Poprzedni
Następny

Nagłośnienie sali sportowej np. gimnastycznej, fitness, siłowni lub tanecznej sali prób

Szukasz sprawdzonego sposobu, żeby dobrać odpowiednie nagłośnienie do niewielkiej sali sportowej? Chcesz połączyć jak najlepszą jakość brzmienia z optymalnym wykorzystaniem przestrzeni? Sprawdź, jakie możliwości daje customowa instalacja audio, w której użyjesz np. głośników sufitowych lub ściennych. Dzięki niej oszczędzisz sporo miejsca, zyskasz optymalną propagację dźwięku, a także możliwość łatwego sterowania pracą całego systemu. Dowiedz się, jak nagłośnić małą salę sportową.

Spis treści:

nagłośnienie sali gimnastycznej

Fot. Patrick Schöpflin, Unsplash

Sala gimnastyczna, taneczna, a może siłownia? Czyli o czym jest ten poradnik

Najpierw jednak kilka słów wyjaśnienia. Wypada bowiem doprecyzować określenie „mała sala sportowa”. W tym tekście podsuwam rozwiązania odpowiednie do pomieszczenia o powierzchni zbliżonej do 100 m.kw. i mniejszej. Może to być sala gimnastyczna, sala prób zespołu tanecznego lub siłownia. Najprościej mówiąc: chodzi o miejsce przeznaczone do uprawiania aktywności fizycznej.

Dlaczego warto nagłośnić salę sportową? I dlaczego warto zrobić to profesjonalnie?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest w sumie oczywista. Przecież nie sposób wyobrazić sobie próbę układu tanecznego bez podkładu muzycznego. Także ćwiczenia lepiej wykonuje się wtedy, gdy coś przygrywa w tle. No dobrze, ale czy nie prościej niż wykonywać profesjonalne nagłośnienie byłoby zainwestować w tzw. power audio lub inny sprzęt przenośny? Prościej – być może. Ale czy lepiej…

Po pierwsze, sprzęt przenośny nie gwarantuje dobrej propagacji dźwięku. Muzykę najlepiej słychać w bezpośrednim otoczeniu miejsca, w którym znajduje się odtwarzające ją urządzenie. Kiedy pojawiają się przeszkody – np. w postaci sprzętu czy innych osób – brzmienie może być nieco zniekształcone lub w skrajnych przypadkach słabo słyszalne. Taki problem nie występuje, gdy za nagłośnienie sali sportowej odpowiada profesjonalnie zaplanowana instalacja. Odpowiednie rozmieszczenie głośników zapewnia bowiem pełne pokrycie dźwiękiem całej przestrzeni.

Po drugie, jakość brzmienia power audio czy boomboxa może pozostawiać nieco do życzenia. To sprzęt nastawiony głównie na efektowność, i to niekoniecznie w dobrym znaczeniu tego słowa. Wiele urządzeń z tej kategorii oferuje przede wszystkim mocny bas, który często wymyka się spod kontroli. W efekcie zamiast czystego, precyzyjnego rytmu możesz usłyszeć chaotyczne, nierównomierne dudnienie (zwłaszcza jeśli w sali jest pogłos). Mocny bas może również zagłuszać tony średnie. To zjawisko szczególnie niekorzystne wtedy, kiedy instruktor – wyposażony np. w mikrofon bezprzewodowy – wydaje komunikaty głosowe właśnie przez głośniki. Profesjonalna instalacja audio rozwiązuje te problemy nie tylko lepszą propagacją dźwięku, o czym już wspominałem, ale często także po prostu bardziej zaawansowanym przetwarzaniem sygnału.

Po trzecie, przenośny sprzęt nagłośnieniowy trzeba gdzieś rozłożyć. I o ile niewielki boombox nie stanowi tu problemu (może poza tym, czy będzie wystarczająco mocny), o tyle głośniki power audio potrafią ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów oraz mogą wymagać doprowadzenia przewodu zasilającego. A to już może być ograniczeniem.

Natomiast w przypadku instalacji audio takie „rozłożenie” wykonuje się jeden raz. Potem całość interakcji ogranicza się w zasadzie do przesyłania sygnału do odtwarzacza lub głośnika – w zależności od wybranego rozwiązania.

system nagłośnienia w sali gimnastycznej, siłowni

Fot. Jelmer Assink, Unsplash

Podsumowując, za instalacją audio odpowiadającą za nagłośnienie klubu fitness, siłowni czy sali gimnastycznej przemawiają: lepsza propagacja dźwięku, ogólnie wyższa jakość brzmienia, oszczędność miejsca i większa wygoda codziennego używania.

Na koniec tej części jeszcze jedno spostrzeżenie. Jeśli sala miałaby być wynajmowana różnym grupom, pomieszczenie z własnym i cechującym się wysoką jakością nagłośnieniem na pewno będzie atrakcyjniejszą ofertą niż takie, do którego trzeba przynosić własny sprzęt, lub wyposażone w zestaw o ograniczonych możliwościach.

Nagłośnienie sali sportowej – jakie głośniki wybrać?

Jak już wspomniałem na początku, w tym artykule skupiam się głównie na instalacjach audio, które korzystają z głośników sufitowych bądź ściennych. Znajdziesz tu jednak także klasyczną propozycję, w której główną rolę odgrywają kolumny podstawkowe.

Głośniki sufitowe – dobre jako nagłośnienie sali gimnastycznej i siłowni

Głośniki sufitowe można podzielić na dwa typy. Pierwszy jest przeznaczony do montażu wewnątrz sufitu podwieszanego, drugi – do podwieszenia pod sufitem za pomocą odpowiednich uchwytów. Jako nagłośnienie siłowni lub sali gimnastycznej w pierwszej kolejności polecam te określane czasem jako „wewnątrzsufitowe”. Po pierwsze – znacznie łatwiej je zamaskować, bo nie dość, że są poza polem widzenia ćwiczących, to wiele modeli wyposażono w maskownice, które można pomalować, aby dostosować je do wystroju wnętrza. Po drugie – w kontekście sali sportowej mają jeszcze jedną zaletę – w zdecydowanej większości przypadków będą poza zasięgiem narzędzi lub przyrządów do ćwiczeń. To znacznie zmniejsza ryzyko jakiegokolwiek uszkodzenia.

Lithe Audio Głośniki sufitowe, nagłośnienie sali gimnastycznej

Jeśli natomiast chodzi o brzmienie, głośniki sufitowe doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie muzyka ma być przyjemnym dodatkiem. Oferują nie tylko dobrej jakości bas, ale także czyste i detaliczne pasma średnie i wysokie. W tej kwestii dużo zależy oczywiście od modelu, a w przypadku głośników pasywnych także od zastosowanego wzmacniacza. Oto głośniki sufitowe, które polecają #EksperciDobregoBrzmienia:

  • Indiana Line RD280 – dwudrożny, pasywny głośnik instalacyjny o pasmie przenoszenia od 48 Hz do 22 kHz i średnicy 210 mm.

  • Bowers & Wilkins CCM362 –  głośnik pasywny o dwudrożnej konstrukcji i pasmie przenoszenia 50 Hz – 30 kHz i średnicy 160 mm.

  • Lithe Audio głośnik sufitowy Bluetooth 6,5” – aktywny głośnik instalacyjny typu „wszystko w jednym”. Wbudowany wzmacniacz zapewnia mu moc 50 W (RMS), a moduł Bluetooth 5.0 gwarantuje możliwość podłączenia mobilnego źródła oraz stabilną łączność w zasięgu do 30 metrów. Głośnik jest konstrukcją dwudrożną, wyposażono go w przetwornik nisko-średniotonowy o średnicy 161 mm oraz 19-milimetrowy tweeter.

Osobiście szczególną uwagę polecam zwrócić na sprzęt od Lithe Audio, który jest mocną nowością w naszej ofercie. W ofercie tego producenta znajdziemy m.in. wygodny w obsłudze głośnik aktywny, który nie potrzebuje podłączenia do zewnętrznego wzmacniacza, a zasilany może być z obwodu oświetleniowego. Świetna propozycja zwłaszcza do niewielkiej sali sportowej, gdzie trudno wygospodarować miejsce na montaż wzmacniacza.

Głośniki ścienne – dobre jako nagłośnienie sali fitness i sali prób

Głośniki ścienne również są dostępne w dwóch wariantach – montowanym wewnątrz ściany i mocowanym na uchwytach. W przypadku tego pierwszego warto od razu doprecyzować, że takie głośniki – w odróżnieniu od sufitowych – nie potrzebują do montażu „dodatkowej warstwy”, czyli np. płyty karton-gips. Można osadzać je bezpośrednio w cegle czy pustaku.

system nagłośnienia wykorzystujący głośniki do zabudowy w ścianie

A dlaczego jako nagłośnienie do sali fitness warto wybrać właśnie głośniki ścienne? Ponieważ zapewniają one bardziej naturalną propagację dźwięku niż modele sufitowe. Dźwięk nie dobiega do słuchacza z góry, ale z kierunku horyzontalnego. Dzięki temu brzmienie jest pełniejsze i łatwiejsze w odbiorze. Nie oznacza to oczywiście, że głośniki sufitowe nie poradzą sobie w roli nagłośnienia sali fitness. Po prostu tam, gdzie priorytetem jest jakość brzmienia, w pierwszej kolejności warto rozważyć właśnie modele montowane na ścianach. Poniżej znajdziesz te, które polecają #EksperciDobregoBrzmienia.

  • Indiana Line Tesi Q – dwudrożny, pasywny głośnik ścienny wyposażony w 160-milimetrowy przetwornik nisko-średniotonowy o dużym wychyleniu liniowym i 26-milimetrową kopułkę wysokotonową. Pasmo przenoszenia: 65 Hz – 22 kHz.

  • Bowers & Wilkins CWM 362 – pasywny głośnik ścienny o konstrukcji dwudrożnej i pasmie przenoszenia wynoszącym 50 Hz – 30 kHz. Za jego brzmienie odpowiadają 160-milimetrowy przetwornik nisko-średniotonowy oraz 25-milimetrowy tweeter.

  • Audio Pro A10 MKII – głośnik multiroom, który może z powodzeniem być montowany na ścianie. Wystarczy do tego uchwyt Audio Pro WB-201. Jeśli chodzi o brzmienie, A10 MKII wyposażono w przetwornik nisko-średniotonowy o średnicy 76 mm, dwie membrany pasywne wzmacniające niskie tony oraz 31-milimetrowy przetwornik wysokotonowy. Źródłem mocy jest wzmacniacz klasy D o mocy 52 W, a głośnik obsługuje łączność Bluetooth oraz Wi-Fi.

Tutaj uwagę warto zwrócić na głośniki A10 MKII, które są rozwiązaniem bardzo praktycznym i wygodnym. Natomiast wszędzie tam, gdzie jakość brzmienia ma wysoki priorytet, polecam B&W CWM362. W połączeniu z dobrym wzmacniaczem te głośniki potrafią zachwycić.

Kolumny podstawkowe – stylowe nagłośnienie do sali tanecznej

A jeśli chcesz, żeby głośniki nie tylko zapewniały dobrej jakości dźwięk, ale także stały się ciekawym elementem wystroju np. sali tanecznej, wybierz kolumny podstawkowe Indiana Line DJ 310. To trzydrożne konstrukcje wyposażone w 275-milimetrowy przetwornik niskotonowy, 135-milimetrowy przetwornik średniotonowy oraz 26-milimetrowy tweeter. Na tle konkurencji z podobnego przedziału cenowego odznaczają się mocnym, pełnym energii basem i lekko ocieploną, łatwą w odbiorze średnicą. Brzmienie o takiej charakterystyce dosłownie porywa do tańca i dodaje energii do ćwiczeń. A wisienką na torcie jest klasyczny, nawiązujący do lat 70. i 80. wygląd kolumn – mocno wyróżniający je nie tylko na tej półce cenowej.

Indiana Line DJ 310 - ważna seria w rozwoju marki Indiana Line, szerokie resory gumowe, dużą skutecznością napięciową

Więcej o Indiana Line DJ 310 przeczytasz w artykule: Jak brzmią Indiana Line DJ 310? „Top Hi-Fi subiektywnie” vol. 8.

Nagłośnienie sali sportowej – amplifikacja

Jeśli zdecydujesz się wykorzystać w swojej instalacji audio głośniki pasywne, do ich zasilenia będziesz potrzebować wzmacniacza. Przy jego wyborze szczególną uwagę zwróć na to, aby obsługiwał taką liczbę głośników, z jakiej chcesz skorzystać. Tutaj zaznaczę, że w przypadku instalacji składających się z większej liczby głośników (np. z kilkunastu) nie zawsze najlepszym wyborem będzie zaawansowany wzmacniacz mocy, która obsługuje wiele kanałów. Czasem taniej i bardziej praktycznie będzie skorzystać np. z dwóch amplitunerów połączonych w jedną sieć. Świetnym przykładem są modele Yamaha MusicCast RX-V6A, które w parze mają łącznie 18 wyjść na głośniki, a do tego umożliwiają strumieniowanie muzyki z popularnych aplikacji, jak Tidal czy Spotify. Wybór konkretnego rozwiązania zależy oczywiście od wielkości obiektu, budżetu i oczekiwań dotyczących codziennego korzystania ze sprzętu.

W temacie amplifikacji istotna jest również moc, jaką wzmacniacz instalacyjny jest w stanie dostarczyć przetwornikom. Tutaj najlepiej kierować się wymaganiami głośników. Informację o rekomendowanej/akceptowalnej mocy znajdziesz w specyfikacji każdego urządzenia.

Warto jeszcze dodać, wzmacniacze, które nie korzystają z łączności bezprzewodowej, mogą wymagać jeszcze podłączenia odpowiedniego źródła. Na szczęście w tej roli dobrze sprawdzą się już nawet niedrogie odtwarzacze sieciowe.

Natomiast w przypadku, gdy Twój system nagłośnienia będą tworzyć aktywne głośniki – np. Lithe Audio lub Audio Pro – nie musisz inwestować w dodatkowy sprzęt, jak wzmacniacz czy odtwarzacz audio, ponieważ sygnał do głośników prześlesz np. bezpośrednio ze smartfona.

zestawy głośnikowe sprawdzą się także w pomieszczeniach przeznaczonych do treningów

Fot. Geert Pieters, Unsplash

Nagłośnienie sali sportowej – przewody

To kolejna dość istotna kwestia. Aby połączyć pasywne głośniki instalacyjne ze wzmacniaczem, potrzebne są przewody audio. Podczas ich wyboru kieruj się przede wszystkim solidnością wykonania. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia przetarć czy innych usterek (zwłaszcza, jeśli kable będą prowadzone nie wewnątrz ściany, ale na jej powierzchni). Mając na uwadze te wymagania, polecam przewody AudioQuest SLiP – np. AudioQuest SLiP DB 16/2 lub AudioQuest SLiP DB 16/4.

Podsumowanie

Solidnie wykonana instalacja audio z dobrymi głośnikami może tchnąć nowe życie nie tylko w salę sportową, ale i w odbywające się w niej treningi. Wysoka jakość brzmienia, na którą składają się możliwości techniczne sprzętu oraz dobra propagacja dźwięku, ma duży wpływ na atmosferę miejsca. Wielu osobom po prostu przyjemniej ćwiczy się w salach gimnastycznych, w których muzyka pomaga się skoncentrować na kolejnych sekwencjach ruchów.

Doradzimy Ci, jak nagłośnić siłownię, salę fitness czy taneczną

Interesują Cię opisane tu rozwiązania, ale nie wiesz, jak wprowadzić je w życie? Skontaktuj się z nami. Już od ponad 25 lat przygotowujemy rozwiązania z zakresu Custom Installation, które dopasowujemy do potrzeb i oczekiwań klientów. Doradzimy Ci wybór systemu nagłośnienia. Podpowiemy, ile głośników wybrać, jak je zainstalować i podłączyć oraz jak ustawić nagłośnienie sali sportowej, aby działało sprawnie i niezawodnie, a przy tym zapewniało najlepszy stosunek jakości dźwięku do zainwestowanej kwoty.

Sprawdź: Instalacje audio-video w Top Hi-Fi


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: