Poprzedni
Następny

Jaki projektor multimedialny do kina domowego?

Średnia ocen: 4.9
(22 ocen) 7 komentarzy

Urządzając wieczór filmowy dla przyjaciół lub przygotowując prezentację do pracy – zawsze chcemy zrobić dobre wrażenie, a to mamy gwarantowane, jeśli wyświetlimy obraz na naprawdę dużym ekranie. Oczywiście mówimy o obrazie dobrej jakości. Korzystając z projektora, możemy dopasować wielkość obrazu do rozmiaru sali i grupy widzów.

Aby uzyskać najlepszy możliwy obraz, musimy dobrać projektor do naszych planów. Większość projektorów poradzi sobie z każdym rodzajem urządzenia, niemniej jednak są one szczególnie dostosowane do jednej z dwóch rzeczy: wyświetlania danych w postaci np. prezentacji lub wyświetlania filmów wysokiej jakości. Dlatego też nie każdy projektor nadaje się do kina domowego.

Optoma UHD

Czy projektor jest lepszy od telewizora?

Z obrazem do 36 razy większym niż pięćdziesięciocalowy telewizor, projektor oferuje gorące emocje podczas meczu lub możliwość poczucia się w samym środku akcji naszej ulubionej gry wideo. Domowe projektory łączą wysoką jakość obrazu z dobrym kontrastem i wiernie oddanymi kolorami, szczególnie, jeśli urządzamy kino domowe w osobnym pomieszczeniu, wyposażonym w regulację światła. Jednak możemy osiągnąć dobry efekt także w jasnym pokoju, wybierając projektor o dużej jasności i dobrej jakości ekran.

Porównać sprzęt można też w profesjonalnym salonie sprzedaży, gwarantującym dostępność najlepszych produktów na rynku. Wybierając najlepszy projektor do kina domowego warto udać się na poszukiwania tam, gdzie będzie możliwość sprawdzenia go w warunkach przypominających domowe – na przykład odpowiedniej odległości od ściany.

Jak wybrać najlepszy projektor?

Projektor może być wolnostojący lub mocowany do ściany albo sufitu. Możemy także pominąć wybór ekranu i wyświetlać film bezpośrednio na ścianie, ale ekran zagwarantuje lepszy, bardziej miękki i pełny obraz. Dostępne są projektory 1080p HD lub 4k Ultra HD – jeżeli będziemy wyświetlać filmy o bardzo wysokiej jakości obrazu, na przykład z Blue-Ray, inwestycja w 4k ma sens; w przeciwnym razie nie ma potrzeby kupować projektora, który na wejściu i tak otrzyma obraz niższej jakości. Wybór zależy więc od tego, jakie będzie najczęstsze źródło, z którego wyświetlamy filmy.

Projektory nie mają wbudowanego tunera TV, zamiast tego wyposażone są w gniazda do podłączenia Blu-Ray, telewizji kablowej, konsoli gier lub innego urządzenia. Zwykle nie odtwarzają też dźwięku, dlatego wyposażając kino domowe musimy pamiętać o zestawie głośników. Dla tych, którzy nie lubią plączących się wszędzie kabli, producenci oferują projektory z bezprzewodowym HDMI.

5500

Jak widać, wybór jest duży, a więc najważniejsze jest ustalenie, gdzie i do czego najczęściej będziemy używać naszego projektora.

Najważniejsze wskazówki to:

  • im jaśniejsze pomieszczenie, tym wyższa jasność projektora
  • im więcej osób w pomieszczeniu, tym większy obraz
  • zwróćmy uwagę na żywotność lampy projektora
  • im wyższej jakości materiały, tym wyższa rozdzielczość projektora (ważna jest rozdzielczość natywna)
  • współczynnik kształtu obrazu – do kina domowego stosuje się zwykle 16:9
  • waga, jeśli planujemy przenosić projektor w różne miejsca.
  • głośność pracy rodzaje gniazd i portów w zależności np. od tego, czy potrzebujemy wejścia USB.

Podsumowując, wybór musimy zacząć od ustalenia, w jakim pomieszczeniu urządzamy nasze kino domowe, na ile osób i z jakich źródeł będziemy korzystać najczęściej. Z tą wiedzą i podstawowymi informacjami technicznymi bez trudu dobierzemy projektor idealny.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(22 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: