Kategoria

Głośniki podłogowe (120 produktów)

Kolumny głośnikowe są jednym z najważniejszych i niemal obowiązkowych elementów zestawu audio-wideo, podobnie jak wzmacniacz lub amplituner. Kolumny podłogowe to system głośnikowy, który jak żaden inny mówi o jego właścicielu, że lubi on spędzać czas przy muzyce. Są tak pożądane przez użytkowników, że często trafiają nawet do takich pomieszczeń, w których nie są w stanie pokazać swoich możliwości. Pamiętajmy, że kolumny podłogowe powinny być dobierane pod kątem konkretnego pomieszczenia tak, aby wykorzystać ich potencjał i nie zepsuć efektu brzmieniowego. Modele podłogowe, jak sama nazwa wskazuje, w przeciwieństwie do kolumn podstawkowych, przeznaczone są do ustawienia bezpośrednio na podłożu. Od swoich podstawkowych braci różnią się przede wszystkim kubaturą, czyli pojemnością „skrzynek”, którą niektórzy producenci podają w litrach, jednak przed zakupem najbardziej miarodajne jest sprawdzenie rozmiarów zewnętrznych.

Jak wybrać głośniki podłogowe?


Podział kolumn ze względu na typ obudowy

Przyjrzyjmy się teraz nieco obudowom kolumn głośnikowych. Wbrew pozorom nie pełnią one jedynie funkcji estetycznej. Głównym celem obudowy jest bowiem wytworzenie niezbędnego ciśnienia akustycznego. Warto zaznaczyć, że bez obudowy głośnik praktycznie nie byłby w stanie wytworzyć niskich tonów. Wyróżniamy zatem:

 • Kolumny z obudową otwartą
 • Kolumny z obudową zamkniętą
 • Kolumny z obudową bas refleks
 • Kolumny z membraną bierną

Kolumny podłogowe – obudowa otwarta

Jest to typ przegrody, w której zamontowany jest głośnik. Brak „skrzyni”, czyli zamkniętej obudowy eliminuje ryzyko powstawania niepożądanych rezonansów. Największą wadą jest jednak znacznie ograniczone przetwarzanie niskich częstotliwości. Ten typ obudowy jest niezwykle rzadko stosowany w domowym sprzęcie audio. Warto jednak wiedzieć, że takie konstrukcje istnieją w nomenklaturze.

Kolumna podłogowa i obudowa zamknięta

Jak sama nazwa wskazuje, taka obudowa jest szczelnie zamknięta, tym samym następuje całkowita izolacja akustyczna tylnej części przetwornika. Nie jest to zjawisko pozytywne, ponieważ determinuje niską sprawność kolumny. Dodatkowo, powietrze zgromadzone w tylnej części membrany wpływa na jej pracę, co jest zjawiskiem niepożądanym. Te dwa poniższe czynniki decydują, że obudowa zamknięta jest stosunkowo rzadko stosowanym rozwiązaniem w kolumnach podłogowych do systemów stereo i kina domowego. Nie powinniśmy jednak pominąć faktu, że konstrukcje te wymagają niewielkich rozmiarów obudowy, co w wielu przypadkach może okazać się niewątpliwą zaletą.

Podłogowa kolumna głośnikowa – obudowa typu bas refleks

Na wstępie zaznaczymy, że jest to najpopularniejszy typ obudowy stosowanej w kolumnach głośnikowych, także w kolumnie podłogowej. W tym przypadku „skrzynia” ma otwór w przedniej lub tylnej części (spotykane są również otwory u dołu kolumny). Największą zaletą kolumn tego typu jest dobre przetwarzanie basów (głęboki bas), ponieważ wykorzystują zwykle lepszej jakości głośnik niskotonowy niż niewielkie głośniki podstawkowe. Na przykład referencyjna, elegancka kolumna podłogowa 801 D4 firmy Bowers & Wilkins ma wbudowane 10-calowe woofery basowe. Jednym z wyzwań, któremu muszą stawić czoła projektanci tego typu obudów jest zapobieganie niepożądanym rezonansom, które powstają podczas przepływu fali dźwiękowej przez otwór. Dobrym przykładem „podłogówek”, które sprawdzą się w wielu systemach są kolumny Bowers & Wilkins 603 S2. Konstrukcje te chwalone są za precyzję sopranów (m.in. ze względu na zastosowany zaawansowany konstrukcyjnie głośnik wysokotonowy) oraz nisko schodzący, sprężysty bas. Warto dodać, że nie są one zbyt wymagające pod względem parametrów wzmacniacza i dobrze sprawdzają się z elektroniką różnych producentów.

Kolumny podłogowe – obudowa z membraną bierną

To rozwiązanie jest koncepcyjnie zbliżone do obudowy typu bas refleks. Różnica sprowadza się do zastosowania, zamiast otworu w kolumnie, membrany głośnikowej pozbawionej cewki i magnesu. Dzięki temu nie ma ryzyka powstawania rezonansów obudowy oraz pogorszenia jakości dźwięku (podbarwień) podczas przechodzenia fali akustycznej przez otwór. Z reguły są to bardzo dobrze brzmiące konstrukcje, które pozwalają stworzyć wysokiej klasy podłogowe stereo we współpracy z odpowiedniej klasy wzmacniaczem lub amplitunerem. Istnieje szereg producentów, którzy specjalizują się w wytwarzaniu kolumn głośnikowych z membraną pasywną.

Cztery powyżej opisane typy obudów nie są jedynymi, jakie można spotkać w kolumnach. Są też inne, bardzo ciekawe konstrukcje, jak np. linia transmisyjna czy obudowa pasmowoprzepustowa, jednak stosowane są znacznie rzadziej.

Wielodrożność kolumn podłogowych

W kolumnach podłogowych stosuje się szereg rozwiązań konstrukcyjnych, dzięki którym można wprowadzić także podział na kolumny dwudrożne, dwu i pół drożne, trzy drożne, a nawet czterodrożne. Zaszeregowanie do właściwego typu wynika z liczby zastosowanych przetworników elektroakustycznych, ustawień zwrotnicy i sposobie filtrowania i przetwarzania poszczególnych częstotliwości pasma akustycznego. Więcej o tym zagadnieniu znajdziesz w artykule: „Rodzaje zestawów głośnikowych”.

Kolumna podłogowa – najważniejsze zalety

Kolumny podłogowe, jak sama ich nazwa wskazuje, stawia się bezpośrednio na podłodze pomieszczenia odsłuchowego, często przy wykorzystaniu cokołów, specjalnych podstaw i kolców głośnikowych. Większość standardowych konstrukcji podłogowych ma około metra wysokości i na ogół wykorzystuje większą liczbę przetworników, niż np. kolumny podstawkowe. Do zalet tego typu modeli z pewnością należy zaliczyć ich brzmienie. Dzięki nieco większym gabarytom może ono być bardziej przestrzenne, z lepiej i niżej schodzącymi basami (wykorzystują większy głośnik niskotonowy/przetworniki niskotonowe). Większe rozmiary sprawiają, że kolumna podłogowa charakteryzuje się także bardziej dynamicznym brzmieniem, a do tego większą efektywnością. To z kolei przekłada się na możliwą do uzyskania większą głośność zestawu. Kolumnami podłogowymi możemy więc nagłośnić z reguły większe pomieszczenie niż przy wykorzystaniu modeli podstawowych.

Kolumny podłogowe przeznaczone są do pomieszczeń o powierzchni ponad 20 m2. Wszystko dlatego, że kolumna podłogowa potrzebuje przestrzeni, żeby mogła właściwie pracować. Weźcie to pod uwagę, jeśli zależy Wam na najlepszym efekcie dźwiękowym. Duże kolumny w małym pomieszczeniu nie będą w stanie pokazać pełni swoich możliwości.

Oferowane w sklepie tophifi.pl głośniki wolnostojące – jak też niekiedy się nazywa kolumny podłogowe – pozwalają spełnić wymagania każdego miłośnika muzyki – tak osoby rozpoczynającej swoją przygodę z dźwiękiem, jak i już doświadczonych fanów doskonałego brzmienia. Dopracowane wzorniczo i jakościowo, dzięki zaawansowanym komponentom, dostarczają naturalny i jednocześnie emocjonujący dźwięk.

Kolumna głośnikowa podłogowa – najważniejsze parametry

Wybierając kolumny podłogowe do systemu audio nie sposób pominąć parametrów technicznych tego typu konstrukcji. Do najważniejszych zaliczamy:

 • Moc kolumn podłogowych. W wypadku pasywnej kolumny głośnikowej mówimy tu, oczywiście, o mocy, która może zostać odebrana ze wzmacniacza lub amplitunera, do którego jest podłączona. Dawniej uważano, że kolumna głośnikowa powinna przyjąć moc maksymalną większą niż maksymalna moc wzmacniacza. Oczywiście na wszelki wypadek, aby nie „przepalić” kolumn, rozkręcając wzmacniacz na maksymalny poziom głośności. Można kierować się tą zasadą, aczkolwiek moc podaną na kolumnach uważamy za rekomendowaną maksymalną moc wzmacniacza, który ma z nimi współpracować. W specyfikacji kolumn znajdziecie zresztą informacje o zalecanej mocy wzmacniacza do napędzenia kolumny. Nieco inaczej pod względem mocy wygląda sytuacja, jeśli wziąć pod uwagę podłogowe głośniki aktywne. Tego typu modele mają już zintegrowane odpowiednie układy wzmocnienia i wystarczy podłączyć je do źródła dźwięku, np. do telewizora.
 • Kolumna głośnikowa podłogowa – impedancja. Parametr ten to miara tego, jak duży opór głośnik stawia przepływowi prądu ze wzmacniacza, do którego jest podłączony. Im niższa jest impedancja, tym większą moc pobierze głośnik przy określonym napięciu. Oznacza to, że im mniejsza impedancja, tym bardziej wzmacniacz jest „zmuszany” do oddawania większej mocy (czyli tym większe jest jego obciążenie).

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 120

 1. Bestseller
  Bowers & Wilkins 603

  603 S2 Anniversary Edition

  Bowers & Wilkins
  Głośniki podłogowe
  Już od 3 999 zł
 2. Supercena
  NS-F51

  NS-F51

  Yamaha
  Głośniki podłogowe
  Już od 617 zł Normalna cena 850 zł
 3. Supercena Bestseller
  702 S2 czarny połysk

  702 S2 czarny połysk

  Bowers & Wilkins
  Głośniki podłogowe
  Cena promocyjna 7 999 zł Normalna cena 10 499 zł
  czarny połysk
 4. Supercena
  NS-555

  NS-555

  Yamaha
  Głośniki podłogowe
  Już od 1 354 zł Normalna cena 1 899 zł
 5. ELAC Debut 2.0 F5.2

  ELAC Debut 2.0 F5.2

  ELAC
  Głośniki podłogowe
  Cena promocyjna 1 599 zł Normalna cena 1 699 zł
  czarny
 6. Supercena
  704 S2 rosenut

  704 S2 rosenut

  Bowers & Wilkins
  Głośniki podłogowe
  Cena promocyjna 4 799 zł Normalna cena 6 399 zł
  rosenut
 7. Supercena
  Vela FS407 orzech połysk

  Vela FS407 orzech połysk

  ELAC
  Głośniki podłogowe
  Cena promocyjna 7 499 zł Normalna cena 9 499 zł
  orzech
 8. Tesi 661

  Tesi 661

  Indiana Line
  Głośniki podłogowe
  Już od 1 800 zł
 9. Supercena
  702 S2 biały

  702 S2 biały

  Bowers & Wilkins
  Głośniki podłogowe
  Cena promocyjna 7 999 zł Normalna cena 10 499 zł
  biały satynowy
 10. Supercena
  702 S2 rosenut

  702 S2 rosenut

  Bowers & Wilkins
  Głośniki podłogowe
  Cena promocyjna 7 999 zł Normalna cena 10 499 zł
  rosenut
 11. Tesi 561

  Tesi 561

  Indiana Line
  Głośniki podłogowe
  Już od 1 350 zł
 12. ELAC Debut 2.0 F6.2

  ELAC Debut 2.0 F6.2

  ELAC
  Głośniki podłogowe
  Cena promocyjna 2 099 zł Normalna cena 2 199 zł
  czarny
 13. ELAC Vela FS407

  Vela FS407

  ELAC
  Głośniki podłogowe
  Już od 7 499 zł Normalna cena 8 999 zł
 14. proba

  Nota 550 X

  Indiana Line
  Głośniki podłogowe
  Już od 1 100 zł
 15. Supercena
  NS-777

  NS-777

  Yamaha
  Głośniki podłogowe
  Już od 1 668 zł Normalna cena 2 200 zł
 16. LX-4 MKII

  LX-4 MKII

  Mission
  Głośniki podłogowe
  Już od 1 299 zł Normalna cena 1 360 zł
 17. ELAC Debut 2.0 F5.2 (walnut)

  ELAC Debut 2.0 F5.2 (walnut)

  ELAC
  Głośniki podłogowe
  Cena promocyjna 1 599 zł Normalna cena 1 699 zł
  walnut
 18. Alpha T20

  Alpha T20

  PSB Speakers
  Głośniki podłogowe
  Już od 1 599 zł
 19. ZX-5 biały

  ZX-5 biały

  Mission
  Głośniki podłogowe
  4 500 zł
  biały
 20. ZX-4 czarny

  ZX-4 czarny

  Mission
  Głośniki podłogowe
  3 750 zł
  czarny
 21. ZX-3 biały

  ZX-3 biały

  Mission
  Głośniki podłogowe
  3 250 zł
  biały

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 120

Kolumny głośnikowe podłogowe czy podstawkowe?

Wielkość pomieszczenia w dużym stopniu decyduje o tym, jakie zestawy głośnikowe w ogóle wchodzą w grę. Ewidentnie błędnym przekonaniem jest to, że „większe kolumny dadzą mi lepszy dźwięk”. W mniejszych pomieszczeniach o powierzchni od 15 do 20 m² lepiej sprawdzą się stosunkowo niewielkie kolumny podstawkowe, dla przykładu Mission QX-2, ewentualnie mniejsze konstrukcje podłogowe. W większych domowych salonach – powyżej wyżej wymienionej granicy – można zastosować potężniejsze zestawy wolnostojące albo duże monitory z wooferami o sporej średnicy.

Jak grają kolumny podłogowe?

Nie można w sposób jasny ostateczny i kategoryczny scharakteryzować tak obszernego segmentu sprzętu jakim są kolumny podłogowe. W obiegowych opiniach, jakich wiele chociażby na forach internetowych, można wysnuć wniosek, że kolumny podłogowe, z racji dużej powierzchni obudowy, a często także większej, w stosunku do głośników podstawkowych powierzchni membran, charakteryzują się lepszym przetwarzaniem niskich częstotliwości. Z reguły bas schodzi niżej oraz jest bardziej sprężysty. Jest to w zasadzie jedyne uogólnienie, jakie można uznać za prawdziwe. Z reguły lepiej przetwarzane są także tony średnie. Pamiętajmy, że kolumny głośnikowe są ostatnim elementem toru sygnałowego i ich charakter brzmienia zależy od wielu zmiennych związanych z elektroniką zasilającą zespoły głośnikowe oraz oczywiście samego pomieszczenia.

Bowers & Wilkins 702 S2 Satin White

Czy kolumny podłogowe mogą stać blisko ściany?

Duże kolumny po pierwsze potrzebują dużo miejsca, a po drugie – jeśli mają port bas refleks z tyłu – to optymalnie będzie je odsunąć od ściany minimum pół metra. To z kolei powoduje, że potrzebują jeszcze więcej miejsca, niż wynika to z ich rzeczywistego rozmiaru. Trzeba jednak zapewnić miejsce na „rozpędzenie się” akustycznej fali niskotonowej. Wreszcie po trzecie, żeby uzyskać efekt stereofoniczny, należy je dość szeroko rozstawić. Przyszli właściciele systemów kina domowego również powinni pamiętać, by rozstawienie frontowych kolumn pozwalało uzyskać odpowiednio szeroką scenę dźwiękową. Odpowiedź na to pytanie jest więc zależna od odpowiedzi na jeszcze jedno pytanie – ile to jest blisko? Ani kolumny z bas refleksem z przodu, ani kolumny z bas refleksem z tyłu nie powinny stać bezpośrednio przy ścianie. Kolumny z bas refleksem na froncie mogą stać bliżej ściany, ale nie bezpośrednio przy niej. Optymalnie jest je odsunąć je ok. 10 do 15 cm od ściany. O odległości dotyczącej kolumn z tylnym bas refleksem już wspomnieliśmy.

Bowers & Wilkins 801 D4 Satin Rosenut

Jak ustawić kolumny podłogowe?

Umiejscowienie zestawów głośnikowych wpływa na równowagę tonalną, ilość i jakość basu, szerokość i głębokość sceny dźwiękowej, czystość średnicy, artykulację, obrazowanie itd. Warto temu zagadnieniu poświęcić kilka godzin, a może nawet i dni. Często się zdarza, że bez ponoszenia dodatkowych kosztów system ożywa wskutek takich właśnie eksperymentów. Konieczne jest symetryczne ustawienie głośników względem miejsca odsłuchu. Obydwie kolumny powinny znajdować się w identycznych odległościach od słuchacza, skierowane ku niemu. Pod względem geometrycznym, zespoły głośnikowe wraz ze słuchaczem zwykle stanowią trzy wierzchołki trójkąta. Jeden z boków – odległość między kolumnami – jest tzw. bazą. Szerokość tej bazy powinna być równa lub nieco mniejsza niż odległość miejsca, w którym siedzi słuchacz do głośników. Przyjmuje się, że kąt, którego wierzchołek pokrywa się z miejscem odsłuchu, powinien być zawarty w przedziale 45 do 60 stopni. Oznacza to, że odległość słuchacza od każdego z głośników jest nie mniejsza niż szerokość bazy.

Bowers & Wilkins 803 D4 Satin Rosenut

Jakie kolumny podłogowe wybrać?

Szeroka gama dostępnych kolumn podłogowych pozwala stworzyć zarówno nagłośnienie stereo, jak i zbudować zapierający dech w piersiach zestaw kina domowego. Dzięki temu i meloman, i miłośnik filmów mogą delektować się pięknym brzmieniem muzyki oraz poczuć emocje, jakie dostarczają spektakularne efekty dźwiękowe. Wśród oferowanych modeli znajdują się zarówno kolumny wolnostojące dwudrożne, jak i trójdrożne. Przy wyborze kolumny głośnikowej dobrze jest kierować się jej brzmieniem oraz możliwościami technicznymi dopasowanymi do wykorzystywanej elektroniki i pomieszczenia, w którym będzie ustawiona, np. wielkości pokoju. Szeroka gama dostępnych wolnostojących kolumn głośnikowych pozwala wybrać model, który idealnie pasuje do wystroju wnętrza i który harmonijnie współgra z użytkowaną elektroniką. Produkty tak znanych i cenionych producentów, jak Bowers & Wilkins, ELAC, Magico, ProAc, PSB i Vienna Acoustics są gwarancją perfekcyjnej jakości wykonania i pięknego, naturalnego brzmienia.

Salon Bialystok

Z przyjemnością doradzimy, jak optymalnie dopasować oferowany przez nas sprzęt audio-wideo do indywidualnych potrzeb. Z pewnością spełni on oczekiwania wyrafinowanych audiofilów oraz wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się wysoką jakością dźwięku muzyki i filmów. Głośniki wolnostojące dostępne w naszych salonach nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników. To sprzęt wysokiej klasy, zaawansowany technologicznie, wyróżniający się ciekawym wzornictwem i wykonany z trwałych materiałów. Jeśli interesuje Cię konstrukcja kolumn głośnikowych, a przede wszystkim modeli podłogowych, więcej informacji znajdziesz w naszych poradnikach:

Nasza

Strefa wiedzy

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Czytaj
Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Czytaj
Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

Czytaj
Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Czytaj
True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Czytaj
Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Czytaj
Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Przeglądaj strefę wiedzy
Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Co to jest impedancja?

Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: