
Indiana Line Tesi 661
Założona w 1977 r. Indiana Line należy obecnie do grona najważniejszych włoskich marek oferujących kolumny głośnikowe oraz głośniki instalacyjne. Projektanci i inżynierowie opracowujący nowe modele z logo Indiana Line dążą do uzyskania wysokiej jakości wykonania, przy racjonalnym wykorzystaniu poszczególnych podzespołów. Celem takiego podejścia jest osiągnięcie walorów brzmieniowych, które wykraczają znacznie poza parametry, jakie możliwe są do osiągnięcia w tym przedziale cenowym.
Trzy ponadczasowe wersje kolorystyczne
Klasyczna, a przy tym stylowo zaokrąglona obudowa modelu Indiana Line Tesi 661 doskonale odzwierciedla założenia włoskiej myśli projektowej. Kolumna wykończona jest trwałą, a jednocześnie niezwykle estetyczną okleiną winylową w kolorze białym, jasnego orzecha lub czarnego dębu. Niezależnie od tego, którą z wersji kolorystycznych wybierzesz, model Tesi 661 świetnie odnajdzie się w każdym wnętrzu. Kolumna ta nie tylko dobrze się prezentuje, ale także wyróżnia się pełnym i dojrzałym brzmieniem.


Imponująca skala dźwięku
Model Tesi 661 marki Indiana Line to majestatyczna, 3-drożna kolumna podłogowa. W jej konstrukcji wykorzystano aż cztery przetworniki elektroakustyczne: 26-milimetrową kopułkę wysokotonową, 160-milimetrowy przetwornik średniotonowy oraz parę przetworników niskotonowych o średnicy 160 mm i dużym liniowym wychyleniu. Masywna obudowa kolumny z dwoma wzmocnieniami wewnętrznymi wspiera się na czterech solidnych aluminiowych stopach z gumowymi podkładkami antywibracyjnymi. Otwór bas refleks znajduje się u podstawy kolumny. Tesi 661 doskonale sprawdzi się w większych wnętrzach (o powierzchni od 16 do 25 m2), gdzie zapewni imponującą skalę dźwięku, najlepiej stojąc odsunięta ok. 1 metr od ściany. Kolumna ma impedancję obciążenia z zakresu od 4 do 8 omów, a moc wzmacniacza wykorzystanego do jej zasilenia powinna mieścić się w zakresie od 30 do 150 W.
Doskonale zgrana konstrukcja
Przetwornik nisko-średniotonowy zastosowany w modelu Tesi 661 został odpowiednio wyprofilowany i wykonany z mieszanki polipropylenu z miką, co nadaje membranie sztywność niezbędną do wyjątkowo precyzyjnego oddania nawet najdrobniejszych brzmieniowych detali. Na środku membrany woofera ulokowany jest stożek fazowy, który zapewnia szerokie rozpraszanie średnich częstotliwości, wypełniając nimi pomieszczenie odsłuchowe. Znajdujące się niżej basowe przetworniki elektroakustyczne mają membrany z celulozowej pulpy, która znana jest z ciepłego i mocnego odtwarzania niższych częstotliwości. Nad wspomnianymi przetwornikami ulokowana jest jedwabna kopułka wysokotonowa z magnesem neodymowym oraz radialną komorą tłumiącą. Zamontowano ją w podciętym oraz specjalnie wyprofilowanym froncie, możliwie jak najbliżej przetwornika nisko-średniotonowego. Tweeter pozwala uzyskać otwarte i czyste wysokie tony, a przy tym zapewnia świetne zgranie z wooferem zastosowanym w modelu Tesi 661. Co więcej, w filtrze głośnika wysokotonowego zastosowano wyłącznie cewki powietrzne oraz kondensatory foliowe. Głęboki i dynamiczny bas to nie tylko zasługa zastosowanych przetworników, ale też niskiego i łagodnego zestrojenia układu bas refleks.

Zachęcamy też Państwa do zapoznania się z artykułami o kolumnach Indiana Line Tesi 661, dostępnymi w zakładce "Publikacje", znajdującej się nad opisem produktu.
Najważniejsze cechy modelu Tesi 661:
- 3-drożna konstrukcja
- Częstotliwości podziału zwrotnicy: 400 Hz i 3 kHz
- 2 x 160-milimetrowy przetwornik niskotonowy
- 160-milimetrowy przetwornik nisko-średniotonowy
- 26-milimetrowy tweeter
- Obudowa bas refleks z otworem w podstawie
- Pasmo przenoszenia: od 35 Hz do 22 kHz
- Możliwość pracy w bi-ampingu/bi-wiringu
- Wykończenie: biały, czarny dąb lub jasny orzech
- Sugerowana moc wzmacniacza: 30 – 160 W
- Czułość: 92 dB (2,8 V/1 m)
- Wymiary (W x S x G): 925 x 180 x 300 mm
- Masa: 14,1 kg
Specyfikacja Indiana Line Tesi 661
System | 3-drożny |
---|---|
Obudowa | Bass-reflex |
Rekomendowana moc wzmacniacza / Nominalna moc wejściowa | 30-160 W |
Przetwornik niskotonowy / nisko/średniotonowy | 2 x 160 mm |
Przetwornik średniotonowy | 160 mm |
Przetwornik wysokotonowy | 26 mm |
Pasmo przenoszenia | 35-22000 Hz |
Skuteczność | 92 dB (2.83 V / 1 m) |
Częstotliwość podziału | 400/3000 Hz |
Wymiary (S x W x G) mm | 180 x 925 x 300 |
Waga kg | 14.1 |
Wersje wykończenia | Biały, Dąb, Orzech |
Materiał wykończenia | Winyl |
Opinie o Indiana Line Tesi 661
- 5 6
- 4 0
- 3 0
- 2 0
- 1 0
Masz ten produkt?
Dodaj Opinię6 opinii
- Wchodząc do salonu na 95% byłem zdecydowany na ELAC Debiuty (maja bardzo dobre opinie), po odsłuchu porównawczym z Tesi 561 wiedziałem, że wyjdę z Tesi. Po kolejnych kilku odsłuchach zdecydowałem się na model Tesi 661.
Kolumny mają bardzo fajne brzmienie, wszystko jest na miejscu bez przesadzania w żadną stronę. Bas krótki i kontrolowany podpiera górę pasma. U mnie grają z Rotelem A11 Tribute i uważam, że jest to super połączenie.
Wygląd samych głośników jest na tyle dobry że nawet żona zaakceptowała wymianę z monitorów, ale z założonymi maskownicami.
Do minusów muszę zaliczyć wygląd przetworników niskotonowych są wykonane jakby przez przedszkolaka, na szczęście w komplecie jest maskownica i zakrywa ten mankament.
Ciekawym i ułatwiającym rozwiązaniem jest skierowanie wylotu bas refleksu w dół.
- Bardzo miłe zaskoczenie. Kupiłem dla syna w zestawie z Bluesound Powernode. Ostatecznie Bluesounda sparowałem z podstawkowymi Monitor Audio bo to wystarczyło do tego pokoju a Indiana Line Tesi 661 podpiołem w innym salonie z moim starym Denonem 1500. Te kolumny naprawdę dają radę w sporym pomieszczeniu, basu jest naprawdę sporo. Jeśli chodzi o scenę, szczegółowość to nie będzie klasa kolumn za 10-15 tys. ale jak na tę cenę to jakość dźwięku jak i wykonania na naprawdę wysokim poziomie. Polecam.
- Wybrałem zestaw Yamaha R-N803D z kolumnami Indiana Line Tesi 661.Budżet oczywiście miałem niższy, bo do 5 tys na zestaw, jednak ten zestaw zagrał o tyle lepiej, że dołożyłem i wziąłem raty 0%. Po przesiadce z amplitunera model niższego 602 różnica na korzyść bardzo duża i tutaj powiem szczerze, że aż takiej dużej się nie spodziewałem. Dodatkowo kolumny Tesi 661 grają dużo lepiej niż 561, tym bardziej, że mój salon ma prawie 40m, więc tesi 561 trochę za małe.
Warto umówić się na prezentację i podejść posłuchać różnych opcji. W moim przypadku dołożyłem, bo faktycznie było warto. Taki sprzęt jednak nie kupuje się na 2-3 lata, a dłużej. - Dźwiękowo podobnie do 561, ale słychać że są mocniejsze i bardziej dopracowane od poprzednika
- Do zakupu kolumn przymierzałem się od dłuższego czasu byłem na paru odsłuchach i najbardziej spodobały mi się kolumny indiana line tesi 561 miałem z nimi jeden problem jak dla mnie brakowało im trochę basu. I wyrażając opinie na ich temat dostałem propozycje przetestowania podobnie grających kolumn natomiast z lepszym basem był to model tesi 661. Okazał się to strzał w dziesiątkę z kolumnami wyszedłem tego samego dnia, w domu zgrywają się z nadem 326 i jest to świetne połączenie. Polecam kolumny 661 solidne wykonanie oraz rewelacyjnie brzmienie.
- Bardzo dobre kolumny ciepłe z porządnym kopem. Super