Kategoria

Gramofony - nowoczesne adaptery winylowe hi-end

(258 produktów)

Poradnik - jak wybrać gramofon

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 258

 1. MM-002

  MM-002

  Thorens
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  Special Price 599 zł Regular Price 739 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 599 zł
  czarny mat
 2. Stabilizator Thorens

  Stabilizator Thorens

  Thorens
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 599 zł Regular Price 659 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 599 zł
  chrom
 3. Wkładka gramofonowa MC Audio-Technica AT33EV

  AT33EV

  Audio-Technica
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 2 299 zł Regular Price 2 499 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2299 zł
 4. Bestseller
  AT-VM95E

  AT-VM95E

  Audio-Technica
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 239 zł Regular Price 289 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 199 zł
 5. AT-VMN95E

  AT-VMN95E

  Audio-Technica
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 149 zł Regular Price 169 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 149 zł
 6. Bestseller
  AT-LP120X (czarny)

  AT-LP120X-USB (czarny)

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 1 399 zł Regular Price 1 599 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1279 zł
  czarny
 7. Supercena
  Zestaw do czyszczenia płyt gramofonowych Audio-Technica AT6012
  Special Price 99 zł Regular Price 129 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 89 zł
 8. Supercena Bestseller
  Szczotka antystatyczna do płyt gramofonowych

  Szczotka antystatyczna do płyt gramofonowych

  Audioquest
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 88 zł Regular Price 149 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 87.99 zł
 9. AT-LP60X (czarny)

  AT-LP60X (czarny)

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 585 zł Regular Price 729 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 585 zł
  czarny
 10. Płyn do czyszczenia igły Audio-Technica AT607a

  Płyn do czyszczenia igły Audio-Technica AT607a

  Audio-Technica
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 59 zł Regular Price 69 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 59 zł
 11. AT-LP120X (czarny)

  AT-LP120XBT-USB

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 1 599 zł Regular Price 1 899 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1549 zł
  czarny

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 258

Gramofony, adaptery, odtwarzacze płyt winylowych

Gramofon, potocznie określany też jako adapter do płyt winylowych jest często wybieranym przez użytkowników źródłem dźwięku w systemach audio. To urządzenie składa się w gruncie rzeczy z kilku odrębnych komponentów, takich jak wkładka i igła, które użytkownicy mogą indywidualnie dobierać do własnego zestawu. Ponadto, w gramofonach występuje różny typ sterowania i dwa rodzaje napędu. Przemyślany dobór typu gramofonu oraz pozostałych komponentów pozwala stworzyć zestaw, który zapewni użytkownikowi wspaniały i niepowtarzalny analogowy dźwięk.

Gramofon Linn Majik LP12

Rodzaje gramofonów

Gramofony automatyczne

Gramofony ze sterowaniem automatycznym są coraz popularniejszym typem urządzeń do odtwarzania płyt winylowych. Ze względu na prostszą obsługę w stosunku do modeli ze sterowaniem manualnym są często wybierane przez użytkowników, zwłaszcza tych początkujących.  

Gramofon lubi twoją kolekcję płyt winylowych, zwłaszcza gdy wiesz jaki gramofon kupić

W gramofonie ze sterowaniem automatycznym użytkownik samodzielnie umieszcza na talerzu płytę winylową, którą zamierza odtwarzać. Następnie, po wciśnięciu przycisku start następuje sekwencja czynności wykonywanych przez mechanizm gramofonu. Ramię zostaje automatycznie podniesione, przeniesione na właściwe miejsce, a następnie opuszczone z należytą starannością. Zaletą gramofonów automatycznych jest więc bez wątpienia prostsza obsługa w stosunku do modeli ze sterowaniem manualnym

Warto dodać, że większość gramofonów ze sterowaniem automatycznym jest wstępnie skalibrowana przez producenta. Użytkownicy nie muszą więc wykonywać szeregu czynności, które dla początkujących użytkowników są problematyczne i mogą zniechęcić ich do przygody ze sprzętem winylowym.

Gramofony półautomatyczne

Istnieją także gramofony ze sterowaniem półautomatycznym. Zakres automatyki w gramofonach półautomatycznych jest różny, najczęściej jednak użytkownik samodzielnie włącza silnik, ustawia oraz opuszcza ramię tak, jak w gramofonach manualnych. Z kolei podniesienie wkładki oraz wyłączenie silnika po zakończeniu odtwarzania następują automatycznie.

Gramofony manualne

W modelach ze sterowaniem manualnym (gramofony manualne) wszystkie czynności związane z rozpoczęciem oraz zakończeniem odtwarzania wykonywane są przez użytkownika manualnie. Przed rozpoczęciem odtwarzania należy zatem wybrać prędkość odtwarzania, włączyć silnik, ustawić ramię gramofonu w odpowiednim miejscu oraz opuścić wkładkę. Po zakończeniu odsłuchu użytkownik musi samodzielnie podnieść ramię oraz wyłączyć silnik. Ten typ sterowania jest obecnie najczęściej spotykany.

Gramofon audio, gramofony półautomatyczne, odtwarzanie płyt winylowych, dobra alternatywa dla płyty CD

Duża część użytkowników ceni sobie rytuał związany z przygotowaniem gramofonu do odtwarzania, dlatego praktycznie wszystkie audiofilskie gramofony to urządzenia ze sterowaniem manualnym.

Gramofony elektryczne

Zapewne zastanawiacie się, skąd wzięło się określenie gramofony elektryczne, skoro jest to oczywiste, wszystkie urządzenia zasilane są bowiem na prąd. Nie zawsze jednak tak było. Pierwsze gramofony powstały w czasach, gdy prąd był wynalazkiem znanym jedynie nielicznym, dlatego produkowane były gramofony mechaniczne, pozwalające uzyskać dźwięk bez wykorzystania energii elektrycznej.

Dziś te urządzenia stanowią jednak eksponaty muzealne. Mimo powracającej popularności gramofonów, producenci postawili jednak gramofony elektryczne. Urządzenia mechaniczne, które trzeba napędzać własnoręcznie, z pewnością nie sprawdziłyby się w dzisiejszych czasach.

Gramofony walizkowe

Gramofony walizkowe były niegdyś bardzo popularnym typem sprzętu. Nawet nasz rodzimy producent miał w swojej ofercie udane, lampowe konstrukcje, które można było w prosty sposób złożyć i przetransportować w wybrane miejsce.

Obecnie gramofony walizkowe są niestety produkowane jedynie przez nieznanych na naszym rynku producentów. Takie modele z pewnością kuszą atrakcyjną ceną, jednak jakość ich wykonania, a przede wszystkim brzmienie z pewnością nie zasługują na naszą rekomendację.

Jeśli więc poszukujecie sprzętu audio łatwego w transporcie, gramofon nie jest najlepszym wyborem. Możemy Wam jednak polecić alternatywne rozwiązanie, czyli zakup gramofonu z USB, pozwalającego na digitalizację nagrań.

Gramofony z przedwzmacniaczem

Gramofony z przedwzmacniaczem gramofonowym są obecnie dość często spotykane. W tych urządzeniach producent fabrycznie zastosował preamp dokonujący korekcji RIAA oraz wstępnego wzmocnienia sygnału. Dzięki temu użytkownik może podłączyć urządzenie bezpośrednio do wzmacniacza lub urządzenia. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca oraz pieniędzy. Użytkownik nie musi bowiem dokupować zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego. Producenci gramofonów z przedwzmacniaczem umieszczają jednak przełącznik umożliwiający odłączenie wbudowanego preampa. Wówczas gramofon można podłączyć do zewnętrznego urządzenia. Daje to możliwość wyboru wysokiej klasy przedwzmacniacza, jeśli w przyszłości zdecydujecie się  na rozbudowę Waszego systemu gramofonowego.

Audio-Technica AT-LP120xBT-USB, niedrogi gramofon

Warto pamiętać, że dobry gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem można podłączyć także bezpośrednio do kolumn aktywnych z wbudowanym wzmacniaczem.

Z reguły gramofony audiofilskie pozbawione są wbudowanego przedwzmacniacza. Producenci wiedzą bowiem, że użytkownicy, którzy decydują się na taki sprzęt, będą chcieli podłączyć do niego wysokiej klasy zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy, zbudowany z wykorzystaniem najwyższej klasy komponentów. Ponadto, audiofilskie przedwzmacniacze gramofonowe mają możliwość regulacji wzmocnienia oraz dopasowania impedancji do wkładki, co pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał brzmieniowy systemu gramofonowego. Gramofony z wbudowanym przedwzmacniaczem nie mają żadnych możliwości regulacji wspomnianych wyżej parametrów.

Gramofony z napędem paskowym

Gramofon z napędem paskowym, zgodnie z nazwą, wykorzystuje gumowy pasek do przeniesienia napędu z silnika na talerz. Dzięki oddzieleniu od siebie tych dwóch elementów otrzymuje się wysoką stabilność obrotów. Napęd paskowy generuje także mniejszą ilość hałasu i wibracji niż napęd bezpośredni. Właśnie z tego względu to rozwiązanie jest najczęściej stosowane w gramofonach do użytku domowego. Warto jednak pamiętać, że gramofony z napędem bezpośrednim wymagają regularnej wymiany paska, który podczas eksploatacji ulega naturalnemu zużyciu. Gdy staje się on luźny, należy wymienić ten element na nowy, co zapewni większą stabilność obrotów.

Gramofon Audio-Technica AT-LP60XUSB, z jego pomocą odtworzysz płyty winylowe

Pomiary dowiodły także, że napęd paskowy generuje mniej wibracji niż bezpośredni, dlatego jest stosowany w większości audiofilskich gramofonów.

Użytkownicy gramofonów z napędem paskowym powinni pamiętać, że po włączeniu sprzęt potrzebuje około 1-2 sekund na ustabilizowanie się obrotów. Po tym krótkim czasie można już opuszczać ramię i rozpoczynać odsłuch.

Gramofony z napędem bezpośrednim

Napęd bezpośredni gramofonu polega na umieszczeniu silnika bezpośrednio pod talerzem gramofonu. To rozwiązanie pozwala szybciej osiągnąć prędkość roboczą, niezbędną do właściwego odtwarzania płyty winylowej. Użytkownicy takich konstrukcji nie muszą martwić się o stan paska oraz dbać o jego regularną wymianę.

Gramofon z napędem bezpośrednim Thorens TD 403 DD

Napęd bezpośredni od lat stosuje część renomowanych producentów, takich jak Thorens, czy Audio-Technica.

Nietypowe funkcje, które może mieć gramofon i takie, których mieć nie będzie

Niektórzy użytkownicy, mimo analogowej konwencji gramofonu, oczekują od tych urządzeń nowych funkcji, które zwiększą ich funkcjonalność i pozwolą zastosować je jako źródło w nowoczesnych systemach audio.

Dlatego właśnie niektórzy producenci oferują gramofony z Bluetooth, które pozwalają przesłać dźwięk do słuchawek z Bluetooth, czy głośnika bezprzewodowego Bluetooth. W takim gramofonie sygnał analogowy zamieniany jest na cyfrowy przez odpowiedni przetwornik znajdujący się wewnątrz gramofonu. Takie urządzenie można więc określić jako odtwarzacz płyt winylowych, użytkownik słyszy bowiem sygnał w innej formie niż w klasycznym gramofonie analogowym. Obecnie produkowane modele obsługują aktualną wersję standardu Bluetooth oraz kodek aptX, który zapewnia większą przepustowość oraz mniejszą kompresję sygnału, co wpływa na lepszą jakość dźwięku.

W sprzedaży dostępne są też gramofony z USB, pozwalające na przesłanie sygnału do komputera PC lub laptopa. Wewnątrz gramofonu odbywa się konwersja sygnału analogowego do postaci cyfrowej. Sygnał w tej formie przesyłany jest kablem USB do komputera. Użytkownik, korzystając z odpowiedniego programu, może zapisać taki dźwięk jako plik hi-res w odpowiednim formacie. Co ważne, pliki nawet po konwersji zachowują swoje niepowtarzalne, analogowe brzmienie. Jeśli więc posiadacie unikalne płyty winylowe, ich digitalizacja jest wręcz wskazana w ten sposób. Utworzone w ten sposób pliki cyfrowe można zapisać na komputerze, dysku, czy nawet zgrać na płytę CD i odtwarzać na dowolnym odtwarzaczu.

Określenie gramofon z multiroom jeszcze kilka lat temu brzmiało wręcz nieprawdopodobnie i mało kto spodziewał się, że takie urządzenie kiedykolwiek powstanie. Jednak rozwój strumieniowych form odtwarzania muzyki oraz popularność plików cyfrowych sprawiły, że producenci zaczęli zastanawiać się nad stworzeniem takiego urządzenia.  Odtwarzacz płyt winylowych z multiroom jest w zasadzie rozwinięciem idei gramofonu z USB. Różnica polega jednak na tym, że sygnał analogowy nie tylko zamieniany jest w przetworniku analogowo-cyfrowym gramofonu, ale także wysyłany bezprzewodowo. Pionierem tego rozwiązania była Yamaha, która wyposażyła gramofon w obsługę jej autorskiego systemu multiroom MusicCast. Dzięki temu użytkownicy systemu wielostrefowego mogą dźwięk z gramofonu odtworzyć w dowolnym pomieszczeniu. Wystarczy, że jest tam głośnik, soundbar, czy sprzęt audio będący jedną ze stref systemu MusicCast. Warto dodać, że konfiguracja tego systemu jest niezwykle prosta i ogranicza się do kilku kliknięć na urządzeniu mobilnym. Radość ze słuchania muzyki z gramofonu na wielu urządzeniach jest niesamowita, dlatego warto rozważyć taką funkcjonalność. Tym bardziej, że gramofon z multiroom Yamaha MusicCast VINYL 500 kosztuje niecałe 3000 zł, co zważywszy na unikatową funkcjonalność, bardzo dobrą jakość wykonania i walory brzmieniowe jest atrakcyjną ceną.

Niektórzy użytkownicy, poszukując odpowiedniego modelu, oczekują w gramofonie funkcji, które nie są dostępne. Nie znajdziecie w sprzedaży gramofonu z HDMI. Ta funkcja prawdopodobnie w najbliższym nie będzie dostępna w tym urządzeniu, ponieważ złącze HDMI, ze względu na dużą przepustowość, wykorzystywane jest do przesyłania dźwięku i obrazu. Gramofon jest jedynie źródłem sygnału audio, więc USB, czy Bluetooth są wystarczające do przesłania sygnału po przetworzeniu go w formie cyfrowej. Gdybyśmy jednak chcieli wybiec nieco dalej w przyszłość, nie wykluczamy, że być może ktoś wpadnie na pomysł, aby stworzyć gramofon z HDMI, który z poziomu menu w telewizorze pozwalałby zmienić niektóre ustawienia, np. krzywą korekcji RIAA, czy też ustawienia equalizera.

Zastanawiasz się, czy nad wyborem gramofonu? A może chcesz dobrać odpowiednią wkładkę lub przedwzmacniacz gramofonowy? Zachęcamy do odwiedzenia wybranego salonu sieci Top Hi-Fi. #EksperciDobregoBrzmienia zaprezentują interesujący Cię sprzęt oraz zorganizują jego odsłuch, co pomoże dokonać właściwego wyboru.

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Co to jest impedancja?
Co to jest impedancja?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: