Poprzedni
Następny

Głośniki inteligentne czy inteligentny sprzęt audio?

Bluesound Node 2i

Głośniki inteligentne to coraz bardziej popularny gadżet w naszych domach. Pozwalają one na sterowanie głosowe urządzeniami internetu rzeczy oraz na pozyskiwanie informacji z popularnych źródeł. Takie głośniki oferuje wielu firm, w tym giganci technologiczni jak Amazon czy Google. Inteligentne głośniki tych producentów są sprzężone z usługami przez nich dostarczanymi, większość tego typu urządzeń współpracuje z większymi dostawcami usług strumieniowania muzyki – jak na przykład Tidal, Spotify, Apple Music, Deezer i inne.

Co potrafi inteligentny głośnik?

Asystenci głosowi oferowani przez producentów rzadko obsługują język polski (robi to póki co tylko asystent głosowy Google). Asystent głosowy odpowie na zadane pytania, na przykład o prognozę pogody czy spotkania zaplanowane w naszym kalendarzu. Inteligentne głośniki bardzo często stanowią także element sterujący funkcjami inteligentnego domu oraz niektórymi urządzeniami multimedialnymi. Za pomocą inteligentnego głośnika możemy włączać i wyłączać niektóre telewizory, sterować oświetleniem czy też ogrzewaniem i klimatyzacją, ale można również zamykać i otwierać drzwi. Funkcjonalność systemów sterowanych inteligentnymi głośnikami stale rośnie, ponieważ kolejni producenci decydują się na wprowadzanie funkcji smart.

Inteligentne głośniki, mimo niekwestionowanej użyteczności mają jedną zasadniczą wadę – oferowana jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Technologiczni giganci nie mają takiego doświadczenia i znajomości tematu dobrego dźwięku jak klasyczni producenci audio tacy jak Yamaha czy Bluesound. Najczęściej więc jakość dźwięku jest piętą achillesową inteligentnych głośników. 

Czego inteligentny głośnik nie potrafi?

Domowy sprzęt audio oferuje nieporównywalnie lepszą jakość dźwięku niż inteligentne głośniki. Mimo coraz większych starań producentów o poprawę brzmienia głośników inteligentnych, sprawienie, że zabrzmią chociaż po części tak dobrze, jak tradycyjny zestaw stereo jest wyzwaniem karkołomnym. Główną zaletą głośników inteligentnych, oprócz ich funkcjonalności jest ich kompaktowy, dyskretny rozmiar. Stanowi to jednak poważny problem dla poszukujących dobrego brzmienia, nawet  głośniki reklamowane przez producentów jako oferujące najlepszą jakość brzmienia, jak Amazon Echo Studio, nie zapewnią nam wystarczająco szerokiej sceny muzycznej czy ekscytującego basu. Wciąż będzie to jakość daleko odbiegająca od standardowego systemu stereo. Zatem czy istnieje alternatywa, która pozwoliłaby nam na wysoką jakość dźwięku i jednocześnie sterowanie głosowe urządzeniami?

Inteligentny sprzęt audio – brzmienie przyszłości

Niektórzy producenci sprzętu audio wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują wysoką jakość odtwarzanego dźwięku oraz możliwość sterowania głosowego przy wykorzystaniu usług Alexa czy Google w dowolnym smartfonie. Są to zarówno klasyczne komponenty stereo czy kina domowego jak i głośniki bezprzewodowe podobne do tych oferowanych przez Google czy Apple - ale ze znacznie lepszą jakością dźwięku. 

Yamaha MusicCast 20

Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy sprzęt audio, który zabrzmi świetnie a jednocześnie bez problemu można nim głosowo sterować z użyciem wirtualnych asystentów. Producentem specjalizującym się w takich wszechstronnych systemach jest Bluesound, jednak również Yamaha pozwala nam na stworzenie prawdziwie inteligentnego zestawu audio.

Bluesound – nowoczesny system audio ze sterowaniem głosowym

Bluesound jest producentem wielokrotnie nagradzanych bezprzewodowych systemów HiFi, który pozwala na synchronizację muzyki w każdym pomieszczeniu lub stworzenie do 34 niezależnych stref audio. Dzięki możliwości współpracy z większością platform strumieniowania oraz skonfigurowania własnej biblioteki muzycznej podłączonej do sieci domowej, możliwe jest odtwarzanie dowolnej muzyki w bardzo wysokiej jakości. Żeby korzystać z pełnej funkcjonalności systemów Bluesound, wystarczy odtwarzacz strumieniowy Bluesound Node 2i lub kompatybilny głośnik, na przykład z serii Pulse lub Duo. Przy wykorzystaniu wzmacniacza Bluesound Powernode 2i możliwe jest również wykorzystanie konwencjonalnych głośników stereo.

Bluesound POWERNODE 2i

Sercem systemu Bluesound jest bezpłatna aplikacja BluOS na smartfona, tablet lub komputer stacjonarny. Dzięki aplikacji, możliwe jest tworzenie i kontrolowanie stref audio oraz niezależne odtwarzanie muzyki przez wielu domowników. Oczywiście możliwa jest integracja z systemem Alexa oraz Asystentem Google i tym samym sterowanie systemem za pomocą głosu w aplikacji telefonicznej, lub przy wykorzystaniu przystawki takiej jak Amazon Echo Input czy Google Chromecast

Połączenie klasyki i nowoczesności – Yamaha MusicCast

Swoje inteligentne systemy audio oferuje również japoński producent o wieloletniej tradycji – Yamaha, której urządzenia z serii MusicCast pozwalają cieszyć się najwyższą jakością brzmienia nie tylko na soundbarach i głośnikach bezprzewodowych, ale również na wysokiej jakości systemach stereo. Dzięki amplitunerom, odtwarzaczom sieciowym, przedwzmacniaczom czy wzmacniaczom Yamaha MusicCast możliwe jest zbudowanie dowolnie złożonego, strefowego systemu audio który łączy zalety klasycznego stereo z funkcjonalnością i wygodą sterowania aplikacją mobilną. Co więcej, systemy MusicCast Yamahy to nie tylko wyżej wymienione, ale również… gramofon!

MusicCast VINYL 500

Yamaha MusicCast Vinyl 500 to paskowy gramofon wyposażony w protokół transmisji Bluetooth, ale również AirPlay i Wi-Fi, co zapewnia nie tylko bezprzewodowe przekazywanie muzyki, ale również dostęp do muzycznych serwisów strumieniowych, np. Tidal, Spotify i Deezer, a także radia internetowego.

Yamaha MusicCast 20

Wszystkie urządzenia z serii MusicCast mogą być sterowane aplikacją MusicCast Controler na systemach Android i iOS, która pozwala na zarządzaniem ustawieniami urządzeń, łączeniem ich w grupy, ale przede wszystkim – na bezprzewodowe sterowanie urządzeniami Yamaha. Aplikacja Yamahy zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników, pozwala bowiem na strumieniowanie plików DSD o częstotliwości do 5,6 MHz (DSD128). Podobnie jak w przypadku systemów Bluesound, użytkownicy MusicCast mają możliwość sparować system z asystentem Google czy Alexa i sterować systemem głosowo

Nie wiesz, którego asystenta wybrać? Żaden problem!

Asystenci głosowi różnią się diametralnie – Alexa obsługuje komendy tylko w języku angielskim, podczas gdy asystent Google rozpozna również język polski. Dla wielu użytkowników, język nie będzie jednak najważniejszą kwestią przy wyborze asystenta. Każdy z nich reaguje nieco inaczej, ma inne możliwości programowania czy inaczej wychwytuje komendy, a co za tym idzie, nie z każdym dogadamy się równie dobrze. Decydując się na głośnik inteligentny jako główny element systemu audio, nie mamy możliwości późniejszego porównania asystentów.

Yamaha MusicCast 50

Przy wyborze systemów MusicCast lub Bluesound, możemy korzystać z dowolnego asystenta głosowego za pośrednictwem smartfona, a jeśli z którymś będziemy się dogadywać szczególnie dobrze – możemy zdecydować się na zakup inteligentnego głośnika lub specjalnej przystawki, które będą służyły do sterowania systemem audio i innymi inteligentnymi urządzeniami w Twoim domu.

Dzięki temu nie zamykamy się w jednym ekosystemie asystenta głosowego i w każdej chwili możemy "przerzucić się" na innego - wystarczy wymienić przystawkę czy po prostu używać innej aplikacji wirtualnego asystenta w naszym smartfonie - bez potrzeby wymiany wszystkich głośników w naszym domu. A nasz inteligentny, sterowany głosowo sprzęt audio odwdzięczy się świetną jakością dźwięku. 

Jeśli masz pytania dotyczące współpracy sprzętu audio z asystentami głosowymi odwiedź nasze salony Top Hi-Fi & Video Design - nasi doradcy służą pomocą i możliwością odsłuchu inteligentnego sprzętu audio.  

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: