Poprzedni
Następny

Jak duży telewizor wybrać i jak dobrać odległość od ekranu

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Jednym z podstawowych pytań, jakie zadajemy sobie przed zakupem telewizora, jest: „Jak duży ekran wybrać?”. Odpowiedź jest prosta: to zależy. Rozmiar to nie wszystko. Bardzo ważnymi kwestiami są także odległość widzów od telewizora oraz wysokość, na jakiej go powiesimy. I tym trzem kwestiom spróbujemy się dzisiaj przyjrzeć.

Yamaha SR-C20A

Na rynku są dostępne telewizory w wielu różnych rozmiarach. Najmniejsze przekątne to 24 cale, ale obecnie wydaje się, że to bardzo mało. Na drugim biegunie znajdują się potężne ekrany, o przekątnych sięgających 90 i więcej cali. W 2020 roku jeden z producentów zapowiedział pierwszy na rynku ekran wykonany w technologii microLED, który miał mierzyć, bagatela, 163 cale, czyli dokładnie 414 cm.

Jak duży telewizor wybrać?

Jasne jest, że tak różnych urządzeń nie da się mierzyć jedną miarą. Telewizor jest ważnym elementem całego pomieszczenia, dlatego powinien jak najbardziej współgrać z jego powierzchnią i wystrojem. Często zajmuje on centralne miejsce w pomieszczeniu. Podczas rodzinnych seansów przed ekranem gromadzą się wszyscy domownicy. Dlatego bardzo ważne jest, aby rozmiary jego ekranu były dopasowane do wielkości, kształtu i wystroju pokoju. Tak, aby kinowe seanse były tak przyjemne, jak tylko jest to możliwe.

Kiedy zastanawiamy się, jak duży ekran wybrać, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę powierzchnię i układ przestrzenny pomieszczenia. Nie ma tu jednej, złotej zasady. Warto zadbać o to, aby ogromny ekran nie przytłoczył sobą niewielkiego pokoiku. I z drugiej strony — mały telewizor zawieszony na ścianie ogromnego salonu może na pierwszy rzut oka budzić skojarzenia z nowatorskim, czarnym obrazem umieszczonym w wyjątkowo cienkich ramach.

Przed podjęciem decyzji powinniśmy starannie przeanalizować swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości. Przykładowo, w niektórych wnętrzach układ przestrzenny wymusi bardzo niewielką odległość kanapy od telewizora. W takiej sytuacji ogromny, zajmujący większość ściany ekran raczej nie będzie konieczny.

Układ przestrzenny pomieszczenia to jednak nie wszystko. Telewizor, jako centralny element kina domowego, jest odpowiednikiem ekranu w prawdziwej sali kinowej. Wszyscy, którzy często chodzą do kina, wiedzą jak irytujący potrafią być inni kinomani, przechodzący przed ekranem w czasie trwania filmu. Dlatego, kiedy planujemy, jak ustawić telewizor w pomieszczeniu, weźmy pod uwagę ścieżki komunikacyjne w naszym domu. Warto zadbać, aby domownicy w naturalny sposób wybierali inne drogi prowadzące do kuchni, niż ta biegnąca między telewizorem a kanapą.

Jeżeli, oprócz powyższych kwestii, zadbamy jeszcze o światło — a zatem, aby telewizor nie znajdował się na tej samej ścianie, co okna lub jasne, mocne lampy — możemy spokojnie przejść do kolejnego etapu aranżacji wnętrza naszego domowego kina. A jest nim określenie odległości między telewizorem a widzem.

Planujesz kino domowe na wysokim poziomie? Zobacz jak podłączyć telewizor do sprzętu audio!

Odległość od telewizora a rozdzielczość odbiornika

Właściwa odległość widza od telewizora jest jednym z najbardziej kluczowych czynników wpływających na doświadczenia płynące z oglądania filmów. Dziś podczas zakupów najczęściej wybieramy spomiędzy trzech najpopularniejszych rozdzielczości ekranów telewizyjnych: zasłużonej Full HD, najbardziej dziś popularnej Ultra HD 4K oraz najnowszej, wciąż nieco jeszcze stojącej w blokach startowych Ultra HD 8K. Wielu kinomanów korzysta także ze starszych odbiorników, wyświetlających obraz w High Definition. Bez fachowej wiedzy można przyjąć założenie, że w każdej sytuacji najlepszy będzie duży ekran o jak najwyższej rozdzielczości. Czy jest tak w rzeczywistości? Oczywiście, że nie.

Yamaha SR-C20A

Amerykańskie Society of Motion Picture & Television Engineers (w wolnym tłumaczeniu: Stowarzyszenie Inżynierów Filmu i Telewizji) zaleca zajęcie miejsca, z którego ekran zajmuje ok. 30° pola widzenia. Dla przykładu, przy telewizorze o wymiarach 55 cali będzie to 2,3 m, a dla ekranu 70-calowego: 2,9 m. Jest to minimum, przy którym możemy być odpowiednio skupieni na obrazie. Aby zbliżyć się do doświadczenia znanego z kina, ekran powinien zajmować ok. 40° poziomego pola widzenia — a więc po prostu warto usiąść bliżej. Przy 55-calowym telewizorze będzie to 1,7 m, przy 70-calowym: 2,1 m.

Najnowsze technologie – 4K i 8K, szczególnie w połączeniu z dobrym HDR – są w stanie zaoferować ogromną liczbę detali, wysoki kontrast i ponadprzeciętną głębię obrazu. Aby móc je dostrzec, potrzebujemy jednak usiąść stosunkowo blisko ekranu. Spójrzmy na poniższy wykres:

Jak obliczyć odległość od ekranu telewizora

Obrazuje on maksymalną odległość widza od ekranu, która umożliwia dostrzeżenie wszystkich szczegółów oferowanych przez daną rozdzielczość. Widać więc wyraźnie, że aby docenić zalety 4K i 8K, należy znajdować się stosunkowo blisko telewizora. Dla wielu osób może się to okazać irytujące bądź męczące. Podsumowując — nie zawsze warto przepłacać i inwestować w dużą rozdzielczość. Jeżeli weźmiemy sobie do serca zalecenia amerykańskich specjalistów, okaże się, że w większości przypadków ekran 4K (również z uwagi na dodatkowe technologie, jak wspomniane HDR) jest wystarczający do osiągnięcia znakomitych efektów, dostrzegalnych przez ludzkie oko.

Jak ustalić optymalną odległość od telewizora?

Istnieje kilka szkół obliczania precyzyjnej odległości między ekranem a widzem. Przykładowo, Sony, jeden z największych producentów telewizorów zaleca, aby w przypadku technologii 4K wynosiła ona 1,5-krotność wysokości ekranu. Nie jest to jednak zbyt intuicyjne — wszak najważniejszy wymiar ekranu, który podaje producent to przekątna wyrażona w calach. Oprócz tego przelicznik ten nie uwzględnia rozdzielczości.

Jako specjaliści od dobrego obrazu i dźwięku zalecamy skorzystanie z poniższego przelicznika. Aby móc dostrzec i cieszyć się wszystkimi detalami danej rozdzielczości, możemy założyć, że odległość między widzem a telewizorem powinna w przybliżeniu wynosić:

  • dla telewizorów Full HD - 4 cm na każdy cal ekranu (np. 2,8 m dla przekątnej 70 cali),
  • dla Ultra HD 4K - 2 cm na każdy cal ekranu (np. 1,4 m dla 70 cali),
  • dla Ultra HD 8K - 1 cm na każdy cal ekranu (np. 0,7 m dla 70 cali).

Ustawienie kanapy w większej odległości może sprawić, że nie dostrzeżemy różnicy oferowanej przez większe ekrany. Przed zakupem telewizora należy zatem dokładnie zaplanować, w którym miejscu ustawimy „stanowisko dowodzenia”. W ten sposób unikniemy szkód dla jakości obrazu i objętości portfela.

Na jakiej wysokości zawiesić telewizor?

Ostatnią kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest wysokość, na jakiej będzie znajdował się telewizor. Wiele zależy od tego, w jaki sposób najczęściej oglądamy filmy. Jeżeli lubimy robić to na leżąco (i niestraszne nam zasypianie podczas seansu), odbiornik powinien znajdować się 30-40 stopni powyżej linii wzroku. Jeśli z kolei zajmujemy pozycję siedzącą, ekran powinien znajdować się mniej więcej na linii wzroku. Oglądanie filmów ze zgiętą lub zadartą głową nie należy do przyjemnych.

Mamy tu dwie możliwości praktyczne: ustawienie telewizora na szafce RTV bądź zawieszenie go na dedykowanym uchwycie TV. W pierwszym przypadku pamiętajmy, że im niższy mebel, tym bardziej zasadna będzie większa przekątna, żeby telewizor nie znajdował się poniżej linii wzroku. Jeżeli zdecydujemy się na uchwyt, możemy sobie pozwolić na niemal pełną — niemal, bo jednak ograniczoną architekturą danego wnętrza — swobodę i precyzyjne określenie miejsca montażu.

W Top Hi-Fi & Video Design mówimy, że jeśli uchwyt, to Vogel’s. Holenderska marka od kilku dekad jest wiodącym producentem wyrafinowanych, stabilnych i bezpiecznych mocowań do głośników i telewizorów. Uchwyty to często niedoceniane elementy sprzętu audio-video, które — podobnie jak basiści w zespołach muzycznych — dostrzegane są niejednokrotnie, dopiero gdy zawiodą. Urządzenia AV — a ekrany w szczególności — to często rzeczy bardzo kosztowne i delikatne. Nie warto ryzykować ich uszkodzenia dla zaoszczędzenia kilku złotych.

Jak Vogel’s stworzył idealny uchwyt do telewizora OLED? Przeczytaj nasz artykuł!

Pytanie „jak duży telewizor wybrać do salonu lub innego pomieszczenia” pojawia się przy każdym zakupie tego urządzenia. Warto pamiętać przy tym o kwestiach, które opisaliśmy powyżej. Dopasować wielkość ekranu do wymiarów pomieszczenia, starannie zaplanować miejsce montażu, prawidłowo określić odległość kanapy od TV. Gdybyście potrzebowali w tej kwestii fachowej pomocy, możecie na nas liczyć. Czekamy na Was w naszych salonach sprzedaży, a także pod numerem telefonu 22 635 64 63 i adresem mailowym: [email protected].Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: