Poprzedni
Następny

Porównanie soundbarów Yamaha

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Soundbary należą dziś do bardzo często wybieranych produktów. Trudno się dziwić - mają mnóstwo zalet. Zajmują niewiele miejsca, są stosunkowo niedrogie, potrafią niesamowicie poprawić dźwięk płynący z telewizora… Wymieniać można długo. Jeżeli nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca na np. głośniki efektowe, soundbar może być alternatywą dla tradycyjnego zestawu kina domowego. Dziś spróbujemy opisać możliwości tego segmentu urządzeń na podstawie kilku modeli marki Yamaha, która w kwestii soundbarów może pochwalić się nie lada doświadczeniem. Do dzieła!

Yamaha SR-C20A


Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tego, kiedy lepiej sprawdzi się soundbar, a kiedy zestaw kina domowego, to zachęcamy do przeczytania jednego z naszych poradników:


Yamaha SR-C20A

Stawkę otwiera najbardziej kompaktowy spośród wszystkich modeli obecnych w zestawieniu. Yamaha SR-C20A mierzy zaledwie 60 cm, przez co staje się doskonałym wyborem, gdy miejsce jest towarem deficytowym. Świetnie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Oprócz najbardziej oczywistego rozwiązania - ogromnej poprawy dźwięku z telewizora - możemy umieścić go także pod monitorem komputera stacjonarnego i korzystać przy gamingu. Technicznie SR-C20A jest przygotowany na obie opisane sytuacje: posiada złącza optyczne, analogowe i HDMI. To ostatnie wyposażono w zwrotny kanał audio (ARC), dzięki czemu sterowanie telewizorem i soundbarem odbywa się z poziomu jednego pilota. Dostępna jest także darmowa aplikacja Sound Bar Remote App.

Yamaha SR-C20A

Uwagę graczy z pewnością zwróci jeden z dedykowanych trybu dźwięku, nazwany po prostu “Gra”. Akcentuje on lokalizację poszczególnych źródeł dźwięku w przestrzeni, co podczas sesji gamingowych jest kluczowe. Nie jest to oczywiście jedyny - producent zadbał też o miłośników filmów i muzyki. Tę ostatnią bezproblemowo prześlemy choćby ze smartfona, a to dzięki obsłudze technologii Bluetooth 5.0.

Brzmienie SR-C20A wzbogaca technologia Virtual Surround Dolby Audio, czyli symulator dźwięku przestrzennego. Po uruchomieniu urządzenia przed telewizorem lub ekranem komputera tworzy się wirtualne pole dźwiękowe. W efekcie sygnały docierają do nas nie tylko “z ekranu”, ale także z lewej i prawej strony. Nad czystością dialogów - kluczowych w filmach - czuwa funkcja Clear Voice.

Yamaha SR-C20A

Na koniec należy dodać, że SR-C20A jest także wyjątkowo niedrogim rozwiązaniem. Przyznacie, że w tym wydaniu przygoda z soundbarami zaczyna się bardzo przyjemnie.

Yamaha SR-B20A

Większy (aż o jedną trzecią) i bardziej zaawansowany technicznie brat modelu opisanego wyżej. Yamaha SR-B20A cieszy się wszystkimi wspomnianymi w poprzednich akapitach zaletami, a w niektórych kwestiach idzie o krok dalej.

Yamaha SR-B20A

Virtual Surround Dolby Audio został zastąpiony przez oprogramowanie DTS Virtual:X. Są to kodeki dźwięku przestrzennego, obsługujące również tzw. kanał wysokości. Oznacza to, że podczas korzystania z SR-B20A możemy mieć wrażenie, że dźwięk dochodzi nie tylko z lewej/prawej strony, ale również jest umiejscowiony wyżej lub niżej.

Rozbudowano także zestaw przetworników. SR-B20A jest już konstrukcją trójdrożną, posiada głośniki wysoko-, średnio- i niskotonowe. Te ostatnie na pokładzie są aż dwa, dzięki czemu bas - w kinie domowym wyjątkowo ważny zakres częstotliwości - jest znacznie lepiej kontrolowany. Gdybyśmy jednak uznali, że to zbyt mało, japoński producent umieścił na tylnej ścianie wyjście RCA, umożliwiające połączenie z zewnętrznym subwooferem.

Oczywiście, oba soundbary z serii SR - jak wszystkie wymienione poniżej - wyposażono w specjalne otwory montażowe, umożliwiające powieszenie ich na ścianie.

Yamaha YAS-209

O ile poprzedni model umożliwiał podłączenie zewnętrznego subwoofera przez złącze RCA, o tyle Yamaha YAS-209 idzie dalej. W zestawie otrzymujemy zarówno soundbar, jak i bezprzewodowy subwoofer o niebagatelnej mocy 100 W. Otwiera to przed nami nowe, o wiele szersze horyzonty, przede wszystkim w zakresie tak istotnych w kinie domowym i gamingu niskich częstotliwości.

YAS-209 to nowoczesne urządzenie, wpisujące się w trend inteligentnego domu. Wbudowane sterowanie głosowe Alexa ułatwia zarządzanie biblioteką danych oraz poszczególnymi funkcjami, a także jest bardzo przyjemnym “bajerem” - w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Podobnie, jak SR-B20A, również YAS-209 wyposażono w eksponującą dialogi funkcję Clear Voice, a także technologię DTS Virtual:X, tj. symulator dźwięku przestrzennego. Uzyskane w ten sposób efekty są już pierwszymi krokami do “prawdziwego” kina domowego, tj. opartego na głośnikach fizycznie umieszczonych w różnych częściach pomieszczenia. Wszystkich, którzy chcieliby pogłębić to doświadczenie, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy.

Pod kątem potrzebnych złącz, YAS-209 zawiera wszystko, co jest potrzebne. Na tylnym panelu znajdziemy wejście optyczne, a także dwa porty HDMI: wejściowy i wyjściowy. Te ostatnie obsługują sygnał w jakości 4K i 3D oraz wspomniany wyżej kanał zwrotny audio (ARC, umożliwiający obsługę telewizora i soundbara za pomocą jednego pilota) i system CEC. Miłośników dobrej muzyki zainteresuje obsługa szerokiej gamy plików muzycznych o różnych częstotliwościach próbkowania. YAC-209 odtworzy pliki FLAC i WAV (tylko sygnał PCM) do 192 kHz, pliki ALAC do 96 kHz, a także formaty podlegające większej kompresji: MP3, WMA i AAC o częstotliwości próbkowania do 48 kHz.

Soundbar wyposażono w moduły łączności bezprzewodowej Bluetooth (w wersji 4.2) i Wi-Fi, co czyni z niego jeszcze bardziej uniwersalne urządzenie.

Yamaha MusicCast BAR-400

Kolejny z opisywanych przez nas soundbarów, Yamaha BAR-400, jest urządzeniem w pewien sposób wyróżniającym się na tle pozostałych. Należy bowiem do rodziny MusicCast - najbardziej rozbudowanej serii produktów multiroom na rynku. Oprócz całego zaplecza technologicznego, które wpływają na solidne brzmienie i wygodę korzystania z BAR-400, może on bezprzewodowo współpracować z całą rzeszą urządzeń muzycznych, jak amplitunery, głośniki bezprzewodowe, a nawet gramofon! Za pomocą jednej aplikacji możemy decydować o tym, jaka muzyka ma płynąć z poszczególnych głośników rozmieszczonych w całym domu. Brzmi dobrze? A to dopiero początek.

Lista funkcjonalności BAR-400 nie należy do krótkich. Przestrzenny dźwięk 3D dzięki DTS Virtual: X może być wzbogacony przez współpracę z głośnikami bezprzewodowymi w ramach funkcji MusicCast Surround. Z soundbarem możemy sparować np. dwie jednostki MusicCast 20, które fizycznie postawimy za plecami słuchacza. Kolejne kroki w kierunku rozbudowanego systemu kina domowego? A jakże! O odpowiednią klasę obrazu zatroszczą się za to złącza HDMI kompatybilne z 4K oraz formatami HDR10, Dolby Vision i Hybrid. Dźwięk dostarczymy za pomocą złącz optycznych i analogowych, co poszerza zakres urządzeń, z którymi soundbar jest w stanie współpracować.

BAR-400 wyposażono także w pełen zestaw łączności bezprzewodowej: Wi-Fi, Bluetooth (dwukierunkowy - jest w stanie także wysyłać dźwięk) i AirPlay 2. Jako przedstawiciel serii MusicCast, korzysta z “rodzinnego dziedzictwa”, które z pewnością ucieszy miłośników dobrej muzyki. Soundbar ten ma bowiem wbudowane muzyczne serwisy strumieniowe: TIDAL, Deezer i Spotify - przy czym z tego ostatniego mogą korzystać również przedstawiciele bezpłatnych kont. BAR-400 obsługuje także gęste pliki (formaty: FLAC, AIFF i WAV) w wysokiej rozdzielczości 24-bit/192 kHz.

Yamaha YSP-2700

Razem z modelem YSP-2700 wchodzimy na najwyższą półkę. Zarówno ten model, jak i wyższy YSP-5600 (który opisujemy poniżej) to zaawansowane, wyrafinowane technologicznie urządzenia, których możliwości daleko przekraczają prostą definicję soundbara. Dlatego producent nazywa je cyfrowymi projektorami dźwięku.

Yamaha MusicCast YSP-2700

Pod maskownicą Yamaha YSP-2700 zamontowano aż 16 głośników umieszczonych pod różnymi kątami. Za pomocą dołączonego do zestawu mikrofonu kalibracyjnego oprogramowanie Intellibeam analizuje warunki akustyczne pomieszczenia. Na podstawie tych danych system konfiguruje ustawienia brzmieniowe tak, aby poszczególne wiązki dźwięku, odpowiednio odbite, tworzyły rzeczywiste, trójwymiarowe pole dźwiękowe. Jest to rozwiązanie daleko bardziej zaawansowane, niż opisane wyżej systemy symulacji dźwięku przestrzennego. Cała technologia nosi nazwę - nie będzie tu zaskoczenia - YSP.

Pod kątem wyposażenia jest to urządzenie kompletne. Aż 3 wejścia HDMI z HDCP 2.2, a do tego złącza analogowe RCA, koaksjalne i optyczne oferują bardzo szeroką paletę możliwych partnerów do współpracy. W zestawie znajduje się wysokiej klasy bezprzewodowy subwoofer - dostawca kinowych wrażeń. Co jeszcze? Dzięki certyfikacji DLNA YSP-2700 bez problemu odtworzy nagrania muzyczne udostępnione w domowej sieci, na komputerze bądź serwerze NAS.

YSP-2700 jest częścią systemu MusicCast i korzysta ze wszystkich jego zalet. Funkcjonalność multiroom, natywna obsługa serwisów streamingowych (TIDAL, Deezer, Spotify) i radio internetowego, odtwarzanie plików hi-res - to wszystko znajduje się pod ręką. A mówiąc precyzyjniej, pod kciukiem. Soundbar może być bowiem obsługiwany przez aplikację MusicCast Controller, dostępną na iOS i Android.

O czym warto powiedzieć na koniec? O tym, że do YSP-2700 można mówić. Współpracuje on z Asystentem głosowym Google.

Yamaha YSP-5600

Last, but not least. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że Yamaha YSP-5600 jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie soundbarów na świecie. Wystarczy powiedzieć, że jest pierwszym tego typu urządzeniem, które obsługuje Dolby Atmos, a także DTS:X (po aktualizacji oprogramowania). Zostało to docenione nagrodą EISA w edycji 2016-2017.

Jeżeli 16 głośników pod maskownicą jednego soundbara przy YSP-2700 zrobiło na Was wrażenie, zapnijcie pasy. YSP-5600 ma na pokładzie aż 46 głośników (44 wiązek, 2 niskotonowe), w tym 6 odpowiadających za kanały wysokości. Te ostatnie, oprócz prawidłowego umiejscowienia odgłosów wirnika helikoptera, “podnoszą” dźwięki dialogów i narracji. To bardzo cenne w przypadku dużych ekranów i nisko zamocowanego soundbara - głosy aktorów dobiegają wtedy z centralnej części ekranu, co zwiększa wrażenie naturalności. W efekcie YSP-5600 potrafi reprodukować dźwięk dookólny równoznaczny z zestawem 7.1.2,, co w przypadku soundbara jest - oględnie mówiąc - niespotykane.

Oczywiście, najwyższy model w tym zestawieniu również należy do rodziny MusicCast. Wyżej szczegółowo opisaliśmy jej zalety, dlatego w tym miejscu nie będziemy już ich powtarzać. Więcej na temat technologii MusicCast można dowiedzieć się z naszego artykułu: 

Jak widać, oferta soundbarów jest dziś wyjątkowo szeroka. W tym tekście próbowaliśmy pokazać, że mieszczą się w niej zarówno proste, niedrogie urządzenia, jak Yamaha SR-C20A, jak i wyrafinowane systemy pokroju Yamaha YSP-5600, z całą gamą rozwiązań pośrednich. Oznacza to, że jesteśmy dziś w stanie zaproponować odpowiedni model do praktycznie każdej sytuacji.

Najmniej miejsca w powyższym zestawieniu poświęciliśmy kwestiom brzmieniowym. Mamy bowiem świadomość, że pewnych kwestii nie da się dobrze opisać. Można je za to doskonale zaprezentować. Jeżeli chcielibyście usłyszeć na własne uszy, jak doskonale są w stanie zabrzmieć opisane tu soundbary - lub porównać je z “pełnoprawnymi” systemami kina domowego - koniecznie odwiedźcie jeden z naszych salonów sprzedaży. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video DesignDo zobaczenia!

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: