HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface, jest jednym z najpopularniejszych – jeśli nie najpopularniejszym – typem przewodów AV spotykanych w domowych systemach. Uniwersalny, obsługiwany przez nadzwyczaj szeroki wachlarz urządzeń, przesyła zarówno dźwięk, jak i obraz. Pod koniec 2020 roku na rynek wkroczył nowy standard HDMI, określany jako HDMI 2.1. To doskonała okazja, żeby przyjrzeć się jego możliwościom.
Wprawne oko zauważy, że w specyfikacjach coraz większej liczby urządzeń audio-wideo pojawia się informacja o obecności wyjść/wejść HDMI 2.1. Ma je część nowych amplitunerów AV (np. Yamaha RX-V4A, Yamaha RX-V6A i Yamaha RX-A2A), a także konsole do gier PlayStation 5 i Xbox Series X, telewizory czy odtwarzacze Blu-ray. Nowy standard HDMI wprowadza szereg istotnych innowacji, w stosunku do poprzedniej wersji, czyli HDMI 2.0, będących nieraz prawdziwymi „krokami milowymi”.
HDMI 2.1 – specyfikacja i możliwości
Możemy wyróżnić różne rodzaje kabli HDMI i różne ich wersje. 2.1 to wersja standardu HDMI, która przede wszystkim umożliwia przesyłanie sygnału wideo w rozdzielczości 4K Ultra HD w trybie HDR (High Dynamic Range) i płynnością klatek na poziomie 120 FPS. Stanowi to ogromny przeskok jakościowy, ponieważ HDMI 2.0 obsługiwało sygnał 4K i technologię HDR przy dwukrotnie mniejszej płynności, bo 60 FPS. Tak duża różnica będzie dostrzegalna szczególnie przy dynamicznych, co na pewno docenią gracze. HDMI 2.1 będzie też przygotowane na rozdzielczość 8K. Sygnał w tej jakości może być odtwarzany z płynnością 30 FPS.
To jednak nie wszystko. Nowa wersja HDMI cechuje się ponad 2,5-krotnie większą przepustowością, niż standard 2.0, nie wspominając już o HDMI 1.4. Prędkość przesyłu danych wynosi tu 48 Gb/s, co przy 18 Gb/s jest naprawdę kosmiczną zmianą. Możemy zatem spodziewać się kolosalnej różnicy ze względu na jakość wyświetlanego obrazu, nawet jeżeli mówimy „tylko” o rozdzielczości 4K.
Miłośników dobrego dźwięku także czeka kilka niespodzianek, choćby obecny w HDMI 2.1 protokół eARC (enhanced Audio Return Channel). Pozwala on na przekazywanie dźwięku w wysokiej rozdzielczości w takich standardach, jak Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD Master Audio czy Dolby TrueHD.
Graczy ucieszy też na pewno funkcja ALLM (Auto Low Latency Mode). Jeżeli będziemy korzystali z telewizora i konsoli obsługujących port HDMI 2.1, to po włączeniu gry mechanizm ten automatycznie uruchomi konfigurację obrazu zoptymalizowaną do tego celu. I w drugą stronę. Jeżeli po sesji gamingowej zdecydujemy się na seans filmowy przy wykorzystaniu np. Netflixa, telewizor zadba o odpowiedni tryb.
Standard HDMI 2.1 – jaki kabel Ultra High Speed HDMI wybrać?
Aby móc korzystać z opisanych wyżej dobrodziejstw, nie wystarczy nam posiadanie urządzeń z portami HDMI 2.1. Potrzebne są także odpowiednie typy kabli HDMI, dopasowane do tego standardu i możliwości urządzeń. Kable obsługujące standard HDMI 2.1 są określane jako przewody HDMI Ultra High Speed. W ofercie Top Hi-Fi & Video Design mamy szereg kabli, które możemy z czystym sumieniem polecić. Są to przewody amerykańskiej firmy AudioQuest.
Wiele osób, nieposiadających doświadczenia w branży audio-wideo uważa, że przewód (a szczególnie cyfrowy) transportuje po prostu „zera” i „jedynki”, a więc nie ma różnicy, który wybierzemy. Stąd w sieci można natknąć się na głosy, które dyskredytują kupno kabla za kilkaset złotych – bo przecież i tak nic to nie zmieni. Nic bardziej mylnego, szczególnie jeżeli zamierzamy połączyć urządzenia AV wysokiej klasy. Wystarczy porównać jakość przesyłu obrazu i dźwięku przez marketowy kabel HDMI za paręnaście, a nawet kilkadziesiąt złotych z markowym produktem opracowanym przez fachowców. Wątpliwości pryskają w mgnieniu oka. Już na wstępie warto skorzystać z renomowanych kabli HDMI – choćby po to, by uniknąć rozczarowania, dlaczego tak wyśrubowane, hucznie zapowiadane możliwości nowoczesnych urządzeń AV prezentują się… nie za dobrze, mówiąc oględnie. Dlaczego zatem warto poświęcić czas i pieniądze na wybór przewodu wysokiej klasy?
Dlaczego przewody HDMI AudioQuest są dobrym wyborem?
Są trzy obszary, na których przewody – zarówno cyfrowe, jak i analogowe – mogą się od siebie różnić. Są nimi jakość i konstrukcja przewodnika oraz izolacja przed zakłóceniami.
W pierwszej kwestii Amerykanie zdecydowali się na wykorzystanie do produkcji kabli HDMI srebra – metalu charakteryzującego się znacznie lepszymi właściwościami przewodzącymi, niż szeroko stosowana miedź. Przewody z najwyższej półki pochodzące od tego producenta są w całości wykonane ze srebra (jeśli chodzi o materiał przewodnika). Pozostałe wykorzystują miedź, pokrytą w jakimś stopniu srebrnym płaszczem. Dzięki temu sygnał źródłowy trafia do odbiornika odpowiednio szybko, zaś „po drodze” nie tracimy cennych informacji, przekładających się na jakość sygnału, a tym samym odtwarzanych materiałów audio i wideo.
Więcej informacji o standardzie HDMI znajdziesz w artykułach:
- Glosariusz pojęć związanych z HDMI
- HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
- Co to jest CEC (Consumer Electronics Control) i co daje w telewizorach?
Konstrukcja kabli HDMI AudioQuest również może stanowić wzór dla konkurencji. Amerykanie zdecydowali się na wykorzystanie litych przewodników – przewód zawiera tylko jeden element miedzi/srebra. Jest to rozwiązanie bardziej zaawansowane technologicznie i odpowiednio droższe, jednak ma swoje odzwierciedlenie w brzmieniu i pozwala uzyskać też lepszej jakości przesył obrazu.
W jaki sposób AudioQuest rozwiązuje kwestię obrony przed zakłóceniami sygnału? Przede wszystkim należy powiedzieć, że każdy przewód działa jak antena – przyciąga, zbiera częstotliwości radiowe (RF), których w dzisiejszym świecie w każdym domu jest całe mnóstwo. Sieć Wi-Fi, sieci komórkowe, mikrofale… Przyznajmy, niewiele mają wspólnego z sygnałem audio-wideo z konsoli czy amplitunera. Kiepski przewód HDMI, z uwagi na niskiej klasy izolację, nie będzie w stanie obronić sygnału przed tymi zanieczyszczeniami. W związku z tym już na wstępie – jeszcze przed interpretacją tych danych przez telewizor – materiał będzie po prostu słabej jakości.
Uczciwie należy powiedzieć, że żaden przewód HDMI nie jest w stanie całkowicie odizolować sygnału od zakłóceń. Przewody AudioQuest korzystają z autorskiej technologii Noise-Dissipation System. Oznacza to, że mają 3- lub 5-warstwowy ekran, którego zadaniem jest redukcja zakłóceń RF już w początkowej fazie. W efekcie sygnał, który otrzymuje odbiornik, jest praktycznie wolny od niepożądanych informacji.
Kable HDMI AudioQuest Ultra High Speed – cena, który wybrać?
Aby nie pozostać gołosłownym, przedstawimy też konkretne serie kabli HDMI Ultra High Speed AudioQuest z różnych półek cenowych. W naszym przekonaniu są to doskonałe konstrukcje. Jaki kabel HDMI wybrać – to zależy także od jakości urządzeń, które zamierzamy łączyć. Można na to spojrzeć przez motoryzacyjną analogię. Podobnie, jak montaż rajdowego osprzętu w Volkswagenie Polo może się wydawać ekstrawagancją, tak montowanie instalacji gazowej w McLarenie Senna nie będzie najlepszym pomysłem.
Do mniej zaawansowanych systemów AV, w których jednak chcemy być spokojni o osiągnięcie 100 % możliwości w zakresie jakości dźwięku i obrazu, warto polecić kabel HDMI AudioQuest 48G Forest.
Jest stosunkowo niedrogi, a korzysta już z wcześniej opisanych rozwiązań technicznych amerykańskiej marki. Pod grubym oplotem izolacji skrywają się lite, długokrystaliczne miedziane przewodniki, pokryte srebrem w 0,5 %. Jak wszystkie kable HDMI AudioQuest, także te są kierunkowe, co również ma wpływ na niski poziom zniekształceń. Zielone, estetyczne obudowy wtyków uzasadniają nazwę i sprawiają, że przewód – oprócz funkcjonalności – wygląda po prostu bardzo dobrze.
O krok dalej idzie kabel HDMI AudioQuest 48G Cinnamon, wyróżniający się kolorystyką. Nie można odmówić charakteru tym krwistoczerwonym akcentom. Główną różnicą w stosunku do kabla HDMI Forest jest tutaj poziom wykorzystania srebra. Lite przewodniki są pokryte srebrem już w 1,25 %, co stanowi ponad dwukrotny przeskok w porównaniu do poprzedników.
Aby pozwolić rozwinąć skrzydła wyrafinowanym systemom AV, których wartość przekracza kilkanaście tysięcy złotych, należy skorzystać z przewodów HDMI odpowiednio wysokiej klasy. Do takich właśnie, wyspecjalizowanych zadań, chcielibyśmy polecić przewód HDMI AudioQuest 48G Vodka, którego nazwa z pewnością brzmi znacznie bardziej znajomo w słowiańskich, niż amerykańskich uszach.
HDMI HDMI nierówne – podsumowanie
Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać, że wybór przewodów HDMI dobrej klasy ma solidne podstawy i warto zadbać o to, aby po drodze nie stracić cennych informacji.
Nie wiesz jak wybrać kabel HDMI, jaka wersja przewodu HDMI będzie najlepsza, czy też, jaki będzie odpowiedni kabel HDMI do Twojego systemu audio-wideo? Wysokiej klasy okablowanie oferujemy w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design. Obecni na miejscu fachowi doradcy z pewnością pomogą Ci w wyborze i podpowiedzą, na jaki kabel HDMI warto się zdecydować.
Komentarze
Ta strefa wiedzy jest tak dobrze prowadzona że po przeczytaniu czuje się jakbym wiedział wszystko o kablach hdmi haha jesteście super
Też tak uważam, szczególnie, że nie pierwszy taki artykuł poradnikowy czytam. Do wielu zresztą wracam, gdy coś ponownie podłączam czy kupuje nowy gadżecik.
Chcialbym zobaczyć certyfikat ultra high speed na pudełku kabki audioquesta a nie artykuł marketingowy o drogich kablach hdmi a u dołu sprzedaż...