Poprzedni
Następny

Jak wybrać idealny przetwornik c/a?

W każdym systemie audio występuje przetwornik zamieniający sygnał cyfrowy na analogowy, inaczej nie możnaby słuchać płyt CD czy plików z nagraniami. Znajdują się w każdym odtwarzaczu CD, amplitunerze A/V nowszej generacji czy wzmacniaczu zintegrowanym (na razie jako opcja). Istnieją jednak autonomiczne urządzenia, których podstawowym (czasem jedynym) zadaniem jest konwersja cyfrowo-analogowa. Co więcej, przetwornik cyfrowo-analogowy oferuje liczne funkcje i możliwości niedostępne w innych urządzenia takie jak: kilka wejść cyfrowych, wybór źródła i konwerter częstotliwości próbkowania, czy przerzutnik fazy sygnału. Rozbudowane konstrukcyjnie przetworniki mogą zatem współpracować z różnymi rodzajami sygnałów cyfrowych.

Rotel

Dodatkowym atutem zastosowania zewnętrznego przetwornika jest możliwość wymiany go inny, nowszy i lepszy, w celu ulepszenia całego systemu audio wraz z rozwojem technologii.

Zastosowanie

Początkowo przetworniki cyfrowo-analogowe miały za zadanie  ulepszać brzmienie odtwarzaczy CD, do których były podłączane jako zewnętrzne urządzenia, albo współpracować z czytnikami płyt, zwanymi transportami CD. Obecnie jednak podstawową funkcją przetwornika jest konwersja sygnału z komputera z postaci cyfrowej na analogową w celu przepuszczenia dźwięku dalej do wzmacniacza lub nawet bezpośrednio do słuchawek. Stąd też wynika obecność portu USB czy wzmacniacza słuchawkowego. Coraz częściej przetworniki oferują komunikację bezprzewodową.

gniazda

Gniazda

Producenci przetworników przewidzieli jednak możliwość wykorzystywania ich w obu tych sytuacjach, montując na tylnych ściankach zarówno gniazda USB przeznaczone do podłączenia peceta, jak i tradycyjne wejścia cyfrowe - koaksjalne lub optyczne.

Najpopularniejszym obecnie rodzajem przetwornika cyfrowo-analogowego jest względnie proste urządzenie z kilkoma wejściami cyfrowymi i wyjściami RCA lub dodatkowo XLR.

Wyróżniamy następujące standardy wejść cyfrowych:

1. S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface Format) do zastosowań w domowych instalacjach audio - połączenie elektryczne;
2. AES/EBU (Audio Engineering Society/European Broadcast Union) spotykany w technice profesjonalnej i studyjnej - połączenie elektryczne;
3. TosLink (EIAJ optical) - połącznie optyczne, dane są przesyłane w formacie S/PDIF;
4. ST (AT&T) - połączenie optyczne, transmisja danych odbywa się w formacie AES/EBU.

Moon

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim na wyposażenie przetwornika, odpowiednią do naszych potrzeb liczbę, jak i rodzaj wejść, wyjść oraz obecność portu USB bądź wyjścia słuchawkowego. Warto też sprawdzić zgodność przetwornika z systemem operacyjnym w naszym komputerze czy urządzeniu przenośnym. Osoby korzystające z plików o wysokiej rozdzielczości powinny zwrócić uwagę czy DAC przyjmie sygnał o takich parametrach i to nie tylko przez koaksjalne wejście cyfrowe, ale przede wszystkim przez port USB.

Konstrukcje minimalistyczne

Jednym z nowszych i zarazem najprostszym rozwiązaniem jest urządzenie wpinane bezpośrednio do gniazda USB w laptopie lub komputerze stacjonarnym. Większość tego typu przetworników oferuje tylko jedno wyjście - słuchawkowego jacka 3,5 mm. Teoretycznie użytkownik może poprowadzić sygnał z tego wyjścia do wieży, wzmacniacza lub amplitunera za pomocą kabla zakończonego z jednej strony typowym, słuchawkowym mini jackiem, a z drugiej parą tradycyjnych wtyków RCA. Do kogo adresowane są takie konstrukcje? Przede wszystkim do osób, które często słuchają muzyki z komputera w słuchawkach. Jest to więc bardzo rozsądne rozwiązanie, które dodatkowo zapewnia pełną mobilność.

Małe do zastosowań domowych

Stanowią bardzo popularną grupę produktów na rynku. Zazwyczaj spełniają tylko podstawowe funkcje, a dzięki niewielkim gabarytom nie zajmują zbyt wiele miejsca na biurku czy stoliku ze sprzętem. Na ich wyposażeniu najczęściej znajduje się tylko port USB typu B oraz para wyjść analogowych RCA. Lepsze modele oferują dodatkowe funkcjonalności, na przykład wejście cyfrowe (zazwyczaj koaksjalne) lub wyjście słuchawkowe z regulacją głośności. Warto też zwrócić uwagę na obecność wyjścia cyfrowego, istotne w sytuacji gdy zdecydujemy się na rozbudowę swojego systemu, a dotychczasowy „mały DAC” będzie pełnił rolę konwertera, którego zadaniem będzie odebranie sygnału z USB i wypuszczenie go poprzez wyjście cyfrowe - koaksjalne lub optyczne.

beetle

Średnia półka

Zwykle urządzenia takie mają obudowy o szerokości odpowiadającej połowie typowej szerokości wzmacniacza czy odtwarzacza płyt CD. Standardem jest tutaj komplet gniazd cyfrowych - oprócz złącza USB dostaniemy zazwyczaj kilka wejść (optycznych lub koaksjalnych) i prawdopodobnie jedno lub dwa wyjścia cyfrowe. Czasami oprócz analogowych wyjść RCA pojawiają się tu też wyjścia XLR (zbalansowane). Większość tego typu urządzeń ma już własne, wbudowane zasilanie. Znika więc problem zasilacza wtyczkowego, który może być „wąskim gardłem”. Dodatkowymi atutami mogą być: wyjście słuchawkowe, zdalne sterowanie bądź dalsze funkcjonalności pozwalający na dostosowanie charakteru brzmienia do naszych preferencji.

Klasa wyższa

Cechą charakterystyczną jest pełno wymiarowa obudowa i bogaty zestaw gniazd. Najważniejszą jednak cechą jest dość wysoka jakość dźwięku, porównywalna do możliwości zaawansowanych odtwarzaczy CD czy systemów analogowych z adekwatnego przedziału cenowego.

Converto Mk2

Wyczynowcy

W tej grupie znajdują się urządzenia, na wybór których nie ma żadnych ograniczeń cenowych. Nie mowy o jakichkolwiek kompromisach technicznych. Oczekuje się po nich absolutnie najwyższej jakości brzmienia i rozbudowanych funkcjonalności – często unikalnych, autorskich wręcz rozwiązań. Można spotykać tutaj konstrukcje w cenie dobrego samochodu.

Kalliope

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: