Poprzedni
Następny

Jak rozmieścić system multiroom Yamaha MusicCast

Yamaha MusicCast to bez wątpienia najbardziej rozbudowany system multiroom dostępny na rynku. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt różnorodnych urządzeń takich, jak głośniki bezprzewodowe, soundbary, amplitunery, a nawet... gramofon. Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać ich możliwości w poszczególnych pomieszczeniach domu lub mieszkania – dobrze trafiłeś!

Nagłośnij cały dom z MusicCast

MusicCast to doskonałe rozwiązanie dla osób, które traktują muzykę jako naturalne tło dla codziennego życia. Ekosystem Yamahy stanowi największy system multiroom dostępny na rynku. Kilkadziesiąt produktów – wśród nich głośniki, amplitunery, soundbary, a nawet gramofon – jest w stanie współpracować ze sobą całkowicie bezprzewodowo. Co więcej, system ten oferuje całkowitą swobodę. Umieszczając poszczególne urządzenia w różnych pomieszczeniach możemy odtwarzać w każdym z nim tę samą muzykę. Jeśli jednak każdy z domowników woli słuchać czegoś innego, nic nie stoi na przeszkodzie. Każdy z pokojów może być traktowany oddzielnie. Jeśli wola, możemy jednak łączyć je w tzw. strefy i odtwarzać identyczną muzykę np. w kuchni i salonie czy pokoju dziecięcym i sypialni. Możliwości są tu naprawdę niesamowicie szerokie. Obsługa za pomocą aplikacji MusicCast CONTROLLER (dostępna na telefony z systemami Android i iOS) jest banalnie prosta. Za pomocą kilku ruchów kciukiem przydzielimy urządzenia do poszczególnych stref, a w kilku kolejnych odpalimy muzykę. Taką, jaką chcemy i tam, gdzie chcemy. Bajka.

Yamaha proponuje kilka głośników bezprzewodowych, które z powodzeniem mogą nagłośnić tak kuchnię, sypialnię czy pokój dziecięcy, jak i przestronny salon.  Flagowymi modelami są bez wątpienia MusicCast 20 i MusicCast 50 – uniwersalne urządzenia, które sprawdzą się na każdym froncie. Pojęcie „głośnik” w stosunku do tych dwóch modeli to bowiem o wiele za mało. Dzięki zastosowaniu MusicCast oraz bezprzewodowych technologii Wi-Fi, AirPlay czy Bluetooth, produkty te mogą odtwarzać dźwięk z bardzo szerokiej palety źródeł. Za pośrednictwem internetowego radia czy serwisów streamingowych takich, jak Spotify, Tidal czy Deezer mamy pod kciukiem dostęp do milionów albumów i utworów z całego świata. Jeżeli tylko dysponujemy własną biblioteką plików z muzyką, bez problemu odtworzymy je na urządzeniach MusicCast. Wystarczy udostępnić je w domowej sieci.

Dodatkowymi zaletami MusicCast 20 i MusicCast 50 są funkcje Stereo oraz Surround. Pierwsza z nich pozwala na parowanie dwóch głośników w system stereo tak, że jedno urządzenie odgrywa lewy kanał, a drugie prawy. Druga funkcjonalność, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na połączenie głośników w pary, jako kanałów efektowych (surround) w kinie domowym. W towarzystwie soundbara i subwoofera z tej samej serii – odpowiednio, np. MusicCast Bar 40 i MusicCast Sub 100 – można pokusić się o wygodny, bezprzewodowy zestaw kinowy. Z dziesiątkami dodatkowych zastosowań.

Spośród powyższej piątki jedynie MusicCast 50, dysponujący mocą na poziomie 70 W, nadaje się do nagłośnienia pomieszczeń o powierzchni powyżej 15 m2. To znakomity wybór do przestronnych sypialni i salonów. Jeżeli wymiary pomieszczenia przekraczają 25 m2, optymalnym rozwiązaniem, pozwalającym na wypełnienie pokoju dźwiękiem, będzie zastosowanie dwóch głośników MusicCast 50. Razem raźniej.

Zostań reżyserem dźwięku w swoim domu – propozycje konkretnych konfiguracji

Jedyną rozsądną odpowiedzią na pytanie „Jak ustawić sprzęt audio w moim domu?” jest „To zależy”. Na rozstrzyganie niuansów i szukanie indywidualnych rozwiązań niezmiennie zapraszamy do naszych salonów – zapewniamy, że znajdziemy to, czego potrzebujesz. W tym miejscu spróbujemy jednak zaproponować kilka blockbusterów, uniwersalnych propozycji. Z możliwością dedykowanego dostrojenia.

Yamaha MusicCast 20

Sztuka miniatury – kuchnia i pokój dziecięcy

Wspomniane wyżej pomieszczenia często mają niewielkie rozmiary, nieprzekraczające kilkunastu metrów kwadratowych. Dlatego należy wybrać do nich model, którego możliwości pod kątem mocy będą takie, jak wiele kuchni i pokojów dziecięcych – skromne, ale dopracowane w każdym calu.

MusicCast 20 bez przeszkód poradzi sobie z nagłośnieniem pomieszczeń tej powierzchni. Z uwagi na wspomniane wyżej funkcje Stereo i Surround, można go z powodzeniem wykorzystać także w innych przestrzeniach. Wieczorem, kiedy dzieci już śpią, będziemy mogli go przenieść do salonu, gdzie z kolegą-bliźniakiem stworzy minisystem stereo lub pomoże zbudować system kinowy. Warto też wspomnieć, że ten owalny głośnik występuje także w białej wersji kolorystycznej.

Sypialnia – dyskretnie i funkcjonalnie

Sypialnie, choć z definicji kojarzone z ciszą, niekoniecznie muszą być przestrzeniami sterylnymi dźwiękowo. Wielu melomanów lubi relaksować się przy muzyce czy słuchać nastrojowych utworów przy książce do poduszki. Pojemną kategorią utworów jest także tzw. muzyka pościelowa... Należy jednak uszanować niewątpliwą delikatność materii i do kwestii nagłośnienia sypialni podejść odpowiednio – czyli dyskretnie i z szacunkiem.

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy się kierować przy podejmowaniu decyzji jest, rzecz jasna, metraż. Jak powiedziano wyżej, granicą jest powierzchnia 15 m2. Poniżej rekomendujemy MusicCast 20, powyżej jego większego brata, MusicCast 50. Jako że sypialnie często bywają przestronnymi pomieszczeniami, bardziej naturalnym wyborem wydaje się druga propozycja. Ale nie musi być to regułą.

Uwagę zwolenników bardziej klasycznych konstrukcji chcielibyśmy zwrócić na dwa urządzenia z serii Pianocraft, nawiązujące do stylistyki popularnych swego czasu miniwież: MCR-N470D oraz MCR-N670D. Dziś należałoby je nazwać raczej minisystemami stereo, choć rzut oka wystarczy, by dostrzec i docenić nawiązanie. Jak łatwo się domyślić, niższy model z czystym sumieniem polecimy do mniejszych pomieszczenim, wyższy – do większych. Warto też podkreślić, że model MCR-N670D jest już elementem topowej serii Grand Pianocraft, co widać w luksusowych, eleganckich materiałach, z jakich zostało wykonane to urządzenie. Oczywiście, w pakiecie otrzymujemy całą funkcjonalność rodziny MusicCast. W warunkach sypialnianych szczególnie przydatny może się okazać system sterowania głosowego w postaci Asystenta Google. W odpowiednim momencie wystarczy powiedzieć „dobranoc”.

Salon – stereo czy/i kino domowe?

Wypływając na szersze wody – zarówno pod względem powierzchni, jak i funkcjonalności – otwierają się przed nami szerokie horyzonty, jakie oferuje system MusicCast. Jeżeli potrzebujemy tylko – i aż! – sprawnego, uniwersalnego, wielofunkcyjnego głośnika, który zagra zarówno z telewizorem (wejście optyczne), jak i smartfonem (Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay), to rozsądnym cenowo i jednocześnie prostym rozwiązaniem będzie MusicCast 50. Z powodzeniem nagłośni on pomieszczenia o powierzchni do 25 m2. Znajdzie więc zastosowanie choćby w popularnych dziś salonach połączonych z otwartą kuchnią. Jeżeli uznamy, że potrzebujemy dźwięku większego kalibru, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zestaw dwóch urządzeń. Sprawdzi się zarówno jako zestaw stereo, jak i w rozwiązaniach kinowych.

Yamaha R-N803D

Ci, dla których MusicCast 50 to za mało, powinni zainteresować się amplitunerami stereo. One też, a jakże, są obecne w rodzinie MusicCast – łatwo je rozpoznamy po charakterystycznych, pionowych regulatorach brzmienia. Wystarczy wymienić takie urządzenia, jak Yamaha MusicCast R-N602 czy nagrodzony EISA w swojej kategorii Yamaha MusicCast R-N803D. Z powodzeniem możemy wykorzystać je jako wzmacniacze i jednocześnie źródła dźwięku dla kolumn podłogowych lub podstawkowych. Pliki wysokiej jakości, aplikacje streamingowe czy radio (FM, internetowe, a w przypadku wyższego modelu także cyfrowe DAB+) będą w zasięgu kciuka.

W drugim przypadku, jeżeli zależy nam na kinowych efektach przestrzennych, warto zadbać o dodatkowe urządzenia. Centrum sterowania domową rozrywką – mimo rosnących możliwości smartfonów – pozostaje amplituner kina domowego. A w rodzinie MusicCast Yamaha może zaoferować co najmniej kilka interesujących pozycji, choćby z serii RX. Wyposażony w cyfrowe radio DAB+ RX-D485, wysmukły i kompaktowy RX-S602 czy propozycja dla bardziej wymagających, RX-A880. Każde z tych urządzeń, oprócz dostępu do szeregu usług muzycznych – wymienianie ich po raz kolejny byłoby stratą czasu – wspiera nowoczesne formaty obrazu (HDR, 4K Ultra HD) oraz dekodery dźwięku przestrzennego. Głośniki bezprzewodowe w zestawie z soundbarem i subwooferem wprowadzą nas w świat kina domowego – bez kabli!

Coś dla koneserów, czyli efekty specjalne

Nowoczesne urządzenia multiroom, rzecz jasna, do maksimum wykorzystują najnowsze osiągnięcia techniki. Bezprzewodowa łączność między urządzeniami, streaming, muzyka z plików... Czy jest w tym świecie jeszcze miejsce dla miłośników tradycyjnych, fizycznych nośników? Oczywiście, że tak. Przed Państwem wisienka na torcie MusicCast – Vinyl 500, czyli... gramofon i odtwarzacz sieciowy w jednym. Właśnie tak. Yamaha, jak widać, nie boi łączyć się stylów znajdujących się pozornie na dwóch różnych biegunach. Efekt jest, trzeba przyznać, fenomenalny. Muzykę z czarnych płyt, pochodzących z rodzinnej kolekcji, możemy po prostu przesłać do głośników MusicCast. Oczywiście bez kabli i bez dodatkowego przedwzmacniacza gramofonowego. Zarówno dla doświadczonych miłośników czarnej płyty, jak i dla dopiero wchodzących w ten świat – np. jako prezent dla nastolatka – Vinyl 500 to doskonałe urządzenie. Oczywiście, decydując się na zakup, należy pamiętać o doborze właściwych głośników do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie się znajdował zestaw.

Yamaha MusicCast VINYL 500

Należy jeszcze raz podkreślić, że amplitunery kina domowego i stereo serii MusicCast, oprócz funkcji sieciowych i możliwości bezprzewodowej współpracy z pozostałymi urządzeniami w tym ekosystemie, posiadają tradycyjne, kablowe przyłącza. Jeżeli więc uznacie, że potrzebujecie poważnego dźwięku z klasycznych kolumn podstawkowych bądź podłogowych – nic nie stoi na przeszkodzie.

Wolnoć, Tomku, w swoim domku

Mamy nadzieję, że na powyższych przykładach udało się nam choć odrobinę zarysować, jak można wykorzystać możliwości urządzeń z serii Yamaha MusicCast w konkretnych pomieszczeniach. Oczywiście, nie sposób wyczerpać tematu w jednym artykule, ale zapewniamy – w naszych salonach jesteśmy w stanie znaleźć dopasowane rozwiązania dla każdego. Odpowiemy na Wasze pytania, zaprezentujemy urządzenia w ich naturalnym środowisku, jeżeli będzie trzeba, rozrysujemy projekty. To co, do zobaczenia?

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: