Poprzedni
Następny

Jaki projektor do domu wybrać? Rzutnik do filmów na ścianę i inne multimedialne projektory domowe

Średnia ocen: 4.9
(22 ocen) 7 komentarzy

Kino domowe ma zapewnić użytkownikom wrażenia dźwiękowe i wizualne na najwyższym poziomie. W wielu systemach wielokanałowych to właśnie projektor 4K UHD będzie najlepszym rozwiązaniem, zapewniającym doskonałą jakość obrazu. W tym artykule wyjaśniamy cechy i zalety projektorów do kina domowego, które przemawiają za jego wyborem. Podopowiadamy czym kierować się przy zakupie projektora do kina domowego. Zrozumienie zalet tego urządzenia ułatwi użytkownikowi wybór właściwego modelu, dopasowanego do Waszego pomieszczenia kinowego.

Spis treści: Jaki projektor do kina domowego wybrać?

  1. Projektor do sypialni, do salonu i nie tylko, czyli kiedy warto pomyśleć o projektorze?

  2. Format obrazu, proporcje ekranu, rozdzielczość – na co zwrócić uwagę?

  3. Projektor na ścianę czy pod sufit?

  4. Projektor do filmów – rodzaje

  5. Projektor do gier – czy to się sprawdzi?

  6. Projektor multimedialny czy telewizor

  7. Rzutnik do domu – podsumowanie

Jaki projektor do kina domowego wybrać?

Projektor do sypialni, do salonu i nie tylko, czyli kiedy warto pomyśleć o projektorze?

W wielu systemach wielokanałowych obraz wyświetlany jest na telewizorze, który sprawdza się w tej roli. Oferta producentów TV jest niezwykle bogata – dostępne są modele różniące się funkcjami, jakością obrazu, a przede wszystkim przekątną ekranu. Są to zarówno modele dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, jak i najwyższej klasy TV. Jeśli planujecie stworzyć klasyczny system kina domowego, który nie będzie kosztował majątku, z pewnością najlepszym wyborem będzie telewizor. Jest on tańszy od projektora i pozwala wyświetlać obraz o przekątnej nawet 100 cali. Jakość wyświetlanego obrazu zadowoli znaczną większość użytkowników.

Jeśli jednak planujecie system domowego kina w większym pomieszczeniu, a tym bardziej salę kinową, wówczas projektor okazuje się dużo lepszą opcją. Przede wszystkim dlatego, że oferuje możliwość wyświetlenia obrazu o większej przekątnej, nawet 300 cali. Oczywiście, nie do każdej instalacji będzie potrzebny model o takich parametrach, wszystko zależy przecież od rozmiaru pomieszczenia i potrzeb użytkowników.

Kolejną przewagą projektora w porównaniu z TV są bardzo dobre parametry obrazu. Chodzi o najważniejsze czynniki wpływające na jego jakość generowanego obrazu, czyli jasność, współczynnik kontrastu i zakres kolorów. Właśnie dlatego decydując się na kino domowe wysokiej klasy, warto w pierwszej kolejności pomyśleć o projektorze, ponieważ to urządzenie oprócz bardzo dobrych parametrów obrazu zapewni także kinowy wystrój wnętrza, który z pewnością spodoba się miłośnikom filmów.

Warto przeczytać także artykuł: Sala kinowa w domu – poradnik Top Hi-Fi

Format obrazu, proporcje ekranu, rozdzielczość – na co zwrócić uwagę?

W przypadku projektorów poszczególne modele różnią się nie tylko rozdzielczością ekranu, lecz także formatem obrazu. Właśnie na ten drugi parametr radzę zwrócić szczególną uwagę, ponieważ nie wszystkie projektory są przeznaczone do kina domowego. Podobnie jak w wypadku telewizorów, projektor do kina domowego powinien wyświetlać obraz w formacie 16:9. Jest to standardowy format obrazu, gwarantujący efekt panoramiczny, taki jak w profesjonalnym kinie. Jeśli proporcje 16:9 stanowią natywny format obrazu w danym modelu, wówczas możecie być pewni, że jest to projektor dedykowany do kina domowego. W takich modelach producenci przywiązują szczególną uwagę do parametrów obrazu, które mają bezpośredni wpływ na jego jakość. Jeśli nie jesteście pewni, jaki jest natywny format obrazu, a w specyfikacji nie jest to jasno napisane, warto skontaktować się z salonem Top Hi-Fi. Pozwoli to uniknąć rozczarowania, gdy okaże się, że dany projektor przewidziany został do innych zastosowań niż kino domowe.

w projektorach, podobnie jak w telewizorach, istotna jest ostrość obrazu wyświetlanego przez urządzenie

Radzę przed zakupem sprawdzić także obsługiwaną rozdzielczość ekranu. Jeszcze kilka lat temu w ofercie producentów przeważały modele oferujące rozdzielczość Full HD. Dziś standardem jest 4K UHD. Taka rozdzielczość natywna zagwarantuje użytkownikom jakość wyświetlanego obrazu na poziomie kinowym.

Wybierając projektor, warto pamiętać, aby był dobrany do ekranu projekcyjnego pod kątem rozdzielczości natywnej. Dzięki temu po jego zamontowaniu nie trzeba rozciągać obrazu, aby wypełnić całą przestrzeń na ekranie. Takie rozwiązanie negatywnie wpływa bowiem na jego jakość. Istnieją darmowe kalkulatory dostępne online, które informują, jaką przekątną ekranu uzyskamy, wyświetlając obraz z danej odległości rzutu. Warto to sprawdzić jeszcze przed wyborem i montażem projektora oraz ekranu projekcyjnego.

Projektor na ścianę czy pod sufit?

Projektor, zależnie od zastosowanego uchwytu, można zainstalować na ścianie, pod sufitem lub po prostu ustawić na szafce. Wszystko zależy od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia i jakie mamy możliwości jego podłączenia. Bardzo wygodną opcją jest zamocowanie projektora pod sufitem na specjalnym uchwycie. Niekiedy stosowane są specjalne windy do projektorów, które pozwalają na ukrycie urządzenia w podwieszanym suficie i wysuwanie go jedynie w razie potrzeby. Dzięki temu, nieużywany projektor pozostaje praktycznie niewidoczny w pomieszczeniu, którym może być np. domowy salon, jednocześnie nie zakłócając jego aranżacji.

W bardziej zaawansowanych instalacjach wykorzystywana jest łączność bezprzewodowa (projektor może wówczas łączyć się np. w paśmie 2,4 GHz, ze źródłem obrazu). Dzięki temu nie ma konieczności łączenia przewodem HDMI np. laptopa z projektorem. Sprzęt umożliwiający tego typu oferuje m.in. firma Marmitek.

Wielkość obrazu uzyskanego z projektora zależy m.in. od jego odległości od ekranu/ściany

Projektor do filmów – rodzaje

Projektory stanowią niezwykle szeroka gamę urządzeń do wyświetlania obrazu. Aby lepiej zrozumieć ich możliwości i zastosowanie, postanowiłem w przystępnej formie uporządkować wiadomości dotyczące dostępnych wariantów tego sprzętu.

Najczęściej projektory dzieli się pod względem technologii wyświetlania obrazu. Pod tym względem można wyróżnić projektory LCD, DLP oraz LCOS.

Zacznę od projektorów LCD, ponieważ ta technologia brzmi na pewno znajomo. To właśnie matryce tego typu wykorzystywane są powszechnie w telewizorach. Jest to wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym obraz powstaje w wyniki polaryzacji światła. W specyfikacji tych modeli często pojawia się określenie 3LCD. Oznacza to, że światło lampy projektora przepuszczane jest przez trzy matryce ciekłokrystaliczne, co zapewnia lepszą jakość obrazu.

Ze względu na powszechne zastosowanie tej technologii projektory LCD oferowane są w rozsądnych cenach. Dlatego użytkownicy poszukujący projektora do budżetowego systemu audio-wideo także znajdą interesujący model. Do zalet projektorów LCD należy zaliczyć także dobre odwzorowanie kolorów oraz wysoką żywotność lampy. Ten typ projektora ma mały kontrast kolorów, co dotyczy głównie najtańszych modeli.

przed zakupem takiego projektora warto sprawdzić oferty producentów w różnych przedziałach cenowych

Projektory do kina domowego DLP to bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, w których obraz powstaje w wyniku następujących po sobie etapów. Warto wiedzieć, że ta technologia wyświetlania pozwoliła na stworzenie niewielkich projektorów, które cechuje wysoki kontrast i bardzo dobre odwzorowanie czerni.

Coraz większą popularnością cieszą się projektory laserowe. Ta technologia pozwala osiągnąć bardzo dobre parametry obrazu. Współczynnik jasności oraz kontrast osiągają zdecydowanie wyższą wartość niż większość projektorów LCD. Ważną zaletą jest także zdecydowanie wyższa żywotność tych urządzeń, które nie są wyposażone w klasyczną lampę, której cykl życia wynosi nie więcej niż kilka tysięcy godzin. Projektory wyposażone w laserowe źródło światła mają także możliwość regulacji siły natężenia światła, co pozwala dopasować parametry obrazu do warunków panujących w pomieszczeniu.

kompaktowy projektor krótkoogniskowy doskonale sprawdzi się w domowym systemie audio-wideo

Projektory można podzielić także pod kątem minimalnej odległości projekcji obrazu. Wyróżniamy m.in. projektory ultrakrótkoogniskowe, które umożliwiają projekcję obrazu z odległości mniejszej niż 50 cm. Projektory krótkoogniskowe, pozwalają na wyświetlanie obrazu z odległości ok. 100 cm. Modele określane jako standardowe, stanowiące najbardziej popularny segment tych urządzeń, minimalną odległość projekcji mają podaną w specyfikacji, którą zawsze warto sprawdzić przed zakupem.

Projektor do gier – czy to się sprawdzi?

Użytkownicy oczekują, że projektor będzie spełniał takie same funkcje jak telewizor. Oznacza to, że powinien nie tylko odtwarzać obraz wysokiej rozdzielczości podczas seansu filmowego, ale nadawać się także m.in. do gier. Wiem, że wiele osób ma wątpliwości, czy projektor do domu poradzi sobie także z tym zadaniem. Odpowiedź brzmi: tak. Zarówno częstotliwość odświeżania obrazu, jak i inne parametry obrazu sprawiają, że projektory nadają się także do gier. Co więcej, niektóre modele mają funkcje stworzone specjalnie z myślą o graczach, na przykład Low Latency, która zmniejsza opóźnienie sygnału wejściowego, zapewniając płynny obraz bez opóźnień. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, jak istotne ma to znaczenie dla komfortowej rozrywki. Warto więc sprawdzić, czy dany model ma tę funkcję, jeśli zamierzacie używać projektora nie tylko do seansów filmowych, ale lubicie też chwycić za pad. Wybór takiego modelu sprawi, że na pewno będziecie zadowoleni z poziomu obrazu i jego płynności, co jest niezwykle ważnym aspektem w użytkowaniu tego sprzętu.

projektor to doskonałe urzadzenie nie tylko do gier, wyświetlania prezentacji, ale także do oglądania filmów

Projektor multimedialny czy telewizor?

Dotychczas omawiałem najważniejsze zalety projektorów do kina domowego, starałem się także wyjaśnić, kiedy warto poważnie rozważyć taki projektor. Wielu użytkowników jednak oczekuje od nas, jako doradców, konkretnej porady, kiedy wybrać telewizor, a kiedy projektor. Dla ułatwienia postanowiłem więc uporządkować te informacje.

Zacznę od często zadawanego przez Klientów pytania: w jakich systemach wielokanałowych sprawdzi się telewizor? Przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach, o powierzchni do 50 m.kw., szczególnie gdy nie chcecie całej przestrzeni aranżować wyłączenie jako salę kinową. Wybierając telewizor, nie musicie kupować ekranu projekcyjnego, a więc zmieniać aranżacji wnętrza. TV nie zajmuje dużo miejsca, można powiesić go na ścianie lub postawić na szafce. Telewizor o przekątnej 50 do 65 cali nie będzie wielką inwestycją, a zapewni dobre parametry obrazu. Właściciele mniejszych pomieszczeń, którzy nie chcą zmieniać wystroju wnętrza, często decydują się na telewizor z soundbarem, co jest moim zdaniem słusznym rozwiązaniem na początek przygody z dźwiękiem wielokanałowym. Również zwolennicy telewizorów, którzy z różnych względów nie zdecydują się na projektor, mogą osiągnąć bardzo dobrą jakość wyświetlanego obrazu, wybierając TV wysokiej klasy. Polecam modele Loewe, zapewniające rewelacyjne wrażenia wizualne. Warto także sprawdzić zestawy kina domowego dostępne w Top Hi-Fi & Video Design, które ułatwią znalezienie odpowiednich konfiguracji do systemu.

Projektor rekomenduję wszystkim posiadaczom większych pomieszczeń, którzy chcą odtwarzać obraz w dużym formacie. Projektor idealnie nadaje się do tego celu, zapewniając obraz o przekątnej nawet 300 cali. Oczywiście istnieją telewizory o na prawdę pokaźnych rozmiarów matrycach, jednak osiągają kosmiczne ceny, co jest chyba najlepszą zachętą do zakupu projektora. Ponadto, jeśli chcecie przeznaczyć pomieszczenie na salę kinową, wówczas projektory do instalacji audio-video są idealnym rozwiązaniem. To urządzenie nie tylko zapewni bardzo dobrą jakość obrazu, ale też zyskacie wygląd prawdziwej sali kinowej. Od razu chciałbym obalić pewien mit dotyczący ceny projektorów. Wiele osób uważa bowiem, że ceny tych urządzeń zwalają z nóg, dlatego nie rozważają one wyboru tego urządzenia. W sprzedaży jest jednak wiele projektorów o bardzo dobrych parametrach, które dostępne są dla przeciętnego Kowalskiego. Dobrym przykładem może być projektor Epson EH-TW6150, chętnie wybierany przez użytkowników. Zapewnia on rozdzielczość 4K, pozwalając wyświetlać obraz o przekątnej nawet 500 cali. Jasność projektora wynosi 2800 lumenów, a współczynnik kontrastu to 35 000:1.

jaki projektor do domu wybrać do oglądania filmów w przystępnej cenie?

Do systemów kinowych wyższej klasy oraz sal kinowych z pewnością należy wybrać sprzęt gwarantujący najwyższą jakość wyświetlanego obrazu. Do takich systemów chcę polecić niezwykle zaawansowany projektor laserowy Epson EH-lS12000B. Rozdzielczość natywna obrazu to 4K UHD oraz obsługa HDR10+ zapewnia doskonały obraz o szerokiej rozpiętości tonalnej. Producent zadbał o zminimalizowanie opóźnień, co jest dobrą wiadomością dla graczy. Urządzenie ma niezwykle zaawansowany system kalibracji kolorów CalMAN, który stosowany jest w urządzeniach najwyższej klasy. Wszystkich funkcji tego modelu nie sposób omówić. Dlatego jeśli chcecie stworzyć salę kinową, która zagwarantuje kinowe doznania, polecam właśnie tej projektor. Z powodzeniem sprawdzi się on w zastosowaniach profesjonalnych.

Więcej o tym zagadnieniu znajdziesz w artykule: Projektor czy TV?

Epson oferuje świetny projektor do użytku domowego i nie tylko

Rzutnik do domu – podsumowanie

W przypadku niektórych systemów wielokanałowych oraz sal kinowych projektor będzie lepszym wyborem niż telewizor, zapewniając przede wszystkim obraz o większej przekątnej oraz bardzo dobrych parametrach. Wybór tego rozwiązania zapewni też niepowtarzalny, kinowy klimat we własnym domu. Warto pamiętać także, że oferta modeli jest bardzo szeroka, a w przystępnych cenach można znaleźć model oferujący bardzo dobre parametry. Telewizor polecamy przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń, w których użytkownicy nie chcą zmieniać wystroju wnętrza.

Wybranie odpowiedniego modelu projektora jest ważną decyzją podczas tworzenie domowego systemu audio-wideo lub sali kinowej. Pamiętajcie więc, że nie musicie jej podejmować samodzielnie, nie musicie też zwracać uwagi na żaden ranking projektorów. Zachęcamy do kontaktu lub odwiedzenia wybranego salonu Top Hi-Fi & Video Design. Jako #EksperciDobregoBrzmienia chętnie zaprezentujemy Wam projektory dopasowane do Waszych potrzeb i budżetu, odpowiemy także na wszelkie pytania. Specjalizujemy się także w projektowaniu instalacji audio-wideo, kompleksowo pomagając Wam na wszystkich etapach ich przygotowania. Zajmiemy się przygotowaniem koncepcji instalacji AV, wykonamy projekt, montaż urządzeń oraz pokażemy, jak użytkować system, aby cieszyć się doskonałą jakością dźwięku i obrazu we własnym domu.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(22 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: