Poprzedni
Następny

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Średnia ocen: 4.9
(22 ocen) 7 komentarzy

Mówicie nam nieraz – przecież to tylko kabel HDMI, skoro jest w formie cyfrowej to niczym ten tańszy nie różni się od tego drogiego. Niestety, nic bardziej mylnego. HDMI ma wiele twarzy, włączając w to różne rodzaje HDMI w telewizorze, przez obsługiwane standardy, po dodatkowe możliwości i funkcjonalność. Dziś opiszemy Państwu różnice i postaramy się przybliżyć ten obecnie wszystkim znany i wykorzystywany w większości urządzeń światowy standard. Zapraszamy.

AudioQuest ma w ofercie różne rodzaje wejść HDMI

Co to jest HDMI?

HDMI to z angielskiego High Definition Multimedia Interface, czyli tłumacząc na polski wysokiej rozdzielczości multimedialny interfejs. Standard ujrzał światło dzienne w grudniu 2002 roku i reklamowany był jako interfejs służący do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i wideo.

Jak wskazuje powyższy akapit, HDMI umożliwia przesył zarówno wideo jak i sygnału audio. W przypadku sygnału audio może to być sygnał mono, stereo ale i wielokanałowy.

Prace nad interfejsem HDMI rozpoczęły się w 2000 roku, a projekt zapoczątkowała powołana do tego celu organizacja HDMI Working Group. W skład pierwszych współtwórców standardu weszły takie firmy jak: Matsushita Electric, Philips, Sony, Thomson, Hitachi i Toshiba. Obecnie funkcję nadzorczą nad interfejsem pełni HDMI Licensing Administrator, przyznając kablom, przejściówkom i urządzeniom odpowiedni numer, zgodny z obsługiwanym standardem.

HDMI – rodzaje wtyczek

Obecnie spotykamy 3 wielkości i rodzaje złącz HDMI, a co za tym idzie rodzaje gniazd HDMI:

 1. HDMI A – to złącze najbardziej pospolite (standardowe). Jego szerokość to 13,9mm a wysokość 4,5mm. Spotkamy je w telewizorach, dekoderach telewizji cyfrowej, odtwarzaczach płyt Blu-Ray, amplitunerach kina domowego oraz w większości urządzeń stacjonarnych wyposażonych w ten port.

  HDMI A

 2. HDMI C – nazywane również mini HDMI. Jest węższe od standardowego złącza – 10,42mm i prawie o połowę od niego niższe – 2,4mm. Powstało w celu użycia głównie w laptopach, kamerach i aparatach cyfrowych, gdzie bardzo liczyła się oszczędność miejsca.

  Mini HDMI

 3. HDMI D – to najnowsze i najmniejsze wdrożenie standardu HDMI. Jego wymiary to 5,83mm szerokości i 2,2mm wysokości. Złącze to obecnie zastępuje HDMI C, które coraz rzadziej spotykamy w urządzeniach przenośnych. Złącze wygląda podobnie w stosunku do USB micro B, jest również podobnych wymiarów i często jest z nim mylone. HDMI D nie oferuje aż tak dobrych parametrów przesyłu jak HDMI A, zatem obecnie oba porty będą istniały obok siebie w różnych zastosowaniach.

  W zależności od wejścia HDMI rodzaje kabli niezbędnych do zrealizowania połączenia mogą być nieco inne

Przy okazji opisu złącz należy wspomnieć, że są one ze sobą kompatybilne. Bez problemu znajdziemy odpowiednie kable, np. z A na D czy z C na A. Producenci oferują nam również przejściówki z jednej wielkości złącz na drugą, umożliwiając szeroką gamę możliwości podpięć różnych sprzętów pomiędzy sobą.

Adapter może być wyposażony w różne wejścia, np. HDMI ARC - MHL.

Słowniczek pojęć związanych z HDMI

Zanim przejdziemy do analizy najnowszych standardów HDMI, zagłębmy się w słownictwo związane z tym interfejsem.

 • HDCP - High-bandwidth Digital Content Protection – to system zabezpieczeń opracowany przez firmę Intel na potrzeby nowego standardu. Jego zadaniem jest uniemożliwienie skopiowania sygnału wysokiej rozdzielczości w sposób nieautoryzowany lub nielegalny. Kodowanie HDCP zawarte jest np. na płycie Blu-ray w formie klucza. By sygnał mógł zostać wyświetlony właściwie, zarówno odtwarzacz jak i np. telewizor lub projektor muszą spełniać wymogi standardu HDCP.

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej – system szyfrowania HDCP pociąga za sobą jedną potrzebę, mianowicie posiadania nowych urządzeń. Np. gdy mamy starszy monitor, nie obsługujący kodowania HDCP, nie podepniemy go pod komputer z nową kartą graficzną. W tej sytuacji najczęściej na ekranie monitora zostanie wyświetlony błąd certyfikatu kodowania HDCP lub rozdzielczość pracy obu urządzeń zostanie pomniejszona do wartości 960x540p, co jest poniżej standardu HD-Ready.

HDCP ma swoje różne wersje – zwróćmy uwagę na to, by wybrany przez nas kabel HDMI obsługiwał tą właściwą (lub wyższą) w stosunku do wymogów naszego sprzętu.

HDMI

 • ARC - Audio Return Channel, czyli po polsku kanał zwrotny audio. Dawniej, gdy telewizory nie były jeszcze smart najczęściej łączyliśmy kabel HDMI z amplitunera do telewizora i właśnie w tym kierunku następował przesył sygnału. Obecnie, w telewizorach znajdziemy np. YouTube, Netflix i wiele innych aplikacji. Stwarza to potrzebę przesłania sygnału audio w przeciwnym do wykorzystywanego kierunku przesyłu – od telewizora do amplitunera lub soudbara. ARC zatem to nic innego, jak spełnienie tej funkcji. Najczęściej, by działała funkcja ARC musimy mieć włączoną również funkcję CEC, o czym za chwilę. ARC obsługują kable HDMI od standardu 1.4 wzwyż.
 • eARC - Enhanced Audio Return Channel – to standard kanału zwrotnego ogłoszony w listopadzie 2017 roku. Wnosi on swoją postacią przede wszystkim obsługę sygnałów wysokiej rozdzielczości, takich jak: Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD MA i Dolby TrueHD. Rozwiązanie to pozwoli np. telewizji cyfrowej lub aplikacjom takim jak Netflix zaimplementowanym w smart systemie telewizora nadawanie filmów i seriali ze wsparciem powyższych kodeków. Przypomnę, że kodeki te bazują już na nowej metodzie – obiektowego traktowania dźwięków w przestrzeni. Połączenie eARC obsługują kable HDMI w standardzie 2.1.

Kabel HDMI

 • CEC - Consumer Electronics Control – rozszerza możliwości naszego sprzętu o sterowanie sobą nawzajem. Gdy np. uruchomimy telewizor, ten może automatycznie uruchomić dekoder lub odtwarzacz blu-ray. Interfejs CEC umożliwia również sterowanie różnymi urządzeniami spiętymi kablami HDMI przy pomocy jednego pilota. Np. regulując głośność na pilocie telewizora, automatycznie zwiększy się ona na soundbarze podpiętym do niego. Do funkcji CEC trzeba się przyzwyczaić i albo się z niej korzysta albo kategorycznie się ją wyłącza. Np. gdy chcemy posłuchać radia przy pomocy amplitunera – uruchamiamy go, a ten automatycznie włącza nam telewizor. Gasimy wówczas telewizor, bo nie chcieliśmy by się świecił, a ten automatycznie gasi nam amplituner. Ze słuchania radia nici. Co warte podkreślenia, CEC to funkcjonalność istniejąca w każdym, ze standardów HDMI – od najstarszych po najnowsze.
 • ACE – Automatic Content Enhancement to system informowania telewizora, jakiego rodzaju treść jest przesyłana obecnie po kablu HDMI. Gdy np. gramy w grę na konsoli, to ona informuje telewizor o tym a nasz odbiornik przełącza się automatycznie na odpowiedni tryb pracy (game). Oglądamy koncert – telewizor przechodzi na tryb music itd.
 • Ethernet (HEC) – to funkcja związana z internetem. Przypuśćmy, że mamy telewizor i amplituner i obydwa te urządzenia obsługują funkcje sieciowe. Ze ściany wychodzi jednak jeden kabel typu RJ-45. Wystarczy, że mając kabel HDMI z kanałem komunikacji Ethernet podłączymy do sieci jedno z urządzeń, a to pierwsze udostępni drugiemu internet po kablu HDMI. By ta funkcja działała, po pierwsze potrzebujemy kabla z oznaczeniem obsługi kanału Ethernet, a po drugie obydwa urządzenia muszą spełniać ten standard.
 • MHL (Mobile High Definition Link) – rozwiązanie umożliwiające przewodową współpracę kompatybilnych urządzeń audio-wideo, np. smartfona obsługującego ten standard i telewizora. Z wykorzystaniem połączenia HDMI MHL możliwe jest przesyłanie zarówno dźwięku, jak i obrazu. Do przesyłania danych wykorzystywany jest kabel z jednej strony zakończony złączem HDMI, a z drugiej wyposażony we wtyk USB, np. micro-USB.

Jaki kabel HDMI ARC do soundbara? W takim przypadku świetnie sprawdzą się przewody marki AudioQuest

Standardy HDMI

Gdy już znamy podstawy i słownictwo współistniejące z interfejsem HDMI to przyjrzyjmy się bliżej standardom. Od czego to się zaczęło i jak ewoluował standard HDMI?

 • HDMI 1.0

Data udostępnienia standardu: 9 grudzień 2002.

Założenia główne pierwszego interfejsu HDMI to:

Obsługiwana rozdzielczość: do 1920 × 1200 p60
Głębia kolorów (Color Depth): 24-bity
Maksymalna przepustowość: 4,95 Gbit/s
Maksymalne pasmo sygnału: 165 MHz

 • HDMI 1.1

Data udostępnienia standardu: 20 maj 2004.

Wszystkie parametry techniczne pozostały bez zmian. Nowa wersja interfejsu wniosła wsparcie dla sygnału DVD-Audio.

 • HDMI 1.2

Data udostępnienia standardu: 8 sierpień 2005.

Dodano wsparcie dla SACD i 8-kanałowego dźwięku. Pozostałe parametry pozostają tożsame z wersją 1.0.

 • HDMI 1.3

Data udostępnienia standardu: 22 czerwiec 2006.

Wraz z pojawieniem się wersji 1.3 nastąpiła spora zmiana i pierwotne założenia szybowały do góry:

Obsługiwana rozdzielczość: do 2560 × 1600 p75
Głębia kolorów (Color Depth): 48-bitów
Maksymalna przepustowość: 10,2 Gbit/s
Maksymalne pasmo sygnału: 340 MHz

Dostajemy ponadto wsparcie dla funkcji Deep Color, xvYCC, synchronizacji audio i wideo (AV-Sync) oraz Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio.

 • HDMI 1.3a, 1.3b, 1.3b1, 1.3c

Podstandardy HDMI 1.3 wnosiły niewiele. W zasadzie sprowadzały się one jedynie do aktualizacji liczby poleceń CEC i wsparcia obsługi nowych urządzeń.

 • HDMI 1.4, 1.4a, 1.4b

Data udostępnienia standardu: 28 maj 2009.

Wersja 1.4 to znowu krok milowy w kierunku rozwoju branży audio/video. Parametry po raz kolejny uległy zmianie – wprowadzono wsparcie dla rozdzielczości 4K, oraz obsługę sygnału 3D.

Obsługiwana rozdzielczość: do 4096x2160 p24
Głębia kolorów (Color Depth): 48-bitów
Maksymalna przepustowość: 10,2 Gbit/s
Maksymalne pasmo sygnału: 340 MHz

Ponadto interfejs HDMI 1.4 wraz z dwoma aktualizacjami (1,4a i 1,4b) wniósł wsparcie kanału Ethernet oraz kanał zwrotny audio ARC.

HDMI ARC jaki kabel? Świetną propozycją będą przewody AudioQuest

 • HDMI 2.0

Data udostępnienia standardu: 4 wrzesień 2013.

Wraz z pojawieniem się standardu 2.0 pojawiły się nowe oznaczenia: Standard Speed, High Speed, High Speer with Ethernet itp. Miało to ułatwić klientom wybór poprzez sugestywne naklejki, często wówczas spotykane na opakowaniach kabli HDMI. Klienci gubiąc się w oznaczeniach typu: 1.4, 1.4a, 1.4b chcieli wreszcie otrzymać konkretną wskazówkę, który kabel jest dla nich odpowiedni.

Parametrowo zmieniło się wiele, stąd też decyzja organizacji HDMI o niewprowadzaniu standardu 1.5 a przeskoczenie od razu na 2.0, co miało dodatkowo podkreślać spory krok naprzód.

Obsługiwana rozdzielczość: do 4096x2160 p60
Głębia kolorów (Color Depth): 48-bitów
Maksymalna przepustowość: 18 Gbit/s
Maksymalne pasmo sygnału: 600 MHz

Dodatkowo wersja 2.0 wniosła obsługę formatu video w proporcjach kinowych 21:9 oraz zdolność do przenoszenia dwóch obrazów video dla tego samego wyświetlacza (np. do wykorzystania jako PiP).

 • HDMI 2.0a, 2.0b

Data udostępnienia standardu: 8 kwiecień 2015 (2.0a) i marzec 2016 (2.0b)

Wnoszą odpowiednio wsparcie dla HDR i HDR10.

 • HDMI 2.1

Data udostępnienia standardu: 4 styczeń 2017

Obsługiwana rozdzielczość: do 7680×4320 p120
Głębia kolorów (Color Depth): 48-bitów
Maksymalna przepustowość: 48 Gbit/s
Maksymalne pasmo sygnału: 1200 MHz

Jak widać powyżej, większość parametrów znowu poszybowała w górę. Jesteśmy już przygotowani na obsługę rozdzielczości 10K. Poza tymi zmianami otrzymaliśmy: dynamiczny HDR, ulepszony kanał zwrotny audio (eARC) oraz mechanizm VRR czyli zmienną częstotliwość odświeżania obrazu – przydatną szczególnie w grach.

Kompatybilność standardów HDMI

Wszystkie kable HDMI są kompatybilne wstecz. Gdy np. kupimy kabel opisany standardem 2.0 to ten bez problemu obsłuży nasz sprzęt, który jest w standardzie 1.4. W drugą stronę to nie działa, więc pamiętajmy, że gdy wymieniamy telewizor, odtwarzacz lub dekoder warto również zmienić okablowanie, żeby to nie stało się wąskim gardłem naszego systemu. Sprzęt z niewystarczającym kablem HDMI nie będzie wykorzystywać swojego potencjału.

Jak dobrać kabel HDMI?

Teorię, że pomiędzy kablami HDMI nie ma żadnych różnic mam nadzieję, że podważył już powyższy tekst. Standard ewoluował od początku swego istnienia, podnosząc parametry kilkukrotnie. Wraz ze zmianą symboli, zmieniała się detaliczność obrazu, jego rozdzielczość, głębia nasycenia kolorów. Poprawie uległa również kwestia związana z audio, ilością obsługiwanych kanałów oraz kodeków wykorzystywanych w najnowszych filmach.

A co jeśli jeden kabel w standardzie 2.0 kosztuje 100zł, a inny 500zł? Który wybrać? Wówczas zwróćmy uwagę na kilka czynników. Po pierwsze słabsi producenci potrafią często przekłamywać parametry – podając je np. dla obrazu statycznego, czyli np. zdjęcia wyświetlonego na ekranie. Naszym wyznacznikiem powinna być wówczas rzeczywista prędkość przesyłu dla np. filmu w rozdzielczości 4K.

HDMI 4K

Pomocne w określeniu jakości kabla mogą być przekrój żył i rodzaj zastosowanego przewodnika. Najlepszym przewodnikiem jest srebro, zatem kable z takimi żyłami będą działać najsprawniej. Jeśli kabel ma przewodniki z miedzi – zwróćmy uwagę, by były jak najwyższej klasy czystości. Grubsze żyły również lepiej przewodzą sygnał – to bardzo ważne, szczególnie przy większych długościach samych kabli.

Gdy wybieramy kabel do instalacji w ścianie, zadbajmy by był on aktywny (ze wzmacniaczem sygnału) lub odpowiednio dobrej jakości. Zastanówmy się nad scenariuszem, co by było gdyby remont był już skończony, a tani kabel nie daje sygnału. Zrywanie kabla z bruzdy, ponowne tynkowanie i malowanie – to czasem smutna rzeczywistość.

Niestety, nie istnieje jednolita odpowiedź na pytanie, który kabel kupić. Te muszą być skrojone pod Państwa lub kupione z zapasem do przodu. Obecnie, telewizory zmieniamy częściej niż kiedyś. Zainwestujmy zatem w kabel, by za 2 lata nie musieć go zmieniać.

My, ze swojej strony zachęcamy Państwa do zakupu certyfikowanego okablowania uznanego producenta - Audioquest. Po porady związane z doborem tego właściwego zapraszamy do kontaktu mailowego i telefonicznego. Chętnie doradzimy Państwu również w stacjonarnych salonach sprzedaży.

 


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(22 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: