.
Jeśli poszukujesz instalacyjnego rozwiązania, które sprawdzi się w różnych przestrzeniach polecamy Lithe Audio. Głośniki aktywne tego producenta są dostępne w naszej ofercie i posiadają szereg ciekawych rozwiązań technicznych. W portfolio Lithe Audio znajdziemy modele głośników sufitowych spełniających standardy IP44. Dzięki temu możliwe będzie użycie ich w miejscu o regularnie podwyższonej wilgotności – w restauracji, w łazience lub nawet na otwartej przestrzeni. Być może potrzebujesz nagłośnienia do swojego ogrodu, ale chcesz zachować niezakłócony technologią wygląd zieleni? Nie ma problemu – Lithe Audio oferuje głośnik ogrodowy o sympatycznej nazwie Rock (kamień, skała). Design obudowy wykonanej z odpornego na warunki atmosferyczne włókna szklanego oddaje naturalność kształtów i tekstury zwykłego kamienia. Większość z nas ozdabia nimi zieloną przestrzeń wokół domu, dzięki czemu można łatwo ukryć dobrej klasy, bezprzewodowe nagłośnienie. Konstrukcja głośnika sprawdzi się w niskich jak i wysokich temperaturach, co przekłada się na uniwersalność modelu Rock. Poza tym grający kamień to rzadkie zjawisko, które na pewno zdziwi Twoich znajomych podczas gdy Ty akurat rozgrzewasz grilla.
Pytania i odpowiedzi (FAQ)
Czym się różni głośnik pasywny od aktywnego?
Głośnik pasywny nie ma wbudowanego wzmacniacza, więc do działania wymaga podłączenia do zewnętrznego wzmacniacza. Z kolei kolumna aktywna jest wyposażona we wzmacniacz (oraz zasilanie), dzięki czemu do działania nie potrzebuje dodatkowej elektroniki. Ze względu na brak zewnętrznego wzmacniacza charakter dźwięku w takich kolumnach można zmieniać za pomocą equalizera, w którym znajdzie się np. regulacja tonów niskich.
Do czego podłączyć kolumny aktywne?
Kolumny aktywne należy podłączyć do zasilania i źródła dźwięku. Może być nim np. komputer lub telewizor. Można także skorzystać z bezprzewodowego połączenia Bluetooth lub w wielu przypadkach również Wi-Fi. Pozwala to słuchać muzyki z licznych serwisów strumieniowych, takich jak m.in. Spotify czy Tidal.
Jakie kolumny aktywne kupić?
Kolumny aktywne warto wybrać odpowiednio do swoich potrzeb. W większych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się aktywne kolumny podłogowe, natomiast w małych i średnich wnętrzach postaw na aktywne głośniki podstawkowe. W ofercie Top Hi-Fi & Video Design proponujemy kolumny aktywne dostępne w dużej rozpiętości cenowej – w sklepie można znaleźć zarówno przystępne cenowo modele, jak i droższe rozwiązania dla najbardziej wymagających użytkowników.
Jakie głośniki aktywne? Podsumowanie
Na początku tego poradnika wspomnieliśmy, że głośniki aktywne przeszły drogę od zastosowania niemal wyłącznie w studiu nagraniowym, aż do domów słuchaczy. Rosnąca popularność tego typu rozwiązania to efekt stosowania kompaktowej konstrukcji, przemyślanego doboru komponentów oraz co ważne – dobrego brzmienia. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci zbudować swój pierwszy system audio lub ulepszyć obecnie posiadany. Więcej szczegółów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kolumn głośnikowych w naszych poradnikach:
Wszystkie urządzenia wspomniane w tekście możesz odsłuchać i zobaczyć osobiście w jednym z naszych salonów. Jako #EksperciDobregoBrzmienia organizujemy profesjonalne odsłuchy z możliwością porównania wybranych modeli. Można je umówić, wchodząc na podstronę poświęconą konkretnemu salonowi. Oprócz głośników aktywnych, w naszej ofercie można znaleźć też inne kolumny podłogowe i podstawkowe oraz zestawy stereo dopasowane na podstawie testów.
Po więcej wiedzy o sprzęcie audio, akcesoriach i nowe wieści branży hi-fi zapraszamy do Strefy Wiedzy oraz naszego bloga. Znajdziesz tam także inne poradniki oraz testy sprzętu opisujące funkcjonalność w szczegółach. Zapraszamy! Sprawdź również, jakie głośniki i kolumny znajdziesz w ofercie naszego sklepu – proponujemy zarówno głośniki i kolumny podłogowe, jak również głośniki i kolumny podstawkowe różnej wielkości oraz nowoczesne głośniki centralne i głośniki bezprzewodowe. Dodatkowo możesz wybrać także gotowe zestawy głośników. Chętnie pomożemy Ci w doborze najbardziej odpowiedniego sprzętu!
Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design
Komentarze
Potwierdzam, bo posiadam takowe