Poprzedni
Następny

Jaki kabel HDMI wybrać? Poradnik zakupowy

Średnia ocen: 4.3
(4 oceny) 4 komentarze

Masz już wzmacniacz, dekoder, nowy TV, odtwarzacz albo konsolę i zastanawiasz się, jak teraz zgrabnie to wszystko połączyć? A może myślisz nad wyborem dobrego okablowania do instalacji audio-video? Z tego poradnika dowiesz się, jakie funkcje oferują dzisiaj przewody HDMI, a także – po prostu – jaki kabel HDMI wybrać.

Jaki kabel HDMI wybrać? Poradnik zakupowy – spis treści:

 1. Co to jest kabel HDMI? O czym informują jego standardy?
 2. Czy wszystkie przewody HDMI z danego standardu mają podobne parametry?
 3. Dlaczego warto kupić droższy kabel HDMI?
 4. Jaki przewód HDMI wybrać?
 5. Podsumowanie

standardowy HDMI kabel może być wykorzystywany w systemach kina domowego, obsługujących m.in. standard DTS-HD Master Audio

Co to jest kabel HDMI? O czym informują jego standardy?

Na początek trochę przewodowej teorii. Akronim HDMI odnosi się do High Definition Multimedia Interface, co w wolnym tłumaczeniu można przełożyć jako: interfejs multimedialny o wysokiej rozdzielczości. I do tego właśnie działanie przewodu HDMI się sprowadza – pozwala on łączyć urządzenia multimedialne wyposażone w złącze HDMI i zapewnia transmisję danych o wysokiej „jakości”.

Właśnie z transmisją związany jest podział kabli HDMI na konkretne standardy, które odzwierciedlają możliwości danego przewodu. Dzisiaj tak naprawdę warto jednak pochylić się wyłącznie nad dwoma z nich, czyli:

 • HDMI 2.0 – o maksymalnej przepustowości wideo 14,40 Gbit/s, z obsługą HDR-u i ulepszonego zwrotnego kanału audio (eARC), który umożliwia przesyłanie nieskompresowanego sygnału dźwiękowego 5.1 oraz 7.1. Brakuje tu jednak obsługi kompresji DSC (Display Stream Compression), która pozwala uzyskać wyższe rozdzielczości oraz szybsze odświeżanie; nie ma także automatycznego małego trybu opóźnienia. Jeśli chodzi o transmisję obrazu, maksymalne parametry standardu 2.0 to rozdzielczość do 4K i odświeżanie do 60 HZ.
 • HDMI 2.1 – o maksymalnej przepustowości wideo do 42,6 Gbit/s oraz z obsługą ulepszonego zwrotnego kanału audio (eARC). Dzięki temu standard HDMI 2.1 jest gotowy na rozdzielczość 8K (7680 × 4320) przy maksymalnym odświeżaniu 120 Hz lub 10K przy 30 Hz.

głośniki Yamaha obok telewizora

Poza wspomnianymi właściwościami przedstawione wyżej standardy obsługują jeszcze m.in.: 48-bitową głębię koloru, Dolby Vision, dźwięk wielokanałowy, Dolby True HD, DTS-HD czy kanał Ethernet.

Co ważne, standardy HDMI są wstecznie kompatybilne. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki kabel HDMI wybrać do telewizora wyposażonego np. w wejście HDMI 1.4, śmiało możesz sięgnąć po kabel HDMI 2.1 lub 2.0. Pamiętaj tylko, że nie zaprezentuje on pełni możliwości. Od siebie dodam jeszcze, że ten drugi to nawet lepsza decyzja w sytuacji, kiedy w niedalekiej przyszłości planujesz zakup nowego telewizora. Wtedy od razu masz pod ręką przewód gotowy na nowe standardy domowej rozrywki.

Co w kontekście przewodów HDMI oznaczają terminy ARC, eARC i CEC?

Dla porządku wypada jeszcze wyjaśnić znaczenie pojawiających się tutaj skrótowców:

 • ARC (Audio Return Channel) – funkcja kanału zwrotnego audio, dzięki której nie musisz używać dodatkowego przewodu analogowego lub cyfrowego, aby przesyłać dźwięk z telewizora do amplitunera.
 • eARC (enhanced Audio Return Channel) – ulepszony kanał zwrotny audio, który zapewnia wyższą przepustowość i umożliwia m.in. przesyłanie nieskompresowanego sygnału 5.1 oraz 7.1.
 • CEC (Consumer Electronic Control) – funkcja zapewniająca integrację sterowania urządzeniami połączonymi przewodem HDMI. W praktyce pozwala zarządzać pracą np. dekodera, TV i odtwarzacza za pomocą jednego pilota. Ogranicza się jednak głównie do podstawowych komend, jak np. włączanie, wyłączanie, zmiana głośności, kanału itp.

Więcej o funkcjach i możliwościach przewodów HDMI przeczytasz w naszym kompendium: HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

zielony kabel HDMI audioquest forest

Czy wszystkie przewody HDMI z danego standardu mają podobne parametry?

W teorii tak. W praktyce jednak, głównie ze względu na mnogość dostępnych kabli, które pochodzą z różnych źródeł, możesz natknąć się na modele o przepustowości mniejszej niż maksymalna wskazana dla danego standardu (choć są to rzadkie przypadki). Dlatego zawsze warto sprawdzić specyfikację.

Najlepiej przedstawić to na przykładzie cenionego, amerykańskiego producenta przewodów HDMI, czyli marki AudioQuest. Przewód HDMI AudioQuest 48G Forest gwarantuje przepustowość na poziomie 48 Gbit/s, a więc może przesyłać sygnał wideo nawet o rozdzielczości 10K. Obsługuje więc standard 2.1.

Natomiast tańszy przewód HDMI 2.0 AudioQuest HDMI 18G Blueberry ma maksymalną przepustowość na poziomie 18 Gbit/s. Oznacza to, że poradzi sobie z obrazem o rozdzielczości 8K i częstotliwości odświeżania 60 Hz. Co w sumie wciąż stanowi bardzo dobry wynik.

niebieski kabel HDMI audioquest ocean

Kluczowe są więc występujące w nazwach oznaczenia 48G i 18G, które informują o maksymalnej przepustowości. W dodatku AudioQuest umieszcza na wtykach informacje o maksymalnej rozdzielczości, co widać na zdjęciach powyżej.

U innych producentów spotkasz np. trudniejsze do rozszyfrowania terminy typu:

 • HDMI High Speed, który zapewnia przepustowość do 10,2 Gbit/s z maksymalną rozdzielczością 4K przy 30 Hz odświeżania (standardy 1.3 - 1.4).
 • Premium High Speed HDMI Cable, którego przepustowość to już 18 Gbit/s, więc rozdzielczość rośnie do 4K i 60 Hz (standard 2.0).
 • Ultra High Speed – o przepustowości do 48 Gbit/s, przesyłające sygnał z rozdzielczością do 10K i 30 Hz oraz 8K i 60 Hz. (standard 2.1).

Dlaczego warto kupić droższy kabel HDMI?

To dobre pytanie. W wielu sklepach znajdziesz przecież przewody za kilkadziesiąt złotych, które też robią robotę. A przynajmniej robią ją w teorii, bo w praktyce różnie bywa, a te różnice najlepiej widać w przypadku zestawów zbudowanych z bardziej zaawansowanych, wymagających wzmacniaczy i kolumn.

szczegółowy obraz środka przewodu HDMI audioquest cinnamon

Sposób wykonania przewodu HDMI AudioQuest 48G Cinnamon

W kontekście przewodów HDMI trzeba bowiem wspomnieć o jakości i możliwościach przewodnika oraz o izolacji przed zakłóceniami. Jeśli chodzi o przewodnik – standard stanowi miedź. Natomiast w droższych kablach HDMI – jak właśnie te marki AudioQuest – materiałem przewodzącym jest srebro (w wariantach z najwyższej półki), posrebrzana miedź lub – w najbardziej przystępnych modelach – miedź długokrystaliczna. Takie rozwiązanie zapewnia po prostu szybszą transmisję danych. A dzięki temu szansa, że informacje zostaną zanieczyszczone przez zakłócenia, jest mniejsza.

Za ochronę przed zakłóceniami odpowiada też warstwa izolacyjna kabla. Tutaj, ponownie, lepiej wypadają droższe przewody HDMI. Znowu omówię to na przykładzie AudioQuesta, którego produkty korzystają z autorskiej technologii Noise-Dissipation-System i są wyposażone są w trzy- bądź nawet pięciowarstwowy ekran. Dzięki temu znacznie skuteczniej chronią przed zakłóceniami.

A jeśli zastanawiasz się, o jakie zakłócenia chodzi, wyjaśniam w telegraficznym skrócie: aktywny kabel działa jak antena, która przyciąga fale radiowe. Źródłem tych fal mogą być router, kuchenka mikrofalowa czy też nadajniki telekomunikacyjne. To tak naprawdę bez znaczenia. Liczy się bowiem efekt, czyli potencjalne zanieczyszczenie sygnału.

głośniki i telewizor w salonie

Niestety, żaden przewód HDMI nie jest w stanie zapewnić pełnej izolacji przed wpływem fal radiowych. Jeśli jednak Twój zestaw stereo lub system kina domowego kosztował duże pieniądze, nie oszczędzaj na kablach HDMI. Mówi się przecież, że tor audio (lub audio-wideo) jest tak dobry, jak dobry jest jego najsłabszy element. A zwykły, marketowy przewód może tu sporo namieszać. Zwłaszcza jeśli transmisja odbywa się na dłuższym dystansie. W takiej sytuacji zdecydowanie warto wybrać kabel HDMI z wyższej półki.

Jaki kabel HDMI wybrać?

Pora przejść do sekcji, która pomoże Ci wybrać odpowiedni kabel HDMI. Dla większej przejrzystości i dopasowania do życiowych scenariuszy podzieliłem ją na konkretne przypadki.

Jaki kabel HDMI do telewizora?

Tutaj wszystko zależy od tego, w jaki sposób planujesz z telewizora korzystać. Jeśli chodzi o zwykłe podłączenie laptopa, żeby przez chwilę pooglądać serial, a potem zająć się czymś innym – wystarczy podstawowy model. Z naszej oferty np. RealCable HD Ultra 2 1.5 m. Jest solidnie wykonany, elastyczny i wyposażony w płaskie wtyki, co szczególnie docenisz, jeśli dostęp do gniazd Twojego TV jest utrudniony.

Kiedy natomiast myślisz o podłączeniu do telewizora amplitunera AV albo wzmacniacza stereo, polecam sięgnąć po coś z wyższej półki. Moje dwie propozycje to:

 • Audioquest HDMI 48G Pearl – z przewodnikiem wykonanym z miedzi długokrystalicznej i obsługą ulepszonego zwrotnego kanału audio. Maksymalnie prześlesz nim sygnał wideo o rozdzielczości do 8K i odświeżaniu do 60 Hz (w tym 4K i 120 Hz).
 • Audioquest HDMI 48G Forest – z przewodnikiem wykonanym z posrebrzanej miedzi, co podnosi szybkość transferu, i obsługą ulepszonego zwrotnego kanału audio. Maksymalnie prześlesz nim sygnał wideo o rozdzielczości do 10K i odświeżaniu do 30 Hz (w tym 8K i 60 Hz oraz 4K i 120 Hz).

Oba te przewody korzystają z pierwszego stopnia techniki rozpraszania zakłóceń, który polega na zastosowaniu kontrolowanej kierunkowości we wszystkich 19 przewodnikach.

telewizor powieszony na ścianie, pod nim wzmacniacz, obok dwie kolumny podstawkowe

Natomiast dla najbardziej zaawansowanych zestawów, korzystających z topowych wzmacniaczy i bardzo dobrych kolumn połączonych wysokiej klasy przewodami audio, polecam:

 • Audioquest HDMI 48G Cinnamon – przewodnik z miedzi posrebrzanej 1,25% oraz wyższy o jedno oczko standard ochrony przez zakłóceniami (dzięki dodatkowej warstwie metalu) gwarantują lepszą jakość sygnału. Maksymalna przepustowość wideo to 10K i 30 Hz (w tym 8K i 60 Hz oraz 4K i 120 Hz), ponadto przewód obsługuje ulepszony zwrotny kanał audio.
 • Audioquest HDMI 48G Carbon – ten przewód korzysta z przewodnika z miedzi posrebrzanej 5% oraz z trzeciego poziomu redukcji zakłóceń, który producent osiągnął dzięki zastosowaniu wysokostratnej warstwy węglowej. Maksymalna przepustowość wideo to 10K i 30 Hz (w tym 8K i 60 Hz oraz 4K i 120 Hz), ponadto przewód obsługuje ulepszony zwrotny kanał audio.

Jaki kabel HDMI do odtwarzacza Blu-ray?

Odpowiedź jest prosta: kabel HDMI do odtwarzacza Blu-ray powinien być zgodny co najmniej ze standardem 2.0. Podstawową opcją może być więc AudioQuest Blueberry. I to nie tylko ze względu na pokrewność nazw. Ten przewód po prostu umożliwi przesyłanie sygnału wideo o rozdzielczości 4K przy optymalnym klatkażu. A jeśli szukasz czegoś z wyższej półki - śmiało sięgnij po któryś z opisanych wyżej AudioQuestów.

Jaki kabel HDMI do soundbara?

Tu znowu wiele zależy od modelu listwy dźwiękowej i tego, jakie standardy dźwięku wielokanałowego obsługuje. W przypadku podstawowych modeli nie musisz sięgać po wyższej klasy przewody – spokojnie wystarczy np. Audioquest HDMI 48G Pearl.

soundbar postawiony pod telewizorem

Natomiast w przypadku takich urządzeń, jak Bowers & Wilkins Panorama czy Devialet Dione, warto sięgnąć już po wyższej jakości przewód HDMI do soundbara – przede wszystkim po to, aby zminimalizować zakłócenia. Dobrym wyborem będzie więc przewód HDMI AudioQuest z drugim bądź trzecim poziomem redukcji zakłóceń, czyli wspomniane wcześniej Cinnamon oraz Carbon.

Jaki kabel HDMI do Dolby Atmos?

Technicznie z sygnałem Dolby Atmos radzi sobie już standard kabla HDMI 2.0 – z ulepszonym zwrotnym kanałem audio. Natomiast w kontekście ciągłego postępu w sposobach przesyłania dźwięku dzisiaj lepszym wyborem będzie już przewód HDMI 2.1. Choćby ze względu na lepsze parametry przesyłanego obrazu. A wybór konkretnego modelu uzależniłbym od poszczególnych komponentów domowego systemu audio-video. Postępując w myśl zasady, ze im są droższe i bardziej zaawansowane, tym lepiej, aby przewód HDMI oferował dobre przewodnictwo i jak najskuteczniejszą ochronę przed zakłóceniami.

Jaki kabel HDMI do kina domowego?

Tutaj ponownie kluczowe znaczenie ma jakość poszczególnych komponentów. Dobrej klasy amplituner AV, który obsługuje wysoką rozdzielczość, np. 8K,  na pewno skorzysta na lepszym przewodzie, jak np. AudioQuest Cinnamon czy Carbon.

Jeśli jednak wybierasz kabel HDMI do kina domowego o raczej podstawowej specyfikacji, bo np. stawiasz pierwsze kroki i chcesz zobaczyć, z czym tak w ogóle się to je, to AudioQuest Pearl i Forest będą strzałem w dziesiątkę. Jest nawet spora szansa, że zostaną z Tobą na dłużej i – przynajmniej przez jakiś czas – będą pełnić swoją rolę także w nowym, bardziej zaawansowanym systemie kina domowego. I w sumie tu brak konieczności zakupu kabla HDMI będzie plusem, bo na pewno znajdziesz inny sposób na wykorzystanie zaoszczędzonych środków – zwłaszcza w kontekście rozbudowy domowego systemu audio-wideo.

kable podłączone do urządzenia

Jaki kabel HDMI do instalacji audio?

W przypadku wyboru przewodu HDMI do instalacji audio dochodzą dodatkowe kryteria, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze – wytrzymałość i odporność kabla na ewentualne uszkodzenia. W mojej ocenie to absolutny priorytet, bo jakiekolwiek uszkodzenia struktury przewodu wiążą się z ryzykiem wymiany jego całego. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na jakość zastosowanej osłonki.

Po drugie – dystans, na którym chcesz połączyć urządzenia przewodem HDMI. Jeśli będzie on dłuższy niż 3-5 metrów, pomyśl o przewodzie HDMI z układami wzmacniającymi sygnał i optymalizującymi jego transmisję. Takie modele to np. Audioquest HDMI 18G Pearl Active, Audioquest HDMI 18G Forest Active czy Audioquest HDMI Optical 18G Root Beer. W przypadku tego ostatniego zwróć uwagę, że to akurat kierunkowy przewód HDMI. Ważne jest więc to, by odpowiednio go podłączyć.

Podsumowanie, czyli jaki kabel HDMI wybrać

Nie ma co ukrywać, że wybór przewodu HDMI to dość trudny i czasem też nieco kontrowersyjny temat. Wszyscy lubimy chyba szukać oszczędności, a w przypadku systemów audio i audio-video tę nierzadko najłatwiej znaleźć właśnie w przewodach. I rzeczywiście – są takie sytuacje, kiedy zbyt drogi kabel będzie po prostu overkillem. Na przykład wtedy, gdy jego cena jest równa połowie środków wydanych na wzmacniacz i kolumny. Ale są też takie scenariusze, w których podatny na zakłócenia przewód osłabi wydajność całego systemu. I właśnie z myślą o ich uniknięciu napisałem ten poradnik.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przewodach HDMI i zobaczyć, jak wypadają w praktyce, odwiedź najbliższy salon Top Hi-Fi & Video Design. Dostępni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia zaprezentują Ci dostępne kable HDMI i pomogą w wyborze tego najbardziej odpowiadającego Twoim potrzebom.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.3
Ocena:
Średnia ocen: 4.3

(4 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: