Kategoria
Kino Domowe
(199 produktów)Termin kino domowe obejmuje szeroki zakres urządzeń i rozwiązań przeznaczonych do odtwarzania filmów w domu. W Top Hi-Fi & Video Design oferujemy najlepsze rozwiązania, które siłą rzeczy ograniczają się do wysokiej klasy ekranów telewizyjnych i znakomitych amplitunerów kina domowego. Zatem gdy mówimy „kino domowe”, to przede wszystkim mamy na myśli zestaw składający się z dużego telewizora i różnego typu elektroniki audio-wideo, która odpowiedzialna jest za przetwarzany dźwięk i obraz. Zamiast telewizorów, zestawy kina domowego mogą być budowane w oparciu o projektory.
Urządzenia wykorzystywane w systemach kina domowego:
- Amplitunery AV
- Odtwarzacze DVD i Blu-ray
- Procesory AV
- Wielokanałowe wzmacniacze AV
- Soundbary
- Telewizory
- Projektory
Amplitunery AV
Amplituner AV, czyli amplituner wielokanałowy to urządzenie niezwykle popularne i najczęściej wykorzystywane w wieloelementowych systemach kina domowego. Współczesne amplitunery kina domowego to prawdziwe kombajny, które zadowolą nie tylko miłośnika X muzy, ale i melomana. Wykorzystują szereg udogodnień dla obu grup konsumenckich. Łączą w sobie sekcję procesora AV, wielokanałowej końcówki mocy oraz radia. Coraz liczniejsza grupa amplitunerów AV obsługuje także funkcje sieciowe, dzięki czemu już za bardzo przystępną kwotę można znaleźć konstrukcje pozwalające korzystać z niemal wszystkich nowinek technicznych. Zestawy kina domowego wyposażone w odpowiedniej klasy amplituner mogą zapewnić oglądanie filmów i innych treści multimedialnych na najwyższym poziomie.
Odtwarzacze DVD i Blu-ray
Wprowadzenie odtwarzaczy płyt DVD na rynek spowodowało niemałą rewolucję w kinie domowym. Fenomenalna – jak na tamte czasy – jakość obrazu i nośnik, który zapewniał wystarczająco miejsca, żeby pomieścić dane potrzebne dla właściwego odtwarzania dźwięku wielokanałowego w formacie 5.1. To był hit. Dla wielu osób był to też impuls, aby dokupić amplituner kina domowego i dzięki temu doświadczyć wspaniałości dźwięku przestrzennego.
Z czasem wielu użytkowników posiadających zestawy kina domowego odeszło od „DVD playera” na rzecz odtwarzacza Blu-ray. Urządzenie to stało się, obok amplitunera AV i kolumn głośnikowych, jednym z najważniejszych elementów kina domowego. Dla najbardziej wymagających miłośników kina domowego w ofercie są funkcjonalne modele, które oprócz płyt DVD i Blu-ray obsługują m.in. łączność bezprzewodową Wi-Fi, a także odtwarzanie plików audio wysokiej rozdzielczości. Tego typu sprzęt jest jednak coraz częściej zastępowany przez usługi streamingowe, które dostępne są bezpośrednio z poziomu telewizora, np. Netflix czy Amazon Prime Video.
Procesory AV i wielokanałowe wzmacniacze AV
Najbardziej wymagający użytkownicy mogą zbudować swój zestaw kina domowego w oparciu o dzielone konstrukcje – procesor AV i wzmacniacz AV o doskonałych parametrach – które będą współpracowały ze źródłem materiału audio-wideo, jak np. odtwarzacz BD/DVD i zestawem kolumn głośnikowych. W ten sposób nabywca zyskuje możliwość rozkoszowania się wielokanałowym brzmieniem i może korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych w sprzęcie AV. Dzielone konstrukcje (procesor AV z oddzielnym wzmacniaczem AV) wykorzystują najnowsze zdobycze techniki i przekonują swoją bezkompromisowością. Wyróżniają się mnogością funkcji i udogodnień – bogactwem złączy HDMI, zaawansowanymi układami DSP i przetwornikami cyfrowo-analogowymi, obsługą najnowszych formatów dźwięku wielokanałowego, a także plików audio i wideo wysokiej rozdzielczości i funkcjami sieciowymi.
Soundbary
Soundbar to w praktyce jednoelementowy system głośnikowy o charakterystycznej, podłużnej konstrukcji. Dostępne obecnie na rynku soundbary to niezwykle wszechstronne i funkcjonalne urządzenia. Dzięki nim możemy cieszyć się odtwarzaniem wielokanałowego dźwięku przestrzennego, nawet w systemie Dolby Atmos. Choć te prostsze konstrukcyjnie modele obsługują wyłącznie dźwięk stereo, to i tak zwykle przewyższa on jakością ten, zapewniany przez płaskie telewizory. Producenci wyposażają tego typu sprzęt w szereg funkcji sieciowych i multimedialnych. W zestawie z soundbarem może znajdować się subwoofer, który często jest bezprzewodowy.
Telewizory
Dostępne obecnie na rynku telewizory mogą zapewnić nie tylko rozrywkę na najwyższym poziomie, lecz także uatrakcyjnić aranżację domowego salonu. Eleganckie i nowoczesne modele z łatwością wpisują się w wystrój wnętrza, a jednocześnie oferują to, co jest ich podstawowym zadaniem – piękny obraz. Dostępne obecnie na rynku model to prawdziwe kombajny multimedialne. Mogą mieć wbudowane różnorodne złącza i moduły bezprzewodowe, a także zapewniać dostęp do Internetu. Tego typu urządzenia pozwalają nie tylko na oglądanie telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej, ale również na korzystanie z popularnych serwisów VoD (za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji, niemal jak na smartfonie czy tablecie).
Najpowszechniejszą grupę obecnie tworzą urządzenia z ekranami LCD (wykorzystujące np. krawędziowe podświetlenie LED). Ciekłokrystaliczne panele zrewolucjonizowały konstrukcję telewizorów, pozwalając stworzyć prawdziwie płaskie modele. Najbardziej zaawansowane wersje zapewniają wysokiej jakości obraz, roztaczając przed domownikami prawdziwy wizualny spektakl. O krok dalej idą telewizory wykorzystujące ekrany OLED, czyli bazujące na organicznych diodach elektroluminescencyjnych. Urządzenia te eliminują niedoskonałości obrazu prezentowanego w telewizorach LCD z podświetleniem LED (m.in. brak prawdziwej czerni).
Kiedy zastanawiamy się, jak duży ekran wybrać, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę powierzchnię i układ przestrzenny pomieszczenia. Właściwa odległość widza od telewizora jest jednym z najbardziej kluczowych czynników wpływających na doświadczenia płynące z oglądania filmów. Dziś podczas zakupów najczęściej wybieramy wśród trzech najpopularniejszych rozdzielczości ekranów telewizyjnych: zasłużonej Full HD, najbardziej dziś popularnej Ultra HD oraz najnowszej, wciąż nieco jeszcze stojącej w blokach startowych rozdzielczości 8K.
Projektory
Projektory w systemach kina domowego są znacznie mniej popularne. Najczęściej instaluje się je w specjalnie do tego zaaranżowanych pomieszczeniach, które – odpowiednio wytłumione i zaciemnione – przypominają profesjonalną salę kinową. Projektory zwykle pozbawione są funkcjonalności znanej z telewizorów „smart TV”. Mogą jednak zapewnić obraz o przekątnej wielokrotnie przewyższającej to, co oferują nawet najbardziej zaawansowane telewizory. Co powiecie na 200 cali? I to nie jest wynik wyśrubowany. Ściany Wam może zabraknąć... Jeśli nie wiecie, jaki sprzęt wybrać do wyświetlania obrazu w kinie domowym, polecamy lekturę artykułu: „Zapraszamy na film – projektor czy TV”.
Zestawy kina domowego – główne zalety
Dzięki odpowiednio dobranemu i skonfigurowanemu systemowi kina domowego, bez opuszczania przysłowiowych „czterech ścian”, możemy poczuć się jak w profesjonalnej sali kinowej. Dostępne obecnie w ofercie producentów sprzętu audio-wideo modele do zestawów kina domowego pozwalają na dopasowanie konfiguracji wielokanałowej do potrzeb i wymagań użytkownika. Swoboda konfiguracji zestawu kina domowego to olbrzymia zaleta tego typu systemów. W domowym zaciszu możemy stworzyć system podstawowy – 5.1-kanałowy, ale też bardziej rozbudowany, kompatybilny z takimi rozwiązaniami jak Dolby Atmos czy DTS:X. Wiele zależy tutaj od tego, jakim pomieszczeniem dysponujemy, a także jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup sprzętu i odpowiednie zaaranżowanie wnętrza. Jeśli nie mamy miejsca na standardowe nagłośnienie za pomocą kolumn podłogowych, podstawkowych czy efektowych, nic straconego! Możemy wówczas zaaranżować system nagłośnieniowy z wykorzystaniem głośników instalacyjnych.
Kalibrację całego zestawu ułatwiają intuicyjne w obsłudze systemy automatycznej kalibracji, które implementowane są np. w amplitunerach AV. Dla przykładu amplitunery kina domowego firmy Yamaha obsługują system YPAO. Pozwala to na skorygowanie niedoskonałości w rozstawieniu poszczególnych głośników w pomieszczeniu odsłuchowym po to, by w miejscu odsłuchu zapewnić jak najlepszej jakości dźwięk przestrzenny. Najlepszy system surround w połączeniu z wysokiej jakości obrazem, zapewnianym w kinie domowym np. przez telewizor OLED (dostępne m.in. w ofercie firmy Loewe), możemy przenieść się niemal w centrum filmowej akcji.
Systemy kina domowego – najważniejsze cechy
Decydując się na system kina domowego uwzględnić kilka istotnych aspektów tego typu zestawów audio-wideo, aby móc później w pełni cieszyć się z wykorzystywanej konfiguracji wielokanałowej. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:
- Liczbę obsługiwanych kanałów audio. Oznacza się ją dwiema lub trzema cyframi. Przy oznaczeniu dwucyfrowym (np. 5.1) pierwsza z prawej oznacza liczbę wykorzystywanych kanałów subwoofera, a druga liczbę pozostałych kanałów w systemie kina domowego. Rola basu w kinie domowym jest, jak wiemy, ogromna. To właśnie niskie częstotliwości odpowiadają za efektowne wybuchy, dlatego ten kanał wymaga oddzielnego zdefiniowania. Dla konfiguracji w systemie Dolby Atmos możesz też spotkać się z oznaczeniem trzycyfrowym (np. 5.1.4). Wówczas środkowa cyfra oznacza liczbę kanałów niskotonowych, cyfra najbardziej na prawo określa liczbę kanałów wysokości, charakterystycznych dla Atmosa (najczęściej odpowiada liczbie głośników instalowanych w pod sufitem), a cyfra z lewej strony odnosi się do pozostały kanałów kina domowego (frontowych, centralnego i efektowych). Warto przed zakupem zastanowić się, czy docelowe pomieszczenie pomieści wszystkie głośniki. W mniejszych pomieszczeniach sugerujemy skierować uwagę na głośniki instalacyjne.
- Kodeki dźwięku przestrzennego. Odpowiadają one m.in. za właściwą kompresję i kodowanie dźwięku wielokanałowego, który w innym przypadku zajmowałby dużo miejsca na nośniku, np. na płycie Blu-ray. Dlatego niezwykle ważne jest, aby amplituner kina domowego obsługiwał jak najszerszą bibliotekę kodeków. Do najbardziej popularnych należą Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby TrueHD i DTS:X.
- Rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Jest to bardzo ważny parametr telewizora. Rozdzielczość określana jest w pikselach, czyli najmniejszych elementach tworzących wyświetlany obraz. Może być podawana jako liczba pikseli, którą telewizor może wyświetlać w pionie i w poziomie. Często jednak, zamiast konkretnych wartości liczbowych, spotkasz się z takimi określeniami jak 8K, Ultra HD czy Full HD. Obecnie to na modele kompatybilne z rozdzielczością Ultra HD, czyli 3840 x 2160 pikseli dla ekranu o proporcjach 16:9, jest największy boom. Nic dziwnego, ponieważ o dostępność materiałów wideo w tej jakości dziś już nietrudno. Ich źródłem mogą być m.in. płyty Blu-ray. Pokaźną ofertę filmów i seriali w 4K znajdziesz m.in. na platformach VoD, takich jak np. Netflix czy Amazon Prime Video, a także w rozmaitych serwisach internetowych, w tym m.in. na YouTube. Aby móc korzystać z dobrodziejstw tych serwisów streamingowych niezbędne jest podłączenie telewizora do odpowiednio szybkiego Internetu. Większa rozdzielczość to konieczność przesłania większej ilości Pamiętajcie o tym.
- Skalowanie wideo do 4K z wejścia HDMI. Obecnie w tego typu rozwiązanie wyposażony jest praktycznie każdy amplituner kina domowego czy telewizor Ultra HD. Dzięki temu użytkownicy, którzy zgromadzili bogatą kolekcję filmów nagranych w rozdzielczości 1080p, nie muszą jej wymieniać, aby móc cieszyć się wysoką jakością obrazu. Najbardziej zaawansowane modele amplitunerów AV są już nawet przystosowane do skalowania obrazu do rozdzielczości 8K.
Przydatne funkcje dostępne w nowoczesnych amplitunerach kina domowego
Dostępne obecnie na rynku amplitunery kina domowego obsługują wiele różnorodnych funkcji, które zapewniają bardzo dobrej jakości obraz i dźwięk. Odpowiednio dobierając ten element systemu kina domowego zadowoleni będą zarówno melomani, miłośnicy kina domowego, jak i gracze. Wśród dostępnych rozwiązań technicznych możemy znaleźć m.in.:
- Odtwarzanie plików hi-res audio. Amplitunery kina domowego często oferują obsługę najnowszych formatów audio wysokiej jakości, takich jak DSD (do 11.2 MHz), FLAC/WAV/AIFF (192 kHz/24 bity), a także ALAC, czyli Apple Lossless Audio Codec (96 kHz/24 bity). Zapewniają one wysoką jakość dźwięku w domowych warunkach. Warto postawić na urządzenie o jak największych możliwościach, wtedy będzie można w domowym zaciszu – pod podłączeniu odpowiednich kolumn głośnikowych – oddawać się sesjom porównawczym, odpowiadając sobie na pytanie – jaki format najwierniej oddaje dźwięk studyjny?
- Kompatybilność z funkcjami sieciowymi, m.in. internetowymi serwisami muzycznymi i radiem internetowym. Nowoczesne amplitunery integrują się z wieloma popularnymi serwisami streamingowymi, takimi jak m.in. Spotify, Tidal, Deezer czy Qobuz. Ich algorytmy są tak skonstruowane, aby na podstawie już wysłuchanych utworów proponować w specjalnych playlistach muzykę zgodną z upodobaniami słuchacza. Tym samym odkrywają przez słuchaczem nowe horyzonty muzyczne i praktycznie nieograniczoną bibliotekę plików audio.
- Specjalne funkcje dedykowane gamingowi. Inżynierowie firm produkujących sprzęt do kina domowego nie pozostają głusi na potrzeby graczy i implementują w sprzęcie najnowsze technologie stosowane m.in. w nowych konsolach. Są to ALLM (Auto Low Latency Mode) i VRR (Variable Refresh Rate). Pierwsze z rozwiązań pozwoli konsoli na wysłanie do amplitunera i telewizora informacji, która automatycznie ustawi pożądany tryb dedykowany grom, charakteryzujący się brakiem opóźnień i usprawnieniem wyświetlania. Przy przełączeniu źródła np. z powrotem na filmy ta funkcja będzie automatycznie dezaktywowana. VRR to z kolei stosowany w grach mechanizm eliminujący rozrywanie się ramek obrazu i minimalizujący opóźnienia, a także dostosowujący częstotliwość odświeżania tak, aby zachować płynność obrazu. To wszystko w połączeniu z funkcjami QMS (Quick Media Switching) – redukującą opóźnienie sygnału przy przełączaniu i eliminującą chwilowy czarny ekran oraz QFT (Quick Frame Transport) – zmniejszającą opóźnienie przy przesyłaniu klatek obrazu.
- To doskonały sposób na stworzenie w domu lub mieszkaniu systemu nagłośnieniowego, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale także wygodny w obsłudze. W odpowiednio zaprojektowanej instalacji poszczególne strefy odtwarzania dźwięku mogą działać niezależnie, ale również współgrać ze sobą. Wszystko zależy od konfiguracji nagłośnienia wielostrefowego i jego złożoności. Dzięki funkcji multiroom możemy sprawić, aby muzyka podążała za nami po całym naszym domu. Jeśli chcemy, komponenty systemu multiroom mogą stać się niezależnymi urządzeniami – możemy wówczas słuchać innej muzyki na każdym z urządzeń. Oznacza to, że w kuchni można słuchać radia internetowego, w salonie ulubionej playlisty z serwisu strumieniowego, a głośnik w pokoju dziecięcym będzie odtwarzał piosenki dla maluchów. Wszystko w tym samym czasie!
Rozdzielczość 8K – inwestycja na przyszłość
Na rynek konsumencki coraz śmielej wkraczają urządzenia obsługujące rozdzielczość 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli. W porównaniu z modelami Ultra HD wciąż jest ich zdecydowanie mniej na rynku, zwłaszcza, jeśli mamy na myśli telewizory. Te zaawansowane technicznie urządzenia zdążyły już jednak zaznaczyć swoją obecność, m.in. podczas różnego rodzaju targów ze sprzętem audio-wideo. Podobnie jak w wypadku telewizorów Ultra HD, także modele kompatybilne z 8K dostępne są w bogatej palecie rozmiarów – już od 55 do ponad 90 cali. W wypadku telewizorów 8K, im większa przekątna ekranu, tym lepiej. Ze względu na zaawansowaną technicznie konstrukcję, nawet za najmniejszy dostępny obecnie model obsługujący rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli przyjdzie nam jednak zapłacić znaczną kwotę.- Special Price 4 999 zł Regular Price 5 199 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 4699 złSpecial Price 3 099 zł Regular Price 3 699 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3099 złSpecial Price 1 599 zł Regular Price 2 299 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1449 złSpecial Price 3 999 zł Regular Price 4 799 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3393 złSpecial Price 5 395 zł Regular Price 5 999 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5395 zł
Nasza
Strefa wiedzyNajlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
CzytajJak wybrać kolumny podłogowe?
CzytajJakie stereo wybrać?
Czytaj[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
CzytajCo to jest AirPlay i AirPlay 2
CzytajCo to jest system multiroom?
CzytajHDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
CzytajCo to jest impedancja?
CzytajPolecane
Umów się na prezentację w salonieW każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.
Umów się na spotkanieTop Hi-Fi & Video Design
Salony firmoweSalony firmowe
Top Hi-Fi & Video Design: