Poprzedni
Następny

Jaki wzmacniacz do komputera?

Komputer sercem systemu audio? To, co do niedawna wydawało się nie do pomyślenia, dziś jest ciekawą alternatywą, z której korzystają kolejni użytkownicy. Kompletując zestaw audio w oparciu o komputer nie zapominaj jednak o wzmacniaczu. Jaki najlepiej pasuje do sprzętu klasy PC?

Jaki wzmacniacz do komputera kupić - poradnik Top Hi-Fi

Jeszcze kilka lat temu komputer w roli źródła w naszym systemie audio był swoistym faux-pas. Urządzenia te kojarzyły się z niskiej jakości plikami mp3 a branża skupiała się na „jedynym słusznym” wówczas kierunku – płycie CD. Wraz z rozwojem technologii informacyjnych podejście to uległo zmianie. Odkąd pojemność dysków zwiększyła się wielokrotnie, nie musimy już ograniczać wielkości plików i tracić na jakości brzmienia. Wręcz przeciwnie – formaty cyfrowego zapisu audio pokroju DSD zapewniają zupełnie nowe doświadczenia słuchowe.

To sprawia, że komputer jako źródło cyfrowego audio ma w sobie niezaprzeczalny potencjał a włączenie go do domowego systemu dźwiękowego może dać dużo satysfakcji również fanom muzyki – nie tylko gier czy oglądania filmów na PC.

Jest tylko jeden problem – wbudowana karta dźwiękowa. To na niej najczęściej oszczędzają producenci komputerów. Dlatego w większości urządzeń otrzymujemy ją w formie zintegrowanej z płytą główną. A to praktycznie odcina nas od brzmienia na satysfakcjonującym poziomie. Nawet jeśli podłączymy do niej wysokiej klasy aktywne głośniki, lub połączymy z wyrafinowanym wzmacniaczem analogowym, skazujemy się na sygnał pełen zakłóceń, powodowanych aktywnością pozostałych podzespołów komputera.  

Jak więc cieszyć się wysokiej jakości brzmieniem z komputera?

Zdaniem ekspertów Top Hi-Fi & Video Design najlepszym i najprostszym wyjściem jest podłączenie do komputera wzmacniacza stereo z przetwornikiem C/A. Urządzenie to w zastąpi wbudowaną w komputer kartę muzyczną oraz sprawi, że dźwięk, który uzyskamy, nabierze mocy, przejrzystości i czystości.  

Jeśli posiadamy już wzmacniacz a brakuje nam konwertera cyfrowo analogowego, możemy zdecydować się na zakup samego konwertera w formie samodzielnego modułu (np. Audioquest Dragonfly Black), który połączymy cyfrowo z komputerem i analogowo z posiadanym przez nas wzmacniaczem.

Bardziej przemyślanym rozwiązaniem będzie jednak zakup wzmacniacza zintegrowanego z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Po pierwsze otrzymujemy wtedy kompletny system, którego konstrukcja jest ukierunkowana na współpracę z komputerem (jak w modelach NAD D3020 czy Rotel A-12). Po drugie takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania dodatkowych przewodów połączeniowych.

NAD seria Classic DUrządzenia NAD z serii Classic D to z jednej strony wysoka funkcjonalność w połączeniu z komputerem, z drugiej – dodatkowe możliwości, wynikające z obsługi Bluetooth z kodekiem aptX , który pozwala na uzyskanie wysokiej jakości transmisji.

Brzmienie, które ma moc

W jaki sposób zatem dobrać wzmacniacz do swojego komputera? Nie kupuj bazując tylko na opiniach w sieci – radzą eksperci Top Hi-Fi & Video Design i dodają – nie polegaj wyłącznie na rankingach wzmacniaczy. Tu kluczowy jest dźwięk, dlatego warto wybrać się na odsłuchy do salonu audio. Charakter brzmienia to wartość niepoliczalna, nic więc dziwnego, że tak ważne jest tutaj wypróbowanie produktu, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Słuchając, jak współpracują ze sobą wzmacniacz do PC i podłączone do niego kolumny zyskujemy pewność, że brzmienie, jakie wspólnie tworzą, przypadnie nam do gustu.

Zwróć również uwagę na moc urządzenia. Kilkunastowatowy wzmacniacz z powodzeniem obsłuży parę niewielkich głośników podstawkowych, jednak może mieć problem z bardziej wymagającymi wolnostojącymi kolumnami.

W pionie i w poziomie

Kupując wzmacniacz do komputera zastanów się również, gdzie ustawisz urządzenie. W większości przypadków będzie to biurko, na którym stoi już monitor, lub laptop, czasem również mysz i klawiatura. W takiej konfiguracji na znaczeniu rośnie kwestia wymiarów wzmacniacza.

W związku z tym, niektórzy producenci oferują urządzenia o znacznie mniejszych wymiarach, niż klasyczne dla Hi-Fi 435 mm szerokości. Wzmacniacze te – jak w przypadku modeli NAD D7050 czy Yamaha WXA-50 ustawisz zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Yamaha WXA-50System stojaków pozwala ustawić wzmacniacz Yamaha WXA 50 w pionowej pozycji. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia umiejscowienie w pobliżu komputera lub laptopa.

Nie tylko komputer

Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę kupując wzmacniacz do PC – są możliwości połączeniowe. Podstawą jest tutaj wejście USB. To z jego pomocą ominiemy wbudowaną w komputer kartę muzyczną. Decydując się na model z asynchronicznym wejściem USB (jak we wzmacniaczu Teac AI-301DA) dodatkowo w wydatny sposób ograniczymy zniekształcenia jitter, a więc zapewnimy sobie wysokiej jakości transmisję audio. 

TEAC AI-301DATeac AI-301DA to bardzo dobra propozycja dla nowoczesnych użytkowników sygnału audio. Urządzenie pozwala odtwarzać pliki wysokiej rozdzielczości (z DSD  włącznie) oraz zapewnia moc 40 W na kanał, która pozwoli na współpracę z nawet bardzo wymagającymi kolumnami.

Jeśli zamierzamy podłączyć do urządzenia telewizor lub zewnętrzny odtwarzacz CD, warto, aby wzmacniacz posiadał również wejście HDMI oraz cyfrowe wejścia koaksjalne i optyczne.

Nie zapomnij również o wyjściu słuchawkowym, z którego skorzystasz z pewnością np. podczas grania. Niektóre modele – jak wcześniej wspomniany wzmacniacz Yamaha WXA-50 pozwalają na bezprzewodową komunikację ze słuchawkami poprzez Bluetooth z kodekiem aptX. Takie rozwiązanie zapewni Ci znacznie większą swobodę ruchu przy jednoczesnym zachowaniu jakości sygnału audio na poziomie CD.

Jeśli poza plikami cyfrowymi słuchamy również np. płyt winylowych, warto sprawdzić, czy urządzenie, które kupujemy, posiada również wejście phono. Takie rozwiązanie, które znajdziesz np. w modelu Peachtree Audio nova150, pozwoli odsłuchiwać zawartość winylowych krążków bez konieczności sięgania po przedwzmacniacz gramofonowy.

Peachtree Audio nova150Peachtree Audio nova150 to model stworzony dla współczesnych użytkowników systemu audio. Urządzenie z jednej strony zapewnia bardzo wysoki poziom współpracy z PC, z drugiej – nie zamyka się na źródła analogowe, o czym świadczy chociażby obecność wejścia phono MM.

Nowy układ, nowe możliwości

Najlepsze wzmacniacze do PC (np. Yamaha WXA-50), zapewniają również dodatkowe funkcjonalności, takie jak na przykład szeroka funkcjonalność sieciowa w ramach systemu multi-room. W przypadku wspomnianego modelu mówimy o autorskim rozwiązaniu firmy Yamaha o nazwie MusicCast. Funkcja ta sprawia, że zgromadzona w pamięci komputera biblioteka utworów wychodzi poza cztery ściany pomieszczenia odsłuchowego. Pozwala ona również na powiększanie systemu audio o kolejne urządzenia, obsługujące ten standard komunikacji. Multi-room w ramach systemu MusicCast to również na przykład streaming audio z takich serwisów, jak TIDAL, Spotify czy Deezer oraz możliwość sterowania urządzeniem z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne.

Yamaha WXA-50Prosta w obsłudze aplikacja sprawia, że sterowanie wzmacniaczem Yamaha WXA 50 wymaga jedynie kilku tapnięć na ekranie smartofnu.

Podsumowując

Stworzenie systemu audio w oparciu o układ komputer-wzmacniacz z USB DAC niesie ze sobą wiele możliwości. Z jednej strony wzbogacamy nasz komputer o wysokiej klasy system przetwarzania i emisji cyfrowego sygnału audio, który pozwoli nam w końcu uzyskać podczas grania czy oglądania filmów dźwięk na zadowalającym poziomie. Z drugiej zyskujemy dostęp do biblioteki plików wysokiej rozdzielczości i serwisów strumieniowych. Nic dziwnego, że liczba użytkowników audio, zainteresowanych takim rozwiązaniem, stopniowo rośnie – na co wskazują na przykład liczne rankingi wzmacniaczy do PC.

Szukając inspiracji w takich porównaniach, warto pamiętać, że żadne z nich nie odpowie nam na pytanie, czy brzmienie, które uzyskamy z pomocą konkretnego urządzenia, sprosta naszym indywidualnym oczekiwaniom. Kompletowanie systemu audio – nawet tego opartego o wzmacniacz PC – to zadanie, które wymaga wiedzy i… doświadczenia. Dlatego – szczególnie jeśli podchodzimy do tego wyzwania po raz pierwszy – nie warto robić tego w pojedynkę. Eksperci Top Hi-Fi & Video Design od ponad 25 lat pomagają klientom w dobraniu właściwego sprzętu audio, ich doświadczenie może Ci bardzo pomóc przy komponowaniu twojego własnego systemu audio.

 

---

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradcówTop Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszychsalonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołustrony głównej Top Hi-Fi & Video Design

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(27 ocen)

Polecane

 1. D7050

  D7050

  NAD
  Wzmacniacze zintegrowane
  4 399 zł
  Prosimy o kontakt
 2. Supercena
  D1050

  D1050

  NAD
  Przetworniki C/A
  Już od 1 699 zł Normalna cena 2 299 zł
 3. AI-301DA

  AI-301DA

  TEAC
  Wzmacniacze zintegrowane
  Już od 2 099 zł Normalna cena 2 499 zł
 4. MusicCast WXA-50

  MusicCast WXA-50

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 2 395 zł Normalna cena 2 495 zł
 5. nova150

  nova150

  Peachtree Audio
  Wzmacniacze zintegrowane
  Już od 6 569 zł Normalna cena 7 299 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: