Kategoria

Instalacje Audio Video

(194 produkty)

Instalacje audio-video to szerokie pojęcie, pod którym mieszczą się produkty konsumenckie, czyli dyskretne systemy stereo, jak i złożone rozwiązania multiroom, zawierające w sobie wielokanałowe systemy dźwięku przestrzennego oraz rozwiązania dla biznesu, takie jak nagłośnienie sal konferencyjnych, centrów handlowych i hoteli. Wliczamy w to również instalacje kina domowego wykonywane pod specyfikację klienta w przeznaczonym do tego pomieszczeniu. W zależności od stopnia skomplikowania instalacja może składać się z kilku do nawet kilkuset elementów.

Instalacje audio-video


Rodzaje urządzeń wykorzystywanych w instalacjach audio-video:

Za pomocą powyższych urządzeń można wykonać instalacje audio i zbudować system instalacyjny AV. Możesz również skorzystać z gotowych zestawów przygotowanych przez naszych specjalistów. W kategoriach „Zestawy stereo do zabudowy” oraz „Kina domowe do zabudowy” znajdują się konfiguracje sprzętowe skomponowane przez #EkspertówDobregoBrzmienia, nierzadko w obniżonych cenach.

Głośniki instalacyjne

Głośniki instalacyjne są jednym z głównych elementów systemu instalacyjnego i można śmiało powiedzieć, że w nazwie „Instalacyjny system AV” przymiotnik instalacyjny pochodzi właśnie od głośników. Często to właśnie głośniki instalacyjne są najlepszym możliwym rozwiązaniem, w przeciwieństwie do tradycyjnych kolumn głośnikowych. Dzięki głośnikom instalacyjnym (zabudowanym w ścianie lub podwieszanym suficie) można cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem bez potrzeby maskowania kabli – bo te mogą być ukryte np. pod tynkiem - i bez kłopotu w postaci „zmarnowanej” przestrzeni.

Instalacje audio-wideo

Amplitunery kina domowego

Niejedna instalacja audio-video w domu nie obejdzie się bez amplitunera. Amplituner to prawdziwe „serce i mózg” wielu systemów audiowizualnych. To od jakości tego komponentu zależy wówczas bezproblemowa praca całej instalacji. Warto więc zadbać o jak największą funkcjonalność tego elementu. Przede wszystkim należy upewnić się, jakie systemy dźwięku przestrzennego (np. Dolby Atmos) i pliki muzyczne wysokiej jakości (np. FLAC) wspiera wybrany model. Więcej na temat wyboru odpowiedniego amplitunera znajdziecie pod tym linkiem.

Wzmacniacze stereo instalacyjne

Instalacyjne wzmacniacze stereo pełnią dokładnie te same funkcje, co standardowe wzmacniacze przeznaczone na rynek konsumencki, jedynie ich forma wymuszona jest poniekąd przez miejsce, w którym są zamontowane. Zaintrygowani? Montuje je się w specjalnych szafach, które mogą być wykorzystywane także na sprzęt IT. Wzmacniacze te z reguły nie mają zachwycających paneli przednich, znanych z modeli przeznaczonych do ekspozycji w salonach naszych domów. Popatrzcie na Yamahę MusicCast XDA-QS5400RK. Całe sterowanie odbywa się z pomocą aplikacji i konfiguratora internetowego.

Odtwarzacze sieciowe

Jeśli już macie głośniki, amplituner i/lub wzmacniacz to pora na źródło dźwięku. Instalacje audio-video nie mogą się bez nich obejść. Oczywiście niektóre wzmacniacze – takie jak wspomniany MusicCast XDA-QS5400RK – grają same z siebie, ponieważ mają wbudowany tzw. streamer, ale te starsze modele sprzętu audio mogą być pozbawione modułu sieciowego i chcąc uzyskać tę funkcjonalność, należy dokupić odtwarzacz sieciowy. Więcej informacji o odtwarzaczach sieciowych znajdziecie pod tym linkiem.

Telewizory

Telewizor jest opcjonalny dla miłośników klasycznych systemów stereofonicznych. Jeśli jednak jest wykorzystywany, warto zapewnić mu brzmienie adekwatne do wielkości ekranu.  Natomiast dla miłośników kina, współpraca telewizora z amplitunerem AV jest wręcz obowiązkowa. Nad telewizorem, jako źródłem obrazu, należy się zastanowić już podczas projektowania wnętrza (np. sali konferencyjnej). Dzięki powszechnej obecności złącza HDMI w telewizorach, połączenie z komputerem może zostać zrealizowane bez większych problemów.

Projektory

Kiedy zależy nam na dużych przekątnych obrazu, a jednocześnie istnieje możliwość zaciemnienia pomieszczenia, nieocenione stają się możliwości współczesnych projektorów. Wysokie jasności, wysokie kontrasty i duża przyjemność z oglądania to główne zalety tych urządzeń. Wyobraźcie sobie obraz o przekątnej np. 200 cali, rozdzielczości 4K, a do tego z HDR-em. Problemem staje się właściwie tylko znalezienie wystarczająco dużej ściany.

Kina domowe do zabudowy

Ta sekcja to nic innego jak gotowe zestawy, które trzeba własnoręcznie – lub za pomocą wynajętej ekipy – zainstalować. Przy odrobinie wprawy i zestawie odpowiednich narzędzi można jednak dokonać tego samemu. Konieczne będzie wykucie w ścianie, bądź wycięcie w płycie karton-gips, odpowiedniej wielkości otworów pod głośniki. Po zainstalowaniu przetworników i kabli gipsujemy ubytki, zacieramy pozostałe nierówności i można cieszyć się dźwiękiem z dyskretnej instalacji głośnikowej. Warto jednak uprzednio ścianę pomalować, żeby nie straszyła „gołym” gipsem.

Zestawy stereo do zabudowy

Z zestawami stereo do zabudowy jest dokładnie ta sama historia, co z kinem domowym do zabudowy, tylko nie trzeba aż tyle „dłubać” w ścianach, ponieważ to system dwukanałowy, a więc wykorzystujący mniejszą liczbę głośników. Nie dość, że wymaga nieco mniej pracy, to jeszcze potrzeba mniej materiałów do załatania ubytków. To dla wielu z nas ważny argument przemawiający właśnie na korzyść systemów dwukanałowych.

Akcesoria instalacyjne

Instalacje audio-wideo nie mogą się obejść bez akcesoriów. Pod tym hasłem kryją się przeróżne dodatki, takie jak stelaże i ramki do montowania głośników w otworach ściennych i sufitowych. Niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że wybrane przez nas głośniki współpracują z zakupioną ramką. W większości przypadków producent ramki informuje, do jakich głośników z jego portfolio pasuje ramka. Na przykład ramka BB W6 pasuje do głośników Bowers & Wilkins CWM 650, CWM 6260, CWM 6160.

Instalacje audio-video

Zalety instalacji audio-video

Z klasycznymi domowymi systemami nagłośnienia jest kilka problemów. Pierwszy i chyba największy to taki, że klasyczne kolumny głośnikowe trzeba przecież gdzieś ustawić, a więc mieć na nie miejsce. Kolumna nie stanie w byle jakim miejscu, dowolnym wolnym, gdyż po prostu nie zagra wtedy właściwie. Pół biedy, jeśli mamy do nagłośnienia niewielkie pomieszczenie i można ograć to dwiema kolumnami podstawkowymi, ale jeśli chodzi o duże pomieszczenie – wymagające dużych kolumn podłogowych – w którym jest wielokanałowy system audio, to nagle okazuje się, że potrzeba całkiem sporo metrów kwadratowych tylko po to, aby ustawić kolumny frontowe i kolumny efektowe.

Nie zapominajmy o położeniu okablowania. Z tym też jest zwykle problem. Nie każdy chce kłaść „korytka” na ścianie. Z kolei ciągnięcie okablowania pod dywanem jest ryzykowne, ponieważ z biegiem czasu osłona kabli może ulec uszkodzeniu, a przede wszystkim taka instalacja nie wygląda zbyt estetycznie, tak samo jak zresztą kable rzucone luzem pod ścianą.

Według amerykańskich naukowców zalegające na podłodze okablowanie jest jedną z głównych przyczyn potknięć wśród domowników. Kable są również narażone na „ataki” znudzonych zwierząt domowych oraz dzieci. Te ostatnie szczególnie upodobały sobie dziurawienie membran głośników średniotonowych oraz wgniatanie palcem kopułek wysokotonowych.

Wszystkie powyższe problemy rozwiązuje nagłośnienie instalacyjne. Głośniki są wówczas bezpiecznie ukryte za maskownicami w ścianie, dzięki czemu nie zabierają cennej przestrzeni życiowej. Kable znajdują się pod warstwą gipsu w ścianie, a zatem żaden zwierzak nie czuje pokusy, aby je pogryźć. Proste i praktyczne – takie jest właśnie nagłośnienie instalacyjne.

Czasem warto zdać się na doświadczenie ekspertów dobrego brzmienia. Od lat projektujemy systemy AV, również multiroom, z uwzględnieniem wymagań naszych klientów. Zapraszamy do kontaktu z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design w celu wyceny projektu i usług. Zobacz także naszą stronę poświęconą instalacjom AV, znajdziesz tam inspirujące projekty.

Instalacje audio-video

Instalacje audio-video – najważniejsze cechy

Systemy instalacyjne składają się w wielu elementów, które muszą za sobą współgrać. To rzecz pierwsza, którą należy wziąć pod uwagę. Drugą niezwykle ważną zmienną będzie funkcjonalność, na jakiej nam zależy – dotyczy to w sposób szczególny amplitunerów AV, wzmacniaczy stereofonicznych i źródeł, takich jak odtwarzacze sieciowe.

Jeśli planujemy nagłośnić więcej pomieszczeń, to należy zadbać, aby amplituner taką możliwość oferował. Oczywiście, jeśli zmienimy zdanie, to wymiana tego komponentu nie stanowi większego problemu, wystarczy go wypiąć z okablowania i wpiąć nowy. Natomiast wymiana głośników, bądź zmiana ich położenia, to już zupełnie inna historia.

W przypadku wymiany głośników, należy upewnić się, czy nowe modele pasują do starych otworów. Jeśli nie, należy zaopatrzyć się w nowe elementy montażowe, a gdy chcemy zmienić położenie głośników, trzeba niestety kuć od nowa i de facto powtarzać cały proces. Nie ma plusów bez minusów, jak to się mawia, ale skupmy się jednak na plusach:

 • Główną i niejedyną zaletą instalacji audio-video jest niebywały komfort zapewniany przez brak elementów nagłośnienia o pokaźnych rozmiarach, chociażby w postaci kolumn podłogowych zajmujących sporo miejsca w salonie. To rzecz nieoceniona, zwłaszcza, gdy miejsce zaoszczędzone przez brak zestawów głośnikowych można wykorzystać np. na kolejny stylowy mahoniowy barek na alkohol. Zatem szczęśliwi posiadacze nagłośnienia instalacyjnego zyskują większą możliwość aranżacji wnętrza.
 • Im większy system, tym większe korzyści. System stereo to tylko dwa zestawy przetworników, natomiast nagłośnienie 5.1-kanałowe to już sześć głośników i kilka komponentów, które w standardowej sytuacji trzeba gdzieś rozstawić. Zatem im więcej głośników ukryjemy w ścianach, tym więcej miejsca zyskamy w mieszkaniu.
 • Amplitunery, przetworniki ścienne, naścienne, sufitowe, subwoofery stojące czy zabudowane, telewizory i projektory - to wszystko możemy dowolnie ze sobą komponować, spełniając wszelkie oczekiwania i omijając ograniczenia, jakie narzuca nam pomieszczenie.

Wszystkie kable łączące elektronikę z głośnikami są bezpiecznie ukryte w ścianie. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że są bardzo bezpieczne. Nie pogryzie ich pies i nie przetnie dziecko, np. nożyczkami. Nikt przypadkiem nie wyrwie przewodów z kolumny czy z amplitunera podczas domówki.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 194

 1. Promocja Bestseller
  NODE

  NODE

  Bluesound
  Odtwarzacze sieciowe
  As low as 2 333 zł Regular Price 2 799 zł
 2. CI720 V2

  CI720 V2

  NAD
  Inne komponenty Hi-Fi
  4 999 zł
  czarny
 3. CI 8-120 DSP

  CI 8-120 DSP

  NAD
  Inne komponenty Hi-Fi
  15 999 zł
  czarny
 4. WXA-50 + CWM 362

  WXA-50 + CWM 362

  Yamaha, Bowers & Wilkins
  Zestawy stereo
  As low as 3 893 zł Regular Price 4 857 zł
 5. IS-AMP340-BK

  IS-AMP340-BK

  ELAC
  Wzmacniacze stereo instalacyjne
  2 799 zł
 6. IS-AMP8100-BK

  IS-AMP8100-BK

  ELAC
  Wzmacniacze stereo instalacyjne
  8 999 zł
 7. Supercena
  POWERNODE + 2x CWM664

  POWERNODE + 2x CWM664

  Bluesound, Bowers & Wilkins
  Zestawy stereo do zabudowy
  As low as 5 999 zł Regular Price 7 877 zł
 8. Promocja
  R-N602 + 2x NS-AW194

  R-N602 + 2x NS-AW194

  Yamaha
  Zestawy stereo do zabudowy
  Special Price 3 799 zł Regular Price 4 847 zł
 9. Promocja
  C 700 + 2x AM-1

  C 700 + 2x AM-1

  NAD, Bowers & Wilkins
  Zestawy stereo do zabudowy
  As low as 8 499 zł Regular Price 10 997 zł
 10. Promocja
  R-N803D + 2x CWM663

  R-N803D + 2x CWM663

  Yamaha, Bowers & Wilkins
  Zestawy stereo
  As low as 6 499 zł Regular Price 9 397 zł
 11. CI 8-150 DSP

  CI 8-150 DSP

  NAD
  Inne komponenty Hi-Fi
  21 419 zł
  czarny
 12. C8

  C8

  Rotel
  Wzmacniacze stereo instalacyjne
  Special Price 11 499 zł Regular Price 12 399 zł
  czarny
 13. C8+

  C8+

  Rotel
  Wzmacniacze stereo instalacyjne
  Special Price 13 799 zł Regular Price 15 199 zł
  czarny
 14. Promocja
  C 700 (czarny) + 2x CWM7.5 S2 (czarny)

  C 700 (czarny) + 2x CWM7.5 S2 (czarny)

  NAD, Bowers & Wilkins
  Zestawy stereo do zabudowy
  Special Price 9 299 zł Regular Price 14 997 zł
 15. Promocja
  M10 V2 (czarny) + 2x CWM7.4 S2 (czarny)

  M10 V2 (czarny) + 2x CWM7.4 S2 (czarny)

  NAD
  Zestawy stereo do zabudowy
  Special Price 14 999 zł Regular Price 23 597 zł
 16. Promocja
  R-N602 (czarny) + 2x CWM663 (czarny)

  R-N602 (czarny) + 2x CWM663 (czarny)

  Yamaha, Bowers & Wilkins
  Zestawy stereo do zabudowy
  Special Price 5 599 zł Regular Price 7 797 zł
 17. RX-A6A + 2x CWM663

  RX-A6A + 2x CWM663

  Bowers & Wilkins, Yamaha
  Zestawy stereo
  Special Price 15 199 zł Regular Price 17 797 zł
 18. RX-A6A + 2x CWM7.5 S2

  RX-A6A + 2x CWM7.5 S2

  Bowers & Wilkins, Yamaha
  Zestawy stereo
  Special Price 18 399 zł Regular Price 21 597 zł
 19. NAD CI720

  CI720

  NAD
  Inne komponenty Hi-Fi
  Special Price 4 499 zł Regular Price 4 999 zł
 20. BB C6

  BB C6

  Bowers & Wilkins
  Głośniki instalacyjne
  649 zł
 21. BB C8

  BB C8

  Bowers & Wilkins
  Głośniki instalacyjne
  649 zł
 22. BB W6

  BB W6

  Bowers & Wilkins
  Głośniki instalacyjne
  649 zł

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 194

Jak wybrać głośniki instalacyjne?

Dokładnie tak, jak w przypadku klasycznego systemu opartego na standardowych zespołach głośnikowych przyobleczonych w przestawialne skrzynki, należy na początek wymierzyć przestrzeń, jaką chcemy nagłośnić. Wybór odpowiednich rozmiarów zestawu głośników instalacyjnych powinien być podyktowany nie tylko jakością brzmienia czy ceną, ale też kubaturą pomieszczenia odsłuchowego, w którym mają one być zainstalowane. Również w tym segmencie mamy do wyboru kompaktowe modele przeznaczone do mniejszych pomieszczeń, które zajmują stosunkowo niewielką powierzchnię ściany, jak i potężne wielodrożne zestawy głośnikowe o dużych gabarytach do większych pomieszczeń.

Jak wybrać elementy nagłośnienia instalacyjnego?

W zasadzie wszystko wybieramy w taki sposób, jak do standardowego zestawu kina domowego/stereo. Określamy funkcje, na jakich nam zależy, a także liczbę obsługiwanych kanałów i dobieramy głośniki pod kątem kubatury pomieszczenia i brzmienia. Można też zacząć „od końca”, czyli umiejscowić głośniki i dobrać amplituner pod konfigurację głośników. Niezwykle ważne jest, aby instalując głośniki sufitowe (do obsługi kanałów pionowych), dobrać amplituner kina domowego, który obsługuje niezbędne dla nas kodeki, takie jak Dolby Atmos czy DTS:X.

Instalacje audio-video

Kiedy najlepiej zastosować instalacyjny system AV?

Najlepszym momentem na zaprojektowanie instalacyjnego systemu AV i dobór sprzętu jest etap projektowania domu lub remont. Dzięki temu unikniemy konieczności niszczenia ścian i ponownego ich malowania. Wszystko odbędzie się podczas prac wykończeniowych, które i tak w wypadku remontu narobiłyby bałaganu. Będziemy mieć wówczas gotowe dwie pieczenie na jednym ogniu.

Czy głośniki instalacyjne nadają się do łazienki?

Łazienka to drugie najlepsze miejsce na głośniki instalacyjne, zaraz po salonie. Głośniki instalacyjne o podwyższonej odporności na wilgoć spowodują, że kąpiel w wannie dostarczy jeszcze więcej relaksu z towarzyszeniem właściwego podkładu muzycznego. Nawet śpiewanie podczas golenia nabiera wówczas nowego wymiaru i daje więcej radości.

Instalacje audio-video

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wykonanie instalacji audio-video w domu lub po prostu zainteresowała Cię ta tematyka, sprawdź również inne nasze poradniki:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Czytaj
Jak wybrać słuchawki?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Jak wybrać słuchawki?
Jak wybrać słuchawki?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Co to jest impedancja?
Co to jest impedancja?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: