Głośniki inteligentne to coraz bardziej popularny gadżet w naszych domach. Pozwalają one na sterowanie głosowe urządzeniami tzw. internetu rzeczy oraz na pozyskiwanie informacji z popularnych źródeł. Takie głośniki oferuje wielu firm, w tym giganci technologiczni jak Amazon czy Google. Inteligentne głośniki tych producentów są sprzężone z usługami przez nich dostarczanymi, większość tego typu urządzeń współpracuje z dużymi dostawcami usług strumieniowania muzyki, jak na przykład Tidal czy Spotify.
Spis treści: Głośniki inteligentne czy inteligentny sprzęt audio?
Co potrafi inteligentny głośnik?
Asystenci głosowi oferowani przez producentów rzadko obsługują język polski (spośród tych najpopularniejszych i stosowanych powszechnie robi to póki co tylko asystent głosowy Google). Asystent głosowy odpowie na zadane pytania, na przykład o prognozę pogody czy spotkania zaplanowane w naszym kalendarzu. Inteligentne głośniki bardzo często stanowią także element sterujący funkcjami inteligentnego domu oraz niektórymi urządzeniami multimedialnymi.
Za pomocą inteligentnego głośnika możemy włączać i wyłączać niektóre telewizory, sterować oświetleniem czy też ogrzewaniem i klimatyzacją. Funkcjonalność systemów sterowanych inteligentnymi głośnikami stale rośnie, ponieważ kolejni producenci decydują się na wprowadzanie funkcji smart.
Inteligentne głośniki, mimo niekwestionowanej użyteczności, mają jedną zasadniczą wadę – oferowana przez nie jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Technologiczni giganci nie mają takiego doświadczenia i znajomości tematu dobrego dźwięku jak klasyczni producenci audio, tacy jak chociażby Yamaha (oferująca m.in. system Yamaha MusicCast) czy Bluesound, którego produkty wspierają system BluOS. Najczęściej więc jakość dźwięku jest piętą achillesową inteligentnych głośników.
Zobacz również: Co to jest Yamaha MusicCast?
Czego inteligentne głośniki nie potrafią?
Domowy sprzęt audio oferuje nieporównywalnie lepszą jakość dźwięku niż kompaktowe inteligentne głośniki. Mimo coraz większych starań producentów o poprawę brzmienia głośników inteligentnych, sprawienie, że zabrzmią chociaż po części tak dobrze, jak tradycyjny zestaw stereo jest wyzwaniem karkołomnym.
Główną zaletą głośników inteligentnych, oprócz ich funkcjonalności jest ich kompaktowy, dyskretny rozmiar. Stanowi to jednak poważny problem dla poszukujących dobrego brzmienia, nawet głośniki reklamowane przez producentów jako oferujące najlepszą jakość brzmienia, jak Amazon Echo Studio, nie zapewnią nam wystarczająco szerokiej sceny muzycznej czy ekscytującego basu. Wciąż będzie to jakość daleko odbiegająca od standardowego systemu stereo. Czy zatem istnieje alternatywa, która pozwoliłaby nam na wysoką jakość dźwięku i jednocześnie sterowanie głosowe urządzeniami?
Inteligentny sprzęt audio – brzmienie przyszłości
Niektórzy producenci sprzętu audio, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują wysoką jakość odtwarzanego dźwięku oraz możliwość sterowania głosowego przy wykorzystaniu usług Alexa czy Google w dowolnym smartfonie. Są to zarówno klasyczne komponenty stereo czy kina domowego jak i głośniki bezprzewodowe podobne do tych oferowanych przez Google czy Apple, ale ze znacznie lepszą jakością dźwięku.
Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy sprzęt audio, który zabrzmi świetnie a jednocześnie bez problemu można nim głosowo sterować z użyciem wirtualnych asystentów. Producentem specjalizującym się w takich wszechstronnych systemach jest Bluesound, jednak również Yamaha pozwala nam na stworzenie prawdziwie inteligentnego zestawu audio.
Bluesound – nowoczesny system audio ze sterowaniem głosowym
Bluesound jest producentem wielokrotnie nagradzanych bezprzewodowych systemów hi-fi, który pozwala na synchronizację muzyki w każdym pomieszczeniu lub stworzenie wielu niezależnych stref audio. Dzięki możliwości współpracy z większością platform strumieniowania oraz skonfigurowania własnej biblioteki muzycznej podłączonej do sieci domowej, możliwe jest odtwarzanie dowolnej muzyki w bardzo wysokiej jakości. Żeby korzystać z pełnej funkcjonalności systemów Bluesound, wystarczy odtwarzacz strumieniowy NODE lub kompatybilny głośnik, na przykład z serii Pulse lub Duo. Przy wykorzystaniu wzmacniacza sieciowego POWERNODE EDGE możliwe jest również wykorzystanie konwencjonalnych głośników stereo.
Sercem systemu Bluesound jest bezpłatna aplikacja BluOS, która dostępna jest na smartfon, tablet lub komputer. Dzięki aplikacji, możliwe jest tworzenie i kontrolowanie stref audio oraz niezależne odtwarzanie muzyki przez wielu domowników. Oczywiście możliwa jest integracja z systemem Alexa oraz Asystentem Google i tym samym sterowanie systemem za pomocą głosu w aplikacji telefonicznej, lub przy wykorzystaniu przystawki takiej jak Amazon Echo Input czy Google Chromecast
Połączenie klasyki i nowoczesności – Yamaha MusicCast
Swoje inteligentne systemy audio oferuje również japoński producent o wieloletniej tradycji – Yamaha, której urządzenia z serii MusicCast pozwalają cieszyć się najwyższą jakością brzmienia nie tylko na soundbarach i głośnikach bezprzewodowych, ale również na wysokiej jakości systemach stereo. Dzięki amplitunerom, odtwarzaczom sieciowym, przedwzmacniaczom czy wzmacniaczom Yamaha MusicCast możliwe jest zbudowanie dowolnie złożonego, strefowego systemu audio który łączy zalety klasycznego stereo z funkcjonalnością i wygodą sterowania aplikacją mobilną. Co więcej, systemy MusicCast Yamahy to nie tylko wyżej wymienione, ale również… gramofon!
Yamaha MusicCast Vinyl 500 to model z napędem paskowym wyposażony w protokół transmisji Bluetooth, ale również AirPlay i Wi-Fi, co zapewnia nie tylko bezprzewodowe przekazywanie muzyki, ale również dostęp do muzycznych serwisów strumieniowych, np. Tidal, Spotify i Deezer, a także radia internetowego.
Wszystkie urządzenia z serii MusicCast mogą być sterowane aplikacją MusicCast Controler zainstalowaną na urządzeniu z systemem Android lub iOS. Pozwala ona na zarządzanie ustawieniami urządzeń, łączenie ich w grupy, ale przede wszystkim na bezprzewodowe sterowanie kompatybilnymi urządzeniami Yamaha. Aplikacja zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Pozwala na strumieniowanie plików w formacie DSD o częstotliwości do 5,6 MHz (DSD128). Podobnie jak w przypadku systemów Bluesound, użytkownicy MusicCast mają możliwość sparowania systemu z Asystentem Google czy Amazon Alexa i sterowania systemem i ulubioną muzyką wydając polecenia głosowe, dodatkowo zwiększając przyjemność słuchania.
Nie wiesz, którego asystenta wybrać? Żaden problem!
Asystenci głosowi różnią się diametralnie – Alexa obsługuje komendy tylko w języku angielskim, podczas gdy asystent Google rozpozna również język polski. Dla wielu użytkowników, język nie będzie jednak najważniejszą kwestią przy wyborze asystenta. Każdy z nich reaguje nieco inaczej, ma inne możliwości programowania czy inaczej wychwytuje komendy, a co za tym idzie, nie z każdym dogadamy się równie dobrze. Decydując się na głośnik inteligentny jako główny element systemu audio, nie mamy możliwości późniejszego porównania asystentów.
Przy wyborze systemów MusicCast lub Bluesound, możemy korzystać z dowolnego asystenta głosowego za pośrednictwem smartfona, a jeśli z którymś będziemy się dogadywać szczególnie dobrze – możemy zdecydować się na zakup inteligentnego głośnika lub specjalnej przystawki, które będą służyły do sterowania systemem audio i innymi inteligentnymi urządzeniami w Twoim domu.
Dzięki temu nie zamykamy się w jednym ekosystemie asystenta głosowego i w każdej chwili możemy "przerzucić się" na innego. Wystarczy wymienić przystawkę lub po prostu używać innej aplikacji wirtualnego asystenta w naszym smartfonie, bez potrzeby wymiany wszystkich głośników w naszym domu. A nasz inteligentny, sterowany głosowo sprzęt audio odwdzięczy się świetną jakością dźwięku.
Jeśli masz pytania dotyczące współpracy sprzętu audio z asystentami głosowymi odwiedź jeden z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Obecni na miejscu doradcy służą pomocą i zapewniają możliwość odsłuchu inteligentnego sprzętu audio.
Komentarze