Poprzedni
Następny

Jak wybrać wzmacniacz słuchawkowy?

Średnia ocen: 4.9
(18 ocen) 5 komentarzy

Słuchanie muzyki w słuchawkach może być źródłem wielu wspaniałych doznań estetycznych pod warunkiem, że wyjście słuchawkowe w odtwarzaczu lub we wzmacniaczu jest wystarczająco dobrej jakości. Pomimo solennych zapewnień producentów, rzeczywistość pod względem nie jest zbyt różowa. W przypadku słuchawek oczywiście nie ma potrzeby ani sensu stosowania „pełnokrwistego” wzmacniacza mocy, ponieważ zapotrzebowanie na moc jest niewielkie, a raczej inne elementy towarzyszącej elektroniki powinny decydować o jej doborze. Jakkolwiek często podłącza się słuchawki przez dzielnik z rezystorów dołączony do wyjścia głośnikowego (oczywiście wewnątrz obudowy wzmacniacza), to o wiele lepszym rozwiązaniem  jest zastosowanie specjalnego urządzenia. Może być włączone w tor sygnałowy za przedwzmacniaczem albo bezpośrednio sterowane ze źródła dźwięku np. z odtwarzacza CD.

Zdjęcie poglądowe

Co to jest wzmacniacz słuchawkowy?

Jest to układ, najczęściej o liniowym wzmocnieniu o niezbyt dużej mocy, ponieważ słuchawki są czułymi przetwornikami. Niektóre konstrukcje, oprócz regulatora głośności oraz niezbędnych wejść i wyjść, są bogato wyposażone, a także oferują sporo funkcji i możliwości. Jeśli przyjmiemy, że wejście takiego wzmacniacza jest sterowane bezpośrednio z odtwarzacza CD lub przedwzmacniacza o zbliżonym poziomie wyjściowym, to poziom oferowanej mocy jest rzędu kilkudziesięciu miliwatów, choć zdarzają się i tutaj ekstremalni wyczynowcy. Taka niepozorna moc spokojnie wystarczy do prawidłowej współpracy ze słuchawkami. Zazwyczaj dobrej jakości słuchawki dysponują poziomem skuteczności 90 –100 dB przy mocy sygnału rzędu 1 mW. Należy pamiętać, że dostarczenie 40 mW do słuchawek 600 omowych i długotrwałe słuchanie muzyki na takim poziomie grozi nieodwracalnym uszkodzeniem słuchu! Jeżeli ktoś korzysta ze słuchawek elektrostatycznych to konwencjonalny wzmacniacz słuchawkowy będzie całkowicie nieprzydatny. Elektrostaty powinny współpracować z dedykowanym  energizerem lub wzmacniaczem specjalnej konstrukcji zdolnym dostarczyć o wiele większą amplitudę sygnału.

Cyk audio-technica

Kiedy i dlaczego powinniśmy kupić wzmacniacz słuchawkowy?

Wszystko zależy od tego jaką impedancję i skuteczność (czułość) mają przetworniki w naszych słuchawkach. Generalnie, im większa jest skuteczność a także mniejsza impedancja, tym łatwiejsze jest wysterowanie słuchawek, choć nie zawsze. Drugim trafnym uogólnieniem jest stwierdzenie, że im droższy jest dany model słuchawek, to tym bardziej będzie wymagał odpowiedniego (wręcz dedykowanego do nich) wzmacniacza słuchawkowego.

Ostatecznym sędzią w sprawie zakupu tego czy innego wzmacniacza słuchawkowego zawsze będzie nasze ucho, nasz słuch, nasze poczucie estetyki brzmieniowej. Warto też pamiętać, że kupno taniego urządzenia do drogich słuchawek niestety nie przeniesie nas do krainy brzmieniowych uniesień.

Pathos inPol za miliony monet

Na co zwracać uwagę?

Oprócz wymagań dotyczących dźwięku można także dobrać odpowiedni sprzęt pod względem funkcjonalności czy parametrów technicznych.

Bardzo często wzmacniacze ze średniej i wyższej półki mają wbudowane selektory wejść, a więc można podłączyć kilka źródeł dźwięku i je wybierać do aktualnego odsłuchu. Umieszczanie przetworników c/a na pokładzie takie wzmacniacza można już uznać za niepisaną normę, co w połączeniu z wbudowanym portem USB umożliwia bezpośrednie podłączenie komputera jako źródła dźwięku wysokiej klasy.

Niektóre modele wzmacniaczy słuchawkowych mają tak zaawansowaną konstrukcję, że mogą przejąć rolę przedwzmacniacza liniowego. Wystarczy wtedy dodać do nich końcówkę mocy i zasilać takim zestawem klasyczne zespoły głośnikowe.

Droższe modele nierzadko mają budowę w pełni symetryczną i są wyposażone w złącza XLR, umożliwiające doprowadzenie do nich sygnału w postaci zbalansowanej.

Obczajcie te radiatory

Powstają również wzmacniacze słuchawkowe z wbudowanym stopniem gramofonowym (przedwzmacniaczem korekcyjnym RIAA), a także bardzo wyrafinowane konstrukcje z możliwością podłączenia zewnętrznego zasilacza o podwyższonych parametrach jakościowych.

Czy istotne są parametry techniczne?

Owszem. Przy wyborze wzmacniacza słuchawkowego powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc dostępną na wyjściu słuchawkowym, by mieć pewność że urządzenie poradzi sobie z wysterowaniem naszych słuchawek. Jedne słuchawki można napędzić z dowolnego urządzenia (wyjścia słuchawkowego), natomiast inne mogą już wymagać odpowiednio mocnego i wydajnego prądowo wzmacniacza słuchawkowego.

Bardzo ważną informacją jest zakres obsługiwanych przez wzmacniacz impedancji słuchawek, choć nie zawsze producent dane takie podaje wprost.

Taki zestawik

Impedancja wyjściowa wzmacniacz i współczynnik tłumienia.

Modne i dość kontrowersyjne zagadnienie, zwłaszcza w ostatnim okresie. Czy zatem współczynnik tłumienia wzmacniacza jest istotny dla wydajności słuchawek?

W przypadku głośników im niższa jest impedancja wzmacniacza, tym wyższy współczynnik tłumienia w znamionowym obciążeniu. Współczynnik tłumienia jest podany jako stosunek impedancji głośnika do impedancji wyjściowej wzmacniacza. Zgodnie z teorią, im wyższy współczynnik tłumienia, tym lepsza jest zdolność wzmacniacza do kontrolowania odpowiedzi niskiej częstotliwości głośnika, kiedy kinetyczna (ruchowa) reaktancja układu jest maksymalna. Niestety, po wielu odsłuchach, teoria ta została odrzucona przez społeczność audiofilów jako bezpodstawna. O ile dla głośników teoria może wydawać się prawidłowa, to jej zastosowanie do słuchawek jest bezcelowe.

Moon Moon

Przetworniki słuchawkowe są sterowane rezystancyjnie, a nie masowo jak głośniki powyżej głównego rezonansu, a więc "współczynnik tłumienia" jest w dużej mierze bezsensowny - większość rezystancji w obwodzie to opór cewki drgającej i zmniejszenie impedancji źródła sterującego, czyli wzmacniacza ma mały wpływ na tłumienie elektryczne przetworników słuchawkowych.

Impedancja kinetyczna przetworników słuchawkowych jest niewielka, więc impedancja wyjściowa wzmacniacza czy źródła może być relatywnie wysoka i to bez niekorzystnego wpływu na brzmienie.

Międzynarodowa norma IEC 61938 określa, że słuchawki dynamiczne powinny być zasilane przez źródło o impedancji wyjściowej 120 Ω - niezależnie od impedancji samych słuchawek. Jeżeli słuchawki zostały zaprojektowane zgodnie z tym standardem, wysoka impedancja wyjściowa wzmacniacza powinna mieć niewielki wpływ na brzmienie tych słuchawek. Ogólnie rzecz biorąc, słuchawki o płaskiej krzywej impedancji w zakresie audio nie będą determinowane wysoką impedancją wyjściową wzmacniacza.

Copland

Poza tym większość urządzeń z wyjściem słuchawkowym ma na stałe włączone szeregowo z tym wyjściem odpowiednie rezystory (zwiększające impedancję wyjściową!), które spełniają kilka pożytecznych funkcji:

  1. Ograniczają moc, jaką doprowadza się do słuchawek, tak aby nie przekroczyć dopuszczalnej wartości mocy, która zwykle jest nie większa niż 500 mW.
  2. Zabezpieczają obwody wzmacniacza przed chwilowymi zwarciami wyjścia. Ze względu na konstrukcję gniazd słuchawkowych typu Jack takie zwarcia występują w chwili umieszczania, bądź wyjmowania wtyku. Niedokładne włożenie wtyku może wydłużyć czas zwarcia.
  3. Umożliwiają obsłużenie większej liczby typów słuchawek o rozmaitych impedancjach od 32 do 600 omów. Niskoomowe wymagają niższych napięć dla uzyskania tej samej mocy.

 Zasilanie

Wzmacniacze słuchawkowe wymagają bardziej precyzyjnego źródła zasilania, niż ma to miejsce w przypadku wzmacniaczy mocy. Niski poziom szumu i odpowiednia wydajność prądowa jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia wysokiej jakości reprodukowanego dźwięku. W związku z powyższym część urządzeń dostępnych na rynku wykorzystuje zewnętrzne zasilacze stabilizowane, inne zaś wyposażone są w bardzo rozbudowane układy wewnętrzne. Zdecydowanie najlepszym i zarazem bardzo kosztownym w eksploatacji rozwiązaniem jest zasilanie bateryjne.

Audeze

Rodzaje wzmacniaczy słuchawkowych

Wzmacniacze słuchawkowe można podzielić na wiele kategorii uzależnionych od przeznaczenia urządzenia, jego gabarytów i sposobu użytkowania.

Dostępne są na rynku:

Wzmacniacz słuchawkowy przenośny – to niewielkie urządzenie, które bywa wykorzystywane w zestawieniu z odtwarzaczem mp4, tabletem lub telefonem.

XDP-100R

Wzmacniacz słuchawkowy do telefonu posiada wbudowany akumulator, może być użytkowany ze smartfonem. To niewielkie urządzenie jest bardzo funkcjonalne. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, jest poręczne i lekkie. Docenią je szczególnie osoby, które lubią słuchać muzyki w drodze do pracy, szkoły lub podczas biegania.

Wśród przenośnych wzmacniaczy słuchawkowych można spotkać urządzenia bezprzewodowe. Wzmacniacze słuchawkowe bluetooth pozwalają na głębszą integrację ze smartfonem lub tabletem i bezprzewodową korekcję dźwięku. Wzmacniacz ma za zadanie poprawę jakości brzmienia. Jego możliwości są jednak mniejsze od urządzeń podłączanych przewodowo. Minusem rozwiązań opartych o bluetooth jest także ograniczony, dość mały zasięg i możliwość powstawania zakłóceń i pojawiania się pewnych strat w jakości dźwięku.

Oko Horusa się świeci

Wzmacniacz słuchawkowy stacjonarny jest większy i zazwyczaj oferuje również większą moc wyjściową, co przekłada się na jeszcze lepsze parametry dźwięku. Wzmacniacze słuchawkowe stacjonarne przydadzą się użytkownikom komputerów, telewizorów i odtwarzaczy muzycznych, którzy preferują korzystanie ze słuchawek.

Wzmacniacz słuchawkowy czy karta muzyczna do komputera?

To częsta wątpliwość użytkowników komputerów. Co będzie lepszym wyborem? Trudno wskazać jednoznacznie, ale warto poznać różnice w działaniu tych rozwiązań i ich możliwości, by dobrać jak najlepszą opcję dla siebie. Dla wymagających osób dedykowany wzmacniacz będzie lepszym wyborem niż zakup nowej karty. Ma znacznie większe możliwości niż sama karta dźwiękowa. Może poprawić jakość dźwięku, dobrze zrównoważyć brzmienie w słuchawkach i zaspokoić wymagania nawet audiofilów. Wzmacniacz słuchawkowy do komputera jest prosty w obsłudze i instalacji. Podłącza się go za pomocą złącza USB.

Lehmann

Karta muzyczna – to nic innego, jak karta dźwiękowa, która jest jednym z podstawowych elementów komputera. Jeśli jest słabej jakości, wpłynie niekorzystnie na dźwięk i słabo będzie współpracować nawet z najlepszymi słuchawkami. Warto decydować się na te modele kart, które posiadają wbudowany wzmacniacz słuchawkowy lepszej jakości niż w modelach standardowych.

Technologie

Wzmacniacze słuchawkowe można również podzielić ze względu na zastosowane w nich technologie. Ogólny podział wzmacniaczy przedstawia się następująco:

Wzmacniacze słuchawkowe tranzystorowe (ang. solid state) – to względnie proste konstrukcje, które zapewniają odpowiednią moc do wysterowania słuchawek. Są to najpopularniejsze konstrukcje spotykane w sprzedaży. Opierają się jak sama nazwa wskazuje na układach tranzystorowych lub scalonych wzmacniaczach operacyjnych, dających na ogół bardzo neutralne, ale precyzyjne i zarazem dość techniczne brzmienie. Taki przynajmniej panuje na ich temat stereotyp. W rzeczywistości urządzenia takie, zwłaszcza w przypadku droższych konstrukcji, potrafią mieć różnorakie brzmienie: cieplejsze, naturalne, neutralne, szybkie, dynamiczne, jak i tendencyjnie jasne czy analityczne. Wzmacniacze tego typu najczęściej bywają znacznie tańsze od rozwiązań opartych o wykorzystanie lamp.

Pro-ject

Wzmacniacze słuchawkowe lampowe działają w oparciu o starszą technologię wzmacniaczy audio i wykorzystują zestaw lamp elektronowych. Ze względu na gabaryty, ciężar i ilość wydzielanego ciepła występują typowo jako stacjonarne. Mają swój niepowtarzalny klimat. Bywają wybierane przez audiofilów, którzy doceniają ich oryginalne brzmienie. Wzmacniacze lampowe różnią się od solid state głównie brzmieniem, ale też i np. zakresami oporności słuchawek jakie są w stanie zasilić. Generalizując różnice, można przyjąć że z układów półprzewodnikowych uzyskuje się na ogół brzmienie bardziej szczegółowe, natomiast z lamp bardziej muzykalne i posiadające swój unikatowy czar.

Pathos Auris

Wzmacniacze słuchawkowe hybrydowe – to połączenie konstrukcji wzmacniacza lampowego ze wzmacniaczem tranzystorowym.

W takich konstrukcjach stosuje się zarówno lampę elektronową, jak i tranzystory, w dowolnej kolejności i wedle uznania producenta. W ten sposób uzyskuje się zarówno mieszaninę brzmień, jak i właściwości prądowych.

Wzmacniacze combo-DAC (integry słuchawkowe). Dostępne są również wzmacniacze, które są od razu zintegrowane ze sprzętem źródłowym. Na pokładzie znajduje się DAC, najczęściej z gniazdem USB oraz wejściami cyfrowymi, które podłącza się albo do stacjonarnego odtwarzacza audio albo do komputera. Dzięki czemu oszczędza się na kosztach i miejscu zajmowanym przez sprzęt. Rozwiązanie to ma jednak zasadniczą niedogodność. Nie można ich ulepszać, przy wymianę którejś z ich części składowych, ani wymienić choćby jednego z elementów, który okazałby się słabo dopasowany do słuchawek, np. na mocniejszy wzmacniacz.

Energizery

Istnieje też unikatowy typ wzmacniacza, jakim jest energizer, łączący cechy wzmacniacza słuchawkowego i zasilacza, jednakże jest to konstrukcja spotykana tylko i wyłącznie dla słuchawek elektrostatycznych, potrzebujących bardzo wysokiego napięcia dla napędzenia, znajdujących się w tych słuchawkach elektrod. Stosowanie energizerów wynika bezpośrednio z technologii elektrostatycznej i samego zjawiska elektrostatycznego. Takiego sprzętu nie można wykorzystać z innymi, konwencjonalnymi słuchawkami.

Typy wzmacniaczy ze względu na klasę pracy stopnia wyjściowego:

Klasa A – przez wzmacniacz tego typu  (jego stopień końcowy) prąd płynie nieprzerwanie przez cały czas, a jego zużycie nie spada w żadnym momencie do zera. Wadą wzmacniaczy słuchawkowych klasy A jest mała sprawność energetyczna, co pociąga za sobą konieczność zastosowania większych zasilaczy. Wzmacniacze klasy A mają jednak swoich zwolenników, którzy uważają, że urządzenia te zapewniają lepszą jakość dźwięku niż wzmacniacze innych klas.

Klasa B – oparta o ustawienie wzmacniacza na granicy przewodzenia. Każdy z dwóch elementów przewodzących funkcjonuje przez połowę cyklu. Wzmacniacze słuchawkowe klasy B są wydajniejsze energetycznie od urządzeń z klasy A. Ich wadą jest trudność w ustawieniu tranzystora lub lampy dokładnie na granicy przewodzenia.

Klasa AB – gdy urządzenie znajduje się w spoczynku, przepływa przez nie niewielki prąd. Podczas pracy, każdy z elementów przewodzących pracuje przez więcej niż połowa cyklu. W klasie AB pracuje większość klasycznych wzmacniaczy audio.

Klasa C – to wzmacniacze, w których każdy z elementów przewodzących pracuje krócej niż przez połowę cyklu. Wzmacniacze tego typu są bardzo rzadko stosowane w technice audio i wymagają nietypowych rozwiązań układowych.

Klasa D – to wzmacniacze słuchawkowe impulsowe, określane również mianem PWM amplifier (z modulacją szerokości impulsów). Producenci często określają wzmacniacze klasy D mianem wzmacniaczy cyfrowych, ale należy do tego podchodzić z rezerwą, gdyż część tych urządzeń jest tak nazywanych na wyrost i niesłusznie. Wzmacniacze klasy D to zróżnicowana grupa urządzeń, zawierająca kolejne podklasy i kategorie wzmacniaczy opartych na układzie klasy D. To technologia popularna i stosunkowo niedroga.

TEAC

Który będzie najlepszy?

Taki, który uzyska ze słuchawkami zarówno najlepszą synergię, jak i poprawnie je napędzi. Zakup po prostu drogiego sprzętu nie jest od razu gwarancją tego, że w przypadku każdych słuchawek efekty będą takie same. Poza tym odpowiedzi na „najlepszy” wybór będzie przynajmniej kilka i nie ma tej jednej najbardziej właściwej. Trzeba pamiętać, że wzmacniacz zawsze wpływa na brzmienie i choć może zbliżać się do idei sprzętu jak najbardziej „transparentnego”, to jednak zawsze jakiś tam, nawet minimalny jego wpływ będzie przez nas odczuwalny.

Jak dobrać najlepszą synergię?

Na zasadzie przeciwności lub akcentowania pewnych cech brzmienia. Jeśli słuchawki nasze się nam podobają, ale cierpią na niedostateczne doświetlenie góry, warto szukać wzmacniacza grającego jasno, aby miał szansę ubytek ten w słuchawkach skompensować. Z kolei jeśli mamy słuchawki o niedostatecznej ilości niskich tonów, najlepiej jest szukać takiego, który owe braki zniweluje. Analogicznie postępujemy w sytuacjach zbyt oddalonej średnicy czy małej sceny, a jeśli zmiany przez wzmacniacz wprowadzone są dobre, choć zbyt skromne w skali, warto pomyśleć albo nad zmianą słuchawek, albo i działaniem w tym samym kierunku również w przypadku pozostałych elementów toru.

Podsumowanie

Wzmacniacze słuchawkowe to nie tylko bardziej wydajne zasilanie. Mają także swoje właściwości brzmieniowe o cechach unikatowych i nie zawsze pasujących do wszystkich słuchawek jakie są na rynku. Dlatego też nie jest możliwe wskazanie „w ciemno” najlepszego wyboru. Potrzebne są tutaj testy odsłuchowe i niezbędne porównania.

Z pozoru może się to wydawać kłopotliwe i męczące. Nadaje to jednak pewnego smaku i uroku w odkrywaniu różnych cech poszczególnych konfiguracji. I to chyba właśnie chodzi w szukaniu najlepszego zestawienia.

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(18 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: