Kategoria

Telewizory

Telewizory to urządzenia, których głównym zadaniem jest odbiór i przetwarzanie sygnału z telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej. Obecnie produkowane modele, z uwagi m.in. na ich smukłą konstrukcję, mogą wzbogacić wnętrze praktycznie każdego pomieszczenia. Na rynku dostępna jest niezwykle różnorodna oferta modeli – zarówno pod względem wielkości ekranu, obsługiwanej rozdzielczości obrazu, jak i dostępnych funkcji oraz złączy audio i audio-wideo. Producenci wykorzystują różnego typu matryce i ich podświetlenie. Telewizory charakteryzują się łatwością instalacji i wygodą obsługi. Wśród dostępnych na rynku modeli nie brakuje prawdziwych kombajnów multimedialnych, obsługujących różnorodne formaty dźwięku i obrazu, a przy tym zapewniające dostęp do różnorodnych aplikacji, w tym oferujących „wideo na żądanie”.

jaki telewizor wybrać

Parametry techniczne telewizorów – na co zwrócić uwagę?

Wybierając telewizor do domu, np. do systemu kina domowego, warto pamiętać o najważniejszych parametrach technicznych odbiorników telewizyjnych. Należą do nich:

  • Przekątna ekranu. Jest to w praktyce wielkość ekranu, czyli odległość (podawana najczęściej w calach) między dwoma przeciwległymi rogami ekranu. Na rynku dostępne są modele o przekątnej nawet 77 cali i większe. Dobór telewizora pod względem tego parametru powinien być podyktowany miejscem, jakie możemy przeznaczyć na ustawienie telewizora czy też jego montaż naścienny. Z reguły im większa przekątna, tym droższe urządzenie. Sprawdź także: „Jak duży telewizor wybrać i jak dobrać odległość od ekranu”.
  • Rozdzielczość ekranu. Parametr ten określany jest przez liczbę pikseli, jaka wyświetlana jest na ekranie telewizora w poziomie i w pionie. Im wyższa rozdzielczość (przy tej samej przekątnej ekranu), tym bardziej szczegółowy może być wyświetlany obraz. Obecnie dużą popularnością cieszą się telewizory 4K. Rozdzielczość ta w wypadku odbiorników telewizyjnych określana jest popularnie jako Ultra HD i oznacza w pikselach wartość UHD 3840 x 2160. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą rozdzielczością było Full HD. Obraz w takim telewizorze ma rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Jeszcze wcześniej format HD Ready (1280 x 720 pikseli) był szczytowym osiągnięciem. Dziś Full HD stosuje się głównie w mniejszych odbiornikach, np. 32-calowych. W ofercie zaczynają się natomiast pojawiać modele obsługujące rozdzielczość 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Rozdzielczość w TV – którą wybrać: 8K, 4K czy Full HD?
  • Technologie wyświetlania kolorów. Sposób odzwierciedlenia kolorów na ekranie telewizora to niezwykle istotna cecha. Możemy obecnie wyróżnić kilka standardów, w tym przede wszystkim: HDR10, HDR10+, Dolby Vision czy HLG. Więcej o nich za chwilę.
  • Rodzaj matrycy i jej podświetlenia. Pod tym względem obecnie możemy wyróżnić przede wszystkim telewizory LCD (tu najpopularniejsze jest krawędziowe podświetlenie LED - telewizory LED) oraz telewizory OLED. Temat ten, podobnie jak tryby HDR, omawiamy nieco dalej.
  • Częstotliwość odświeżania ekranu. Jest to parametr, który wpływa na płynność wyświetlanego obrazu i wiąże się z liczbą klatek tworzących obraz wyświetlanych na ekranie w ciągu 1 sekundy. Więcej o tym zagadnieniu piszemy w artykule: „Częstotliwość odświeżania w TV – jakie ma znaczenie?”.

Technologia HDR - czym jest?

HDR (od ang. High Dynamic Range) to rozwiązanie techniczne, które w odtwarzanym obrazie zapewnia szeroki zakres rozpiętości dynamicznej barw. Modele obsługujące format HDR pozwalają na uzyskanie wysokiego kontrastu i odpowiedniego nasycenia kolorów, sprawiając tym samym, że obraz staje się bardziej naturalny. Uzyskane efekty zależą jednak od stopnia zaawansowania danego trybu HDR. Możemy tutaj wyróżnić przede wszystkim tryby HDR10, HDR10+, HLG i Dolby Vision.

Standard HDR10, adekwatnie do swojej nazwy, obsługuje 10-bitową głębię kolorów. W rozwiązaniu tym stosowane są statyczne metadane, co oznacza, że ustawienia kolorów dopasowywane są dla całego filmu na podstawie scen o najwyższej jasności. Ulepszona wersja tego rozwiązania, czyli HDR10+, wykorzystuje dynamiczne metadane – poziom jasności definiowany jest dla każdej klatki odtwarzanego materiału wideo. To sprawia, że każda scena zyskuje odpowiedni poziom jasności i kontrastu.

Warto zwrócić uwagę na modele obsługujące konkurencyjny dla HDR10+ tryb Dolby Vision. Rozwiązanie to również korzysta z dynamicznych metadanych, ale bazuje na większej, bo 12-bitowej głębi kolorów. Zaawansowane algorytmy w komercyjnym Dolby Vision umożliwiają dopasowanie głębi kolorów do możliwości technicznych telewizora. Rozwiązanie to stosuje w swoich modelach m.in. firma Loewe.

Mniej popularnym rozwiązaniem jest standard HLG (Hybrid Log Gamma). Pozwala on na przesyłanie materiału wideo SDR (Standard Dynamic Range) i HDR jako jednego sygnału, co pozwala na oszczędność pod względem przepustowości. W zależności od możliwości telewizora użytkownika wykorzystywana jest inna technologia obrazu. Rozwiązanie to powstało m.in. z myślą o tym, aby zapewnić nadawcom telewizyjnym, np. nadającym z wykorzystaniem sieci satelitarnej lub naziemnej, przesyłanie obrazu w trybie HDR.

Telewizor LED, LCD, OLED - co to znaczy?

Producenci wykorzystują w telewizorach różnorodne matryce i sposoby ich podświetlania. Obecnie do najpopularniejszych należy technologia LCD. Początkowo do podświetlenia tego typu matryc wykorzystywano świetlówki, które zostały zastąpione energooszczędnymi LED-ami. Innym czynnikiem, przemawiającym na korzyść tego typu rozwiązania jest długi czas pracy diod elektroluminescencyjnych. Wykorzystanie LED-ów sprawiło, że telewizory mogły stać się jeszcze bardziej smukłe. Na rynku dostępne są także telewizory QLED, są to w praktyce modele z podświetlenie LED. Technologia obrazu QLED wykorzystuje tzw. kropki kwantowe, które ulokowane są między podświetleniem wykonanym w technologii LED a filtrami barw.

Nieco innym rozwiązaniem jest technologia OLED (Organic Light Emitting Diode). Modeli wykonanych w technologii OLED pojawia się na rynku telewizorów coraz więcej. W tym wypadku dodatkowe podświetlenie matrycy nie jest konieczne, co powoduje, że odbiornik telewizyjny może być jeszcze cieńszy niż telewizor LCD LED. Co więcej, wykorzystanie organicznych diod elektroluminescencyjnych pozwoliło uzyskać jeszcze lepszej jakości obraz – bardziej kontrastowy, z szerszą przestrzenią barwną i o krótszym czasie reakcji. Telewizor OLED ma obecnie w ofercie wielu czołowych producentów telewizorów, w tym renomowany niemiecki producent telewizorów – firma Loewe.

Złącza w telewizorach smart TV

Producenci wyposażają telewizory w różnorodne złącza, dzięki którym możliwe jest podłączenie rozmaitych urządzeń zewnętrznych, np. źródeł materiałów audio-wideo (np. odtwarzaczy Blu-ray, dekoderów telewizji) czy elementów nagłośnienia (soundbarów, amplitunerów czy wzmacniaczy). Wśród najpopularniejszych wyróżniamy:

  • HDMI. Złącze to wykorzystywane jest obecnie praktycznie we wszystkich telewizorach LCD i OLED. Pozwala na podłączenie rozmaitych urządzeń peryferyjnych, np. konsoli do gier czy odtwarzacza Blu-ray. Wyróżniamy rozmaite standardy HDMI, co przekłada się na obsługiwane funkcje i rozwiązania przez telewizor. Przed zakupem telewizora warto sprawdzić nie tylko ile złączy HDMI ma urządzenie, ale także jaką wersję standardu obsługują. W praktyce, im nowsza wersja, tym lepiej, np. wersja 2.1 obsługuje takie rozwiązania jak Auto Low Latency Mode (tryb niskiej latencji) czy Variable Refresh Rate (zmienną częstotliwość odświeżania).
  • Złącze optyczne. Pozwala na podłączenie telewizora do zewnętrznego nagłośnienia, np. systemu kina domowego, soundbara czy też zestawu stereo.
  • USB. Umożliwia podłączenie przenośnej pamięci do telewizora i odtwarzanie zamieszczonych na niej plików multimedialnych. Warto zwrócić uwagę, jakie formaty plików – zdjęć, muzyki i i filmów – obsługuje dany model telewizora.
  • Złącze Ethernet. Umożliwia przewodowe podłączenie telewizora do domowej sieci internetowej, co pozwoli na korzystanie z serwisów VoD. Przewodowe połączenie z Internetem może zapewnić szybszą, a ponadto bardziej stabilną łączność niż Wi-Fi. Zwłaszcza przy przesyłaniu sygnału wideo wysokiej rozdzielczości może mieć to istotne znaczenie.
  • Wyjście słuchawkowe. Złącze to umożliwia, jak sama nazwa wskazuje, podłączenie słuchawek do telewizora i dyskretne odtwarzanie dźwięku, bez przeszkadzania pozostałym domownikom. Obecnie nie w każdym telewizorze dostępne jest takie złącze. Jeśli koniecznie Ci na nim zależy, sprawdź w specyfikacji, czy model, który planujesz zakupić jest w nie wyposażony.
  • Interfejs CI/CI+. Złącze CI, czyli Common Interface lub jego nowsza wersja CI+ daje możliwość oglądania telewizji satelitarnej lub kablowej bez konieczności korzystania z zewnętrznego dekodera. Wystarczy umieścić w nim moduł CAM (od ang. Conditional Access Module) z kartą abonencką umożliwiającą odbiór zakodowanych kanałów danego operatora TV. Sterowanie, np. zmiana kanałów, odbywa się wówczas za pomocą pilota do telewizora.

Funkcje dostępne w nowoczesnych telewizorach

Obecnie dostępne na rynku telewizory wykorzystują wiele różnorodnych funkcji i rozwiązań technicznych, które czynią z niego prawdziwy kombajn multimedialny. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Smart TV. W praktyce jest to platforma multimedialna, dzięki której za pośrednictwem telewizora możemy mieć dostęp do Internetu, a także różnorodnych aplikacji i serwisów streamingowych. Oczywiście wymagane jest wówczas przewodowe (przez złącze Ethernet) lub bezprzewodowe (przez Wi-Fi) podłączenie telewizora do domowej sieci. Różnorodność dostępnego oprogramowania, w tym serwisów VoD na telewizorze z funkcją smart TV, zależna jest od producenta telewizora, podobnie zresztą jak graficzny interfejs użytkownika. W tym zakresie praktycznie każdy producent oferuje własne rozwiązanie. Telewizory smart TV wykorzystują przy tym różnorodne systemy operacyjne, takie jak np. Loewe OS (autorskie rozwiązanie niemieckiego producenta) czy Android TV.
  • Zintegrowany dysk twardy. Niektóre telewizory mogą mieć wbudowany dysk twardy, na którym możemy nagrywać, a później odtwarzać programy nadawane w telewizji. Tego typu rozwiązanie oferuje w niektórych modelach firma Loewe. Mamy tutaj na myśli funkcję DR+ (Digital Recorder). Niektóre modele mają możliwość nagrywania więcej niż jednego programu jednocześnie (funkcja Multi Recording). Dysk twardy może być wykorzystywany także do funkcji Time Shift (pauzy podczas oglądania programu „na żywo”).
  • Bluetooth. Coraz większa liczba modeli dostępnych na rynku ma wbudowany ten moduł łączności bezprzewodowej, co pozwala na wygodne przesyłanie sygnału z kompatybilnych urządzeń, np. smartfonów. Niektóre telewizory, np. modele marki Loewe, mają wbudowany dwukierunkowy Bluetooth. Umożliwia to nie tylko odbieranie, ale także przesyłanie dźwięku do urządzeń zewnętrznych, przede wszystkim słuchawek bezprzewodowych.
  • Współpraca z aplikacją. Niektóre modele telewizorów mogą być obsługiwane nie tylko za pomocą klasycznego pilota, ale także urządzenia mobilnego z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Wielu producentów oferuje obecnie takie rozwiązanie.
  • Personalizacja dźwięku. Użytkownik ma zwykle możliwość dopasowania brzmienia odtwarzanego dźwięku do własnych preferencji, co w wypadku tak smukłych konstrukcji, jakimi są telewizory, jest niezwykle istotne. Tego typu funkcje dźwiękowe w swoich telewizorach bild i, bild v i bild s oferuje firma Loewe.
  • Obsługa dźwięku przestrzennego. Sam telewizor może obsługiwać nie tylko standard stereo, ale także dźwięk przestrzenny, nawet w zaawansowanym systemie Dolby Atmos, co dodatkowo zwiększa przyjemność z oglądania TV, np. oglądanie filmów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej technologii przeczytaj artykuł: Dolby Atmos w praktyce. Przewodnik po dźwięku 3D.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 8

  1. Supercena
    We. SEE 50"

    We. SEE 50"

    Loewe
    Telewizory
    As low as 4 099 zł Regular Price 6 999 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 4199 zł
  2. Supercena
    bild v.65 dr+

    bild v.65 dr+

    Loewe
    Telewizory
    Special Price 19 990 zł Regular Price 27 599 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27599 zł
  3. Supercena
    bild i.48 dr+ TV OLED 4K 48"
    Special Price 9 999 zł Regular Price 12 499 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 11899 zł
  4. bild i.55 dr+ TV OLED 4K 55"
    Special Price 12 999 zł Regular Price 13 999 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 13999 zł
  5. We. SEE 55"

    We. SEE 55"

    Loewe
    Telewizory
    Special Price 6 999 zł Regular Price 7 999 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 7999 zł
  6. Supercena
    We. SEE 43"

    We. SEE 43"

    Loewe
    Telewizory
    Special Price 4 999 zł Regular Price 6 399 zł i

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 8

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Czytaj
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: