Kategoria
Wkładki i igły gramofonowe
- Special Price 139 zł Regular Price 159 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 149 zł
Wkładki i igły gramofonowe
Najważniejszym elementem, który decyduje o jakości dźwięku przy odsłuchu płyt winylowych, jest wkładka gramofonowa.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje wkładek, tj. elektromagnetyczna MM i magnetoelektryczna MC.
W pierwszym przypadku, igła z przymocowanym magnesem porusza się w sąsiedztwie cewek i tym samym indukuje w nich napięcie. W drugim zaś, do igły przymocowane są cewki (sąsiadujące z nieruchomym magnesem), w których „pojawia się” sygnał audio.
Wkładki i igły gramofonowe - spis treści:
Wkładki gramofonowe
W zależności od swoich preferencji, potrzeb i możliwości finansowych użytkownik może wybrać wkładkę gramofonową MM lub MC wyposażoną w igłę ze szlifem stożkowym, eliptycznym, liniowym, Shibata lub MicroLine.
Te pierwsze łączą dobre odwzorowanie dźwięku z atrakcyjną ceną i trwałością. Modele wyposażone w igły Shibata i MicroLine niemal dokładnie odwzorowują kształt igły, która wycina rowki płyty w matrycy, dzięki czemu gwarantują najbardziej naturalny, wierny, a przy tym detaliczny dźwięk.
Wkładka mm
Wkładki typu mm z ruchomym magnesem (ang. moving magnet) cechuje się względnie wysokim poziomem sygnału wyjściowego (2,5 - 7,5 mV) i może współpracować bezpośrednio z większością wejść gramofonowych.
Tego rodzaju wkładki gramofonowe są częściej wybierane, a decyduje o tym m.in. możliwość wymiany samej igły w przypadku jej zużycia (wysunięcie starej i założenie nowej), możliwość nabycia w bardziej przystępnej cenie oraz fakt, że są mniej wymagające dla przedwzmacniacza gramofonowego.
Wkładka mc
Wkładki gramofonowe MC z ruchomą cewką (ang. moving coil) generują sygnał o bardzo niskim poziomie (0,05 - 0,5 mV).
Są także droższe w porównaniu z wkładkami MM, co wynika z większego wkładu ręcznej pracy i zastosowania specjalistycznego sprzętu optycznego do poprawnego ich montażu, np. mikroskopów czy ekranów montażowych.
Ze względu na trwałe połączenie ostrza i cewek wymiana zużytej igły w takim przypadku wymaga interwencji producenta lub wysoce specjalizowanego serwisu.
Wkładki gramofonowe MC gwarantują wyższą jakość dźwięku, co w pełni uzasadnia wyższą cenę wkładki.
Na jakość brzmienia przede wszystkim wpływa szlif igły. W sklepie tophifi.pl dostępna jest bardzo szeroka gama wkładek gramofonowych potentata na rynku – firmy Audio-Technica – wyznaczającego kierunek rozwoju tej branży.
Igły gramofonowe
Sama wkładka gramofonowa to nie wszystko, bowiem to igła ma bezpośredni kontakt z płytą. Dzięki niej słyszymy to, co zostało wytłoczone na płycie winylowej.
Obecnie najczęściej stosowane są trzy typy igieł: sferyczne, eliptyczne i liniowe. Igły ze szlifem sferycznym są najpopularniejsze i najłatwiejsze do wytworzenia.
Bardziej zaawansowane są szlify eliptyczne, w przypadku których wierzchołek igły zakończony jest ostrzejszym "czubkiem".
Dzięki temu igła głębiej wnika w rowek płyty winylowej i dokładniej odczytuje jej kształt. Igły liniowe mają w dużym uproszczeniu zbliżony kształt do igieł eliptycznych, jednak powierzchnia styku jest w tych konstrukcjach większa.
Zapewnia to jeszcze większą dokładność odczytu i zwiększa żywotność płyt oraz samej igły. Wybierając wkładkę o lepszym szlifie możemy więc nie tylko uzyskać lepsze brzmienie, lecz także wydłużyć żywotność samych winyli.
Nasza
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla poczatkujących i dla zaawansowanych? Poradnik Top Hi-Fi
CzytajSoundbar czy kino domowe - co lepsze do filmów i muzyki?
Soundbar czy kino domowe? To pytanie często zadajecie nam podczas wizyt w salonach Top Hi-Fi. Postaramy się zatem jak najprościej wyjaśnić, kto powinien wybrać jeden, a kto drugi produkt, ponieważ kwestia ta sprowadza się do ustalenia własnych potrzeb i możliwości. Zapraszamy do artykułu.
CzytajJak wybrać głośniki podłogowe? Jakie kolumny podłogowe kupić i jak je ustawić?
Skoro już wpisaliście w wyszukiwarkę hasło „Jak wybrać kolumny podłogowe?” to zakładamy, że jest dokładnie to, co Was interesuje, a przy tym doskonale wiecie, że ta konstrukcja kolumn najlepiej sprawuje się w większych pomieszczeniach, takich o powierzchni powyżej 20 metrów kwadratowych. Tylko pamiętajcie, że ostateczna decyzja zakupowa, po wcześniejszej selekcji np. na podstawie designu i parametrów technicznych, powinna być poparta wcześniejszym odsłuchem. Dobre kolumny, niezależnie, czy będą to kolumny podstawkowe, czy podłogowe, kupuje się przecież na lata. Nie ma tu miejsca na przypadkowe wybory.
CzytajZestaw stereo od A do Z – przewodnik dla początkujących
Czytaj[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
CzytajCo to jest AirPlay i AirPlay 2
CzytajCo to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
CzytajCo to jest system multiroom?
CzytajHDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
CzytajPolecane
W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.
Umów się na spotkanieTop Hi-Fi & Video Design
Salony firmowe
Top Hi-Fi & Video Design: