Niezależnie od tego, czy chcecie stworzyć zestaw stereo, czy kina domowego będziecie musieli wybrać głośniki. Stanowią one bowiem nieodłączną część każdego systemu audio. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, jak ważna jest znajomość podstawowych kwestii dotyczących rodzajów głośników oraz ich charakterystyki. Wykorzystując praktyczną wiedzę zawartą w naszym poradniku, dużo łatwiej będzie dobrać Wam odpowiednie modele głośników do zestawu stereo oraz kina domowego. Zachęcamy także do odwiedzenia najbliższego salonu Top Hi-Fi. Podczas rozmowy z ekspertem będziecie mogli uzyskać rzeczowe informacje o głośnikach. Na miejscu zapoznacie się także z interesującymi Was modelami.
Wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z głośnikami
Zanim przystąpimy do opisu poszczególnych konstrukcji głośnikowych, warto wyjaśnić samą definicję głośnika oraz podstawowe parametry dotyczące tego sprzętu. Ich zrozumienie będzie kluczowe, aby świadomie analizować specyfikację techniczną poszczególnych modeli.
Głośnik
Jest to często używane pojęcie, które wymaga uściślenia. Z punktu widzenia fizycznego oznacza ono pojedynczy przetwornik elektroakustyczny, którego celem jest przetworzenie sygnału elektrycznego na falę akustyczną. W prostych słowach możemy więc napisać, że głośnik zamienia sygnał elektryczny na dźwięk. W dalszej części poradnika słowa głośnik oraz przetwornik będziemy więc używali zamiennie.
Kolumna głośnikowa
Kolumną głośnikową określamy przetwornik w obudowie wraz z niezbędnymi elementami podłączeniowymi, takimi jak okablowanie wewnętrzne oraz gniazda głośnikowe. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że jest to jeden lub więcej pojedynczych głośników, a właściwie przetworników, połączonych wspólną obudową.
Zwrotnica
Niewidoczny z zewnątrz, ale niezwykle ważny element każdej kolumny głośnikowej. Rolą zwrotnicy jest podział pasma na poszczególne głośniki. To właśnie ten element w kolumnach pasywnych przyjmuje wzmocniony sygnał, a następnie przekazuje go do odpowiedniego przetwornika.
Od jakości elementów zastosowanych w zwrotnicy zależy w dużej mierze jakość dźwięku
Przypomnijmy też, że pasmo słyszalne przez człowieka można podzielić na trzy częstotliwości. Fale w zakresie od 20 Hz do około 300 Hz określamy jako niskie tony. Zakres od około 300 Hz do 3000 Hz określamy jako średnie tony. Pozostałą część pasma, aż do 20.000 Hz tworzą wysokie tony.
Podstawowe parametry głośników
Wyjaśniliśmy już podstawowe pojęcia związane z głośnikami, warto więc przypomnieć najważniejsze parametry głośników, które pomogą określić ich przeznaczenie. Zrozumienie podstawowych danych technicznych głośników jest niezbędne podczas ich wyboru. Pomaga przeanalizować ich możliwości oraz ułatwia dopasowanie do pozostałych komponentów systemu.
Efektywność
Nie bez powodu ten parametr umieściliśmy na pierwszym miejscu. Efektywność, nazywana też skutecznością, mówi nam o tym, jakie ciśnienie akustyczne jest w stanie wygenerować kolumna po dostarczeniu jej określonej mocy. Według standardów efektywność mierzy się w odległości 1 m, dostarczając do głośnika sygnał sinusoidalny o częstotliwości 1 kHz i mocy 1 W. Taka moc odpowiada napięciu zasilania około 2,83 V (dla głośnika o impedancji 8 omów). Efektywność głośników podaje się w dB. Im większa skuteczność urządzenia, tym wyższy poziom głośności jest w stanie wygenerować dany model po dostarczeniu sygnału o określonym natężeniu. Większość kolumn głośnikowych ma efektywność na poziomie około 87 – 90 dB. Warto pamiętać, że jest to wartość logarytmiczna, więc wzrost o 3 dB oznacza podwojenie głośności.
Moc
W odniesieniu do głośników pasywnych parametr ten określa moc elektryczną, jaką jest w stanie przyjąć głośnik lub kolumna głośnikowa. Część użytkowników przykłada zbyt dużą wagę do tego parametru. Należy bowiem zaznaczyć, że w stosunku do kolumn ma on wartość jedynie informacyjną. Stanowi bowiem wskazówkę, jaką moc wzmacniacza powinien brać pod uwagę użytkownik podczas wyboru urządzenia. W praktyce producenci podają zazwyczaj szeroki zakres mocy danego głośnika, nie chcąc ograniczać użytkowników w doborze elektroniki.
Impedancja
Określa opór, jaki stawia głośnik, a właściwie jego cewka podczas przepływu przez nią sygnału elektrycznego.
Impedancja głośnika nie jest wartością stałą. Zmienia się wraz z częstotliwością. Dlatego właśnie w specjalistycznych pomiarach podaje się krzywą impedancji danego głośnika lub kolumny.
Ze względu na to, iż takie wartości mogą być trudne do zinterpretowania dla przeciętnego użytkownika, standardem stało się podawanie przez producentów impedancji nominalnej, np. 4 omy, 8 omów. Im niższa impedancja, tym kolumny są trudniejsze do napędzenia przez wzmacniacz. Podczas doboru kolumn i wzmacniacza należy koniecznie brać pod uwagę impedancję obu tych urządzeń.
Dopasowanie impedancyjne
Poniżej wyjaśnimy wszystkie przypadki dotyczące dopasowania impedancji wzmacniacza i głośnika, abyście w przyszłości nie mieli z tym żadnych problemów i wątpliwości.
Najlepszym rozwiązaniem jest dobór wzmacniacza i głośników o takiej samej impedancji, np. 4 omy lub 8 omów. Jeśli jednak wzmacniacz ma impedancję 8 omów, podłączenie do niego głośników o impedancji nominalnej 4 omy może spowodować przegrzanie na skutek dużego obciążenia. W odwrotnej sytuacji, czyli podczas podłączenia 4-omowego wzmacniacza do głośników o impedancji 8 omów nie jesteście narażeni na ryzyko uszkodzenia sprzętu. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku moc wzmacniacza będzie nieco niższa. Niektóre wzmacniacze mają w instrukcji obsługi informację, że mogą być podłączane do głośników o impedancji od 4 do nawet 16 omów. W tym przypadku użytkownik nie jest w żaden sposób ograniczony, co do wyboru sprzętu. Należy wyraźnie zaznaczyć, że wartość impedancji nie ma żadnego wpływu na jakość dźwięku danej kolumny. Jest to parametr mający duże znaczenie podczas doboru wzmacniacza lub amplitunera do głośników.
Głośniki podłogowe i głośniki podstawkowe
Wyjaśniliśmy już, jaka jest różnica pomiędzy głośnikiem a kolumną głośnikową. Warto zatem scharakteryzować dwa podstawowe typy kolumn głośnikowych. Tym najpopularniejszym, stosowanym w domowych zestawach audio są głośniki podłogowe. Konstrukcje takie stoją, jaka sama nazwa wskazuje, bezpośrednio na podłodze pomieszczenia odsłuchowego lub dodatkowo na specjalnych kolcach, których zadaniem jest wyeliminowanie powstających wibracji.
Kolumny podłogowe, z racji dużej powierzchni obudowy, a często także większej, w stosunku do głośników podstawkowych powierzchni membran, charakteryzują się lepszym przetwarzaniem niskich częstotliwości. Z reguły bas schodzi niżej oraz jest bardziej sprężysty.
Przeznaczone są do pomieszczeń o większej powierzchni. Niepisana zasada mówi, że nie powinno się umieszczać głośników podłogowych w pomieszczeniach mniejszych niż 15 metrów kwadratowych.
Zbyt duże ciśnienie akustyczne może bowiem wywołać efekt odwrotny do zamierzonego – bas będzie dudniący, a użytkownik po takim odsłuchu może czuć zmęczenie, zamiast odprężenia.
Trudno wymienić wszystkie najpopularniejsze modele kolumn podłogowych, które są godne polecenia. Nie sposób jednak nie wspomnieć o wyróżniającym się pod wieloma względami modelu Bowers & Wilkins 603. To już szósta generacja tej niezwykle popularnej i cenionej przez klientów serii kolumn podłogowych. Za każdym razem producent zaskakuje innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, które zwykle są nieosiągalne w tym pułapie cenowym. Obecna seria, dzięki udoskonalonej konstrukcji membran przetworników, zyskała jeszcze bardziej przestrzenny i neutralny dźwięk, bez podkreślania wybranych rejestrów. Na uwagę zasługuje również subtelny i wyważony design.
Osobom poszukującym dobrze brzmiących „podłogówek” w rozsądnej cenie polecamy Indiana Line Tesi 561. Model włoskiego producenta na pewno przypadnie do gustu zwolennikom klasycznego i minimalistycznego wyglądu. Prosta i ponadczasowa obudowa kryje trójdrożny układ głośników. Dzięki otworowi bas refleks umieszczonemu z przodu kolumny można ustawiać blisko ściany. Dźwięk oparto na dość mocnym, nisko schodzącym basie, co spodoba się wielu osobom.
Głośniki podstawkowe, jak sama nazwa wskazuje, są to konstrukcje ustawiane na podstawkach lub bezpośrednio na meblach. Ich angielska nazwa brzmi bookshelf, co dosłownie można przetłumaczyć, jako kolumny ustawiane na półce z książkami. My radzimy jednak wykorzystanie odpowiednich akcesoriów, takich jak podstawki głośnikowe oraz kolce, które zapewnią eliminowanie wibracji oraz stabilne umiejscowienie.
Głośniki podstawkowe mają mniejszą powierzchnię obudowy niż konstrukcje podłogowe. Są cenione przez użytkowników ze względu na to, że łatwo je ustawić nawet w mniejszych pomieszczeniach.
Duża popularność głośników podstawkowych sprawia, że znalezienie dobrze grającego modelu w określonym pułapie cenowym nie będzie trudne.
Jeśli dysponujecie budżetem do 3000 zł, warto zwrócić uwagę na ELAC Debut Reference B6. Są to bardzo dobrze wykonane, 2-drożne głośniki z przednim bas refleksem, które można ustawić nawet blisko ściany. Ich brzmienie jest klarowne i detaliczne. Koniecznie należy też wspomnieć o propozycji brytyjskiego producenta. Chodzi oczywiście o Bowers & Wilkins. Model 607 S2 Anniversary Edition to niezwykle udana konstrukcja, która zwraca uwagę już samym wyglądem. Nowoczesne wzornictwo w połączeniu z rozdzielczym i przyjemnym w odbiorze brzmieniem gwarantuje dobry wybór. Warto dodać, że kolumny sprawdzają się w różnych gatunkach muzyki. Wybór należy do Was.
Podział głośników ze względu na typ obudowy
Przyjrzyjmy się teraz nieco obudowom kolumn głośnikowych. Wbrew pozorom nie pełnią one jedynie funkcji estetycznej. Głównym celem obudowy jest bowiem wytworzenie niezbędnego ciśnienia akustycznego. Warto zaznaczyć, że bez obudowy głośnik praktycznie nie byłby w stanie wytworzyć niskich tonów.
Obudowa otwarta
Jest to typ przegrody, w której zamontowany jest głośnik. Brak „skrzyni”, czyli zamkniętej obudowy eliminuje ryzyko powstawania niepożądanych rezonansów. Największą wadą jest jednak znacznie ograniczone przetwarzanie niskich częstotliwości. Ten typ obudowy jest niezwykle rzadko stosowany w domowym sprzęcie audio. Warto jednak wiedzieć, że takie konstrukcje istnieją.
Obudowa zamknięta
Ma całkowicie oddzieloną przednią i tylną część membrany przetwornika. Następuje całkowita izolacja akustyczna obu wspomnianych części. Nie jest to zjawisko pozytywne, ponieważ determinuje niską sprawność takiej kolumny. Dodatkowo, powietrze zgromadzone w tylnej części membrany wpływa na jej pracę, co jest zjawiskiem niepożądanym. Te dwa poniższe czynniki decydują, że obudowa zamknięta jest stosunkowo rzadko stosowanym rozwiązaniem. Nie powinniśmy jednak pominąć faktu, że konstrukcje te wymagają niewielkich rozmiarów obudowy, co w wielu przypadkach może okazać się niewątpliwą zaletą.
Obudowa typu bas refleks
Na wstępie zaznaczymy, że jest to najpopularniejszy typ obudowy stosowanej w kolumnach głośnikowych. W tym przypadku „skrzynia” ma otwór w przedniej lub tylnej części (spotykane są również otwory z dołu kolumny). Największą zaletą jest dobre przetwarzanie niskich częstotliwości <. Jednym z wyzwań, któremu muszą stawić czoła projektanci tego typu obudów jest zapobieganie niepożądanym rezonansom, które powstają podczas przepływu fali dźwiękowej przez otwór. Dobrym przykładem „podłogówek, które sprawdzą się w wielu systemach są kolumny Bowers & Wilkins 603. Konstrukcje te chwalone są za precyzję wysokich tonów oraz nisko schodzący, sprężysty bas. Warto dodać, że nie są one zbyt wymagające względem wzmacniacza i dobrze sprawdzają się z elektroniką różnych producentów.
Obudowa z membraną pasywną (bierną)
To rozwiązanie jest koncepcyjnie zbliżone do obudowy typu bas refleks. Różnica sprowadza się do zastosowania membrany głośnikowej pozbawionej cewki i magnesu zamiast otworu. Dzięki temu nie ma ryzyka powstawania rezonansów obudowy oraz podbarwień dźwięku podczas przechodzenia fali dźwiękowej przez otwór. Z reguły są to bardzo dobrze brzmiące konstrukcje. Istnieje szereg producentów, którzy specjalizują się w wytwarzaniu kolumn głośnikowych z membraną pasywną. Ciekawym przykładem takich jest ELAC Adante AF-61. Producent zastosował tutaj trzy membrany bierne, które wewnątrz mają klasyczne przetworniki. Jest to niezwykle ciekawe i praktycznie niespotykane rozwiązanie. Nie jest to jednak tylko ciekawostka techniczna, gdyż wielu recenzentów, ze względu na walory brzmieniowe, określiło te kolumny jako referencyjne w swojej klasie.
Cztery powyżej opisane typy obudów nie są jedynymi, jakie można spotkać w kolumnach. Są też inne, bardzo ciekawe konstrukcje, jak np. linia transmisyjna czy obudowa pasmowoprzepustowa. Ze względu na to, iż są one stosowane znacznie rzadziej, omówimy je w innym poradniku.
Dobór głośników do systemu stereo
Dobierając głośniki do systemu audio, należy kierować się kilkoma zasadami, które opisaliśmy poniżej. Pozwolą one świadomie dobrać modele, które spełnią Wasze oczekiwania i spowodują, że będziecie cieszyć się wspaniałym dźwiękiem podczas odsłuchu.
Wielkość pomieszczenia
Jest to jeden z najważniejszych czynników, który powinien być brany pod uwagę podczas wyboru głośników.
Według ogólnej zasady do mniejszych pomieszczeń powinno się wybierać kolumny podstawkowe. Sprawdzają się one idealnie w pomieszczeniach do 15 – 20 metrów kwadratowych.
Zajmują mniej miejsca i są wystarczające do nagłośnienia takich pomieszczeń. Jeśli dysponujecie większym pokojem odsłuchowym, którego powierzchnia przekracza 20 metrów kwadratowych, warto wybrać kolumny podłogowe. Z racji większej powierzchni obudowy zapewniają z reguły wydatniejsze przetwarzanie niskich częstotliwości.
Brzmienie głośników
Podczas doboru głośników nie sposób pominąć aspektu brzmienia. Niektórzy z Was mają zapewne jasno sprecyzowane oczekiwania względem dźwięku idealnych głośników. Jeśli jednak nie ma macie wybranego ideału, nic straconego. W takim przypadku warto przygotować zestaw ulubionych utworów i wybrać się do najbliższego salonu Top Hi-Fi. Nasi specjaliści pomogą Wam dobrać sprzęt na podstawie Waszych oczekiwań. Miłośnicy rocka i bluesa będą zapewne oczekiwali żywiołowego brzmienia, w którym dynamika i mocne uderzenia basu będą odgrywały najważniejszą rolę. Z kolei osoby preferujące muzykę klasyczną czy jazz będą dążyły do wiernego odtworzenia instrumentów oraz analityczności dźwięku. To tylko przykłady, które mają na celu wskazanie, że nie ma jednego, idealnego systemu, przeznaczonego dla wszystkich użytkowników. Z tego względu część producentów głośników przez lata wypracowała swoje „firmowe brzmienie”. Wraz z wprowadzaniem kolejnych modeli ogólna charakterystyka dźwięku nie ulega poważniejszej zmianie. Pozwala to trafić w gusta użytkowników świadomie poszukujących określonego rodzaju brzmienia. Nie chcielibyśmy jednak charakteryzować poszczególnych producentów głośników w kilku słowach, aby nie budować tutaj pewnych sztucznych barier. Zamiast tego polecamy, abyście byli otwarci na poznawanie różnych modeli kolumn. Zamiast utartych opinii zdecydowanie lepszym wyjściem jest wyrobienie własnego zdania na podstawie odsłuchu.
Budżet
Określenie przybliżonego budżetu na zakup głośników pozwoli Wam nieco zawęzić krąg poszukiwań wymarzonego sprzętu. Jak zapewne zdążyliście się zorientować, zakres cenowy głośników do stereo jest niezwykle szeroki. Najtańsze kolumny głośnikowe to wydatek około 1000 zł. W tej cenie otrzymacie podstawowe modele głośników podstawkowych, które sprawdzą się w budżetowych zestawach przeznaczonych do niewielkich pomieszczeń. Znacznie bardziej popularną kategorią są kolumny głośnikowe w cenie do około 6000 zł za parę. W tej cenie jest dużo cenionych konstrukcji znanych producentów takich jak: Elac, Mission czy Bowers & Wilkins. Różnice w brzmieniu takich konstrukcji docenią nawet początkujący użytkownicy. Poprawie, w stosunku do najtańszych konstrukcji, ulegną na pewno wszystkie aspekty brzmienia: stereofonia, barwa, klarowność, przetwarzanie niskich częstotliwości.
Zestawy stereo stworzone z głośników instalacyjnych
Zestawy stereo kojarzą nam się z dwoma kolumnami podstawkowymi lub podłogowymi, ustawionymi naprzeciwko słuchacza. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zestaw stereo stworzyć z dwóch głośników instalacyjnych. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których, z uwagi na brak miejsca lub przeznaczenie, umieszczenie standardowych kolumn głośnikowych nie jest możliwe. Głośniki instalacyjne montowane są w suficie podwieszanym lub w ścianie. Jeśli więc planujecie taką konfigurację zestawu stereo, warto zaplanować ją jeszcze przed wykończaniem wnętrza. Dużo łatwiej będzie wówczas stworzyć sufit podwieszany, umieścić niezbędne okablowanie i wszystko dobrze zaplanować. Główną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność miejsca. Wybierając głośniki instalacyjne, szczególnie te z wyższej półki, możecie mieć pewność, iż zyskacie zestaw, który zapewni przyjemny dźwięk w Waszym domowym zaciszu. Brak zamkniętej obudowy w głośnikach instalacyjnych sprawia, że ilość basu jest raczej przeciętna. Warto zatem dodać subwoofer do zestawu, który zdecydowanie poprawi przetwarzanie niskich częstotliwości.
Zestawy stereo z subwooferem
Subwoofer kojarzony jest głównie z kinem domowym. Dlatego w tym poradniku chcielibyśmy wyraźnie zaznaczyć, że tworzenie konfiguracji 2.1-kanałowej, w której oprócz kolumn podstawkowych, podłogowych lub głośników instalacyjnych umieszczany jest subwoofer, jest w wielu przypadkach wskazane.
Najczęściej decyzja o dodaniu subwoofera zapada, gdy użytkownicy odczuwają niedostatek niskich tonów podczas odsłuchu.
Przyczyny mogą być różne. Jedną z nich jest nieodpowiedni dobór głośników w stosunku do pomieszczenia. Często jednak przyczyna leży w samej charakterystyce brzmieniowej głośników. Jeśli spojrzycie na specyfikację techniczną kolumn, zauważycie wówczas, że pasmo przenoszenia kolumn głośnikowych rzadko kiedy zaczyna się poniżej 40 Hz.
W przypadku głośników instalacyjnych, zakres przetwarzanych niskich częstotliwości jest jeszcze węższy. Pasmo przenoszenia takich głośników zaczyna się zazwyczaj od około 60 Hz. Oznacza to, że część zakresu słyszalnego przez człowieka, a mianowicie pewien zakres niskich częstotliwości nie zostaje przetworzony przez głośniki. Właśnie z tego względu człowiek odczuwa dźwięk jako niepełny. Rozwiązaniem tego problemu jest dodanie subwoofera do zestawu. Większość oferowanych obecnie wzmacniaczy i amplitunerów stereo ma wyjście na subwoofer aktywny, więc jego podłączenie nie jest żadnym problemem. Co ważne, subwoofery mają możliwość regulacji częstotliwości odcięcia. Użytkownik sam decyduje, jaką górną częstotliwość pasma ma przetwarzać subwoofer. Radzimy ustawić ją indywidualnie i dopasować do Waszych preferencji.
Głośniki do kina domowego
W tej części poradnika wyjaśnimy zasady, jakie powinien brać pod uwagę użytkownik podczas doboru głośników do kina domowego. Opiszemy też szczegółowo wszystkie rodzaje głośników wykorzystywanych w systemach wielokanałowych. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Wam wybrać właściwą konfigurację do systemu kina domowego.
Dobór głośników do kina domowego
Kino domowe, zgodnie z nazwą, jest systemem audio pozwalającym osiągnąć wrażenia na poziomie znanym z profesjonalnego kina, bez wychodzenia z domu. Można to osiągnąć poprzez dobór odpowiedniego sprzętu. Chodzi o wybranie amplitunera, przeznaczonego do systemów wielokanałowych oraz odpowiednich głośników. Wszystkie zasady, które opisaliśmy podczas doboru głośników w systemie stereo, mają zastosowanie również w kinie domowym. Jest jednak kilka kwestii związanych z dźwiękiem przestrzennym, które chcielibyśmy przytoczyć w tym miejscu.
Rozmiar pomieszczenia
Z reguły kino domowe przeznaczone jest do pomieszczeń o większej powierzchni. Mamy t na myśli pokoje o rozmiarze nie mniejszym niż 30 metrów kwadratowych. Taka przestrzeń zapewni możliwość uzyskania dźwięku przestrzennego, co może być utrudnione w mniejszych pomieszczeniach. Oprócz rozmiaru pomieszczenia należy także brać pod uwagę jego ustawność oraz sposób wykorzystania. Jeśli Wasz pokój ma służyć także jako miejsce zabaw dzieci, prawdopodobnie ustawienie kolumn podłogowych lub podstawkowych nie będzie dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku lepiej sprawdzi się soundbar lub głośniki instalacyjne.
Budżet
Z racji tego, że kino domowe składa się z minimum pięciu kanałów, osoby decydujące się na to rozwiązanie powinny dysponować nieco większym budżetem niż klienci zainteresowani zestawem stereo. Konieczność zakupu większej liczby głośników oraz instalacja niezbędnego okablowania pociągają za sobą pewne koszty. Należy więc zaznaczyć, że kino domowe stanowi większy koszt niż zestaw stereo podobnej klasy. Górną granicę budżetu ciężko określić, hi-endowe systemy wielokanałowe, jak się zapewne domyślacie, potrafią bowiem kosztować krocie.
Możliwe konfiguracje w kinie domowym
Przypomnijmy, że podstawowa konfiguracja kina domowego to system 5.0. Mamy wówczas dwa kanały frontowe (tak jak w stereo), kolumnę centralną oraz kolumny surround. Taka konfiguracja pozwala uzyskać dźwięk przestrzenny, który stanowi podstawowy cel w kinie domowym. Warto zaznaczyć, że konfiguracja 5.0 jest rzadko spotykana. Nieodłącznym elementem w kinie domowym jest subwoofer. Umożliwia on lepsze przetwarzanie niskich częstotliwości, co znacznie zwiększa wrażenia dźwiękowe.
Nieodłącznym elementem w kinie domowym jest subwoofer. Umożliwia on lepsze przetwarzanie niskich częstotliwości, co znacznie zwiększa wrażenia dźwiękowe. Podstawowa z konfiguracja kina domowego z subwooferem oznaczana jest jako 5.1.
Często wybieraną konfiguracją w kinie domowym jest też 7.1 lub 7.2. Zdecydowana większość produkowanych obecnie amplitunerów oferuje taką możliwość. Dzięki dodatkowym głośnikom, które umieszczane są na wysokości słuchacza, wrażenia dźwiękowe takiego zestawu będą na jeszcze wyższym poziomie.
Najbardziej wymagający użytkownicy, dysponujący pomieszczeniem o wielkości kilkudziesięciu metrów oraz budżetem o podobnym rzędzie wielkości zapewne będą zainteresowani systemem wielokanałowym opartym na dźwięku przestrzennym Dolby Atmos oraz DTS:X. Wspomniane kodeki stanowią rewolucyjne podejście w odniesieniu do dźwięku wielokanałowego. Rozwiązanie to przeniesione zostało z kina profesjonalnego. Wspomniana technologia gwarantuje jeszcze bogatsze wrażenia dźwiękowe, dźwięk dociera bowiem do słuchacza z większej liczby kierunków. Odbywa się to dzięki zastosowaniu górnych głośników efektowych.
Skoro omówiliśmy już możliwe konfiguracje w kinie domowym, pora przejść do opisu poszczególnych głośników, które można zastosować w wielokanałowych systemach audio.
Jeśli zainteresował Cię temat głośników do domowego systemu audio, zobacz także inne nasze artykuły:
Typy głośników w kinie domowym
W systemie kina domowego wykorzystujemy różnego typu konstrukcje głośników. Najpopularniejsze z nich to:
Głośniki podłogowe i podstawkowe
Najpopularniejszym typem głośników stosowanych w kinie domowym są klasyczne kolumny podłogowe i podstawkowe. Jako kolumny frontowe najczęściej wybierane są modele podłogowe. Stanowią one jeden z najważniejszych kanałów w kinie domowym. Z kolei jako kolumny surround najczęściej wybierane są konstrukcje podstawkowe. To właśnie one odpowiadają za wytworzenie przestrzenności dźwięku w kinie akcji. Wiarygodne odtworzenie przelotu pocisku czy innych scen akcji nie byłoby możliwe bez wykorzystania tych kanałów.
Głośniki centralne i efektowe
Głośnik centralny stanowi nieodłączną część każdego zestawu kina domowego (z wyjątkiem zestawów opartych na głośnikach instalacyjnych). Odpowiada za reprodukcję dialogów w filmie. Jak wiadomo są to średnie tony, na które bardzo wyczulony jest ludzki słuch. Radzimy zatem położyć szczególny nacisk na dobór odpowiedniego głośnika centralnego, dopasowanego do naszych preferencji brzmieniowych. To właśnie od jakości dźwięku kolumny centralnej zależeć będzie klarowność dialogów lub jej brak. Głośniki efektowe to ogólna nazwa grupy głośników, które odpowiadają za efekty przestrzenne w kinie domowym.
Głośniki instalacyjne
Jak już wspomnieliśmy, istnieje możliwość stworzenia zestawu kina domowego opartego na głośnikach instalacyjnych. Zamiast kolumn podstawkowych i podłogowych w suficie podwieszanym pokoju odsłuchowego montuje się komplet głośników instalacyjnych. Główną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność miejsca. Głośniki instalacyjne nie zajmują przestrzeni w pomieszczeniu. Użytkownik może więc stworzyć ciekawy zestaw z ukrytym w ścianie i w suficie nagłośnieniem, które dobrze wkomponuje się w aranżację wnętrza.
Kino domowe z głośnikami instalacyjnymi stanowi też niższy koszt, nawet po uwzględnieniu niezbędnych prac montażowych.
Dla części osób jest to główny argument, który decyduje o wyborze właśnie takiego rozwiązania. Wybierając głośniki instalacyjne z wyższej półki, na pewno zyskamy większą precyzję i detaliczność dźwięku niż w najtańszych konstrukcjach. Warto mieć świadomość, że klasyczne kino domowe oparte na kolumnach wolnostojących może wynieść te wrażenia na jeszcze wyższy poziom. Jeśli zdecydujecie się na kino domowe na głośnikach instalacyjnych nie zapominajcie o subwooferze. Wrażenia dźwiękowe będą nieporównywalnie wyższe w stosunku do systemu opartego wyłącznie na głośnikach sufitowych.
Subwoofery
Subwoofer jest głośnikiem odpowiadającym za przetwarzanie najniższych częstotliwości słyszanych przez człowieka. Są to częstotliwości w zakresie 20 – 250 Hz. Przetwarzanie niskich tonów jest wyzwaniem dla membrany przetwornika, ponieważ musi ona poruszyć dużą masę powietrza. Nie warto oszczędzać na tym urządzeniu, ponieważ pełni ono w kinie domowym niezwykle ważną rolę. Ciężko sobie bowiem wyobrazić wierne oddanie efektownych scen akcji bez jego udziału. Z tego względu zestawy kina domowego bez subwoofera wybierane są stosunkowo rzadko. My także zdecydowanie polecamy dodanie go do zestawu wielokanałowego. W przypadku systemów większych pomieszczeń często użytkownicy decydują się na zastosowanie dwóch subwooferów.
Soundbary
Soundbar, zgodnie z nazwą, jest poziomą listwą zawierającą kilka głośników zamontowanych w jednej obudowie. Dzięki obecności procesora DSP urządzenie jest w stanie wytworzyć dźwięk podobny do głośników rozmieszczonych w całym pomieszczeniu. Soundbary najczęściej występują w zestawach z subwooferem. Ich niewątpliwą zaletą jest oszczędność miejsca. Użytkownicy montują je bowiem pod telewizorem na specjalnej listwie, bądź umieszczają na półce. Soundbary są także zdecydowanie tańsze od sytemu kina domowego składającego się z kolumn podstawkowych lub podłogowych. Renomowani producenci soundbarów, jak np. Yamaha tworzą zwykle gamę kilkunastu modeli, co pomaga dopasować urządzenie do oczekiwań użytkownika. Warto zaznaczyć, że już podstawowe modele dadzą znaczącą poprawę jakości dźwięku w stosunku do głośników wbudowanych w telewizor. Wyższe modele to niezwykle zaawansowane technicznie urządzenia przeznaczone dla wymagających użytkowników. Są to urządzenia z zaawansowanym cyfrowym przetwarzaniem sygnałów, co umożliwia wytworzenie rzeczywistego dźwięku wielokanałowego za pomocą jednego urządzenia. Zadaniem takich modeli jest nie tylko generowania dźwięku. Stanowią one centralną część systemu TV, umożliwiając odtwarzanie dźwięku z wielu źródeł, np. serwisów streamingowych, czy radia internetowego. Warto zwrócić uwagę na taki model jak np. Yamaha SR-X40A. Wyróżnia go rozbudowana funkcjonalność, obejmująca między innymi funkcje sieciowe, czy łączność bezprzewodowa, a także bardzo dobre efekty przestrzenne dźwięku. Urządzenie należy do serii True X japońskiego producenta. Wraz z dostępnymi w niej urządzeniami może stworzyć wyjątkowy, bezprzewodowy system rozrywki domowej.
Soundbar nie tylko do filmów
Należy dodać, że nowoczesne soundbary sprawdzają się nie tylko do odtwarzania dźwięku z filmów. Użytkownicy mogą je również wykorzystać do odtwarzania muzyki. Po zamontowaniu soundbara do telewizora domownicy na pewno odczują poprawę jakości dźwięku. Słyszalna będzie nawet namiastka dźwięku wielokanałowego. Jednak nawet wyższej klasy soundbary nie zapewnią wrażeń dźwiękowych na poziomie klasycznego kina domowego. Odpowiednio dobrany system wielokanałowy, stworzony z amplitunera oraz kolumn głośnikowych pozwala bowiem uzyskać walory brzmieniowe dorównujące tym spotykanym w kinie profesjonalnym. Wypełnienie pomieszczenia dźwiękiem oraz efekty przestrzenne osiągają w takich systemach zdecydowanie wyższy poziom (zobacz także: Soundbar czy głośniki aktywne?).
Gotowe zestawy głośników
Mamy świadomość tego, że początkujący użytkownicy mogą mieć trudności z samodzielnym doborem głośników do zestawu stereo lub kina domowego. Dlatego przygotowaliśmy gotowe zestawy głośników, które zostały przez nas wielokrotnie przetestowane. Dzięki temu macie pewność, że taki zestaw jest gwarancją dobrego brzmienia. Na naszej stronie internetowej znajdują się zestawy renomowanych znanych i cenionych producentów, wśród których można wymienić: Bowers & Wilkins czy Elac.
Nie można jednak zapominać, iż nie są to zestawy uniwersalne, które sprawdzą się w każdych warunkach. Dużo zależy także od rozmiaru pomieszczenia, zastosowanej elektroniki, czy też Waszych preferencji brzmieniowych.
Podsumowanie
Celem naszego poradnika było pokazanie Wam, jakie czynniki należy brać pod uwagę podczas doboru głośników w domowym systemie audio. Wyjaśniliśmy zasady, jakie powinno się uwzględnić przy zakupie konstrukcji zarówno do systemu stereo, jak i w kina domowego. Możliwości konfiguracji jest bardzo dużo. Oferta producentów sprzętu audio jest niezwykle bogata. Praktyczna wiedza pozwoli Wam odróżnić marketingowe slogany serwowane przez producentów od rzetelnych danych. Mamy nadzieję, że pomogliśmy uporządkować Wam wiedzę na temat głośników, a także ją poszerzyć. Należy pamiętać, że głośniki stanowią element całego systemu. Podczas ich wyboru należy więc wziąć pod uwagę pozostałe komponenty systemu audio: elektronikę oraz okablowanie.
Przed zakupem sprzętu radzimy odwiedzić najbliższy salon Top Hi-Fi, aby „na żywo” poznać możliwości głośników, które zamierzacie zakupić do swojego systemu. Będzie to także dobra okazja do rozmowy z naszym specjalistą, który wyjaśni wszelkie nurtujące Was kwestie. Zachęcamy także do śledzenia naszego bloga oraz kanału YouTube. Regularnie zamieszczamy tam m.in. recenzje sprzętu oraz artykuły poradnikowe. Dzięki nam zawsze będziecie na bieżąco.
Komentarze
Ajjj piekne modele na foto hehe dopóki mieszkam w bloku to nie będę miał takiego zestawu jaki chce ale jak tylko wykończe dom to będzie mnie słychać z drugiego końca miasta heh