Kategoria
Instalacje Audio Video
(192 produkty)Instalacje audio-video to szerokie pojęcie, pod którym mieszczą się produkty konsumenckie, czyli dyskretne systemy stereo, jak i złożone rozwiązania multiroom, zawierające w sobie wielokanałowe systemy dźwięku przestrzennego oraz rozwiązania dla biznesu, takie jak nagłośnienie sal konferencyjnych, centrów handlowych i hoteli. Wliczamy w to również instalacje kina domowego wykonywane pod specyfikację klienta w przeznaczonym do tego pomieszczeniu. W zależności od stopnia skomplikowania instalacja może składać się z kilku do nawet kilkuset elementów.
Rodzaje urządzeń wykorzystywanych w instalacjach audio-video:
- głośniki instalacyjne,
- amplitunery kina domowego,
- wzmacniacze stereo instalacyjne,
- odtwarzacze sieciowe,
- telewizory,
- projektory,
- kina domowe do zabudowy,
- zestawy stereo do zabudowy,
- akcesoria instalacyjne.
Za pomocą powyższych urządzeń można wykonać instalacje audio i zbudować system instalacyjny AV. Możesz również skorzystać z gotowych zestawów przygotowanych przez naszych specjalistów. W kategoriach „Zestawy stereo do zabudowy” oraz „Kina domowe do zabudowy” znajdują się konfiguracje sprzętowe skomponowane przez #EkspertówDobregoBrzmienia, nierzadko w obniżonych cenach.
Głośniki instalacyjne
Głośniki instalacyjne są jednym z głównych elementów systemu instalacyjnego i można śmiało powiedzieć, że w nazwie „Instalacyjny system AV” przymiotnik instalacyjny pochodzi właśnie od głośników. Często to właśnie głośniki instalacyjne są najlepszym możliwym rozwiązaniem, w przeciwieństwie do tradycyjnych kolumn głośnikowych. Dzięki głośnikom instalacyjnym (zabudowanym w ścianie lub podwieszanym suficie) można cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem bez potrzeby maskowania kabli – bo te mogą być ukryte np. pod tynkiem - i bez kłopotu w postaci „zmarnowanej” przestrzeni.
Amplitunery kina domowego
Niejedna instalacja audio-video w domu nie obejdzie się bez amplitunera. Amplituner to prawdziwe „serce i mózg” wielu systemów audiowizualnych. To od jakości tego komponentu zależy wówczas bezproblemowa praca całej instalacji. Warto więc zadbać o jak największą funkcjonalność tego elementu. Przede wszystkim należy upewnić się, jakie systemy dźwięku przestrzennego (np. Dolby Atmos) i pliki muzyczne wysokiej jakości (np. FLAC) wspiera wybrany model. Więcej na temat wyboru odpowiedniego amplitunera znajdziecie pod tym linkiem.
Wzmacniacze stereo instalacyjne
Instalacyjne wzmacniacze stereo pełnią dokładnie te same funkcje, co standardowe wzmacniacze przeznaczone na rynek konsumencki, jedynie ich forma wymuszona jest poniekąd przez miejsce, w którym są zamontowane. Zaintrygowani? Montuje je się w specjalnych szafach, które mogą być wykorzystywane także na sprzęt IT. Wzmacniacze te z reguły nie mają zachwycających paneli przednich, znanych z modeli przeznaczonych do ekspozycji w salonach naszych domów. Popatrzcie na Yamahę MusicCast XDA-QS5400RK. Całe sterowanie odbywa się z pomocą aplikacji i konfiguratora internetowego.
Odtwarzacze sieciowe
Jeśli już macie głośniki, amplituner i/lub wzmacniacz to pora na źródło dźwięku. Instalacje audio-video nie mogą się bez nich obejść. Oczywiście niektóre wzmacniacze – takie jak wspomniany MusicCast XDA-QS5400RK – grają same z siebie, ponieważ mają wbudowany tzw. streamer, ale te starsze modele sprzętu audio mogą być pozbawione modułu sieciowego i chcąc uzyskać tę funkcjonalność, należy dokupić odtwarzacz sieciowy. Więcej informacji o odtwarzaczach sieciowych znajdziecie pod tym linkiem.
Telewizory
Telewizor jest opcjonalny dla miłośników klasycznych systemów stereofonicznych. Jeśli jednak jest wykorzystywany, warto zapewnić mu brzmienie adekwatne do wielkości ekranu. Natomiast dla miłośników kina, współpraca telewizora z amplitunerem AV jest wręcz obowiązkowa. Nad telewizorem, jako źródłem obrazu, należy się zastanowić już podczas projektowania wnętrza (np. sali konferencyjnej). Dzięki powszechnej obecności złącza HDMI w telewizorach, połączenie z komputerem może zostać zrealizowane bez większych problemów.
Projektory
Kiedy zależy nam na dużych przekątnych obrazu, a jednocześnie istnieje możliwość zaciemnienia pomieszczenia, nieocenione stają się możliwości współczesnych projektorów. Wysokie jasności, wysokie kontrasty i duża przyjemność z oglądania to główne zalety tych urządzeń. Wyobraźcie sobie obraz o przekątnej np. 200 cali, rozdzielczości 4K, a do tego z HDR-em. Problemem staje się właściwie tylko znalezienie wystarczająco dużej ściany.
Kina domowe do zabudowy
Ta sekcja to nic innego jak gotowe zestawy, które trzeba własnoręcznie – lub za pomocą wynajętej ekipy – zainstalować. Przy odrobinie wprawy i zestawie odpowiednich narzędzi można jednak dokonać tego samemu. Konieczne będzie wykucie w ścianie, bądź wycięcie w płycie karton-gips, odpowiedniej wielkości otworów pod głośniki. Po zainstalowaniu przetworników i kabli gipsujemy ubytki, zacieramy pozostałe nierówności i można cieszyć się dźwiękiem z dyskretnej instalacji głośnikowej. Warto jednak uprzednio ścianę pomalować, żeby nie straszyła „gołym” gipsem.
Zestawy stereo do zabudowy
Z zestawami stereo do zabudowy jest dokładnie ta sama historia, co z kinem domowym do zabudowy, tylko nie trzeba aż tyle „dłubać” w ścianach, ponieważ to system dwukanałowy, a więc wykorzystujący mniejszą liczbę głośników. Nie dość, że wymaga nieco mniej pracy, to jeszcze potrzeba mniej materiałów do załatania ubytków. To dla wielu z nas ważny argument przemawiający właśnie na korzyść systemów dwukanałowych.
Akcesoria instalacyjne
Instalacje audio-wideo nie mogą się obejść bez akcesoriów. Pod tym hasłem kryją się przeróżne dodatki, takie jak stelaże i ramki do montowania głośników w otworach ściennych i sufitowych. Niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że wybrane przez nas głośniki współpracują z zakupioną ramką. W większości przypadków producent ramki informuje, do jakich głośników z jego portfolio pasuje ramka. Na przykład ramka BB W6 pasuje do głośników Bowers & Wilkins CWM 650, CWM 6260, CWM 6160.
Zalety instalacji audio-video
Z klasycznymi domowymi systemami nagłośnienia jest kilka problemów. Pierwszy i chyba największy to taki, że klasyczne kolumny głośnikowe trzeba przecież gdzieś ustawić, a więc mieć na nie miejsce. Kolumna nie stanie w byle jakim miejscu, dowolnym wolnym, gdyż po prostu nie zagra wtedy właściwie. Pół biedy, jeśli mamy do nagłośnienia niewielkie pomieszczenie i można ograć to dwiema kolumnami podstawkowymi, ale jeśli chodzi o duże pomieszczenie – wymagające dużych kolumn podłogowych – w którym jest wielokanałowy system audio, to nagle okazuje się, że potrzeba całkiem sporo metrów kwadratowych tylko po to, aby ustawić kolumny frontowe i kolumny efektowe.
Nie zapominajmy o położeniu okablowania. Z tym też jest zwykle problem. Nie każdy chce kłaść „korytka” na ścianie. Z kolei ciągnięcie okablowania pod dywanem jest ryzykowne, ponieważ z biegiem czasu osłona kabli może ulec uszkodzeniu, a przede wszystkim taka instalacja nie wygląda zbyt estetycznie, tak samo jak zresztą kable rzucone luzem pod ścianą.
Według amerykańskich naukowców zalegające na podłodze okablowanie jest jedną z głównych przyczyn potknięć wśród domowników. Kable są również narażone na „ataki” znudzonych zwierząt domowych oraz dzieci. Te ostatnie szczególnie upodobały sobie dziurawienie membran głośników średniotonowych oraz wgniatanie palcem kopułek wysokotonowych.
Wszystkie powyższe problemy rozwiązuje nagłośnienie instalacyjne. Głośniki są wówczas bezpiecznie ukryte za maskownicami w ścianie, dzięki czemu nie zabierają cennej przestrzeni życiowej. Kable znajdują się pod warstwą gipsu w ścianie, a zatem żaden zwierzak nie czuje pokusy, aby je pogryźć. Proste i praktyczne – takie jest właśnie nagłośnienie instalacyjne.
Czasem warto zdać się na doświadczenie ekspertów dobrego brzmienia. Od lat projektujemy systemy AV, również multiroom, z uwzględnieniem wymagań naszych klientów. Zapraszamy do kontaktu z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design w celu wyceny projektu i usług. Zobacz także naszą stronę poświęconą instalacjom AV, znajdziesz tam inspirujące projekty.
Instalacje audio-video – najważniejsze cechy
Systemy instalacyjne składają się w wielu elementów, które muszą za sobą współgrać. To rzecz pierwsza, którą należy wziąć pod uwagę. Drugą niezwykle ważną zmienną będzie funkcjonalność, na jakiej nam zależy – dotyczy to w sposób szczególny amplitunerów AV, wzmacniaczy stereofonicznych i źródeł, takich jak odtwarzacze sieciowe.
Jeśli planujemy nagłośnić więcej pomieszczeń, to należy zadbać, aby amplituner taką możliwość oferował. Oczywiście, jeśli zmienimy zdanie, to wymiana tego komponentu nie stanowi większego problemu, wystarczy go wypiąć z okablowania i wpiąć nowy. Natomiast wymiana głośników, bądź zmiana ich położenia, to już zupełnie inna historia.
W przypadku wymiany głośników, należy upewnić się, czy nowe modele pasują do starych otworów. Jeśli nie, należy zaopatrzyć się w nowe elementy montażowe, a gdy chcemy zmienić położenie głośników, trzeba niestety kuć od nowa i de facto powtarzać cały proces. Nie ma plusów bez minusów, jak to się mawia, ale skupmy się jednak na plusach:
- Główną i niejedyną zaletą instalacji audio-video jest niebywały komfort zapewniany przez brak elementów nagłośnienia o pokaźnych rozmiarach, chociażby w postaci kolumn podłogowych zajmujących sporo miejsca w salonie. To rzecz nieoceniona, zwłaszcza, gdy miejsce zaoszczędzone przez brak zestawów głośnikowych można wykorzystać np. na kolejny stylowy mahoniowy barek na alkohol. Zatem szczęśliwi posiadacze nagłośnienia instalacyjnego zyskują większą możliwość aranżacji wnętrza.
- Im większy system, tym większe korzyści. System stereo to tylko dwa zestawy przetworników, natomiast nagłośnienie 5.1-kanałowe to już sześć głośników i kilka komponentów, które w standardowej sytuacji trzeba gdzieś rozstawić. Zatem im więcej głośników ukryjemy w ścianach, tym więcej miejsca zyskamy w mieszkaniu.
- Amplitunery, przetworniki ścienne, naścienne, sufitowe, subwoofery stojące czy zabudowane, telewizory i projektory - to wszystko możemy dowolnie ze sobą komponować, spełniając wszelkie oczekiwania i omijając ograniczenia, jakie narzuca nam pomieszczenie.
Wszystkie kable łączące elektronikę z głośnikami są bezpiecznie ukryte w ścianie. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że są bardzo bezpieczne. Nie pogryzie ich pies i nie przetnie dziecko, np. nożyczkami. Nikt przypadkiem nie wyrwie przewodów z kolumny czy z amplitunera podczas domówki.
- Special Price 1 899 zł Regular Price 1 999 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1799 złSpecial Price 3 099 zł Regular Price 3 699 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3099 złSpecial Price 5 999 zł Regular Price 9 699 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5999 złSpecial Price 249 zł Regular Price 500 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 249 złSpecial Price 100 zł Regular Price 300 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99.5 złSpecial Price 9 999 zł Regular Price 19 699 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 12999 złSpecial Price 599 zł Regular Price 699 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 470 zł
Nasza
Strefa wiedzyNajlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
CzytajJak wybrać kolumny podłogowe?
CzytajJakie stereo wybrać?
Czytaj[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
CzytajCo to jest AirPlay i AirPlay 2
CzytajCo to jest system multiroom?
CzytajHDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
CzytajCo to jest impedancja?
CzytajPolecane
Umów się na prezentację w salonieW każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.
Umów się na spotkanieTop Hi-Fi & Video Design
Salony firmoweSalony firmowe
Top Hi-Fi & Video Design: