Kategoria

Wzmacniacze słuchawkowe

(17 produktów)

Wzmacniacz słuchawkowy może w systemie audio funkcjonować jako moduł wbudowany w inne urządzenie, np. stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany, ale też stanowić odrębny sprzęt. To właśnie przede wszystkim to drugie ze wspomnianych rozwiązań pozwala uzyskać wyjątkowej jakości brzmienie i wydobyć ze słuchawek pełnię ich możliwości, zwłaszcza w połączeniu z odpowiedniej klasy modelem przewodowym nausznym.

Jak wybrać wzmacniacz słuchawkowy?

Rodzaje wzmacniaczy słuchawkowych

Wzmacniacze słuchawkowe, podobnie jak klasyczne wzmacniacze stereo, możemy klasyfikować, uwzględniając elementy konstrukcyjne, jakie zostały wykorzystywane do ich działania. Wyróżniamy zatem:

 • wzmacniacz słuchawkowy tranzystorowy
 • wzmacniacz słuchawkowy lampowy
 • wzmacniacz słuchawkowy hybrydowy

Wzmacniacz słuchawkowy tranzystorowy

Konstrukcja tego typu wzmacniaczy oparta jest na tranzystorach. Wzmacniacze te zapewniają odpowiednie parametry pracy słuchawkom, pozwalając jednocześnie na skonstruowanie kompaktowego urządzenia. Doskonałym przykładem jest tutaj seria DragonFly firmy AudioQuest. Tranzystorowy wzmacniacz do słuchawek może być też elementem większego gabarytowo sprzętu audio, wyposażonego w dodatkowe złącza i moduły przetwarzania.

Wzmacniacz słuchawkowy lampowy

Modele wykorzystujące w swojej konstrukcji lampy elektronowe mogą zapewnić charakterystyczny, cieplejszy dźwięk odtwarzany przez słuchawki. Możliwość wymiany lamp na inne pozwala też eksperymentować z brzmieniem. Zastosowanie lamp i konieczność odpowiedniego zasilenia tego typu sprzętu sprawia, że lampowy wzmacniacz słuchawkowy wykorzystywany jest jako stacjonarny. Przykładem takiego urządzenia jest Inpol Ear firmy Pathos.

Wzmacniacz słuchawkowy hybrydowy

Hybrydowe wzmacniacze słuchawkowe łączą w sobie elementy modeli opartych na lampach i tranzystorach, co również przekłada się na ich brzmienie i parametry techniczne. Lampy elektronowe w modelach hybrydowych stosowane są zwykle w przedwzmacniaczu, a tranzystory w sekcji końcówki mocy. Takie połączenie pozwala odpowiednio „ocieplić” brzmienie, a jednocześnie zapewnić układowi odpowiednią moc do zasilenia nawet najbardziej wymagających słuchawek przewodowych.

Najważniejsze zalety wzmacniaczy słuchawkowych

Odpowiednio dopasowany wzmacniacz do słuchawek pozwoli wydobyć pełnię ich możliwości. Decydując się na zewnętrzne urządzenie wzmacniające sygnał audio docierający do słuchawek, możemy dobrać taki model, który zapewni nie tylko ich komfortowe użytkowanie, ale także wpłynie odpowiednio na brzmienie, którego charakter będzie dopasowany do preferencji użytkownika. Wydzielenie sekcji wzmacniacza słuchawkowego w postaci odrębnego urządzenia zmniejsza też wpływ zniekształceń na przetwarzany sygnał audio.

Wzmacniacze słuchawkowe – najważniejsze cechy

Wybierając wzmacniacz do słuchawek, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych cech tych urządzeń, co pozwoli dopasować go do słuchawek, a także do wymagań użytkownika. Są to przede wszystkim:

 • Dostępne złącza – wzmacniacze do słuchawek mogą być wyposażone w różnorodne złącza audio. Niezbędnym jest, oczywiście, wyjście słuchawkowe, które musi być dopasowane do tego, jakie złącze mają słuchawki. Może to być np. jack 3,5 mm lub jack 6,3 mm. Najbardziej zaawansowane wzmacniacze słuchawkowe mają konstrukcję w pełni symetryczną, wyposażoną w złącze XLR. Są to z reguły modele, które pozwalają na obsługę nawet wysokoimpedancyjnych przewodowych słuchawek nausznych. Pozwala to na doprowadzenie do nich zbalansowanego sygnału audio.
 • Parametry techniczne – wybierając tego typu sprzęt, zwróć uwagę również na jego specyfikację techniczną. Istotna jest przede wszystkim moc, jaka jest dostępna na wyjściu słuchawkowym (podawana dla odpowiedniej impedancji obciążenia). Ważna jest przy tym impedancja słuchawek, które mają być do tego wyjścia podłączane. W wypadku uniwersalnych słuchawek o niskiej impedancji nie będzie problemu z ich napędzeniem, ale jeśli posiadamy słuchawki audiofilskie o dużej impedancji, wówczas dobór odpowiedniej klasy wzmacniacza pod względem dopasowania parametrów technicznych będzie miał istotny wpływ na ich odpowiednie działanie.
 • Charakter brzmienia i konstrukcja – wzmacniacz do słuchawek może wydatnie wpłynąć na brzmienie dźwięku, jakie ostatecznie dociera do uszu użytkownika. Inaczej będzie brzmiał lampowy wzmacniacz słuchawkowy, inaczej tranzystorowy, a inaczej hybrydowy. Dlatego też przed zakupem warto sprawdzić samemu brzmienie w połączeniu ze słuchawkami, z którymi ma współpracować wzmacniacz.
 • Możliwość łatwego przenoszenia – wśród wzmacniaczy słuchawkowych znajdziesz zarówno konstrukcje stacjonarne – zasilane sieciowo, jak i kompaktowe modele mobilne, które mogą być zasilane np. przez USB (po podłączeniu np. do smartfona lub tabletu). W zależności od tego, w jaki sposób zamierzasz korzystać ze wzmacniacza i słuchawek – w domu czy w terenie. Dobór odpowiedniego modelu wzmacniacza słuchawkowego może zapewnić nam dobrej jakości brzmienie w każdej sytuacji.

Inne funkcje i możliwości wzmacniaczy słuchawkowych

Możliwość współpracy ze słuchawkami o zróżnicowanej impedancji to nie wszystko. Dobry wzmacniacz do słuchawek może być wyposażony w dodatkowe moduły i złącza, które zapewnią mu możliwość współpracy z różnorodnymi źródłami dźwięku. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć obsługę standardu Bluetooth. Dzięki temu urządzenie może przetwarzać dźwięk przesyłany bezprzewodowo np. ze smartfonów czy tabletów. Ważne są przy tym także obsługiwane kodeki audio. Jeśli decydujesz się na wzmacniacz słuchawkowy Bluetooth, warto wybierać modele kompatybilne z kodekami, takimi jak aptX, aptX HD czy LDAC. Z kolei wśród dodatkowych złączy audio, jakie mogą mieć wzmacniacze słuchawkowe, może być dostępne np. USB-B. Tego typu wzmacniacz może pełnić poniekąd rolę zewnętrznej karty dźwiękowej. Na rynku dostępne są nawet modele wyposażone w wejście gramofonowe i wbudowany odpowiedni przedwzmacniacz, który umożliwia podłączenie odtwarzacza płyt winylowych. Funkcjonalność wzmacniacza słuchawkowego można poznać, patrząc nie tylko na tylny panel urządzenia, ale również na selektor wyboru źródła dźwięku, który może mieć np. postać pokrętła.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 17

 1. Promocja Bestseller
  DragonFly Black

  DragonFly Black

  Audioquest
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Special Price 299 zł Regular Price 599 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 349 zł
  czarny
 2. Promocja Bestseller
  DragonFly Red

  DragonFly Red

  Audioquest
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Special Price 479 zł Regular Price 1 099 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 499 zł
  czerwony mat
 3. Supercena Bestseller
  DragonFly Cobalt

  DragonFly Cobalt

  Audioquest
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Special Price 899 zł Regular Price 1 699 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 799 zł
  niebieski połysk
 4. Supercena
  Copland DAC 215

  DAC 215

  Copland
  Wzmacniacze słuchawkowe
  As low as 6 499 zł Regular Price 8 499 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5999 zł
 5. Drachenfels

  Drachenfels

  Lehmannaudio
  Wzmacniacze słuchawkowe
  As low as 2 295 zł
 6. Pathos Aurium

  Aurium

  Pathos
  Wzmacniacze słuchawkowe
  As low as 6 499 zł
 7. HPA-1

  HPA-1

  Pass Laboratories
  Wzmacniacze słuchawkowe
  20 199 zł
  srebrny
 8. Linear

  Linear

  Lehmannaudio
  Wzmacniacze słuchawkowe
  As low as 3 595 zł Regular Price 3 830 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3595 zł
 9. Inpol Ear

  Inpol Ear

  Pathos
  Wzmacniacze słuchawkowe
  24 999 zł
 10. Inpol Ear czarny mat

  Inpol Ear czarny mat

  Pathos
  Wzmacniacze słuchawkowe
  22 999 zł
  czarny mat
 11. Linear - chrome

  Linear - chrome

  Lehmannaudio
  Wzmacniacze słuchawkowe
  4 095 zł
  Black
 12. Supercena
  Traveller

  Traveller

  Lehmannaudio
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Special Price 888 zł Regular Price 1 895 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 888 zł
 13. AT-BHA100

  AT-BHA100

  Audio-Technica
  Wzmacniacze słuchawkowe
  5 999 zł

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 17

Jaki wzmacniacz słuchawkowy będzie najlepszy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i jednoznaczna. Przy wyborze tego komponentu audio warto wziąć pod uwagę przede wszystkim dopasowanie parametrów i brzmienia do posiadanego modelu słuchawek, który ma współpracować ze wzmacniaczem. Dobry wzmacniacz słuchawkowy to taki, który odpowiednio napędzi posiadane przez Ciebie słuchawki, a przy tym pozwoli wydobyć z nich pełnię brzmienia. Nie oznacza to jednocześnie, że im droższy wzmacniacz do słuchawek zastosujemy, tym lepsze efekty uzyskamy. Każdy z nich będzie w pewnym stopniu wpływał na to, jak ostatecznie zabrzmią słuchawki. Przed wyborem warto więc sprawdzić w praktyce kilka modeli, aby przekonać się, z którym ze wzmacniaczy nasze słuchawki zabrzmią najlepiej dla nas.

Czy każde słuchawki potrzebują wzmacniacza słuchawkowego?

Każde słuchawki do poprawnego działania wymagają dostarczenia do nich sygnału odpowiednio wzmocnionego. Nie zawsze jednak musi to być zewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy. Wiele zależy od tego, jaką wartością impedancji charakteryzują się słuchawki i jaką mają czułość (lub też skuteczność). Do napędzenia modeli o niskiej impedancji i dużej skuteczności wystarczą układy wzmocnienia wbudowane np. w smartfon, tablet czy odtwarzacz osobisty. Jednak im wyższa impedancja, tym bardziej słuchawki mogą wymagać współpracy z dodatkowym, zewnętrznym urządzeniem wzmacniającym sygnał. Nie ma sensu zakup drogiego wzmacniacza słuchawkowego do tanich słuchawek przewodowych i odwrotnie – słuchawki klasy hi-end mogą stracić swój potencjał brzmieniowy, jeśli do ich napędzenia zastosujemy kiepskiej jakości wzmacniacz.

pathos-aurium

Jaki wzmacniacz słuchawkowy wybrać – przenośny czy stacjonarny?

Wszystko zależy od tego, gdzie i w jaki sposób chcesz słuchać muzyki. Przenośny wzmacniacz słuchawkowy będzie niezastąpiony, jeśli chcesz zapewnić sobie wysoką jakość dźwięku np. podczas podróży czy odpoczynku w plenerze. Kompaktowe wzmacniacze przenośne mogą mieć wbudowany akumulator, zapewniający im odpowiednie zasilanie. Tego typu modele zwykle mają zintegrowany przetwornik C/A (tzw. wzmacniacz słuchawkowy DAC), co pozwala na współpracę np. ze smartfonem. Często spotykanym rozwiązaniem jest także funkcja korekcji brzmienia. Wzmacniacze stacjonarne, w odróżnieniu do przenośnych wzmacniaczy słuchawkowych charakteryzują się zwykle dużą mocą, co sprawia, że mogą napędzić nawet zaawansowane, wysokoimpedancyjne słuchawki przewodowe. Ze względu na większe gabaryty i zasilanie sieciowe, mają z reguły dodatkowe wejścia audio analogowe i cyfrowe (jeśli są również wyposażone w przetwornik C/A).

Jaki przenośny wzmacniacz słuchawkowy kupić?

Na rynku nie brakuje kompaktowych układów przetwarzania sygnału, które mogą wydatnie wpłynąć na jakość dźwięku odtwarzaną nawet ze słuchawek o stosunkowo niskiej impedancji. Przykładem niewielkich gabarytowo urządzeń, które doskonale sprawdzą się np. we współpracy z komputerami czy smartfonami, są przetworniki cyfrowo-analogowe firmy AudioQuest zintegrowane ze wzmacniaczem słuchawkowym i przedwzmacniaczem. Mowa tutaj, oczywiście, o serii DragonFly, w której znajdziesz 3 modele gabarytami przypominające pendrive, różniące się m.in. funkcjonalnością i parametrami technicznymi. Podłączamy je bezpośrednio do portu USB w komputerze lub za pomocą odpowiedniej przejściówki do wejścia USB-C lub microUSB w urządzeniu mobilnym, a to wszystko bez konieczności instalacji dodatkowych sterowników.

deckard-inside

Na jakie parametry techniczne wzmacniacza słuchawkowego zwrócić uwagę?

Wybierając wzmacniacz słuchawkowy, warto zwrócić uwagę na różnorodne parametry techniczne tego urządzenia. Jednym z najważniejszych jest moc, jaka dostępna jest na wyjściu słuchawkowym wzmacniacza. Im wyższa, tym większa szansa, że urządzenie będzie w stanie napędzić posiadane przez nas słuchawki. Na przykład wzmacniacz Drachenfels firmy Lehmannaudio charakteryzuje się mocą 110 mW przy 330 omach i 180 mW przy 33 omach. O ile do napędzenia słuchawek niskoimpedancyjnych nie będzie wymagany zaawansowany wzmacniacz dużej mocy, to do modelu charakteryzującego się dużą impedancją wzmacniacz wydajny prądowo i zapewniający dużą moc może okazać się wręcz koniecznością.

Czy do komputera potrzebuję wzmacniacza słuchawkowego?

Pytanie to spędza sen z powiek tym, którzy chcieliby zaopatrzyć się w słuchawki klasy hi-end i odtwarzać z ich wykorzystaniem dźwięk z komputera. W tym wypadku wiele zależy od preferencji użytkownika, a także od słuchawek, które posiada i złącza, w jakie są one wyposażone. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, czy zakup wzmacniacza będzie koniecznością, czy może wystarczająca będzie dobrej klasy karta dźwiękowa. Znaczenie ma tu nie tylko kompatybilność sprzętowa, ale też brzmienie, jakie możemy uzyskać. Dla najbardziej wymagających użytkowników, posiadających wysokoimpedancyjne słuchawki przewodowe, zakup wzmacniacza słuchawkowego DAC do komputera będzie nieodzowny. Tego typu sprzęt jest łatwy w obsłudze, instalacji i konfiguracji. Najlepiej podłączyć go za pomocą wbudowanego złącza USB-B. Wybierając wzmacniacz słuchawkowy do komputera, warto zwróć więc uwagę na to, czy ma taką możliwość.

pathos-inpol-ear-red-audeze

Jeśli zainteresował Cię temat wzmacniaczy słuchawkowych, potrzebujesz kupić wzmacniacz słuchawkowy do telefonu czy też do domowego systemu audio, zapraszamy do lektury poradników:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Co to jest impedancja?
Co to jest impedancja?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: