Poprzedni
Następny

Słuchawki True Wireless – co to? Jakie wybrać? Poradnik

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Jeszcze stosunkowo niedawno terminem „bezprzewodowe” można było określić wszystkie słuchawki, które są w stanie połączyć się ze źródłem dźwięku bez użycia kabla. W technologii jednak kilka lat potrafi dzielić dwie różne epoki. Dziś na rynku upowszechniają się konstrukcje true wireless – słuchawki, które łączą się bezprzewodowo nie tylko ze źródłem, ale także między sobą.

House of Marley Redemption ANC

Słuchawki true wireless to doskonały przykład przekroczenia pewnej granicy w technologii i projektowaniu urządzeń audio. Kiedy we wrześniu 2016 r. Apple wypuściło na rynek pierwszego iPhone’a, w którym zrezygnowano z wyjścia słuchawkowego jack 3,5 mm, nie szczędzono głosów krytyki. Tymczasem firma z Cupertino doskonale zaplanowała ten ruch, jednocześnie przewidując i wyznaczając kierunek rozwoju. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchawki mobilne to coraz częściej modele bezprzewodowe.

Mniej kabli w słuchawkach

Na przestrzeni ostatnich lat kabli w słuchawkach sukcesywnie „ubywało”. Modele nauszne zyskały akumulatory, lekkie materiały i odświeżone wzornictwo. Coraz chętniej wykorzystywanym stał się Bluetooth, standard umożliwiający nawiązanie bezprzewodowego połączenia ze smartfonem. Pomijamy tu obecne na rynku już wcześniej „domowe” słuchawki bezprzewodowe, które łączyły się radiowo z „bazą”, podłączaną kablowo do źródła dźwięku.

Dla sportowców i zwolenników lżejszych, a jednocześnie bardziej kompaktowych rozwiązań proponowano chociażby słuchawki typu „neckband”, a więc wykorzystujące mocowany na szyi pałąk. Nawet małe słuchawkowe „pchełki” wciąż były jednak połączone choćby krótkim kablem. Aż w końcu przyszedł czas na słuchawki true wireless, modele naprawdę bezprzewodowe (lub „prawdziwie bezprzewodowe”, jak część autorów tłumaczy zwrot „true wireless”). Największą ich zaletą jest maksymalna dyskrecja i związana z tym wygoda. Po szyi nie plączą się żadne kable, a słuchawkowe „pchełki” w uszach nie zwracają na siebie uwagi.

Słuchawki true wireless – co to?

True wireless to konstrukcja, w której lewa i prawa słuchawka nie są ze sobą połączone żadnym przewodem. Futurystyczne rozwiązanie, jeszcze do niedawna prezentowane wyłącznie na filmach, dostępne jest dziś dla każdego. Pierwsze tego typu słuchawki wyglądały, jak na prototyp przystało, mało zgrabnie. Po założeniu odstawały nawet kilka centymetrów od ucha. Dostępne dziś na rynku modele true wireless robią wrażenie! Te najmniejsze nie wystają nawet poza obrys małżowiny usznej, a jednocześnie pewnie trzymają się ucha.

Słuchawki True wireless to prawdziwe perełki miniaturyzacji. W tych drobnych urządzeniach udało się zmieścić przetworniki, akumulator, panel sterowania i podzespoły odpowiadające za łączność bezprzewodową. Korzystając z takiego sprzętu można mieć poczucie, że używa się czegoś niesamowitego. Może nie jest to zegarek Jamesa Bonda, ale idziemy w tym właśnie kierunku.

Audio-Technica ATH-CK3TW

Obsługa słuchawek true wireless

Sterowanie w modelach true wireless odbywa się najczęściej na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest korzystanie z umieszczonego na słuchawkach panelu dotykowego. Ma on najczęściej funkcje sterowania odtwarzaniem muzyki (ciszej/głośniej, start/stop, przewijanie utworów) i połączeniami telefonicznymi. Rzecz jasna, słuchawki true wireless mogą służyć także jako zestaw głośnomówiący.

Drugim sposobem sterowania jest wykorzystanie aplikacji mobilnej, która obecnie jest już niemal standardem przy okazji tego typu modeli. Z jej poziomu często możemy pozwolić sobie na bardziej zaawansowaną obsługę, w tym m.in. na regulację poziomu niskich czy wysokich tonów odtwarzanych przez słuchawki.

Etui słuchawek true wireless

Bardzo ważnym elementem zestawu true wireless jest etui. O ile w przypadku innych typów słuchawek jest ono częścią ważną, ale nie zawsze konieczną, o tyle myśląc o zakupie true wireless należy mieć świadomość, że etui będziemy zabierać ze sobą. Przede wszystkim stanowi ono podstawowe miejsce przechowywania słuchawek. Nie umieścimy ich przecież luzem w kieszeni, ani nie wrzucimy do portfela ze względów higienicznych, nie wspominając o możliwym uszkodzeniu sprzętu.

Etui pełni ponadto bardzo przydatną rolę banku energii. Bateria wbudowana w słuchawki true wireless na ogół pozwala na kilka godzin działania, pomijając wyjątkowo wydajne modele, jak np. Audio-Technica ATH-CKS5TW, które potrafią grać na jednym ładowaniu nawet do 15 godzin! Możliwości większości słuchawek true wireless są jednak znacznie skromniejsze. W sukurs przychodzi im wówczas wspomniane etui, które pełni rolę powerbanku i może wydłużyć czas pracy nawet kilkukrotnie.

Słuchawki True Wireless TW-E3B

Dzięki pojemnemu akumulatoriwi zastosowanemu w etui słuchawek Yamaha TW-E3B z urządzenia możesz korzystać łącznie nawet do 24 godz. Bateria wbudowana w słuchawki pozwala natomiast na ok. 6 godz. odtwarzania muzyki na jednym pełnym naładowaniu, które trwa ok. 2 godz.

Słuchawki true wireless – zalety wadami?

Należy mieć świadomość, że największe zalety słuchawek true wireless jednocześnie mogą być ich wadami. Przykładowo, nie mamy już możliwości zawieszenia słuchawek na szyi, kiedy chcemy przestać korzystać z nich tylko na chwilę, np. w sklepie, przy kasie. Trzeba wtedy wykazać się zręcznością lub wyjąć etui. Na szczęście to ostatnie jest najczęściej bardzo poręczne, a zamontowane wewnątrz magnesy skracają czas chowania słuchawek do niezbędnego minimum.

Drugą trudnością jest większe prawdopodobieństwo zgubienia lub uszkodzenia jednej ze słuchawek, np. w przypadku wypadnięcia jej na ziemię. Producenci, oczywiście będąc świadomymi tych zagrożeń, wyposażają zestawy w różne rozmiary solidnych wkładek dokanałowych, które odpowiadają za pewne i bezpieczne mocowanie ich w uszach. Jeżeli jednak zamierzamy korzystać ze słuchawek true wireless podczas dynamicznych ćwiczeń fizycznych lub biegania, należy wybrać przeznaczony do tego model, który może być wyposażony w dodatkowe elementy mocujące, np. przypominające kształtem płetwy.

Audio-Technica ATH-SPORT7TW

Jakie słuchawki true wireless wybrać?

Odpowiedź na to pytanie może być identyczna, jak w przypadku wielu jemu podobnych – „to zależy”. W ofercie Top Hi-Fi & Video Design znajdziecie różnorodne propozycje takich marek, jak House of Marley czy wspomniana już Audio-Technica. Wybór konkretnego modelu zależy już od potrzeb, a także założonego budżetu. Możecie być jednak pewni, że popularny model AirPods firmy Apple to dziś już niejedyna możliwość. Choć to właśnie tym słuchawkom segment true wireless zawdzięcza dużą część rozgłosu i popularności, rynek oferuje obecnie szereg korzystniejszych cenowo, a jednocześnie lepiej brzmiących alternatyw.

Słuchawki true wireless – propozycje

Przejdziemy teraz do prezentacji kilku wybranych modeli słuchawek true wireless. Być może wśród zaproponowanych przez nas modeli jest taki, który spełni Twoje oczekiwania.

Przystępną cenowo konstrukcję, od której możesz zacząć poszukiwania słuchawek true wireless, znajdziesz w ofercie marki House of Marley. Mamy tutaj na myśli model Champion TWS, który zapewnia do 8 godz. pracy, a przy wykorzystaniu dołączonego do zestawu etui nawet 28 godz. Są to słuchawki odporne na pot i zachlapanie (certyfikat IPX4).

Nieco droższe niż model Champion TWS, ale również przystępne cenowo słuchawki true wireless znajdziesz w ofercie japońskiej firmy Audio-Technica, jednego z najbardziej doświadczonych i renomowanych producentów sprzętu audio. Wartym uwagi modelem tej marki jest ATH-CKS5TW, o których już zresztą wspominaliśmy, wyróżniają się pod kątem wytrzymałości baterii. 15 godzin ciągłego odtwarzania muzyki bez konieczności ładowania to naprawdę dużo. Dołączone do zestawu etui zapewnia dodatkowe 30 godz. użytkowania! Model ATH-CKS5TW to doskonały wybór dla posiadaczy telefonów wyposażonych w kodek aptX. Słuchawki zapewniają czyste, realistyczne brzmienie. Są kompatybilne z aplikacją Audio-Technica Connect, co pozwala na wygodną obsługę odtwarzania i konfigurację urządzenia.

Coś dla fanów Marleya i ekologii

Na podobnej półce cenowej leżą propozycje House of Marley, wielokrotnie przez nas opisywanej, świadomej ekologicznie marki, założonej przez przyjaciół i spadkobierców Boba Marleya. Słuchawki te zwracają uwagę lekkim designem, przystępnymi cenami oraz materiałami, z których są wykonane. Firma, stawiając sobie za cel aktywny udział w ochronie planety, starannie dobiera surowce, dbając o jak najniższy ślad węglowy.

Godne polecenia są m.in. słuchawki Redemption ANC (pozdrawiamy wszystkich fanów hymnu Boba Marleya i The Wailers „Redemption Song”) wyposażono w technologię aktywnej redukcji szumów otoczenia, przydatną zwłaszcza w miejskiej „dżungli”. Ciekawostką jest też czujnik start/pauza, reagujący na włożenie lub wyjęcie słuchawek z uszu.

Słuchawki true wireless dla sportowców

Wśród konstrukcji true wireless znajdzie się także coś dla sportowców i osób lubiących aktywnie spędzać wolny. Warto zwrócić tutaj uwagę na modele o zwiększonej odporności mechanicznej, jak np. model Liberate Air wspomnianej przed chwilą marki House of Marley. Są to drobne i dyskretne „pchełki”, wyposażone w sterowanie dotykowe, odporne na pot i zachlapanie (stopień ochrony IPX4). Nie musimy zatem obawiać się uszkodzenie sprzętu nawet w czasie deszczu. Na baterii są w stanie pracować do 9 godzin, zaś ładowanie ich w etui pozwala wydłużyć czas działania aż do 32 godzin.

ATH-CKS5TW

Słuchawki true wireless z aktywną redukcją szumu

Kolejnym modelem o bardzo ciekawej charakterystyce, jest inny „Japończyk” – Audio-Technica ATH-ANC300TW. Jak można się domyślić po nazwie, są to słuchawki wyposażone w aktywną redukcję szumów otoczenia. Funkcjonalność ta jest na tyle rozbudowana, że za pośrednictwem aplikacji możemy nawet wybrać konkretny tryb redukcji hałasu, który będzie najlepiej dopasowany do sytuacji, np. lotu samolotem bądź przebywania w ruchu ulicznym. Są to także słuchawki współpracujące z kodekami Bluetooth zapewniającymi bardzo dobrej jakości brzmienie, obsługiwanymi zarówno przez smartfony pracujące na systemie iOS (AAC), jak i Android (Qualcomm aptX).

Mamy nadzieję, że po lekturze tego poradnika rozwiązanie true wireless i modele je wykorzystujące są wam znacznie bliższe. Wszystkich zainteresowanych poznaniem naprawdę bezprzewodowych słuchawek z bliska zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów sprzedaży Top Hi-FI & Video Design bądź sklepu online. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i doradzimy model najlepiej odpowiadający Waszym potrzebom.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Supercena
ATH-CKS5TW

ATH-CKS5TW

Audio-Technica
Archiwum
Special Price 349 zł Regular Price 599 zł i
Prosimy o kontakt
Supercena
ATH-ANC300TW

ATH-ANC300TW

Audio-Technica
Archiwum
Special Price 699 zł Regular Price 899 zł i
Prosimy o kontakt
Supercena
House of Marley Redemption ANC

Redemption ANC (EM-DE021-SB)

House of Marley
Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
Special Price 649 zł Regular Price 899 zł i

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: