Poprzedni
Następny

Jaki wzmacniacz audio do komputera? Jak podłączyć wzmacniacz audio i wzmacniacz słuchawkowy do komputera?

Średnia ocen: 5
(27 ocen) 15 komentarzy

W dzisiejszych czasach, korzystanie z komputera jako głównego źródła dźwięku jest niezwykle powszechne, np. podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Jednak jakość brzmienia komputerowych głośników często pozostawia wiele do życzenia. Jednym ze sposobów, aby temu zaradzić jest zakup zewnętrznego wzmacniacza audio, który poprawi jakość dźwięku i wzmocni wrażenia audiowizualne.

Aby uzyskać wysokiej jakości dźwięk wbudowane głośniki w laptopa są niewystarczające, dlatego warto sięgnąć po głośniki aktywne lub oddzielny zestaw stereo

Jeszcze kilka lat temu komputer w roli źródła w naszym systemie audio kojarzył się z niskiej jakości plikami mp3 a branża skupiała się na „jedynym słusznym” wówczas kierunku – płycie CD. Wraz z rozwojem technologii i serwisów streamingowych podejście to uległo zmianie. Odkąd pojemność dysków zwiększyła się wielokrotnie nie musimy już ograniczać wielkości plików i tracić na jakości brzmienia. Wręcz przeciwnie – formaty cyfrowego zapisu audio pokroju DSD zapewniają zupełnie nowe doświadczenia słuchowe.

To sprawia, że komputer jako źródło cyfrowego audio ma w sobie niezaprzeczalny potencjał a włączenie go do domowego systemu dźwiękowego może dać dużo satysfakcji również do słuchania muzyki i fanom muzyki – nie tylko gier czy oglądania filmów na PC.

Rotel A12 MkII to wzmacniacz, który pozwala na podłączenie komputera, odtwarzacza CD i oczywiście podłączanie głośników

Jest tylko jeden problem – wbudowana karta dźwiękowa. To na niej najczęściej oszczędzają producenci komputerów. Dlatego w większości urządzeń otrzymujemy ją w formie zintegrowanej z płytą główną. A to praktycznie odcina nas od brzmienia na satysfakcjonującym poziomie. Nawet jeśli podłączymy do niej wysokiej klasy aktywne głośniki lub połączymy z wyrafinowanym wzmacniaczem analogowym, skazujemy się na sygnał pełen zakłóceń, powodowanych aktywnością pozostałych podzespołów komputera.  

Jak więc cieszyć się wysokiej jakości brzmieniem z komputera?

Najlepszym i najprostszym wyjściem jest podłączenie do komputera wzmacniacza stereo z przetwornikiem C/A. Urządzenie to w zastąpi wbudowaną w komputer kartę muzyczną oraz sprawi, że dźwięk, który uzyskamy, nabierze mocy, przejrzystości i czystości.  

Jeśli posiadamy już wzmacniacz a brakuje nam konwertera cyfrowo analogowego, możemy zdecydować się na zakup samego konwertera w formie samodzielnego modułu, jak np. AudioQuest Dragonfly Cobalt, który połączymy cyfrowo z komputerem i analogowo z posiadanym przez nas wzmacniaczem.

Dragonfly Cobalt sprawdzi się przy podłączeniu do komputera

AudioQuest Dragonfly to seria urządzeń, które w obudowie przypominającej pendrive łączą zalety przetwornika C/A, przedwzmacniacza oraz wzmacniacza słuchawkowego. Z jednej strony mają wtyk USB, a z drugiej wejście słuchawkowe 3,5 mm. Dragonfly to niezwykle prosty i wydajny sposób na poprawę jakości dźwięku z komputera. Za pomocą portu USB podłączamy urządzenie do komputera, a do portu wyjściowego można podłączyć nie tylko wzmacniacz, ale także słuchawki czy kolumny aktywne.

Innym rozwiązaniem będzie zakup wzmacniacza zintegrowanego z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Po pierwsze otrzymujemy wtedy kompletny system, którego konstrukcja jest ukierunkowana na współpracę z komputerem (jak w modelach NAD C338 czy Rotel A12 MKII). Po drugie takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania dodatkowych przewodów połączeniowych.

W NAD C338 znajdziemy wbudowany Chromecast, starannie opracowaną z wykorzystaniem specjalnie modyfikowanych stopni wyjściowych Hypex UcD amplifikację w klasie D, zaawansowany przetwornik C/A, bogaty zestaw analogowych i cyfrowych wejść, wysokiej klasy przedwzmacniacz gramofonowy oraz wzmacniacz słuchawkowy. Całości dopełnia strumieniowanie dźwięku z urządzeń Bluetooth..

Brzmienie, które ma moc

W jaki sposób zatem dobrać wzmacniacz do swojego komputera? Kluczowy jest dźwięk, dlatego warto wybrać się na odsłuchy do salonu audio. Charakter brzmienia to wartość niepoliczalna, nic więc dziwnego, że tak ważne jest tutaj wypróbowanie produktu, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Słuchając, jak współpracują ze sobą wzmacniacz do PC i podłączone do niego kolumny zyskujemy pewność, że brzmienie, jakie wspólnie tworzą, przypadnie nam do gustu.

Słuchać muzyki z komputera możesz na różne sposoby

Warto też zwrócić uwagę na moc urządzenia - zwłaszcza jeżeli w tworzonym zestawie audio mają znaleźć się bardziej wymagające kolumny niż niewielkie głośniki podstawkowe. Przykładem nowoczesnego wzmacniacza o wysokiej mocy jest NAD M10 V2. Model ten jest połączeniem wyrafinowanego streamera muzycznego i potężnego 100-watowego wzmacniacza w pojedynczej, stylowej konstrukcji. W efekcie mamy do czynienia z wszechstronnym urządzeniem, które świetnie odnajdzie się w każdej muzyce. Brzmienie pozytywnie zaskakuje uniwersalnością, subtelnością oraz kulturą grania, jednocześnie zachwycając niesamowitą dynamiką.

Kompaktowe wzmacniacze

Kupując wzmacniacz do komputera zastanów się również, gdzie ustawisz urządzenie. W większości przypadków będzie to biurko, na którym stoi już monitor, lub laptop, czasem również mysz i klawiatura. W takiej konfiguracji na znaczeniu rośnie kwestia wymiarów wzmacniacza.

Wzmacniacz można podłączyć np. do wyjścia słuchawkowego komputera za pomocą kabla jack 3.5 mm -> RCA

W związku z tym, niektórzy producenci oferują urządzenia o znacznie mniejszych wymiarach niż klasyczne dla Hi-Fi 435 mm szerokości, wzmacniacze te – jak w przypadku modelu Yamaha WXA-50 - ustawisz zarówno w poziomie, jak i w pionie. System stojaków pozwala ustawić wzmacniacz Yamaha WXA 50 w pionowej pozycji. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia umiejscowienie w pobliżu komputera lub laptopa.

Ciekawym rozwiązaniem będzie z pewnością też wzmacniacz strumieniowy Bluesound POWERNODE, do którego wystarczy podłączyć głośniki. Ta kompaktowa i minimalistyczna konstrukcja dostarcza 80 W mocy na kanał, stanowiąc połączenie audiofilskiej jakości komponentów i funkcjonalności multiroom, czego efektem jest intuicyjny system audio high-res dla współczesnych miłośników dobrego brzmienia. Model ten oferuje szeroki zakres połączeniowy i wspiera HDMI eARC, dwuzakresowe Wi-Fi i Ethernet, Apple AirPlay 2, dwukierunkowy Bluetooth aptX HD, RCA,  złącze optyczne Toslink, gniazdo jack 3,5 mm oraz USB typu A.

Nie tylko komputer

Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę kupując wzmacniacz do PC – są możliwości połączeniowe. Podstawą jest tutaj wejście USB. To z jego pomocą ominiemy wbudowaną w komputer kartę muzyczną. Decydując się na model z asynchronicznym wejściem USB dodatkowo w wydatny sposób ograniczymy zniekształcenia jitter, a więc zapewnimy sobie wysokiej jakości transmisję audio. 

Bluesound POWERNODE Edge to streamer ze wzmacniaczem - niezwykle wygodne rozwiązanie do komputera, w które warto zainwestować

Jeśli zamierzamy podłączyć do urządzenia telewizor lub zewnętrzny odtwarzacz CD, warto, aby wzmacniacz posiadał również wejście HDMI oraz cyfrowe wejścia koaksjalne i optyczne.

Przydatne jest również gniazdo słuchawkowe, które z pewnością okaże się przydatne np. podczas grania. Niektóre modele – jak wcześniej wspomniany wzmacniacz Yamaha WXA-50 pozwalają na bezprzewodową komunikację ze słuchawkami poprzez Bluetooth z kodekiem aptX. Takie rozwiązanie zapewni Ci znacznie większą swobodę ruchu przy jednoczesnym zachowaniu jakości sygnału audio na poziomie CD.

Jeśli poza plikami cyfrowymi słuchamy również np. płyt winylowych, warto sprawdzić, czy urządzenie, które kupujemy, posiada również wejście phono. Takie rozwiązanie, które znajdziesz np. w modelu Peachtree Audio nova150, pozwoli odsłuchiwać zawartość winylowych krążków bez konieczności sięgania po przedwzmacniacz gramofonowy.

Wzmacniacz Peachtree Nova 150 uprzyjemni słuchanie muzyki z komputera

Model ten jest stworzony dla współczesnych użytkowników systemu audio. Urządzenie z jednej strony zapewnia bardzo wysoki poziom współpracy z PC, z drugiej – nie zamyka się na źródła analogowe, o czym świadczy chociażby obecność wejścia phono MM.

Nowy układ, nowe możliwości

Najlepsze wzmacniacze do PC (np. Yamaha WXA-50) zapewniają nie tylko wysoką jakość dźwięku, ale także dodatkowe funkcjonalności, takie jak na przykład szeroka funkcjonalność sieciowa w ramach systemu multi-room. W przypadku wspomnianego modelu mówimy o autorskim rozwiązaniu firmy Yamaha o nazwie MusicCast.

Funkcja ta sprawia, że zgromadzona w pamięci komputera biblioteka utworów wychodzi poza cztery ściany pomieszczenia odsłuchowego. Pozwala ona również na powiększanie systemu audio o kolejne urządzenia, obsługujące ten standard komunikacji. Multi-room w ramach systemu MusicCast to również na przykład streaming audio z takich serwisów, jak TIDAL, Spotify czy Deezer oraz możliwość sterowania urządzeniem z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne. Prosta w obsłudze aplikacja sprawia, że sterowanie wzmacniaczem Yamaha WXA 50 wymaga jedynie kilku tapnięć na ekranie smartofnu.

Jak podłączyć wzmacniacz słuchawkowy do komputera?

Wzmacniacz słuchawkowy jest łatwy w obsłudze, instalacji i konfiguracji. Najlepiej podłączyć go za pomocą wbudowanego złącza USB-B. Wybierając wzmacniacz słuchawkowy do komputera, warto więc zwrócić uwagę na to, czy ma taką możliwość i do podłączenia wykorzystać kabel USB.

Jak podłączyć wzmacniacz audio do komputera?

Wzmacniacz można podłączyć do komputera za pomocą kabla jack 3.5 mm -> RCA lub przewodu USB, jeżeli wzmacniacz wyposażony jest w dedykowane komputerowi złącze USB. Jeśli wzmacniacz stereo ma wbudowany moduł Bluetooth lub Wi-Fi, możesz połączyć go z komputerem wyposażonym w kartę sieciową bezprzewodowo. Więcej informacji na temat tego, jak podłączyć komputer do wzmacniacza znajdziesz w naszym poradniku:

Główną zaletą podłączenia komputera do systemu stereo przewodem USB A -> USB B jest to, że wzmacniacz przejmuje wtedy karty dźwiękowej. Dzięki temu uzyskasz lepszą jakość dźwieku, niż kiedy podłączysz komputer przez wyjście audio jack.

Podsumowanie

Stworzenie systemu audio w oparciu o układ komputer-wzmacniacz z USB DAC niesie ze sobą wiele możliwości. Z jednej strony wzbogacamy nasz komputer o wysokiej klasy system przetwarzania i emisji cyfrowego sygnału audio, który pozwoli nam w końcu uzyskać podczas grania czy oglądania filmów dźwięk na zadowalającym poziomie. Z drugiej zyskujemy dostęp do biblioteki plików wysokiej rozdzielczości i serwisów strumieniowych. Nic dziwnego, że liczba użytkowników audio, zainteresowanych takim rozwiązaniem, stopniowo rośnie – na co wskazują na przykład liczne rankingi wzmacniaczy do PC.

Szukając inspiracji w takich porównaniach, warto pamiętać, że żadne z nich nie odpowie nam na pytanie, czy brzmienie, które uzyskamy z pomocą konkretnego urządzenia, sprosta naszym indywidualnym oczekiwaniom. Kompletowanie systemu audio to zadanie, które wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego – szczególnie jeśli podchodzimy do tego wyzwania po raz pierwszy – nie warto robić tego w pojedynkę. #EksperciDobregoBrzmienia od ponad 25 lat pomagają klientom w dobraniu właściwego sprzętu audio, ich doświadczenie może Ci bardzo pomóc przy komponowaniu twojego własnego systemu audio.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(27 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: