Poprzedni
Następny

Amplituner stereo czy kina domowego – jaki amplituner wybrać?

Średnia ocen: 4.9
(27 ocen) 17 komentarzy

Amplitunery to wszechstronne urządzenia, które możemy podzielić na dwa typy – amplitunery dwukanałowe i amplitunery wielokanałowe (amplitunery AV). Porównanie amplitunerów warto rozpocząć od stwierdzenia, że pierwsze mogą posłużyć do zbudowania systemu stereofonicznego, a drugie są centralnym elementem zestawu kina domowego.

Yamaha wzbogaciła serię AVENTAGE o trzy nowe amplitunery – RX-A4A, RX-A6A i RX-A8A

Niezależnie jednak od wybranego typu, każdy amplituner łączy w sobie moduł przedwzmacniacza, końcówkę mocy i wyposażony jest we wbudowany tuner radiowy FM. Yamaha poszła o krok dalej i w wielu swoich amplitunerach, m.in. RX-A880RX-D485R-S202D, dodatkowo instaluje tuner radio DAB+ (Digital Audio Broadcasting). Dzięki niemu zyskujemy dostęp do radia nadawanego cyfrowo, a tym samym do wyższej jakości dźwięku, pozbawionego często słyszalnego w analogowych transmisjach szumu, a także do dodatkowych treści nadawanych wraz z sygnałem cyfrowym.

Jeżeli nie mamy możliwości odbioru radia cyfrowego DAB+, nic straconego. Amplitunery wyposażone w tuner FM są nie mniej funkcjonalne od wersji z tunerem cyfrowym, a w Polsce audycje analogowe będą emitowane jeszcze przynajmniej przez dekadę. Warto zwrócić uwagę na przyszłościowe urządzenia, obsługujące radio internetowe. Ta postać tunera dostarcza nam nie tylko najszerszy wybór stacji radiowych z całej Polski (nie tylko z naszej okolicy, jak to ma miejsce w przypadku radiofonii FM i DAB+), lecz także zapewnia dostęp do radia z całego świata. Obsługa i wybór stacji internetowych, podobnie jak stacji FM i DAB+, odbywa się przy wykorzystaniu wyświetlacza w amplitunerze, ale zdecydowanie wygodniej zrobić to za pomocą aplikacji lub ekranu telewizora.

Yamaha RX-A6A - amplituner MusicCast

Amplituner sieciowy – domowe centrum rozrywki

Największą wszechstronność gwarantują amplitunery obsługujące funkcje sieciowe – to propozycja idealna dla melomanów, którzy chcą mieć nieograniczony dostęp do całej swojej muzyki, przy zachowaniu łatwości obsługi. Amplitunery sieciowe umożliwiają słuchanie muzyki z serwisów strumieniowych, zapisanej na dysku NAS, lokalnym komputerze, a nawet w chmurze. Dodając do tego możliwość sterowania urządzeniem za pomocą telefonu, który znajduje się w tej samej sieci Wi-Fi, amplituner staje się prawdziwym domowym centrum rozrywki. Ponadto wiele urządzeń wyposażonych w łączność Wi-Fi, obsługuje również AirPlay 2, co pozwala użytkownikom produktów Apple odtwarzać bezprzewodowo muzykę zapisaną na swoim iPodzie, iPhonie lub iPadzie.

Producenci nie zapominają również o użytkownikach pozostałych systemów i często wzbogacają swoje amplitunery o moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę oraz dobrą jakość przekazywanego dźwięku. Yamaha poszła o krok naprzód wyposażając swoje amplitunery w dwukierunkowy Bluetooth – funkcję Bluetooth Output. Dzięki niej urządzenia kompatybilne z systemem MusicCast nie tylko odtwarzają przez Bluetooth muzykę z twojego smartfonu, tabletu lub laptopa. Mogą również wysyłać ją do bezprzewodowych słuchawek lub głośnika Bluetooth nawet innego producenta.

Yamaha MusicCast Surround

Nie ma również przeszkód, aby głośnik służący nam jako uzupełnienie telefonu, połączyć bezprzewodowo z amplitunerem i słuchać muzyki w innym pokoju. Mówiąc o przesyłaniu dźwięku do innego pokoju, nie można pominąć rewolucyjnego systemu Yamaha MusicCast. Urządzenia z tej rodziny, pozostając w jednej sieci Wi-Fi, łączą się ze sobą bezprzewodowo, a sterowanie odbywa się za pomocą intuicyjnej aplikacji MusicCast Controller. Takie rozwiązanie daje możliwość słuchania tego samego dźwięku w różnych pokojach, jak również korzystania z niezależnych źródeł muzyki.

Wysoka jakość dźwięku stereo

Opisane powyżej funkcje są tak naprawdę dodatkiem do tego, do czego amplitunery zostały stworzone. Ich głównym celem jest przecież jak najwierniejsze przekazywanie odtwarzanego materiału.

Zastanawiając się nad tym, jaki amplituner wybrać, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy z niego korzystali. Dla miłośników filmów, kina domowego oraz większej funkcjonalności lepszym rozwiązaniem będzie amplituner AV. Jeżeli natomiast chcemy korzystać tylko z dwóch głośników, wtedy doskonale sprawdzi się amplituner stereo, np.R-N803D czy R-N602.

Większość obecnie dostępnych amplitunerów wykorzystuje wbudowane przetworniki cyfrowo-analogowe, tzw. DAC (Digital to Audio Converter). Dzięki nim urządzenia mogą współpracować z niemal dowolnym źródłem cyfrowego dźwięku – odtwarzaczem Blu-ray, DVDCD/SACD, konsolą do gier, telewizorem. Najbardziej zaawansowane modele kompatybilne są z praktycznie wszystkimi stosowanymi obecnie formatami, w tym studyjnymi plikami wysokiej rozdzielczości, m.in. DSD i FLAC.

Amplituner - łatwość i wszechstronność połączeń

Mówiąc o współpracy z zewnętrznymi źródłami, nie można pominąć złączy. W amplitunerach AV jednymi z najważniejszych są porty HDMI, które wykorzystywane są do przesyłania obrazu i dźwięku. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas amplituner, a także telewizor, wyposażony jest w HDMI ARC. Jeżeli tak, to za pomocą jednego przewodu prześlemy dźwięk i obraz do odbiornika oraz odtworzymy dźwięk z programów telewizyjnych i wzmocnimy go za pomocą amplitunera, np.RX-V685. Amplituner stereo,np. R-N602 czy R-N803D, możemy z kolei podłączyć do telewizora za pomocą złącza optycznego.

Do amplitunera możemy podłączyć także analogowe źródła dźwięku, a do modeli wyposażonych w wejście Phono również gramofon. Większość urządzeń obsługujących złącze Phono ma wbudowany dobrej klasy przedwzmacniacz gramofonowy, pozwalający cieszyć się bardzo dobrą jakością dźwięku z czarnej płyty.

W dobie cyfrowej muzyki warto zdecydować się amplituner wyposażony w port USB. Złącze to daje nam możliwość słuchania muzyki zapisanej na pamięci przenośnej (popularny pendrive) lub w smartfonie. W niemal każdym amplitunerze znajdziemy również wyjście słuchawkowe, które umożliwia odsłuch muzyki bez ryzyka zakłócania spokoju innym domownikom. Projektanci z Yamahy także i w tym przypadku udoskonalili ten element. Amplitunery kina domowego tej firmy wyposażane są w system Silent Cinema, który pozwala odwzorować dźwięk przestrzenny w stereofonicznych słuchawkach.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(27 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: