Kategoria

Kino Domowe (172 produktów)

Termin kino domowe obejmuje szeroki zakres urządzeń i rozwiązań przeznaczonych do odtwarzania filmów w domu. W Top Hi-Fi & Video Design oferujemy najlepsze rozwiązania, które siłą rzeczy ograniczają się do wysokiej klasy ekranów telewizyjnych i znakomitych amplitunerów kina domowego. Zatem gdy mówimy „kino domowe”, to przede wszystkim mamy na myśli zestaw składający się z dużego telewizora i różnego typu elektroniki audio-wideo, która odpowiedzialna jest za przetwarzany dźwięk i obraz. Zamiast telewizorów, zestawy kina domowego mogą być budowane w oparciu o projektory.

Jakie kino domowe wybrać


Urządzenia wykorzystywane w systemach kina domowego:

Amplitunery AV

Amplituner AV, czyli amplituner wielokanałowy to urządzenie niezwykle popularne i najczęściej wykorzystywane w wieloelementowych systemach kina domowego. Współczesne amplitunery kina domowego to prawdziwe kombajny, które zadowolą nie tylko miłośnika X muzy, ale i melomana. Wykorzystują szereg udogodnień dla obu grup konsumenckich. Łączą w sobie sekcję procesora AV, wielokanałowej końcówki mocy oraz radia. Coraz liczniejsza grupa amplitunerów AV obsługuje także funkcje sieciowe, dzięki czemu już za bardzo przystępną kwotę można znaleźć konstrukcje pozwalające korzystać z niemal wszystkich nowinek technicznych. Zestawy kina domowego wyposażone w odpowiedniej klasy amplituner mogą zapewnić oglądanie filmów i innych treści multimedialnych na najwyższym poziomie.

Odtwarzacze DVD i Blu-ray

Wprowadzenie odtwarzaczy płyt DVD na rynek spowodowało niemałą rewolucję w kinie domowym. Fenomenalna – jak na tamte czasy – jakość obrazu i nośnik, który zapewniał wystarczająco miejsca, żeby pomieścić dane potrzebne dla właściwego odtwarzania dźwięku wielokanałowego w formacie 5.1. To był hit. Dla wielu osób był to też impuls, aby dokupić amplituner kina domowego i dzięki temu doświadczyć wspaniałości dźwięku przestrzennego.

Z czasem wielu użytkowników posiadających zestawy kina domowego odeszło od „DVD playera” na rzecz odtwarzacza Blu-ray. Urządzenie to stało się, obok amplitunera AV i kolumn głośnikowych, jednym z najważniejszych elementów kina domowego. Dla najbardziej wymagających miłośników kina domowego w ofercie są funkcjonalne modele, które oprócz płyt DVD i Blu-ray obsługują m.in. łączność bezprzewodową Wi-Fi, a także odtwarzanie plików audio wysokiej rozdzielczości. Tego typu sprzęt jest jednak coraz częściej zastępowany przez usługi streamingowe, które dostępne są bezpośrednio z poziomu telewizora, np. Netflix czy Amazon Prime Video.

Procesory AV i wielokanałowe wzmacniacze AV

Najbardziej wymagający użytkownicy mogą zbudować swój zestaw kina domowego w oparciu o dzielone konstrukcje – procesor AV i wzmacniacz AV o doskonałych parametrach – które będą współpracowały ze źródłem materiału audio-wideo, jak np. odtwarzacz BD/DVD i zestawem kolumn głośnikowych. W ten sposób nabywca zyskuje możliwość rozkoszowania się wielokanałowym brzmieniem i może korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych w sprzęcie AV. Dzielone konstrukcje (procesor AV z oddzielnym wzmacniaczem AV) wykorzystują najnowsze zdobycze techniki i przekonują swoją bezkompromisowością. Wyróżniają się mnogością funkcji i udogodnień – bogactwem złączy HDMI, zaawansowanymi układami DSP i przetwornikami cyfrowo-analogowymi, obsługą najnowszych formatów dźwięku wielokanałowego, a także plików audio i wideo wysokiej rozdzielczości i funkcjami sieciowymi.

kino domowe głośniki Bowers & Wilkins CWM8.5

Soundbary

Soundbar to w praktyce jednoelementowy system głośnikowy o charakterystycznej, podłużnej konstrukcji. Dostępne obecnie na rynku soundbary to niezwykle wszechstronne i funkcjonalne urządzenia. Dzięki nim możemy cieszyć się odtwarzaniem wielokanałowego dźwięku przestrzennego, nawet w systemie Dolby Atmos. Choć te prostsze konstrukcyjnie modele obsługują wyłącznie dźwięk stereo, to i tak zwykle przewyższa on jakością ten, zapewniany przez płaskie telewizory. Producenci wyposażają tego typu sprzęt w szereg funkcji sieciowych i multimedialnych. W zestawie z soundbarem może znajdować się subwoofer, który często jest bezprzewodowy.

Telewizory

Dostępne obecnie na rynku telewizory mogą zapewnić nie tylko rozrywkę na najwyższym poziomie, lecz także uatrakcyjnić aranżację domowego salonu. Eleganckie i nowoczesne modele z łatwością wpisują się w wystrój wnętrza, a jednocześnie oferują to, co jest ich podstawowym zadaniem – piękny obraz. Dostępne obecnie na rynku model to prawdziwe kombajny multimedialne. Mogą mieć wbudowane różnorodne złącza i moduły bezprzewodowe, a także zapewniać dostęp do Internetu. Tego typu urządzenia pozwalają nie tylko na oglądanie telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej, ale również na korzystanie z popularnych serwisów VoD (za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji, niemal jak na smartfonie czy tablecie).

Najpowszechniejszą grupę obecnie tworzą urządzenia z ekranami LCD (wykorzystujące np. krawędziowe podświetlenie LED). Ciekłokrystaliczne panele zrewolucjonizowały konstrukcję telewizorów, pozwalając stworzyć prawdziwie płaskie modele. Najbardziej zaawansowane wersje zapewniają wysokiej jakości obraz, roztaczając przed domownikami prawdziwy wizualny spektakl. O krok dalej idą telewizory wykorzystujące ekrany OLED, czyli bazujące na organicznych diodach elektroluminescencyjnych. Urządzenia te eliminują niedoskonałości obrazu prezentowanego w telewizorach LCD z podświetleniem LED (m.in. brak prawdziwej czerni).

Kiedy zastanawiamy się, jak duży ekran wybrać, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę powierzchnię i układ przestrzenny pomieszczenia. Właściwa odległość widza od telewizora jest jednym z najbardziej kluczowych czynników wpływających na doświadczenia płynące z oglądania filmów. Dziś podczas zakupów najczęściej wybieramy wśród trzech najpopularniejszych rozdzielczości ekranów telewizyjnych: zasłużonej Full HD, najbardziej dziś popularnej Ultra HD oraz najnowszej, wciąż nieco jeszcze stojącej w blokach startowych rozdzielczości 8K.

kino domowe z głośnikami Bowers & Wilkins CWM7.3 CWM7.3 S2

Projektory

Projektory w systemach kina domowego są znacznie mniej popularne. Najczęściej instaluje się je w specjalnie do tego zaaranżowanych pomieszczeniach, które – odpowiednio wytłumione i zaciemnione – przypominają profesjonalną salę kinową. Projektory zwykle pozbawione są funkcjonalności znanej z telewizorów „smart TV”. Mogą jednak zapewnić obraz o przekątnej wielokrotnie przewyższającej to, co oferują nawet najbardziej zaawansowane telewizory. Co powiecie na 200 cali? I to nie jest wynik wyśrubowany. Ściany Wam może zabraknąć... Jeśli nie wiecie, jaki sprzęt wybrać do wyświetlania obrazu w kinie domowym, polecamy lekturę artykułu: „Zapraszamy na film – projektor czy TV”.

Zestawy kina domowego główne zalety

Dzięki odpowiednio dobranemu i skonfigurowanemu systemowi kina domowego, bez opuszczania przysłowiowych „czterech ścian”, możemy poczuć się jak w profesjonalnej sali kinowej. Dostępne obecnie w ofercie producentów sprzętu audio-wideo modele do zestawów kina domowego pozwalają na dopasowanie konfiguracji wielokanałowej do potrzeb i wymagań użytkownika. Swoboda konfiguracji zestawu kina domowego to olbrzymia zaleta tego typu systemów. W domowym zaciszu możemy stworzyć system podstawowy – 5.1-kanałowy, ale też bardziej rozbudowany, kompatybilny z takimi rozwiązaniami jak Dolby Atmos czy DTS:X. Wiele zależy tutaj od tego, jakim pomieszczeniem dysponujemy, a także jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup sprzętu i odpowiednie zaaranżowanie wnętrza. Jeśli nie mamy miejsca na standardowe nagłośnienie za pomocą kolumn podłogowych, podstawkowych czy efektowych, nic straconego! Możemy wówczas zaaranżować system nagłośnieniowy z wykorzystaniem głośników instalacyjnych.

Kalibrację całego zestawu ułatwiają intuicyjne w obsłudze systemy automatycznej kalibracji, które implementowane są np. w amplitunerach AV. Dla przykładu amplitunery kina domowego firmy Yamaha obsługują system YPAO. Pozwala to na skorygowanie niedoskonałości w rozstawieniu poszczególnych głośników w pomieszczeniu odsłuchowym po to, by w miejscu odsłuchu zapewnić jak najlepszej jakości dźwięk przestrzenny. Najlepszy system surround w połączeniu z wysokiej jakości obrazem, zapewnianym w kinie domowym np. przez telewizor OLED (dostępne m.in. w ofercie firmy Loewe), możemy przenieść się niemal w centrum filmowej akcji.

Systemy kina domowego najważniejsze cechy

Decydując się na system kina domowego uwzględnić kilka istotnych aspektów tego typu zestawów audio-wideo, aby móc później w pełni cieszyć się z wykorzystywanej konfiguracji wielokanałowej. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

 • Liczbę obsługiwanych kanałów audio. Oznacza się ją dwiema lub trzema cyframi. Przy oznaczeniu dwucyfrowym (np. 5.1) pierwsza z prawej oznacza liczbę wykorzystywanych kanałów subwoofera, a druga liczbę pozostałych kanałów w systemie kina domowego. Rola basu w kinie domowym jest, jak wiemy, ogromna. To właśnie niskie częstotliwości odpowiadają za efektowne wybuchy, dlatego ten kanał wymaga oddzielnego zdefiniowania. Dla konfiguracji w systemie Dolby Atmos możesz też spotkać się z oznaczeniem trzycyfrowym (np. 5.1.4). Wówczas środkowa cyfra oznacza liczbę kanałów niskotonowych, cyfra najbardziej na prawo określa liczbę kanałów wysokości, charakterystycznych dla Atmosa (najczęściej odpowiada liczbie głośników instalowanych w pod sufitem), a cyfra z lewej strony odnosi się do pozostały kanałów kina domowego (frontowych, centralnego i efektowych). Warto przed zakupem zastanowić się, czy docelowe pomieszczenie pomieści wszystkie głośniki. W mniejszych pomieszczeniach sugerujemy skierować uwagę na głośniki instalacyjne.
 • Kodeki dźwięku przestrzennego. Odpowiadają one m.in. za właściwą kompresję i kodowanie dźwięku wielokanałowego, który w innym przypadku zajmowałby dużo miejsca na nośniku, np. na płycie Blu-ray. Dlatego niezwykle ważne jest, aby amplituner kina domowego obsługiwał jak najszerszą bibliotekę kodeków. Do najbardziej popularnych należą Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby TrueHD i DTS:X.
 • Rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Jest to bardzo ważny parametr telewizora. Rozdzielczość określana jest w pikselach, czyli najmniejszych elementach tworzących wyświetlany obraz. Może być podawana jako liczba pikseli, którą telewizor może wyświetlać w pionie i w poziomie. Często jednak, zamiast konkretnych wartości liczbowych, spotkasz się z takimi określeniami jak 8K, Ultra HD czy Full HD. Obecnie to na modele kompatybilne z rozdzielczością Ultra HD, czyli 3840 x 2160 pikseli dla ekranu o proporcjach 16:9, jest największy boom. Nic dziwnego, ponieważ o dostępność materiałów wideo w tej jakości dziś już nietrudno. Ich źródłem mogą być m.in. płyty Blu-ray. Pokaźną ofertę filmów i seriali w 4K znajdziesz m.in. na platformach VoD, takich jak np. Netflix czy Amazon Prime Video, a także w rozmaitych serwisach internetowych, w tym m.in. na YouTube. Aby móc korzystać z dobrodziejstw tych serwisów streamingowych niezbędne jest podłączenie telewizora do odpowiednio szybkiego Internetu. Większa rozdzielczość to konieczność przesłania większej ilości Pamiętajcie o tym.
 • Skalowanie wideo do 4K z wejścia HDMI. Obecnie w tego typu rozwiązanie wyposażony jest praktycznie każdy amplituner kina domowego czy telewizor Ultra HD. Dzięki temu użytkownicy, którzy zgromadzili bogatą kolekcję filmów nagranych w rozdzielczości 1080p, nie muszą jej wymieniać, aby móc cieszyć się wysoką jakością obrazu. Najbardziej zaawansowane modele amplitunerów AV są już nawet przystosowane do skalowania obrazu do rozdzielczości 8K.

kino domowe z głośnikami Bowers & Wilkins M-1 and ASW608

Przydatne funkcje dostępne w nowoczesnych amplitunerach kina domowego

Dostępne obecnie na rynku amplitunery kina domowego obsługują wiele różnorodnych funkcji, które zapewniają bardzo dobrej jakości obraz i dźwięk. Odpowiednio dobierając ten element systemu kina domowego zadowoleni będą zarówno melomani, miłośnicy kina domowego, jak i gracze. Wśród dostępnych rozwiązań technicznych możemy znaleźć m.in.:

 • Odtwarzanie plików hi-res audio. Amplitunery kina domowego często oferują obsługę najnowszych formatów audio wysokiej jakości, takich jak DSD (do 11.2 MHz), FLAC/WAV/AIFF (192 kHz/24 bity), a także ALAC, czyli Apple Lossless Audio Codec (96 kHz/24 bity). Zapewniają one wysoką jakość dźwięku w domowych warunkach. Warto postawić na urządzenie o jak największych możliwościach, wtedy będzie można w domowym zaciszu – pod podłączeniu odpowiednich kolumn głośnikowych – oddawać się sesjom porównawczym, odpowiadając sobie na pytanie – jaki format najwierniej oddaje dźwięk studyjny?
 • Kompatybilność z funkcjami sieciowymi, m.in. internetowymi serwisami muzycznymi i radiem internetowym. Nowoczesne amplitunery integrują się z wieloma popularnymi serwisami streamingowymi, takimi jak m.in. Spotify, Tidal, Deezer czy Qobuz. Ich algorytmy są tak skonstruowane, aby na podstawie już wysłuchanych utworów proponować w specjalnych playlistach muzykę zgodną z upodobaniami słuchacza. Tym samym odkrywają przez słuchaczem nowe horyzonty muzyczne i praktycznie nieograniczoną bibliotekę plików audio.
 • Specjalne funkcje dedykowane gamingowi. Inżynierowie firm produkujących sprzęt do kina domowego nie pozostają głusi na potrzeby graczy i implementują w sprzęcie najnowsze technologie stosowane m.in. w nowych konsolach. Są to ALLM (Auto Low Latency Mode) i VRR (Variable Refresh Rate). Pierwsze z rozwiązań pozwoli konsoli na wysłanie do amplitunera i telewizora informacji, która automatycznie ustawi pożądany tryb dedykowany grom, charakteryzujący się brakiem opóźnień i usprawnieniem wyświetlania. Przy przełączeniu źródła np. z powrotem na filmy ta funkcja będzie automatycznie dezaktywowana. VRR to z kolei stosowany w grach mechanizm eliminujący rozrywanie się ramek obrazu i minimalizujący opóźnienia, a także dostosowujący częstotliwość odświeżania tak, aby zachować płynność obrazu. To wszystko w połączeniu z funkcjami QMS (Quick Media Switching) – redukującą opóźnienie sygnału przy przełączaniu i eliminującą chwilowy czarny ekran oraz QFT (Quick Frame Transport) – zmniejszającą opóźnienie przy przesyłaniu klatek obrazu.
 • To doskonały sposób na stworzenie w domu lub mieszkaniu systemu nagłośnieniowego, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale także wygodny w obsłudze. W odpowiednio zaprojektowanej instalacji poszczególne strefy odtwarzania dźwięku mogą działać niezależnie, ale również współgrać ze sobą. Wszystko zależy od konfiguracji nagłośnienia wielostrefowego i jego złożoności. Dzięki funkcji multiroom możemy sprawić, aby muzyka podążała za nami po całym naszym domu. Jeśli chcemy, komponenty systemu multiroom mogą stać się niezależnymi urządzeniami – możemy wówczas słuchać innej muzyki na każdym z urządzeń. Oznacza to, że w kuchni można słuchać radia internetowego, w salonie ulubionej playlisty z serwisu strumieniowego, a głośnik w pokoju dziecięcym będzie odtwarzał piosenki dla maluchów. Wszystko w tym samym czasie!

Rozdzielczość 8K – inwestycja na przyszłość

Na rynek konsumencki coraz śmielej wkraczają urządzenia obsługujące rozdzielczość 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli. W porównaniu z modelami Ultra HD wciąż jest ich zdecydowanie mniej na rynku, zwłaszcza, jeśli mamy na myśli telewizory. Te zaawansowane technicznie urządzenia zdążyły już jednak zaznaczyć swoją obecność, m.in. podczas różnego rodzaju targów ze sprzętem audio-wideo. Podobnie jak w wypadku telewizorów Ultra HD, także modele kompatybilne z 8K dostępne są w bogatej palecie rozmiarów – już od 55 do ponad 90 cali. W wypadku telewizorów 8K, im większa przekątna ekranu, tym lepiej. Ze względu na zaawansowaną technicznie konstrukcję, nawet za najmniejszy dostępny obecnie model obsługujący rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli przyjdzie nam jednak zapłacić znaczną kwotę.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 172

 1. Supercena Bestseller
  Yamaha YAS-209

  YAS-209

  Yamaha
  Soundbary
  Cena promocyjna 1 395 zł Normalna cena 1 899 zł
  czarny
 2. Supercena Bestseller
  Yamaha MusicCast Bar 400

  MusicCast Bar 400

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 2 399 zł Normalna cena 3 299 zł
 3. Supercena
  MUSICCAST YSP-5600

  MUSICCAST YSP-5600

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Cena promocyjna 6 333 zł Normalna cena 7 999 zł
  czarny
 4. Supercena
  MusicCast YAS-306

  MusicCast YAS-306

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 1 417 zł Normalna cena 1 895 zł
 5. Supercena
  SR-B20A

  SR-B20A

  Yamaha
  Soundbary
  Już od 957 zł Normalna cena 1 299 zł
 6. Bowers & Wilkins Formation Bar

  Formation Bar

  Bowers & Wilkins
  Soundbary
  Cena promocyjna 5 699 zł Normalna cena 5 999 zł
  czarny mat
 7. Supercena
  YAS-109

  YAS-109

  Yamaha
  Soundbary
  Już od 999 zł Normalna cena 1 299 zł
 8. Supercena
  YSP-5600 + NS-SW300 Piano
  Już od 7 832 zł Normalna cena 9 998 zł
 9. Nowość
  T758 V3i

  T758 V3i

  NAD
  Amplitunery AV
  6 499 zł
  czarny
 10. Supercena Bestseller
  Yamaha YAS-207

  YAS-207

  Yamaha
  Soundbary
  Już od 1 299 zł Normalna cena 1 699 zł
 11. Supercena
  SR-C20A

  SR-C20A

  Yamaha
  Soundbary
  Już od 897 zł Normalna cena 1 199 zł
 12. Supercena
  Yamaha YAS-106

  YAS-106

  Yamaha
  Soundbary
  Cena promocyjna 770 zł Normalna cena 1 099 zł
  czarny mat
 13. BAR 40 + SUB 100

  BAR 40 + SUB 100

  Yamaha
  Zestawy kina domowego
  Już od 3 947 zł Normalna cena 4 598 zł
 14. YSP-5600 + NS-SW700 Piano
  Już od 8 699 zł Normalna cena 10 799 zł
 15. RX-V4A + Debut Reference F5 + Debut Reference C5 + 2x MusicCast 20
  Już od 10 799 zł Normalna cena 11 994 zł
 16. UDP-LX500 czarny

  DP-UB820

  Panasonic
  Odtwarzacze 4K / Blu-ray / DVD
  1 999 zł
  czarny
 17. BEOSOUND STAGE

  BEOSOUND STAGE

  Bang & Olufsen
  Soundbary
  Już od 7 499 zł
 18. Supercena
  ATS-2070

  ATS-2070

  Yamaha
  Soundbary
  Cena promocyjna 1 197 zł Normalna cena 1 699 zł
  czarny mat
 19. MT-60D

  MT-60D

  Bowers & Wilkins
  Zestawy głośników
  Już od 9 999 zł Normalna cena 12 194 zł
 20. Supercena
  BAR 400 + MusicCast 50

  BAR 400 + MusicCast 50

  Yamaha
  Zestawy multiroom
  Już od 4 499 zł Normalna cena 5 698 zł
 21. Zestaw Stereo Yamaha MusicCast 50 + SUB 100

  System Audio Yamaha MusicCast 50 + SUB 100

  Yamaha
  Bezprzewodowe zestawy stereo
  Już od 3 999 zł Normalna cena 4 698 zł
 22. Powernode 2i (HDMI) + 2x Pulse Flex 2i

  Powernode 2i (HDMI) + 2x Pulse Flex 2i

  Bluesound
  Bezprzewodowe zestawy kina
  Już od 7 222 zł Normalna cena 7 697 zł
 23. RX-V4A + Debut Reference F5 + Debut Reference B6 + Debut Reference C5
  Już od 10 799 zł Normalna cena 11 994 zł

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 172

Co powinien mieć amplituner kina domowego?

Przede wszystkim powinien być wyposażony w różnorodne wejścia i wyjścia audio i audio-wideo. To kluczowe zagadnienie jeśli korzystamy z dużej liczby urządzeń. Do amplitunera można podpiąć odtwarzacz DVD, odtwarzacz Blu-Ray, dekoder telewizji kablowej lub satelitarnej. Ponadto pamiętajmy, że także konsole do gier oferują dźwięk przestrzenny, zatem należy się upewnić, że znajdzie się miejsce dla PlayStation czy Xboxa. Większość wymienionych urządzeń ma złącze HDMI, zatem podłączenie jest bezproblemowe. Z kolei melomani powinni zwrócić uwagę na złącza przeznaczone dla sygnału audio. Bogactwo złącz RCA zwanych popularnie „czinczami” świadczy o dużych możliwościach podłączenia komponentów audio lub (uwaga) starszych konsol do gier. Na przykład Yamaha RX-A6A oferuje aż 7 wejść HDMI i 3 podwójne wejścia RCA dedykowane komponentom audio. Dodatkowo możemy przesłać sygnał cyfrowo za pomocą 3 złącz optycznych lub 2 koaksjalnych. Ciężko sobie wyobrazić, aby właścicielowi tego amplitunera Yamahy zabrakło złącz – zwłaszcza, że w RX-A6A jest jeszcze złącze gramofonowe.

Co powinien mieć telewizor?

Przy zakupie zestawu kina domowego, warto pomyśleć również o odpowiednim telewizorze. Bez dwóch zdań powinien być on wyposażony w rozwiązania smart TV, która – powiedzmy to szczerze – czyni z telewizora centrum domowej rozrywki, oferując szereg praktycznych korzyści, takich jak dostęp do serwisów strumieniujących filmy i seriale. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Zobacz także: 5 aplikacji, które musisz mieć na swoim smart TV.

Kino domowe kolumny głośnikowe

Jak podłączyć zestaw kina domowego do telewizora?

Najlepszym rozwiązaniem jest spotykane w każdym domowym TV wejście HDMI. Dobrze jest upewnić się, że nasze złącze w telewizorze HDMI obsługuje Audio Return Channel (ARC) lub Enhanced Audio Return Channel (eARC). Jest to po prostu zwrotny kanał audio i rozszerzony zwrotny kanał audio. W każdym sprzedawanym obecnie telewizorze LCD czy OLED jest tego typu wejście, często oznaczone jako HDMI. Może jednak różnić się standardem, a co za tym idzie obsługiwanymi rozwiązaniami. Do czego służy ARC w telewizorze? Kiedy włączymy np. YouTube’a, to chcemy usłyszeć na podłączonym sprzęcie to, co oglądamy. Właśnie to gniazdo pozwoli nam nie tylko odebrać sygnał audio-wideo z amplitunera, ale również wysłać dźwięk z telewizora z powrotem na podłączony sprzęt.

Czemu kino domowe 5.1 wyłącza się po wyłączeniu telewizora?

Za takie zachowanie w systemie kina domowego odpowiedzialne jest rozwiązanie HDMI CEC, czyli Consumer Electronics Control. Obsługa funkcji CEC zapewnia integrację systemów sterowania kompatybilnych urządzeń połączonych za pośrednictwem kabla HDMI. CEC wykorzystuje oddzielny sygnał elektryczny w standardzie HDMI i współdzieloną magistralę. Pozwala to na przesyłanie sygnału nawet przez urządzenie, które jest wyłączone. Umożliwia to obsługę podstawowych funkcji połączonych sprzętów za pomocą tego samego pilota, np. zmianę kanału na dekoderze satelitarnym z wykorzystaniem pilota do telewizora, podobnie jest m.in. z regulacją głośności. Włączając np. zestaw kina domowego, dekoder telewizji kablowej czy satelitarnej obsługujący HDMI CEC, możemy również automatycznie włączyć telewizor. Działa to też w drugą stronę, dlatego wyłączając telewizor, wyłączamy też amplituner kina domowego.

Jak-wybrać-kino-domowe-poradnik

Co to jest HDR?

HDR (ang. High Dynamic Range) oznacza szeroki zakres dynamiki. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że HDR zwiększa zakres rozpiętości pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi tonami, dzięki czemu kolory są żywsze, a detale bardziej widoczne. Daje to bardziej naturalny obraz – o zakresie jasności (luminancji) porównywalnej do zakresu jasności widzianej przez człowieka. Zakres jasności zdefiniowany jest tutaj jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego. Efekt HDR jest widoczny przede wszystkim w scenach, w których głęboka czerń łączy się z bielą, np. wtedy, gdy jasny obiekt porusza się na ciemnym tle. Patrząc na taki obraz, można odnieść wrażenie, że widzi się go „na żywo”. Mając tego typu telewizor i odpowiednie nagłośnienie będziemy mogli cieszyć się nie tylko czystością dźwięku, ale też ostrością i wyrazistością obrazu. Obecnie wykorzystywane są następujące standardy HDR:

 • HDR10 – najpopularniejszy format, który wykorzystuje 10-bitowe kodowanie i statyczne metadane do całego materiału;
 • HDR10+ – owoc współpracy Samsunga, Panasonica i 20th Century Fox. Oferowany za darmo (więc nie podwyższa ceny telewizora), ale niewspierany przez BDA, co oznacza, że jest nieobsługiwany przez płyty Blu-ray 4K UHD;
 • Dolby Vision – format podobny do HDR10, ale bardziej zaawansowany i wykorzystujący 12-bitowe kodowanie. Daje lepsze efekty, ale wymaga od producenta wykupienia licencji, co w praktyce podwyższa cenę telewizora;
 • HLG – prosty format stworzony głównie pod kątem transmisji „na żywo”.

Gdzie postawić subwoofer kina domowego?

Ustawienie głośnika niskotonowego dość często przysparza problemów, ponieważ bardzo silnie oddziałuje on z pomieszczeniem. Wbrew powszechnie utartym opiniom, subwoofer także wymaga właściwej lokalizacji, aby zapewnić odpowiednio mocne brzmienie niskich tonów. Jak już wspomniano, ze względu na silne sprzężenie akustyczne z pomieszczeniem nie powinno się ustawiać tego głośnika blisko ścian bocznych i rogów pomieszczeń, w jednakowej odległości od naprzeciwległych ścian, w jednakowej odległości od stykających się ścian oraz wzdłuż ścian bocznych, szczególnie z boku słuchacza. Niespełnienie któregoś z wymagań może spowodować, że wrażenia odsłuchowe będą zdominowane przez bardzo niskie tony. Mogą się także wzbudzać nieprzyjemne rezonanse i pojawiać dudnienia. Analogiczne zasady należy zastosować, gdy zastanawiamy się, gdzie postawić subwoofer współpracujący z soundbarem, aby cieszyć się bogactwem niskich tonów niezależnie od wykorzystywanego telewizora.

Co lepsze – zestaw kina domowego składający się z wielu komponentów czy soundbar?

Soundbary i systemy kina domowego pełnią odmienne funkcje. Te pierwsze stanowią świetne rozszerzenie dźwięku z TV, czasem nawet wyposażone są w opcje dźwięku przestrzennego. Zwłaszcza z wsparciem subwoofera dźwięk oferowany przez soundbar może być bardzo dobry. Zestaw kina domowego to inna bajka - jakość dźwięku oferowana przez taki zestaw jest nieporównywalnie lepsza niż oferowana przez soundbar, nie mówiąc nawet o standardowych głośnikach w TV. Różnorodne formaty dźwięku i systemy, takie jak Dolby Atmos i DTS:X pozwalają na stworzenie dodatkowych kanałów wysokości. Taki zestaw kina domowego pozwala użytkownikowi niemal całkowicie „wsiąknąć” w wydarzenia na ekranie. Niestety, kino domowe 5.1, nie wspominając o bardziej rozbudowanym, gdzie liczba kanałów audio (a tym samym ilość głośników) może być nawet dwucyfrowa, wymaga dużej ilości miejsca na elektronikę i głośniki. Zatem wybór odpowiedniego rozwiązania często sprowadza się do odpowiedzi na pytania o ilość miejsca w docelowym pomieszczeniu. Jeśli obawiasz się o odpowiednie rozprowadzenie okablowania, możesz wybrać bezprzewodowe kino domowe.

amplituner kina domowego NAD T 758 v3i

Kompletowanie zestawu kina domowego może być kłopotliwe i długotrwałe, jednak efekt końcowy z pewnością będzie satysfakcjonujący. W przypadku gdy nie mamy dość determinacji i kompetencji, aby własnoręcznie zbudować system kina domowego, warto zainteresować się gotowymi zestawami kina domowego dostępnymi na naszej stronie. Oferujemy także bezprzewodowe zestawy kina domowego. Jeśli interesują Cię systemy kina domowego i urządzenia, jakie mogą być w nich wykorzystywane, a może chcesz kupić zestaw kina domowego składający się z kilku odpowiednio dobranych komponentów audio-wideo, zapraszamy także do lektury innych naszych poradników:

Nasza

Strefa wiedzy

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Czytaj
Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Czytaj
Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

Czytaj
Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Czytaj
True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Czytaj
Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Czytaj
Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Przeglądaj strefę wiedzy
Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Co to jest impedancja?

Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: