Poprzedni
Następny

Co jest lepsze: kolumny aktywne czy pasywne? Jakie kolumny wybrać?

Tworząc zestaw stereo, należy wybrać i dopasować poszczególne komponenty tak, aby tworzyły całość, co zapewni wrażenia dźwiękowe na odpowiednim poziomie. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór kolumn – musisz zdecydować się, czy wybrać głośniki aktywne, czy pasywne. W tym poradniku wyjaśnię Ci różnice między nimi i pokażę, jakie zalety mają obie konstrukcje.

Spis treści:

  1. Kolumny pasywne – charakterystyka
  2. Kolumny aktywne – charakterystyka
  3. Możliwe konfiguracje zestawu stereo
  4. Ile kosztują kolumny aktywne i pasywne?
  5. Podsumowanie

Audio Pro A28

Kolumny pasywne – charakterystyka

Kolumny pasywne są bardzo często stosowane w systemach stereo. Są to konstrukcje składające się z głośnika lub kilku głośników we wspólnej obudowie. Aby wygenerować dźwięk, potrzebują one źródła i zewnętrznego wzmacniacza, który zapewni odpowiednie wzmocnienie sygnału.

Głośniki wymagające osobnego wzmacniacza są chętnie wybierane przez użytkowników, którzy chcą całkowicie samodzielnie wybrać charakter i konfigurację zestawu. Decydując się na taki system, dobiera się poszczególne komponenty, czyli źródło sygnału, wzmacniacz, a także kable głośnikowe. W bardziej rozbudowanych systemach, zwłaszcza wyższej klasy, użytkownicy niekiedy wybierają elektronikę składającą się z kilku komponentów. Z odpowiednimi kolumnami pozwala to osiągnąć jeszcze wyższą jakość dźwięku. Możliwe konfiguracje sprzętu opiszę w dalszej części tekstu.

Warto wiedzieć, że posiadacze kolumn pasywnych mają duże możliwości wpływania na charakter dźwięku. Dla zagorzałych audiofilów jest to jedna z najważniejszych zalet, która przemawia właśnie za wyborem kolumn pasywnych. Z doświadczenia wiem, że  bardziej doświadczeni użytkownicy chętnie poświęcają czas na testowanie oraz dobór wzmacniacza i pozostałych elementów w torze sygnałowym, co pozwala dopasować charakter dźwięku do indywidualnych preferencji. Zaznaczę jednak, że budżet nie jest jedynym czynnikiem decydującym o jakości dźwięku. Bardzo przydaje się doświadczenie i trochę cierpliwości, aby osiągnąć doskonałe rezultaty brzmieniowe.

Indiana Line Diva 5

Kolejną, bardzo istotną zaletą kolumn pasywnych jest niezwykle szeroki wybór modeli. W ofercie wielu producentów znajdziesz zarówno niewielkie głośniki podstawkowe, jak i „podłogówki”. Bogata oferta modeli pozwala dobrać kolumny dopasowane pod względem charakteru dźwięku, wyglądu, a także zakładanego budżetu. Rozpiętość cenowa poszczególnych modeli jest szeroka, a zależy od wielu czynników, przede wszystkim jakości zastosowanych materiałów, złożoności konstrukcji, a także renomy producenta.

Głośniki pasywne na tylnej ściance posiadają jedynie złącza głośnikowe. Za pomocą kabli głośnikowych podłączamy do nich wzmocniony sygnał ze wzmacniacza. Początkujący użytkownicy często zastanawiają się, dlaczego niektóre kolumny  z tyłu mają podwójne gniazda głośnikowe, dlatego spieszę z wyjaśnieniem. Służą one do bi-wiringu, czyli osobnego zasilania sekcji niskotonowej lub średnio-niskotonowej i wysokotonowej. Jest to jedna z możliwości poprawy jakości dźwięku, którą warto przetestować, gdyż nie wymaga nakładów finansowych. Przypominam, że warto wybrać kable głośnikowe dobrej jakości, które pozwalają wykorzystać potencjał brzmieniowy całego systemu.  

W największym skrócie można stwierdzić, że jeśli chcesz samodzielnie wybrać wszystkie komponenty w swoim zestawie, a w przyszłości planujesz jego rozbudowę lub wymianę, warto zastanowić się nad wyborem kolumn pasywnych.

Jakie są wady kolumn pasywnych? Przede wszystkim zajmują większą ilość miejsca w pomieszczeniu. Dotyczy to zwłaszcza systemów dzielonych, w których elektronika składa się z kilku komponentów. Często zewnętrzny wzmacniacz lub końcówka mocy sporo ważą, co nieco utrudnia transport. Niektórzy użytkownicy, zwłaszcza początkujący, mają także problem z doborem poszczególnych komponentów i ich właściwym podłączeniem. Mam na to jednak gotowe rozwiązanie. Jeśli chcesz wybrać dobrze brzmiący system stereo, sprawdź gotowe zestawy, które oferujemy w naszym sklepie internetowym. Możesz także poprosić o pomoc Specjalistów z Top Hi-Fi & Video Design w podłączeniu i konfiguracji sprzętu.

Bowers & Wilkins 702 S3

Kolumny aktywne – charakterystyka

Kolumny aktywne wyposażone są we wbudowany wewnątrz obudowy wzmacniacz lub wzmacniacze, które odpowiadają za wzmocnienie sygnału dostarczonego ze źródła. Taka konstrukcja eliminuje konieczność zakupu zewnętrznego „wzmaka”. Jest to wiec zupełnie inny typ konstrukcji niż opisywane wyżej kolumny pasywne. Odmienne rozwiązania techniczne wpływają także na cechy użytkowe.

Z rozmów z klientami wiem, że dla wielu początkujących użytkowników wbudowany wzmacniacz okazuje się dużą zaletą. Nie trzeba go dobierać i podłączać, ponieważ o dobór odpowiedniej mocy, impedancji i innych kwestii technicznych zadbał producent. Użytkownicy, którzy mają ograniczoną ilość miejsca w pomieszczeniu, cenią mniejszą ilość miejsca zajmowanego przez sprzęt stereo. Dla uściślenia dodam, że większość modeli głośników aktywnych ma wbudowany więcej niż jeden wzmacniacz. Producenci często stosują osobną amplifikację na głośniki niskotonowe, a osobną dla wysokich tonów.

Do stworzenia zestawu stereo z kolumnami aktywnymi także potrzebne są inne komponenty. Od razu zaznaczę, że jest ich jednak mniej, co jest zaletą zwłaszcza dla początkujących użytkowników.

Kolejną istotną kwestią kolumn aktywnych jest obecność złącz na tylnej ściance. W każdym modelu znajdziesz gniazdo zasilające, które umożliwia podłączenie ich do prądu. Warto pamiętać o tym także pod kątem ustawienia ich w pomieszczeniu, bowiem dostęp do prądu jest niezbędny.

Audio Pro A48

Podstawowe modele mają wejścia analogowe, które pozwalają na podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku, na przykład odtwarzacza, czy gramofonu. Zaznaczę jednak, że nie wszystkie modele głośników aktywnych mają wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. W przypadku, gdy go nie ma – należy osobno zakupić przedwzmacniacz gramofonowy. Większość obecnie produkowanych modeli ma zdecydowanie bogatsze wyposażenie. Jeśli więc chcesz świadomie wybrać dobre kolumny aktywne, warto szczególną uwagę zwrócić na tylną część obudowy. Mam na myśli złącza, w które wyposażony został dany model. Dlatego wyjaśnię wszystko po kolei.

Bardzo przydatne okazują się złącza cyfrowe. Pozwalają one przesłać sygnał właśnie w formie cyfrowej, a następnie przekonwertować je do formy analogowej. Najczęściej producenci wyposażają aktywne kolumny w wejście optyczne, które pozwala także podłączyć TV. Często spotykane jest także złącze USB, a także HDMI.

Wielu klientów pyta mnie, czy jest możliwość modyfikacji charakteru brzmienia w kolumnach aktywnych. Jeśli w danym modelu zastosowany został equalizer lub filtry, pozwalają one modyfikować fabryczne ustawienia. W przypadku ich braku najprostsze rozwiązanie jest najlepsze. Umów się na odsłuch i wybierz kolumny aktywne, które spełniają Twoje oczekiwania względem brzmienia.

ELAC ConneX

Czy nagłośnienie aktywne ma wyłącznie zalety? Wszystko zależy od tego, pod jakim kątem je rozpatrujemy. Często w wypowiedziach użytkowników na forach internetowych pojawia się temat braku możliwości wymiany wzmacniacza. To oczywiście racja, nie ma możliwości wymiany wzmacniacza i wewnętrznego okablowania w kolumnach. Dlatego niektórzy użytkownicy, zwłaszcza bardziej doświadczenia, jako minus kolumn aktywnych uznają mniejsze możliwości kształtowania charakteru brzmienia.

Chcesz wiedzieć więcej. Sprawdź artykuł opisujący kolumny aktywne.

Możliwe konfiguracje zestawu stereo

Wspomniałem już na początku, że kolumny hi-fi aktywne i pasywne stanowią zupełnie inne konstrukcje. Od tego, czy zdecydujesz się na głośniki aktywne, czy pasywne, będzie zależała konfiguracja systemu.

Zacznę od głośników pasywnych. Wymagają one źródła dźwięku, czyli odtwarzacza, gramofonu lub telewizora. Następnie sygnał musi być wzmocniony przez wzmacniacz. Najczęściej użytkownicy wybierają tzw. „integrę”. Jest to urządzenie, które w jednej obudowie łączy przedwzmacniacz i końcówkę mocy. Użytkownicy dysponujący większym budżetem, mogą zdecydować się na system dzielony i wybrać osobno przedwzmacniacz i końcówkę mocy. To rozwiązanie pozwala uzyskać jeszcze lepszą jakość dźwięku i jest stosowane najczęściej w systemach stereo wyższej klasy.

PSB Speakers Alpha iQ

Konfiguracja systemu z głośnikami aktywnymi zależy w głównej mierze od dodatkowych funkcji, jakie oferuje dany model. Użytkownicy najczęściej decydują się na dobrze wyposażone modele, pozwalające ograniczyć ilość komponentów w systemie. Dlatego kolumny wyposażone we wbudowany przetwornik DAC i łączność bezprzewodową, mogą stanowić kompletny zestaw. Będą to więc w gruncie rzeczy „samograje”, w których dźwięk będzie można dostarczać z TV poprzez złącze optyczne lub HDMI. Zaznaczę jednak, że jeśli zależy Ci na uzyskaniu dźwięku dobrej jakości, warto rozważyć zakup porządnego odtwarzacza, np. streamera.

Ile kosztują kolumny aktywne i pasywne?

Użytkownicy często zastanawiają się, jak wypada porównanie głośników pasywnych i aktywnych pod kątem cenowym. Jak zapewne domyślasz się, porównanie jedynie cen zakupu, nawet modeli podobnej klasy nie ma większego sensu, ponieważ głośniki aktywne mają także wbudowany wzmacniacz, a często także inną elektronikę, co wpływa na cenę.

ELAC ConneX

Dlatego porównajmy koszty mądrze. Najczęściej wybierany system stereo z kolumnami pasywnymi wymaga zakupu wzmacniacza i kabli głośnikowych. Współczesne integry często posiadają wbudowany przetwornik DAC i funkcje strumieniowe, dlatego można stworzyć kompletny zestaw stereo z tych komponentów. Głośniki pasywne mają bardzo zróżnicowane ceny, ale dużą popularnością cieszą się modele do około 5000 zł. Wiem, że Klienci są zadowoleni z kolumn, które polecamy w tym budżecie. Podobnej klasy wzmacniacz ze wspomnianymi funkcjami kosztuje, w zależności od modelu około 4000 – 6000 zł. Biorę pod uwagę sprawdzone modele, takie jak Rotel, czy NAD. Uśredniając koszty można wiec przyjąć, że dysponując kwotą do 10 000 zł można kupić kompletny, dobrze wyposażony system stereo  średniej klasy z głośnikami pasywnymi. Rodzi się więc pytanie, jak na tym tle wypadają głośniki aktywne? Ceny modeli podstawkowych zaczynają się już od około 2000 zł, natomiast podłogowych od około 4000 zł. Do tej ceny należy dodać koszt odtwarzacz CD lub streamera, chyba, że chcesz odtwarzać dźwięk wyłącznie z urządzenia mobilnego lub TV. Jak widać, głośniki aktywne są więc tańsze od modeli pasywnych.

Podsumowanie

Decyzja dotycząca tego, czy wybrać aktywne kolumny, czy też nagłośnienie pasywne, powinna być uzależniona przede wszystkim od konfiguracji systemu, którą zamierzasz stworzyć. Jeśli planujesz stworzyć funkcjonalny zestaw, który nie zajmie wiele miejsca, z pewnością sprawdzą się w nim głośniki aktywne. Użytkownicy, którzy planują w przyszłości rozbudowę lub wymianę poszczególnych komponentów systemu, a także chcą mieć wpływ na kształtowanie charakteru brzmienia, z pewnością powinni wybrać głośniki pasywne, czyli wymagające zewnętrznego wzmacniacza.

Bowers & Wilkins Formation Duo

Zastanawiasz się, czy wybrać nagłośnienie pasywne, czy aktywne? Zachęcam do odwiedzenia wybranego salonu Top Hi-Fi & Video Design na prezentację sprzętu. Nasi specjaliści przeanalizują Twoje potrzeby i zaproponują konfigurację systemu, która spełni Twoje oczekiwania.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: