Kategoria

Gramofony

(262 produkty)

Systemy audio z gramofonem służą do odtwarzania płyt winylowych. Składają się z komponentów, które użytkownicy mogą indywidualnie dobierać do własnego zestawu. Do tej grupy sprzętu możemy zaliczyć szeroką gamę urządzeń oraz akcesoriów. Odpowiedni dobór gramofonu oraz pozostałych komponentów pozwala stworzyć zestaw, który zapewni użytkownikowi wspaniały i niepowtarzalny analogowy dźwięk.

Poradnik - jak wybrać gramofon


Urządzenia i podzespoły wykorzystywane w systemach gramofonowych:

Gramofony

Gramofon jest urządzeniem służącym do odtwarzania dźwięku z winyli. Trzon jego konstrukcji stanowi obudowa, która nazywana jest plintą. W jej wnętrzu umieszczony jest silnik napędzający talerz, na którym kładziemy płytę winylową. Odczyt sygnału z poruszającego się krążka następuje za pośrednictwem wkładki zakończonej igłą o odpowiednim kształcie.

Niegdyś spotykane były gramofony wyposażone we wzmacniacz oraz głośniki, stanowiące tym samym kompletny system audio. Obecnie produkowane konstrukcje, nawet jeśli przypominają gramofon retro zintegrowany z głośnikami, najczęściej wyposażone są w złącza RCA, które przekazują sygnał wymagający dalszej obróbki.

Przedwzmacniacze gramofonowe

Sygnał odczytywany z płyty gramofonowej musi zostać poddany korekcji, która polega na dostosowaniu poziomu niskich oraz wysokich tonów. Te czynności są niezbędne, gdyż podczas zapisu sygnału na płytę gramofonową niskie częstotliwości są tłumione, natomiast wysokie tony wzmacniane. Te zabiegi mają na celu uzyskanie większego odstępu sygnału od szumu oraz zwiększenie ilości muzyki możliwej do zapisania na płycie gramofonowej. Rolą przedwzmacniacza gramofonowego, oprócz korekcji sygnału, jest również jego wstępne wzmocnienie. Dopiero w takiej formie impuls elektryczny może zostać przekazany do wzmacniacza zintegrowanego lub amplitunera.

Przedwzmacniacze gramofonowe mogą być osobnym urządzeniem, bądź elementem wzmacniacza lub amplitunera. Na rynku dostępne są także dobre gramofony z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym.

Więcej informacji na temat przedwzmacniaczy gramofonowych znajdziesz w artykule: Jaki przedwzmacniacz gramofonowy wybrać?

Wkładki i igły gramofonowe

Igła gramofonowa stanowi punkt styku wkładki z płytą gramofonową. Kształt tego elementu oraz sposób wykonania wpływa bezpośrednio na poprawę lub pogorszenie jakości dźwięku. W większości wkładek MM igła jest elementem wymiennym. Z kolei w bardziej zaawansowanych wkładkach MC igła najczęściej nie podlega wymianie.

Sposób działania tych dwóch elementów jest bardzo prosty. Drgania powstające podczas odczytu krążka przenoszone są poprzez igłę do wkładki gramofonowej. Tam następuje zamiana ruchu drgającego na sygnał elektryczny. Odpowiada za to magnes oraz cewka, które są podstawowymi elementami wkładki gramofonowej. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje wkładek: MM oraz MC. Od jakości tych komponentów w dużej mierze zależy brzmienie całego systemu gramofonowego.

Ramię gramofonowe Linn Krane

Ramiona do gramofonów

Ramię stanowi niezwykle ważny element gramofonu. Do niego zamocowana jest wkładka, która jest jednym z najważniejszych elementów gramofonu. Wygenerowanie sygnału o odpowiednich parametrach możliwe jest tylko w przypadku właściwego ustalenia kąta nachylenia wkładki oraz siły nacisku igły na płytę gramofonową. Niewłaściwe ustawienie tych parametrów jest przyczyną niepożądanych zmian w brzmieniu. W dłuższym czasie może doprowadzić to także do uszkodzenia sprzętu.

Ramiona gramofonowe wykonywane są najczęściej ze stopów metali. Coraz większą popularnością cieszą się jednak konstrukcje z włókna węglowego, które cechują się niską masą oraz dużą trwałością.

Producenci stosują różny kształt ramion gramofonowych. Często spotykane są ramiona z zakrzywioną główką. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć dobrą jakość powstającego sygnału. Testy dowiodły, że konstrukcje z zakrzywioną główką pozwalają równomiernie odczytać sygnał z prawego i lewego kanału, co ma bardzo duże znaczenie w stereofonicznych nagraniach. Spotkane są także ramiona proste, zakrzywione oraz tangencjalne.

Więcej informacji o ramionach gramofonowych dowiesz się z artykułu: Rodzaje ramion gramofonowych

Akcesoria gramofonowe

Nawet początkujący użytkownicy wiedzą, że gramofon elektryczny nie jest urządzeniem bezobsługowym. Aby móc cieszyć się analogowym brzmieniem niezbędne są akcesoria gramofonowe, które pozwolą utrzymać wszystkie komponenty zestawu gramofonowego w należytej czystości. Użytkownicy powinni regularnie czyścić igłę gramofonową, co pozwoli usunąć osadzające się drobinki kurzu. Co jakiś czas należy także czyścić płyty. Służą do tego specjalne zestawy składające się z płynu oraz szczoteczki. Warto pamiętać, aby zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia tego delikatnego elementu.

Powierzchnia winyla jest podatna na osadzanie się wszelkiego typu zanieczyszczeń. Do czyszczenia powierzchni czarnych krążków służą specjalne szczotki, które usuwają zanieczyszczenia z powierzchni płyty. Regularnie czyszczenie powierzchni winyli nie tylko wpłynie na lepszą jakość brzmienia. Wydłuży także żywotność igły gramofonowej.

Czynności wymagane do uzyskania prawidłowego brzmienia nie ograniczają się jednak tylko do czyszczenia poszczególnych elementów. Warto zadbać o właściwe wypoziomowanie gramofonu. Pomocna staje się wówczas niewielka poziomica, zaprojektowana specjalnie do ustawiania gramofonu.

Płyty winylowe

Źródłem dźwięku w każdym systemie gramofonowym jest płyta winylowa. Czarny krążek ma niezwykle długą historię. Wynaleziony został pod koniec XIX jako sposób monofonicznego zapisu dźwięku. Dopiero pod koniec lat 20. XX wieku pojawiła się stereofoniczna płyta winylowa.

Płyty gramofonowe Long Play (LP)

W 1948 roku „premierę” miała płyta długogrająca, określana jako Long Play, w skrócie LP. Od tego czasu, właściwie w niezmienionej postaci, ten popularny typ płyt gramofonowych produkowany jest do dziś. Płyty LP pozwalają na zapis dźwięku z dwóch stron. Długość nagrania przy prędkości 33 ⅓ obrotów na minutę wynosi około 20 minut na jednej stronie. Spotykane są jednak krążki zawierające cale albumy o łącznym czasie nagrań nawet 60 minut. Przy prędkości 45 obrotów na minutę ilość materiału wynosi około 14 minut. Płyty Long Play mają średnicę 300 mm, czyli 12 cali.

Płyty gramofonowe Extended Play (EP)

Płyty gramofonowe określane jako Extended Play mają mniejszą pojemność niż LP. Są też mniej popularne od opisywanych wyżej płyt Long Play. Występują one najczęściej w dwóch rozmiarach – 7 cali oraz 10 cali i w dwóch wariantach prędkości odtwarzania – 33⅓ obrotów na minutę oraz 45 obrotów na minutę.

gramofon retro Linn Majik DSM

Myjki do płyt gramofonowych

Czyszczenie płyt gramofonowych można przeprowadzać nie tylko za pomocą specjalnych szczotek. Cały proces można zautomatyzować, wykorzystując do tego myjkę do płyt gramofonowych. To urządzenie pozwala usunąć z płyty winylowej wszelkiego typu zanieczyszczenia. Mycie płyty odbywa się poprzez natrysk specjalnego płynu, a następnie zbieranie zanieczyszczeń z powierzchni krążka za pomocą szczoteczki. Automatyzacja procesu oraz sposób mycia zależą w dużej mierze producenta i zastosowanej technologii. Cena tych urządzeń waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Zalety systemów audio wykorzystujących gramofony

System audio wykorzystujący gramofon składa się z wielu komponentów, które razem tworzą niezwykle ciekawe źródło dźwięku. Użytkowników przyciąga nie tylko wyjątkowe brzmienie, które nie jest możliwe do osiągnięcia przy użyciu innego źródła. Wiele osób świadomie wybiera gramofon, czerpiąc przyjemność z kalibracji sprzętu oraz czynności związanych z przygotowaniem urządzenia do odtwarzania dźwięku. Obsługa takiego systemu wymaga co prawda pewnej wiedzy, ale pasjonaci naukę traktują jako przyjemność, a nie przykry obowiązek. System gramofonowy pozwala więc pogłębiać pasję dotyczącą sprzętu audio. Obecnie dostęp do wiedzy jest w zasadzie nieograniczony. Informacje na ten temat można zdobywać z prasy specjalistycznej, forów branżowych czy poradników pisanych przez renomowane sklepy ze sprzętem audio.

Duża część użytkowników eksponuje system gramofonowy w pomieszczeniu, który stanowi jego ozdobę. Nic w tym dziwnego, wiele gramofonów cechuje się niezwykle starannym wykończeniem.

Nie tylko gramofon, lecz także odpowiednio pokazana kolekcja płyt mogą stać się elementem wystroju wnętrza. Co więcej, system gramofonowy doskonale pasuje do pomieszczeń o różnej aranżacji. Spotykane są nowoczesne wnętrza wykorzystujące system gramofonowy, które przyciągają wzrok i komponują się idealnie. Wszystko zależy od koncepcji użytkownika i jego gustu.

Zestaw audio wykorzystujący gramofon daje użytkownikom niezwykle szerokie możliwości rozbudowy. Żadne inne źródło dźwięku nie ma tylu wymiennych elementów, które wpływałyby na jakość dźwięku. Co ważne, niektóre elementy, takie jak igły czy akcesoria gramofonowe nie są drogie. Miłośnicy sprzętu gramofonowego nie muszą więc przeznaczać fortuny, aby poprawić brzmienie zestawu.

Najważniejsze cechy systemów gramofonowych

Przy zakupie sprzętu do stereofonicznego systemu audio, w którym gramofon jest głównym źródłem dźwięku, warto wiedzieć jak działa gramofon i zwrócić uwagę na różnorodne cechy tego typu sprzętu audio, takie jak:

 • Rodzaj przedwzmacniacza gramofonowego. Jak wybrać odpowiedni gramofon pod względem tego elementu? W systemach gramofonowych występują różne warianty zastosowania przedwzmacniacza gramofonowego. Pierwszą opcją jest wejście Phono znajdujące się we wzmacniaczu lub amplitunerze. Obecnie, ze względu na dużą popularność gramofonów, znaczna część modeli wyposażona jest w to złącze. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących użytkowników, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z czarną płytą. W tym przypadku jakość brzmienia będzie w dużej mierze zależała nie tylko od jakości wzmacniacza, lecz także od wewnętrznego modułu zastosowanego w danym urządzeniu. Drugą opcją jest zakup przedwzmacniacza gramofonowego, stanowiącego osobne urządzenie. Na to rozwiązanie zwykle decydują się bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy mają określone wymagania wobec sprzętu oraz nieco większy budżet, pozwalający na zakup odpowiadającego im urządzenia. To rozwiązanie rekomendujemy zwłaszcza posiadaczom gramofonów z wkładką MC. Sygnał o niskim napięciu wymaga odpowiedniego przedwzmacniacza, który będzie w stanie wzmocnić sygnał o bardzo niskim natężeniu, zachowując niski poziom zniekształceń. Niektórzy producenci gramofonów oferują modele z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że został on odpowiednio dobrany do całej konstrukcji. Użytkownik może taki gramofon podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza niewyposażonego w wejście Phono. Niektóre modele mają jednak przełącznik, który umożliwia w razie potrzeby odłączenie wbudowanego przedwzmacniacza. Wówczas możliwe jest zastosowanie zewnętrznego urządzenia. Jest to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza jeśli macie w planach testowanie różnych modeli przedwzmacniaczy gramofonowych.
 • Rodzaj napędu gramofonowego. Jaki gramofon wybrać ze względu na napęd? Na rynku dostępne są gramofony wyposażone w napęd paskowy oraz bezpośredni. Pierwszy z nich, zgodnie z nazwą wykorzystuje gumowy pasek do przeniesienia napędu z silnika na talerz. Dzięki oddzieleniu od siebie tych dwóch elementów otrzymuje się wysoką stabilność obrotów. Ten typ napędu generuje także mniejszą ilość hałasu i wibracji niż napęd bezpośredni. Właśnie z tego względu to rozwiązanie jest najczęściej stosowane w gramofonach do użytku domowego. Napęd bezpośredni gramofonu polega na umieszczeniu silnika bezpośrednio pod talerzem gramofonu. To rozwiązanie pozwala szybciej osiągnąć prędkość roboczą, niezbędną do właściwego odtwarzania płyty winylowej. Użytkownicy takich konstrukcji nie muszą martwić się o stan paska oraz dbać o jego regularną wymianę. W napęd bezpośredni wyposażony jest np. model AT-LP120X firmy Audio-Technica.
 • Rodzaj wykorzystywanej wkładki. Jaki gramofon kupić pod tym względem? Możemy tutaj wyróżnić dwa rodzaje wkładek: MM (od ang. Moving Magnet) i MC (od ang. Moving Coil). Wkładka MM, określana przez specjalistów jako elektromagnetyczna wyposażona jest w ruchomy magnes oraz nieruchomą cewkę. Ten typ jest najczęściej wykorzystywany w gramofonach. Wkładkę MM polecamy zwłaszcza początkującym użytkownikom oraz osobom poszukującym budżetowego systemu gramofonowego. Do głównych zalet wkładek elektromagnetycznych należy zaliczyć niższą cenę zakupu w stosunku do większości wkładek MC oraz generowanie sygnału o wyższym napięciu. Dzięki temu do stworzenia systemu gramofonowego wyposażonego w ten typ wkładki nie jest wymagany przedwzmacniacz gramofonowy wysokiej klasy. Wszystkie budżetowe konstrukcje zewnętrznych przedwzmacniaczy gramofonowych oraz wejścia phono we wzmacniaczach i amplitunerach obsługują wkładki MM. Wkładka MC, określana także jako magnetoelektryczna stanowi przeciwieństwo konstrukcji opisanej powyżej. Ten typ ma ruchomą cewkę oraz nieruchomy magnes. Stąd właśnie akronim MC (ang. moving coil). Wkładki MC generują sygnał o bardzo niskim napięciu, rzędu 0,1 – 2mV. Producenci unikają stosowania większych cewek, które podniosłyby masę wkładki. Modele magnetoelektryczne są najczęściej wybierane przez bardziej doświadczonych użytkowników gramofonów, dysponujących odpowiednim budżetem. Warto pamiętać, że pełnię możliwości brzmieniowych takiej wkładki można uzyskać w systemie, którego pozostałe komponenty również będą wysokiej jakości. W szczególności chodzi o odpowiedni przedwzmacniacz gramofonowy, wzmacniacz oraz głośniki. Odpowiednie do takiego systemu będą przedwzmacniacze gramofonowe z regulowaną siłą wzmocnienia, które pozwolą dopasować parametry do wkładki zastosowanej przez użytkownika w danym systemie.

Wkładka gramofonowa Audio-Technica AT-ART9XI

 • Rodzaj sterowania. Użytkownicy gramofonów mają do wyboru trzy typu sterowania. W modelach ze sterowaniem manualnym (gramofony manualne) wszystkie czynności związane z rozpoczęciem oraz zakończeniem odtwarzania wykonywane są przez użytkownika manualnie. Przed rozpoczęciem odtwarzania należy zatem włączyć wolnoobrotowy silnik, ustawić ramię gramofonu w odpowiednim miejscu oraz opuścić wkładkę. Po zakończeniu odsłuchu użytkownik musi podnieść ramię oraz wyłączyć silnik. Ten typ sterowania jest najczęściej spotykany. Duża część użytkowników ceni sobie rytuał związany z przygotowaniem gramofonu do odtwarzania. W gramofonach ze sterowaniem automatycznym wszystkie opisane powyżej czynności wykonywane są automatycznie po wciśnięciu przez użytkownika odpowiedniego przycisku. Takie konstrukcje wybierane są zwłaszcza przez osoby ceniące wygodę użytkowania sprzętu. Istnieją także współczesne gramofony ze sterowaniem półautomatycznym (gramofony półautomatyczne). W tego typu konstrukcjach użytkownik sam włącza silnik, ustawia oraz opuszcza ramię tak, jak w gramofonach manualnych. Z kolei podniesienie wkładki oraz wyłączenie silnika po zakończeniu odtwarzania następują automatycznie.
 • Wykorzystywana prędkość obrotowa. Obecnie produkowane gramofony przystosowane najczęściej do odtwarzania dwóch typów płyt winylowych. Różnią się one między sobą nie tylko prędkością obrotową, lecz także długością ścieżki dźwiękowej oraz jakością brzmienia. Najpopularniejszym typem płyty winylowej są nośniki przystosowane do odtwarzania z prędkością 33 ⅓ obrotów na minutę. Takie winyle określane są jako Long Play. Ten typ czarnej płyty pozwala na zapis dźwięku około 30 minut z każdej strony. Drugim, zdecydowanie rzadziej stosowanym typem są płyty odtwarzane z prędkością 45 obrotów na minutę. W tym przypadku uzyskuje się jednak większą dynamikę nagrania, co dla miłośników płyt winylowych ma duże znaczenie. Prędkość 78 obrotów na minutę jest obecnie bardzo rzadko wykorzystywana. Większość modeli ma przełącznik pomiędzy prędkością 33 ⅓ oraz 45 obrotów na minutę.
 • Masa gramofonu. Odpowiednia masa sprzętu audio często odgrywa dużą rolę. W przypadku gramofonów ten parametr ma jednak szczególne znaczenie. Większa masa gramofonu sprawia, że urządzenie jest mniej podatne na wibracje, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość dźwięku. Warto zatem wziąć ten parametr pod uwagę podczas wyboru sprzętu. Jeśli planujesz zakup gramofonu, a wybrany przez Ciebie model waży kilka kilogramów, może to być znak, że masz do czynienia ze stabilną, solidną konstrukcją (np. model AT-LPW40WN firmy Audio-Technica waży 4,72 kg).

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 262

 1. Nowość
  EQ-500

  EQ-500

  Luxman
  Przedwzmacniacze gramofonowe
  33 999 zł
  srebrny
 2. Nowość
  PD-151 MKII

  PD-151 MKII

  Luxman
  Gramofony
  28 599 zł
  srebrny
 3. Promocja
  Zestaw do czyszczenia płyt gramofonowych Audio-Technica AT6012
  Special Price 89 zł Regular Price 129 zł
 4. AT-VMN95E

  AT-VMN95E

  Audio-Technica
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 149 zł Regular Price 169 zł
 5. Supercena Bestseller
  AT-VM95E

  AT-VM95E

  Audio-Technica
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 199 zł Regular Price 289 zł
 6. Płyn do czyszczenia igły Audio-Technica AT607a

  Płyn do czyszczenia igły Audio-Technica AT607a

  Audio-Technica
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 59 zł Regular Price 69 zł
 7. Supercena Bestseller
  Szczotka antystatyczna do płyt gramofonowych

  Szczotka antystatyczna do płyt gramofonowych

  Audioquest
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 88 zł Regular Price 149 zł
 8. Supercena
  Audio-Technica AT-LP5X

  AT-LP5X

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 1 654 zł Regular Price 2 199 zł
  czarny
 9. Bestseller
  AT-LP120X (czarny)

  AT-LP120X-USB (czarny)

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 1 399 zł Regular Price 1 599 zł
  czarny
 10. AT-LP120X (czarny)

  AT-LP120XBT-USB

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 1 549 zł Regular Price 1 899 zł
  czarny
 11. Promocja
  AT-LP60XUSB

  AT-LP60XUSB

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 666 zł Regular Price 829 zł
  czarny
 12. Promocja
  AT-LPW50PB

  AT-LPW50PB

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 1 629 zł Regular Price 2 199 zł
  czarny
 13. Supercena
  AT-LP60XBT (czarny)

  AT-LP60XBT (czarny)

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 814 zł Regular Price 1 099 zł
  czarny
 14. AT-LP120X (srebrny)

  AT-LP120X-USB (srebrny)

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 1 299 zł Regular Price 1 599 zł
  srebrny
 15. Promocja
  TN-175

  TN-175

  TEAC
  Gramofony
  Special Price 599 zł Regular Price 699 zł
 16. Supercena Outlet
  AT-LP60X (czarny) - OUTLET

  AT-LP60X (czarny) - OUTLET

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 479 zł Regular Price 729 zł
  czarny
 17. AT-LP60X (czarny)

  AT-LP60X (czarny)

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 585 zł Regular Price 729 zł
  czarny
 18. Supercena
  Stir It Up Wireless (EM-JT002-SB)

  Stir It Up Wireless (EM-JT002-SB)

  House of Marley
  Gramofony
  Special Price 899 zł Regular Price 1 339 zł
 19. AT-VM95EN

  AT-VM95EN

  Audio-Technica
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 499 zł Regular Price 599 zł
 20. Supercena Bestseller
  AT-LPW40WN

  AT-LPW40WN

  Audio-Technica
  Gramofony
  Special Price 1 454 zł Regular Price 1 899 zł
 21. Supercena Bestseller
  TD 402 DD piano walnut

  TD 402 DD piano walnut

  Thorens
  Gramofony
  Special Price 2 599 zł Regular Price 3 699 zł
 22. Promocja Bestseller
  Audio-Technica AT-LP3 - w pełni automatyczny gramofon z paskowym napędem.

  AT-LP3

  Audio-Technica
  Gramofony
  As low as 879 zł Regular Price 1 499 zł
 23. AT-VM95ML

  AT-VM95ML

  Audio-Technica
  Akcesoria gramofonowe
  Special Price 743 zł Regular Price 899 zł

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 262

Gramofon elektryczny - dlaczego jego brzmienie jest wyjątkowe?

Większość użytkowników ceni gramofony ze względu na niepowtarzalne brzmienie, właściwie nieosiągalne dla źródeł cyfrowych. Warto wiedzieć, skąd bierze się ten specyficzny, a jednocześnie niepowtarzalny dźwięk. Należy w tym celu wyjaśnić zasadę działania gramofonu. Jak wiadomo, igła gramofonowa porusza się w wyżłobionym rowku. Rolą wkładki jest zamiana drgań mechanicznych w sygnał elektryczny. Z punktu widzenia fizycznego wkładka gramofonowa stanowi zatem przetwornik elektromechaniczny, generujący sygnał elektryczny o niewielkim natężeniu. Na jakość brzmienia wpływa więc sposób zapisu i odczytu płyty winylowej, który różni się znacznie od procesów zachodzących w nowoczesnych źródłach dźwięku, np. w odtwarzaczach strumieniowych. Warto pamiętać, że w gramofonach nie występuje konwersja sygnału z postaci cyfrowej na analogową.

Co ciekawe, pod względem fizycznym dźwięk powstający w gramofonie cechuje się niewielkim odstępem sygnału od szumu oraz niższym zakresem dynamiki od płyt CD. Mimo tego, od kilku lat branża obserwuje renesans tego źródła dźwięku. Zestawy gramofonowe wybierane są ponownie jako podstawowe źródło dźwięku zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych miłośników dobrego brzmienia.

gramofon Thorens TD-202

Jak często należy wymieniać igłę w gramofonie?

Igła gramofonowa jest newralgicznym komponentem gramofonu, który stanowi punkt styku z poruszającą się płytą winylową. Jak każdy element mechaniczny, także igła z biegiem czasu oraz rosnącą ilością odsłuchanych płyt traci swoje właściwości. Nietrudno sobie wyobrazić, jaki wpływ na jakość dźwięku ma użytkowanie zużytej igły, której zadaniem jest precyzyjne poruszanie się po wyżłobionych rowkach płyty winylowej. Zazwyczaj producenci podają rekomendowaną ilość godzin pracy wkładki gramofonowej. Informacja podana przez producenta jest ważna, jednak warto uczciwie przyznać, że zapisywanie czasu odsłuchu w stworzonym do tego celu „dzienniczku” jest mało realne.

Warto uważnie słuchać brzmienia zestawu. Jeśli zaczęliście słyszeć nagłe przeskakiwanie dźwięków oraz zmianę charakteru brzmienia, jest to wyraźny sygnał, że Wasza igła nadaje się do wymiany. Warto potwierdzić swoje przepuszczenia uważnie oglądając igłę, najlepiej przez szkło powiększające. Jeśli widać nierówne lub postrzępione krawędzie możecie być już pewni, że nadszedł czas na wymianę tego elementu.

gramofon Linn Klimax LP12

Czy można dotykać powierzchni płyt winylowych?

Zdecydowanie odradzamy dotykanie powierzchni płyt winylowych. Nawet jeśli wydaje się Wam, że macie w danej chwili czyste dłonie, na ich powierzchni osiadają drobne zanieczyszczenia, niewidoczne gołym okiem. Przeniesienie tych drobinek na powierzchnię krążka sprawi, że brzmienie może ulec pogorszeniu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia igły. Dlatego podczas zmiany płyt winylowych polecamy chwytanie płyt winylowych jedynie za krawędzie. Część użytkowników zakłada specjalne rękawiczki antystatyczne, które pomagają zachować powierzchnię płyt w nienaruszonym stanie. Ostrożne obchodzenie się z płytami winylowymi sprawi, że będziecie mogli cieszyć się z odsłuchu ulubionych utworów przez wiele lat.

Czy warto konwertować nagrania z winyli do plików cyfrowych?

Jeśli zamierzacie słuchać ulubionych nagrań z winyli nie tylko podczas wieczornego odsłuchu w salonie lub pragniecie zachować kolekcjonerską edycję czarnej płyty w nienaruszonym stanie, zdecydowanie polecamy digitalizację albumów. Wówczas będziecie mogli poczuć analogowy charakter brzmienia w miejscach, w których wcześniej było to niemożliwe – w samochodzie, czy na odtwarzaczu przenośnym. Co prawda ten proces wymaga więcej czasu oraz pieniędzy niż zgrywanie płyt CD, ponieważ potrzebny jest do tego celu konwerter analogowo-cyfrowy oraz program komputerowy. Warto jednak podjąć się tego zadania. Pozwoli to pogłębić Waszą wiedzę i odkrywać nowe sposoby odtwarzania dźwięku.

gramofon Thorens TD 1500

Chcesz stworzyć zestaw audio wyposażony w dobry gramofon retro lub nowoczesną konstrukcję odtwarzającą płyty winylowe? Nie wiesz, jaki gramofon kupić i jak dobrać poszczególne elementy? Przed zakupem gramofonu sprawdź nasze poradniki, które pomogą Ci uzyskać niezbędną wiedzę i wybrać odpowiedni model oraz akcesoria, co zagwarantuje słuchanie muzyki w odpowiedniej jakości:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Czytaj
Jak wybrać słuchawki?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Jak wybrać słuchawki?
Jak wybrać słuchawki?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Co to jest impedancja?
Co to jest impedancja?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: