Poprzedni
Następny

JAK PODŁĄCZYĆ TELEWIZOR DO SPRZĘTU AUDIO?

Indiana Line Tesi 661

Dzisiejsze ekrany rozwinęły się w tak wysokim stopniu, że powszechnie dostępne źródła, jak dla przykładu telewizja satelitarna, nie nadążają za jakością sygnału video. Tymczasem pogoń za designem i estetyką sprawiła, że najbardziej na tym cierpią wbudowane w telewizor głośniki. Z tego względu decydujemy się na zakup dodatkowego nagłośnienia, a sposobów na zapewnienie lepszego dźwięku jest naprawdę sporo. Niezależnie od tego czy wybierzemy soundbar czy amplituner kina domowego (albo inne możliwe sprzęty audio),  jakoś musimy podłączyć nowe nagłośnienie do TV. Producenci stawiają nas przed dość prostym wyborem. W dobie cyfryzacji z odbiorników niemal zniknęły wyjścia analogowe, pozostawiając nam jedynie te cyfrowe. Jakie są więc możliwości podłączenia? Które wybrać? Przedstawimy te najbardziej popularne i wygodne.

Najlepszym rozwiązaniem jest spotykane w każdym domowym TV wejście HDMI.

Połączenie HDMI zagościło w sprzętach domowych już jakiś czas temu i stało się standardem w szeregu urządzeń. Pojawiło się w roku 2003 i od tamtego czasu jest stale rozwijane. HDMI (High Definition Multimedia Interface) to tłumacząc na nasz rodzimy język: interfejs multimedialny wysokiej rozdzielczości. Pozwala na przesyłanie sygnału video i audio w najwyższej jakości. Choć nie jest to często wykorzystywana zaleta, jest w stanie przesłać także sieć internetową. Obecnie najnowszym standardem HDMI jest 2.1. Należy pamiętać, że standard tyczy się samych gniazd w urządzeniach, które są kompatybilne wstecz. Najnowsze kable natychmiast nadążają za standardem. To połączenie pozwoli również na sterowanie głośnością podpiętego urządzenia pilotem od telewizora. Dzisiejsze telewizory w większości przypadków same wykrywają podpięte zestawy.

Omawiając interfejs HDMI, grzechem byłoby nie wspomnieć o ARC (od standardu 1.4) i eARC (standard 2.1). Odpowiednio skróty te pochodzą od angielskich słów Audio Return Channel i enchanced Audio Return Channel. W naszym języku znaczy to po prostu zwrotny kanał audio i rozszerzony zwrotny kanał audio. W każdym obecnym telewizorze znajduje się takie wejście, często oznaczone jako HDMI (ARC), przynajmniej w standardzie 2.0. Do czego służy? Kiedy włączymy np. Youtube`a, to chcemy usłyszeć na podłączonym sprzęcie to, co oglądamy. Właśnie to gniazdo pozwoli nam nie tylko odebrać sygnał audio/video z amplitunera, ale również wysłać dźwięk od telewizora z powrotem na podłączony sprzęt. Jest wręcz wskazane w pierwszej kolejności do podpięcia urządzeń audio.

Philips 43PUS7334

Na chwilę obecną tylko poprzez ten interfejs jesteśmy w stanie przesłać nieskompresowany dźwięk wielokanałowy jak Dolby TrueHD lub DTS-HD Master Audio pochodzący np. od odtwarzacza Blu-ray. Dla kinomaniaka  to konieczność. Do przesłania dźwięku przestrzennego obiektowego jak DTS:X lub Dolby Atmos, konieczne jest już gniazdo w standardzie eARC.

Jednak nie każde urządzenie ma gniazdo HDMI. Wtedy spotykamy kolejne rozwiązanie – gniazdo optyczne, nazywane też światłowodowym lub TosLink. W urządzeniach najczęściej znajduje się pod nazwą digital optical lub po prostu digital. Trudno jest pomylić to gniazdo z innym ze względu na swój charakterystyczny kształt.

Jego zasada działania opiera się na przesyłaniu impulsów światła czerwonego poprzez niewielki światłowód.  Została opracowana jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku przez firmę Toshiba. Nie posiada jednak tak dobrej przepustowości jak HDMI, więc nie sprawdzi się w systemie wielokanałowym. Nastąpi kompresja danych. Mimo to, do odsłuchu stereofonicznego złączne optyczne będzie wystarczające. Znajdzie zastosowanie tam, gdzie będzie brakować interfejsu wysokiej rozdzielczości. W dzisiejszych czasach gniazdo optyczne znajdziemy w większości urządzeń stereo – amplitunerach, wzmacniaczach, mini-wieżach. Jeśli chcemy kupić sprzęt stereo i wykorzystać go również jako nagłośnienie do TV, powinniśmy sprawdzić czy takie złącze nasz upatrzony sprzęt posiada. Tak jak wspominaliśmy nie prześlemy złączem optycznym dźwięku wielokanałowego, ale na pewno zapewnimy zdecydowanie lepszą jakość dźwięku niż wbudowane w TV głośniki.

Yamaha YAS-209

Ostatnią metodą podłączenia jest Bluetooth - technologia łączności bezprzewodowej oparta o działanie fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Pierwsza implementacja pojawiła się z końcem XX wieku. Teraz w prawie każdym telewizorze znajdziemy wyjście Bluetooth, pozwalające wysłać dźwięk z TV do zewnętrznego urządzenia. Jest to wygodna metoda łączności, aczkolwiek najbardziej stratna na jakości przesyłu. To sprawia, że zastosowanie będzie adekwatne tak naprawdę tylko w przypadku słuchawek Bluetooth. Mimo to, posiada swoje zalety. Oglądając filmy w ten sposób nie obudzimy dziecka, nie będziemy nikomu przeszkadzać. Często jest to wręcz jedyne rozwiązanie dla osób, które niedosłyszą. Dobrym przykładem są modele TV, które pozwalają jednocześnie odtwarzanie dźwięku przez bluetooth i wbudowane głośniki. Podłączenie do telewizora nie jest skomplikowane i nie wymaga dużej wiedzy. Najważniejsze to włączyć w słuchawkach tryb parowania, dzięki czemu wyświetlacz nie będzie miał problemu z ich znalezieniem. Potem w ustawieniach TV musimy znaleźć opcję dźwięku/wyjścia Bluetooth i spośród dostępnych urządzeń wybrać słuchawki. Niestety, każdy producent kształtuje menu po swojemu, więc w razie problemu trzeba zajrzeć do instrukcji. Na szczęście z roku na rok opcje ustawień telewizora stają się coraz prostsze w obsłudze.

Podsumowując, mamy 3 sposoby na podłączenie telewizora do sprzętu audio:

- HDMI
- Optycznie
- Bluetooth

Jeśli jest możliwość, to w takiej kolejności powinniśmy się kierować podpinając sprzęt. Kryterium jest tutaj jakość przesyłanego sygnału. Oczywiście na tą jakość, wpływa też kabel, którego użyjemy.

Jaki sprzęt możemy podłączyć?

Poprzez HDMI możemy podłączyć kilka rodzajów urządzeń.

- Amplituner kina domowego jak np: Yamaha RX-A1080.
- Wybrane modele wzmacniaczy zintegrowanych stereo jak np: NAD M10.
- Soundbary.
- Głośniki aktywne, przykładem są Audio Pro A26.

Audio Pro A26 i A36

W powyższych urządzeniach zasadniczo też znajdziemy złącze optyczne, ale urządzenia, gdzie dostępne będzie jedynie takowe, to np:

- Systemy mini jak Yamaha Pianocraft MCR-670D lub Sonoro Meisterstuck.
- Amplitunery stereo – Yamaha R-N803D.
- Cały szereg wzmacniaczy zintegrowanych z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Świetny przykład to Hegel H90.
- Przetworniki DAC

Bluetooth to oczywiście wyłącznie słuchawki bezprzewodowe. Naturalnie soundbary również mają taką możliwość, ale strata jakości jaka się z tym wiąże, nie jest tego warta.

Podłączenie sprzętu audio do telewizora nie jest trudnym zadaniem. Producenci stawiając na uniwersalność i prostotę użytkowania, ograniczają się do kilku, sprawdzonych już metod. W powyższym artykule staraliśmy się je wam przybliżyć.

W razie jakichkolwiek pytań salony Top Hi-Fi & Video Design zawsze służą radą i pomocą.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

 1. Promocja Bestseller
  Audio Pro A36

  A36

  Audio Pro
  Audio Pro
  Już od 2 999 zł Normalna cena 3 495 zł
 2. Promocja Bestseller
  Audio Pro A26

  A26

  Audio Pro
  Audio Pro
  Już od 1 888 zł Normalna cena 2 149 zł
 3. Promocja Bestseller
  Sonoro Meisterstuck

  Sonoro Meisterstuck

  Sonoro
  Systemy mini
  Już od 3 888 zł Normalna cena 4 999 zł
 4. MusicCast RX-A1080

  MusicCast RX-A1080

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 6 299 zł Normalna cena 6 999 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: