Poprzedni
Następny

Jaki gramofon z głośnikami wybrać

Odtwarzanie muzyki z gramofonu znajduje wielu nowych zwolenników, którzy chcą stworzyć swój pierwszy zestaw. Wiem, że wielu początkujących użytkowników zastanawia się, jakie komponenty są potrzebne, aby stworzyć taki zestaw. Gramofon ma głośniki, czy może potrzebuję kupić osobno kolumny – to właśnie częste wątpliwości. Wszystkie możliwości omówię w tym poradniku, abyś nie musiał się zastanawiać i wybrał rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.

Spis treści:

Audio-Technica AT-LP3xBT można zakupić w salonach Top Hi-Fi & Video Design już dziś

Gramofon z wbudowanymi głośnikami

Gramofon dla wielu osób kojarzy się ze sprzętem, który ma wbudowane głośniki. Kiedyś, choć bardzo dawno temu, taki system był popularny. Dobrym przykładem będzie choćby gramofon Bambino, produkowany w polskich zakładach Fonica w Łodzi w różnych odmianach. Wiele się jednak od tego czasu zmieniło, choć nadal dostępne są gramofony z wbudowanymi głośnikami. Mamy w naszej ofercie sprzęt marki Victrola, który można określić jako kompletny system audio. Wśród funkcji znajduje nie tylko odtwarzanie płyt winylowych, lecz także CD i kaset magnetofonowych.

Gramofon Victrola VTA-72

Chcę jednak zaznaczyć, że sprzęt typu „wszystko w jednym” nie jest idealnym rozwiązaniem. Polecam go raczej początkującym użytkownikom, którzy chcą rozpocząć swą przygodę z analogowym dźwiękiem i szukają budżetowego modelu na start. Wybierając taki system, nie będziesz musiał kupować dodatkowo głośników i okablowania, gdyż wszystko jest w komplecie. Powinieneś jednak liczyć z tym, że brzmienie będzie stanowiło kompromis w stosunku do rozwiązań, które zaprezentuję poniżej. Takie modele mają niewielkie głośniki, a często tylko jeden głośnik, który nie zapewni stereofonicznego dźwięku hi-fi.

Zestaw z głośnikami aktywnymi wyposażonymi w przedwzmacniacz gramofonowy

Chcąc odtwarzać płyty winylowe, powinieneś pamiętać, że zakup gramofonu to dopiero początek przygody. Musisz także dobrać do nich głośniki, aby stworzyć zestaw stereo. Wielu użytkowników, szczególnie osoby, które wcześniej nie miały do czynienia ze sprzętem audio, szuka porad w tym zakresie. Dlatego postanowiłem pokazać prosty i sprawdzony pomysł na zestaw. Wybieramy gramofon i odpowiednie głośniki aktywne. Przypomnę, że kolumny aktywne to konstrukcje, które mają wbudowany wzmacniacz. Zajmują więc w pomieszczeniu mniej miejsca, wymagają jedynie podpięcia źródła dźwięku i zasilania. Jest to jeden ze sposobów stworzenia zestawu gramofonowego, który polecam. Użytkownicy mają dwie możliwości konfiguracji. Pierwsza polega na wybraniu głośników aktywnych z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym. W takim systemie sygnał z gramofonu wzmacniany jest wstępnie właśnie w tak zwanym preampie gramofonowym kolumn aktywnych. Użytkownicy często decydują się na kolumny podstawkowe do zestawu gramofonowego, które sprawdzają się zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach. Jeśli chcesz uzyskać dobrą jakość dźwięku, nie wydając przy tym majątku, polecam Ci trzy sprawdzone modele monitorów.

Pierwsze podstawkowe głośniki aktywne, które polecam do zestawu gramofonowego to PSB Alpha IQ. Są to dopracowane kolumny dwudrożne, wyposażone w bas-reflex zlokalizowany z tyłu obudowy. Wyróżnia je estetyczny i nowoczesny wygląd, który będzie pasował do wnętrz o różnym wystroju.

Podstawkowe głośniki aktywne PSB Alpha iQ

Głośniki kanadyjskiego producenta zostały bardzo bogato wyposażone, między innymi w wejście HDMI, USB i oczywiście wejście phono. Wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy odpowiada więc za dekodowanie sygnału z wejść cyfrowych. Kolumny podstawkowe PSB Alpha IQ sprawdzą się więc nie tylko podczas odtwarzania dźwięku z gramofonu. Będziesz mógł je wykorzystać do słuchania muzyki z serwisów stremingowych, czy pamięci przenośnej. Dzięki wejściom cyfrowym podłączysz do nich konsolę, czy telewizor. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż głośniki łączą się między sobą bezprzewodowo. Trzeba przyznać, że tak bogato wyposażone i dobrze brzmiące głośniki aktywne za około 5000 zł stanowią bardzo dobrą ofertę.

Przechodząc do opisu brzmienia, chcę na początku przypomnieć, że mamy do czynienie z niewielkimi monitorami. Mimo tego ich brzmienie jest bardzo plastyczne i dynamiczne. Jak na niewielkie przetworniki bas okazuje się sprężysty i wyraźnie zaznaczony. Góra pasma jest rozdzielcza i bezpośrednia. Mi osobiście przypadł do gustu dźwięk z gramofonu płynący z tych kolumn, ponieważ PSB Alpha IQ zapewniły analogowy klimat, o który przecież nam chodzi. Jeśli więc masz pomieszczenie do 20 metrów, głośniki PSB Alpha IQ zapewnią bardzo dobry, stereofoniczny dźwięk nie tylko z gramofonu, ale też ze źródeł cyfrowych. Ich funkcjonalność jest bardzo szeroka, co tylko zachęca do słuchania muzyki.  

Moją drugą propozycją kolumn aktywnych z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym są PSB Alpha AM5. To bardzo udany, także dwudrożny model głośników podstawkowych, wyposażony w 19-milimetrową kopułkę aluminiową do przetwarzania wysokich częstotliwości oraz 133-milimetrowy przetwornik średnio-niskotonowy. Głośniki napędzane są 50 Watowym wzmacniaczem. PSB Alpha AM5 wyróżniają się bardzo dynamicznym, spójnym i przede wszystkim czystym dźwiękiem. Te kolumny głośnikowe sprawdzają się nie tylko podczas odtwarzania winyli, ale także źródeł cyfrowych.

PSB Speakers Alpha AM5

Opis brzmienia tych kolumn muszę podzielić na dwie części. Dlaczego? Ponieważ można opisać dźwięk bez żadnych korekcji, a także pokusić się o zmianę fabrycznych ustawień, do czego zachęcam. W pierwszym przypadku otrzymujemy brzmienie, które ma wyraźnie podkreślone skraje pasma, co zapewne będzie odpowiadało przynajmniej części użytkowników. Warto jednak wprowadzić pewne korekty, które są możliwe dzięki wbudowanemu procesorowi DSP. Osłabienie niskich i wysokich tonów (sopranów) pozwoli zrównoważyć charakter dźwięku. Wówczas staje się on bardziej spójny i wyrównany.

PSB Alpha AM5 to bardzo solidne głośniki, które idealnie sprawdzą się w zestawie gramofonowym. Dzięki możliwości korekcji brzmienia użytkownik ma możliwość dopasowania charakteru do własnych preferencji.

Elac ConneX, to także aktywne głośniki podstawkowe, wyposażone we wbudowany preamp gramofonowy. Ten model, podobnie jak poprzednie, wyposażony został we wzmacniacz o mocy 50W na kanał.

ELAC ConneX

Na tylnej ściance znajdują się różnorodne złącza, pozwalające na szerokie możliwości podłączenia zewnętrznych urządzeń. Zacznę od jednego z najważniejszych wejść, czyli HDMI z ARC. Pozwala ono podłączyć telewizor, co znacznie poprawi jakość dźwięku w stosunku do wbudowanych głośników telewizora. Mamy także wejście USB typu B, pozwalające na podłączenie komputera, a także złącze optyczne. Wyjście subwooferowe pozwala na stworzenie systemu stereo 2.1. Dostępne złącza spełnią więc oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. W zasadzie można tu podłączyć każde źródło dźwięku – od gramofonu, poprzez odtwarzacz, aż po komputer. Jeśli więc szukasz uniwersalnych kolumn,  

Moim zdaniem uniwersalny, bezpośredni i zrównoważony charakter dźwięku kolumn Elac ConneX sprawia, że wręcz idealnie nadają się do gramofonu. Dobry poziom szczegółowości i uniwersalność nie jest domeną każdych kolumn w tym zakresie cenowym.

Zestawy z gramofonem wyposażonym w przedwzmacniacz i głośniki aktywne

Drugą opcją stworzenia zestawu jest połączenie gramofonu wyposażonego w przedwzmacniacz gramofonowy z głośnikami aktywnymi. Jak wiadomo, wybór gramofonów jest obecnie bardzo szeroki, ale skupię się na rozsądnie wycenionych modelach, które miałem okazję przetestować. Muszę przyznać, że obecnie nawet najtańsze gramofony nie rażą niską jakością, co powinno być dobrą informacją dla wszystkich, którzy chcą w budżetowy sposób stworzyć zestaw hi fi z gramofonem.

Pierwszym modelem gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem jest jest Audio-Technica LP120X-USB. Jest to gramofon manualny, wyposażony w napęd bezpośredni. W zestawie oferowana jest wkładka VM95E Dual magnet. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to zwyczajny model. Wystarczy jednak bliżej przyjrzeć się dodatkowym funkcjom, które oferuje to urządzenie. Jedną z najbardziej przydatnych jest możliwość digitalizacji płyt winylowych. Audio-Technica AT-LP120X daje możliwość zapisania utworów z czarnej płyty w postaci cyfrowej. Wystarczy tylko komputer podłączony do USB i odpowiedni program.  Nie obawiaj się licencji – dostępne są także darmowe.

Trzeba przyznać, że japoński producent postarał się, aby był to gramofon przyjazny dla nowoczesnych miłośników winyli. Kolejnym „smaczkiem” jest stroboskopowy talerz, dający bardzo ciekawy efekt wizualny.

Gramofon Audio-Technica AT-LP5X stanowi zdecydowanie bardziej klasyczny sprzęt. To typowy model ze sterowaniem manualnym, który wyposażony został w napęd bezpośredni.

Model ten jest chętnie wybierany nie tylko przez początkujących użytkowników, ale także przez nieco bardziej doświadczonych miłośników analogowego brzmienia. Szereg nowych rozwiązań technicznych sprawia, że jest to po prostu dopracowany model. Warto wymienić choćby kształt ramienia oraz nowe zawieszenie i łożyskowanie, które pozwala znacznie zminimalizować błędy śledzenia. Cichy silnik z napędem bezpośrednim zapewnia stabilność obrotów. Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy pozwala odtwarzać nie tylko wkładki Moving Magnet (MM), ale też Moving Coil (MC). W zestawie dostępna jest wkładka MM AT-VM95E. 

Jeśli cenisz klasyczne rozwiązania, gramofon Thorens TD202 z pewnością przypadnie Ci do gustu. Proste i ponadczasowe wzornictwo, dopracowana konstrukcja i przejrzyste analogowe brzmienie to cechy charakterystyczne tego modelu. Wielu użytkownikom, którzy pytają mnie, jaki gramofon wybrać, polecam właśnie ten model. Thorens TD202 jest gramofonem z napędem paskowym, który oferowany jest z bardzo dobrą wkładką Audio-Technica AT 95E. Oczywiście, wyposażenie obejmuje także preamp gramofonowy. Wystarczy więc podłączyć gramofon do głośników aktywnych, wybrać płytę do odtwarzania i cieszyć się dźwiękiem.

Po trzech modelach manualnych nadszedł czas na małą odmianę, czyli gramofon półautomatyczny, czyli Thorens TD402DD. Co oznacza w praktyce oznacza ta funkcja? Po skończonym odtwarzaniu płyty gramofon automatycznie się wyłącza. Gramofon automatycznie zaczyna też odtwarzanie płyty po przesunięciu ramienia w jej stronę.

Thorens TD 402 DD

Thorens TD402DD wyposażony został w ramię z karbonową rurką, co sprawia, że jest ono sztywne i bardzo dobrze redukuje drgania. W zestawie z gramofonem w komplecie otrzymujemy dobrze znaną wkładkę Audio-Technica AT-VM95E.

Gramofon jest wstępnie skalibrowany, wymaga jedynie złożenia go i ustalenia siły nacisku oraz wartości anty-skatingu.

Zestaw gramofon z Bluetooth i głośniki bezprzewodowe

Technika idzie naprzód, a miejsce kabli coraz częściej zastępują technologie bezprzewodowe. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, które chętnie stosują nawet użytkownicy gramofonów, którzy także chcą iść z duchem czasu. A więc do rzeczy. Kolejnym rozwiązaniem jest wybór gramofonu wyposażonego w Bluetooth i głośników bezprzewodowych. Gramofon wyposażony w tę technologię dźwięk analogowy z płyty winylowej konwertuje do postaci cyfrowej za pomocą wbudowanego przetwornika. Następnie sygnał cyfrowy przesyłany jest przez Bluetooth do głośników bezprzewodowych. Takie rozwiązanie sprawia, że mamy wygodne połączenie tradycji z nowoczesnością. Możemy wybrać płyty winylowe i odtwarzać muzykę na nowoczesnych głośnikach aktywnych.

Audio-Technica LP3XBT

Na początek warto przyjrzeć się ofercie gramofonów z Bluetooth. Już jakiś czas temu Audio-Technica wprowadziła takie modele, które zyskały popularność wśród użytkowników. Od razu zaznaczę jednak, że nie jest to jedyny producent, który ma do zaoferowania ciekawe modele.

Zacznę od dopracowanego, a przede wszystkim niedrogiego gramofonu automatycznego z Bluetooth Audio-Technica AT-LP3XBT. Ten model, wyposażony w napęd paskowy, na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od klasycznych modeli. W zasadzie jedynym jego wyróżnikiem jest moduł Bluetooth 5.2 z obsługą kodeka aptX. Po lewej stronie plinty widoczny jest przycisk z charakterystycznym logo. To właśnie poprzez Bluetooth sygnał może być wysłany do głośników bezprzewodowych, czy słuchawek Bluetooth. Producent w standardzie oferuje sprawdzoną wkładkę AT-VM95C. Warto dodać, że gramofon można wykorzystać także „kablowo”. Jak w każdym modelu, z tyłu znajdują się wtyki 2xRCA z żyłą uziemiającą. Warto pamiętać, że gramofon należy po zakupie złożyć i skalibrować.

Dla odmiany zaprezentuję teraz gramofon automatyczny, który jest już fabrycznie skalibrowany. To Audio-Technica AT-LP60XBT, wyposażona w napęd paskowy. Ten model chętnie wybierają zwłaszcza początkujący użytkownicy, którzy poszukują prostego w obsłudze i niedrogiego gramofonu. Model ten stanowi przykład połączenia tradycji z nowoczesnością, bowiem w sprzęcie odtwarzającym winyle zastosowano bezprzewodową łączność Bluetooth. Pozwala to przesłać dźwięk w formie cyfrowej do głośników bezprzewodowych.

Audio-Technica AT-LP60XBT

Kolejnym gramofonem wyposażonym w łączność bezprzewodową jest Audio-Technica AT-LP120XBT-USB. Jest to brat-bliźniak (alba siostra bliźniaczka) gramofonu, który opisywałem w pierwszej części. W tej wersji, oprócz złącza USB do digitalizacji nagrań, producent oferuje także Bluetooth.  Dźwięk możesz więc wysyłać do głośników bezprzewodowych, ciesząc się analogowym brzmieniem w nowoczesny sposób. Oczywiście, można podłączyć sprzęt także w klasyczny, kablowy sposób, ale chyba nie po to wybiera się model z Bluetooth.

House of Marley Stir It Up Wireless jest kolejnym ciekawy przykładem gramofonu, który pokazuje, że można połączyć winyl z nowoczesnymi funkcjami i ciekawym wzornictwem, co z pewnością zainteresuje osoby, które dotąd nie były miłośnikami czarnej płyty. Co ciekawe, urządzenie wykonane zostało wyłącznie naturalnych materiałów, w dodatku pochodzących z recyklingu. Gramofon House of Marley Sir It Up Wireless wyróżnia się więc także kolorystycznie wśród szerokiego grona podobnych modeli w czarnym lub ciemnym wydaniu. Warto wziąć pod uwagę także wyższy model, czyli House of Marley Stir it Up Lux.

Wśród gramofonów z Bluetooth nie może oczywiście zabraknąć ciekawej propozycji Yamahy. Mam na myśli oczywiście model MusicCast VINYL 500, który zapewnia nie tylko bezprzewodowe przesyłanie analogowego dźwięku z czarnej płyty. Dzięki technologii MusicCast gramofon może stać się jedną ze stref systemu multiroom. Pozwala to w prosty sposób zarządzać odtwarzaniem muzyki z jednego miejsca. Warto wiedzieć, że wspomniany system MusicCast składa się z wielu urządzeń japońskiego producenta, w tym głośników bezprzewodowych, np. MusicCast 20. Wykorzystując dwa takie urządzenia, możesz więc stworzyć bezprzewodowy system gramofonowy stereo. To nowoczesne i praktyczne rozwiązanie pozwoli Ci słuchać płyt winylowych, nie zajmując wiele miejsca w pomieszczeniu.

Podsumowanie

W tym artykule wyjaśniłem różne sposoby podłączenia gramofonu z głośnikami – zarówno klasyczne, przewodowe, jak i bezprzewodowe. To od Twojej koncepcji systemu i wybranych urządzeń zależy, które rozwiązanie wybierzesz. Chciałem pokazać także, że najtańsze gramofony nadają się na początek przygody z winylami i warto sprawdzić, co oferują.

Zastanawiasz się jaki gramofon wybrać? Warto skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy są dostępni w każdym salonie Top Hi-Fi. Nie tylko doradzimy w wyborze sprzętu, ale także zorganizujemy odsłuch w miłej atmosferze, co pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.



Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: